„HeiligeStad middeninP-arijs Thuisvaart met de Banckert Tante Sabine Het Dorpsschandaal De U.N.O.-staal in opbouw £en bonloos en goedkoop restaurant Generaal Crerar bezocht Holten TWIST OM ZION Vaarwel dan Indië! Frankrijk's financiële positie précair Het Radioprogramma grijpt in (Van onze Parijse correspondent) PARUS' September. De Parijse •«torici worden plotseling overstroomd hi! r naar wetenschap hongerende jour- d°Hsten die willen weten of er in Pa- ooit een bijeenkomst gehouden is ^ter en belangrijker dan die der rnited Nations, die op de 21ste Sep- mber zal beginnen. De gebruikelijke 'rted ingelichte personen" weten al, j l het aantal gedelegeerden, journa- 1 ten en leden van het vaste personeel, voor deze gelegenheid naar Parijs mi, tweemaal zo groot is als bij de Clprekingen voor de Vrede van Ver- j.;es. twintig jaar geleden. Twintig "reent van de 45.000 luxe hotelkamers mI Parijs rijk is, zijn al gereserveerd de ITnited-Nations-staf. gedele- T den hun vrouwen en kinderen, tonrnalisten. fotografen enz. Het hart n Parijs klopt vol verwachting, want dit betekent na een uitstekend touris- tenseizoen een naseizoen. dat alles rt stukken zal slaan. Bovendien denkt aan de millioenen harde dollars, die Parijs zullen binnenstromen. De tnnedige aankomst der hoge diploma ten streelt bovendien het Franse pa triotisme. Intussen krijgt het Vaticaan een ri vaal Een deel van de Franse hoofd stad een expressief complex witte ge bouwen. modern, uitstekend geoutil leerd, lijkend op een enorme fortfica- tie 'dat we kennen als het paleis Chaillot, omringd door zorgvuldig on derhouden tuinen en terrassen op een steenhoop van de Eifeltoren, wordt tijdelijk een vrije staat. Voor de duur van de Algemene Vergadering draagt Frankrijk al zijn rechten op dit gebied over aan de Uni ted Nations; in diplomatieke taal: het Paleis krijgt exterritoriale status. Eco nomisch betekent dat o.m., dat de be volking van dit exterritoriale gebied op een hogere levensstandaard zal le ven dan de Parijs bevolking. Souverein en onafhankelijk zal de United Nations city zijn eigen politie krijgen. Vijftig leden van de guard zijn al in Paijs aangekomen. Ze zijn bewa pend en hebben zelfs luchtdoelartille rie bij zich. Deze batterij wil men op één der daken plaatsen, als waarschu wing voor al of niet op hol geslagen piloten, die United Nation City willen bombarderen. De Parijse politie heeft niets te maken met dit exterritoriale gebied, noch met het diplomatieke ver keer tussen de vrije stad en de lucht havens, stations en hotels in en rond Parijs. Ook de Fransen zullen evenals de buitenlanders hun paspoort of iden titeitskaart hebben te tonen, alvorens zij de nieuwe „heilige stad" kunnen betreden. HET BONLOOS RESTAURANT Een der meest gewilde attracties van de nieuwe staat is zijn bonloos en goedkoop restaurant. Dank zij de Uni ted Nation-subsidies kunnen de 6000 „staatsburgers", waaronder de geaccre diteerde journalisten voor een bespot telijk laag prijsje en zonder bonnen de inwendige mens laven en voeden. Ook de bezoekers, die er in slagen 'n permit te krijgen, kunnen van dit res taurant gebruik maken. Is het een wonder, dat de Parisienne naarstig uitkijkt naar de komende weken en reeds thans huwelijksadvertenties plaatst, om een „man" te zoeken werk zaam bij de United Nations? Nog meer privileges: de nieuwe staat krijgt zijn eigen bank waar de koers voor het buitenlandse geld waar schijnlijk wel wat minder zwart zal zijn dan enkele straten verder. Ook komt er een eigen postkantoor, met eigen U. N.-postzegels, een eigen krant, in de vijf officiële U.N.-talen, eigen televisie-zender, radio-zenders. film, telegraaf, telefoon enz. enz. Frankrijk offert niet alleen een stuk van zijn geliefd Parijs op aan de U.N., maar ook wordt een aanzienlijk deel van de eigen historie voorlopig in kas ten en speciaal vervaardigde kisten opgeborgen, want Palais Chaillot is in feite een museum met een grote thea ter-hall waar zowel de oude als de nieuwe kunst te bewonderen is. Drie duizend arbeiders van hoofd en hand zijn thans doende het gebouwencom plex geschikt te maken voor de U.N. assemblee. Niet één van de beroemde meesterwerken blijft in het Paleis ach ter. Ook het theater is volkomen ver anderd en gemaakt tot de meest ge schikte Assembly Hall die in Europa te vinden is. Deze enorme ruimte kan thans 3500 personen bevatten. Het wordt de ziel van de nieuwe staat en krijgt de directe telefoon- en telegraaf- en radioverbindingen, met de hoofd steden der 58 landen, die lid zijn van de U.N. De schakelborden zijn unieke staaltjes van techniek, waaraan menig ingenieur zijn hart kan ophalen en die voor een leek volkomen onbegrij pelijk zijn. Het telefoonnet van de vrije staat is even omvangrijk als dat van een stad met 100.000 nummers. Bovendien moe ten al de toestellen bediend kunnen worden in de vijf officiële U.N.-talen: Frans, Engels. Spaans. Russisch. Chi nees, en daartoe is weer een speciale groep telefonistes aangesteld, die deze buitengewoon zware taak te vervuiler, heeft. De toespraken van de verschil lende gedelegeerden worden uitgezon den door de eigen radio-zender van de U.N.-staat, ook weer in de vijf ge noemde talen. De Franse regering, zich wel bewust van de hoge eer en de grote verant woordelijkheid gastvrouw te zijn van de U.N., zal een ceremoniëel diner aanbieden aan de 250 delegatieleiders en hoge U.N.-ambtenaren in het histo rische Paleis van Versailles. Deze ge beurtenis wordt gevolgd door een groot bal in de Opera, waar 3000 per sonen worden uitgenodigd. Bovendien staan er grote openluchtconcerten enz op het programma, want niet alleen het congres, doch ook de Frangaise wil dansen en zingen. Liefst in de schaduw van een diplomatieke be roemdheid. Over een paar weken begint de „big show". Laten we de U.N. meer geluk meer besluitvaardigheid en meer eens gezindheid toewensen, dan zij tot op heden heeft gedemonstreerd. In het belang van de wereldvrede is het drin gend noodzakelijk. Prins George over de inhuldiging Prins George van Griekenland heeft zijn indrukken over de ach ter ons liggende historische dagen, aan een ANP-redacteur mede gedeeld. De prins heeft de prachtige loyali teit van het Nederlandse volk je gens zijn edele souverein hogelijk gewaardeerd en zich buitenge woon gelukkig geprezen uit naam van de Koning der Hellenen deel te nemen aan deze unieke gebeur tenissen in het nationale leven van een dapper volk en geallieerde. Prins George wenst alle mogelijke voorspoed en grootheid aan Hare Majesteit de Koningin der Neder landen en aan haar loyale volke ren. Op een bijzondere manier brengen deze vier meisjes, piloten van het Engelse Vliegerscorps voor de Vrouwelijke Jeugd hun vacantie door. 14 dagen bren gen zij door in hun speciale kamp op het vliegveld Elstfee, waar zij elke dag ongeveer een uur de lucht in gaan om ervaring op te doen voor hun brevet. Het klaverblad brengt zijn machine naar de startbaan. Op de begraafplaats van onze bevrijders Gistermiddag bracht de vroegere commanderend generaal van het eer ste Canadese leger, generaal H. D. Crerar, die Canada heeft vertegen woordigd bij de inhuldiging van ko ningin Juliana, in gezelschap van zijn echtgenote, majoor Tellier en de Ca nadese militaire attaché Doucet een bezoek aan de militaire Canadese be graafplaats op de Hoiter-berg. Ter wijl de zon schitterde over de met bloemen versierde graven, schreed de generaal naar voren en legde onder doodse stilte een krans aal» de voet van het kruis en bracht het saluut. De generaal bracht zijn dank tot uitdrukking over hetgeen de Neder landers, met name de inwoners van Holten, deden voor de graven van zijn soldaten. Hij was dankbaar, dat zijn gesneuvelde soldaten zulk een mooie rustplaats op Nederlandse grond hadden gevonden. Ariq Bey Afriki, de bevelhebber der ongeregelde Arabische strijd krachten in het gebied van Jeruza lem, heeft te Amman een ontmoeting gehad met waarnemers der V.N. Naar verluidt, werd het terugtrekken der Arabische strijdkrachten van de berg Zion besproken. Afriki verklaarde tegenover Reuter, dat de Arabieren deze sector niet zouden verlaten, tenzij de Joden zich van de gehele berg Zion terugtrokken. Zeepost naar Oost en West Naar Nederlands-Indië vertrekt op 17 September het s.s. „Waterman". Hiermede kan zeepost worden ver zonden, mits deze uiterlijk Maandag 33 September ter post is bezorgd. Naar Curagao vertrekt op 14 Sep tember het s.s. „Socrates" en op 17 September het s.s. „Maas". Naar Suriname vertrekt op 14 September het s.s. „Stuyvesant". Met deze drie schepen wordt zeepost naar de ge noemde bestemmingen verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken drie dagen tevoren ter post te bezorgen. PRINSES MARGARET MAAKT VLIEGTOCHT Prinses Margaret van Engeland, die de Britse koning vertegenwoor digd heeft bij de inhuldiging van ko ningin Juliana, is per vliegtuig naar Londen teruggekeerd. Zij begaf zich rechtstreeks naar Buckingham Pa lace. De Viking, waarmede zij reisde, maakte op haar verzoek een omweg over het slagveld bij Arnhem en an dere gebieden in de lage landen, waar in de oorlog gevoenten is. TANDJONG PRIOK, Augustus. LIET IS HEET op de kaai van Priok. Zó heet, als het alleen maar op Priok kan zijn, tegen 12 uur in de mor gen. Met een lawine van zon glijdend over en zengend en blakerend óp de plaatijzeren daken der loodsen en ma gazijnen, over de gore, stoffige steiger, over het blauwig-grijze havenwater en de zwarte, witte en gele scheepslijven die tegen de wal liggen opgeperst. Opgepoetst, brandschoon, fonkelnieuw in de verf, ligt daar Hr. Ms. torpedo- bootjager „Banckert". Over 10 minuten zal het „voor en achter" zijn, en dit schip zijn lange reis naar Patria, naar Holland, aanvangen. En over 10 minu ten zal ik het water zich zien verwijden tussen Hr. Ms. Banckert en de Indische aarde. Het wordt een glorieus afscheid, dat van de Banckert. Er is een KNIL-mu- ziekcorps, stram en hyper-militair, er zijn verdacht veel Marva's, in diverse staten van nervositeit en droefenis. Er zijn een paar honderd „afdouwers" en iedere afdouwer neemt op zijn of haar eigen manier afscheid van die 200 man Banckert-opvarenden. Want de Banckert gaat naar Holland; deze jager vaart terug naar huis, naar honk, naar Nieuwediep! In die laatste minuten zijn daar alle traditionele uitingen van ieder afscheid. Handen die je drukt, in een verschei denheid van extra-stevige, gewoon- Anthony van Kampen op weg naar Patria (I) „NEDERLANDSE VROUW" TREKT VEEL BELANGSTELLING. Korte tijd na het bezoek van Prinses Wilhelmina, verscheen Donderdagoch tend de 100.000ste bezoekster op de tentoonstelling „de Nederlandse vrouw 18981948" te Den Haag. Het was me vrouw P. de SnayerVrij uit Oost- Voorne, die een gedenkboek en een foto van Koningin Juliana ontving. IEDEREEN sprak er schande van. Dat was geen wonder, want de be volking van het welvarende tuinders dorp was wel het een en ander gewend, maar dit geval ging toch alle perken te buiten. Zo erg was het, dat niemand het wilde geloven en zich ter plaatse van de juiste toedracht op de hoogte ging stellen. Ja.en daar waren de bewijzen zo overtuigend en tegelijker tijd zo verschrikkelijk, dat men het wel moest aannemen. Het resultaat van al dat komen en gaan van die honder den op sensatie beluste nieuwsgierigen was, dat de geschiedenis in minder dan geen tijd tot in de wijde omtrek be kend raakte. Vanzelfsprekend verdroot dat de betrokken personen zeer, want ze hadden juist alles in het werk ge steld om er geen ruchtbaarheid aan te geven. Dat was evenwel ijdele hoop gebleken. Het hele dorp wist het nu al en de correspondent van het streek blad, dat in een klein stadje in de buurt werd gedrukt, had het nieuws heet van de naald aan zijn redactie doorgebeld. Voorzien van de nodige bijzonderheden was 't een tweekoloms artikel geworden, dat beslist de aan dacht van de grote pers zou trekken. In de anders zo gezellige raadszaal van het landelijke raadhuisje, waar de vroede vaderen normaliter genoegelijk koutende en onder het genot van een pijp tabak gemeentepolitiek bedreven, heerste nu een geladen stemming. Door middel van de dorpsomroeper waren de raadsleden in de vroege morgen bijeen geroepen voor een spoedvergadering, teneinde te beraadslagen, welke stap pen genomen dienden te worden. Aan 't hoofd van de tafel, diep weg gedoken in zijn leunstoel en zich per manent camouflerend achter dikke ta bakswolken, zat de burgemeester. Hij liet de opgewonden raadsleden maar debatteren, zei op tijd ja en nee (ook wel eens niet op tijd, maar dat ging in het vuur van de zitting verloren) en zocht inmiddels koortsachtig naar een oplossing. Ook dacht hij af en toe aan het telefoontje dat hij die morgen had gekregen. De notaris van een naburig stadje, die lid was van de Tweede Ka mer, had n.1. geïnformeerd of hij, de notaris en lid van de Tweede Kamer, vast maar geen interpellatie moest voorbereiden. De burgemeester had bijna een beroerte gekregen van schrik, maar had zijn positieven nog wel zo veel bij elkaar gehad, dat hij die ramp voorlopig had kunnen afwenden. De gemoederen in het dorp werden voortdurend meer verhit. De veldwach ter had twee heethoofden die een be toging voor de ramen van de raadszaal wilden organiseren, reeds in het rom melhok van de school opgesloten. De oudste zoon van de melkboer, die het drama had ontdekt, was 't middelpunt van een dichte drom mensen, die alle maal het naadje van de kous wilden weten. Het meest hadden de dorpelin gen te doen met het dienstmeisje van de dominee, dat zo tragisch de dupe van een en ander was geworden. En het was zo'n knap en aardig ding. De kleine jongens die al dat gepraat begon te vervelen, besloten zelf te gaan kijken op de plaats des onheils. Merkwaardig genoeg was het in die straat doodstil. Het huis, dat nu al de hele morgen het onderwerp van de ge sprekken was, stond daar een beetje zielig en een beetje apart. Het raam van de slaapkamer aan de voorkant stond open en het overgordijn dat door de wind zachtjes heen en weer werd bewogen, leek de jongens uit de verte toe të wuiven. Net of het wilde zeggen: Kom niet dichterbij. Maar de belhamels hadden elkaar op gewarmd en luid pratende, om de vreemde stilte te verbreken, liepen zij gezamenlijk op het huis af. De deur was door de veldwachter verzegeld en om iets te kunnen zien zouden zij door een raam moeten kijken. Op de tenen kwam het troepje naderbij. Het zoon tje van de overwegwachter, de onge kroonde koning van de dorpsjeugd, zou het eerst kijken. Voorzichtig, om in het grint van het tuinpad geen onnodig le ven te maken, sloop hij op een raam af. Hij klom in de vensterbank en, zich vasthoudende aan de ranken van de verweerde klimop, drukte hij zijn neus tegen de ruit, daar, waar een klein kiertje in het dichtgeschoven overgor dijn was. De jongen schrok zichtbaar, want als door een adder gebeten trok hij zijn hoofd terug, sprong van de vensterbank af en rende weg, zo hard als hij kon. Zonder te vragen wat hem zo van streek had gebracht, holden de anderen hem achterna, want als Klaas bang was, dan zou het wel heel erg zijn. Wat Klaas dan wel gezien had? Wat doet dat er nu toe. De mensen die het betreft kent u toch niet. stevige en slappe. Een hagelbui van wensen', dwaze wensen, tóch onvervul bare wensen, overdreven wensen. En een enkele maal dan een zacht-gespro- ker. woord: „Kom terug, je bent nog niet klaar hier". Of „Dit alles kun je tóch niet vergeten, wanneer zien we je weer?" Het is bijna op slag van twaalven. En dan is het, nog onverwacht, „voor en achter". De duizenden paardenkrachten, bene den in-de jager, komen in actie. Ik zie trossen losgooien, de loopplank schuift aan boord, en tegelijk is er al een blauwe reep water tussen de Banckert en de kaai. We zijn los van de wal. Muziek, vonken en flarden goud die de zon uit de instrumenten van de KNIL-muzikanten slaat. Gejubel en ge roep. Kushanden en na de laatste dan nog de aller-laatste wensen. Stoomflui ten van schepen loeien doordringend en nasaal. Vliegtuigen scheren donker- ronkend over. Een korvet seint een groet, kleine motorvaartuigen schieten langs de jager en zullen hem de eerste 2 mijlen vergezellen. Ja, dit is een groots en glorieus af scheid, de Banckert mag tevreden zijn. Niet veel jagers mogen zoveel harte lijkheid mee naar huis nemen als deze. Maar 't is dan ook de Banckert! Vaarwel Indië.... wat gaf je me ont zaglijk veel! En nu, als laatste, en mis schien allerschoonst, allerkostbaarst ca deau, nog een doos vol herinnering. Herinnering aan een land, dat een werelddeel is. Aan dagen van avontuur. Aan lange tochten over rivieren en door onbeschrijflijk mooie baaien. Aan vlieg tochten over alle zeeën van deze archi pel, aan nachten, zo stil, zo hoog, zo wijd weg van datgene wat wij aandui den als „de beschaafde wereld", dat je. je in een andere wereld meende te be vinden, mateloos ver van deze. Indië.... fantastisch schone archipel van tienduizend eilanden, riffen, atollen en brokken continent, wat ben ik dans baar dat ik dit mocht beleven. De sirene loeit op Hr. Ms. Banckert en we varen zee op. Dit is het grote af scheid en de eerste deining rolt ondor het schip door. In de verte: witte huizen, grijze lood sen, bedolven onder hel zonlicht. Vóór de Banckert; de blauwe wijdheid van de zee. Vaarwel IndiëMogen de staats lieden hier in Indië en daar in Holland, als wijze mensen Uw lot in handen ne men en mogen zij zich erop bezinnen, van dag tot dag, van uur tot uur, dat ze de poorten van dit grandioze paradijs, dat Indië heet, niet voorgoed en te eeuwigen dage sluiten voor het Indische volk hier en het onze daar.... in Hol land. Vaarwel Indië....! en uit de volheid van een warm en över-dankbaar hart dan deze belofte: Vaarwel en tot weerziens!" Reuters correspondent te Parüs meldt, dat de bankstaat van de „Banque de France" aantoont, dat er op 2 Septem ber voor een bedrag van ruim 32 mil- liard francs aan bankbiljetten méér in omloop was dan in de voorafgaande week. Het cijfer van de voorlopige voorschotten aan de staat was 8,7 mil- liard hoger. De positie van de Franse schatkist wordt steeds crit%ker. Spoedmaatrege len zullen noodzakelijk zijn om tegen het einde van de maand over voldoende contanten te kunnen beschikken, o.m. tei betaling van de salarissen der tal rijke ambtenaren. De intekening op schatkistpapier met korte looptijd staat practisch stil in deze dagen van politieke onzekerheid, Een nieuw beroep op de „Banque de France", met de daaraan verbonden vergroting van het inflatiegevaar, schijnt onvermijdelijk, doch hiertoe is het bestaan van een regering vereist. Queuille poogt een regering van „po litieke wapenstilstand" te vormen met een program om de franc te redden. Een vergroting van de inkomsten uit belastingen acht hij noodzakelijk. Teo- wijl de socialisten weifelen neemt de agitatie die ten doel heeft de communis tische partij i.i de regering te doen te rugkeren, toe. V RIJDAGAVOND EN ZATERDAG HILVERSUM II 415 m. Nieuwsbe richten om 6, 8 en 11 uur. VARA. 6.15 „De VARA feliciteert". 6.45 Johan Jong, orgel. 7.00 Op naar het licht. 7.15 Appèl voor de ex-poli tieke gevangenen. VPRO. 7.30 Ge sprekken over de Bergrede. 7.50 Tien voor acht. 8.05 „Babar Layar", VARA. 9.00 Men vraagt en wij draai en. 9.30 De ducdalf. 9.50 Op vleug' len van muziek. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. VPRO. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. VARA. 11.15 gr.pl. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsbe richten om 7, 8 en 11 uur. NCRV. 6.15 „Het nieuwe Curagao. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.15 gr. pl. 7.30 HM actueel geluid. 7.45 C.W.V.-kwartier. 8.05 Programma-pro loog. 8.15 Radio Philharmonisch or kest. 9.15 „Groei en remstoffen". 9.35 Veel gevraagde platen. 10.00 De zes- strijkkwartetten. 10.30 Negro spiritu als. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondmelodie. 11.45 gr.pl. HILVERSUM II, 415 m. Nieuws berichten om 7, 8, 1, 6 8 en 11 uur. VARA. 9.35 Koorzang. 11.00 Uit zending voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 12.33 Orkest Frans Wouters. 1.20 Toni Leutwiler en zijn orkest. 1.40 Johan Jong, orgel. 2.20 Stafmuziek der Amsterdamse politie, 3.15 Residentie-orkest. 3.50 Richard Tauber zingt. 4.00 Het NVV spreekt een woordje mee. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Nieuwe songs. 5.30 Om en nabij de twintig. 6.15 Omroeporkest. 7.00 Artistieke staalkaart. VPRO. 7.30 Wat mij trof op de assemblee van de wereldraad der kerken. 7.45 Erva ringen in Batavia. VARA. 8.05 Din gen van de dag. 8.15 De winkel van Sinkel. 9.15 Socialistisch commen taar. 9.30 Vindobona schrammei'n. 10.00 Apotheek Abbot en Spencer. 10.35 Kwartet Jan Corduwener. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM I, 301 m. Nieuws berichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. KRO. 9.45 Aether-potpourri. 11.00 „De Zonnebloem". 12.03 Cor van Bo ven piano. 12.33 Orkest van Klaas v. Beeck. 1.00 Voor de strijdkrachten. 1.50 Film en toneel. 2.10 Gramofoon- muziek. 3.15 Jonge kunstenaars stel len zich voor. 3.45 Een strijkje bij de thee. 4.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 5.00 De wigwam. 6.00 Piano-duo. 6.15 Journalistiek week overzicht. 6.30 Voor de strijdkrach ten. 7.15 In 't boekhuis. 7.30 Paul Robeson zingt. 7.45 Uitzending voof de Nederlanders in Duitsland. 8.05 De gewonp man. 8.20 Lichtbaken. 8.50 André Kostelanetz en zijn orkest. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Een ideale patiënt. 10.00 Weekend-sere nade. 10.30 Otto Dorbrindt en zijn orkest. 10.37 Actualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.20 Gemengd omroep A Capellakoor. ROMAN VAN MARIA SAWERSKY 42) Wederom keek ze hem met haar grote kinderogen zo eigenaardig aan en nu was het Felix. die zich onzekei begon te voelen. Hij wist zich echter v'eer spoedig te beheersen en begon een en ander van Afrika te vertellen. at vóór dien nog nooit over zijn lip- Uen was gekomen, vertrouwde hij nu eate Mengelberg toe: alle moeilijk heden, waarmee hij te kampen had ge- sd, alle gevaren en alle tegenspoed, f® hoe hij het tenslotte toch had we- eiR ^aar te sPelen. Beate verstond zeer goed de kunst x°n luisteren, maar behalve dat, be merkte dr. Reuder uit de enkele op merkingen, die ze maakte, dat het meisje met verschillende bijzonderhe den van het zwarte werelddeel zeer goed op de hoogte was. „Ik sta werkelijk verbaasd over uw aardrijkskundige kennis, juffrouw Mengelberg", zei hij. „De meeste jon gedames weten niet eens, dat de Sene gal een rivier is en denken bij het horen van die naam gewoonlijk aan een of andere nieuwe negerstam. Hoe weet u dat ales zo precies?" Beate lachte, wat haar onregelmatig gezichtje bepaald ten goede kwam. Ik ben nu eenmaal een boekenwurm" bekende ze eenvoudig. „Ik heb lang ir. een bibliotheek en bij een uitgever gewerkt. Vooral tot reislectuur heb ik me altijd bijzonder aangetrokken ge veeld". „U hebt in ieder geval datgene, wat u gelezen hebt, goed onthouden en doordacht", prees Reuder haar ver heugd. „U bent zowaar een Kleine ge leerde". „O. nu maakt u maar een grapje, meneer Reuder „Waarover maakt meneer Reuder grapjes?" vroeg op dit ogenblik een vleiende stem. Irene had zich eindelijk van juf frouw Sabine vrij weten te maken. Ze stak nu haar arm door die van haar nichtje en keek Felix Reuder schelms lachend aan. „Mag ik 't ook weten, of hebben jullie een geheimpje met el kaar?" Irene's blauwe ogen dwaalden vra gend van de een naar de ander. ,We hebben helemaal geen gehei men", antwoordde Beate verlegen. „Doctor Reuder heeft me een en an der van Afrika verteld". „O, Afrika", ging Irene er wat al te haastig op in. „Hoe vaak hebben wij niet over uw reis naar het donkere werelddeel gesproken, als u s avonds bij ons in de tuin zat! Herinnert u zich die genoegelijke uurtjes nog, meneer Reuder?" Felix herinnerde er zich niets van, cm de eenvoudige reden, dat die uur tjes alleen in Irene's verbeelding be stonden. Hij had zich reeds lang vóór hij zijn Afrikaanse reis begon, uit het huis der familie Larsen teruggetrok ken. Maar aangezien hij, als welopge voed man, de woorden van een dame r.iet openlijk kon logenstraffen, deed hij er het zwijgen toe. Irene daarentegen ratelde, als een waterval over de heerlijke tijden van vroeger, toen die beste dr. Reuder schier dagelijks in het huis van haar moeder verkeerde. Beate's opgewekt heid verdween langzamerhand en on opvallend bleef ze steeds meer achter. I'ene had Felix Reuder veel eerder gekend dan zij. Zij waren goede vrien den geweest, misschien zelfs wel meer dan vrienden! En ze zouden, nadat ze elkaar zo lang niet gezien hadden, ai Iebei wel veel te vertellen hebben. Der halve was het dan maar beter om hen niet te storen. Toen het begon te schemeren, werd oe terugweg aanvaard. Beate had zich nu weer bij juffrouw Sabine aangeslo ten en Kareltje Schuch trachtte het andere tweetal te benaderen, omdat het langdurige samenzijn tussen Felix en Irene gevoelens van jalouzie in hem wakker riep.' Hij werd echter door c'eze geraffineerde jongedame afge poeierd met de woorden: „Toont u zich nu eens een gentleman, meneer Schuch en helpt u juffrouw Reuder met haar verstuikte voet een beetje". Er bleef Kareltje niet veel anders over dan aan deze wenk gevolg te geven, maar daar Sabine Reuder reeds aan de arm van Beate voortwandelde en geenszins behoefte aan meerdere steun scheen te hebben, bleef hij wat eenzaam, als vijfde wiel aan de wa gen. tussen de beide paren indwalen. Hij had medelijden met zichzelf en voelde zich ongelukkig en slecht be handeld. Irene wilde beslist niets van hem weten. Ze interesseerde zich na tuurlijk alleen maar voor z'n vriend. Tenslotte kon hij haar dat nu ook weer niet kwalijk nemen, want Felix was de beste van hen beiden. En dan bleef hem eigenlijk niet veel anders over dan dat hij zich voor zijn vriend opofferde en zich ergens in alle stilte terugtrok, bijvoorbeeld op zijn land goed. Daar zou hij dan kool en knol rapen kunnen verbouwen tot het einde zijner dagen. Als eenzame, onbeminde man. Achter hem babbelde Irene Larsen opgewekt met zijn vriend. Hij hoorde haar heldere stem, al verstond hij dan niet, wat ze zei. En vóór hem liep Beate met tante Sabine. Ook zij praat ten met elkaar. Maar dat interesseerde de met droefheid geslagen Kareltje heel wat minder. Ja, tante Sabine en Beate hadden voldoende stof voor een onderhoudend gesprek. Het jonge meisje vertelde, daartoe door Sabine Reuder aange moedigd, van haar jeugd. Van haar leertijd op de huishoudschool en hoe zij er toe gekomen was zich aan de boeken te wijden. De sympathieke be langstelling. welke de oude dame voor dit onderwerp aan de dag legde, maak te Beate spraakzamer dan gewoonlijk en zij babbelde dan ook honderd uit. Zo kwam het gesprek langzamerhand op de literatuur, meer in het bijzonder ook op de poëzie, waarover tante Sa- b;ne tenslotte haar oordeel ten beste gaf. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3