31 Augustus1948:dagvangoedewil Den Helder in kleurige feesttooi Waar eens de „Lilian" vocht, strandde gisteren een trawler De feestweek ingezet VOETZOEKERS Burgerlijke Stand Dorus Rijkers" onderbrak de feestreis Ongeval Is hierbij iets van U? Het elftal van Blauw-Wit Urk. jMQezottden Zijp*. J. van Bruggen'* auto gestolen en Wordt Ir. Tromp Minister van Verkeer en Waterstaat? Marktberichten ABONNEERT OP DIT BLAD Want hoog straalt de liefde en glanst de verering van 't Neerlandse volk voor aijn grijze Vorstin, die leefde en werkte, zichzelve niet sparend, ais zorgzame Moeder voor gans Haar gezin. (Uit „Gouden Oogst", van C. Prinsen). De wijze, waarop Den Helder de Koninginnedag van het jaar 1948 heeft gevierd, geeft alle aanleiding deze gedenkwaardige datum te kenschetsen als de dag van de goede wil en het warme hart. De pessimisten, die vrees den dat de marinestad bij deze viering een „lauwe" indruk zou maken ver geleken bjj andere plaatsen, zijn ge'ukkig vierkant in het ongelijk gesteld. Het ia waar, niet zo heel lang geleden was de vrees gerechtvaardigd dat Den Helder lelijk bij andere gemeenten binnen de „Tuin der Nederlanden" zon achterblijven, maar wij hebben tenslotte toch een waardige plaats bin nen die tuin ingenomen. De Helderse bevolking, die misschien onder de invloed van de frisse zeewind wat nuchter van aard is, heeft zich te elfder ure vol enthousiasme aangesloten bij de „gangmakers', die al maanden van tevoren hun plannetjes maakten en tot de uitvoering ervan overgingen. Toen eindelijk de grote dag aanbrak, was een ieder bezield van goede wil om het zijne tot het welslagen der feestelijkheden bij te dragen. Reeds Maandag had de sfeer in de stad iets feestelijks. Er begon overal tekening in de versiering te komen, en 's avonds brandde de verlichting proef. Nu eens hier en dan weer daar, maar toch was het al mogelijk zich een voor stelling te maken van de aanblik, die Den Helder in feesttooi bieden zou. DANKDIENSTEN. In verscheidene kerken werden Maan dagavond dankdiensten gehouden, die voor het merendeel druk werden be zocht „Welgelukzalig het volk, welks koning een zoon der edelen is!" Onze Koningin heeft zich een dochter der edelen betoond en er was dus alle reden om dank te brengen aan Hem, bi) Wiens gratie deze vorstin de Kroon der Ne derlanden heeft mogen en kunnen dra gen. Toen gistermorgen het licht van de sterren was verbleekt, en de zon stra lend boven de Oosterkim was versche nen, plekte overal in de straten het rood, wit en blauw tegen de heldere lucht Er was vrijwel geen huis, of de driekleur wapperde van de gevel. In sommige straten ging de versiering haast schuil onder de dundoeken. En waér men ging, wandelden burgers en burgeressen in Zondagse kledij, gesierd met oranje en jubileumspeldjes. Toen de klok acht uur had geslagen, drong weldra tot in alle huizen vrolijke mu ziek door. Vijf corpsen trokken door de straten, met tromgeroffel en koperge- klank. En om negen uur stonden een paar duizend Nieuwediepers op de ha- vendijk, als een fleurige omzoming van htt fraaie plantsoen voor het Directie gebouw der Koninklijke Marine. VLAGGEPARADE. In het plantsoen zelf stond het Stede lijk Muziekcorps, dat de traditionele viaggeparade zou opluisteren Om klokke negen uur klonk het bootsmans fluitje, *at het sein was voor de matro zen die de vlag moesten hijsen. Daar ging de driekleur, en gelijktijdig gingen de vlaggen en pavoiseerlijnen op Hr, Ms. „Neptunus" en de andere aanwezige schepen omhoog. Een daverende explo sie weerklonk van het wachtschip; de saluut-batterij loste het eerste schot van een serie van drie-en-derig. Telkenmale bulderde het geluid de ruimte in, gril lig weerkaatst door de gebouwen aan de Westzijde. De kruitdamp kmonkelde omhoog, een enkele maal in zulke mooie kringen, dat geen kr/npioenroker ideze prestatie had kunnen verbeteren. Onmiddellijk nadat het laatste schot over de rede was weggerold, zette het Stedelijk ons Volkslied in, als altijd een vreemde ontroering teweeg brengend. Het werd daar gespeeld ter ere van Haar, die op deze dag niet alleen Haar 68ste levensjaar maar ook een regeer periode van een halve eeuw had vol tooid. „Den vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood!", door enige duizenden stadgenoten in stilte beleden ten over staan van Haar, die een leven lang Haar voorbeeld van trouw aan ons allen heeft gegeven. Twee coupletten van het „Wilt heden nu treden" vormden de overgang naar een kleine selectie perfect gespeelde marsen, waarbij ook ditmaal onze De- fileermars niet ontbrak. Toen marcheer de het corps, gevolgd door de gewapen de wacht, af, en ook de duizenden ver spreidden zich. ZWEMWEDSTRIJD. Het merendeel bleef in de nabijheid van de haven, want de minuten welke nog restten voor de start van de Ha ven- en Marsdiep-wedstrijd, minderden snel. Tegen kwart over tien stonden bij de Koopvaardersschutsluis zes en dertig jonge mensen gereed om in het lokkend havenwater te duiken. Op het zilveren vlak voor de strekdani kruis ten zeiljachten; ongeduldig heen en weer. En opeens lagen daar de zwem sters en zwemmers in dat grote aqua rium, onmiddellijk een felle strijd met elkander leverend. Het ging verbazend NOG S MINUTEN HEEFT U, om de trein te ha len, maar dan moet U ook op Uw tijd meter kunnen re kenen, anders komt U te laat Op onze horloges kunt U rekenen en dat la belangrijk Daarom met Uw horloge bon naar KIIXiaSTRAAI tt.1t - DIN HILOIA snel, en vooral de kopgroep liep spoe dig uit Gestaag ploegden de armen door het water, rhythmisch bewogen zich de benen, en dat bleef zo door gaan ruim een uur lang. De snelsten deden er iets minder over, en de laat komers hadden (daar zij enorm wer den gehinderd door de voorvloed) wel anderhalf uur werk. Er werd het hardst geapplaudiseerd voor de mannen en vrouwen die het eerst aantikten, maar de anderen hebben zeker een pluim verdiend voor het grote uithoudings vermogen dat ze bleken te bezitten. Het was heus niet te verwonderen, dat enkelen in het zicht van de finish moesten opgeven, want het werd ten laatste reeds moeilijk om de stroom „dood" te zwemmen, laat staan om vorderingen te maken ten opzichte van dö WctL De „C. K. Baas" van de NZHRM bleef voortdurend in de buurt en er waren behalve de B. M.-ers nog enkele roeibootjes, zodat de veiligheid van de deelnemers niets te wensen overliet De start was slechts vijftig minuten oud, toen de eerste zwemmer de finish naderde. Het was de heer J. F. van Rijk (lid van D.J.K. uit Amsterdam), op betrekkelijk korte afstand gevolgd door zijn clubgenoot Stan Scheffer. De heer Van Rijk verspeelde bijna de eer ste prijs, doordat hij niet rechtstreeks op de finish aanzwom (eenzelfde fout als verleden jaar werd gemaakt), maar de heer Scheffer betoonde zich bijzon der sportief en liet de hem geboden kans voorbijgaan. Een seconde na de heer Van Rijk tikte hij aan. Toen alle deelnemers binnen waren, reikte burgemeester Ritmeester, onder aanwezigheid van het bestuur der Hel- aerse Gemeenschap, en ingeleid door de voorzitter der zwemvereniging „Mars diep", de heer J. W. van Vendeloo, de prijzen uit, na een toepasselijke toe spraak. De winnaars waren: Heren: 1. J. F. van Rijk (DJK) 50 minuten 27 seconden, wisselbeker en medaille; 2. S. Scheffer (DJK), 50.28, medaille; 3. H. J. Bouwmeester (ZAR, Amsterdam), 50.47, medaille; 4. Wiarda Herenveen, 50.52, medaille. Dames: 1. Lien Put (De Robben, Hil versum), 56.45, wisselbeker, medaille en bloemen; 2. mevr. Sllggers-van Wijl (DWR, Haarlem), 1.00.58, medaille; 3. Annie Oudijk (Helderse Bruinvissen), 1.08.19, medaille. De prijzen voor de snelste Bruinvissen werden gewonnen door de heer Esbach (die als achtste aankwam) en mej. Oudijk. ALLEGORISCHE OPTOCHT. Was de belangstelling voor de zwemwedstrijd reeds bijzonder groot te noemen, de volksmenigten, die zich in de middaguren op de been bevonden, overtroffen ieders ver wachtingen. De acht kilometer lange route, die de allegorische optocht vqlgde, was nagenoeg overal aan weerszijden bezet met een haag van toeschouwers. En aangezien de mees te hunner de kleurige opéénvolging van voorstellingen graag voor een tweede maal wilden zien, was het tel kens na het passeren van de laatste groep een ware Exodus naar een an der deel van de stad. Als door een geheimzinnig instinct gedreven bewoog zich de schare naar dat punt, waar de optocht het spoedigst zou langs komen. Reeds daaruit viel op te ma ken, dat jong en oud het gepresteer de ten volle waardeerde. En terecht, want de stoet maakte van kop tot staart een voortreffelijke indruk. Wat hebben de deelnemers een moeiten en zorgen besteed om goed voor de dag te komen, en wat zijn ze beloond ge worden, vooral door het ongedacht mooie weer. Iedere wagen had iets aantrekkelijks, uit elke voorstelling sprak iets origineels en persoonlijks, maar bovenal droeg elk onderdeel het karakter van met grote liefde en veel goede wil te zijn voorbereid. We kunnen niet alle nummers gaan be spreken. Hun, die de optocht gezien hebben, bewijzen wij geen dienst met een recapituleren van hetgeen gebo den werd, en de anderen kunnen wü toch het genoegen van een persoon lijke aanschouwing niet verschaffen. Een uitzondering willen wij maken voor de staart van de stoet. Dat was een wel zeer fleurige en kleurige staart. Een hele horde jeugdige stad genoten op versierde fietsen, auto peds, driewielers, ja zelfs op éénwie- lige vehikels trok voorbij. Het was een wonder om te zien, hoe onze spes pstriae met crepe-papier en serpen tine een kostelijk resultaat wist te hereiken. De aanwezigheid van glun dere kindersnuitjes zal daarna niet vreemd geweest zijn! De jury had het niet gemakkelijk, en wij konden dan ook niet voor spellen welke deelnemers met de prijzen schoot zouden gaan. In ,.For- mosa" werden wij, en de talloze an dere belangstellenden, uit de droom geholpen. De jury, bestaande uit de heren J. Ph. Klapmejjer, P. Quast en Ir. J. Schuit, had gewikt en gewogen, en uiteindelijk wezen de verleende punten het uit. Het hoogste aantal punten was veroverd door het gros sierskantoor „Groka", dat de kijkers een bloeiende Betuwe vrijwel thuis bezorgde. En verder waren in volg orde de gelukkigen: de Helderse Be- stuursdersbond (met de drie letters NW), de Helderse Melkcentrale (met de Goliath-koe), de Band Nederland— Indië, de Katholieke Arbeidersbewe ging, de reddersvereniging „M.V.Z.", de Helderse melksljjters, de speeltuin vereniging „Den Helder", de fa. Van Kalsbeek en de Chr. Oranjevereni ging. Deze prijzen werden door burge meester Ritmeester uitgereikt, nadat deze een bijzonder woord van waar dering had uitgesproken voor het waarlijk prachtige aandeel dat de Rijkswerf had geleverd. Ook voor de jeugd waren er prijzen. De eerste voor Maarten Huizinga, Tuinstraat 44, die (daarbij geholpen door zijn duo-passagier: een hondje met ge duld en een zwarte hoed!) deze beloning wel had verdiend. En verder kregen ook Trineke de Boer (Violenstraat 46), Karei Veen (Sluisdijkstraat 42), Joost Ruitenschildt (Singel 123), Gré Eronder (Boerhaavestraat 17), Roelf- je Sloot (Klaas Duitstraat 5), Rietje Plas (Violenstraat 89), Jan van Boven (Javastraat 144) en Mart ha Boerema elk een brief, op vertoon waarvan ze een mooi boek kunnen halen. DE DANS DOOR DE EEUWEN. Het feestprogramma liet weinig ge legenheid om na de prijsuitreiking ge volg te geven aan de roepstem van de inwendige mens, maar toch waren te gen half acht enkele duizenden stad genoten naar het stationsplein getogen teneinde een glimp op te vangen van het feeërieke gebeuren op het geïm proviseerde toneel voor de goederen loods. Ook wij slaagden er in, nu eens van dit punt dan weer van dat, een indruk te krijgen van de meeste der nummers, en dat was reeds vol doende om groot respect te krijgen voor hetgeen tot stand was gebarcht. Dat respect groeide uit tot ontzag, toen we een poosje achter de coulis sen hadden rondgekeken. Het aller aardigste décor onttrok een ware hek senketel aan het oog der duizenden, maar dan een heksenketel waarin met zeer deskundige hand werd geroerd. Het gehele interieur van de goederen loods was herschapen in een uitge breid modemagazijn uit vervlogen da gen. Mannen waarden daar rond, die als twee druppels water geleken op Handel, van Beethoven, Robert Schu- mann, Jean Jaques Rousseau c.s., en dames zweefden door dit grote ver trek, die in het gezelschap van Ma dame du Barry, George Sand en de haren geen slechte beurt zouden heb ben gemaakt. Hier werd de proef ge nomen op een som, die nog nimmer op een examen werd opgegeven. Een ontzaglijk aantal repetitie-uren ging hieraan vooraf. Al de oude dansen moesten menig keer ingestudeerd, met de muziek moest worden gerepeteerd, Een kwalijk vermaak dreigde gis termiddag de blijmoedige sfeer in de binnenstad grondig te beder ven: het „spelen" met voetzoekers. Wy hebben er nu geen behoefte aan, veel scherpe woorden daaraan te spenderen, al zou daartoe alle aanleiding bestaan. En dat heus niet alleen om de schade aan kostbare kleding, die van dat brooddronken gedoe het gevolg is geweest. Met ons hebben velen zich aan een dergelijke feestvie ring geërgerd, en met ons hebben velen zich ervoor geschaamd dat geuniformde blagen tot de belha mels behoorden. De verkopers van deze zogenaamde feestartikelen hebben een beste beurt gemaakt. en er moest voor deze exclusieve weergave van een stukje cultuurge schiedenis zelfs een slotkoor worden gedicht en gecomponeerd. De deelnemers moesten menigkeer van pakje wisselen, en zo kon het ge beuren dat de toeschouwende menigte (die steeds meer plezier kreeg in het boeiende tafreel onder de telkens wis selende belichting) van half acht tot half twaalf werd vergast op de aan blik van een bonte reeks sprookjes achtige figuren, die zich gracieus over het toneel bewogen. Hier werd inder daad een stukje cultuurgeschiedenis cp een zodanige wijze aanschouwelijk voorgesteld, dart het nuttige met het aangename werd gepaard. Waarschijn lijk zijn er onder de aanwezigen ge weest, die even iets van heimwee heb ben gevoeld naar de tijd waarin men zich zo vol gratie en charme op de dansvloer kon bewegen. Het zou nu misschien wat misstaan om een me nuet of een quadrille te dansen in plusfours met een schillerkraag, of in een swingrokje met een gespikkeld truitje, terwijl Philips TL-buizen de danszaal verlichten, en terwijl buiten motorgeronk en claxongeloei de we reld aan haar tempo herinneren. Wanneer we dat bedenken, dan heeft de opvoering van deze „Dans door de eeuwen" naast een spectaculaire ook een paedagogische waarde gehad. Het was verheugend, dat enkele duizen den mensen vier uur lang geboeid en zwijgend naar dit spel hebben geke ken, en naar de melodieuze muziek hebben geluisterd, en dat men verschei dene keren spontaan een applaus liet opklateren. De heer Siebeling, die van heel dit uitgebreide bedrijf de alge mene leiding had, en zijn vele mede werkers hadden op die waardering ook alle recht. Toen de toeschouwers aan de hand van Terpsichore tot in de nieuwe tijd waren geleid, werd de demonstratie besloten met 't koor „Gouden Oogst", waarvan de treffende tekst werd ge schreven door de heer C. Prinsen en de muziek werd gecomponeerd door de heer G. Veenstra, die ook de lei ding had van het keurig orkestje. Met een gloedvolle rede van burgemeester Ritmeester, die deze gelegenheid aan greep om de aanwezigen te bepalen bij de bijzondere betekenis van deze Koninginnedag, werd de avond beslo ten. Aan zijn verzoek, om een drie werf „Hoezee" aan te heffen op H.M. Koningin Wilhelmina, werd spontaan en met bezieling gevolg gegeven. Al vorens de menigte uitéénging, zong zij uit duizenden kelen ons Volkslied, waarmede de viering van deze laatste 31e Augustus als Koninginnedag een einde nam. Geen drie uur na het be gin van de nieuwe dag begon het te regenen.... Maar toen was de stad reeds in diepe rust. De beruchte Keizersbult, ongeveer 5 myl bewesten de kust van Den Helder, heeft opnieuw zijn tol geëist. Bij mistig weer liep gistermiddag om 5 uur op de ze verraderlyke plek, waarop kort na de bevrijding het Deense s.s. Lilian een heroïsche strijd van meer dan 10 dagen, leverde om los te komen, de ongeveer 350 ton metende trawler „En Avant" van de redery De Daad uit IJmuiden aan de grond. Naar schatting telt de be manning van het bootje plus minus 12 koppen. De stranding geschiedde by hoog wa ter, zodat de trawler vrywel zeker tij dens eb volkomen droog zal komen te liggen. Het was juist 7 uur geweest, toen de mistbanken scheurden en een kustpost by Den Helder het aan de grond gelo pen schip ontdekte. Daarop waarschuw de men de reddingboot „Dorus Rijkers" der Noord- Zuidhollandse Reddingmij. die juist schoongemaakt zou worden voor de komende vlootschouw in de Amsterdamse haven en die dientenge volge gereed lag in de binnenhaven te Den Helder om heden in het dok te gaan. De reddingboot spoedde zich tegen 8 uur gisteravond de haven uit en de zee op, teneinde de omgeving van de ge strande trawler te verkennen en paraat te zyn, indien zich onverhoopt een situ atie zou voordoen, waarbij de beman ning het schip moet verlaten. Intussen had de „En Avant" zich ra diografisch in contact gesteld met haar rederij te IJmuiden, die op haar beurt de firma Wijsmuller verzocht met een sleepboot assistentie te verlenen. Zo vertrok dan ook in de loop van de avond de sleepboot „Nestor" naar de 1 laats des onheils, waar de trawler in middels met een roeiboot een anker had uitgebracht en vervolgens poginr gen in het werk stelde zich aan de an kerketting van de Keizersbult af te hieuwen. De „En Avant" was op de thuisreis naar IJmuiden na een tocht over de Noordzee op de visserij. Om 21.15 uur gisteravond meldde de „Dorus Rijkers" radiografisch dat zij iangszij de trawler lag op de Keizers bult. De „En Avant" is de „IJmuiden nr. 8", Schipper Bot van de reddingboot pleegde overleg met de bemanning van ae trawler. Het weer was zeer gunstig, zodat er deze avond weinig gevaar dreigde. Van 23 Aug. t/m. 28 Aug. 1948. Bevallen. J. Tigchelaar—v. d. Woude, d.; M. C. v. d. Stoop—iSpren keling, d.; C. J. de Leur-NMc, «L; W. Purmer—v. d. Linden, d.; H. M. r. Voorthuijsenter Koele, z.. D. Geus— Tukke, z.; R. Veenstra—van Dyk, 2 a.; C. P. v. d. Braak—Tooneman, z.; M. A. M. AndriessenDas, z.; M. R. Riemers Smith, d.; B. Wagemaker—Veenstra, z.; M. L. Moelker—Eggers, d.; W. R. Trap —Visser, d.; C. G. F. Oomens—Bul. d.; T. P. BuikMasseus, d.; M. J. Rosman Duivenvoorden, d.; A. Siersma Rie- deman, z. Ondertrouwd: J. A. v. Wees en M. J. Vermeulen; S. Snitjer en M. v. Eijsden. Gehuwd: W. Boonstra en M. Snij ders; H. Koekebakker en C. P. Lauwe- rijssen; J. Talhout en M. C. v. Eis; C. Koorn en D. A. Godding; A. Kra mer en A. M. Gelmers; L. Conijn en W. Groen; W. G. Boon en E. Plooy. Overleden: P. Smit, m. 75 jr.; N. Vlugt, m. 13 jr.; M. Petersen, 40 jr., v„ echtg. v. C. Petersen; A. A. Kuul- kers, 76 jr., v., wed. v. J. J. de Jong; C. P. v. d. Vooren, v. 65 jr., echtg. v. B. C. v. Stijn; M. Rensmaag, m. 59 jr.; A. Kaan, m. 65 jr. De heer J. K„ leider van het internaat der Zeevaartschool, kwam Maandag morgen zo ongelukkig met de fiets te vallen, dat hij naar het gemeente ziekenhuis moest worden overgebracht. De heer K. kwam de Nieuwstraat uit rijden, en raakte bij het nemen van de bocht naar de Jan in 't Veltstraat de macht over zyn stuur kwijt. Hij reed tegen de stoeprand aan, en viel toen over het stuur van zijn fiets heen, met zijn hoofd tegen het muurtje van de O.L.V.-kerk aan. Gevonden: 2 armbanden (zilver); babybroekje (blauw), bril, kinderbril, mapje inh. brood- en snoepbonnen, brillendoos, gedeelte distr.kaart, distri butiekaart, hondje (wit-zwart), hond (herder), handschoen (blauw garen), medaille in étui. rode portemonnaie (ledig), portemonnaie met inh., 2 lede ren riemen, 1 paar bruine schoenen, snoepkaart met geld, boodschappentas, 2 vulpennen, windjack (bruin). Verloren: houten hoepel, portemon naie inh. pl.m. f 350, wandelwagentje. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Het elftal van Blauw-Wit, dat Za terdagavond om 6 uur in Schagen te gen de Kop van Noord-Holland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Vink; achter: Weggelaar en Wolterink; midden: Van Maarleveld, Garritsen, Opzeeland; voor: Voorde wind, Lakenberg (ex-NEC), Van Dijk, Wildschut en Reichart. HOGE ONDERSCHEIDING De voorzitter van de Nederlandse Vis sersbond, de heer Riekelt Brands alhier, heeft een uitnodiging ontvangen om te genwoordig te zijn bij de kroning van H K H Prinses Jullana Naar ons werd medegedeeld heeft de heer Brands deze bijzondere uitnodiging aangenomen DE VLOOT OP URK De vloot op Urk bestaat thans officieel uit 187 vaartuigen Dit jaar werden er 40 nieuwe kotters bijgebouwd Van de 187 vaartuigen oefenen er 45 de Noordzee visserij uit Dertig zijn er hoek want-vis sers. terwijl er 112 bezig zijn met de kuilvisserij NIEUWE SOORT VISKOTTER Heden is een nieuwe soort viskotter in de haven aangekomen Het schip heeft een lengte van 24,75 mtr Deze kotter zal alhier worden gerepareerd en daarna ver voerd worden naar Wieringen voor de Noordzeevlssert) Hij is voorzien van een 100 pk-motor en zal afgevoerd worden door de fima Roekman alhier Deze soort nieuwe viskotter trok bij velen zeer veel belangstelling VISSERIJ Door 125 vaartuigen werd de 28e Augus tus aangevoerd: 18,308 pond paling van 73443 pond per vaartuig, prijs f 1,25— f 3,20, 111 pond snoekbaars f 0,64—f 0,66, 98 pond rode baars f 0,31 en 60 pond voorn f 0,02—f 0,06; alles per pond Twee jaar geleden kwamen in Esplanade te Utrecht afgevaardigden bijeen van alle organisaties, die zich met het YVellfare werk voor militairen bezig hielden en besloten daar tot oprichting van één organisatie. Op dezelfde plaats hield het bestuur van de NIWIN Donderdagmiddag wederom een bijeenkomst ter herdenking van deze oriënteringsvergadering. De bijeen komst stond onder presidium van Z.K.H. prins Bernhard. Rechts van de prins de 2de voorzitter ir. P. F. S. Otten. (Buiten verantwoordelijkheid der Red) HET EI VAN COLUMBUS? Geachte Redactie De laatste tijd is er in de raadsvergade ring nogal gesproken over het probleem van de loslopende honden Inderdaad is dit een probleem Zelfs de hondenlief. hebber ergert zich aan 't steeds groeiend aantal honden De oplossing lijkt mij echter eenvoudig Zij moet gezocht worden in de verande ring van het belastingstelsel Wat nu ij het geval? Degene, die zijn hond vast. houdt en graag het geld ervoor over heeft, betaalt trouw zijn belasting en zij die hun hond laten zwerven, betalen vaak niets, getuige de weinige „gepenningde" dieren langs de straat Wanneer nu de gemeente een belang, rijke belastingverlaging aankondigde voor vastgehouden honden en een verhoging van de belasting voor loslopende honden waaraan dan tevens polltie-eontröle vast! zit, zou zijns inziens de straat wel vrij worden van honden en tevens zou men er mee bereiken, dat ook het arme oudje, dat voor geen goud haar hondje wu weg doen, het kan behouden Met dank voor de plaatsing, Th R—DE v De heer Iep van Bruggen van het levensmiddelenbedrijf in het Buurtje bracht Zaterdagavond een bezoek aan het versierde Amsterdam. Zijn auto had hij ergens op een officiële parkeer plaats gestald. Wie schetst echter zijn schrik toen hij op het punt stond naar huis terug te keren zijn wagen niet meer vond.Gestolen. Men begaf zich direct naar het po litiebureau en kreeg daar het laconiek* antwoord van de hoofdstedeiyke poli tie te horen: O meneer, er zijn er al meer gestolen vanavond. We zullen ons best doen hem terug te vinden. Enkele tientjes moesten aan een taxi chauffeur geofferd worden om de he ren weer naar hun home te brengen. Maar was het een droom? 's Nachts om drie uur ging de telefoon. Het was Am sterdam en de politie kwam even zeg gen, dat de vermiste wagen ergens langs de weg was teruggevonden. Waarop men zich weer naar Am sterdam begaf om het weergevonden vehikel op te halen. Amsterdam is wel een sprookjesstad in deze dagen, maar je kunt er ook nog wel nare werkelijkheid beleven... (Van onze parlementaire redacteur) Voor de functie van minister van Verkeer en Waterstaat, die op het ogenblik ad interim door de kabinets formateur mr. J. R. H. van Schalck wordt vervuld, schijnt in aanmerking te komen ir. Th. Ph. Tromp, die reeds als minister van Waterstaat zitting heeft gehad in het tweede ministerie- Gerbrandy. In dit kabinet, dat na de bevryding van het Zuiden des iands zyn zetel in Noordbrabant had, was de heer Tromp van 5 April tot 24 Juni 1945 minister van Waterstaat Hij nam op 5 April de taak van ir. B'. C. M. Wijffels, de toenmalige mi nister van Sociale Zaken, die Water staat a.i. beheerd had, over. Ir. Tromp heeft dezer dagen be sprekingen met de formateur ge voerd, al wil dit uiteraard geenszins zeggen, dat hij nu ook benoemd zsl worden. Er zijn trouwens meer na men genoemd en wel van mr. F. E. Spat, voorzitter van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Or ganisatie, die in tal van internatio nale commissies zitting heeft en op verkeers- en vervoersgebied zijn spo ren reeds verdiend heeft; mr. J. J- Oyevaar, directeur-generaal van Scheepvaart en prof. dr. ir. J. Gou- driaan, die president-directeur van d« Nederlandse Spoorwegen is geweest. DOODVONNIS VOLTROKKEN. By K. B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van Maarten Kuiper, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is Maan dagmorgen voltrokken. Kuiper was tijdens de oorlog agent van politie en arresteerde talloze joden en andere onderduikers. AVENHORN, 28 Augustus - Aardappelen: bintjes 6,20—6,86, Sr0'* Schotse 7—7,80 en eigenheimer» 5,50—6,*' 11 600 kg witte kool 4—4,10; 85,400 kg rode kool 6—9,30; 15,850 kg gele kool 6-6,*. 8775 kg uien: gewone maat 7,10—6,40, drie lingen -6,60—7,20 en nep 9—8,40; 34,500 *8 bieten: I 5,50—5,90 en II 5,50; 19,410 *8 augurken: grove 31,80—34,10, basterd 33,7 stek 15,90 en bommen 13; 1810 zak 4 15™ slabonen: dubbele zonder draad I en II 5,20—5,50 24,900 kg wortelen 6-8,* MEDEMBL1K, 28 Augustus - *6'M k' Aardappelen: Schotse 6,30—6,60, bintje -6,40, bevelander 5,80—6 eigenheimers 6,30-6,M en 29 ,10,blauwe eigenheimers souvenir 55,50; 5500 kg slabonen g. 34,800 kg bieten 5,50; 26,900 kg Peen 33,000 kg rode kool 66,20: 1800 kg 4,60—6,30 OBDAM, 30 Aug. 1948. Aardappel^ Eigenheimers f 5.40; Bevelanders 1 tot f 5.20; Rode kool f 6; Slabonen i tot f 56; Bieten (knol) f 6; Lange bne t 6—f 7; Savoye kool f 10.10—f Uien f 8.20—f 8.50; Witte kool f 5; re f 6.10.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2