De dorskast neuriet weer zijn lied „Dit wordt een goede thuisreis" Vijftienduizend Nederlanders als gevangenen van Djokji Hef Scheepvaariberichien nieuwe boek De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld Paraphrase Heilige Schrift Wieringermeer Zestig Indonesiërs bezichtigen de Meer Slootdorp. Weer woningen klaar Bollenveüing „West-Friesland" Leven de vrouwen in gedwongen concubinaat? cVan onze Haagse redacteur) Vijftienduizend Europeanen en ïndo- -ineanen worden nog steeds vastge- ^"ïden op gebied van de republiek toki»- evenals vijfduizend gezinsle- v^an niet-Europese manschappen het K.N.I.L.". vertelt mij mevrouw J" 't Rood-Gerth van Wijk en zjj „t mij de documenten, waaruit dat "^ijjkt. Mevrouw van 't Rood is de etaresse van het comité „Gemeen- ^happe'üke Actie van Nederlandse Znntvtn", dat, samengesteld uit al- ■"Tlei vrouwenverenigingen, nu al zeer leruime tUd ijvert voor de verlossing 't0 deze mensen. Mij weten niet eens zeker zegt zij, f'deze gevangenen nog wel leven. Via f t Rode Kruis is er geen contact mee r krijgen en het kantoor Displaced Persons te Batavia is er niet in ge daagd vergunning te verkrijgen hen naar Nederlands gebied terug te bren- en Het geeft veel te denken, dat er ?3n je 197 vermiste militairen nog slechts zes in leven zijn. Maar al zijn "ij er nog wel, dan nog is hun lot on dragelijk. naar uit allerlei, langs slinkse wegen binnengekomen berichten blijkt. Honderden vrouwen en zelfs jonge meisjes leven te Fort de Koek en Ta- sikmalaja in gedwongen concubinaat met Indonesische machthebbers, voor wie het een genoegen schijnt te zijn een Europese vrouw te hebben. Nog worden er af en toe meisjes door de TR.I. ontvoerd. Voor het overige heb ben deze mensen geen ander inkomen Alamak, R'damRio de Janeiro, 9-9 van St. Vincent. Albireo, Buenos Aires—R'dam, pass. 9-9 Madeira. Al- deramin, 9-9 van Karachi te Bombay. Algenib, 9-9 van R'dam naar Porto Alegro. Alphard, Buenos Aires-Rot- terdam, 8-9 te Montevideo. Aver- dijk, R'dam—New York pass. 9-9Wight Axeldijk, 10-9 van Soerabaya te Batavia. Balj, New YorkJava, 10-9 te Singapore. Boschfontein, 9-9 van Beira naar Durban. Celebes, 10-9 van Amsterdam te Batavia. Ci tula (t) 9-9 van Shanghai te Miri. Eemdijk, 9-9 van R'dam .e Antwerpen. Fries land, New YorkBatavia, verm. 10-9 van Bona. Gaasterkerk, 10-9 van Mombassa via Suez naar A'dam. Groote Beer, A'damJava, 9-9 van Aden. Grootekerk, AustraliëR'dam 9-9 van Port Said. Hydra, Cristobal —Amsterdam, 10-9 te Antwerpen. Kota Agoeng, Java—R'dam, 9-9 7.15 uur van Suez. Laurenskerk, R'dam Calcutta, 9-9 te Genua. Lemster- kerk, 9-9 van Massowa te Port Soedan. Loenerkerk, 9-9 van Lorenzo' Mar- quez naar Durban. Merwede 9-9 van Colombo te Madras. Muiderkerk, DakarHavre, pass. 9-9 Ouessant. Nigerstroom, 9-9 Van Cotonou naar La gos. Nijmegen, Newport News-Rot- terdam, pass. 9-9 Prawlepoint. On- dina (t) 9-9 van Dakar naar Curagao. Papendrecht (t) HuilAbadan, pass. 9-9 Finisterre. Prins Alexander, Montreal—R'dam, pass. 9-9 Land's End. Rempang, A'damMakassar, pass. 9-9 Point de Galle. Riouw, 10-9 van Makassar te Soerabaja. Salatiga, R'dam—Batavia, pass. 9-9 5 uur Kaap del Armi. Sibajak, 9-9 van Soera baya naar Batavia. Singkep, 8-9 van Suez te Djeddah. Sommelsdijk, New YorkBatavia, p. 9-9 Azoren. Stad Schiedam, Dakar-Burnet Eil., 9-9 120 mijl Zd.-Zd.-West van Las Palmas. Stanvac Benakat 9-9 te Tandjong Oe- ban. Tankhaven 2 9-9 te Soengei Ge- rong. Ternate, 10-9 van Makassar te Balikpapan. Zuiderkruis, Batavia E'dam. pass. 9-9 Kaap Guardafui. Aardijk, 8-9 van Vera Cruz te Tam- pico. Abbedijk, 9-9 van Mobile te Corpus Christi. Alblasserdijk, New OrleansR'dam, 12-9 te Londen verw. Alpherat, Buenos AiresR'dam 9-9 te Bahia. Amsteldijk, 9-9 van New York te Philadelphia. Annenkerk, 9-9 van San Francisco te Manilla. Corilla (t) 4-9 van Singapore te Ma- n"'a- Kota Agoeng, JavaR'dam, 19-9 van Port Said. Lombok, 5-9 van Oroquita tè Los Angelos. Manoeran, '-9 van Belawan te Calcutta. Mirza <t), 4-9 van Pladjoe naar Miri. Mui derkerk, DakarA'dam, 10-9 te Havre. Nieuw Amsterdam, New YorkRot- terdam, 10-9 te Southampton. Orestes 9-9 van Guayaquil naar Callao. Paula (t), 5-9 van Singapore naar Bangkok. Radja, MontevideoSan tos, 7-9 te Paranagua. Taria (t) 4-9 van Brisbane te Soerabaya dokken. Tjibesar, 7-9 van Singapore naar Ban- tang. Zonnewijk, KaapstadAntwer- P*®. pass. 9-9 Dakar. Zwijndrecht, 9-9 van Conakry te Freetown. Zij penberg,. 9.9 van Bagnoli naar La Gou- lette. stad Haarlem, Saffi—Vlaardin- ?en, 10-9 ca. 20 uur aan de Hoek van Rolland verw. Stad Maassluis, 9-9 van Casablanca te Vlaardingen. Stad laastricht, vertr. 10-9 des avonds van muiden naar Rotterdam. achterkleinzoon van bismarck veroordeeld e 26 jaar oude achterkleinzoon an Bismarck. graaf Heinrich von Ein- edel is wegens ongeoorloofde activi- 1 tn de Amerikaanse zone door een ®®rikaans Militair Gerechtshof ver- straf66^ zes maanden gevangenis- Einsiedel maakte voorheen deel iet %an staf vari het officiële Sov- orgaan. Zijn arrestatie in Mei lokte W,Protest van het militaire Sovjet- ""Stuuj. E*-KONING VAN BULGARIJE E*.ir OVERLEDEN fjj« ,"K°ning Ferdinand van Bulga- 's na ®en hartaanval op 87-jarige Ou te Coburer overleden. dan wat de verkoop van hun bezittin gen opbrengt." De ..Gemeenschappelijke Actie" doet a' wat in haar vermogen ligt de be vrijding van deze gevangenen te be werkstelligen. Een audiëntie bij de pre- i mier en de minister van Overzeese Ge- I biedsdelen uit het vorige kabinet le- I verde geen resultaat op. Met het nieu we ministerie wordt opnieuw contact gezocht, evenals met de Staten-Gene- raal. In een recent onderhoud van het comité met de heer Neher, gedelegeer de van het opperbestuur, verklaarde laatstgenoemde, dat het militaire ap paraat op Java meer dan voldoende sterk is om de mensen te bevrijden, maar dat de soldaten in geen geval ge bruikt zullen worden voor dat doel. Liever wil men de gevangenen opof feren om te voorkomen, dat veel meer vrouwen en kinderen het slachtoffer zouden worden, direct of indirect, van een hernieuwd militair optreden. De vrouwen lieten hem weten, dat zij dat standpunt nooit zouden kunnen aan vaarden. Zij aanvaarden het ook niet en zijn nog steeds doende iets te bereiken, maar het schijnt niet eenvoudig te zijn, omdat zelfs de overheid blijkbaar slecht is ingelicht dan wel liever niet openlijk met de feiten voor de dag wil komen. OFFICIëLE VERKLARINGEN Op 16 Februari 1948 deelde minister Beel schriftelijk mede: „Inderdaad zijn in de laatste tijd weer enige berichten bekend geworden, waaruit blijkt, dat nog steeds personen in kampen of op andere wijzen worden vastgehouden. U kunt ervan verzekerd zijn, dat de Nederlandse en de Ned.-Indische rege ring alles doen om hieraan op de kortst mogelijke termijn een einde te maken. Verwacht mag worden, dat nu het be stand van kracht is, een beroep op de volle medewerking van de republiek niet tevergeefs zal zijn". Op 18 Juni 1948 bevestigde minister Jonkman schriftelijk, hetgeen hij reeds tijdens een audiëntie op 16 April had medegedeeld en herhaald had in een zitting van de Eerste Kamer op 27 April j.l„ dat met medewerking van de republiek tot medio 1947 bijna alle, gedurende de Japanse bezetting ge- interneerden, in de desbetreffende Ja panse administratie geregistreerde per sonen, ruim 39000 in getal, naar het on der direct Nederlands gezag staande gebied werden overgebracht en dat naast deze geregistreerde geïnterneer den zich echter, naar uit verschillende gegevens bekend werd, binnen het ge bied. waarover de republiek geacht wordt het gezag uit te oefenen nog andere, tegen hun wil aldaar aange houden personen bevonden. Nederlan ders, Oost-Indonesiërs en Chinezen, me rendeels in kampen bijeengebracht: De republiek bleek niet bereid aan hun evacuatie de vereiste medewerking te verlenen. Een gedeelte van deze per sonen werd bevrijd bij de bezetting van het gebied, waarop zij zich bevonden, door Nederlandse troepen (2800 Euro peanen en 6300 Oost-Indonesiërs). Het eerste Engelse viermotorige straalvliegtuig, de TUDOR VIII, heeft zijn eerste proefvlucht gemaakt met kapt.-vlieger Jimmy Orrell, de invlieger van de Avro-fabrieken, aan de stuurknuppel. Het toestel zal nooit voor passagiersvervoer worden gebruikt, daar het gebouwd is voor proefnemin gen met straalmotoren op grote hoogte. Het toestel heeft een plafond van meer dan 13 km. De laatste uitgave der Speelwagen staat in het teken van het getal 50, het teken der jubileumfeesten. Voor deze gelegenheid heeft het blad zich in een fleurig kleurendruk-omslag gestoken De inhoud past zich hierbij aan. Een artikel als „Vijftig jaar zuivel" moest tich noodzakelijkerwijze beperkt zijn, onvolledig blijven, maar de geschiede nis van de auto gedurende de afgelopen halve eeuw bevat een massa interes sante details, die in het vergeetboek dreigden te raken. Een beschouwing over tafellinnen, dat eenmaal door de stad Grave aan één der Oranje-stad houders werd vereerd en teruggevon den werd in een Westfriese boerenhut, werd aanleiding tot een boeiend artikel. En zo gaat het doorwanneer U het weten wilt leest U dan het Jubileum nummer van de Speelwagen zelf. J. O. doc<r M. van ReenenVölter. Het boekje „De Heerlijkheid Ber gen in Woorden Beeld" door mevr. M. van Reenen-Völter, dat in 1903 't licht zag, is onlangs in tweede, ver meerderde druk verschenen bij de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.n. Herms. Coster en Zoon te Alkmaar. Telde de eerste druk nog geen 100 bladzijden, de nieuwe uitgave heeft er 168 en is groter van formaat. Uit voerig beschreven is de geschiedenis van de laatste inhoudrijke jaren. Voorts is veel aandacht besteed aan Borgen aan Zee dat „een unicum is onder de badplaatsen van onze Noordzeekust". In het voorbericht wordt betreurd, dat het dorpje niet, voor zover dit mogelijk was, volgens het oorspronkelijke plan van de stich ters herbouwd zal worden. Aan het Museum is een apart hoofdstukje ge wijd, terwijl de beschrijving van het „Wonder van Bergen" anno 1422 nu ontleend is aan een meer betrouw baar handschrift uit 1463. Nieuw zijn o.m. de afbeeldingen van het Huis Ramp in 1738 en van de Ruïnekerk in 1789 en een plattegrond van Eer- gen aan Zee, weergevende de s'tuatie in 1940 met daaropvolgende afbraak door de bezetter. Een paar prentjes van de 13de- of I4de-eeuwse kapel (later school) op 't Woud missen we helaas. Een critische beschouwing van het boekje leert ons het volgende: Be hoofdstukken, die reeds in 1903 ge schreven werden, hadden hier en daar wat meer gereviseerd kunnen wor den, ook op taalkundig gebied. In het nieuwe gedeelte zien wij wel een bezoek van Prins Bernhard ver meld, doch Prinses Juliana, die toch ook in deze gemeente geweest ,s, wordt niet genoemd. Wij zoeken ook tevergeefs naar twee belangrijke ge beurtenissen tijdens de bezetting: ten eerste de beschieting van de tram op 6 December 1942 (op de heenreis be laden met 15cm-granatenterug naar Alkmaar, toen de beschieting plaats vond, met lege wagons rijdend!); ten tweede het vernietigende bombarde ment van het Vliegveld op 4 Mei '44 door pl.m. 50 Amerikaanse vliegende forten. Overigens hebben wij niets dan lof voor de wijze, waarop mevr. M. E. Baronnesse Taets van Amerongen 't v/erkje van haar moeder verzorgde. De uitgever verdient een pluim voor de keurige aflevering. „De Heerlijkheid Bergen" is nog steeds het standaardwerkje over de geschiedenis van „het dorpje klein." Iedere Bergenaar en vreemdeling, die de locale historie van nabij wil leren kennen, zal dit boekje in zijn bezit willen hebben. Op de scholen zal het als handlei ding bij het Heem kunde-onderwijs goede diensten kunnen bewijzen. HISTORICUS. door Dr. A. de Bonde. Jeremia I, II, III. Klaagliederen. Uitg. T. Wever, Franeker. Vlasschippersladen hun schuiten vol Met de eerste Septem berdagen heeft de herfst reeds zijn intrede ge daan. De zomer neemt af scheid. Als om dit heen gaan te vergoelijken, staat nu dag in dag uit i een stralende zon boven de velden, die nu gezel lig zijn van een alom heersende bedrijvige drukte. Een drukte, die het gevolg is van de nog steeds vele oogstwerk- zaamheden. Ook deze hebben echter reeds het najaarskarakter gekre gen. Het graan is van het veld. Overal dreunen de grote dorskasten hun monotoon lied in de lan den, een lied dat bij windstilte vaak kilome ters ver hoorbaar is. Hier en daar wordt de ploeg al door het stop pelveld gehaald, waar grote troepen opvliegen de en dan weer dalende duiven en kraaien zich tegoed doen aan het vele voedsel, dat nu als het ware zo maar voor hen wordt opgediend. Ge woonweg een luilekker land! Zie maar eens hoe welgedaan die vogels er nu uitzien. Ook de vlas oogst is nog in volle gang. vooral in de Wie- ringermeerpolder, waar dit jaar ongeveer 1800 bunder met dit gewas werd bebouwd. Belgische In deze prachtige serie, waarvan reeds een 18-tal deeltjes het licht zag, zijn thans drie deeltjes versche nen over de bijbelboeken Jeremia en Klaagliederen. De verschijning van ieder deeltje van deze païaphrase is een verheu gend feit. Het bezwaar van velen toch tegen de Bijbel is, dat zijn taal zo duister en onbegrijpelijk is. Deze taal grijpt hen niet meer; de Oosterse uitdrukkingen en beelden spreken niet tot hen, die arbeiders, specialisten in niet meer bij de Bijbel zijn opgevoed, hun vak, logeren Welnu, dit bezwaar is met de ver schijning van dit werk opgeheven. Hier is de inhoud van de Bijbel weer gegeven in de taal van onze tijd, zo dat hij ons toespreekt en aangrijpt in de situatie, waarin wij 20e-eeuwers ons bevinden. De actualiteit van de Bijbel, waardoor hij het boek is voor alle tijden en volken en individuën, wordt door deze vertolking wel bij zonder duidelijk. Wanneer ge deze paraphrase verge lijkt met het boek Jeremia, dan beseft ge, hoe de schrijver alles heeft gedaan om de inhoud van Jeremia zo ge trouw mogelijk weer te geven. Hier is maar niet wat gefantaseerd over de inhoud van het boek, hier worden geen eigen meningen vertolkt, hier wordt bok maar niet wat in de bijbel tekst ingelegd, maar hier is een ern- in de schuren om mee te helpen aan het belangrij ke vlastrekken. Wagens en vrachtauto's vol met het kostbare goed komen nu aan bij de wachtende schepen in de haven van Middenmeer, die hoog opgetast hun verre reis naar Axel in Zeeuws- Vlaanderen gaan maken. Daar in het Zuiden en in België wordt uit het vlas de producten: lin nen, lijnzaad en lijnolie gehaald. Over het won derlijke ervan peinsden wij toen wij daar aan de haven van Middenmeer stonden en met een Bel gische binnenschipper 'n praatje maakten. Elders weer is men nu bezig met de bonenpluk, de late aardappelen wor den gerooid en ingekuild en als afsluiting zien we wijd en zijd in het verre vlakke land witte rook pluimen omhoog kringe len, uitwaaiend tot een lange brede sliert: Het loof wordt verbrand. Ook zwaarbeladen mest karren trekken weer de weide in. Elders wordt het nagroen ingekuild. En dan komt straks de grote bietencampagne, 't Grove, maar onmisbare voer voor het vee, dat nu nog volop goed gras in de weiden vindt, maar straks als de kille koude Oostenwind over de vel den jaagt, er in de stal verwachtend naar uitziet ter afwisseling van de taaie hap hooi. De laat ste loodjes wegen hier wellicht niet het aller zwaarst, maar heel veel werk zal het nog geven. Het rooien, het op rij en leggen, het blad hakken, het opladen, 't rijden van de zwaar be laden karren langs een steeds modderiger wor dende weg naar het erf en tenslotte het optasten van de gele bieten tegen de zijmuur van de schuur Geuren en kleuren kenmerken deze Sep- tembervelden. De donke re geur van de omwoel de aarde de geploegde akkers, de zoete geuren in de boomgaarden, waar de laaghangende takken zwaar zijn van peren en appels, blozend en rijp, wachtend op de pluk kers: de weemoedig ma kende geinen in de na jaarstuintjes, waar het rood, geel en lila van dahlia's, het rood van be gonia's, het oranje van Oostindische kers en het wit en paars van asters een bonte schatering van tinten ten toon spreidt. En kijk dan eens bij dit gewitkalkte schuur tje, waartegen hoog op rijzend in het middaglicht de grote felgele zonne bloemen hun aantrekke lijke statie ten toon sprei den. Alleen om zulk een fijne schilderachtig tafe reeltje al zouden wij de herfst niet graag willen missen. K. stige en verantwoorde poging om de bedoeling van de door Gods Geest ge- inspireerde schrijver verstaanbaar te maken voor ons geslacht. Deze weer gave kan slechts vrucht zijn van de hartelijke wens, de schone, diepe, rij ke, goddelijke inhoud van de Bijbel te brengen tot de mensen van onze eeuw. Wij zijn de uitgever en schrijvers dankbaar voor deze uitgave. C. F. b. Zie toe op Uw kinderen. Jongens bezitten soms gevaarlijke voorwer pen als munitie en springstoffen, die zij voor U verborgen houden. Doorzoek huis en schuur! Ex-koning Peter van Joego-S'avië herdacht zijn 25ste geboortedag. Joego slavische danseressen bezochten hem in Londen en dansten voor hun jonge koning. Een gezelschap van ongeveer 6U Indonesiërs, zowel dames als heren, bezocht Donderdag de Meer. Het stond onder leiding van prof. Hoes sein, minister van Oost-Indonesië. Leden er van waren o.m. de burge meesters van Ambon en Malang. In hotel Smit te Middenmeer, dat al heel wat buitenlandse gasten zat hebben geherbergd, werd de koffie maaltijd gebruikt. Burgemeester Loggers heette het gezelschap daar namens het gemeen tebestuur welkom, de wens uitende, in de toekomst nog vaker bezoek uit de overzese Rijksdelen te mogen ont vangen. Namens het gezelschap dankte prof. Hoessein voor de vriendelijke woorden. Vervolgens vertelde ir. A. Ovinge, de rentmeester der domeinen, iets over de gemeente, speciaal daarbij op landbouwkundige onderwerpen in gaande. Hierna ging het gezelschap de pol der in. Onder leiding van de heer de Jong werd door de heren een land bouwbedrijf bezichtigd, terwijl de bur gemeester de dames een noodwoning liet bekijken. .Door de laatsten werd speciaal voor de moderne gemakken, als watereleiding en electrlsch licht en vooral een electrische wasmachi ne belangstelling getoond. tlezameniijk toog het gezelschap daarna naar Wieringerwerf, waar een der permanente woningen aan de Meeuwstraat werd bekeken. Het gat in de dijk en 't monument op de Afsluitdijk waren daarna doei van de tocht. Teruggereden naar Middenmeer, werd daar afscheid genomen van on ze rijksgenoten. Laten we hopen, dat dit contact heeft mogen bijdragen tot wederzijd se waardering. Op de lange deining INDISCHE OCEAAN, Augustus VJUE ZIJN WEER OP ZEE en we W weten het. Want de eerste dagen waren rijk aan beweging. Het begon al vóór Straat Soenda dat er 'n rare deining stond, die dwars op de Banc- kert inliep. Hr. Ms. Banckert is een prachtig zeeschip, maar die eerste nacht rolde ik tweemaal uit m'n smalle bed in de zeehut en ging de piahoniehouten kaartenkist, aan het voeteneind, met een donderslag over stag. Ik was te slaperig om van alles goed kennis te nemen, maar ik ge loof dat ik enkele malen wat zeezie ke gestalten voorbij zag sluipen. De Banckert rolde behoorlijk, en ze rolde de andere dag nóg. En ook vandaag. Het is eigenlijk wonderlijk: twee soorten deiningen lopen nier op elkaar in. Gisteren zaten we nog in de Zuid-Oost passaat en vandaag is het de West-moesson. Hetgeen be tekent: zware regenbuien, een ver stopte hemel, en een vrij lage tempe ratuur. Jarenlang bevaren Indisch- gasten kankeren en hebben het over „kou". Ik vind 't alleen maar lekker fris. Er komt bij tijd en wijle wat buis water over en dat is helamaal met erg. Veel erger is, dat alle poorten gesloten worden. Met trage schréllen gaat iedereen 's avonds „plat", naar kooi, want het is vochtig heet in de verblijven en hutten. IK KAN U op dit ogenblik schrij ven, dat de geest aan boord van de Banckert niet alleen goed is, maar uitgesproken gunstig. Dat geldt voor de officieren, het geldt voor de on derofficieren en voor de korporaals eD manschappen. Het geldt, in de meest letterlijke betekenis van het woord, voor iedereen. D 1ste Officier, luitenant ter zee lste kl. de Korver, heeft het al di rect gezegd: „Dit wordt een beste thuisreis" en het heeft er alle schijn van dat zijn woorden in vervulling gaan. Die „beste thuisreis" demon streert zich op allerlei manieren en in diverse vormen. Daar is bijvoor beeld het schip zélf: het ziet er wer kelijk als nieuw uit. Glanzend van grijze verf, ieder stukje koper opge poetst als een fonkelend juweel, dek ken zo zindelijk dat je ervan "kunt eten", voorbeeldige orde in alle ver blijvenenzovoorts. Dit schip is 'n goed schip. Ik denk dat het komt omdat de Banckert er zelf pleizier in heeft, er zo kostelijk uit te zien. Ik denk dat de jager barst van trots om zich straks te la ten zien, in Colombo, in Aden, op Malta of waar dan ook. Daar zullen óók jagers liggen, van de Britten en van de Yanks. Ze zullen er niet schoner, helderder, properder uitzien dan de Baifckert. En de Banckert wéét het! DE BANCKERT is méér dan een goed schip. Het wordt gevaren door mannen die het vak van zeeman ver staan. Maar dat is iets waar ik later nog op terugkom. Verreweg het merendeel der be manning bestaat uit thuisvarende OVW-ers, oorlogsvrijwilligers. Ze gaan terug naar Holland, naar Den Haag, Maastricht, Utrecht, Leeuwar den, Nieuwediep, Alkmaar, Vlissin- gen. Waarschijnlijk zit hun diensttijd er nu spoedig op en gaat een deel er van terug in de burgermaatschappij. Dat is jammer, omdat er velen bij zijn die de beste eigenschappen bezit ten van dat deel van ons volk dat de zee als werkplaats koos. En op dat deel kan de natie, die Nederland heet, niet zuinig genoeg zijn. oo NA ALLE EMOTIES van 't vertrek uit Batavia, na alle handdrukken, be loften, en steeds opnieuw handdruk ken, ben ik blij en zèer tevreden op dit schip te zijn. En het is een weelde van rust als ik me 's avonds terug trek in die kleine, en onbeschrijflijk Intieme zeehut, die de commandant met breed gebaar tot mijn beschik king stelde. Ik was bijna de tijd ver geten weer eens alléén te zijn. En hier, in deze zeehut, ben je alleen, 't Schip rolt rustig over en door de lange deining, boven me hoor ik de stem van de navigatie-officier op de brug, en ver weg, is het schurend ruisen van het water tegen de flan ken van de Banckert. En deze kleine, geelgeschilderde hut heeft nóg een voordeel: de poort kan openblijven! Het is de enige hut die dit privilege bezit.... Hr. Ms. Banckert vaart naar huis. Nieuwediep is het einddoel van deze reis, die wel een lange reis is, maar zal eindigen in Neêrlands eerste ma ritieme veste, op bijna 53 graden noorderbreedte, zoals het onsterfelij ke liedeke van Scholte zegt. We zijn er nog nietnog lang niet. 8000 Mijlen moeten er doorge ploegd worden, eer we Falga-iicht bij Nieuwediep zullen peilen. Maar lang of nietieder uur schroeft' de ja ger zich opnieuw 14 mijl nader tot 't einddoel, tot het geschonden maar gastvrjj Nieuwediep i Volgende week kunnen de volgende percelen worden betrokken: Toren straat 31,33, 35, 37, 39, 41 en 44. Verder Komen in Slootdorp nog enkele van de vernummerde percelen klaar. Het zijn: Kerkstraat 25, 27, 29 en 31. De aanvoer voor de veiling van 8 September bestond nog weer uit 1070 mand leverbaar en 250 mand kleine maten .Van het leverbaar werd niet veel verkocht, kleine maten vonden alle hun weg naar de broeiers. Woens dag 15 September zal de eerste specia le plantgoedveiling worden gehouden, welke belangrijk zal zijn. Prijzen leverbaar waren: Allard Pirson 12 op 5.15; Advance 11-12 4.75; Bleu Parrot 11-12 4.10; Bril- liant Star 10-11 3.75; Clara Butt 11-12 5.15; Crown Imperial 12 op 5.90, 11-12 3.65; Cordell Huil 11-12 3.90; Ibis 12 op 6.70; Mar. Niel 11-12 5.70; Ossi Oswalde 11-12 4.65; Oranje Nassau 11-12 5.70; Pr. Elisabeth 12 op 5.205.75, 11-12 4.00; Rose Copland 11-12 4.00; Schoon oord 10-11 7.20; Will. Pitt 12 op 5.80; Zwanenburg 12 op 7.35, 11-12 4.05. Iris Wedgewood 10 op 13.85—14.95, 9-10 10.4010.85, 8-9 4.955.05; Iris Gol den Harvest 7-8 1.30, 6-7 0.55; Iris White Excelsior 8 op 2.95, 7-8 2.05, 6-7 1.05; Iris White Superior 8-9 2.95,' 7-8 2.05; Iris H. C. van der Vliet 7-8 1.15, 6-7 0.35; Iris Imperator 9 op 1.25, 8-9 0.704 7-8 0,25—0.35, Alles per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3