Stad m Omgeving. DE R.H.B.S. IN HET GOUD Sportwedstrijden voor H.B.S.-leerlingen Da. Kraft-Rothfusz nam afscheid van Doopsgezinde Gemeente Na 22 jaren weer een eigen predikant Vijftig jaren van onafgebroken werken voor het onderwijs He# Radioprogramma MorphySchaakmat- Combinatie TEXEL—SCHOORL 2—1 Sensationeel slot Schipper Roetman naar zijn laatste rustplaats gebracht W.G.W. 1—HELDER 4 4—0 Ramler op schot Helder 2—D.W.V. 3 2—0 H.C.S.C. zegeviert met 51 H.R.C. 2—D.W.V. 4 4—1 Anna Paulowna, Boerenleenbank heeft nieuw tehuis Vervallen en onaanzienlijk staan daar de oude huizen aan de Kerkgracht en herbergen één der belangrijkste onderwijsinstellingen onzer gemeente. Het is de Rijks H.B.S. die, ondanks dat zij gedoemd is haar leerlingen in deze onvolmaakte behuizing te ontvangen, toch in bloeiende welstand en vol goede moed op de toekomst haar 50-jarig jubileum viert. Gedurende een halve eeuw reeds heeft deze school de basis gelegd niet alleen voor het bouwen van een betere maatschappelijke positie harer leerlingen, maar bovendien ook van even zo talrijke banden van trouw en hechte vriend schap. Dit laatste werd wel bewezen door het grote aantal reünisten, dat Zaterdag j.1. persoonlijk zijn gelukwensen kwam aanbieden aan de leden van het lerarencorps der gouden jubilaresse. nomen. Een aandringen op tijdelijke Reünie en feestavond 's Middags arriveerden met de trein van twaalf uur vele tientallen buiten- stedelijke reünisten, die officieel op het station werden ontvangen en door hun gastheren allereerst op de hoogte werden gesteld van de stand van za ken op school. Na een kort bezoek aan de tijdelijke verblijfplaats werd een wandeling gemaakt naar de plaats waar zich eens de muren van de oude school verhieven, achter het starre ijzeren hek bij de bocht van het Helders Kanaal. De heer Jongstra sprak als oud-leerling enige woorden van opwekking, waarbij bij in 't kort het lot releveerde, dat dit oude schoolgebouw in zijn plotseling afgebroken leven was beschoren. Op de drukbezochte receptie, die des middags in Casino werd gehouden, werden vele handen gedrukt en even zovele goede wensen geuit aan het adres van de jubilaresse, die, zoals één der sprekers terecht opmerkte, zelf niet aanwezig kon zijn maar eenvou dig werd verpersoonlijkt door de le raren leraressen. De heer Van Dam, inspecteur M. O., bracht mede namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zijn hartelijke ge lukwensen over. Het was hem een bijzonder voor recht te kunnen mededelen, dat de minister er van overtuigd is dat de Hogere Burgerschol in Den Helder moet worden herbouwd. Wat de plaats betreft kon nog niets met zekerheid worden gezegd, al staat wel vast, dat de school niet meer op de oude plaats zal komen te staan. De heer Van Dam eindigde zijn toe spraak met het citeren van enige rege len, gedicht "bij het tweejarig- bestaan der school:, „Gij staat en trots wat te genspoed zult gij de tijden tarten". Vervolgens sprak wederom namens het comité van oud-leerlingen de heer Jongstra; hij deed de verblijdende me dedeling, dat voor de aanschaffing van het geschenk aan de school, welk ca deau zal bestaan uit een film-projec tie-apparaat met enige smalfilms niet minder dan f 1500 is bijeengebracht. De directeur der RHBS, Dr. A. E. Loen, richtte zich met een woord van dank tot allen die door hun aanwezigheid blijk van belangstel ling gaven; het verheugde hem ten zeerste dat zowel leden van lucht-, land- en zeemacht als collega's van andere scholen, burgemeester en wet houders, de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs en vele oud leerlingen op deze reünie aanwezig waren. Ook van de zijde der oud-le raren werd een warme belangstelling aan de dag gelegd, ^ele ouderen her nieuwden weer de kennismaking met goede bekenden als de heren Van Maanen, Dr. Reeders, Van Dalfsen, Dr. Kettler e.a., terwijl later op de dag 'n gelukstelegram van Dr. Detmers werd voorgelezen. Tegen het einde van de receptie be klom burgemeester Ritmeester het spreekgestoelte. Ook hij was verheugd over de definitieve toekomst van de RHBS, maar hij waarschuwde voor het mogelijke gevaar van een te groot op timisme; er zouden z.i. nog wel enige jaren overheen gaan alvorens het nieu we gebouw in gebruik kan worden ge- PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur; AVRO: 6,20 „The sky- masters; 6,50 Grpl; 7,10 Planoduo 7,30 Vijftig jaren Nederlandse muziek; 8,05 Echo van de dag; 8,15 Populaire werken; 2,00 Een droom van De schone slaapster; 9,45 Ensemble Tom Erich; 10,15 Een nieuwe orde in het leven der kerk; 10,30 Muiek; 11,15 Noël Cowards melodiën HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur; NCRV: 6,15 Sportru- briek; 8,30 Voor de strijdkrachten; 7,15 Onder de NCRV-leeslamp; 7,30 Het actu eel geluid; 7,45 300 jaar groei van ons nationaal bewustzijn; 8,05 Programma proloog; 9,15 50 jaar Nederlandse muziek; 8 45 Doel van de geref mannenvereniging; 9,05 Orgelbespeling; 9,35 Muziek uit twaalf landen; 10,15 Met band en plaat voor U paraat; 10,45 Avondoverdenking; 11,15 Opgewekte klanken; 11,40 Serenade PROGRAMMA VOOR DINSDAG HILVERSUM H 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 én 11 uur; AVRO; 8,45 Symphonie; 9,35 Arbeidsvitaminen; 1,20 John Renova and hls music; 2,30 Radio, matiné; 5,00 AVRO's kinderkoor; 6,20 Tom Erich plano; 6,35 Het Metropole orkest; 7 00 Een radiostrip; 7,10 Selecties; 7,30 Christine Bevort zingt; 8,05 Z K H Prins Bernhard spreekt over de NIWIN; 8,13 Het Divertimento-orkest; 8,45 „De vlucht" 9,00 The Romanceres; 9,30 Bussums koor; ld.oo Buitenlands overzicht; 10,15 Gramo- foonmuzlek; 10,30 Het Amsterdams ka mermuziek gezelschap; 11,15 Muziek HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur; KRO; 8.15 Pluk de dag"; 10,15 grpl; 12,33 Orkest van Klaas van Beeck; 1,20 Orkest van Klaas van Beeck vervolg: 1,45 50 jaar Neder landse muziek; 3,00 Opera-varia; 4,00 De zonnebloem; 6,00 „The tnkspots en the Mills brothers; 6,20 Sportpraatje; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7,15 Wtlly Fran- cois orgel; 7,30 Dit is leven; 7,45 NIWIN- klanken; 8,05 Z K H Prins Bernhard spreekt over de NIWIN; 8,15 „Meximilien Kobespierre"; 9,25 Willem Andriessen. piano; 9,55 vervolg van 8,12; 10,30 Gramo- foonmuzlek; 10,37 Actualiteiten; 10,45 Avondgebed; 11,15 Avondconcert gebouwen zou zeker niet als overbo dige activiteit kunnen worden be schouwd. Tijdens het diner, dat de gasten na afloop der receptie in Formosa werd aangeboden, hield o.a. Mr. J. Buiskool, voorzitter van de Surinaamse delegatie welke aan de aanstaande ronde tafel conferentie zal deelnemen, een prettige speech. Deze maaltijd was begrijpelijk een aangename afwisseling en een goede inleiding tot de eerste der drie jubileumavonden. DE FEESTAVOND. De Casino-zaal was met vele bloe men en kleurige doeken in een gezel lige intieme feestzaal herschapen en een ieder was reeds dadelijk in een prettige en montere stemming, met 'n zekere spanning werd de afwerking van het programma tegemoet gezien. De opening werd verricht door Dr. Loen, die in korte bewoordingen het doel van deze avond uitéénzette en de hoop uitsprak dat het HBS-toneelge- zelschap er in zou slagen dit doel te helpen bereiken. Het voornaamste programmapunt was de opvoering van „De privé-secre- taresse", een blijspel in drie bedrijven van A. den Hertog. Het verhaal, dat zich voornamelijk binnen de muren van het directiegebouw ener grote machinefabriek afspeelt, werd niet on verdienstelijk door de jeugdige tone listen voor het voetlicht gebracht. Als amateurspel was het zeer te waarde ren en het kon dan ook nagenoeg ieders goedkeuring wegdragen. Men heeft zich wel kunnen amuseren met de soms zeer geestige conflicten en précaire situaties waaruit de hoofdrol speelster Joyce Allingworth (Rini Wynia) zich zo voorbeeldig wist te redden. Een zeer geslaagde figuur was Markham (Tjibbe Bijlsma), een perso nage dat consequent z'n houding, stem en voordracht behield en de kleine stoornis zijner gemoedsrust glansrijk overwon. Eerst laat in de avond geraakte de ze luchtige liefdeshistorie tot haar glo rieuze ontknoping, een eerlijk verdiend happy-end voor Francis (Kees de Voogd) én Joyce. Het bal, dat hierna volgde onder lei ding van mevrouw De Wit-Tuin, hield de aanwezigen nog enige uren bijeen. Een ieder amuseerde zich uitstekend en met dit feesthal waarbij de muzi kale medewerking werd verleend door Douwe de Vries en zijn „Rebobplayers werd een alleszins geslaagde dag be sloten. Vrijdagavond hield de M.S.C. een vergadering in haar clublokaal. Door de samensmelting van beide verenigingen was het maken van nieuwe statuten en huishoudelijk reglement noodzakelijk geworden, terwijl tevens de gelegenheid werd benut een nieuw wedstrijdregle ment aan de vergadering voor te leg gen. De heren Wijker en Kroon, die een en ander hadden opgemaakt, kregen eer van hun werk, doordat slechts en kele wijzigingen van ondergeschikt be lang werden aangebracht, waarna 't ge heel met algemene stemmen werd aan genomen. Voor de wedstrijden werd een wedstrijdcommissie ingesteld die naast de wedstrijdleiders werd aangevuld met de heren K. Geus, K. J. de Waard en J. Wijker. De redactie van het clubblad bestaat uit de heren P. W. van Dijk, J. H. Verschuur en J. Wijker, terwijl de kascommissie bestaat uit de heren J. v. Amesfoort, G. Geus en K. J. de Waard. Ten behoeve van de berichtgeving aan de pers werd een commissie be noemd, bestaande uit de heren A. Cop- pens en K. Geestman. Alvorens de wintercompetitie een aanvang neemt zal op Maandag 20 September een simultaan-seanc wor- De wedstrijd TexelSchoorl was niet van een uitstekend gehalte, want daarvoor werd er te slecht geplaatst, terwijl vooral het binnentrio van Texel buitengewoon onproductief was. Texel was over het algemeen meer in de aanval, maar voor doel brachten de eilandsbewoners er weinig van terecht. Na 9 minuten spelen kwam de Texel- back Langeveld in moeilijkheden. Hij trachtte het gevaar op te lossen door op zijn doelman te spelen, maar zuiver verdween de bal in doel. Het was dus een goedkoop doelpunt voor Schoorl en jiüst de wijze waarop het verkre gen werd, gaf de voorhoede van de gasten ook 'n onvoldoende voorsprong, temeer daar Schoorl met de wind mee 't niet verder bracht dan deze 10. In de tweede helft was Texel belang rijk sterker en vooral de eerste 20 mi nuten vond er een belegering van de S.-veste plaats. Het was linksbuiten Witte, die met een goed schot de stand op 11 bracht. Wel ondernam Schoorl daarna weer enkele aanvallen, maar ook de duinbewoners telden geen schutters van formaat. Het publiek ver den gehouden in het clublokaal, waar- liet reeds het veld, waarbij de uitslag over spoedig nadere mededelingen zul len volgen. Zij, die de schaaksport willen beoefe nen, kunnen zich melden op de speel avond (Maandags van 19.3023 uur) in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg. 1i voor haar werkelijk bleek. Totdat Witte een schot loste, het laatste in deze wedstrijd, dat precies onder de doelman van Schoorl door in het net rolde. Een gelukkig Texel verliet het veld. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der R.H.B.S. alhier werden Vrijdagmiddag onder zeer gunstige weersomstandigheden sportwedstrijden tussen de huidige leerlingen gehouden. De stemming was uitermate prettig, en mede dank zij de medewerking van di recteur en leraren had alles een vlot verloop. Het omvangrijke programma, waarvan de hjeronder volgende uit slagen een indruk geven, werd stipt op dé minuut afgewerkt. De uitslagen waren: Meisjes Groep A: 60 m. hardlopen: 1. Laura Zagt 8,8 sec., 2. Magda Brouwer 8,8 sec., 3. Monaa Kleiman 10 sec.; Kas- tiebalwerpen: 1. Annie de Graaf 40.30 m, Handbalwerpen: 1. Annie de Graaf 20,45 m.; Kogelstoten 3 kg: 1. Annie de Graaf; 2. Corrie Baartscheer; Ver springen m.a.: 1. Laura Zagt 3,88 m.; Hoogspringen m.a.: 1. Laura Zagt 1,20 m. Meisjes Groep B: 80 m. hardlopen: 1. Rini Wynia 11,7 sec., 2. Anneke Hool- mans 12.1 sec.; 3. Tiny de Klerk 12.1 sec.; Handbalwerpen: 1. Mar. Vink 22.96 m„ 2. Tiny de Klerk 20.35 m„ 3. Nel Roodenburg 20,15 m.; Kogelstoten 3 kg: 1. Mar Vink 8,90 m„ 2. Nel Roodenburg '7,18 m.; Verspringen m.a.: 1. Rini Wynia 4,20 m.; 2. Tiny de Klerk 3,71 m„ 3. An neke Hoolmans 3.70 m; Hoogspringen m.a.: 1. Mar Vink 1.40 m, 2. R. Wyma 1 35 m; Slingerbalwerpen: 1. Hilda Nag- tegaal 27,43 m, 2. Elly Slort 23,54 m. Jongens Groep IV: 60 m. hardlopen: 1. H. de Boer 3,99 m„ 2. N. v. Konings- bruggen 3,78 m.; D. Driesprong: 1. N. v. Koningsbruggen 8,18 m„ 2. H. v. Baars In een drukbezochte dienst heeft gistermiddag da. T. KraftRoth- fusz in het vriendelijke kerkge- bouwtje aan de Kerkgracht afscheid genomen van de Doopsgezinde Ge meente, welke zU 2'/» Jaar als voor gangster heeft mogen dienen. Na het zingen van Gezang 238 vers 1, 3 en 5 opende da. Kraft de dienst met het Onze Vader. Zij las gedeelten uit de Psalmen 51 en 103, en bepaalde haar gehoor bij Paulus' woord uit de brief san de Corinthiërs: „Onderzoekt uzelf". Zij had dit tekstwoord gekozen, omdat dit een goede aanleiding gaf tot een ernstige terugblik op de tijd dat voor gangster en gemeente samen hadden gearbeid, en tegelijk op de zes jaren dat da. Kraft het predikambt heeft ver vuld. Deze terugblik moest niet inhou den, dat de voorgangster zich zou uit spreken omtrent haar gemeente of om gekeerd, maar beide hadden zich in dit afscheidsuur te plaatsen voor Gods hei lig Aangezicht, om zich af te vragen of de voorbijgevloden periode voor de ge meente tot zegen is geweest. Er was reden om «met grote dankbaarheid op de drie jaren van wederopbouw na de bevrijding terug te zien. Daar waren dikwijls zorgen en moeilijkheden, maar thans heeft de gemeente toch weer een bloeiende Zondagsschool, een toegewijd kerkkoor, een groeiend bouwfonds en een gezond verenigingsleven. Het kerk bezoek is in vergelijking met vóór de oorlog verdrievoudigd. Met weemoed p.am da. Kraft afscheid van deze, haar zo lief geworden gemeente, welke zij bij voortduur Gods onmisbare zegen toebad. Ook de gemeente zag haar voorgang ster slechts node gaan. Dat bleek uit de woorden van de heer L. J. Daalder, voorzitter van de kerkeraad, die da. Kraft hartelijk bedankte voor de wijze waarop zij haar taak in de gemeente had opgevat en vervuld. Zij heeft de zeer hoog gespannen verwachtingen (met algemene stemmen werd zij in dertijd beroepen) geenszins beschaamd. Vervolgens spraken nog woorden van afscheid de heer Blaauboer, namens de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, ds. Sluis namens de Ring Noord-Holland („U gaat het ringverband verlaten om dat U anderhalf jaar geleden een ring- verbond bent aangegaan", aldus ds. Sluis), ds. Goudsbloem van Wieringen 'consulent der Helderse gemeente), pastoor Verheij (namens de Oud-katho lieke gelovigen) en de heer Gouds waard namens de Hersteld-Evangelisch Lutherse gemeente alhier. Da. Kraft, die haar ontroering nau welijks meester was, bedankte de spre kers met een enkel woord in het alge meen, waarop zij zich snel in de consis torie-kamer terugtrok. Even later keerde zij terug, met haar kleine zoon op de arm. Met weinig woorden en toch zeer sprekend toonde de scheidende predikante hiermede de verlegging van het accent in haar leven aan. Bij het verlaten van het kerkgebouw drukten allen da. Kraft voor de kansel ten af scheid de hand. 7,59 m.; Hoogspringen m.a.: 1. H. de Boer 1,30 m. Jongens Groep III: 80 m. hardlopen: 1. P. Ottervanger 10,6 sec., 2. H. J. Kos ter 11,2 sec., 3. J. Latjes 11,3 sec.; Softbal- werpen: 1. N. Roels 64,50 m„ 2. E. Noor- dink 48,30 m.; Verspringen m.a.: 1. A. Toes 4,30 m„ 2. L. Jacobs 3,72 m.; Trem- plin-hoogspringen: 1. P. Ottervanger 2,10 m„ 2. H. J. Koster 1,95 m„ 3. J. Kiefte 1,95 m.; Kogelstoten 3 kg: 1. N. Roels 13,68 m„ 2. E. Noordink 10,52 m„ 3. J. Kiefte 10,27 m.; Speerwerpen: 1. H. Besterveld 25,00 m„ 2. J. Plaatsman 24,50 m„ 3. L. Jacobs 22,80 m. Jongens Groep II: 100 m. hardlopen: I. A. v. Leeuwen 12,8 sec, 2. P. de Loos 12.9 sec., 3. J. de Groot 13 sec.; Ver springen m.a.: 1. A. v. Leeuwen 4,64 m„ 2. J. de Groot 4,63 m.; Tremplin-hoog- springen: 1. W. Nieuwpoort 2,25 m„ 2. J. de Groot 2,15 m., 3. G. Krabbe 1,95 m.; Speerwerpen: 1. W. Nieuwpoort 28,85 m„ 2. G. Krabbe 25,30 m„ 3. P. Goossens 24,25 m; Slingerbalwerpen: 1. A. v. Leeuwen 37,50 m„ 2. J. Keyzer 30.10 m.; Kogelstoten: 1. P. de Loos 9,59 m„ 2. P. Blankenvoort 9,49 m„ 3. P. Goossens 9,13 m. Jongens Groep I: 100 m. hardlopen: 1. K. Puhl 12,2 sec., 2. L. Veldhuyzen 12,3 sec.; Verspringen m.a.: 1. K. Puhl 5,20 m„ 2. L. Veldhuyzen 5,00 m„ 3. J. Boel houwer 4,94 m.; Kogelstoten 5 kg: 1. K. Puhl 11,66 m„ 2. A. Hoogerwerf 11,05 m.; Speerwerpen: 1. A. Hoogerwerf 29,00 m. Nieuwe leerlingen le klas: 60 m. hard lopen: 1. W. Erfman 8,4 sec., 2. J. v. Vuren 8,9 sec., 3. A. v. Lopik 9 sec. Onder zeer grote belangstelling werd Zaterdagmiddag om kwart over twee het stoffelijk overschot van de heer C. N. M. J. Roetman, de plotseling overleden gezagvoerder van het betonningsvaartuig „Am sterdam", op de Algemene Begraaf plaats te Huisduinen ter aarde be steld. Een schat van bloemen vergezelde de overledene op zijn laatste tocht. Zes collega's in de uniform van het loods wezen droegen de kist naar de groeve, waar na de teraardebestelling als eer ste het woord voerde de kapitein-luite nant ter zee H. Tichelman, directeur van het 3e district van het Loodswezen. Deze sprak o.a. met grote waardering over de plichtsbetrachting die schipper Roetman altijd heeft betoond. De heer S. Denker, gezagvoerder van het directievaartuig „Onrust" van het loodswezen, sprak een bijzonder harte lijk woord als vriend. Het overlijden van de heer Roetman had hem diep ge troffen, vooral omdat beide vrijwel ge lijktijdig dertig jaar geleden in dienst kwamen, waarna een hechte vriend schap was gegroeid. Binnenloods Vliek sprak namens het personeel uit IJmui- den en Den Helder, waarna ook de heer N. Helder als vertegenwoordiger van de vakbeweging enige sympathieke woorden aan de nagedachtenis van de overledene wijdde. Na een woord van dank, uitgespro ken door een zwager van schipper Roetman, werd deze plechtigheid, die o.m. ook werd bijgewoond door de oud directeur van het loodsweze'n, kapitein ter zee B. Kruijs, besloten. Zo heeft WGW zijn eerste competitie wedstrijd in dit seizoen met 4—0 ge- wónnen en aangezien we Helder 4 toch tot één van de sterkste clubs in deze afdeling mogen rekenen, is dit een hele steun voor het verdere verloop van de competitie. W. speelde met twee invallers en Helder had een in valler voor Jansen. Helder 4 wint de toss en verkiest het voordeel van de wind, die schuin over het veld staat. De eerste aanval len zijn voor H. Maar W. neemt al heel spoedig het initiatief over en na een kwartier spelen opent Ramler uit een voorzet van de Boel de score, 10. Als er een half uur gespeeld is, weet Helder het spel te verplaatsen, maar ziet geen kans door de verdediging van W. heen te dringen. Bij een uitval van W. brengt Ramler de stand op 20 en in de laatste mi nuut weet dezelfde speler nogmaals te scoren, zodat de rust ingaat met 30 voor W. Als scheidsrechter de Jager, die de ze wedstrijd goed leidt, wederom laat beginnen, blijkt het dat we voor de rust het beste van het spel gehad hebben. Het grootste gedeelte van de wedstrijd wordt voor het Helder-doel gespeeld. Wel doet H. enige gevaar lijke uitvallen, waarbij de W-keeper een paar goede schoten te verwerken krijgt. Ook enige corners leveren niets op. W. doet al zijn best een doelpunt te maken, maar steeds is er een Hel- der-speler, die in de weg staat en ook een vrije schop weet men niet te be nutten. Er zijn nog vijf minuten te spelen als de bal bij P. Hendriks terecht komt, die met een fraai schot van on geveer 25 meter ineens inschiet en zo de stand op 40 brengt, waarna de scheidsrechter het einde aankondigt Helder 4 had o.i. wel een tegenpunt verdiend. POSTDUIVENNIEUWS. De postduivenver. Nieuwediep hield Zaterdag IX Sept. een wedvlucht vanaf Maastricht, afstand 243 km. De duiven werden om 12 uur in vrijheid gesteld en ae eerste vogel bereikten om 3.15.35 haar hok. De prijzen vielen als volgt: Ham 1, 14, 19; Ruiten 2, 12; Bakker 3, 15; Geervliet 4, 13, Ligtenberg 5, Die- raar 6, 17, Molenaar 7, 8, P. Wit 9, 24, Klaassen 10, 11, 18, 23; Rab 16, 25; Koorn 20, L. Snijder 21, L. Leen 26. In de adsp. afdeling vielen de prijzen: Huisman 1, 2; Neehus 3, 4. Donderdag wordt inge- mand voor Geriiblouse (België) van 5— 6 30 uur. Vrijdagavond klokken stellen en aanslaan van 78 uur. Vóór de rust speelden de Helder-re- serves een zeer slechte partij. De mid denlinie was nergens en ook de bin- nenspelers waren slecht. De Leur viel alléén op door de vele overtredingen die hij beging. DWV bracht er echter ook niet veel van terecht en zo bleef 't een saaie vertoning met Helder iets meer in de aanval. Eén minuut vóór rust wist Blom met een mooi schot de stand op 10 te brengen. Na de hervatting speelden de witjakken, on danks de sterke tegenwind, stukken beter. Vooral de rechtshalf en Kwin- kelenberg deden goed werk. 't DWV- doel werd voortdurend bestookt en na 25 minuten werd 't dan ook 20. V. d. Neut gaf een mooie pass aan de vrijstaande de Leur en deze schoot hard in. DWV kwam daarna weer meer in de aanval maar de nu goed spelen de Helder-verdediging gaf geen kansje meer weg. 't Einde kwam dus met een verdiende overwinning voor Helder II, Toch zullen de witjakken in de ko mende wedstrijden heel wat beter moeten spelen om succes te blijven boeken! Zaterdag speelde het eerste elftal in Medemblik haar eerste competitiewed strijd tegen DEK I en wist de beide pun ten mee naar Den Helder te nemen door met 5—1 te winnen. De eerste 20 min. was H.C.S.C. steeds n de aanval doch door gebrek aan schot vaardigheid wist de voorhoede geen doelpunten te maken. Na 30 min. spe len kwam het eerste doelpunt uit een strafschop en met deze stand ging de rust in. Spoedig na de rust wist Lebbe het doel te vinden (2—0), waarna DEK uit een doelworsteling de achterstand wist te verkleinen (2—1). Cornielje nam toen een run langs de lijn, omspeelde drie spelers en met een pracht schot bracht hij de stand op 3—1. v. d. Werf en Weemhof wisten ieder nog eenmaal het net te vinden, zodat het einde met een 5—1-overwinning kwam. Ook het tweede elftal hield de punten thuis en kraakten de Reigerboys uit Heerhugowaard, die met 9—0 naar huis werden gestuurd. Van 't Hof nam er maar hefst zeven doelpunten van voor zijn rekening. HRC 2 bewees in haar eerste compe titiewedstrijd een rol van betekenis te willen gaan spelen. Er werd behoorlijk op de bal gezeten en ook het veldspel tege^DWIMs fff?" legen DWV is in feite geen moment in gevaar geweest. Reeds spoedig had Hart de roodjes de leiding gegeven Het werd zelfs 2^0, ook al weer door fraai samenspel. Nog vóór de rust kreeg Bark een bevlieging en scoorde in 1 minuut 2 doelpunten, zodat de ruststand 4—0 was. In de tweede helft was DWV wel n,<ft r-®" ,de ®anval dan vóór de rust. Gevaarlijk waren de gasten ech ter met, behalve in de eerste minuut toen Looy de bal uit het net W.n, I„ de geen verandering meer. prof. van Unnik er op, dat 'dè"\ er niet zijn om ze leeg te laten - o v*; et Ze zijn er om gevuld te worden s- God te dienen. Dat God een Gm"1 vaderen was ook van ons Blijde dag voor Hervormd Zuid-Zijpe >ya_ GODSDIENST - Af-..,. 1 Bevestiging en intrede a Aan de hand van deze ds. L. L, Blok Twee-en-twintig jaren achtereen is de Ned. Herv. Gemeente van Znid- Zijpe (met kerken te St. Maartensbrug en Burgerbrug) zonder eigen predikant geweest. Twee-en-twintig jaren lang heeft de Zuid-Zijper pastorie te St. Maartensbrug geen dominé geherbergd. Nu heeft deze gemeente weer een eigen predikant: ds. L. I. Blok, die Zondag morgen te St. Maartensbrug in de Dienst des Woords door prof. dr. van Unnik van Utrecht werd bevestigd, ter wijl ds. Blok 's middags te Burgerbrug zijn intrede-preek hield. Twee-en-twin- tig Jaar vacant en nu een eigen her der en leraar. Er is blijdschap in Zuid- Zijpe en daar is reden toe. Al die jaren werd de kerkelijke ar beid verricht door consulenten uit na burige gemeenten. Zij konden dat slechts ten dele doen. want ook hun eigen gemeente eiste hen op. Het ker kelijk leven in Zuid-Zijpe heeft onder de langdurige vacature geleden. Dat kon niet anders. Want iedere gemeente heeft een eigen predikant nodig. Een dominé, die dagelijks in de gemeente verkeert, kan het kerkewerk naar be horen doen, hoewel het ook dan nog vaak mensenwerk blijft. EEN VOLLE KERK In jaren zullen nog nooit zovele voe ten tegelijk de blauwe stenen vloer van het aardige Sint-brugger kerkje heb ben betreden als Zondagmorgen. Het oude, klankvolle orgel zal in de laatste kwart-eeuw zelden voor zovele kerk gangers hebben gespeeld als Zondag morgen het geval was. Vol was het kerkje, toen prof. van Unnik de kansel beklom en de Almachtige om de ze gen smeekte. De gemeente zong vijf verzen van Gezang 116 uit de nieuwe bundel van de Hervormde kerk op de nieuwe zangwijze, die zoveel schoner klinkt dan de oude. Na het lezen van de Geloofsbelijdenis, werd Gezang 931 gezongen. Prof. van Unnik las toen een gedeelte uit Exodus 3, waarin beschre ven staat, hoe Mozes door God tot Zijn dienst werd geroepen. De Vrije Vogels zongen o.l.v. mej. Heris „God roept ons, makkers, tot de daad; Zijn werk wacht, treedt dan aan!" Nadat drie verzen uit Psalm 89 wa ren gezongen, ving prof. van Unnik die vroeger hulpprediker te Enkhuizen was en later predikant te Opperdoes zijn predikatie aan over Exodus 315, waar staat: „Toen zeide God verder tot Mozes: Aldus zult gij tot de kinderen Israëls zeggen: De Here, Uwer vaderen God. de God Abrahams, de God Isaaks, en de God Jakobs, heeft mij tot U lie den gezonden". slacht!! wil niet zeggen, dat n°r??- tiit de tijd is. Hij is ook een God'J nu. God dienen aldus de pT^ ,Vj# is geen ouderwets zaakje, 't iT actueel, omdat alleen bij Hem r is voor deze in schuld verloren En zou God niet zegenen, die 'p'4 dienen? Is onze vrijheid niet vrucht van de Reformatie? De professor zeide vervolgens, dat v in deze wereld verkeerd gaat don haat der mensen; het kan alleen °T komen door de liefde van God rï? nieuwe predikant is hier om de sen naar God te wijzen en dat doet'v» niet uit eigen wil, maar omdat hij d God gezonden is. °°W „JA, IK. VAN GANSER HAR Tri Na deze met aandacht gevolgde pr v zong de gemeente Gezang 1022 w» op het formulier der bevestiging Jï.' gelezen. Op de gestelde vragen h t cand. Blok een helder „Ja, ik van ser harte!" horen. gas- Prof. van Unnik verrichtte de in*, gening tot predikant. Ontroerend «ti was het in het kerkgebouw, toen d consulent, ds. Boekee, de volgende B belwoorden sprak: „Niemand, die 'J' hand aan de ploeg slaat, zie om naar hetgeen achter hem is!" Staande zon» de gemeente „Dat 's Heren zegen op jj Zuid-Zijpe had haar nieuwe herder en leraar ontvangen. Na een korte gelukwens van prof. van Unnik tot ds. Blok, zijn vrouw en fa. milieleden, zongen de Vrije Vogelr „Tot de taak van hoofd en handen maakt ons nu breid". Deze zinvolle dienst werd besloten met het zingen van „Gij zijt mijn God, U zal ik loven1" (Psalm 118:14). INTREDE DS. BLOK 's Middags hield ds. Blok die in Rotterdam werd geboren en aan de Utrechtse universiteit, met prof. van Unnik o.a. tot leermeester, theologie studeerde te Burgerbrug zijn intrede preek. Als tekst had hij hiervoor geko zen Exodus 41 en 31: „Toen antwoord de Mozes en zeide: Maar zie, zij zullen mij niet geloven, noch mijne stem ho ren; want zij zullen zeggen: De Here is U niet verschenen" en „het volk geloof de, en zij hoorden, dat de Here de kin deren Israëls bezocht en dat Hij hun verdrukking zag en zij neigden hun hoofden en aanbaden". De Coöp. Boerenleenbank „Anna- Paulowna", jarenlang ondergebraoht ten huize van de vorige kassier, de heer D. Karen, is verplaatst naar t voor de bank ingerichte kantoor in t perceel Raadhuisstraat 35. Bij de ingebruikname van dit nieuwe kantoor, keurig en modern ingericht (er is nu ook een behoor lijke wachtkamer!) richtte mr. Mfln- lieff, directeur-voorzitter van de bank zich tot zjjn mede bestuursleden, tot de Raad van toezicht, kassier en per soneel en enkele genodigden. Spr. wees allereerst op de belang rijkheid van het ogenblik niet alleen voor de bank, maar ook voor Anna Paulowna als gelet wordt op de band, die in het 40-jarig bestaan van de bank, tussen beide is gelegd. Reeds viermaal werd in tijdvak verhuisd. Molenvaart 8, Mo lenvaart 36, Molenkolk 14 en k de bezettingsjaren het Kantoor van de polder-opzichter, de heer I. Tail- lie, boden eerder onderdak. Daar reeds lang de kantoorruimte te klein was, werden indertijd door de Bank enige panden aan de Molenvaart S6- kocht om er een nieuw gebouw te stichten. Deze bouw bleek voorlopig niet mogelijk, maar wel kreeg men medewerking om tot de oplossing te komen, die nu gevonden is en waar door de kassier, de heer Breur, en heer Veenenbos in het gebouw ge' huisvest konden worden. De heer Mijnlieff herdacht vervol gens de ere-leden H. Kaan, C. Wij*" nes Spaans, N. Raap, oud-kassier D® Boer en G. J. Lovink en richtte a® met een enkel woord tot de aanwe zige ere-leden, de heren J. C. Gttf" ligs en D. Kaan. Aan laatstgenoemde, opvolger van de heer A. de Boer® voorganger van de tegenwoordig' Kassier, de heer J. P. G. A. Breur. werd in het bijzonder dank gebrac voor alles wat hij, in het belang v® de bank had gedaan. Als uiting v waardering voor de goede zor%e~, waarvan bestuur, R. v. T„ kassier e personeel in lange jaren moeB profiteren, werd aan de echtgen van de heer Kaan een mooi Wowf i stuk aangeboden. de Tot slot sprak de heer Mijnlleri wens uit, dat de bank in het nieu gebouw tot nog groter bloei m komen en zich in nog meerdere m ae sympathie van de inwoners Anna Paulowna zou verwerven. De heer P. J. Waiboer, vice-voo^ meende de tolk der aanwezigen ztfn, als hij Burgemeester Mön dankte voor de medewerking, die gemeentebestuur heeft betoond by verwerkelijken van de plannen van bestuur De kassier, de heer J. P- G- A; ,.e0. dankte de heer Kaan voor de u atst- de samenwerking ten huize van genoemde en bracht bestuur en lB, van Toezicht dank voor de mo<»e richting van het kantoor. „a- Ook de heer Kaan sprak, me VJj mens zijn echtgenote een w°°r ^t. dank en nadat de voorzitter in M woord kassier en personeel (me lie) dank had gebracht voor hun bij de inrichting, verklaarde spj Bank voor geopend.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2