DE JEUGDKOERIER Tante Sabine Voor het eerst en schoolziek het laatst ül ff p1 m n§i Hallo, Jongens en Meisjes DAMRUBRIEK m m IÜ5 WM m m '■jM- mm Wij luisteren naar grijpt in PRIJSRAADSEL IET OP! Onze mededelingen IMS H Een vreemde strijd Oplossing Prijsraadsel Kerkdienst in Esperanto Daarmee zat Jo lelijk in zijn maag. Morgen zou het repetitie zijn van ge schiedenis en hij wist maar al te goed, dat hij er niets van kende. „Ach, had ik het maar geweten, dan had ik het nooit gedaan", neuriede h(j zachtjes voor zich heen. Ja, had hij het maar geweten, dat het hoofd in plaats van de klasse-onderwijzer, die ziek was geworden, repetitie afnam, dan had hij zijn lesjes nog wel eens goed geleerd, de laatste weken. Nu had hij er niets aan gedaan in de vaste overtuiging dat het wel zou loslopen. Meester was nogal makkelijk, maar het hoofd: neen, daar moest hij niets van hebben. Het was alsof hij rook, of je iets ken de of niet. En ongelukkig degene, van wie hij dat in de gaten kreeg. Maar wacht, kon hij niet eens een dagje ziek zijn? Griep, hoofdpijn, kiespijn; wat zou hij het beste kunnen mankeren? Natuurlijk iets, waar je mee op bed moest liggen; anders gaf het nog wei nig. Griep? Ja, dat leek hem wel. Hoofdpijn was wat vaag en vader zou hem daarvoor ook vast niet binnen houden. Of influenza? Ja, dat klonk nog het mooist van al, en hij wist wel zo'n beetje hoe dat toeging. Tante Cor had het ook gehad. Pijn in armen en benen. Zwaar in het hoofd. Dat zou wel lukken. Als hij het zich goed in beeldde, voelde hij het al opkomen. Aan tafel begon het voorspel. „Geen trek in eten, Jo?" „Neen, moe, ik ben niks lekker". „Zo," klonk haar stem ongerust, „ziekjes?" „Ja, ik denk influenza. Ik voel me zo gloeierig van binnen en zo'n pijn in mijn armen en benen." ik erg", zei „Het heerst op 't og' vader somber. Om de ziekte kracht bij te zetten legde Jo zijn hoofd naast zijn bord op tafel. „Moeder, moet die jongen niet liever met een aspirientje naar bed?" Vader en moeder keken elkaar ern stig aan en even later lag Jo onder de wol in de kleine logeerkamer. „Daar lig je alleen en dat is beter dan op je eigen slaapkamertje met je broertje", vond moeder. Willy. de jongste, kwam als troost zijn teddy beer en zelf geplukte bloemetjes bij hem zetten voor het raam. „Nog zo kwaad niet", dacht Jo, toen moeder hem 's avonds laat nog een glas melk bracht met een paar lekkere beschuit jes. „Heel wat gezelliger morgen hier dan op school". Hij lachte in zijn vuist je, als hij aan die vreselijke repetitie dacht. De volgende dag zat hij als een prins te bed in de kussens van een heerlijke kop soep te genieten, toen er werd ge beld. Even later klonk een bekende luidruchtige mannenstem door de gang tot dicht voor Jo's kamer. „Neef Bert komt even naar je kij ken, Jo", klonk moeders stem blij, „hij was hier toch. Dan weten wij meteen, hoe 't met je is". Neef Bert, de pas afgestudeerde dok ter, kwam wijdbeens bij zijn bed staan, nam zijn pols en vroeg direct om een thermometer. „Smaakt het nog al, Jo?" vroeg hij lachend, naar de soepkop kijkend, die door de zieke snel gele digd werd, „even temperaturen. Ik heb een idee, dat het hard meevalt. Ge woonlijk zie ik bij influenza aan de ogen al hoe de patiënt is". Na vijf minuten een harde klap op Jo's schou der. „Baasje, je bent zo gezond als een visje. Kom er maar gauw uit". „Ja maar ik heb.." be gon Jo weifelend. „Jongen, je hebt mis schien van alles, maar geen influenza of griep. En dan is het helemaal verkeerd onder de wol te gaan broeien. Eruit joh, de lucht in". Jo begreep: het spelle tje was verloren. Gedwee klom hij uit zijn bed en met loden schoenen en een leeg hoofd vertrok hij naar school. Nog juist vóór de bel ging, zat hij op zijn plaats in de eer ste bank voor de geschie denisrepetitie. „Dat is eens, maar nooit weer", zuchtte hij. Zetten jullie onder elkaar de namen van: 1. De hoofdstad van Drente. 2. De hoofdstad van Zeeland. 3. De grootste en meest bezochte bad plaats van Nederland (in Zuid-Hol land). 4. Plaats in de Betuwe. Bekend door de grote fruitmarkten. 5. Plaats in Noord-Brabant waar de bekende Philips' fabrieken zijn. 6. Bekende en grote havenstad in Zuid- Holland. 7. Stad in Zuid-Holland waar de Tech nisch Hogeschool is gevestigd. 8. Plaats midden op de Veluwe, waar het Koninklijk Paleis 't Loo te vin den is. 9. De hoofdstad van de provincie Lim burg. Wanneer het goed ingevuld is, zullen jullie ontdekken dat de eerste letters van boven naar beneden gelezen te zamen de naam vormen van een Ne derlandse stad die op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling staat. Hoe heet die stad en hoe luiden de andere negen plaatsnamen? De oplossingen worden vóór Zondag 5 September ingewacht aan het bureau van dit blad. Onder de goede inzenders worden boeken verloot. Vergeet niet op de enveloppe te vermelden dat het voor de Jeugd-Koe- rier bestemd is. VOORDAT JE DE STRAAT GAAT OVERSTEKEN EERST NAAR LINKS EN DAN NAAR RECHTS GEKEKEN. Een correspondentie-vriendinnetje wordt gezocht voor Annie Verhage, Dahliastraat 84, Den Helder. Annie is 13 jaar oud en zit in de eerste klas van het Lyceum. Zij is padvindster en zwemt en fietst graag. Welk twaalfjarig meisje wil corres ponderen met Hilde Hagedoorn, Noor- derwijkweg 86, Beverwijk? Corrie Kossen, Zuideinde 162, Scher- merhorn, wil graag met een meisje in Alkmaar coresponderen. Corrie is 14 jaar en niet meer op school. De post heeft mij deze week weer een flinke stapel gezellige briefjes gebracht Het eerste briefje dat ik ga beantwoorden is van een meisje dat de enveloppe heeft versierd met aardige tekeningen van vlaggen en bloemen voor onze koningin. Annie Verhage, dat heb je heel mooi gedaan. Het ziet er zo echt feeste lijk uit. Ja, Annie ik zal een correspondentievriendinnetje voor je zoeken „Brombeer", heb je plezier gehad in Alkmaar? Ja. je kunt daar nog best ver dwalen hoor. Ik hoop dat de prentbriefkaart toch nog terecht gekomen is Maartje Sroids, van jou kreeg ik de langste brief. Bedankt voor de postzegels, Maart je. Ik bewonder je mooie rapport. Je hebt de lamp en de bagagedrager echt verdiend. Je zult in de courant wel mooie foto's zien van onze nieuwe koningin. In Amsterdam zal het wel heel erg druk worden. G. Roskam, nu weet ik nog niet of jij een nichtje of een neefje van mij bent. Schrijf je dat nog eens? Topy van Os, best gedaan hoor! Willy v. d. Ent, wat een geweldige fietstocht heb Jij gemaakt! Je hebt zeker dikwijis gerust want het is een heel eind fietsen voor je in Amsterdam bent. Ja, ik kan best begrijpen, dat het leuk was, want op de fiets zie je veel meer dan wanneer je met de trein gaat. Tonnle Aggenbach, nu, jij kimt trots zijn op je mooie rapport Gefeliciteerd, meisje. Je schrijft ook zo keu rig. Kleine.Renée wordt dus al een lief kindje. Tante Tonnie zal de baby wel verwennen denk ik. Nellle v. d. Ent bedankt voor je aardige briefje. Ik vind het prettig dat je met ons gaat meedoen. Ben je ook mee geweest op die grote fietstocht? Ja, het is jammer dat de vacantie er al weer op zit, maar gelukkig is het nog mooi weer en kun je na schooltijd fijn buiten spelen. Jantje Ley- deckers, ja, ik had een heel prettige vacantie. Jij zeker ook. Ben je in Alkmaar geweest Jan? Ik ben blij dat je rapport zo mooi is. Een hartelijke groet voor Moeder en jou. Rennie Raaymaker, jij bent een nieuweling, geloof ik. Blijf je met ons meedoen, Rennie? Thea Laan, ik heb lange tijd niets van je gehoord en vind het prettig dat je weer meedoet. Tot de volgende keer, Thea. Theo van Kessel, welkom bij ons jongen. Blijf je voorlopig nog in Huisduinen of ga je weer spoedig naar huis. Ik heb vroeger in het huis „Marsdiep" gelogeerd, maar ik vrees dat die huizen in de bezettingstijd vernield zijn. Theo van Heukelom, evenals je neef ben Jij natuurlijk ook hartelijk welkom. Je hebt in de vacantie zeker wel veel van de zee genoten. Emmie Prass, ook jij gaat in 't vervolg met ons mee doen. Dat vind ik prettig hoor. Nog hartelijk gefeliciteerd met Je verjaardag, die juist in onze vacantie vieL Was het een prettige dag? Bedankt voor de sigaren bandjes, Emmie. „Robinson", ja, ik kreeg een mooie kaart van jou uit Urk, waarop twee Urker vrouwtjes bij de waterpomp stonden. Hartelijk dank, Robin son. Je hebt daar zeker flink gevist. Ook dank ik je nog-voor de postzegels. Ja, ln Friesland was het ook erg mooi. Enny Prins, jammer dat je door het slechte weer niet kon uitgaan. Maar je zult je thuis ook wel vermaakt hebben, is het niet? Het is fijn dat je over bent gegaan. Hoe bevalt het je in de nieuwe klas? Piet Bak, wat verwen jij ons met al die mooie sigarenbandjes. Dank Je wel hoor! blij mee. Albert Korndorffer en Wim Verduin, vertellen jullie mij nog eens wat meer? Dat zou Ik prettig vinden. Hennie Heyblok, bedankt voor je mooie kaart uit Culemborg. Het raadhuis is daar heel mooi. Had je een prettige vacantie, Hennie? Ben Roest, wat bedoelde je in je briefje toen je mij schreef dat Ik mij goed moest bedenken. Had ik een fout gemaakt, Ben, of bedoelde je iets anders? Schrijf Je het eens? „Tom Poes", bedankt voor je mollige poesenpoot. Een lange brief is helemaal niet nodig hoor. In een paar regeltjes kunnen sommige kinderen meer vertellen dan anderen in een brief van twee kantjes. Nieo Ridder, fijn dat ik jou er ook weer bij zie. Buitenlandse postzegels heb ik niet, maar aan sigarenbandjes kan ik je wel hel pen. Aardig dat je een briefje voor Gerie schreef. Gerie Ridder, hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Ik hoop dat je een heerlijke dag zult hebben. Wat jammer dat je kous en schoen weggeraakt zijn. Zouden de zeevisjes daar nu mee spelen? „Vergeet-mfl-niet", wat heb jij een lange, gezellige brief geschreven. Ik verbaas mij er over dat jij zulke geweldige afstanden op de fiets hebt afgelegd. Wat heb je veel gezien, en dat allemaal in drie weken. Misschien heb ik je nog wel gezien op het Snekermeer. Fijn dat Bobbie los mag lopen. „Elfje Zonne straal", wat zien jouw brieven er toch altijd feestelijk uit Dank je wel voor al die mooie tekeningen. Je hebt dus veel van het strand genoten. En nu naar de nieuwe school, meisje. Steefje Overhand, wat lief van je om zo trouw postzegels voor de zieke kinderen te sparen. Hartelijk bedankt, Steefje. Adri van t Hert, jij schrijft weer echt opgewekt. Ik kan merken dat je weer goede moed hebt om het nieuwe schooljaar te beginnen. Ja, ik heb het ook erg naar mijn zin gehad, hoor Adri. Veel plezier toegewenst in de feestdagen. Corrie van Lnnsen. je trof het maar eventjes dat je juist tijdens de kermis in Alkmaar kwam. Aardig is dat tekeningetje bij je briefje, Corrie. Ik kan mij indenken dat het een prachtige dag was. „Deanne Dnrbin", ja, ik ben erg blij met de postzegels. Bedankt meisje. Je tekeningetjes zijn ook mooi. Ik hoop dat Je 't naar je zin zult hebben op de huishoudschool, maar dat zal best gaan, denk je ook niet? „Kabouter", heb je de studio's nog gezien in Hilversum en was het mooi versierd in Amsterdam? 't Zal wel een gezellige reis zijn geweest met Vader. „Anjer", leuk dat je een kiekje wilt sturen. Ik zal het je dadelijk weer terug zenden, hoor. Jij bent veel uitgeweest in de vacantie. Teunie Beets, fijn dat jij het zo prettig hebt gehad in de vacantie, maar die arme Adri is wel erg ongelukkig geweest, 't Was aardig van Moeder om dat kleine jongetje een dagje te verzorgen. Groet Jannie maar van mij. Nettie en Willie Timmerman, is de school al weer begonnen? Marie Sluis, prettig dat je ook met ons gaat meedoen. Mag ik nog eens wat meer van je horen? P. Sas, heet je Piet, Paul of Peter. Schrijf je mij je voornaam eens? Jacobtje Briek, was het prettig in Amsterdam? Hoe weet ik nu dat jij daar geweest bent, Jacobtje? Probeer het eens te raden. Betsy Jongert, je hebt het goed voor elkaar gebracht, meisje. Piet Knip, heb jij je goed vermaakt in Hoorn? Het was een goed idee van je om een keer met ons mee te doen. Tante zal je deze courant wel toezenden. Dag Piet! Aag Posch, ik ben blij dat ik jouw briefje er weer bij zie. Jij hebt je vacantieplezier dus niet door de regen laten bederven. Ik ook niet hoor. John de Graaf, je bent nu zeker wel aardig bekend in Amsterdam. Is je vriend nog bij je, John? Ik ben blij met je brieven hoor! Ria Rosa en Gré Kromheer, wat schrijven jullie allebei keurig. Krijg ik nog eens een briefje van jullie? Piet Klok, je hebt een prachtig rapport. Flink je best gedaan hoor! Ik heb genoten van je vacantiebeschrijving. Wat heb jij een uithou- dingsvermogen. Ik ken die «treek in Utrecht en Gelderland en vind het erg flink van je om zulke afstanden af te leggen. Bedankt voor je gezellige brief, Piet. Martina Jager, het is erg lief van je dat je mij peren en pruimen wilde brengen, maar je woont zo ver van mij af, meisje. Eet ze zelf maar lekker op. Ik heb ook een notenboom in de tuin. Hij staat vlak voor mijn raam. Hartelijk dank voor de postzegels. Ik ben blij dat je bent overgegaan. —JTiny Bijvoet^ ik vind je teke- Zwaan, ik hoop dat Moeder spoedig weer beter is en thuis mag komen. Dag meisje! Betsle Koster, ik ben blij dat je bent overgegaan. Je hebt een mooie vacantie gehad en erg veel gekregen op je verjaardag, 't Is leuk dat je schilde rijtjes van schelpjes maakt. Ik beplakte er vroeger wel eens doosjes mee. Doe jij dat ook? Nu neem ik weer afscheid van jullie tot de volgende week. Ik hoop aan het eind van deze week weer veel gezellige briefjes van jullie te ontvangen. Dag allemaal! TANTE IET. Oplossing probleem 47. Stand: Zw. 9 sch. op: 7, 8, 9, 10, 12, 19, 21, 27, 36. Wit 9 sch. op: 20, 28, 32, 33, 34, 38, 40, 45, 46. m Opl. 1. 20—14 (9 x 20), 2. 28—23 (19 x 30), 3. 4641 (36 x 47), 4. 4034 (47x40), 5. 45x5 (27x38) en nu is wit aan de zet en wint door gi9ü welke zet zwart nu ook speelt. En nu nog even het volgende standje: Zw. 8 sch. op: 8, 9, 11, 12, 13, 14, 21, 36 en Wit 8 sch. op: 23, 24. 28, 38, 40, 41, 42, 43. Wit wint hier door: 1. 2319 (14x32), 2. 38x18 (36x49), 3. 18—12!! (49x19), 4. 12x23!! wint. Ter oplossing van deze week: Probleem 48 van L. Paradis (een Canadeese probleem componist) (zie diagram) Zw. 11 sch. op: 8. 9, 14, 15, 16. 18, 20, 22. 23. 28. 29. Wit 11 sch. op: 21, 25, 27, 31. 34. 36, 38, 39, 42, 43, 44. Wit speelt en wint! Aan het hof van keizer Maximiliaan II leefde de ridder Andreas Rauber, die steeds in de onmiddellijke nabij heid van de vorst verkeerde. Hij was bekend om zijn reuzengestalte en zijn buitengewone lichaamskracht. Maar op zekere dag verscheen er een mede dinger aan het hof in de persoon van Don José Dagoya, die hem in lichaams grootte nog overtrof en wiens gewel dige spierontwikkeling geen twijfel aan zijn kracht overliet. Deze Spaanse edelman dong naar de gunst van Maxi miliaan. Deze verzon een manier om zich van de lastige vreemdeling te ont doen. Hierbij stelde hij het volste ver trouwen in zijn trouwe Rauber. De vorst liet twee grote linnen zakken vervaardigen en verklaarde dat hij als gunsteling aan het hof zou mogen blij ven aan wie het gelukte tijdens een worstelkamp zijn mededinger in de zak te stoppen. Ten aanschouwe van het ganse hof traden beide kampvech ters tegen elkaar in het strijdperk en spanden hun uiterste krachten in. On der daverende toejuichingen van de toeschouwers gelukte het aan ridder Andreas, de geweldige Spanjaard in de zak te werken en aan de voeten van de keizer neer te leggen. Voor zijn buitengewone prestatie werd hij door de verheugde Maximiliaan rijkelijk beloond. Het prijsraadsel van de vorige week was wel erg gemakkelijk schreven ve le kinderen. Zij hadden gelijk, want ik wilde jullie zo vlak na de vacantie maar niet dadelijk weer aan zo'n moei lijke puzzle zetten. Ook vond ik het prettig om weer eens heel veel goe de oplossingen te krijgen en die ont ving ik ook. Dat begrijpen jullie wel. Natuurlijk moest er weer geloot worden om de prijzen onder de goede inzenders te verdelen. Hier komen de namen van de gelukkigen. Het zijn deze week: Bertha de Vries, Zeglis 86, Alkmaar. Wim Gerssen, Jan ln 't Veltstraat 126, Den Helder. Betsy Jongert, Westwoud W 97. Piet Klok, Bobeldijk, D 76 A. Emmy Dibbets, Zeestr. 82, Beverwijk. De boeken worden toegezonden. De verborgen beroepen die jullie de vorige week hebben gevonden waren: 1. Schilder; 2. Behanger; 3. Leraar; 4. Postbode; 5. Melkboer; 6. Kapper. 6. In elk geval, U weet nu dat „At- lantis" de naam is van een Skymaster. En terwijl het reuze vliegtuig rustig op zijn koers ligt, die het naar Recife in Brazilië moet brengen, zitten de Rat en Franse Louis nog bij de radio. De Rat kijkt strak naar het stotende wijzertje van een chronometer. „Nog evenzes, vijf, vier, drie, twee dat is 'm, Louis, ze zijn er geweest...." „Felicitations", zegt Franse Louis. „Dat zou geweest zijn goeder als jij had genomen een toestel dat vliegt overdag. Waarom juist in de nacht?" „Ezel, als je de oceaan overvliegt, moet je juist 's nachts gaan!" „Waar om?" „Omdat ze hun koers op de ster ren bepalen, daarom!" snauwt de Rat. „Maar jij kunt nu wel naar bed gaan. Ik blijf wel op, misschien kan ik nog iets opvangen". Wat is er eigenlijk gebeurd? De At- lantis vliegt nog steeds door het lucht ruim. Het is nu ongeveer boven de Doldrums, bij de zeilvaarders berucht door de windstilten, de vlieger bekend door de enorm hoge formaties cumu lus-nimbus wolken waar zelfs een D-C 6 niet boven uit kan komen. En die kan klimmen als het moet! Maar wacht eens, in de cabine (men mag v/el haast spreken van: op de brug) komt een telefoontje door, dat op schudding schijnt te veroorzaken. Ter gelegenheid van een congres van Esperantisten uit de drie Noordelijke provinciën te Hoogezand werd een kerkdienst in het Esperanto gehouden, waarbij voorging ds. J. A. v. d. Mey- den, predikant der Ned. Herv. Ge meente aldaar. Ds. V. d. Meyden zegt hiervan, dat deze kerkdienst met grote aandacht werd aangehoord en een diepe indruk maakte. Hij meent dan ook, dat de predikant onder de Esperantisten, waar mensen uit allerlei richtingen broederlijk samenkomen, een kans en een taak heeft. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7,25 en 11 uur -- AVRO: 5,30 Band of H M Royal Fusileers s,45 Sport- praatje 7,00 Een-en-vijftlgate Jaarbeurs te Utrecht 7,10 Gramofoonplaten 7,10 Aansluiting met de Urhelhall te Edln- burg 8.J0 Een droeve tochteen zegetocht 8,55 Gramofoonmuzlek 9,30 De troonsafstand van H M Koningin Wllhelmlna 9,45 The Romancers 10,30 Wereldraad van kerken 11,15 The An- drew Sisters met Vic Schoen Xavier Cuga» en Harry James en hun orkesten HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, i en 11 uur NCRV: «,15 cnv- kwartier 5,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Leger des Heili-kwartler 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regeringa-Voor- lichtingadienst antwoordt 3,06 Pro gramma-proloog 1,13 Omroep-irkest 9,15 Troon en volk" 9,30 Gramofoon platen 9,35 Hollands Strijkorkest —10,00 „Hulde en bede" 10,16 Amsterdams Vo caal-ensemble 10,45 Avondoverdenking 11,15 Symphonlsch avondconcert PROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 1, 5 en 11 uur VARA: 9,18 Opera-programma 8,50 Voor de huis vrouw 8,00 Operette-selecties 9,35 Gramofoonplaten VPRO: 10,00 Morgen wijding VARA: 10,20 Ethel Smith (or gel) 10,30 Vijftig jaar vrouwenbeweging 10,45 Chopin Liszt 11,10 Mensen in Parijs 11,30 Orkest Frans Wouters AVRO: 12,00 „Cowboys'' (grpl) 12,33 Sport en prognoses 12,45 Pierr# Patla (crgel) 1,20 Het Lyra-trlo 1,50 Harry Fryer en zijn orkest 2,00 Kookkunst 2,20 Gramofoonmuzlek 3,00 Ona volk in zijn dichters 3,30 Monia Liter (plano) 3,so Slgmund Romberg speelt eigen compost tiet VARA: 4,00 Orgelspel door Johan Jong 4,30 Tussen twaalf en zes tien 5,00 Kwartet Jan Corduwener 5,20 Wij en de muziek 5,15 De Vara fe liciteert 8,40 André de Raaff en Jacq Schutte (piano en orgel) 7,00 Vijftig jaar vakbeweging in Nederland 7,15 Gramofoonmuzlek VPRO: 7,30 Aan de drempel van een nieuwe periode 7,50 Tien voor acht 8,05 Muziek 8,40 Het Plrnaelijke gezin thula VARA: 9.0o De Koningin ln oorlogstijd 9,25 Schuldig of onschuldig 9,30 Men vraagt.... en wij draaien 10.00 Buitenlands weekover zicht 10,15 Richard Crooks zingt 10,30 Wereldraad van kerken VARA: 11,15 Radio Philharmontsch orkest HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, I, 1, 7, 3 en 11 uur KRO: 5,15 Pluk do dag 9,00 Operette-klanken 9.35 Bekende koren zingen volksliedjes 10,00 Muziek houdt fit 11,00 De Zonne bloem 11,35 Als de ziele luistert 11,45 Gramofoonplaten 12,05 Muzikale melange door Arie Snoek 12,33 Oude melodieën met nieuwe harmonieën1,20 Omroep A Capella-koor 1,50 Van man tot man 2,00 „Schoppenvrouw" 3,45 Middagconcert 4,20 Internatlonaal-ca- baret 5,00 Na Schooltijd 5,15 Radio Zürich 5,45 Wat het Buitenland leest 5,80 Septet Johnny Ombach 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Dolf ven der Linden en zijn Metropole-orkest 7,45 De Arbeidersbeweging ln de vijftigjarige regeringsperiode 8,05 De gewone man 6,12 „De blauwe kamer" 9,00 Om- rcep-orkest 9,45 „De blauwe kamer" (vervolg) 10,30 Yehudl Menuhin (viool) 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Gezellige plaatjes ROMAN VAN MAP-IA SAWERSKY 36) Beate antwoordde al even vrijmoe dig. „Om uw huis dezelfde sfeer te geven als dat van juffrouw Reuder, daar is meer voor nodig dan enkel wat cieuwe meubelen en zo, oom. Dat is biet in een paar dagen te veranderen. Maar wel zou het hier in zeer korte tijd wat behaaglijker te maken zijn „Kom dan op met je voorstellen, meisje. Maak maar eens een lijstje op en verte] me, wat dat alles moet kos ten. Je behoeft er geen doekjes om te V- inden". „Ikik zou eerst eens een paar dingen met Peter willen bespreken, oom". „Waarom?" Nou, voor mijn part". Daarmee werd Beate ontslagen. Ze spoedde zich naar Peter Liesegang, die ze in de keuken vond. Na een paar in leidende woorden vernam ze, wat ze wilde weten.' Er was zilver en goed. oud porselein in huis, evenals behoor lijk tafellinnen en schone vitrage. Alleen was alles in kisten en koffers verpakt, toen de kapitein besloten had voortaan als een kluizenaar te gaan leven. Beate liet zich papier en potlood geven. Daarna zei ze: „En laat me nu alles maar eens zien. Peter". De oude man krabde zich bedenke lijk achter het oor en bromde: „Dat zal heel wat werk geven, juffrouw". „Hindert niet, ik zal je wel nelpen, Peter. Je wilt toch zelf zeker ook veel liever, dat de kapitein een wat be hoorlijker tehuis krijgt, nietwaar?" Of Peter daar al of niet prijs op stelde, bleef voorlopig een geheim. Eigenlijk beviel de huidige stand van zaken hem uitstekend, want als vele anderen, was ook Peter nogal op zijn gemak gesteld. Maar toen hij Beate's goedige blik ontwaarde, werd het hem bepaald week om het hart. Ze was altijd aardig en vriendelijk tegen hem geweest, nooit zo hoogmoedig als Irene. „Nou, vooruit dan maar, juffrouw, omdat u 't zo graag wilt", zei hij en met genoegen zou hij er aan hebben toegevoegd: om u bij de kaptein in een goed blaadje te brengen en in de hoop, dat die achternicht van u zich eens flink daaraan ergert! Maar dit laatste behield hij wijselijk voor zich. Hij bracht Beate naar de grote, ou derwetse kelder, welke ongekende schatten bleek te bevatten. Ijverig noteerde het meisje, wat er alzo aan wezig was en wat zij meende, dat on middellijk te pas kon komen, liet ze uit de kisten en koffers nemen. Daar was al gauw een uur mee gemoeid. Mengelberg was al ongeduldig ge worden, toen ze eindelijk terugkeerde en hem rapport uitbracht. Daarop kwam ze met haar voorstellen. Drie dagen lang zou het huis aan een paar flinke werksters en een schilder wor den overgelaten. Dat zou dan al een heel ander effect geven. De daaraan verbonden kosten kon Beate wel zo engeveer begroten en Mengelberg gaf zonder aarzelen zijn toestemming. „Vooruit dan maar, meisje, dan maar aan 't werk!" beval hij. „Wacht, nog één ding. Hoe staat het in de keuken? Ik wil Peter niet meer als kok heb ben. Ik wil. .e nee, een keukenmeid neem ik toch ook niet, als zou 't goeie mens voor niks willen werken!" Beate onderdrukte met moeite een glimlach. „Ik zal wel koken, oom Ju les. Ik wil u toch bewijzen, dat ik nog niets vergeten ben van hetgeen u me cp de huishoudschool hebt laten leren". „Ik wil niet, dat je de hele dag ach ter het fornuis staat". ..Peter kan me immers helpen...." „En Irene zeker, nietwaar?" Beate werd zichtbaar verlegen. „Ik vrees, dat dat niet gaat. Irene heeft geen ervaring enen ze is waar schijnlijk ook niet aan werken gewend. Ze heeft meer talent om de mensen aangenaam bezig te houdeil, wat mij nu weer niet zo goed afgaat". Jules Mengelberg kuchte veelbete kenend. Tenslotte werden zij het er over eens, dat er een werkster voor at ochtenduren zou worden aange nomen. Toen Irene Larsen van de voorge nomen veranderingen hoorde, was ze tuiten zichzelf van kwaadheid. In een gesprek onder vier ogen, dat ze daar op met Beate had, liet ze dat ook dui delijk blijken. „Je lijkt wel niet wijs om oom Jules dergelijke dwaze dingen voor te stel len', riep ze uit. „Ik begrijp niet, wat er voor ver keerds aan is, wanneer we het hier een beetje gezelliger willen maken" antwoordde Beate rustig. „Bovendien is het idee van oom Jules zelf uitge gaan". „En ik vind het buitengewoon on aangenaam. Hij heeft immers tot dus ver altijd in die ouwe. muffe boel hier gewoond en zich daarbij volkomen op z'n gemak gevoeld". „Maar nu wil <hij dat niet meer, Irene en dat kan ik hem werkelijk niet kwalijk nemen". „Nou, maar ik neem 't hem bijzon der kwalijk, dat hij juist tijdens ons bezoek hier grote schoonmaak gaat houden. Als hij zich maar niet ver beeldt, dat ik van plan ben hem daar bij te helpen. Daarvoor heb ik m'n handen te lief. En voor lichamelijk werk ben ik trouwens helemaal niet geschikt. Onze huisdokter heeft me altijd voorgehouden, dat ik me in acht moet nemen en mama zou het ook ze ker niet goed vinden". „Oom Jules verwacht dat ook hele maal niet van je, Irene". „Dat is tenminste nogal verstandig van de oude heer. En wanneer begint die pret?" Het begon nog diezelfde dag en de ceratvolgende week was er een druk te en een herrie in huis. dat de kapi tein zijn restauratieplannen al spoedig bitter betreurde. Hij wist niet. waar hij blijven moest en daar leed zijn hu meur onder. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3