Stad m Omgeving. Van Fort tot Padvinders-paviljoen! Het Esperanto als cultuurfactor Woningbouw vordert gestadig De „Juiierburchï geopend Oud-stadgenoten voor de radio „Streven naar Bet Ar" NEDERV.AND.SE VROUWEN ERF.N DE CEVAU ENEN Uit het politierapport Opening Jeugdgebouw De jubileumvlucht van de Zaterdagvliegers De laatste wedvlucbten „Animo" organiseert persoonlijke tenniswedstrijden Breezand Uitslag aanbesteding Urk. Overzicht visserij Wieringermeer. Oever Oosterland. Is een Verenigd Europa mogelijk? De Helderse Padvinlersgroep de „Jutters" opende Zaterdagmiddag haar nieuwe groepshoofdkwartier de „Jutterburcht". Dertien maanden geleden was het een ruïne, toen werd het een puinhoop, maar nu is het gelijk een paviljoen in een woestijn. Een geheel wit geschilderde burcht, met echte kantelen, die 's avonds scherp afsteken tegen de donkere lucht boven het Marsdiep. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de vertegenwoordiger van de commandant Marine, de luitenant ter zee le klasse U. F. van Veen; ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, de wethouders Van Loo, v. d. Vaart en Steenlage; de directeur der Rijkswerf, kolonel Barendregt, de com missaris van het Loodswezen, de heer van Lieshout en districts-commissaris Volkmaars. Verder vele ouders en af gevaardigden van de zustergroepen uit de kop van Noord-Holland. DE OPENING. De voorzitter van het groepscomité, de heer C. Buter, opende de rij van sprekers en bedankte het Gemeentebe stuur, de Marine, de Rijkswerf en het Loodswezen voor de vele medewer king, die men van hen had ondervon den. „De opening van deze Jutter burcht", aldus de heer Buter, „moet beschouwd worden als een cadeau van hopman Metzelaar, die Zaterdag j.L zijn vijftigste verjaardag vierde" Voor waar een aardig idée. De groepsleider, hopman Metzelaar, verkreeg hierna zelf het woord en ver telde in een geestige speech de lijdens gang met de troephuizen sedert 1911 tot heden. Het troephuis op het Dijkje was vroeger schitterend, maar deze Jutterburcht is toch wel het summum op troephuizengebied. Mevrouw Metzelaar werd verzocht de stam, die het nieuwe troephuis nog afsloot, door te hakken met een nieuwe bijl. geschonken door alle Jutters. Na 3 ferme slagen verklaarde mevrouw Metzelaar de Jutterburcht voor ge opend. De Nederlandse vlag en de di verse signaalvlaggen werden gehesen. Luitenant ter zee van Veen richtte zich speciaal tot de jongens en beloof de dat de Kon. Marine zoveel moge lijk medewerking aan de Padvinderij zal verlenen. De voorzitter van het Plaatselijk Bestuur, de heer Klapmeyer zei on der meer, dat er van Padvinderij veel uitgaat, het is zowel een geestelijke als een lichamelijke versterking. De afd. Alkmaar bood een oorkonde met een welpenwet aan, terwijl hopman Moes- tert namens de Katholieke Padvinders acht zwaarden overhandigde, met de hoop dat ze niet nodig zouden zijn om .de Jutterburcht te verdedigen. Na mens het gemeentebestuur sprak de heer v. d. Vaart. ""In zijn rede onder streepte hij dat het gemeentebestuur het als een plicht beschouwt om voor het jeugdwerk iets te doen. Men zou graag meer willen doen, maar ook een gemeentebestuur is aan handen en voeten gebonden. Hopman Pottinga sloot de rij van sprekers, waarna de groepsleider Metzelaar een dankwoord tot de sprekers richtte en alle families die bloemen hadden gestuurd vriende lijk bedankte. DE INRICHTING. Na deze woorden werd overgegaan lot de bezichtiging van de Burcht, Onze oud-stadgenote Francisca Krijgs man (mevr. F. Krijgsman-Hekelbeke) treedt morgenmiddag om 12 uur op in een uitzending voor de AVRO-micro- foon, 415 meter. Zij geeft een zang-re cital met orgelbegeleiding van Pierre Palla. Het zal voor de eerste maal zijn, dat deze leerlinge van de heer Geert de Boer voor de radio optreedt. De heer de Boer zelf zal men Zon dagmiddag van 12,4013 uur kunnen beluisteren, eveneens met orgelbege leiding van Pierre Palla, voor de AVRO. Uitgevoerd worden „Plaisir d' amour" van Martini, „Cara mio ben" van Giordani en „Agnus Dei" van Georges Bizet. Verscheidene leden van de konijnen fokkersvereniging „Streven naar Beter" hadden een succesvolle dag met hun gezamenlijke inzending op de tentoon stelling te Den Burg. Kampioen der tentoonstelling werd de heer P. Breen, Tulpstraat 2, met zijn Angora's, prae- dicaat ZZG. Bovendien won hij negen ereprijzen. Verder werden successen geboekt door de leden: C. Zits met zijn Lotharingers. H. H. Kruize met ziin Witte Weners, A. Kortman met zijn zwarte Tans, W. Verblauw met zijn Vlaamse Reuzen, M. van Leeuwen met zijn Franse Hangoren. L. Reinderman met zijn Blauwe Weners. L. Mos met zijn Witte Weners. H. Zwaager met zijn Groot Chinchilla's, B. Vink met zijn Groot Chinchilla's. A. v. d. Wint met zijn Vlaamse Reuzen en mej. S. Dobber met haar kleur-dwerg. nadat alle welpen en verkenners de Jutterburcht hadden bestormd. Door een zelf gepionierde poort ging men naar binnen en even verder stond de eerste wegwijzer, waarop keurig alle vertrekken waren vermeld. De leiders- kamer, deze keer behangen met foto's en vlaggen, was heel intiem ingericht en zat mooi in de verf. Het „Jagers"- hol, het vertrek van de Junior-verken ners van hopman Zegel, is meer inge richt als blokhut. Langs de Wanden ruwe houten planken met houten ban ken. Elke hoek ingericht volgens het idée van de jongens uit de diverse patrouilles. De welpen, onder de be hoedzame leiding van akela Bootsman, bevinden zich in de oude munitieka mer van het fort. Kleine lage stoeltjes met leuke tafeltjes gemaakt door eni ge verkenners, in het midden een boomstronk, de raadsrots van die grote wolf, de akela. Bovenop de Burcht be vinden zich de patrouillekamers van de diverse Senioren-verkenners. Al deze kamertjes staan per telefoon met elkaar in contact, waar vanzelfspre kend druk gebruik van werd gemaakt. De voortrekkers hebben een eigen grote bunker met een wapenzaal en een conversatiezaal, die geheel met kaarsen worden verlicht. Jammer ge noeg is er geen water- en lichtaan- sluiting, maar ook dat zal wel eens voor elkaar komen. Gedurende dertien maanden is hier gewerkt en in die tijd werd reeds verscheidene malen ingebroken. Veel wordt vermist en veel werd vernield, maar dat heeft de Jutters niet weer houden om de Jutterburcht toch weer op te bouwen. Als slot van deze opening werd des avonds een kampvuur op de door de voortrekkers gemaakte kampvuur plaats gehouden. Wilt u deze Burcht eens bekijken? De Jutters ontvangen graag bezoek op een Zaterdagmiddag. Het is de moeite waard! iJ-UnAwb' Op een zeer druk bezochte O. S. en O.-avond. Dinsdag j.1. gehouden in de Marine-cantine, heeft het gezelschap „Het vroliik toneel" onde*- leiding van Rini Blaaser. een opvoering gegeven van „Het gouden Haantje" Zowel qua inhoud als qua snel werd dit stuk een groot succes. Het was een luchtig nie mendalletje, waarom smakelijk kon worden gelachen. Dat werd dan ook gul en veel gedaan. De hoofdrol werd gespeeld door de populaire artist Piet Kohier (76 jaar oud!), die nog steeds zijn mannetje op de planken staat. Ons compliment! Kranslegging bij het monument Voor hen die vielen" Een deputatie an de Stichting „De Nederlands Vrouw 18981948" heeft gistermiddag de nagedachtenis der ge vallenen geëerd door een bloemenhulde te brengen bij het monument „Voor hen die vielen", op het Havenplein. Door 't Stichtingsbestuur waren daar toe enkele dames afgevaardigd, die zelf hun naaste familieleden in de jongste oorlog hebben verloren. Zo waren bij de korte plechtigheid aanwezig de dames W. J. Jarman-Fer- werda, J. Zegers-Verheij (wier echt genoot met Hr. Ms. kruiser „De Ruy- ter" in de Javazee ten onder ging) en D. A. W. van der Laan (wier zoon en schoonzoon bij de marine dienden, en in Japanse krijgsgevangenschap de dood vonden). Het ïlschap bestond voorts uit de commandant der marine, kapitein r zee I. W. Reijnierse, de luitenant ter zee der le klasse U. F. van Veen en de Marva-officier III C. D. Rommertz. Het Helderse comité van de stichting was vertegenwoordigd door mevr. Ritmeester-van der Veen. Nadat de 1 idster van de deputatie, mevr. A. J. M. Moorman, echtgenote van de vlagofficier Personeel der Ko ninklijke Marine, het fraaie bloemstuk, met de rood-wit-blauwe linten, aan de voet van het monument had gelegd, hield de commandant der marine een korte rede. Hij gewaagde daarin met trots en eerbied van de offers, die de strijders ter zee, te land en in de lucht, alsook van koopvaardij en vissersvloot, in de jongste wereldoorlog hebben ge bracht. Kolonel Reijnierse herinnerde aan de laatste rede van H. M. Koningin Wilhelmina, waarin zij haar strijd krachten bedankte voor de trouw waarmede zij steeds hun taak hadden vervuld. De kolonel was er van over tuigd, dat marine, leger en luchtmacht H. M. Koningin Juliana zullen dienen met een even grote trouw en offer bereidheid. Hierm was de korte plechtigheid, die door zes toeschouwers werd bijge woond, ten einde. Op het kruispunt RuyghwegStak- man Bossestraat heeft een aanrijding plaats gehad tussen twee motorrijwie len. Beide werden licht beschadigd. De duorijdster van één der motoren moest met een beenwonde naar het gemeen te-ziekenhuis worden overgebracht. Twee beschonken jongelieden, die „voor de aardigheid" de afsluitbomen van de spoorbrug (bij de Nieuwe Kerk) enige tijd hadden gesloten, werden naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Zij haalden dit grapje midden in de nacht uit, dus op een tijdstip dat eventuele late weggebruikers zeker niet verdacht zijn op scheepvaartverkeer in het Helders Kanaal. Proces-verbaal werd opgemaakt te gen drie personen, die motoronderdelen hadden weggenomen van een opslag plaats aan de Marnixkade op de Rijks werf. Volgens hun verklaringen had 'n werf-employé hun daartoe toestem ming verleend. Zaterdagmiddag om drie uur zal het nieuwe jeugdgebouw van de Vereni ging ter Verbreiding der Waarheid aan de Burgemeester Houwingsingel, hoek Reigerstraat, officieel worden geopend. Aan de jubileumvlucht vanaf Roo sendaal, afstand 158 kilometer, georga niseerd door de vereniging van Zater dagvliegers „Nieuwediep", hebben le den van alle plaatselijke postduiven verenigingen deelgenomen. Niet min der dan 522 duiven waren ingezet, een mooi aantal, aangezien het reeds vrij laat in het jaar is en zeer veel vogels door de vergevorderde rui niet in vliegconditie zijn. De duiven werden om 8.05 uur met heel mooi weer en kalme Zuidwesten wind gelost. De eerste duif bereikte reeds om 10.10.55 uur haar hok. De gelukkige eigenaar van deze snelle duif was de heer A. de Ruiter, die dit jaar dus over de snel ste duif voor de korte afstand beschikt. De tweede prijswinnaar was de heer R. Ran. die hiermede het theeservies won. De overige ruim honderd prijzen werden in de volgende verhouding onder de leden der verschillende ver enigingen verdeeld: Nieuwediep 32, Victoria 26, V.O.P. 24, Het Noorden 12, Hollands Noordpunt 11. De Zaterdagvliegers hielden hun laatste wedvlucht vanaf Roermond. De eerste duif kwam aan om 3.48.12 uur. De prijzen werden gewonnen door de leden Geervliet, Ruiten, Koorn, Ham, Dienaar. Zondervan, Lichtenberg, Van der Werf, Kater, Rab, Molenaar, Klaassen, Cornielje, Woort en Bakker. De winnaars van de adspiranten wa ren: Steinman en Scheer. Morgen wordt van 1718,30 ingekorfd voor Maastricht. Klokken stellen van 19 20 uur. VICTORIA. De postduivenvereniging „Victoria" hield met 191 duiven haar wedvlucht vanaf St. Kath. Wavre, afstand 211 ki lometer. Om 7 uur gingen de vogels los met Noordoosten wind. Het verloop was niet gunstig, want er waren vrij veel verliezen. De eerste duif werd ge constateerd om 11.30.54 uur, de laatste om 12 uur. De prijzen werden gewon nen door de leden J. Kramer, J. Rie- mers, J. Verhaag, A. Heijblok, W. A. Jacobs, Gebr. Bruin. C. Bruinink, H. Slijkerman, G. J. de Wit, B. de Boer, N. Bak en P. van Rijn. Morgen wordt op de gebruikelijke tijd ingekorfd voor Vilvoorde Klokken stellen Zaterdag van 17-18 uur. V.O.P. Ook V.O.P. heeft aan bovengenoem de wedvlucht deelgenomen. Haar eer ste duif werd geconstateerd om 11.4.43 uur en de laatste om 11.51.39 uur. Het concours had dus wel een traag ver loop. De prijswinnaars waren: Giezen, B. de Boer, M. de Boer. C. de Wit, P. Bontens. Agema. Ottevanger, Fritz, J. Petrus. R. de Boer, Vlamirt», C. de Boer. Boon, Stam. HET NOORDEN. Van de postduivenvereniging „Het Noorden" waren van dezelfde vlucht 's avonds verscheidene jonge vogels nog niet teruggekeerd. De eerste duif werd getoond om 11.18.51 uur, de laat ste (28ste prijs) om 12.0.14 uur. De prijswinnaars waren: D. Kerkhoven. W. Pluimers, C. Kos, P. Pranger. R Ran, T. J. Kos. J Dekker, J. Mans handen, J van Doorn, A. Rietveld, P Dirks en G. Bontes. HOLLANDS NOORDPUNT. De vereniging „Hollands Noordpunt" had vanaf St. Kath. Wavre 83 duiven in concours, waarvan de eerste aan kwam om 11.30.11 uur. De prijswin naars waren: FelkersSteijn, Zoon. Mulder, gebr. Van 't Hert, Hania en Maas. Met goedkeuring van de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond zullen door de officieren-lawntennisclub „Animo" op de banen van de Rijks werf persoonlijke tenniswedstrijden worden gehouden, te beginnen op Za terdag 18 September a.s. 's middagsom één uur, en eindigende Zondag 26 Sep tember a.s., 's middags om vijf uur. Inschrijving staat open voor leden van „Animo", adelborsten van het Ko ninklijk Instituut en leden van de KNLTB uit Den Helder. Het inschrijf geld bedraagt voor de onderscheidene nummers: heren enkelspel f 1.50 per persoon, dames enkelspel f 1.50 per persoon, heren dubbelspel f 2.50 per paar, dames dubbelspel f 2.50 per paar, gemengd dubbelspel f 2.50 per paar. Op uiterlijk 11 September a.s. moe ten de inschrijvingen, met de verschul digde bedragen, binnen zijn bij de se cretaris-penningmeester van „Animo", de heer D. H. Pluim Mentz, Billiton- straat 34, giro 218626; of bij de com missaris-materieel van „Animo", p.a. Gymnastiek- en Sportschool, Rijkswerf. De wedstrijdcommissie bestaat uit de heren R. J. Kousbroek (bondsgedele- geerde), J. C. H. Bol en D. H. Pluim Mentz. Wedstrijdleider is de heer J. C. Crane Er wordt gespeeld met Rupax ballen Bij voldoende deelname zullen drie prijzen per nummer beschikbaar worden gesteld. In café Vriesman te Callantsoog werd onder leiding van de heer H. Visser, architect te Breezand, de onderhandse aanbesteding gehouden voor het her- bouwplan van een voning met bedrijfs- duimte voor de heer A. Thomasz aan di Dorpsstraat te Callantsoog. De vol gende inschrijvingen zijn binnengeko men: G. Groot, Den Helder, f 22.400; W. Barten, Alkmaar, f 21.400; K. de Klerk, Huisduinen, f 20.550; Gebr. Kops, Hei loo, f 20.500; Firma Vos Zn, Callants oog. f 20.450; M. van Steeg, Heiloo f 20.250; P. de Graaf, Julianadorp, f 18.670; W. J. de Leeuw, 't Zand, f 18.558, H. Toes, Stolpen! f 18.272. In verband met de plaatselijke fees telijkheden was de aanvoer van kuil- paling niet zo groot als voorheen. Een gering aantal vaartuigen voer ter vis serij uit Een andere oorzaak van de mindere aanvoer was het tamelijk ru we weer. De zeilvaartuigen voerden per etmaal ongeveer 40 tot 60 pond aan. De aanvoer der motorvaartuigen varieerde van 80 tot 240 pond per etmaal. De prijs der kuilpaling was vorige week goed te noemen. In de prijs zelf was weinig verandering waar te nemen. Ze varieerde van f 0.98 tot f 1.40 per pond. De weekbesommingen der zeilvaartui gen waren van f 70 tot f 120 per vaar tuig. Voor de motorvaartuigen was dit f 200 tot f 1400 per vaartuig. Voor de beugers was er weinig gelegenheid tot vissen. Slechts Maandag en Dinsdag konden zij de beug in zee brengen, de andere dagen was het weer te ruw. De aanvoer gedurende deze dagen was voor deze tijd van het jaar goed te noemen. De gemiddelde aanvoer be droeg ongeveer 80 tot 100 pond per vaartuig. De prijs der dunne soort beugpaling was van f 1.06 tot f 1.27 per pond. De dikke soort werd nog steeds goed betaald. Deze liep van f 2.00 tot f 2.54 per pond. De besom mingen der beugers waren van f 200 tot f 500 per vaartuig. De aanvoer van witvis was heel gering. De aanvoer van snoekbaars bedroeg ongeveer 200 pond. De andere witvis betekende weinig. De prijs der snoekbaars was van f 0.58 tot f 0.67 per pond. Ook de Noordzeevloot had een min der goede week. De vangsten waren niet groot, doch de prijs der schol was hoog. Besommingen tot f 900 per vaar tuig. De totale omzet aan de afslag bedroeg de vorige week f 73000. INGEBRUIKNEMING GER. KERK. Vrijdagavond werd onder grote be langstelling het nieuwe kerkgebouw van de Ger. kerk (onderh. art. 31 K.O.) in gebruik genomen. Onder de geno digden waren o.a. prof Veenhof van Kampen en Di. Selles, Goris, Linde boom, Van Tongeren en Bos. De plaat selijke predikant ds. G. Spijker nam het kerkgebouw in gebruik door voor te gaan in een dienst des Woords. Als tekst was gekozen 2 Tim. 2 vers 19b. n.1. Een iegelijk die de naam van Christus noemt sta af van ongerechtig heid. Na de dienst kwam de gemeente in gewone vergadering bijeen. Ver schillende sprekers voerden het woord. Ds. Bos van Emmeloord sprak als af gevaardigde van de classis Zwolle. Spreker memoreerde, dat Urk de laatste gemeente in het ressort Zwolle was die zich had vrij gemaakt, maar ook die nu reeds over een eigen kerk gebouw mocht beschikken. BEROEPEN. Bij de Chr. Ger. kerk te Urk werd in de vacature ds. J. Van Doorn beroe pen ds. R. C. Ravenswaay te Zaamslag. Uit het verslag van de stichting Bouwbureau de Wieringermeer van 1 September 1948 blijkt o.m., dat het herstel van de drie ten gevolge van de inundatie vrijwel geheel verwoeste dor pen gestadig vordert. In Middenmeer is de hele Haven straat nu weer opgebouwd én reeas weer bewoond. (In totaal 26 wo- ningen) Ook de Torenstraat en de Brugstraat schieten nu aardig op. In alle percelen in beide straten is het timmerwerk ge reed. (46 Woningen in de Torenstraat, en 12 in de Brugstraat, de reeds be woonde of aan particulieren behorende percelen niet medegerekend). Boven dien zün in de Torenstraat de perce len nummers 19, 21, 23, 25. 27, en 29, alsmede de nrs. 11, 13, 15 en 17 reeds weer geheel hersteld en bewoond. Het verste gevorderd zijn nu de nrs. 31 tot 41, in totaal 6 panden. Daar is het schilderwerk gereed en wordt de laat ste hand gelegd aan de verdere af werking. Verder merken we in Middenmeer nog vorderingen aan de Kanaalweg. In alle percelen van de stichting aan de Kanaalweg, in totaal 12 stuks, kon de verdiepingvloer worden gelegd. Tot zover Middenmeer. Ook in Slootdorp worden goede vor deringen gemaakt In de Kerkstraat zijn 26 woningen weer voltooid en de bewoners hebben ze betrokken (1 tot en met 23, oneven nummers, 2 tot en met 28, even nummers). Het eerst zul len nu waarschijnlijk wel klaar komen de nrs. 25 tot 29, in totaal 4 stuks. Het schilderwerk werd daar n.1. voltooid, en de laatste hand wordt aan deze per celen gelegd. In de percelen Kerkstraat nrs. 31 tot 43, 8 stuks derhalve, kwam 't timmerwerk gereed. Daar kan de schil der dus aan het werk. De percelen Kerkstraat 4551, 4 stuks in totaal, ko men achteraan hinken. De stucadoors kwamen daar met hun werk klaar. In de Brink zijn een twaalftal wo ningen klaar voor bewoning. De laat ste hand wordt aan deze percelen ge legd. Het betreft hier de nrs. 2749. De nrs. 19 tot 25 schieten eveneens aardig op; het timmerwerk kwam klaar. In de andere percelen aan de zgn. iange Brink (de oneven num mers) werd het stucadoorwerk vol tooid. Aan de korte Brink (de even num mers derhalve) werden eveneens vor deringen geboekt. In de nrs. 2 en 4, die tot nu toe wat achteraan kwamen, werden in de afgelopen maand de bin nenwanden gesteld, terwijl de nrs. 6 en 8 gereed kwamen voor de stuca- door. In 12 andere percelen (Brink nrs. 1032) werd het stucadoorwerk voltooid, dat schiet dus ook al op. Aan de Slootweg kunnen we verheu gende vooruitgang bespeuren. In de af gelopen maand werd in de nrs. 19, 20, boerenpaarden lopen om hardst. 1 In het kader van de Florafeesten v, Zondagmiddag onder grote belan»»1 ling langs de Stouteterdijk bij n Oever een hardrijderij met bo paarden (onder de man) plaats. Viitr D" paarden verschenen aan de start uitslag van de wedstrijd was: f 50 en vergulde medaille); jt, ker Sz., den Oever; (f 25 en verzit de medaille); Jn. Smid pz. 1JiN ringermeer; (f 10) H. Hermans' P7 Oever; (f 5) O. de Haan, HipPolytl^ Tot slot werd op verzoek van publiek (dat daarvoor twee prijzen v f 7 beschikbaar stelde) met een 'tt vental paarden tegelijk een rit gemJw met gevierde teugel. Deze wedstrri was vnor de topsnhnnwprc W was voor de toeschouwers heel aantrekklijker. De uitsla; Lont Mz., 2 S. Koorn Vz. Ook „Apollo" was weer aanwezi (ditmaal onder directie van de h» Jn. Bakker Sz.). Vermeldenswaard nog. dat de helft van de entree-geld,» werd afgestaan voor het fonds kanker bestrijding. Een sympathieke geste. GECOSTUMEERDE VOETBAL WED STRIJD. Het was een gezellig feest Zaterdag, avond in het anders zo rustige Ooster land. Nadat het Oosterlander elftal dè Oeverse gasten van die avond in fee*, telijk versierde wagens had afgehaald waarbij de harmonie „Apollo" voor marsmuziek zorgde, blies de scheidj- rechter voor de aftrap. Reeds onderweg had het publiek zich danig vermaakt met de kostelijk vermomde spelers. Ook tijdens de wedstrijd wareri er vele vermakelijke toneeltjes. De spel. regels werden niet altijd in acht geno men, maar desondanks werden de punten broederlijk verdeeld (3—3). En. kele keren moest de dokter met zijn helpsters eraan te pas komen, maar 'n emmer water, de fietspomp en de slang van de stofzuiger deden wonde- ren, zodat alles tenslotte goed afliep. Ook de reportagewagen ontbrak niet De heer Js. Bosker gaf op de van hem bekende wijze commentaar op de ge- beurtenissen in de voetbalarena. De collecte bracht f 96 op. Voor waar een mooi resultaat! 21 en 22 het metselwerk voltooid, en de percelen waterdicht gemaakt. In de nrs. 17 en 18 werden de vlieringvlóe- ren gelegd, terwijl het metselwerk werd voltooid. Tenslotte zijn in de nrs. 15 en 16 de verdiepingvloeren gelégd. Zoals reeds eerder gezegd, valt over Wieringerwerf niets meer te vermelden althans niet wat betreft de percelen van de stichting Bouwbureau. Daar zijn Meeuwstraat, Sternstraat en Raad huisstraat reeds geruime tijd weer vol tooid en bewoond. De wereld ontwikkelt zich tot steeds groter eenheden. Niet dat die oude wereldbol zelf aan uitbreidingen doet, maar wel de menselijke geest. De wereldgeschiedenis is het uiterlijk beeld van de innerlijke ontwikkeling van de menseljjke geest, die zich voortdurend, rusteloos, maar niet onrustig, steeds wijder horizonten zoekt. Leefde de mens aanvankelijk binnen de vrij enge grenzen van de stam of horde, later, als hjj zich gaat vestigen ontstaat het dorp, ontstaat de stad. O, zeker, die steden en dorpen waren voor onze moderne begrippen heel klein en onbeduidend, maar voor de toenmalige bewoners waren zjj dit zeker niet. Zjj vormden gesloten eenheden voor het geestelijk leven van hun bewoners. Zo sterk zelfs, dat die afgeslotenheid ook in het uiterlijk meedeed. Hechte muren omsloten de belangrijke plaatsen; het waren vestingen. Desondanks begonnen zich geleidelijk de omtrekken af te tekenen van gro ter culturele eenheden, waaruit lang zamerhand de landen zich vormen. Taal, zeden en gewoonten spelen hier bij een belangrijke rol, hoewel het voornaamste is, het samenkomen van mensen met een ongeveer gelijke af stemming van karakter, van geestes gesteldheid, ongeacht eventuele kleine verschillen. Wat buiten dit verband viel was „minderwaardig", slecht of hoe U 't maar noemen wilt. Zeiden de Grieken niet, dat alle niet-Grieken barbaren waren? Een overigens op zichzelf tamelijk barbaarse opvatting, hoewel zij nog heden ten dage opgeld doet. De Amerikanen willen immers nog steeds niets weten van de negers, dat „minderwaardige" soort schepse len!! (Wie lacht daar om het begrip democratie Toen het Christendom in Europa op kwam werd zelfs geheel West-Europa lange eeuwen gekenmerkt door één allen-beheersend geestelijk „teken", het Christendom, terwijl er in Europa toch zeker voldoende verschillen zijn aan te wijzen, die dan ook zorgden, dat Europa geen gesloten eenheid werd. Na de Renaissance, die we de geboortetijd van het vrije denken kun nen noemen en het begin van het ver val van het Christendom, wordt de situatie meer verward. Het denken begon zijn triomftocht door de wereld, waarbij het zo juist de mijlpaal .atoombom" passeerde. Denken is een uitermate individuele bezigheid. Een ander kén niet voor ons denken, al dacht Hitier dat dat wel kon. Deze bijzondere bezigheid leidde bij de grote massa tot het individualisme, (fat in de wereldlijke werkelijkheid in ds eerste plaats versplintering teweeg bracht. De oude „eenheid" Europa viel uiteen in talloze zelfstandige nationale staatjes, waarbij iedere staat en ieder staatje trachtte alles wat tot de eigen culturele sfeer behoorde binnen eigen landsgrenzen te trekken. Einde loos geharrewar met als resultaat overal „minderheden", die vaak tot onaangenaamheden aanleiding wer den, zoals de jongste geschiedenis ons leert. Napeoleon, de Grote, is het geweest, die overal in West-Europa de grote stoot tot het nationaal bewustzijn heeft gegeven. Onder de druk van zijn machtig optreden kristalliseerde het nationale zich a.h.w. overal uit. Daarnaast was hij het de grote ro manticus, die ook voor het eerst sprak over de noodzaak van een verenigd Europa. Vanzelfsprekend kon hij dit niet tot stand brengen, want hij was als geniaal man zijn tijd verre voor uit, zijn tijd waarin het nationale eerst recht tot bloei kwam en het boven nationale dus nog niet aan de beurt was. Thans wordt er algemeen gesproken over een verenigd Europa en maakt men er, naar het schijnt, ernst mee. Ook nu echter, ik moet het tot mijn spijt constateren, is de tijd hiervoor nog niet geheel rijp. Ja, er zal zelfs nog veel, heel veel, moeten gebeuren vóórdat een Verenigd Europa tot levende werkelijkheid khn worden. Immers, de over het algemeen zakelijk ingestelde stad kon destijds gemakke lijk overgaan in het grotere lands- verband, dat een cultureel eenheid be tekende. Het culturele gaat altijd het zakelijke te buiten en te boven. Maar als nu culturele eenheden willen samensmelten, dan moet er eerst een cultuur-in-groter-verband groeien in de mensen. Dit nu laat nog maar al te veel te wensen over. Het is m.i. niet mogelijk een Ver enigd Europa, of zoals sommigen willen, nog groter: één wereldrege ring, zo maar zonder meer in hét leven te roepen door een paar wet jes. In dat geval zou het nooit een LEVENDE werkelijkheid worden, maar alleen een ruzie-club, waarin de huidige afschuwelijke strijd om belangen en belangetjes lustig zon worden voortgezet. Eerst en voor alles moet er een in ternationale cultuur groeien. DE WERELDTAAL En daarmede kom ik dan eindelijk te recht bij het Esperanto. Deze wereld taal, die ontstaan is omdat de men selijke geest voor zijn verdere ont wikkeling dit hulpmiddel nodig heeft De geest schept altijd alles waar hij behoefte aan heeft. Denkt U maar aan het buskruit, dat kwam, toen het tijd werd om een einde te maken aan de heerschappij der geharnaste (roof-) ridders, aan het kompas, toen de Europeese geest om „Lebensraum" verlegen zat en de wereldzeeën moést bedwingen, enz. Thans, nu de ont wikkeling van het mensdom MOET komen tot een internationale, of zo t wilt, boven-nationale cultuur, is het Esperanto aanwezig om het noodza kelijke internationale voertuig van de geest te zijn. Wij kunnen het desgewenst ook allee*1 van de practische kant bekijken wijzen op de talloze internationale b«" sprekingen, vergaderingen, congressen enz., waar het taal- en vertaal-P10* bleem nog steeds een struikelblok aanleiding tot ergernis is, behalve de congressen der Esperantisten, niet behoeven te stuntelen met aher* lei tijd en geldrovend en toch aWr nog onvolmaakt vertaalwerk, kunnen wijzen op, handel en verke die behoudens de deviezenzwarigh®" geen grenzen kennen, enz., enz. Maar wij spraken over Esperanto cultuurfactor. Ik meen U met hov^ staande duidelijk te hebben geDia4^ dat Esperanto noodzakelijk is v0°' verdere ontwikkeling van de to ljjke geest. Dat het daarnaast uiterst kan werken als middel tot ver _e0 ring van het begrip tussen de ro uit verschillende landen, dat het derschapsgevoelens vermag a®1 kweken en dus ook als factor strijd tegen de oorlog van belang, is een tweede cultureel voordee

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2