sterk OPENING Adverteert in dit klad Psychotechnisch onderzoek kan teleurstelling voorkomen BERGEN'S V.V.V. BLIKT TERUG Let op de aankondiging van a.s. Vrijdag NUTSSPAARBANK Pfoff Naaimachines Van Delft's Kinderwagens Voor dames van gewicht SpottUfy Zaterdag 18 September Woning-Inrichting A. HILDERING AGRARISCH NIEUWS Verruiming vlasuitvoer gevraagd Geen goede vooruitzichten voor bijenhouders Keuring van aardappelen Aanvulling Bonnenlijst Binnenkort normale handel met Japan Duitse journalisten naar Amerika Barsingerhorn Ds. Mr. Oosterbaan spreekt voor Doopsgez. werkgroep f~Voor de Vrouw Varkens in de auto 1948 spant in veel opzichten de kroon KORT, MAAR GOED HOOFDSEIZOEN EEN NIEfUW SCHOOLJAAR begint met NIEUWE SCHOENEN! Typen Steno Talen Boek h. Mi d d- diploma. Mondelinge en Schriftelijke CURSUSSEN v/h S. A. Lutterot-Kamper Abonneert U op dit blad!! JE MAINTIENDRAI- SLUISD1JKSTKAAT *8 TEL. 3303 (H) rEN PSYCHOTECHNISCH onder zoek ten dienste van de personeel»- «electie voor een bedrijf heeft ook waarde voor de onderzochte perso nen zelf, echter slechts In zoverre, dat zjj ervoor behoed worden een liaan aan te nemen, die hun niet Ugt. Aan de andere kant blijft het onbevredigend, wanneer zjj op grond van het onderzoek de geambieerde werkkring niet krijgen en dan ver der niets meer horen van de uitslag, dus niet weten waarom zij afgewe zen zijn. Dit kan tot allerlei ver keerde gevolgtrekkingen lelden en dikwijls onnodige minderwaardig heidsgevoelens aankweken. O.i. heb ben de candidaten, die zich een ge hele dag voor het onderzoek heb ben beschikbaar gesteld er een mo reel recht op ook iets van de resul taten te vernemen. Uit zichzelf kan het bureau dit niet doen, daar de resultaten van het on derzoek een geheim blijven tussen de onderzoeker en de opdrachtgever. De beste weg om deze moeilijkheid be vredigend op te lossen is, dat het be drijf aan het bureau de opdracht ver leent om op grond van het plaats ge had hebbende onderzoek ook een per soonlijk rapport uit te brengen aan de candidaat. Deze kan dan, ook indien hij afgewezen wordt, zijn winst doen met het onderzoek, en heeft dan in elk geval een positief resultaat. Men hoeft echter geen bedrijfskeu- ring af te wachten, maar kan ook zelf het initiatief nemen en een psycho technisch onderzoek aanvragen, en dit is de moderne en meer en meer gebruikelijke weg om tot een verant woorde beroeps- en studiekeuze te komen. Hoewel de ouders de natuurlijke adviseurs hunner kinderen zijn, zijn zij toch meestal door teveel gevoels banden met hen verbonden om een juiste en objectieve kijk op hen te kunnen hebben. Om al deze redenen heeft er dikwijls een zeer gebrekkige beroeps- en schoolkeuze plaats met als gevolg: veel verandering van be trekking, dus: weinig vakervaring en groeiende teleurstelling en misschien nog bovendien minderwaardigheids gevoelens. Een aparte moeilijkheid vormen de kinderen, die voorbestemd zijn voor verdere algemene schoolopleiding, ambachtsschool, vakschool. Mulo, H.B.S. of Gymnasium. Hierbij letten de ouders meer op hun beurs dan op de aanleg van het kind. Naarmate de beurs voller is, wordt de opleiding hoger gekozen, terwijl het toch voor ieder duidelijk is, dat het volbrengen van de opleiding alleen afhangt van de aanleg van het kind en niet van het inkomen van de vader. Of een kind al of niet naar een middelbare school moet, is niet zo gemakkelijk uit te maken. Alleen voor de extreme gevallen, dus voor de kinderen, die óf op de lagere school erg hebben uitgeblonken, óf die daar al niet goed mee konden, is de beslis- Vlasverbouwers, vooral in het noor den van het land, klagen over moeilijke afzet van hun vlas. De moeilijkheden schijnen het gevolg te zijn van de be perkte uitvoer van gerepeld vlas, naar België, welke voorlopig slechts 171/» millioen kg bedraagt plus een verbouw van 1000 ha op contract. Vóór 1940 be droeg de uitvoer 60 millioen kg, dus 3 maal zo veel. De vlasuitvoer naar Bel gië is beperkt om de Nederlandse vlas- serijen, welke hun verwerkings-capaci- teit hebben verhoogd tot de opbrengst van 12.00 ha, gelegenheid te geven zich van grondstoffen te voorzien. De Bel gische vlassers zijn reeds vol gekocht, terwijl de Nederlandse vlasserijen zich sporadisch als kopers melden. Vlasver bouwers dringen nu aan op verruiming van de uitvoer-quota. Deze verruiming wordt te meer nodig geacht, om voor het volgend jaar (het bedrijfschap voor vlas en hennep stuurt aan op een are aal van 20.000 ha vlas in ons land) een grotere verbouw mogelijk te maken. In land- en tuinbouw neemt het ge bruik van giftige stoffen ter bestrijding van insecten en onkruiden hand over hand toe. De toepassing van de meeste insectenbestrijdingsmiddelen, de z.g. insecticiden, is helaas voor de bijen giftig. Soms in erge mate.Niet anders staat het met heel veel onkruidbestrijdings middelen. Sommige van deze middelen, aldus bleek bij onderzoek aan de Rijks bijenconsulent Ir. J. Mommers, dood den zelfs bij een hele sterke verdun ning (1 op 1 4 2 millioen!) 65 tot 90 van de bijen, welke met de bestuivings- middelen in aanraking kwamen. Ir. J. Mommers stelt dan ook vast, dat al de nieuwe stoffen giftig voor de bijen zijn, al is de schade iets minder dan bij ge bruik van arsenicum-houdende midde len. Dit jaar zijn bij de Ned. Alg. Keu ringsdienst niet minder dan 49.322 ha aardappelen ter keuring te velde op gegeven. Van de rassen staat Bintje bo venaan met 20.073 ha en van de keu- ringsgebieden Friesland met 12308 ha. gevolgd door Noordholland met 9815 ha. sing gemakkelijk. Maar de meesten behoren tot de grote middelgroep en voor die is het moeilijk. Het slagen voor de toelatingsexamen is geen vol doende maatstaf, want ook van de geslaagden valt in de loop van de cursus nog ongeveer de helft af. Hier kan het psychotechnisch on derzoek nu goede diensten bewijzen. Niet de schoolkennis wordt onder zocht, maar het leervermogen, de in telligentie. Men kan er dus niet op afgericht worden. Tenslotte is de school niet het laatste doel, doch slechts voorberei ding op de een of andere maatschap pelijke loopbaan. De geschiktheid hiervoor wordt niet alleen bepaald door intelligenUe, maar ook door an dere factoren als karakter, algemene aanleg, en belangstelling. Ook hiermede moet dus rekening worden gehouden met het onderzoek. TABAKS- EN VERSNAPERINGS- KAARTEN QB, QC 808 105 Versnape- 200 gr. versnaperingen ringen of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 810 (bijz. arbeid, as. moe ders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook Q. Deze bon nen zijn 14 dagen gel dig. 108 Versnape ringen Volgens mededelingen van de heet Van de Water, hoofd van de afdeling handel van de Nederlandse militaire missie in Tokyo, zal de Nederlands- Japanse handel binnenkort in parti culiere handen overgaan. Tot nu toe liep deze handel geheel over de rege ringsinstanties van beide zijden. Ter bestudering van het Amerikaanse krantenwezen en de plaats, die de pers in het Amerikaanse leven inneemt, zijn op uitnodiging van Eisenhower 15 hoofdredacteuren en redactrices van de vooraanstaande Duitse dagbladen en tijdschriften uit de westelijke bezet tingszones naar New York vertrokken. Hun verblijf in de Ver. Staten zal enige weken duren. NIEUWE KOMEET ONTDEKT. Te Johannesburg is in het sterrebeeld „De Beeldhouwer" een nieuwe komeet van de 13de grootte ontdekt. De ko meet werd zwak op een fotografische plaat waargenomen door Johnson van de sterrewacht aldaar. Ds. Mr. J. A Oosterbaan, Doopsge zind predikant te Barsingerhorn. zal 13 September a.s. te Bilthoven (Utr.) refereren op de eerste conferentie van de .'.werkgroep van vrijzinnig-christe lijke theologen in de Doopsgezinde Broederschap". Een aantal vrijzinnige doopsgezinde predikanten, ongeveer de helft van het predikantencorps van de Broederschap heeft zich tot deze werkgroep aaneengesloten. Men be schouwt deze werkgroep als een te genhanger van de rechtzinnige groep in de Doopsgezinde Broederschap. Deze eerste conferentie van boven genoemde werkgroep zal plaats vin den na afloop van de algemene doops gezinde predikantenvergadering, ten einde de organisatie nader te consoli deren. Ds. Th. v. d. Veer van Arnhem zal voorzitter zijn; ds. P. J. Smidts van Wormerveer zal spreken over het on derwerp: „Is het vrijzinnig beginsel on-doopsgezind?". Ds. Oosterbaan refe reert over „Denken en geloof'. VORWaRTS" VERSCHIJNT WEER De „Vorwarts", van ouds het blad van de Duitse sociaal-democratische partij, zal ter gelegenheid van het partijcongres, dat de volgende week in Düsseldorf begint, weer opgericht worden. Het werd door Hitier na de brand in het Rijksdaggebouw in 1933 verboden. NIEUWE BESPREKINGEN TE MOSKOU IN ZICHT? Volgens de diplomatieke correspon dent van de „Daily Telegraph" zullen Engeland, de V.S. en Frankrijk waar schijnlijk in de komende 48 uur aan hun afgezanten te Moskou instructies zenden over nieuwe besprekingen met Molotof of Stalin. Onder de gemeente Alphen en Riel brachten controleurs van de C.C.D. op enkele meters van de Belgische grens een Belgische luxe auto tot stilstand. Bij onderzoek bleek, dat zich behalve de chauf feur en een mede-inzittende, ook 32 biggen in de auto bevonden, die bestemd waren voor frauduleuze uitvoer naar België. KANTSOENBONNEN VERMICELLI EN GEBAK NA 25 SEPT. ONGELDIG. De rantsoenbonnen H 25 (voor 1 rantsoen vermicelli e.d. of 400 gram biood) en de rantsoenbonnen H 27 (voor 1 rantsoen gebak of 400 gram brood) zullen tot en met 25 Sept. gel dig zijn voor het kopen van brood. Na 25 September zijn deze bonnen niet meer geldig. VOERMAN VERONGELUKT. De 71-jarige voerman Heerschop, die met een met twee paarden bespannen wagen te Bussum reed, gleed van zijn zitplaats en kwam daarbij op de dissel van de wagen terecht. Door deze onver wachte manoeuvre schrokken de paar den en sloegen op hol. De wagen vloog tegen een paal van het electriciteits- net op, met gevolg dat H. vrijwel op slag werd gedood. Hoewel het seizoen 1948 nog niet ten einde is (wel verscheen Zaterdag de laatste Badbode al weer), was het bestuur van VVV zo vriendelijk ons toch reeds de voorhanden zijnde gegevens over het afgelopen voor- en hoofdseizoen te verschaffen. Hieruit blijkt, dat het voorseizoen in vergelijking met 't vorig jaar, slecht ge noemd mag worden. Het hoofdseizoen duurde niet lang (van 20 Juli tot 20 Augustus), maar toen was ook alles vol. Bij het naseizoen zetten we voorshands een groot vraagteken. Het weer en wellicht ook de jubileumfeesten in Amsterdam en andere grote steden spelen hierbij een rol. naar het strand gemaakt, er was mooi wit zand op het strand. Ook het fiets pad had een welkome beurt gehad. Het rijverbod op de Zondag, anders de drukste dag van de week, maakte dat de Eeuwigelaan het autoverkeer nog behoorlijk kon verwerken. HET OPENLUCHTTHEATER In het Openluchttheater, dat in zo hoge mate van de weersomstandig heden afhankelijk is, was het deze zo mer vrij stil geweest. De „Bergense Spelers", onder leiding van de heer J. A. Haakman, hadden beter weer en meer belangstelling ver diend. Het WV-bestuur hoopt hen het volgend jaar weer in het Openlucht theater te mogen zien optreden en dan onder de meest gunstige omstandig heden! De resultaten van de vacantiesprei- ding zijn erg tegengevallen. In het hoofdseizoen moesten weer honderden afgewezen worden, wat zeer zeker niet het geval geweest zou zijn, wanneer al diegenen, die niet aan bepaalde data gebonden zijn, hun vacantie hadden doorgebracht tijdens het voor- of na seizoen. TOEKOMSTPLANNEN VVV is niet van plan om een win terslaap te gaan houden. Daarvoor is het werk van de „Vereniging tot Be vordering van het Vreemdelingen verkeer" trouwens te veelzijdig. Men wil de uitgave van een folder in één of meer vreemde talen voorbereiden, wellicht ook van het Gidsje, terwijl voorts contact gezocht zal worden met het gemeentebestuur van tergen inzake toezicht, onderhoud en her beplanting van het Natuurreservaat. Van 1 Mei tot en met 22 Augustus bedroeg het aantal verschillende gas ten blijkens de ten Raadhuize ingele verde lijsten, in hotels en pensions ondergebracht: 15270 en in gemeubi leerde huizen 5862. Samen dus 21132 gasten, exclusief bivakkeerders en de cursisten van de Volkshogeschool. In 1947 werden 16050 gasten geteld, doch dit getal is naar schatting zeker 25 te laag, aangezien veel gemeubi leerde huizen niet waren opgegeven. Het topjaar tot nu toe was 1933 met 20389 gasten. Vóór de oorlog hadden de diverse hotels, pensions en gemeubileerde hui zen (ledet- van VW) in totaal 3950 bedden voor de vreemdelingen ter be schikking. Thans bedraagt dit aantal 3700. Het ledental van VW is groter dan ooit te voren (822). Het maximum vóór de oorlog was 600 leden in 1934. Ook het aantal door de VW ver schafte huurcontracten is een goede maatstaf voor de drukte. Het waren er tot dusver reeds 1466. Dit aantal be droeg vóór de oorlog ten hoogste 1177 in het jaar 1933. Het informatie-kantoor (dat tot 15 September geopend blijft), verstrekte tot en met 29 Augustus reeds 4537 in lichtingen, o.a. meermalen telegrafisch en telefonisch aan Zwitserland. Dit ter illustratie van het omvangrijke werk, dat door de informatiedienst verricht wordt. Het jaar 1939 gaf hier een hoog tepunt te zien met 5389 inlichtingen. In 1947 waren het er 4267 Extra moeite werd aan de buitenlan- dc besteed. Er waren dit jaar meer buitenlandse aanvragen dan in 1947, het meest uit Zwitserland, verder ook uit de Skandinavische landen en En geland. De Belgen, die het vorig jaar nummer één stonden, verbleven hier thans in minder- mate. STRANDBEZOEK Het strandbezoek in 1948 mag, wanneer rekening gehouden wordt met de weersomstandigheden, goed genoemd worden. Velen hebben reeds weer de beschikking over een fiets, terwjjl ook meer auto's en touring cars gesignaleerd werden. De oude getrouwe „Bello" kon een hoeveel heid materiaal op de rails brengen genoeg om duizenden te vervoeren. Dat Bergen aan Zee bij velen weer zo in de smaak viel, is niet verwonder lijk. Van wederopbouw is weliswaar nog bitter weinig te bespeuren en spe ciaal de hotelruimte is nog veel en veel te klein, maar het badplaatsje is reus achtig opgeknapt. De nieuwe Boulevard werd bestraat en van trottoirs voor zien, er waren behoorlijke afgangen Deze keer komen dan de minder slanke dames aan de beurt voor een eenvoudig, goed afkledend model, ge schikt voor elke leeftijd en ook voor tweeërlei stof. Drie van de vele mo gelijkheden laten we U zien. Voor het eerste model knipt U de voorbaan in zijn geheel zonder de geschulpte lijn. Voor de doorlopende knoopsluiting knipt U aan de voor kanten vanaf het cijfer 18 een twee centimeter brede overslag aan. Bij het sluiten van de deelnaden houdt U de voorbaan over de buste even in. De mouw kunt U kort, lang of driekwart nemen. Het laatste raden we kleine dames niet aan. De lange mouw krijgt van onderen in de bijschuiner een splitje voor drukknopen of knoopjes en lusjes. Bij het sluiten van de mouwnaad de achterkant op elle boogshoogte even inhouden. De kop wordt licht ingerimpeld met de naad 2 cm. voor de zijnaad ingezet. De voor kanten krijgen een belegje en de hals werkt U met schuine repen stof af. Neemt U twee soorten stof, gebruik dan de donkerste kleur voor de zij- banen. De tweede japon heeft een garneer- baantje middenvoor (van het patroon losknippen), waarop de voorbaan dicht langs de kant gestikt wordt. Voor de sluiting knipt U alleen aan de linker- voorkant van de cijfers 18 tot en met 60 een onderslag aan. Hierop zet U de knopen. Bij het afwerken van de rech- tervoorkant naait U de lusjes mee. Neemt U geen ceintuur, dan tailleert U zo nodig, de deelnaden iets meer. Het derde model is van voren ge heel gesloten en krijgt in de linker zijnaad een split in de taille voor drukknoopsluiting of treksluiting. De knopen zijn uitsluitend garnering en kunnen ook weggelaten worden. In de voorste deelnaden is een ceintuurtje meege- naaid, dat u op de rug strikt. Heeft u gestreepte stof, dan kan het gar- neerbaantje dwars ver werkt worden. U heeft bij een bovenwijdte van 112 cm voor deze japon met lange mouw onge veer 4.50 meter van 90 cm breed nodig. Maakt u de garnering van lichte zijde, dan moet ze dub bel genomen of gevoerd worden. ELLA BEZEMER. Koningin Juliana bracht een onverwachts bezoek aan Hoorn. Tijdens de wandeling door Hoorn's straten. V.l.n.r.: de prinsesjes Beatrix en Irene, H.M. Koningin Juliana, Burgemeester Leemhorst en de gemeente secretaris, de heer H. J. Room. (Foto Visser) DEN HELDER: SPOORSTRAAT 33 (dus volgende week) van onze naar de eisen des tijds ingerichte Ook tijdens de verbouwing vindt de verkoop gewoon doorgang uit alle branches Praktijk- Opleiding Instituut „GLOBE" Verdronkenoord 59 Alkmaar - Tel. 4410 Ik zal handhaven De wapenspreuk van het Huis van Oranje een nobele wapen spreuk, een waardig motto voor ieder die de verantwoordelijk heid op zich neemt voor het geluk en de welstand van anderen Die verantwoordelijk heid rust zwaar op de schouders van de enkeling wanneer het betreft de zorq voor vrouw en kinderen. Roept daarvoor de hulp in van een spaarbank, die reeds meer dan 100 jaren bewezen heeft te be seffen wat verant woordelijkheid betekent Spaart bij de Reparaties aan alle merken Borduren, knopen, ajouren enz. EERSTE ALKM. NAAIMACHINEHANDEL DEN HELDER: Koningstraat 47 - Telef. 2719

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5