NEW-YORK in de hittegolf HARRY HOPKINS keek achter de schermen BENESJ OVERLEDEN BOODSCHAP VAN SYNODE DER NED. HERV. KERK Ik kan je wel doodschieten rff mogelijk Uitbreiding van nmunistische partij in Indonesië VAN NABU EN VERRE EEN GROOT DEMOCRAAT GING HEEN..,. Leven van HAN VAN MEEGEREN wordt verfilmd Beel naar Indonesië Rooseveli had vertrouwen in Stalin WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Zelfs voor hei Een trouwlustige Samoaan gezocht de misdaad is ie heef alije president van de •'V-aakse republiek, Edu- ff-u jïstenniddag overleden. ,**1,.^ was samen met Tho- fi süchter van de Tsjecho- ^repubUek, die voortkwam jllen van het Oostenrijks- .fde dat een vreedzame sa- was tussen en 'met-marxistische stel pt in zijn memoires zijn bui- i jTiitiek samen in die zin „op W of West. is slechts een ^st en west k* ht waar hij naar streef- F^n Februari 1948 verstoord, ontslag aanvaardde van t: ïl van zijn kabinet, daar hij At hij zo de meeste kans had kt. a'tnj. ia Zeif te ver- -d'in het land boeren gezin *erd op 28 Mei 1884 als het %d in een arm ^.rf om achttien uur vijftien tijd in Zijn landhuis te 'kit'5 doodsbericht de president "|iek Klement Gottwald, be- déze het kabinet in speci- lEeutM6 verneemt, zal de be- zelf buiten Praag plaats heb- Sj heeft enige tijd geleden tot uitdrukking gebracht, dat *1 zyn leraar en voorganger g Masaryk in het dorpje Lany wil worden. Benesj, Vojta Benesj (Edu- foer) en enige andere naaste fa- d(n waren aan het sterfbed, patiënt is rustig overleden, zon- lodsstrijd, alsof hij in diepe verzonk. Pesindo (het socialistisch jeugd- id der Republiek) heeft op een ene vergadering, die te Solo werd jen besloten „volledige steun te san de totstandkoming van een itisch-democratische partij, com- jische partij", aldus meldt „An- >esindo was de laatste van de eartijen, die het democratische ront in de republiek vormden, Bi nog niet had uitgesproken vóór [met de communistische partij, jdit besluit is thans het gehele ont aangesloten bij de commu- De Partai Boeroeh (de arbei- ij, die 35 zetels heeft in het iige republikeinse parlement) Partai Socialis van Sjarifoedin etzelfde aantal zetels) gingen ftot de PKI over. Partai Kommunis heeft eveneens pis en de Pesindo heeft er 11. In erkcomité van het voorlopig par it bezitten deze partijen 7 van de Iels. Issen gaf de centrale raad van de [Islamietische jeugdorganisatie in publiek) een resolutie uit, waarin publikeinse regering werd voor- p om de „politiek van goede wil tnzien van de republikeinse bui- |dse betrekkingen tegenover de Sanders te herroepen", de „Ren- leginselen, die door Nederland en publiek getekend waren, te annu- en om „terug te keren tot de proclamatie van de Indonesische piek" (de proclamatie van 17 Au- 1 1945). I GPI werd enige maanden ge- gevormd, omdat de Islamietische zich niet '-on verenigen met de neigingen van de republikeinse irganisatie „Baden Congres Pe- Republik Indonesia" aldus deci el republikeins woordvoerder aan [mede. JTDUARD BENESJ is niet meer.... Dat bericht, reeds dagen lang ver wacht, kwam toch gisteravond als een schok. Een schok, die een trilling van ontroering door ons gemoed deed gaan. Benesj, de strijder, de grote vechter eerst tegen het nationaal-socialisme van Hitier en later, na zijn glorieuze in tocht op 28 October 1945 in zijn bevrijd vaderland, opnieuw als verdediger van de universele vrijheid, het basement waarop het heiligdom van de rechten van de mens is gefundeerd, tegen de ideeën van het door Rusland gelan ceerde en door Gottwald geïnterpre teerde communisme. Hoe vers ligt die laatste strijd nog in ons geheugen. Tsjecho-Slowakije, het land van Thomas Mazaryk, stond als een rots in de branding, die ruiste in Centraal Europa. Maar op 25 Februari j.L moesten wij reeds schrijven: Hoe lang zal Benesj het nog volhouden? De j jjoen pond sterling te zenden. Het vori- Rots der Vrijheid in Midden Europa I ge jaar schonk Australië 20 millioen wordt ondermijnd en staat te wanke- aan Groot-Brittannië. len. De Joodse jeugdorganisatie Tikwa- tenoe heeft een zeer speciale hulde aan de Koningin aangeboden. Twee der jongste leden der organisatie overhan digden H.M. een miniatuur wetsrol, het Heilige Boek van het Jodendom. Het is een op perkament geschreven antieke rol, liggend in een blauwleren cassette en onderscheidt zich alleen in grootte van de wetsrollen, die normaal in de synagogen worden gebruikt. Een van de nieuwste Britse jacht vliegtuigen met straalaandrijving is op het eiland Ham in de Theems nabij Windsor neergestort. De piloot vond de dood. Het indexcijfer der Belgische klein handelsprijzen voor Augustus is op nieuw gestegen ten opzichte van Juli. Het bedroeg 360. Hei comité voor politieke actie van de grote Amerikaanse vakbond C.I.O. heeft besloten de candidatuur van Tru- man te steunen. De Turkse regering heeft het blad der Kominform „Voor een blijvende vrede, voor een volksdemocratie" en het Franse blad „Lettres Frangaises" verboden. Een viermotorige Amerikaanse vliegboot heeft het afstandsrecord voor vliegboten verbeterd door non-stop van Honoloeloe naar Chicago te vliegen in 24 uur en 12 minuten; afstand 4676 mijl. Een kolonel van het Russische le ger, specialist op het gebied van raket ten e.d., zou asyl in Engeland hebben gezocht. De Leipziger Messe is tot nog toe door 57.000 personen bezocht, onder wie Nederlanders. 835 Italiaanse arbeiders zijn met hun gezin naar België vertrokken, waar zij arbeid zullen verrichten. Het Australische kabinet heeft aan bevolen Engeland een gift van 8 mil- In filmkringen wordt thans als vaststaand aangenomen, dat de be wogen levensgeschiedenis van de schilder Han van Meegeren door Pa- ramount zal worden verfilmd. De Amerikaanse maatschappij heeft de gelegenheid dankbaar aangegrepen nu Nederlandse cineasten, naar hun zeggen, van officiële zijde geen be williging hebben kunnen krijgen, om zelf een van Meegeren-film te produ ceren. Paramount zou met familieleden van de overleden schilder reeds con tracten van „geen bezwaar" hebben afgesloten. De filmmaatschappij zal waarschijnlijk niet over de originele Vermeers en Pieter de Hoogh's van de handen van van Meegeren kunnen beschikken. Hiervan zijn echter vele afbeeldingen in omloop. Vernomen wordt, dat de beroemde Franse karakterspeler Victor Fran- cen de titelrol in de van Meegeren- film zal vervullen. Francen zal voor deze rol zijn befaamde baardje af scheren. Reeds de volgende dag hadden de splijtzwammen hun doel bereikt, was de democratie getorpedeerd. Benesj had voor de druk moeten zwichten en zijn niet-communistisch gezinde ministers ontslagen. Korte tijd daarna nam ook hij zelf ontslag. Het was reeds toen of een sluier van droefheid en rouw over Praag, over Tsjecho-Slowakije hing. De vrijheid was vernietigd. Angst en vreze tekende het gelaat van de mannen en vrouwen van dit schone land. Kort daarna ging Jan Mazaryk heen, diep en diep betreurd. Het leek een onderstreping van het tragische lot, 'lat zich over Tsjecho-Slowakije voltrok. En nu BenesjOpnieuw zullen de bewoners van Praag in dichte rijen langs de oude historische straten staan als Benesj zijn laatste reize gaat. Maar in het hart van het Volk van Benesj zal zijn voorbeeld, zijn ideaal blijven voortleven, zal de door hem behoede vlam blijven branden, totdat de fakkel wéér door het land zal gaan, onbelemmerd en de klokken van Praag opnieuw het jubellied der vrijheid zul len zingen. En men zal de nu heengegane ook dan als de strijder voor die nieuwe toe komst danken. AD INTERIM. Egypte heeft een vliegverbod afge kondigd tussen de namiddag en de vroege ochtend. De pro-Sovjetgroep van de Ber- lijnse liberaal-democratische partij heeft besloten haar naam „Werkcomité van de Berlijnse liberaal-democraten" te wijzi gen in „Berlijnse liberaal-democraten", oezelfde naam, die de pro-Westerse groep van Schwennicke draagt. Te Scheveningen is het zesde inter nationale congres voor photogrammetrie geopend. Prof. ir. W. Schermerhorn hield een inleiding. Het bedrijfsschap voor visserij producten heeft thans 75.000 uitge trokken voor de financiering der proe ven betreffende het snelvriezen van vis. Er zullen machines en apparaten voor gekocht worden. Uit Koeala Loempoqr wordt ver nomen, dat eèn gecombineerde mili taire en politiemacht gisteren bij een aanval op het dorp Pertang 54 Chinezen beeft gearresteerd. Tijdens een gelijk tijdige aanval in het gebied van Keno- boi werd een Chinees doodgeschoten bij een ontsnaappingspoging en werden II anderen gearresteerd. Buiten Koeala I.oempoer zijn 118 personen voor on dervraging aangehouden. Kon. besluit van 28 Augustus j.1. Mngang van 7 September daar- fend benoemd tot gedelegeerde «et opperbestuur in Indonesië dr. Beel, oud minister-president, oek der regering zal dr Beel ds op 9 September naar Indo geven. Ofschoon het Kon. be- omtrent geen nadere aandui- vat ligt het, naar wij verne- F de bedoeling, dat deze benoe- i^echts van beperkte tijdsduur 'oedsel voor Duitsland P Augustus hebben Engeland en t 1 millioen ton voedsel ter tan 25 millioen pond sterling gecombineerde zóne in Duits- Ie 'ford. Dit is het hoogste maand- r'a de oorlog. Het moderamen van de Generale Synode der Ned. Hervormde kerk heeft ter gelegenheid van de Inhul diging van Koningin Juliana de volgende boodschap uitgegeven. Z\j wordt Zondag 5 September in de kerken voorgelezen. Zij luidt: „Gemeente van Jezus Christus, Vijftig jaren heeft God de Neder landen geregeerd door de hand van onze Koningin Wilhelmina. Het is welhaast het uur, dat zij haar koning schap overdraagt aan haar dochter, Juliana. Met grote erkentelijkheid gedenkt de Nederlandse Hervormde kerk wat de Koningin in de afgelopen halve eeuw voor haar volk heeft gedaan. Zij heeft de staat bestuurd, onafge broken, zonder zich rust te gunnen. Zij betoonde zich een moeder van haar volk, haar gezondheid niet ach tende; temidden van gevaren kende zij geen vrees, zich wetende in Gods hand. Aan het einde van haar regering danken wij haar en bidden WP, dat Zrj zich ook in de avond van haar leven moge weten in de hoede van Hem, die is de Koning der Koningen. En nü Juliana haar regering aan vangt, verheugt zich de Kerk. Z" kent haar, zoals zij zich voor haar taak voorbereidde en Zij weet, dat zij de belangen van het volk in net harte draagt. Het volk staat rond haar troon, oi e het teken is van de gemeenschap, die wij tezamen vormen, levende voor elkaar en strijdende tegen de mach ten, die onze samenleving verstoren. Dit alles geschiedt geleid door de Koningin, die haar gezag ontvangt van de Heer der Heren, Jezus Chris tus, die, ten oordeel en behoud, te midden van ons is als een, die dient. Aan haar, die ons zal regeren, is een zeer grote verantwoordelijkheid opgedragen. Onze bede zij, dat God, Je vader van onzen Here Jezus Chris tus, Zijn zegen aan Koningin Juliana bovenmate zal schenken". Het leven van een bewoner van Losser hing aan een zijden draadje, toen onverwacht in de Lutterstraat de be schonken F. van M„ op hem afkwam met een revolver in de hand. „Ik kan je wel doodschieten", zei de dronkeman en direct daarop knalde een schot. Van R. bukte zich gelukkig op tijd, waar door de kogel over hem heen vloog. De politie arresteerde van M. De man had reeds enkele veroordelingen achter de rug en was enige tijd geleden in een inrichting verpleegd geweest. Harry Hopkins, wijlen president Roosèvelts eerste adviseur, vermeldt in zqn geheime documenten, die gisteren in Collier's Magazine ver schenen, dat Roosevelt „opgetogen" was na de bijeenkomst in 1945 van de grote drie te Jalta en er vast van overtuigd was, dat „Stalin in de na-oorlogse periode schappelijk, redelijk en begrijpend zou blijken te zijn". Hopkins schreef, dat ,,de Russen bewezen, dat zij redelijk konden zijn en vooruit konden zien. De president noch een van ons twijfelde er ook maar een ogenblik aan, of wij met hen wel zouden kunnen leven en op vreedzame wijze samenwerken." Hopkins voegde er aan toe: „Ik ge loof, dat wij allen in gedachten het voorbehoud maakten, dat wij niet konden zeggen, wat er zou geschie den als er iets met Stalin zou gebeu ren. Wij waren er zeker van op hem te kunnen rekenen, doch niet zo zeker van wat of wie zich achter hem daar in het Kremlin zou kunnen ver schuilen". De geschriften.- van Hop kins, die door Robert Sherwood, een van Roosevelts andere adviseurs tij dens de oorlog, werden uitgegeven, bevatten de volgende bijzonderheden van de besprekingen te Jalta: 1. Churchill steunde krachtig de Russische eis, dat Wit-Rusland en de Oekraine als afzonderlijke leden en met eigen stem tot de V.N. zouden toetreden; 2. Roosevelt trok eerst partij voor Stalin in het verzet tegen deelneming van Frankrijk aan de bestuurscom missie. Churchill en Eden „vochten als tijgers" voor Frankrijk en de Amerikaanse president viel hun ten- siotte bij door toe te stemmen, dat bet gemakkelijker zou zijn met de Fransen te onderhandelen, indien zij in de commissie zaten dan in het an dere geval. „Roosevelt vertelde Stalin onder vier ogen, dat hy hoopte, dat Engeland Hongkong aan China zou teruggeven, hoewel hjj wist, dat Churchill ernstige bezwaren tegen dit voorstel zou hebben", zo schrijft Hopkins. Deze maand zal de Canadese minister-president, Mackenzie King, zich, na 21 jaar dit ambt te hebben bekleed, terugtrekken. Zijn opvolger zal waarschijn lijk Louis St. Laurent worden, die op deze foto aan de rechterzijde van de scheidende premier zit. Canada zou dan voor de eerste maal een Frans- Canadese en bovendien katholieke eerste minister krijgen. Algorab, CalcuttaR'dam, 2-9 van Port Said. Andijk, 3-9 van R'dam te Antwerpen. Blijdendijk, 2-9 van Norfolk te New-York. Edam, 4-9 van Antwerpen te R'dam verw. Gouwe, 2-9 van Kotka te Walkom. Hedel, R'damMontreal, 2-9 van Antwerpen. Japara (KRL) 2-9 van San Francis- co naar de Perzische Golf. Katwijk 2-9 van Gefle naar Lugnvik. Keile- haven 1-9 van Huelva naar Amsterdam. Maas, 3-9 van Paramaribo te A'dam. Stad Arnhem, 4-9 van Gdynia te Rotterdam verw. Winterswijk, Bona R'dam, 3-9 14 uur aan de Hoek v. Holland verw. Aalsdijk, Havanna— Antwerpen pass. 3-9 Dover. Alphe rat, 2-9 van Santos naar Rio de Janei- ro. Amstelkerk, 3-9 van Lagos naar Port Harcourt. Castor, 2-9 van Aru ba naar Paraamaribo. Hedel, Antwer penLonden, pass. 3-9 North Foreland. Macoma (t) 2-9 van Rouen te Taran- to. Mijdrecht (t) 2-9 van Liverpool naar Londen. Overijsel, 3-9 van Los Angelos naar Kaapstad. Radja, 3-9 van Buenos Aires te Montevideo. Randkerk, pass. 3-9 Wight. Schie 3-9 van Kingston te Port au Prince. Tamo, Buenos AiresNederland, 3-9 van Las Palmas. Zwijndrecht 2-9 v. Dakar naar Kry. Aldabi, R'dam Buenos Aires 2-9 op 400 mijl Noord van Montevideo. Aldegonda (t) 2-9 van Singapore naar Bangkok. Amsteldijk R'dam*-New York, 2-9 280 mijl Zuid- Oost Kaap Race. Boschfontein, 2-9 van Durban naar Lorenzo Marquez. Bfitsum, 3-9 van R'dam te Genua. Celebes, 2-9 van Poeloe Penang naar Port Swettenham. Ceram, Belawan Suez, pass. 2-9 Perim. Friesland, New YorkBatavia, 3-9 te Bona. Hugo de Groot, JavaAmsterdam, 2-9 van Marseile. Kota Agoeng, Java— R'dam, pass. 2-9 9 uur Kaap Guardafui. Lawak, 3-9 van Los Angelos te Sa- bang verwacht. Leid Bruynzeel, Rot terdamBorneo, pass. 2-9 12 uur Mi- nicoy. Loenerkerk, 1-9 van Port Amelia naar Mozambique. Modjo- kerto, R'damJava, 2-9 te Pangkal Pi nang. Malvina (t) 2-9 van Poa Plad- joe naar Singapore. Ophir 2-9 van Batavia. Rempang, A'damJaava 3-9 AmsterdamJava, 2-9 te Port Said. 1 Poelau Laut 2-9 van Belawan naar Batavia. Rmpang, A'damJava 3-9 te Aden. Roepat, 3-9 van Port Swet tenham te Singapore. Ruys 3-9 van Manilla te Singapore. Stad Maas sluis 2-9 van Casablanca naar Neder land. Tamo, Buenos AiresNeder land, 2-9 te Las Palmas. Themisto, GalvestonA'dam, pass. 2-9 Lizard. Tjimetteng, 2-9 van Tarakan naar Ma- cassar. Tjipondok, 3-9 van Singapore te Port Swettenham. Tjitjalengka, 2-9 van Makassar naar Soerabaya. Waterman, 3-9 7,50 van Batavia te Rot terdam. Zeeland (KRL) 3-9 van Singapore te Batavia. Juliana bezocht Donderdagmiddag de ten.oonstelling landse vrouw". Friezinnen trekken voorbij. ,De Neder- (Van onze correspondent). „De hoge temperaturen zullen nog minstens vijf dagen aanhouden, was het opwekkende nieuws, dat mijn wekker, die tegelijkertijd radiotoestel is, mij in het oor toeterde. Vijf dagen van méér dan 100 graden bij een vochtigheidsgehalte, dat het ademen al tot een krachtsinspanning maakt Wat een vooruitzicht! Niet voor de arbeiders, die thuis mogen blijven, omdat de materialen, die zij moeten bewerken, onder deze weersomstan digheden onhandelbaar zijn. Maar wel voor de plichtgetrouwe verslag gever, die het zijn taak acht zijn jour nalistieke vingers op de pols van de metropolis te leggen. Vooral op uit zonderlijke dagen als „deze. In de greep van de hittegolf toont New York zich in een andere gedaante; de vermeende ijslaag om het hart van de stad moet wel. smelten. De politie heelt tijdelijk de jacht op „de misdaad" maar opgegeven. Het is een soort gentleman's agreement. Het is ook voor de misdaad te heet. En de dienders maken zich po pulair door dwars tegen allï officiële instructies in de waterlei- Sing hydranten open te draaien en een joelende jeugd in de gelegenheid te stellen een koel stortbad te nemen. Tot er van 32-hoog geklaagd wordt, dat cr geen druk meer op de badkamer staat. En wat een vreugde was er toen een groep scholieren straffeloos de school ex aan konden geven omdatde brug open was. De leraren aan de overkant konden het zien ook. Het ijzer was ?o uitgezet, dat de brandweerboot er aan te pas moest komen om de brug te be spuiten en het metaal af te koelen. Na een uur of zo kon het geval weer dicht. DE RAILS WAREN VERBOGEN. Minder gelukkig waren de treinreizi gers, die een extra uur in de hete wa gons moesten doorbrengen, omdat ae hitte de rails tot buigens toe had uitge zet en de kantoorbedienden, die van hun bazen vroeg vrij-af kregen, maar liever in de luchtgekoelde kantoorloka- van Rockefeller Center bleven dan om 3 uur 's middags in de ondei-grondse (ongeveer tien graden boven de buiten temperatuur) naar huis te reizen. Van reizen gesproken. Wat zegt U van de man uit South Norwalk, Con- necticut. die gisteren aan Dante L. Del Vecchio, een conducteur van het boe- meltje naar New York een kaartje overhandigde, dat hij op 11 Mei 1917 had gekocht. Op 's conducteurs scham pere vraag of hy soms de aansluiting had gemist, antwoordde de reiziger, dat er iets gebeurd was, waardqor hij zijn reis in 1917 had moeten onderbreken. De conducteur was te verbouwereerd om er in de hitte verder op in te gaan of zelfs maar 's mans naam en adres te vragen. Maar de spoorweg-maatschappij heeft verklaard, dat het kaartje nog geldig was. Zij heeft de reiziger ge vraagd zich te melden, om een ge schenk in ontvangst te nemen. Pech had het gezelschap, dat op Ie eerste vlucht van de IJslandse lucht vaartmaatschappij Reykjavik had ver laten bij een temperatuur van 52 gra den en het kwik tot 99 graden gerezen zagen toen hun Skymaster op Idlewild landde. Het vliegtuig onderneemt de te rugreis pas op Maandag a.s. Het beste kwamen de New Yorkers er af, die 's avonds laat naar het strand bij Coney Island waren gegaan in de hoop een zuchtje wind te vangen. Toen ze daar knusjes met z'n een millioenen rendkuierden werd bekend gemaakt, dat het toegestaan zou worden om in de open lucht te blijven overnachten. Waarvan druk gebruik werd gemaakt. GROTE MENIGTE VOOR SAMOA. Maar gelukkig is er ook hier een regering, die op een dag als deze de koude douche open zet. De emigratie naar Amerikaans Samoa, een idyllisch Bali-achtig eiland in de Stille Zuidzee, is definitief van de baan. Het is nog zo warm niet, of de Amerikanen zijn be reid zich vurig over deze vrijheidsbe- krotting op te winden. Een paar weken geleden publiceerde de New York Times een romantische beschrijving van de eilanden-groep. Ze was niet afkomstig van het brein van en een op hol geslagen journalist. Nee: het was het verslag van een Ameri kaanse delegatie, dat officiëel aan de Verenigde Naties was voorgelegd. Niet alleen was het natuurschoon er onover troffen de belasting bedroeg f 12.50 per jaar en alleen voor ongetrouwde mannen. Doktoren dachten er niet aan rekeningen aan te bieden, immers in Samoa „deed men niet" aan het geld verkeer. De reactie van het publiek was over weldigend: reisbureaux werden be stormd door lieden, die voor hun hele familie een enkele reis Samoa wensten te verkrijgen. Luchtvaartmaatschap pijen konden gedurende de eerste drie maanden voldoende passagiers krijgen om een zes-keer-daagse dienst op Samoa te onderhouden. Althans op de uitreis. Want niemand wilde meer terug. Tot de domper er op werd gezet. Samoa, aldus het State Departement, is niet bestemd voor immigratie. Toeristen mogen er enkele dagen blijven. Maar niet meer dan dat. Permanentie is alleen voor hen, die met Samoanen of Samoaansen trouwenEn zelfs in een stad als New York, waar, naar men zegt, alles te vinden is, zal het niet makkelijk zijn een trouwlustige Sa moaan op de kop te tikken! Als die er overigens thans was, dan bestaat er geen twijfel aan, dat hij zelf de eerste zou zijn om in een vliegtuig passage te boeken om ijlings terug te keren naar zijn koele tropische eilandje! Maar op de hittegolf zelf is nog geen domper. Een stadion in New York heeft al aangeboden om al degenen, die een kaartje voor de open tribune kopen, in de schaduw van de „overdekte" onder te brengen. Als de Amerikaanse zaken man dergelijke symptomen van onzake lijkheid aan de dag legt, dan is het bewijs toch wel geleverd, dat de metro polis een stevige zonnesteek te pakken heeft.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3