Wieringen in het teken der Koninginnefeesten Stad en Omqeomg. Oranje en de Koninklijke Marine Predikbeurten Kinderspelen Loodsgracht Texel Marktberichten Anna Panlowna. Duivensport Bartingtrh0rn Grote Fokveedag 0p 25 September tr qaat niets boven gift Feestelijke bijeenkomsten Christelijke Oranjevereniging Verlichtingen boden een sprookjesachtigen aanblik Feestelijkheden in Oost-Wieringen Visserij Vrk, Callcmtsoog. Geslaagde Jubileumviering met volksspelen IJmaiden Visserij-besommingen WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Wie de geschiedenis der Neder landse zeemacht kent, weet dat de band tussen het Vorstenhuis en de Koninklijke Marine door de eeuwen heen steeds hecht is geweest. Hare Majesteit heeft hiervan zelf eens ge tuigd, in één van die treffende ge zegden die waard zijn om aan de ver getelheid te worden ontrukt, omdat zjj aan het gehele volk toebehoren. Zo gebeurde het eens. het is Jaren geleden, dat de minister een maat regel had voorbereid, welke ten doel had een bepaald voorschrift omtrent cie rangonderscheidingstekens van het officierstenue der Koninklijke Marine te wijzigen naar het voorbeeld der Britse marine. Aangezien doorvoe ring van deze maatregel Koninklijke bewilliging vereiste, verzocht de mi nister de toestemming van Har» Majesteit. Het antwoord der Koningin getuig de niet alleen van grote slagvaardig heid en een fijn ontwikkelde zin voor historische verhoudingen, maar in zijn eenvoud greep dit Koninklijk woord veel dieper en reikte het veel hoger dan het betrekkelijk onderge schikte belang van de aangelegen heid. Zij sprak namelijk de onver getelijke, fiere woorden: „Mijn Mari ne is de oudste ter wereld!" Hiermede wilde de Koningin te kennen geven, dat Nederland op dit punt d« oudste rechten bezat, en het buitenland zich dus voor de beoogde overeenkomst had te richten naar het Nederlandse voorbeeld en niet omge keerd. Met dit korte en bondige zin netje was de zaak voor onze Konin gin afgedaan. Driehonderd en tachtig jaar ge leden werd feitelijk de grondslag van onze Koninklijke Marine gelegd, en niemand minder dan Prins Willem van Oranje, de stamvader van ons Vorstenhuis, kan als haar stichter worden beschouwd. Immers, in 1568 verstrekte hij aan Willem de Zoete, Heer van Hautain, luitenant-admiraal van Zeeland, de opdracht zich naar Engeland te begeven voor de aan koop van enige schepen, waarmede de Geuzen de strijd tegen de Spaanse kaperschepen zouden kunnen aan binden. Deze band met het Huis van Oranje werd gedurende de verdere ontwikkeling van onze zeemacht door verscheidene gebeurtenissen en om standigheden verstevigd. Geen won der, dat de betrekkingen tot ons Vorstenhuis een bijzonder karakter dragen. Een treffend voorbeeld van de oprechte belangstelling, welke de Oranjes door de eeuwen heen voor de Koninklijke Marine hebben getoond, zijn de vele pogingen tot bemiddeling welke door stadhouder Willem II wer den ondernomen om Admiraal de P.uyter met Cornelis Tromp te ver zoenen. Deze bemiddeling had tevens ten doel. Tromp (ter vervanging van de gesneuvelde Van Ghent) in zijn vroegere waardigheid van Luitenant- admiraal bij de Amsterdamse Admi raliteit te herstellen en hem onder De Ruyter's bevelen te doen dienen Afzonderlijke vermelding wegens zijn verdienste voor de Koninklijke Marine verdient Prins Hendrik, broe der van Koning Willem m, die in de geschiedenis meer voortleeft als Hendrik de Zeevaarder dan als gou verneur van Luxemburg. Hij werd voor de marine opgeleid en doorliep de verschillende rangen tot schout bij-nacht. Hij maakte een groot aan tal zeereizen, onder meer naar Scan dinavië, Rusland, Engeland, Noord- Amerika en de beide Indiën. Een onvergetelijke gebeurtenis in onze jongste Vaderlandse geschiede nis, die wellicht meer dan enige an dere episode de band tussen Oranje en de Marine symboliseert, is de over tocht van H.K.H. Prinses Juliana met de beide prinsesjes aan boord van Hr. Ms. kruiser ..Sumatra" van En geland naar Canada in Juni 1940. In de Jaren van ballingschap voor het Vorstenhuis, welke nu volgden, onderhielden d» Landsvrouwe op haar eenzame post te Londen en de Prin ses aan de overzijde van de Oceaan, een innig en levendig contact met Koninklijke Marine en Koopvaardij. De eerste officiële kennismaking van Koningin Wilhelmlna met Haar Marine vond plaats op 15 September 1898 tijdens een vlootrevue op het Hollands Diep, waarbij de Jonge Vorstin vergezeld van Koningin Em ma, de hulde van de Marine in ont vangst nam. Vanaf die tijd heeft Hare Ma jesteit een zeer grote belangstelling getoond Jegens Haar Marine. Vier eeuwen bestaat het verbond tussen de Koninklijk Marine en het Vorsten huis, dat zijn bekroning vindt in de traditie, waaraan de met Oranje nauw verweven geschiedenis der Ma rine zo rijk is. ZONDAG 5 SEPTEMBER 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk. Weststraat, 10.80 uur ds. H. A. Enklaar; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt, 19 uur de heer E. Wan- ders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. M. Hamming, openbare belij denis, 17 uur ds. J. Hartkamp, voor bereiding HA; Rehobothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, voorbereiding HA, 17 uur ds. M. Hamming. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Oudgeref. kerk, Hoog straat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref gemeente, Janzendwarsstraat 8, 10 uur én 16 uur leesdienst; Dinsdag 19.30 uur ds. R. Kok, van Veenendaal. Baptisten-gemeente, gebouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur de heer G. van Leeuwen Dzn., 16 uur straatprediking Rialtoplein, 19.45 uur zangdienst, 20 uur evangelist F. J. G. Hofhuis; Maandag 20 uur viouwenkrans, Californiëstraat 8; Vrij dag 20 uur Bijbelbespreking en bid stond, Ooievaarstraat 54. Evangeli satie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur bidstond, 21 uur openluchtsamenkomst. Gereformeerde kerk (art 31). Nieuwe kerk. Weststraat, 8,45 en 17 uur ds F Tollenaar, Openbare belijdenis des ge- loofs en voorbereiding H Avondmaal Lutherse kerk. Wezenstraat, 10,80 uur ds Slmon, van Gouda Doopsgezinde ge meente, 10,80 uur prop S L Verheus Leger des Heils, 10 uur Heiligingssamen komst; 19 uur Openluchtsamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst Maandag; 14 en 15 uur Gezinsbond Dinsdag: 20 uur Soldatensamenkomst onder leiding van kaptein Verwaal JULIANADORP. Ned. herv. geem., 14.30 uur ds. Salm, H. Doop. Geref. kerk, 14.30 uur ds. M. Hamming, voor bereiding HA- Star of hope mis- sion, 10 uur en 19 uur de heer I. Kui per, 14 uur Zondagsschool. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. CALLANTOOG. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Dit ia de alleraardigste wagen van de grossierscombinatie in groenten en frnit, de „Groka", die Dinsdag in de allegorische optocht het hoogste aantal punten kreeg. Ter gelegenheid van de jubileumfees ten wordt voor alle kinderen van 3 tot 13 jaar van bewoners van de Loods gracht een wedstrijd georganiseerd in verschillende kinderspelen. Voor de beste prestaties worden leuke prijsjes uitgeloofd. De spelen worden gehouden morgenmiddag om 2 uur op de Kanaal- weg bij de Mosterdbrug. De kinderen moeten voorzien zijn van orahje en van een opgespeld kaartje met naam en leeftijd. Zij worden om kwart vóór twee van huis afgehaald. DEN BURG, 28 Augustus 1948 Aange voerd; 90 schapen f 45f 75, 7o lammeren f 28—f 40, 4 koeien f 450f 650 en 19 big gen 1 40—f 60 Voor de levering 1 koe en 2 nuchtere kalveren DEN BURG, 30 Augustus 1948 Aange veerd: 100 schapen f 55—f 85 60 lamme ren f 30—f40, 7 koeien 1 475^-1625 en 20 biggen f 45f 60 Voor de levering 3 koeien en 7 nuchtere kalveren VESTIGINGSVERGUNNING Aan J H Brügemann C V te Den Burg werd door de minister van Economische Zaken vergunning verleend tot het ves tigen van een kleinhandel in boeken RAADSVERGADERING De Texelse Gemeenteraad zal aanstaan de Maandag, 6 September, in buitenge wone zitting bijeenkomen Agenda: 1 Opening; 2 Voorstel van burgemeester en wethouders tot het vaststellen en verzenden van een adres van hulde aan Koningin Wilhelmlna en een adres van trouw aan Koningin Ju liana; 3 Sluiting .Altijd Verder" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin (afstand 356 km.1. Van de duiven, die om 7.15 uur in vrijheid werden gesteld, kwam de eer ste, vliegend met een snelheid van £77 meter per minuut, om 13.20.46 aan De laatste prijswinnende duif arriveer de om 13.48.20 en had een snelheid van 909 meter per minuut. Prijzen en punten behaalden: W. Blaauboer 1, 5, 7, 8, 14 met 330 p.; A. W. de Koek 2, 11 met 260 p.; Joh. Janssen 3 met 165 p.; E. Janssen 4 met 155 p.; H. v. Dalen 6, 13 met 200 p.; S. Brommer 9 met 105 p.; A. Liefhebber 10 met 95 p.; G. J. C. Hendrikse 12 met 75 p. Ook werd gevlogen van Roosendaal. Gelost om 9.15 uur kwam de eerste duif om 11.36.40 aan en had de afstand van 152 km. afgelegd met een snel heid van 1079 meter per minuut. De laatste voor een prijs in aanmerking komende duif had 1014 m. per minuut gevlogen en Arriveerde om 11 45.24. Bij deze vlucht werden prijzen behaald door: A. Liefhebber 1, 8, 14, 20, 21 met 288 p.; S. Boerman 2, 22 met 198 p.; A. W. de Koek 3, 6, 11, 15; 24 met 288 p.: J. Steenvoorden 4, 5 met 288 p.; J. Janssen 7. 16 met 204 p.; E. Janssen 9, 13, 18 met 210 p.; W. Blaauboer 10, 12, 17 met 210 p.; A. v. d. Zee 19 met 57 p.; S. Brommer 23 met 33 p. JUBILEUM. Woensdag 1 September herdacht mej. M. Boekei in intieme kring, dat zij 25 jaar geleden haar taak als verloskun dige in deze gemeente aanvaardde. Jalianadorp. Tocht voor ouden van dagen Als inzet van de feesten tijdens het regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina werd op 30 Augustus een autotocht voor ouden van dagen uit Koegras gehouden. '8 Morgens 8 uur stonden 24 auto's gereed om de ruim 60 oudjes te vervoeren. Eerst ging de tocht langs de duinkant over Schoorl en Bergen naar de Alkmaarse Muziek- tuin. Hier werd koffie gedronken en van de meegebrachte koek gesmuld. Een kleine wandeling langs Herten kamp enz. en daarna instappen voor de tweede étarroe naar het Kopje van Bloemendaal. Hier werd genoten van het mooie uitzicht. Door de verkeers politie begeleid ging het naar Haarlem, waar in hotel Brinkman een heerlijk middagmaal wachtte. Nadat allen zich hieraan tegoed gedaan hadden. ging het naar Schiphol. Hier keken de mees ten hun ogen uit en genoten van de drukte van aankomst en vertrek der grote vliegtuigen en het gedaver der motoren. Veel te gauw kwam het mo ment van de terugreis. Langs een om weg om niet in de drukte van Amster dam te geraken werd de Hembrug op gezocht. Daarna ging het verder over de Zee weg naar Bergen, waar de koffie klaar stond. Niet te lang mocht hier gepau zeerd worden, want de dag verstreek en de laatste étappe naar Julianadorp werd aanvaard, waar het gezelschap om half tien in café Rol arriveerde. Hier zat de muziekvereniging Kunst zin op het podium en liet enige popu laire liederen horen, die luid meege «ongen werden. Honderden belangstel lenden vulden de zaal. toen de voor zitter van de Gemeenschap Julianadorp de heer J. Hendrikx, een woord van dank bracht aan allen, die meege werkt hadden om deze tocht te doen slagen. Daarna bedankte de voorzitter van de commissie, de heer L. Tichelaar, allen nog eens in het bijzonder, terwijl één der deelnemers, de heer J. Kos- sen, namens de oudjes een woor'd van dank sprak voor de onvergetelijke dag hun door de commissie bereid. Nadat nog iets gebruikt was. gingen de verstafwonende oudjes voor de laat ste maal die dag in de auto om naar huis gebracht te worden. Op Zaterdag 25 September hoor, de Rundveefokvereniging ..BarsiajZ hom—Schagen" een belangrijke veedag te houden, welke zeker w uit wijde omgeving belangstellen^!' zal trekken. Een keurcollectie vee verschillende rubrieken (ongeveer stuks) zal worden aangevoerd op h.t terrein achter het café „De Fortuin Aanwezig zullen zijn diverse zelf», fokte eigenaarsgroepen (met ma*, maal 1 gekocht dier per collectie t Van de aangevoerde kui- en stierkai- veren zullen in de meeste gevan»» ook de moederdieren aanwezig «j- Waar de eigenaars van de aange. voerde sierkalveren de afstamming,, bewijzen in voorraad te hebben, zal d-t tevens een goede gelegenheid voor de fokkers om zich over het aanwezige materiaal te oriënteren De dag vangt aan des morgens om negen uur. Drie keuringscommissie, zullen aan het werk gaan. Deze z™ de volgende: 1. de heren Z. Baki^ Alkmaar en A. Brak, St. Maarten- 2 W. Jlmmink, 't Zand en C. Laan' Berkhout; 3. J. A. Groneman, ringen en J. Kramer, Burgerbrug Als arbiter zal optreden Ir. l. Vries te Alkmaar. Dezer dagen verscheen ook het jaarverslag van de vereniging over het dienstjaar 1947, waaruit wjj bin nenkort een uittreksel zullen publi ceren. CUSIARD-MAÏZENA Ter gelegenheid van het 50-jarig re geringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana belegt de Christelijke Oranje-vereniging een tweetal feestelijke bijeenkomsten in Casino, resp. op Woensdag 8 en Don derdag 9 September a.s. Het program ma vermeldt behalve samenzang de opvoering van het historisch spel in vier bedrijven „Pro Rege". Dit spel wordt opgevoerd door de Oranjegarde onder regie van de heer T. Borger- ding. Als plattelandsgemeente In Noord- 1 Holland heeft Wieringen ook en voor al door zijn feestverlichtingen vele grote dorpen geëvenaard. Met grote spontaniteit heeft men eendrachtig gewerkt om ook de scheidende Vorstin alle hnlde te brengen. Dui zenden mensen hebben van de rijke lijke versieringen en verlichtingen genoten. Een versiering zoals Wierin gen nog nimmer heeft gekend. Niet alleen de bevolking zelf doch ook velen uit andere gemeenten hebben Wieringen aanschouwd in het teken der Oranjes. De Wieringer bevolking en het vorstenhuis waren 31 Augus tus één. In alle versierde straten te Hippoly- tushoef waren om 8 uur des morgens, toen de muziek vanaf de toren haar klanken over dit dorp uitzond, vlaggen uitgestoken. Om 8 uur werd ook de Nederlandse driekleur uit gestoken te Westerland, Den Oever, Stroe, och waar al niet. Aan de wolkeloze hemel scheen de oranje-zon! Mensen verzamelden zich, versieringen werden nog eens extra nagezien. Trots werd nog eens een blik geworpèn op de versierde straten. Kerkgangers spoedden zich door de straten om de herdenkingsdiensten bij te wonen, welke in alle kerken plaats vonden. Vanaf het terrein der wed. Bruul in de Koningstraat kwam achter de mu ziekvereniging „Harmonie" een groep kinderen, gekleed in oranje, waarvan velen een foto van de scheidende vorstin met zich droegen. Anderen wa ren gezeten op oranje, rood, wit en blauw versierde fietsen of autopeds. Een lange kleurige stoet bewoog zich onder de versieringen naar de Elft straat, alwaar o. 1. v. mej. Mulders en met begeleiding van „Harmonie" vader landse liedjes werden gezongen, aan gehoord door 'n honderdtal ouders en belangstellenden. Plechtig klonk 't Wilhelmus uit vele kindermonden. Een ogenblik om nim mer te vergeten. Des namiddags waren duizenden op de been. Vol bewondering zag men de kleurige versieringen in de diverse straten. Niet onopgemerkt bleven de etalages waarvan de middenstanders zeer smaakvolle kasten hadden ge maakt. Alles stond in het teken van Oranje. Op het Succes-terrein hield een aan tal verenigingen een défilé. De burgemeester van Wieringen, de heer L. C. Kolff, sprak 'n herdenkings rede uit en las een gelukstelegram voor dat H. M. Koningin Wilhelmina na mens de Wieringer bevolking werd ge zonden. Het huldigingslied werd met begeleiding van Harmonie gezongen, wat een ernstige sfeer schiep. Zeer zeker is dit 't mooiste geweest. We willen echter hieraan toevoegen de demonstraties welke de Gymnastiek Vereniging bracht. Het historisch spel „Moeder des va derlands" heeft niet aan de verwach tingen beantwoord. Niet dat het niet goed werd gespeeld, de spelers hebben hun best gedaan. Ook de décors waren goed. Het geheel was echter te lang en daardoor verslapte de aandacht van 't publiek. Ook zou een dergelijk open luchtspel meer effect verkrijgen wan neer het des avonds werd opgevoerd. Gezien de fakkel-optocht waarvan ve ler verwachtingen groter waren, wae dit misschien wel mogelijk geweest. De verlichte optocht des avonds was niet zo groots als waarop de Wierin ger bevolking had gerekend. Weliswaar hebben we goede wagens kunnen zien, het aantal was echter te gering. v De versiering, de illuminatie en de verlichting hebben echter een sprook jesachtige aanblik geboden. Ruim schoots heeft een en ander de critiek kunnen doorstaan. Niemand is achter gebleven en ook bij particulieren zag alles er even fleurig en verzorgd uit. Veel."' 's nachts werd aan deze versie ringen gewerkt. De ene straat wilde de ander naar het scheen, de loef af steken. Ook 's avonds was er een gezellige stemming. Oranje-bals en 'n bal cham- pètre op he{ Kerkr'—'n boden ontspan ning. DE PRIJZEN Door de volgende deelnemers aan de fakkeloptocht werden prijzen behaald: Wagens: Katholieke jongerengroep le prijs 25, v. Hengelenstraat 2e prijs 15, Vrije Vogels 3e prijs 10, Gere formeerde Meisjesvereniging 4e prijs 7.50. Wandelgroepen: Chr. Jongelie den Vereniging (de heer Deen) le prijs 10, Ned. Jeugdb. v. Natuurstudie 2e prijs 7,50, Gymnastiek Ver. Wierin gen 3e prijs 5.—, Padvindersgroep 3e prijs 5. Zij het op bescheiden wijze, toch zijn ook in Oosterland en Den Oever velen bijeen geweest om op feestelijke wijze de 31ste Augustus te vieren. In Oosterland was voor de schoolkinde ren van de o.l. school aldaar een spel- middag georganiseerd. Het was er echt gezellig op het terrein van de heer M. Heyblok. De jeugherberg- vader kreeg met de hulp van de kin deren als gangmakers ook de ouderen zover, dat ze onder de tonen van de accordeon, bespeeld door de heer J Bosker Jz. meededen met aardige kringdansen. Daarna deden de kinde ren allerlei spelletjes, waarbij zich verschillende grappige situaties voor deden. Ook de poppenkast-voorstel- l;ng door de heer en mevrouw Blom viel zeer in de smaak. Tussen de spel letjes door werden de kinderen ge- tracteerd op limonade en snoep. In Den Oever beperkten zich de feestelijkheden tot een havenconcert door de harmonie „Apollo" en de zangvereniging „Excelsior", beiden on der leiding van de heer v. Glabbeek, met medewerking van de dames van de gymnastiekvereniging „DOS", o.l.v de heer Pennekamp. Het talrijke pu bliek luisterde vol aandacht naar het programma van zang en populaire muziek, terwijl ook het optreden van de dames van DOS, die enige mooie standen op de brug lieten zien. veel applaus verwierf. De smaakvol ver sierde drijvende bok van de MUZ vormde een passende achtergrond Een en ander kwam in de Werkhaven uitstekend tot z'n recht, zodat het concert zeker geslaagd mag heten. Begunstigd door prachtig weer, zijn de jubileumfeesten hier op 31 Augus tus gehouden, zeer goed geslaagd. In de namiddag werd er op de Buurt ringsteken gehouden met paard en wagen en op rijwielen. Een groot aan. tal liefhebbers had zich laten inschrij ven. Er werd „op het horloge" gere den, waardoor in diverse ritten aardig wat spanning zat. De verschillende uitslagen waren Paard en wagen: le pr. (f 10) Bets Keppel; 2e pr. (f 7.50) mevr. Schmidt; 3e pr. (f 5) mevr. Mol; 4e pr. (f 2,50) mej. G. Kater. De troostprijs, een zweep, beschikbaar gesteld door Adr, Vos, alhier, voor C. Swaerts. Voor het ringsteken op rijwielen was de deelname zo groot, dat de commis sie besloot nog 3 extra prijzen beschik baar te stellen. Uitslag: le pr. A. Baken (f 8); 2e pr, K. Rietvink (f 6); 3e pr. D. Dirksen (f 4); 4e pr. A. de Graaf (f 2.50); 5e pr. Jb. Buis (f 2); 6e pr. Bets Keppel (f 1.50); 7e pr. Jack Wittebol (f 1). Ook de schooljeugd, hoewel voor haar het feest was vastgesteld op 6 Sept. a.s.. werd nog in de gelegenheid ge steld aan het ringsteken deel te nemen. De prijswinnaars waren: le pr. Ri- nus de Vries; 2e pr. Piet Kruit; 3e pr. Piet Baken; 4e pr. Rudi Amelink; 5e pr. Gert Hoek; 6e pr. Jn. van Scheijen; 7e pr. Rens Bijpost; 8e pr. Siem Baken. 's Avonds werd het feestprogramma voortgezet in de zaal van de heer Vriesman. De zaal was tot in de uiter ste hoeken bezet, toen de heer Mol de avond opende. Daarna hield de burge meester, de heer Correljé, een toe spraak, in het kort releverende wat er in de afgelopen 50 jaar onder de re gering van onze Koningin tot stand was gekomen. Met een „Leve de Ko ningin" en .Leve het Vorstenhuis" be sloot spr. zijn rede. De avond werd verder verzorgd door de plaatselijke verenigingen. De mu ziek gaf enige passende nummers, wel ke bij het publiek goed in de smaak vielen en er direct de juiste stemming in brachten. De dameszangvereniging zong enige nummers. Ook deze kregen een dankbaar applaus. De amateursband, die wij graag mo gen horen, ontbrak niet op deze avond. De gegeven nummers werden heel goed uitgevoerd. Als slotnummer volgde na de pauze een optreden van de toneelgroep van de V.V.V. met de Amsterdamse volks schets in één bedrijf „Lui van stan ding". Er is gelachen en somtijds zo erg, dat er van het gesprokene wel eens iets verloren ging. Tot slot een gezellig bal met attrac ties; dat was het einde van deze zeer goed geslaagde dag. URK, 1 Sept. 1948. Door 104 vaartui gen werd heden aangevoerd: 16209 pond paling, van 64 tot 281 pond per vaar. tuig, prijs f 1—f 2.32 per pond en 4000 pond nest, prijs f 1.37 K per 50 kg. DIEFSTAL. D» laatste tijd schijnen er ln de omgeving bij Urk verschillende dief stallen te gebeuren. Zo werden er 2 personen gearresteerd, die tarwe of koolzaad ln de N.O.Polder hadden ge stolen. Ook worden er ernstige na sporingen verricht aangaande een diefstal bij een der firma's, die aan gifte deed van het vermissen van verschillende loonzakjes. VLOOTUITBREIDIN'G. In de U.K. 44 van schipper A. H. Post wordt de motor vervangen door een 120 P-K. Kromhout Diesel motor, Deze wordt geplaatst door de firma Hoekman. Tevens is er voor Post bfl de werf Sèymonsbergen te Amster dam een moderne ijzeren kotter in aanbouw. Aan de Rij kaalslag werden gisteren 8875 kisten vis aangevoerd nl 7650 kisten ha ring; 500 kisten schol; 740 kisten makreel; ISO kisten bot; 50 kisten schar; 75 kisten kabeljauw; 60 kisten schelvis; 35 kisten weiting; 20 kisten tong en tarbot: 35 kis- ter haal: 30 kisten koolvls en 50 kisten diversen Besommingen (trawlers): IJM S 1 15 030- Sn 124,160; 14 1 6670 97 1 6200- Ha' 21 1 10,340; kustvissers: KW 162 1 6850; 122 f 5360; 70 1 8210 78 1 5960 61 1317. UK 19 f 460 7 1 440 79 1 760 99 1 790; isi f 560- SI f400 414 12180; 234 1 330 69 1 550- 119 f 570; 4 1 4590; 169 1420; 125 f540-' 105 f 438; VD 60 1 580 9 1 608; OD 8 f310' EH 20 1 580: HD 135 f 480 7 1 1030 74 f 646- 220 1 40; 180 1 720: IJM 215 1 600 23 1 2940- 244 f 260 Een trawler maakte een besom ming van 1 26,570 Aldabi, R'damBuenos Aires 1-9 v. Santos naar Montevideo. Antonia (t) 1-9 van Pladjoe naar Singapore. - Axeldijk, KahsichangSoerabaya, 1-9 40 mijl nrd Tenggol eiland. Colytto, HuelvaR'dam, pass. 1-9 Wight - Hugo de Groot, JavaAmsterdam, 1-' te Marseille. Kalabahi, R'dam—Ba tavia, 1-9 van Port Said. Kota Inten 2-9 7.30 uur van Quebec te R'dam. Nieuw Amsterdam, 1-9 12 uur van Bot terdam te New York. Nigerstroom, 1-9 van Dakar naar Freetown. Sal- land, A'damBuenos Aires, 2-9 te Kio de Janeiro verw. Sloterdijk, 2-9 van R'dam naar New York. Waterman, JavaR'dm, pass. 2-9 1 uur Ouessant. Willem Ruys, R'damBatavia, pass 1-9 10 uur Point de Galle. Zeeland (KRL) 1-9 van Singapore naar Batavia. Laurenskerk, R'damCalcutta, 1-' van Bordeaux. Lindekerk, R'dam- Perzische Golf, 1-9 te Genua. - Arendskerk 2-9 van Adelaide te Mei- bourne verw. Barendrecht (t) Fre- dericiaCuragao pass. 1-9 Dungene» Bloemfontein, 1-9 van Beira naar Mozambique. Delft 1-9 van Antofa- gasta naar Valparaiso. Keilehaven 1-9 van Huelva naar R'dam. Maas- kerk, West-AfrikaA'dam, pass 1-9 Las Palm as. Mijdecht (t), 1-9 van Ne* Orleans te Liverpool. Ossendrecn 3-8 van Dakar te Tacoradi, verm. vandaar naar Engeland. Prins Al®' ander 1-9 van Montreal naar R'dam- Prins Willem II New Oorleans—R'dam 1-9 540 mijl west van SciUy'S- Randkerk, CalcuttaR'dam, pass- Ouessant. Rempang, A'dam—Ja71 31-8 van Suez. Salatiga, R'dar0' Java, 2-9 te Genua. Sarpedon, Stad 2-9 van Fort Liberte te New York. Maastricht, GibraltarIJmuiden, op 12 mijl zuid-west van Ouessant. Tamo, Buenos AiresNederland, Pa 30-8 24 uur St. Vincent KV. 1 drecht (t) 30-8 van Durban te Alba - verm. 3-9 naar Ras Tanura en Londen. Albereo, Buenos Aire R'dam, pass. 1-9 Fernando Noronha. Alcyone, 1-9 van R'dam naar Cub*- Colytto, 2-9 des middags van a„ te Pernis verw. Elsenburgh, 2-9 Londen te R'dam. Sandenburgh. 3^ .van Guernsey naar Newport M°n- u Stad Maassluis, 1-9 van Umuiae» Casablanca. Stad Alkmaar. 2- Narvik te Vlaardingen. Them 4-9 van Galveston te A'dam verW'r(jt Winterswijk, pass. 1-9 Ouessant. 5-9 des avonds te Pernis verw. - land (SSM) 1-9 van Dagenham Blyth. Van 13 tot 18 September a.s- te Brussel de vierde algemene ve dering van de I.A.T.A. (Internatio® Air Traffic Association) worden houden. Aan de besprekingen vertegenwoordigers van 67 vaartmaatschappijen uit 43 deel. De Sovjet-Unie zal de 60 rentie niet bijwonen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2