@,c/töc$i Geslaagde opvoering voor de Christelijke Oranjevereniging De leeszaal in Augustus SCHIPPER ROETMAN t Buurtvereniging Tweede Vroonstraat bestaat tien jaar De Nutsspaarbank in Augustus Uit het politierapport Jubileum-film in Tivoli Telegrafische gelukwens Predikbeurten Anna Paalotcna. Polderse Oranjefeesten geopend C P,N.-fractie ontbrak Wieringen. Duivensport Den 0 Kampioenschap Urk. IJmaiden. Visserij-besommingen Marktberichten Stad e*t Omgeving- HISTORISCH SPEL „PRO REGE" De Christelijke Oranjevereniging heeft Woensdag- en gisteravond in een feestelijke bijeenkomst het 50- jarig regeringsjubileum van H. M. Koningin Wllhelmina en de inhuldi ging van H. M. Koningin Juliana ge vierd. En dat wel op een bijzonder geslaagde wijze. De Oranjegarde heeft twee avonden achtereen een volle Casino-zaal doen genieten van een seer verdienstelijke opvoering van het historisch spel „Pro Rege", geschreven door J. BSgeholtz. Behalve de leden der Oranjevereni ging waren daarbij o.m. aanwezig de kapitein-luitenant ter zee B. J. Vel- derman (vertegenwoordiger van de Commandant Marine), de officier MSD der le klasse J. M. Visser (vertegen woordiger van de Directeur der Rijks werf), wethouder L. F. van Loo, de Commissaris van Politie en vertegen woordigers van de Helderse Gemeen schap. Na de opening door de voorzitter, de heer J. de Jong, werd de klok een kleine driehonderd jaar teruggezet. Dat dit gelukte is op zichzelf reeds 'n compliment voor de Oranjegardisten waard. Zij hebben met bewonderens waardig élan en een 'grote liefde voor de zaak dit historisch spel ten tonele gebracht. De keuze ervan viel te loven, vooral omdat de oplettende toeschou wer voortdurend parallellen kon trek ken met de laatste tijd. Niet alleen omdat hij vergelijkingen kon maken tussen de houding van het volk, toen en nu, maar bovenal omdat hij achter de figuur van Prins Willem in steeds de gestalte van Koningin Wilhelmina kon zien oprijzen Nuchtere lieden, die zich niet zo spoedig tot een onberede neerd vereren van vorstelijke perso nen laten verleiden, konden nu onder de Indruk komen van de geesteshou ding van een onversaagd verzetsleider als Willem III is geweest; een onver saagdheid en onverzettelijkheid, ge paard aan grote liefde en barmhartig heid, eigenschappen, die het Neder landse volk in de jaren 1898 tot 1948 zozeer heeft leren waarderen in H. M. Koningin Wilhelmina. Wanneer we degenen willen noemen, die het meest tot het welslagen van de opvoering hebben bijgedragen, dan moeten we beginnen met Tom Borger- ding, onder wiens regie alles keurig verliep, en wiens spel werkelijk voor- De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Augustus bezocht door 284 mannen en 38 vrouwen, to taal; 322 personen. Uitgeleend werden; 2587 romans, 1587 studieboeken, en 2543 jeugdboeken, totaal: 6705 boeken. NIEUWE AANWINSTEN Romans: Boer. Melancholie der verzonken jaren. Bruyn. Wendelmoet. Eysselsteijn, van. Het lied v. d. zee. Foeldes. De gouden oorringen. Greene. Kogels a contant. Grierson. Het mysterie van de dub bele zeven. Kaestner. Drie mannen in de sneeuw. Kantor. De beste jaren van ons leven. Kramer. Thuisvaart. Mac Innes. Spion in Bretagne. Nijnatten-Doffegnies, van. Moeder Geerte. Smith. Louise. Vries, de. Kenau. Werkman. Gastheer in 't groot. Studieboeken: Bolhuis. Eenvoudiger bridge-bie- dingen. Ciano. Dagboek 19391943. Dongen, v. De vlambooglas als con structie-element. Donker. Karaktertrekken der va derlandse letterkunde. Gerlagh. Sexuele opvoeding. Gerritsen. Het Argonare-lasprocédé. Marsman. Haar werk ging door; prinses Juliana in Noord-Amerika. Montagne, Winkler. Doctor Henri Polak. Noordraven Gugelot. Leerboek der scheepskunde. Schenk. Vrouwen van Nederland 1898—1948. Studiegids. Volledige; voor 't hoger onderwijs. Waterink. Onze jonge koningin thuis. Geschenken: Avro 1923—1948. Ayres. Castles in Spain. Baring. Een vrouw in eenzaamheid. Beroepen voor jonge dames; instituut Schoevers. Burton. Death of mr. Gantley. Hoffman. The canyon of no return. Hooft. Warenar. Horier. Huntress of death. Jaarverslag; 36e; van de Kon. ver. In disch instituut Amsterdam 1946. Kleiweg de Zwaan. De dwergvolken. Lippmann. Amerika en internatio nale samenwerking. Mason. They wouldn 't be chessmen. Muir. The silent partner. Onderwijs-vernieuwing; rapport. Prospectus, Algemeen, van Instituut Schoevers. Reinaart de vos. Reuling. Senta Meloni. Rohmer. The Si-Fan mysteries. Sayers. Whose body? Vrede en oorlog; politiek Amerika 1931—1941. Wallace. Sanders of the river. Wie, wat, waar, jaarboek 1948. Williams. The eye in attendance. Wit, de. Orpheus in de de6sa. treffelijk was. In zijn drie verschillen de creaties (stuk voor stuk consequent volgehouden) was hij onbetaalbaar, en het publiek stak zijn waardering daar voor niet onder stoelen of banken. Naast hem waren de heren A. Welbie (als Willem UI) en A. de Wit (als Bouk Sytsema) de dragers van het stuk. Er was wel eens wat veel char ge, en soms ook liep het spel een tikje stug, maar daardoor kon de prettige indruk van het geheel niet worden be dorven. De décors waren keurig ver zorgd, en ook de costuums deden het prachtig. De Christelijke Oranjevereniging, de Oranjegarde en de bezoekers kunnen met tevredenheid en dankbaarheid op deze beide avonden terugzien. Vermel den wjj nog, dat de pauzes werden op gevuld met „community-singing" van vaderlandse liederen, met pianobege leiding van de heer G. van der Kuyl. Velen zullen gisteren met droefheid kennis hebben genomen van de adver tentie, waarin werd medegedeeld dat de heer C. N. M. J. Roetman, gezag voerder van de „Amsterdam", plotse ling was overleden. Voor zijn collega's, zijn vrienden mogen wij wel zeggen, van het Loodswezen moet deze slag haast even zwaar geweest zijn als voor zijn familie, zijn vrouw en kinderen, waarvan er twee ver buiten Nederland verblijven. De heer Roetman was een kerel uit één stuk, die dertig jaar lang evenwich tig en nauwgezet zijn taak bjj het Loodswezen heeft vervuld. Deze tak van dienst timmert weinig aan de weg, is daarentegen dikwijls al te beschei den, en daardoor is ook de figuur Roet man niet zo vaak in het licht der open baarheid getreden. Dat neemt niet weg, dat in de loop der jaren, en vooral ge durende de bijna tien jaar dat de heer Roetman gezagvoerder van de „Am sterdam" is geweest, vele Nieuwedie- pers met hem hebben kennis gemaakt, en sympathie voor deze eerlijke en har telijke zeeman hebben opgevat. Nog onlangs, toen de zeilwedstrijden van de KMJC werden gehouden, was schipper Roetman aan boord van zijn „Amsterdam" de gastheer van een uit gebreid gezelschap. De schipper rookte zijn pijp, en was nog meer tevreden dan anders, omdat hij blij was weer iets voor anderen te kunnen doen. Met grote plichtsbetrachting en een ijzeren wil heeft deze eenvoudige man, wiens li chamelijke gesteldheid de laatste tijd minder gunstig was, tot het einde zijn plicht vervuld Zijn stoffelijk overschotzal morgen middag om twee uur, vanaf het sterf huis Héctor Treubstraat 57, te Huis duinen ter aarde worden besteld. Het zal Woensdag 15 September a.s. tien jaar geleden zijn, dat de buurt vereniging Tweede Vroonstraat werd opgericht. Dit feit zal worden gevierd op een feestavond, die Woensdag in café Centraal, Koningstraat, zal wor den gehouden. Het eigen cabaretgezel schap der buurtvereniging, het welbe kende Twevro-cabaret, zal een geheel nieuw programma opvoeren, dat ook zal kunnen - 'orden bijgewoond door niet-leden der buurtvereniging. Tot en met morgen (uiterlijk morgenavond 9 uur) kunnen introducties worden afge haald op één der adressen 2e Vroon straat 18, 29 of 94. HCSC NIEUWS. Morgenmiddag zullen de vier elftal len van HCSC voor 't eerst uitkomen in de competitie. De adspiranten zijn ingedeeld in een afdeling met uitslui tend elftallen van Helderse verenigin gen, zodat hiervoor geen reiskosten ge maakt behoeven te worden. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling om drie seniorenelftallen aan de competitie te laten deelnemen. Dit bleek echter door verschülende oorzaken onmogelijk. Het programma voor Zaterdag 11 Septem ber luidt: DEK 1—HCSC 1; HRC f— HCSC a, aanvang 4 uur; Helder d HCSC b, aanvang 4 uur. Het eerste "*tal vertrekt om half j twee vanaf Garage Moorman, Brakke- veldweg. Koningin Juliana, vergezeld van de vier prinsesjes, vereerde Woensdag Hoorn met een bezoek. Ook het kroonprinselijk paar van Noorwegen, prins Olaf, prinses Martha en erfgroothertog Jan van Luxemburg behoorden tot het gezelschap. Burgemeester Leemhorst begroet de Koningin, die zojuist van de „Piet Hein" aan wal is gegaan. In de maand Augustus werd op spaar bankboekjes ingelegd 507.935,53 (vorig jaar 437.393,15) en terugbetaald 338.585,76 (vorig jaar 265.901,65). Er werd dus meer ingelegd dan terug betaald 169.349,77 (v. j. 171.491,50). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar 9.500.265,31, bedraagt nu 9.566.703.66 (vorig jaar 9.126.043,73). Het aantal posten van inleg bedroeg 2069 (1953) en dat van terugbetaling 2027 (1776). In Augustus werden uitgegeven 131 (173> nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrokken 119 (77) boekjes. In om loop zijn thans 20.103 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 29 (27) boekjes voor jonggebore nen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eerste inleg van 1. De lediging van 287 spaarbusjes le verde een bedrag van 5.123,93 aan kleine besparingen op. Op het politiebureau verblijft thans een klein zwart hondje, dat tot Maan dagavond ter beschikking blijft van de eigenaar. Daarna wacht het dier 'n somber lot. Een stadgenoot, die een wandeling maakte, kwam tot zijn grote verbazing één van zijn costuums tegen. Ander half jaar geleden had hij dit pak aan iemand (geen officiéél vertegenwoor diger van een bekende firma) te sto men gegeven, en nu zag hij het gedra gen door een volkomen onbekend heer. De politie stelde een onderzoek in. waarbij bleek dat de onbekende heer het pak voor f 125 gekocht had van een zekere B. Getracht wordt, deze Gordiaanse knoop te ontwarren. Bij een landbouwer aan de Korte Vliet werden twee kippen en acht kuikens gestolen. Woensdagavond om tien over negen ontwaarde een agent in het Timorpark een manspersoon, dat zich wadend door de vijver bewoog. Zoiets is op de late avond op zijn minst genomen verwonderlijk. De agent zag dat de man iets met een stok onder water duwde en onmiddellijk de benen nam, toen de uniformknopen in de buurt kwamen. Tezamen met een andere agent stelde de ontdekker van deze vreemde baderij een onderzoek in. Daarbij kwam aan het licht, dat het hier een palingdiefstal gold. De gelich te fuik werd opgedregd en ergens on der een bosje werden twee jute zakken gevonden, waarin vier palingen en een ondermaatse karper op een droog je zaten. De bedrijver van deze dief stal was herkend, zodat hij er wel meer van horen zal. In Tivoli wordt vanavond voor het eerst, naast de hoofdfilm, de nationale jubileum-film „Moeder des Lands 1898 1948" vertoond. Bovendien is het Ne derlands journaal ditmaal geheel ge wijd aan de gebeurtenissen, die in Am sterdam ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. koningin Wilhelmina hebben plaats gevonden. Laatstgenoemde reportage wordt ook in „De Witte" in het voorprogramma vertoond. De volgende week komt het vervolg met opnamen van de Inhuldi gingsplechtigheid en de daarmede ver band houdende feestelijkheden, op het witte doek. Het bestuur der Christelijke Oranje vereniging heeft gisteren een telegram van de volgende inhoud gezonden aan H. M. Koningin Juliana: „Het bestuur der Chr. Oranjevereeni- ging te Den Helder, met hare leden en genodigden ter gelegenheid van Uwe regeringsaanvaarding in feestelijke vergadering bijeen, moge Uwe Majes teit, onder verzekering van onwankel bare trouw aan het Huis van Oranje en onder toebidding van Gods zegen eerbiedig hare gelukwenschen aanbie den." MAAR EEN HOED van SPOORSTRAAT 49 TEL. 2606 De Speciaal Herenmodezaak ook voor Uw overhemd en das Een groepsfoto van het Noordhollandse tennisteam dat dit weekend op de tweede plaats eindigde achter Groningen in het interdistrictstournooL Zittend v. J n. r.: ij. Tasche, mevr. Schuurman, gezusters Koel, mevr. Room en mevr. Eveleens. Staande v. 1. n. r.: de heren v. d. Mant (ground- man), Buma, Bottinga (w edstrijdcommissie iv. Leyden, mr. Schuurman, Deetman, v. Keeken (wedstrijdcommissie), Stumpel, dr. De Jong, mr. Buis kool, Haasbroek (wedstrijdcommissie), Beek en Teitler. KVH-NIEUWS. Zondag speelt KVH haar eerste com petitiewedstrijden. Het eerste speelt om 2 um: tegen het zeer sterke Water vliet uit Velsen. Deze club is pas ge degradeerd uit de tweede klasse en zij zal natuurlijk ook al het mogelijke doen om opnieuw in de tweede klasse te komen. Dus KVH pas op je tellen. Willen jullie een klein kansje op suc ces hebben dan zal er van het begin tot het einde hard moeten worden aan gepakt. Laat vele korfballiefhebbers hun stadgenoten aanmoedigen. Zoals- immer is de entree gratis. Ook het tweede van KVH speelt thuis om 10.30 uur tegen Groen Geel 3 uit Wormerveer. Wij zijn zeer nieuwsgie rig hoe het pas gepromoveerde KVH 2 zich zal houden tegen deze gerouti neerde spelers. Technisch zal G. G. wel de meerdere zijn van KVH 2 doch met een geweldig enthousiasme zal KVH deze wedstrijd tot een goed ein de weten te brengen. Denk er vooral om, KVH-ers, de eerste punten zullen hard nodig zijn! De beide wedstrijden worden ge speeld op het terrein aan de Kemp haanstraat. Alle korfballiefhebbers dus Zondag op naar het korfbalterrein. On ze korfballers zullen hard de steun nodig hebben van een geestdriftig aan tal toeschouwers. Zondag 12 September 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur: ds. W. J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur: ds. J. Borghardt, 19 uur: de heer E. Wan ders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. M. Hamming, Heilig Avondmaal,'' 17 uur ds. M. Hamming, H. A. en dank zegging; Rehobothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, Heilig Avondmaal, 17 uur ds. J. Hartkamp, H. A. en dankzegging. Geref. kerk art." 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.30 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar, Heilig Avondmaal. Chr. Geref. kerk. Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Oud-geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 en 17 uur de heer IJsselsteijn. Donderdag 19.30 uur ds. Van Dijk, van Capelle aan de IJsel. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. C. C. G. Visser, van Rotterdam. Oud-katholieke kerk, 10 uur Heilige dienst, pastoor Verheij. Doopsgezin de gemeente, 14.30 uur da. T. Kraft- Rothfusz, afscheidsdienst. Baptisten gemeente, gebouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst., 10.30 uur de heer G. van Leeuwen Dzn., 12 uur Zondags school, 16 uur straatprediking Rialto- terrein, 19.45 uur zangdienst, 20 uur de heer A. de Vries; Maandag 20 uur vrou- wenkrans, Californiëstraat 8; Vrijdagav. 20 uur bijbelbespreking en bidstond Californiëstraat 8. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samen komst, 12 uur en 14.30 uur Zondags school; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond, 21 uur open- lu chtsamenkomst. JULIANADORP. Ned. Herv. gem., 10 uur de heer E. Wanders. Geref. kerk 14.30 uur ds. J. Hartkamp. Star of hope mission, 10 uur samenkomst, 14 uur Zondagsschool, 19 uur de heer J. Berkhout. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 19 uur de heer A. Veenhoff. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 10 uur de heer A. Veenhoff. De Oranjefeesten in Anna- Paulowna zijn gistermorgen aan gevangen; wel wat laat maar men is van plan 't goed te doen en wat gisteren te zien werd ge geven, doet het beste verwach ten. Om even tien uur startten de estafette-lopers met hun brandende toortsen voor 'n tocht door de polder. De eerst aanko mende loper van de winnende ploeg zou het Bengaalse vuur op het Raadhuisplein mogen ontste ken! Het was een spannende strijd. B.K.C. was de winnende club en een van haar lopers ontstak het Bengaalse vuur onder luid hoera geroep van de toeschouwers. De andere, aan de estafette deelne mende verenigingen waren: Z.A. P„ D.O.K.E.V. en Door Weer en Wind. ORANJE RAADSZITTING Inmiddels hadden in de zaadszaal zich de raadsleden verzameld, alsook verschillende genodigden, voor de bij zondere vergadering, die werd gehou den ter opening van de festiviteiten. Burgemeester Mijnlieff sprak een kort openingswoord en las vervol gens de Proclamatie van H.M. Ko ningin Juliana aan het Nederlandse volk voor. Met algemene stemmen werd besloten een gelukwens tele grafisch aan de Koningin te zenden. Daarna hield burgemeester Mjjnlleff een korte rede, waarin hrj wees op de vreugde en dankbaarheid, die het Ne derlandse volk bezielen, wanneer het herdenkt hoe vijftig jaren lang een Oranje-Vorstin ons land regeerde. Spr. wees voorts op het medeleven van Koningin Wilhelmina met haar volk, daarbij zijn toehoorders die bij honderden stonden samengedromd op het Raadhuisplein en de rede van de burgemeester via luidsprekers konden beluisteren er aan herin nerende, dat Koningin Wilhelmina in 1916 'n bezoek aan de Polder bracht, toen deze door d« watersnood werd geteisterd. „Dankbaar zfln wij, aldus Anna Paulowna's eerste burger, dat „zij haar taak kan overdragen aan een dochter, die wij kennen, die onder ons is geboren en opgevoed, die de noden van ons volk kent en die ge toond heeft een waardige dochter tv zijn van hare moeder". Spr. bracht hulde aan de levenswij ze van Koningin Juliana en riep aan het einde van zijn rede: „Leve Ko ningin Juliana!" Door de honderden buiten het raadhuis werd dit her haald. „Soli Deo Gloria" speelde vervol gens voor het raadhuis terwijl B. en W. en de raadsleden op het bordes luisterden het aloude Wilhelmus. Een groot aantal dames en heren zong daarna onder leiding van de heer de Wilde enkele vaderlandse lie deren. De festiviteiten werden later op de dag elders voortgezet. Op deze bijzondere raadsvergade ring was de C.P.N.-fractie niet aan wezig. POLITIE. Verloren een zilverbon en een rij- wieltasch met inhoud. Gevonden een jongensjasje. Inlich tingen gemeente bode. FLORA OP HAAR BEST eper. Zaterdagavond opende de voo de heer C. Tijsen Mz. de tentoon^, Flora 1948". nst«Uing Er was een kerncollectie van ten en bloemen te zien. De keur^'a#' ters, de heren gebr. van Amesfo^?8*^ den Helder, hebben dan ook oort een „Altijd verder" hield een wedvlucht vanaf St. Kathelijn Waver (afstand 203 km). Om 7 uur in vrijheid gesteld, kwam de eerste duif om 11 uur 21 min. 49 sec. aan en vloog met een snelheid van 777 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif arriveerde om 11 uur 58 min. 9 sec. (snelheid 621 meter per minuut). Prijzen en punten werden behaald door: A. Liefhebber 1, 2, 13, 18, 23, 25 met 335 punten; S. Boerman 3 met 160 p.; H. van Dalen 4, 5 met 305 p.; W. Blaauboer 6, 7 met 285 p.; E. Janssen 8, 10, 14, 20, 21, 22 met 260 p.; S. Brommer 9 met 130 p.; A. W. de Koek 11, 17 met 210 p.; Joh. Janssen 12 met 116 p.; J. Steenvoorden 15, 24 met 155 p.; A. v. d. Zee 16 met 95 p.; J. Maessen 19 met 80 p.; G. J. C. Hen- drikse 26 met 45 punten. In het kampioenschap jonge duiven werd 1. A. Liefhebber met 1927 pun ten en 2. W. Blaauboer met 1770 punten Kampioenduif werd 319620-48 van W Blaauboer. re taak gehad bij het toekennen prijzen. Naast de door de vere uitgegeven planten, in groten i?* aanwezig, waren er mooie planten en snijbloemen. De heer Bakker zorgde voor een keurige zameling cactussen, terwijl hij Vtr" blijk gaf de kunst van de AziatT6"' bloemschikking te verstaan. Ook* heer D. Verfaille zond een fraaie lectie van 21 planten. Het zou on ml ver voeren meer namen te noemS Volstaan we met te constaterend „Flora" en haar leden dit jaar uit* kend voor de dag zijn gekomen De prijswinnaars van „Flora", m nia Semper Flores: 1 W. Tijsen i?' Bladbegonia's; Asplenium (Nestvane Plantengroepen. mooist gekwe«w plant: 1 A. Bakker en H. Grootew Groepen afgesneden bloemen- i A Bakker. Bouquetten van schoolt^ 1 Jb. Tijsen Gebr. zn. DE 6E SEPTEMBER IN DEN OEVEg. Deze dag stond vooral in het tek van de jeugd. Het feest begon 's mm gens met een optocht van kinderen m»t versierde fietsen, karretjes, e.a. voerlui gen. Groot was het aantal deelnemen (sters), n.1. ruim 160, zodat de jury ruime tijd nodig had om tot een m juist mogelijk oordeel te komen. Die opgave was des te moeilijker, daar er veel zorg aan de versiering besteed was. Het was dan ook een fleurig, stoet, die zich, voorafgegaan door de Harmonie „Apollo", door de straten van den Oever bewoog. We zagen een vissersbedrijf in werking, kabouters elfen, bloemenscheepjes, enz., enz., té veel om op te noemen. Velen werden er blij gemaakt met een prijs (er wa ren er 52 beschikbaar!) en bovendien kregen alle kinderen ruimschoots ver snaperingen, zodat een en ander zeker geslaagd mag heten. Hulde aan de da mes, die (met financiële medewerking van het Oranjecomité) het initiatief tot deze kinderoptocht namen, en aan de middenstanders, die zo royaal voor de dag kwamen met de nodige prijzen en versnaperingen. 's Middags werd door het Oranje- comité aan de schooljeugd van den Oever en Oosterland in zaal „Wiron" een filmprogramma aangeboden, dat zeer in de smaak viel. Het filmbureau Niestadt uit Hilversum vertoonde naast een drietal leuke tekenfilmpjes de Ju- bileumfilm „Vijftig jaren" Deze hoofd- film gaf een duidelijk beeld van de vele veranderingen, die zich geduren de de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina in ons land hebben vol trokken. Ook gaf de film verschillende snapshots uit het leven van onze pas afgetreden vorstin. Tot slot kregen de kinderen weer versnaperingen mee naar huis. In de Dijkstraat werd door de bewo ners het feest voortgezet in de vorm van kinder- en volksspelen, die een gezellig verloop hadden. 's Avonds had er in zaal „Wiron* voor de leden van „Flora" een toneel uitvoering plaats, waarbij „Apollo" we derom muzikale medewerking verleen de. De toneelgroep voerde met veel succes op „Geld wat stom is" (reeds eerder ten tonele gebracht), terwijl de populaire muziek van onze Harmonie ook insloeg. Na afloop was er een ge zellig bal. Door de grote concurrentie van Dijkstraat en vuurwerk was de zaal niet geheel gevuld. SLUITING FLORA-FEESTEN. Dinsdagavond werd onder veel be langstelling de bloemententoonstelling gesloten. De voorzitter, de heer C. Tij sen Mz. dankte inzenders en andere medewerkers, in het bijzonder ook „Apollo" dat weer op de bekende wij ze enkele marsen blies, en sprak de hoop uit, dat de belangstelling voor „Flora" getoond, een blijvende zou mo gen zijn. Vervolgens werden de prijzen bekend gemaakt. VISSERIJ. URK, 8 September 1948. Aangevoerd aan de visafslag Urk door 80 vaartuigen 12583 pond paling per vaartuig van 36 tot 414 pond. Prijs per pond van f 0.93 tot f 2.66. 479 pond snoekbaars van f 0.68 tot f 0.72 per pond. 395 pond rode baars van f 0.31 per pond. 105 pond voorn van f 0 05 per pond. Aan de Rijksvisafslag werden giste ren 10.337 kisten vis aangevoerd, t.w 15 kisten tarbot en tong, 65 haai, 85 schol, 15 poontjes, 40 bot, 15 schar, 80 kabeljauw, 55 makreel, 120 schelvis 20 koolvis, 10 wijting, 9767 haring en 50 diversen. De besommingen waren als volet IJM. 96 „Vios 4" f 13230, 147 Oostzee" f 9620, 77 „Poolzee" f 7310, 73 De Hoop" f 20900, 49 „Petten" f 24200 VI 30 „Jannie" f 5116, KW 140 f 5190 72 f 480, HK 161 f 73, 4 f 94, 126 f 1290 S f 160, 60 f 1540, OD 8 f 108, HD 77 f 18 IJM. 207 f 17, 249 f 80, 230 f3M 2M f 34, 213 f 82, 318 f 95, 343 f 95. 3« f 170, 316 f 660, verder 2 trawlers te zamen f 44.670. NOORDERMARKTBOND, 9 Septem ber 1948. Aanvoer 73000 kg aardap pelen. Eerstelingen 5.406.80; eigen heimers 5.606.20; blauwe eigenhei mers 6.306.80; Bevelanders 5.40- 6.10; bintjes 5.80—5.90; 13000 kg rode kool 6—11.60; 12000 kg gele kool 5.50— 10.60; 217000 kg witte kool 5—510; 44M groene kool 11.60—14 60; 2300 k ten 1 6.10—6.50; bieten n 4.50; U"" uien 6.70—9.10; drielingen 4; nep 31000 kg slabonen 2341. ALKMAAR, 8 Sept. 1948. (A1W- Exportveiling). Andijvie f 4f 14; nazie f 4f 16; Postelein f 4—f teltjes f 4f 12; Tomaten f 18—f Groene kool f 7—f 18; Rabarber f f 6; Rode kool f 6—f 18; Gele f 11.50; Prei f 9—f 12; Uien f 6-1 Bieten f 4—f 7; Druiven f 70—125; ciebonen f 25—f 43; Snijbonen f 30f 50; Pronksnijbonen f 12— Bloemkool IA f 40—f 56, I f 25—f 33 II f 15f 22; Komkommers f 5— Meloenen f 20—f 62; Knolselderie i oici i zi Aaraappeic" .en ren f 20—f 68 en Appels f 15—1is»* les per 100 kg, stuks, bos en/of F' SCHAGEN, 9 Sept. 1948. Aangfl5o- 10 paarden f 625—f 825; 5 veulens i f 200; 9 stieren centrale; 17 ma®ertfe]de- dekoeien f 400f 540; 94 vet koeien centrale; 12 kalfkoeien jjo f 800; 2 pinken centrale; 7 Pin .e.6n. 24 tot f 375; 3 graskalveren f 80— Lp nuchtere kalveren centrale; 189 t schapen f 80—f 115; 24 vette s_c" g centrale; 6 tijdkoeien f 400—' lammeren f 35—f 50; 31 bigge_n p!l-. f 65; 6 konijnen f 2f 12; f 3—f 6.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2