Nationaal Huldeblijk overschreed het millioen Moh. HATTA verwijt Nederland „verdeel en heerspolitiek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1904 Overeenstemming tussen ioden en Arabieren Handelsaccoord met Brits-Amerikaanse zone in Duitsland yAN NIABIJ In - Vrijdag 3 Sept. 1948 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gistermorgen aan de Koningin aangeboden Dankbaarheid van VORSTIN en VOLK Bezoek aan Sportfantasie Einde der valuta besprekingen 0verhandigd. Geen behoefte aan Republikeinse kabinetshervorming WEERBERICHT n Belgisch vliegtuig nog steeds zoek Demonstratie bij aankomst van C v.G.D, Thans definitief 200.000 ton groenten naar Duitsland SCHACHT in vrijheid Een merkwaardige tweeling Na drie jaar moeizaam onderhandelen Dr. Benes verlamd Bartali en Coppi geschorst BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 poetgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Kayonred. C. A Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. H. M. Koningin Wilhelm ina heeft gistermorgen omstreeks 12 uur ten paleize ontvangen de vice-voorzitter van de Raad van State, mr. F. Beelaerts van Blokland, burgemeester d'Ailly van Amsterdam, burgemeester P. J. Oud van Rotterdam, burgemeester Visser van 'i Gravenhage, de commissarissen der koningin in de provincies Friesland en Limburg, mr. H. P. Linthorst Homan en mr. dr. F. J. M. A H. Houben, mej. A. C. Schippers, vertegen woordigster van de T'nie Vrouwelijke Vrijwilligers, dr. A J. M. van Dal, secretaris van het comité Nationaal Huldeblijk. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, dr. C. Prinsen en de heer P. Besanger, directeur van het bureau Nationaal Huldeblijk, die Hare Majesteit een kunstig gecalligrafeerde oorkonde aan boden, bevattende de mededeling van de vorming van het comité Nationaal Huldeblijk. Burgemeester A J. d'Ailly hield bij de overhandiging een toe spraak, waarin hij Hare Majesteit mededeelde hoe uit alle lagen der bevol king kleine en grote giften waren en worden bijeengebracht, zodat hier van een waarlijk nationaal huldeblijk kan worden gesproken. De bestemming, die Hare Majesteit aan deze gelden heeft willen verlenen, heeft alom grote weerklank gevonden. De burgemeester zeide voorts, dat de opbrengst van de collecten in ons land op dit ogenblik het millioen reeds ver heeft over schreden. Ook uit Oost en West komen over de offervaardigheid van onze rijksgenoten verheugende berichten binnen. dentikoze wijze hun vorstin een groet hadden toegeroepen. En dan kwamen tot slot de grachten, de trots van Am- serdam met hun fiere bomen. Het be richt van Hare Majesteits rijtocht was toen dat was tegen kwart over zes reeds alom verbreid. Langs de pa triciërshuizen hadden zich duizenden geschaard op de smalle trottoirs en voor de verlichte ruime vensters op gesteld. Een handige motorbootbezitter was de enige, die kans zag naast de stoet mee op te varen, totdat bij de Raad huisstraat de stoet rechtsaf boog naar de vol bezette Dam, waar men tegen half zeven onder de Pargola voor het Paleis de tocht beëindigde. Even laaide het enthousiasme op. Nog even later verscheen Beatrix voor de vensters, doch de Koningin vertoonde zich niet meer. De Koningin verzocht burgemees ter d'Ailly haar dank aan allen, die bijdragen (aan wat genoemd wordt het Koningin Wilhelminafonds) heb ben geleverd, te willen overbrengen. Zij zeide het bijzonder op prijs te stellen en er zeer door te zijn getrof fen, dat inderdaad door Nederlanders van alle gezindten en afkomst bij dragen zijn geleverd voor de belang rijke bestemming van dit fonds, en zij sprak de hoop uit, dat het Natio naal Huldeblijk zowel in Nederland als in de overzeese gebieden zal mo gen bijdragen tot een verbetering van de gezondheidstoestand. Hare Majesteit heeft goedgevonden, dat door een jaarlijkse inzameling het fonds blijvend zal worden ver sterkt. Er zal een commissie worden be noemd, "waarin medische deskundigen zullen worden opgenomen, welke com missie omtrent de besteding der gel den uit dit fonds zal beslissen, daarbij zal tegen versnippering worden waakt. AMSTERDAM-OOST BE GROETTE KONINGIN Waren het Woensdag de nauwe straatjes van de Amsterdamse Jordaan, waarlangs de rijtoer van Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana leidde, gis teren voerde de tocht door de brede goed bestrate wegen van Amsterdam- Oost. Eerst laat was het nieuws van de tocht van de Koningin, die ditmaal al leen uitreed, in de stad bekend gewor den, hetgeen des te duidelijker bleek, omdat naarmate de tocht vorderde de belangstelling langs de wegen aanzien lijk groeide. Vooral de jeugd bevolkte hier de straten en toen de bocht bij het Bavo- huis werd ingedraaid naar de Sumatra- straat, moesten de wagens zich een weg banen door vele rijen dikke mensen hagen. Over de ruime Insulindeweg met de prachtige arbeiderswoningen, door de Molukkenstraat met aan het einde de brug over de Valentijnkade en het viaduct, dat de toegang naar de Wa tergraafsmeer opent ging het naar de Middenweg. Hier hield de karavaan van wagens een ogenblik halt voor het oranjevaandel tegenover Frankendael, dat het bestuur van het oranjecomité oud-Watergraafsmeer daar had opge steld. Twee meisjes volgden het voor beeld van mevrouw Boon van de Eilan den en boden de Landsvrouwe vrij moedig een fraai bouquet aan. En voort ging het weer. Door de Linnaeusstraat, waar de stoet tegenover het politie bureau de Pretoriusstraat inzwenkte kaar het katholieke Onze Lieve Vrouwe gasthuis aan het Oosterpark. Nauwelijks ontwaarde Hare Majes teit de langs 't trottoir opgestelde non hen in hun witte kledij en tientallen rieken op rolbedden of zij gaf haar chauffeur opdracht het tempo tot stap voets te reduceren. Luide toejuichingen vielen haar van nonnen en zieken ten deel. Langs de Amstelbierbrouwerij en teogs het Amstelhotel, het toekomstige domein voor de verwachte Koninklijke gasten werd de terugtocht anvaard, doch niet was de rit ten einde, voordat de studenten, die op de raamkozijnen en de balcons van hv - sociëteit aan de Sarphatistraat waren gezeten op stu- VA ET VIENT OP DE DAM De duizenden, die op de Dam stonden te wachten om H. M. de Koningin te zien uitrijden, zagen om ongeveer half vijf H. K. H. Prinses Juliana voorrijden, die egn bezoek aan Den Haag had ge bracht 25 minuten later kwamen Z. K. ge- H. Prins Bernhard, die ln generaals uniform gekleed was en de twee oudste prinsesjes uit Rotterdam terug en om kwart over vijf reed H. M. de Koning in uit voor haar rijtoer door de zo genaamde Indische Buurt. ONOFFICIEEL BEZOEK VAN H. M. AAN DE O 29. Om even over half vijf ging aan boord van Hr. Ms. O 29 „Zwaardvis" de koninklijke standaard omhoog ten bewijze, dat H. M. de Koningin aan boord was gekomen. Geheel onoffi cieel bracht de jubilerende Koningin dit bezoek. De commandant, de luite nant ter zee eerste klasse J. Leeksma begroette Hare Majesteit en stelde de officieren en onderofficieren van de bemanning aan haar voor. Met elk van hen en ook met enige manschappen, die gedurende de oorlog op onderzeeboten hebben dienst gedaan, onderhield de vorstin zich enige ogenblikken. Nadat Hare Majesteit haar handteke ning had geplaatst in het fraaie gas tenboek van deze in 1943 in dienst ge stelde bodem, verliet zij zeven minuten na vijven wederom het schip. DE MARINE VIERT FEEST De Apollohal geleek gisteravond een groot gepavoiseerd oorlogsschip, waar van de deining werd veroorzaakt door dansende en hossende matrozen en hun geënterde burgers. Er bleek een overweldigende belang stelling te bestaan voor het bal, dat de marine had georganiseerd. Om half tien verstilde de lichte mu ziek even onder de indruk van hun kameraden der matrozen kapel uit Hilversum, die met slaande trommen en schallende hoorns de Apollohal stormenderhand veroverden. Middenin de hal, in het carré, dat de feestvieren den om hen gevormd hadden, bliezen zjj een taptoe, die weerkaatste tegen de glazen wanden van de Apollohal. Dan nam de band hun taak weer over en deed de onbezorgdheid tot diep na middernacht hoogtij vieren. Naar wjj vernemen zullen H. M. Koningin Juliana en Prins Bern hard der Nederlanden het stadion- spel „Sportfantasie" op 4 Septem ber bijwonen. Van de zijde van t comité Kro- ningsstad bericht men ons, dat nog een beperkt aantal plaatsen voor dit spel te verkrijgen is. Men verwacht te Berlijn, aldus Reuter, dat de rapporten over het valuta-vraagstuk in Berlijn vandaag ullen worden voltooid tijdens een slotvergadering van de vier militaire gouverneurs en naar Moskou zullen v'orden opgezonden. In politieke krin- Ken te Berlijn werd verklaard, dat de -eskundigen, die apart vergaderden °Ver Rnanciële en vervoersproble- ®n- hun rapporten gisteravond al n de gouverneurs zouden hebben De republikeinse premier, Moh. Hatta, heeft voor het werkcomité van het K.N.I.P. (republikeinse parlement) een verklaring afgelegd, waarin hij een be roep deed op de leden om het rege ringsstandpunt, n.1. dat er momenteel geen behoefte aanwezig is voor kabi- netshervorming en dat het huidige ka binet wordt toegestaan aan te blijven tot de komende algemene verkiezingen, te ondersteunen. Hatta verklaarde, dat het kabinet de laatste zeven maanden door verschillende psychologische fac toren belemmerd is in de uitvoering van het nationalisatie- en opbouw programma. Ten aanzien van de buitenlandse po litiek verklaarde Hatta, dat het stand punt van de regering is, dat de repu bliek geen onderwerp mag zijn van een internationaal politiek conflict. Zij dient vastbesloten te zijn en is gerechtigd te vechten voor de verwezenlijking van baar eigen ideaal: Onafhankelijkheid van geheel Indonesië. Ten aanzien van de onderhandelingen met Nederland verwees Hatta naar de verklaring, die Mohammed Roem voor het parlement heeft afgelegd en naar de verklaring van Soekarno op de derde verjaardag van de republiek. Sprekende over de huidige pre-fede- rale regering wees Hatta erop, dat deze mogelijk door de Nederlanders zal v/orden gebruikt om de „Indonesische republiek te vermorselen" en voegde hieraan toe „onze broeders in de Malino- gebieden en de andere bezette gebieden zullen ertoe gebracht worden de Ne derlandse wil aan de republiek op te dringen. De Nederlanders voeren een verdeel- en heers-politiek in optima forma. Hatta merkte voorts op, dat „de sterke positie van de Republiek in het H. M. Koningin Wilhelmina heeft Woensdagnamiddag een lange rijtoer door de hoofdstad gemaakt, waarbij zij ook de Jordaan bezocht In dit stadsdeel bestond zeer grote belangstelling en het publiek juichte de vorstin enthou siast toe. De Koningin rijdt met de Prinses door de Willemstraat Weersverwachting, geldig tot he denavond: LATER ENIGE REGEN. Toenemende bewolking en aanvan kelijk droog weer, maar later enige regen of motregen. Matige, in het» Noorden van het land nu en dan vrij krachtige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. buitenland ondermijnd wordt door de interne chaos, welke veroorzaakt wordt door toenemende controversen op poli tiek gebied". Ten aanzien van de politieke om zwaai van het democratisch front zeide hij: „Van voorstander werd dit een te genstander van Linggadjati en de Ren- ville-overeenkomst". Tot hen, die thans overloper, tot het communisme, zeide Hatta, dat in het huidige stadium de Indonesische vrij heidsstrijd dient te worden verwezen lijkt van nationalistisch standpunt uit, hoewel de structuur van de gemeen schap dient te worden opgebouwd vol gens socialistische richtlijnen. POST VOOR „ZUIDERKRUIS" Het s.s. „Zuiderkruis" is op 30 Aug. met troepen uit Batavia naar Neder land vertrokken. De opvarenden kun nen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 8 September in de brie venbussen wordt gedaan. Door de bemiddeling van verte genwoordigers der V.N. zijn Ara bieren en Joden het eens geworden over een uiteindelijk staakt-het- vuren te Jeruzalem, aldus Is offi- ciëel bekend gemaakt. Dezelfde vertegenwoordigers zul len heden over een uitbreiding van de neutrale zóne in het gebied van Jeruzalem onderhandelen. Tot heden ia de luchthaven van Elizabethstad nog zonder nieuws over de DC-3 van de lijn Costermansstad Elizabethstad, die op 31 Aug. te Ma mmon is opgestegen en waaromtrent mei sedertdien zonder nieuws is. De opsporingen, die met alle ter beschikking staande vliegtuigen plaats vonden, hebben tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. In tussen doorzoeken tevens gemotori seerde eenheden de omgeving van JadotStad en Elizabethstad. Thans is bekend gemaakt, dat zich aan boord van het vliegtuig 10 pas sagiers en een bemanning van drie personen bevinden. Onder de passa giers bevinden zich geen Engelsen en Nederlanders. De Commissie van Goede Diensten arriveerde Woensdagavond in Djogja zonder dat zich onderweg incidenten hadden voorgedaan. Aan het station te Djogja was zij echter getuige van een luidruchtige demonstratie van de jeugd. De demonstranten, die span doeken droegen met anti-Nederlandse opschriften, overhandigden aan de voorzitter der commissie, Critchley, een resolutie, waarin er bij de Repu blikeinse regering op werd aange drongen de onderhandelingen uitslui tend te hervatten op basis van vol ledige souvereiniteit van de Republiek en algeheel terugtrekken van alle vreemde troepen van Indonesische bodem. In de handelsovereenkomst welke tussen Nederland en de Bizone in Duitsland tot stand gekomen is, wordt voor ons land o.m. voorzien in een uitvoer van 200.000 ton verse groenten tot een bedrag van tien millioen gul den. Daarmee worden ook de moeilijk heden opgelost, welke ontstonden na de levering van onze verse groenten aan Duitsland in de eerste helft van dit jaar, waarvoor tot nu toe nog geen betaling verkregen werd. De reeds geleverde groenten voor de totstandkoming van de handels overeenkomst, welke van 1 Augustus af voorlopig werd toegepast, worden nu beschouwd als een onderdeel van het in de handelsovereenkomst vast gestelde contingent voor de Neder landse uitvoer van verse groenten, zodat daarvoor ook op de normale wij ze betaling verkregen wordt. De moge lijkheid bestaat voorts, dat dit contin gent wordt uitgevoerd voor 1 Mei en dat van die datum af een nieuwe over eenkomst inzake de levering van groenten getroffen wordt, welke dan een aanvulling zal betekenen van de handelsovereenkomst, die het han delsverkeer tussen Nederland en de Bizone regelt voor het tijdvak van 1 Augustus 1948 t/m. 31 Juli 1949. Dr. Hjalmer Schacht is gisteren uit het interneringskamp te Lud- wigsburg vrijgelaten. Hij verklaarde: „op het ogenblik ben ik niet van plan aan het werk te gaan, doch alleen mijn gezondheid, welke zwaar ge leden heeft/ wat op te halen. Ik heb veel aan gewicht verloren". Verder zeide hij zich ook vertrouwd te willen maken met de huidige economische achtergrond van Duitsland, Mevrouw Henri Dumont uit Dinant heeft met een tijdsverschil van 30 uur twee kinderen ter wereld gebracht. Het eerste kind, een jongen van 4,5 kg. werd om 18 uur geboren, terwijl het tweede, een jongen van 3,5 kg., de vol gende dag te middernacht het levens licht aanschouwde. Het geval is des te zonderlinger omdat het eerste kind te Dinant. het tweede te Namen werd geboren. Na drie jaren moeizame pogingen van beide kanten i is thans eindelijk een handelsovereenkomst tussen Ne derland en de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland tot stand geko men. Hiermede is de grondslag gelegd voor een gezond herstel van het han delsverkeer met onze oostelijke buur. De ontwikkeling van de economi sche samenwerking binnen Europa in het kader van het z.g. plan-Marshall en het streven der autoriteiten in de Bizone en in Nederland om deze samen werking zoveel mogelijk te laten sla gen, heeft er aanzienlijk toe bijgedra gen, dat de huidige overeenkomst is opgetrokken op een brede basis. De grondslag van de overeenkomst is uit wisseling van voor beide partijen nut tige artikelen, zonder dat daarbij, zoals vroeger wel eens het geval is ge weest, de altijd enigszins betrekkelijke maatstaf van „essentialiteit" is aange legd Op deze wijze zijn lijsten van contingenten tot stand gekomen, wel ke voor Nederland een uitvoer voor zien van rond 181 millioen, inclusief een aanmerkelijk bedrag voor trans portdiensten. De Bizone zal aan Ne derland leveren voor rond 230 millioen waaronder de steenkolen voor rond 75.5 millioen. Onder de goederen, wel ke Nederland wil uitvoeren, zijn zo wel Nederlandse als Indische produc ten. Genoemd kunnen worden copra, palmpitten, margarine, verse groenten, aardappelen, vis, oliezaden, aardappel meel, zaden en tal van andere produc ten van de landbouw, chemicaliën, waaronder vetzuren, Indische gommen, kinine, technische zeep, lijnolie enz., metalen zoals aluminiumafval, ge brande pyriet, tin en alliages, ruwe rubber, artikelen van de eleetrische industrie, machinerieën, Indische hui den, kunstzijden garens, werkkleding en confectie, industriediamanten en de reparatie van binnenschepen. De Bizone zal behalve kolen nog leveren machinerieën van allerlei soorten, kranen, volkswagens en on derdelen voor automobielen, rijwiel onderdelen en dergelijke, gezaagd naaldhout, rondhout, tal van chemica liën, waaronder o.m. kleurstoffen, tex tiel voor Nederlands Indië, allerlei soorten van glas en aardewerk, ee staal, ten dele op de grondslag van veredelingscontracten, eleetrische uit rustingen waaronder installatie-materi aal, motoren, generatoren, schakelbor den en huishoudelijke artikelen, tal van eindproducten van de Duitse me taal-industrie en van de fijnmechani- sche en optische industrie, hop, bier en v/ijn, producten van de rubber- en van de leerindustrie, gas en electriciteit, doch ook sportartikelen, muziekinstru menten en speelgoed. Ten aanzien van het betalingsver keer tussen de Bizone en Nederland werd nog geen nieuwe overeenkomst gesloten. Dit zal dus in principe lopen overeenkomstig de bepalingen van de oude betalingsovereenkomst, welke een afdekking van ecart in dollars eiste. Daarbij zij aangetekend, dat de steenkolen nog steeds in contante dol lars moeten worden betaald. Volgens de bepalingen van de oude overeen komst kan echter een voor Nederland gunstig saldo op de z.g. offsetrekening worden gebruikt voor betaling der kolen. Door de nieuwe overeenkomst krijgt Nederland ongetwijfeld de kans een belangrijk hoger aandeel van zijn invoer uit Duitsland, inclusief de ko len, met uitvoer te betalen. In hoe verre de besprekingen, welke thans in Parijs in het kader van de organisatie voor de Europese economische samen werking worden gevoerd, zullen mede brengen, dat het niet meer nodig zal zijn een deel van de Nederlandse in voer uit de Bizone in dollars te beta- Volgens het Tsjechoslowaaks nieuws bureau is de toestand van Benes, die bewusteloos ligt, verergerd. Er is nog geen nieuw bulletin uitgegeven. Volgens een uitgegeven offi cieel bulletin van heden zijn de rechter arm en het rechterbeen thans geheel verlamd. De verlamming van de lin kerzijde is erger geworden en de pa tiënt heeft het bewustzijn nog meer verloren. De bloedcirculatie is nog nor maal, evenals de werking der longen, dank zij penicilline. De Italianen Bartali en Coppi heb ben zich op de Wereldkampioenschap pen wielrennen minder sportief gedra gen. Een ieder die deze kampioen schappen heeft gevolgd is hiervan wel overtuigd en ook de Italiaanse .Wieler bond heeft dit waarachtig opgemerkt. Gino Bartali en Fausti Coppi zijn door deze bond dan ook geschorst voor de tijd van 2 maanden. Dit is normaal, doch wij zijn alleen benieuwd wie deze schorsing heeft opgedragen: de Bond of de twee fabrieken die in wezen de bond vormen. ALBERT SANDLER OVERLEDEN. De bekende Engelse violist Albert Sandler is op 42-jarige leeftijd te Londen overleden. Sandler is vooral bekend geworden in binnen- en bui tenland door zijn optreden voor de radio en gramofoon. Met zijn vertol kingen van populaire selecties schiep hij een aparte stijl, de ,,pam court"- sttjl. Tot kort voor zijn dood trad hij geregeld op voor de B.B.C. SIR HENRY GERNUY BRITSE HOGE COMMISSARIS OP MALAKKA. Officieel is bekend gemaakt de be noeming van Sir Henry Gurney tot Brits Hoge Commissaris voor de Unie van Malakka. Sir Henry Gurney was eerste secre taris in Palestina van 1946 tot het emde van het Britse mandaat. Hij is vijftig jaar oud. De politie heeft te Napels hon derd personen gevangen gezet, nadat een onderzoek had plaats gehad, waarbij „grote hoeveelheden bom men, explosieven en benzine" waren ontdekt. 20.000 vrachtautobestuurders te New York zijn in staking gegaan om hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. Door deze staking ligt 80 pet. van het vervoer per vracht auto stil. De auto's voor het transport van aan bederf onderhevige waren rijden nog. In Frankrijk verzeten zich de bakkers tegen de handhaving van de brooddistributie. In tal van departe menten leveren ze het brood zonder bon af. Wanneer ze vervolgd worden, sluiten ze hun bakkerijen, zeggen ze. Te Rakkestad nabij Sarpsborg in Noorwegen heeft een vrouw in 11 maanden tijds 5 kinderen gebaard. In October van het vorig jaar kreeg zij een tweeling en Zondag een drie ling. Dr. Malan, eerste minister van Zuid-Afrika, heeft in het parlement verklaard, dat Zuid-Afrika 50 piloten naar Engeland zal zenden op verzoek van de Britse regering. Zij zullen meehelpen aan de ravitaillering van Berlijn. In de buurt van Luik is bij een onbewaakte overweg een auto, waar in zich een gezin van 6 personen be vond, door een trein gegrepen. De moeder en twee dochters kwamen om het leven, de anderen werden zwaar gewond. Te Vlissingen zijn twee personen op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak. Het bleken twee vacan- tiegangers te zijn, die de kosten van hun verblijf te Vlissingen wilden dek ken door de opbrengst van een kraak je. ment en vuurvaat materiaal, basalt, len, zal nog moeten blijken. ROTTERDAM GEÏLLUMINEERD. De Rotterdamse haven heeft zich ter gelegenheid van de feestelijk heden in een kleed van licht gehuld. Een grote kraan weerspiegelt haar contouren in de rivier.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1