Demonstranten halen Sovjetvlag van Brandenburger Tor koningin juliana Wij onderhandelen niet onder dwang Gaullisten bereid in Frans zitting te nemen Kabinet Vrijdag 10 Sepi. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70sle [aarsano n0. 1909 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna uit Amsterdam vertrokken Onafhankelijkheid van Vietnam Makassar in spanning over de republiek Weerbericht Nog geen erkenning van Israël Een verklaring van President Truman Statiefoto's Ondergrondse'' in de Oekraïne Rusland laat Duitse krijgsgevangenen vrij Sovjetvliegtuigen en schepen bij Bornholm Geen atoombommen maar pamfletten Voorwaarde: Volgende maand verkiezingen d' Oranjeboom was sierk genoeg Marshall-hulp zeer welkom in Indonesië Vijftienjarige Johanna Moleman in Frankrijk achterhaald BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK mm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties t„Juttertjes") tot 15 woor den L—elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. Kwart millioen Berlijners prostesteerden tegen communisme Tijdens een anti-communistische be- tosing- waaraan een kwart- millioen Berlijners uit de Westelijke stadsdelen deelnamen, hebben twee demonstran ten de Sovjetvlag omlaag gehaald, die wapperde op het hoogste punt van de Brandenburger Tor. Russische sol daten. die in een jeep naderden, scho ten op de betogers doch werden zelf onthaald op een regen van straatstenen Een auto met Sovjet-soldaten werd omvergeworpen en de inzittenden de kleren van het lijf gescheurd. Inmiddels was 't de demonstranten gelukt de Sovjetvlag van de stok te scheuren en op straat te gooien, waar door de woedende menigte aan flarden werd gereten. Gisteravond om tien voor negen heeft Koningin Juliana, tezamen met Prins Bernhard en haar gevolg Amsterdam verlaten en zich naar haar paleis te Soestdijk begeven. De prinsesjes wa ren reeds eerder naar Soestdijk ver trokken. Wederom was een grote menigte op 't oude Damplein samengestroomd. De voor het laatst ontstoken feestverlich ting zett' h t plein in een heldere gloed, welke aan dit tijdelijke afscheid een warme glans gaf.. Langs de gehele route, welke de ko ninklijke auto's volgden stonden rijen mensen opgesteld. In Diemen, op de grens van de gemeente, nam de burge meester van Amsterdam, d'Ailly, af scheid van de vorstin. Koningin Juliana heeft Amsterdam verlaten. Een plechtig feest is achter de rug. De lampjes van de feestver lichting zijn gedoofd, de versieringen worden afgebroken, 't „gewone" leven begint weer. Koningin weer thuis. Om precies 21.40 uur arriveerde de gesloten auto te Baarn, waar een enor me mensenmenigte de Landsvrouwe en haar gemaal verwelkomde. Nadat H. M„ die gekleed was in een wit hermelijnen bontjas met een licht blauwe tulen rozet op het hoofd bij de Emmabrug de auto had verlaten sprak de burgemeester van Baarn, mr. E. van Beeck Calkoen, de vorstin toe. Hij zei- de o.m.: „Van nu aan worden in het paleis Soestdijk de zorgen voor het welzijn van de staat in hun volle om vang binnen gedragen. Daar zullen dan de beslissingen omtrent de belangen van uw onderdanen worden genomen. Het zal echter in de eerste en voor naamste plaats de woning zijn, waarin Uwe Majesteit zich als echtgenote en moeder aan Uw gezin kan geven. Daar zullen de zorgen en vreugden om het opgroeiende kinderleven Uw rijkdom zijn. Moge voor U Majesteit en voor U Koninklijke Hoogheid met Uw kinderen een lang en gelukkig verblijf op Soest dijk zijn weggelegd". De toejuichingen bereikten een cli max bij het in wit flood-light badende paleis. „Een beslissende fase is afgesloten. Vietnam is onafhankelijk", aldus ver klaarde de hoge commissaris in Indo China, Bollaert, tijdens een betoging van 10.000 Vietnamezen voor het stad huis van Saigon. Generaal Xoenan, premier van Viet- uam, heeft tijdens deze betoging even eens het woord gevoerd. Hij zeide: „Met de erkenning van de onafhan kelijkheid van Vietnam bevredigt Frankrijk het wettig verlangen van de Vietnamezen. Door zich aan te sluiten bij de Franse Unie, verzekert Viet nam de Franse belangen op zijn grond gebied". Politieke kringen te Makassar ver se: en in spanning naar aanleiding van e jongste politieke ontwikkeling in de Republiek. Men gelooft echter niet, dat e communisten bij een eventuele re geringscrisis in Djokja de overhand zouden krijgen. Men hoopt nog altijd Hatta zal kunnen besluiten tot sa menwerking in federaal verband. Verwachting tot Vrijdagavond: Enkele overdrijvende wolkenban ken, maar droog en over het alge meen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidoostelijke lichtingen. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Eerst toen de politieversterking de karabijnen greep en het vuur opende, namen de demonstranten de vlucht. Naar verklaard wordt, zijn de da ders, die de Sovjetvlag van de Tor haalden, gearresteerd. Een van hen werd door de longen geschoten en is in ernstige toestand de oostelijke sec tor binnengedragen. Twee oostelijke politiemannen wer den met stenen doodgegooid, terwijl 'n Duitse burger, een 16-jarige jongen en een politieman uit de oostelijke sector aan de gevolgen van schotwonden zijn overleden. In een redevoering verklaarde Suhr, de voorzitter van de Berlijnse raad, dat er nieuwe verkiezingen komen om de wereld te tonen hoe Berlijn denkt. Berlijn wil rust en vrijheid. Ernst Reuter, de door de Sovjets weg gewerkte burgemeester, verklaarde: „De dag komt, dat de treinen weer tot Stettin zullen rijden". Tal van andere sprekers protesteerden tegen (je „poli tieke onderdrukking in Oost-Duits- land". De plaatsvervangende burgemeester Van Berlijn, Friedenburg, is van me ning, dat men niet verbaasd kan zijn over de omstandigheid, dat „na zo talrijke provocaties" de woede van de Berlijnse bevolking zich heeft getoond op een wijze, die „misschien niet ge heel te rechtvaardigen is". De Nederlandse regering acht de tijd nog niet rijp om tot erkenning van Israël over te gaan. Aldus heeft onze minister van buitenlandse zaken geant woord op vragen van het Kamerlid Van Santen. De onzekerheid over de strij dende partijen is nog niet opgeheven m de bemiddeling van graaf Bernadotte maakt het wenselijk om alles na te laten wat de tegenstellingen kan ver scherpen. De besprekingen worden voortgezet De nieuwe Gouverneur van Curapao, Ir. L. A. Peters, heeft in het kamp Suffisant op Curapao onderscheidingen voor moedig gedrag gedurende de Meidagen van 1940 uitgereikt. Sergt.-Maj. C. van Oosterhout ontving het Bronzen Kruis en de Res. 2e Lt.-Vlieger J. van Riemsdijk werd onderscheiden met het Vliegerskruis voor zijn onverschrokken optreden boven Ypenburg op 10 Mei 1940. Ir. Peters speldt Lt. van Riemsdijk, die thans verkeersvlieger bij het West-Indisch bedrijf der K.L.M. is, de onderscheiding op de borst. Onzuivere rechters in Duitsland De minister van binnenlandse zaken van Noord-Rijn-Westphalen, dr. Walter Menzel, heeft de constituërende verga dering te Bonn meegedeeld, dat 75 van de rechters en openbare aanklagers in de Britse zóne voormalige leden van de nazi-partij zijn, die nog altijd een bedreiging voor de democratische ont wikkeling vormen. Op de achterpagina publiceren wij een prachtige serie statiefoto's van het Koninklijk gezin met zijn eregasten. Deze foto's zijn j.l. Maandag enige uren na de plech tige inhuldiging van de Koningin gemaakt in de Mozes en Aaron- zaal van het Dampaleis te Am sterdam. Zij zullen voor velen een blijvende herinnering zijn aan de onvergetelijke Septemberdagen van het kroningsjaar 1948. Het met Amerikaanse vergunning werkende Duitse nieuwsbureau meldt, dat acht zwaar bewapende Oekrainse partisanen de Tsjechoslowaaks-Beierse grens hebben overschreden en zich rijwillig aan de Amerikaanse auto riteiten hebben overgeleverd. Zij ver klaarden dat thans in de Oekraine een belangrijke verzetsbeweging gevormd wordt, die tegen de Russische troepen is gericht. Van Amerikaanse zijde werd medegedeeld dat regelmatig af zonderlijke tot de tanden gewapende partisanen de Amerikaanse zone bin nendringen. De „Berliner Zeitung" bericht, dat "de overgebleven 40.000 Duitse krijgs gevangenen in Polen allen vrijgelaten zullen worden. Over ongeveer een week zal hiermede een begin gemaakt v/orden. De krijgsgevangenen zijn in de woningbouw en de mijnen werk zaam geweest. Voorlopig weinig eieren Nederland had vóór de oorlog 20 mil lioen kippen. In 1945 was dit aantal ge daald tot 21/2 millioen en thans kakelen er weer 8 millioen. De kippen hebben echter hun oude eierproductie nog niet bereikt. Het eten is er niet naar. Maar langzamerhand zal het beter worden al blijft het de komende maanden nog erg schraal met de eiertoewijzingen, omdat we het dan van een klein voorraadje koelhuiseieren moeten hebben. Aldus de korte inhoud van een ellen lange verklaring, die ons vanwege het departement van minister Mansholt wordt toegezonden. Loos gekakel! Te Kopenhagen wordt medegedeeld, dat sinds negen uur Donderdagmorgen Sovjet-vliegtuigen laag over en bij het Deense eiland Bornholm gevlogen heb ben. Het betrof hier een aanzienlijk aantal gevechts- en bombardements vliegtuigen. Bovendien hebben waarnemers vanaf het eiland Bornholm een aanzienlijke /loot van Sovjet-oorlogsschepen waar genomen, die in Oostelijke richting stoomde. President Truman heeft te Washing ton verklaard, dat hij zonder voorbe houd de verklaring van minister Marshall steunt, da* aan de huidige ontwikkeling te Berlijn „vastberaden weerstand moet worden geboden", „wy komen op voor onze rechten te Berlijn en doen alles wat wy kunnen door middel van onderhandelingen. Wij onderhandelen thans niet onder dwang en zullen dat ook niet doen. Wij zullen de besprekingen voortzetten in de hoop vrede te krygen", aldus Truman. De verklaring van Truman weer spiegelt klaarblijkeiyk de vastbeslo tenheid van de Amérikaanse regering om de lopende besprekingen te Ber lijn en Moskou gaande te houden. Gis teren speculeerden sommige pers berichten op de mogelijkheid, dat deze onderhandelingen spoedig zouden in- James Roosevelt, de oudste zoon van wijlen president Roosevelt, heeft voorgesteld de Sovjet-Unie met een grote hoeveelheid propa- ganda-pamfletten te bombarderen, „zelfs al zouden sommige der vliegers neergeschoten worden". De grootste taak van de volgende president der V. S. is volgens hem het Sovjetvolk te bereiken. „Het is beter de kans te lopen te sterven in het belang van de vrede dan in het belang van de oorlog", zo zeide James Roosevelt. Gaullistisch gezinde afgevaardigden, aldus meldt men uit Parijs, hebben Queuille meegedeeld, dat zij zich ach ter zyn eventuele regering zullen scha ren, indien in October plaatselijke ver kiezingen worden gehouden en ter voorbereiding van nieuwe algemene verkiezingen de kieswet hervormd wordt. Queuille heeft in de loop van Donder dag leiders van de „Troisiéme Force", de socialisten en de MRP ontvangen en hen gepolst, of zij zich op de voorwaar den, waar zij zich enkele weken gele den tegen verzetten, bij een regering willen aansluiten. Parlementsleden der MRP hebben kenbaar gemaakt, dat zij zich zullen verzetten tegen elke wijziging in het kiesstelsel der evenredige vertegen woordiging. De socialistische fractie heeft besloten deel te nemen aan een coalitie-kabinet. Queuille heeft verklaard: „Een snelle stemming over financiële voorstellen is noodzakelijk ten einde de waarde van de franc te handhaven. Indien in flatie versneld volgt, zal dit de gehele Franse bevolking naar de ondergang voeren". Juist voor het afdrukken van dit blad bereikte ons uit Parys het be richt, dat Queuille er in geslaagd is een kabinet te vormen, dat op een meerderheid in het pairlement zal kunnen steunen. Hy heeft zich kun nen verzekeren van de steun der MRP en ook de democratische en socialistische unie van het verzet (die met De Gaulle sympathiseert) heeft zich achter hem geschaard. Queuille zal optreden als premier en boven dien de portefeuille van financiën be heren. De stakingsbeweging in Frankryk blijft aanhouden. IN LOCHEM WERD een Juiiana- boom geplant, die gegroeid is uit een stek van de in 1940 door onvader landslievende schobbers omgehakte Oranjeboom. De gemeentewerkman Weber (levensdevies: beidt uw tyd) trok vyftig stekken van de gevelde boom en de grootste boom, die uit deze clandestiene stekken gegroeid is. werd dezer dagen in tegenwoordigheid van hooggehoede heren plechtig ge plant en Juliana gedoopt. Ander bericht van levenskracht: Landbouwer J. Smit te De Krim rooi de een aardappel van acht ons. En, nu we ons toch op de vaderlandse borst slaan: met de schoenenproduc tie rooiden we het ook. Vlak voor de oorlog werden er hier 16 millioen pa ren schoenen gemaakt: thans halen we de 14 millioen al weer. Om sterk te staan in der triden branding. PAUS PIUS XII. recht voor allen I STERK VERHAAL. Een wonderlijk verhaal komt tot ons uit Londen. De politie verzoekt opsporing (ergens in Europa) van vier gestolen bombardementsvlieg tuigen, die eigendom waren van de RAP. De kisten zyn verkocht aan een „filmmaatschappy", die later zou be talen. Toen de kwitantie gepresen teerd werd, bleek aan het opgegeven adres een dameskapper te wonen, die van niets wist. Scotland Yard heeft een flauw vermoeden, dat de vliegtui gen in Palestina zyn terecht geko men Tragisch is het lot van een com pleet circus, dat aan boord van een Spaans schip over de Caraibische zee werd vervoerd. Het schip zonk; negen personen konden zich redden in een boot, 44 anderen verdronken. Er. alle dieren. Tragisch is ook de positie van de boeren in Zuidfrank- ryk, wier gewassen geteisterd zyn door slagregens. Vele dalen stonden blank. De schade loopt in de millioe- nen. In Noord-Italië veroorzaakten orkanen, stortregens en overstromin gen een schade van 15 millioen lire. Veertig mensen werden gedood en tachtig worden er vermist; 2000 per sonen werden dakloos. BOTERT NIET. In Palestina botert het nog niet. Graaf Bernadotte heeft aan de Vei ligheidsraad gerapporteerd, dat de beide Franse waarnemers, die om kwamen op het vliegveld Gaza, door ongeregelde troepen uit Saoedi-Arabie „op beestachtige wyze werden ver moord". Er laait veel onheilig vuur in het heilige land. En daar niet alléén. De Russen hebben nu weer het grensstation Hof voor alle verkeer gesloten. Reden: ar heerst kinderver lamming. De Amerikanen hebben ge zegd, dat het erg is, als het waar is. it/laleise opstandelingen vielen in Perak een rubberplantage aan en staken gebouwen in brand; de gemeente Oss (ex-residentie van Toon de Soep) reclasseerde zichzelf door beschikbaarstelling van 's raads pre sentiegelden voor kankerbestryding; in Deventer wordt de 64-jarige W. vermist (vermoedelijk verdronken) de KLM mag 's nachts niet meer over Caïro vliegen en moet dus een om metje maken en Adolhpe Pot, eerste concertmeester van het Residentie orkest, is officier geworden in de kroonorde van België. -»* In het Belgische Bergen is de col laborateur Schumacher, die mensen verried aan de Duitsers, terechtge steld; Amerikaanse oorlogsbodems houden oefeningen in de buurt van Malta (het meest gebombardeerde eiland ter wereld); op het Philippyn- se eiland Camiquin is het ook al on rustig, doordat er een vuurspuwende berg in werking is, die reeds twee dorpen onder de lava bedolf; in Chi- cago vloog een fabriek van snoep goed in de lucht tengevolge waarvan de omwonenden uit hun bed werden geworpen en in New York viel een vliegtuig op een huis, vier doden. jTen autobus met 50' mensen reed in een meer bij Jönköping, zes doden; Dr. Buil van het atoom laboratorium te Berkshire (Eng.) is ontslagen, omdat hy communist is geweest en in Zuid-Oost Turkije is een nieuwe oliebron aangeboord. Al weer een bron van narigheid. Ellende op de Matterhorn: vier bevroren Zwitserse berkbeklimmers dood aan getroffen. Vierhonderd deelnemers aan 'n conferentie van de parlementaire Dr. MALAN geen Joden, geen Hindoes unie werden door de Paus ontvangen en hoorden zich oproepen tot stryd voor rechtvaardigheid voor alle vol keren. Dat moge zich ook de premier van Zuid-Afrika dr. Malan voor ge zegd houden! Eergisteren verbood hy immigratie van Joden en gisteren verklaarde hy, dat alle Hindoes naar hun eigen land zullen moeten ver trekken. En inmenging van de Uno zal hij niet dulden. Der Führer hat gesprochen Op 17 September komen alle 'hrfistefcyk-Democratische partyen van Europa te Scheveningen byeen. (Niet baden, praten). Sinds 81 Augus tus wordt in Amsterdam vermist de 17-jarige padvinder J. W. Maaten- boer; hy was boos, omdat hy niet kon deelnemen aan een optocht en is met vijf gulden en een fiets verdwenen. Zijn ouders hebben de hulp van een telepaath ingeroepen. eenstorten. Trumans herhaling van het door Marshall gezegde, dat de Weste lijke geallieerden thans niet onder dwang onderhandelen, wordt te Wash ington aldus uitgelegd, dat „de door de communisten geleide ongeregeld heden te Berlijn beschouwd worden als een definitieve poging de Vier- mogendhedenbespreking af te breken, doch dat de Verenigde Staten weige ren zich daardoor van hun stuk te laten brengen". Mr. J. E. van Hoogstraten, secretaris van staat voor economische zaken, heeft te Batavia verklaard: „De dollarhnlp in het kader van het plan-Marshall, waarin Indonesië mede deelt, komt op een zeer gelukkig moment tegemoet aan de grote deviezenbehoefte van dit land. Wil de exportcurve een stygende HJn blyven vertonen, zoals thans het geval is, dan dienen op gTote schaal grond stoffen voor het bedryfsleven, machi nerieën en transportmiddelen te wor den ingevoerd". De heer van Hoogstraten verklaarde met nadruk, dat het grootste economi sche probleem van het na-oorlogse Indonesië het deviezenprobleem is. De rehabilitatie van de bedryven en onder nemingen is afhankelijk van de moge lijkheid om industriële goederen te im porteren. Hoe groter de import hoe sneller de stijging van de export. „Er moet nog een grote klove overbrugd worden en tot nu toe moesten wy teren op onze reserves. Weliswaar had Indo nesië de laatste maanden een positieve handelsbalans, doch deze kon alleen maar bereikt worden door het betrach ten van de uiterste zuinigheid bij de import. De Marshallhulp opent de mo gelijkheid van import op grote schaal, die beter tegemoet komt aan de behoef ten van dit land". Dank zy de radio-omroep van de poli tie is het, de 1ste Augustus uit Amstel veen verdwenen, 15-jarige dienstmeisje Johanna Moleman gevonden. Zoals men zich zal herinneren wist een ongeveer 20-jarige jongeman, die zich uitgaf voor een zekere Brooklyn, connecties aan te knopen met het meisje. Korte tyd daarna bleek het tweetal verdwenen te zyn en deed de familie by de politie te Amstelveen aangifte van de verdwyning. De politie heeft toen onmiddellijk per politieradio een bericht tot opspo ring rondgestuurd. Dit bericht had succes en op 27 Augustus kon 't voort vluchtige tweetal door de politie te Avesnes in Noord-Frankrijk worden aangehouden. Inmiddels is gebleken, dat de bewuste Brooklyn, die zich uitgaf voor Ameri kaan, een gewone Amsterdamse jongen is, die de naam Frans Cozyn draagt. Hij was ontvlucht uit het Rijksopvoedings gesticht te Amersfoort, waar hij in ver band met familie-omstandigheden was opgenomen. Het is een zeer geslepen heerschap, dat reeds eerder had ge tracht hetzelfde spelletje met een 13- jarig meisje uit Monnikendam te spe len. Dit meisje is toen evenwel niet op zijn voorstellen ingegaan. De politie zal een uitvoerig onderzoek instellen naar zijn doen en laten, daar het niet uitge sloten is, dat zyn poging tot schaking van de 15-jarige Johanna Moleman een ernstige achtergrond heeft. Wel is ge bleken, dat hij over goede relaties in België en Frankrijk beschikte. Het uit eindelijk doel van de escapade van het tweetal was Parijs. Marshallhulp is niet voor Rusland De uitvoerder van het Marshall plan, Hoffman, heeft bepaald dat de 16 gesteunde landen geen goederen naar Rusland en zijn satellietstaten mogen uitvoeren, die Amerika zelf weigert te leveren. Landen, die zich aan deze be paling niet houden, worden van verdere hulp uitgesloten. De raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking leeft er in toegestemd, dat West-Duits- land 100 millioen dollars meer zal ont vangen dan de 367 millioen dollars, die oorspronkelyk voor dit gebied als aandeel in de Marshall-hulp was be stemd. 80 Doden bij mijnramp Reddingsploegen hebben de lyken van 80 inheemse mijnwerkers ge vonden, die bij een aardverschui ving in een Zuid-Afrikaanse mijn om het leven zyn gekomen. Nog zeven mynwerkers zijn twee dui zend meter onder de grond inge sloten. Men heeft hun stemmen gehoord.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1