riv Engeland versterkt het leger Republikeinse intelligentia in de leerschool van Moskou De communisten veroorzaken gevechten te Soerakarta Een buil als een sinaasappel Woensdag 15 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HO! 'ANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 191 - Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna Meer troepen, betere inianteriewapens en een sterkere luchtdefensie Generaal Clay is niet bezorgd Nieuwe bespreking te Moskou Uitlating van Drees gewraakt 80 Dagen blokkade van Berlijn Putschplannen in liin Berliji Weerbericht Koningin winkelde in Londen Republiek doet beroep op bevolking Naar een volksdemocratie in Djokja Nationale politiek Prins Bernhard pleit voor de Niwin BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A. Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COM L/ TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties t..Juttertjes"> tot 15 woor den 1.—. «Ik woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.75. rvE ENGELSE REGERING heeft besloten, dat de militairen, die in de komende maanden gedemobiliseerd zonden worden, nog drie maanden in dienst moeten blijven, indien zij op heden han eenheden nog niet verlaten hebben. Aldus heeft Herbert Morrison, plaatsvervangend minister-president, in het parle ment bekend gemaakt. De sterkte van de Engelse strijdkrachten zal aan het eind van het jaar 80.000 man meer zijn dan indien het oorspronkelijke programma was gevolgd. Weldra zal voor leger, vloot en luchtmacht een speciale lichtingsactie worden ingezet. „Ook moeten wij de verbetering van de uitrusting, in het bijzonder op het ge bied van luchtverdediging en infanteriewapens, bespoedigen". Morrison zeide, dat deze verklaring niet „in de geest van een paniek moet worden opgevat. Wij betreuren het, dat een dergelijke verklaring moet worden afgelegd", aldus de minister. syjORRISON BEGON ZIJN verklaring met de mededeling, dat er in vele delen van de wereld spanning heerst, „Ondanks alle pogingen, die aangewend zijn om een oplossing te verkrijgen voor de vele vraagstukken, die tengevolge van de vorige oorlog gefezen zijn, geeft de toestand reden tot ongerustheid en in deze omstandigheden heeft de minister-president mij verzocht deze verklaring in verband met de defensie af te leggen. De regering heeft geen andere keuze dan deze voorzorgsmaat regelen te nemen". „De productie van bepaalde gevechts vliegtuigen wordt thans bijna verdub beld. Inzake de luchtmacht moeten wij niet alleen in onze eigen behoeften voor zien, doch ook in die van andere lan den, onder welke die van de Westelijke Unie, die van Britse types gebruik ma ken". Morrison voegde er nog aan toe, dat de regering hoopt, dat deze maat regelen, al zullen zij enige invloed heb ben op Engeland's economie, niet het herstel van het land op enigerlei wijze in gevaar zullen brengen. De Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft op een persconferentie te Berlijn op de vraag, of het staken van de besprekingen der militaire gouver neurs inhield, dat deze naar Moskou waren overgeheveld, geantwoord: „Dat hoeft niet, maar zij zijn op zijn minst gedeeltelijk teruggeheveld naar Mos kou. Zij waren geschorst met algemene instemming en kunnen worden hervat •op verzoek van een van de vier mo gendheden." Op een andere vraag ant woordde Clay: „Ik maak mij niet erg bezorgd over de vraag, of de oorlog om de hoek staat". Verder vroeg men Clay of hij dacht dat de troepen in Berlijn tegen de situatie waren opge wassen. Hij antwoordde: „Als wij een onmiddellijke oorlog met de Sovjet- Unie van plan waren, dan zouden onze troepen onvoldoende zijn, maar zij zijn zeker voldoende voor hun taak op het ogenblik". De vertegenwoordigers van de V. S., Engeland en Frankrijk hebben zich gisteren om 18 uur naar het Kremlin begeven voor een onderhoud met Mo- lotof, de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken. Waarnemers te Moskou menen uit het gedrag van de Westelijke afgezan ten na afloop van de besprekingen te kunnen concluderen, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat men tot overeenstemming is gekomen. In diplomatieke kringen te Londen i is men van mening, dat de bespreking het keerpunt zou kunnen blijken in 't huidige stadium van de pogingen van de Westelijke mogendheden. Ontstemming onder Indo-Europeanen De „Groter Nederland actie" en an dere Indische verenigingen te Batavia hebben aan minister Drees het vol gende telegram gezonden: ..Blijkens een artikel in het te Batavia verschij nende Dagblad van 11 September zou Uwe Excellentie hebben betoogd: ..De Indo-Europeanen zijn Nederlanders maar niet in die engere zin. waarvan ik zoeven sprak". Deze uitlating wek te onder tienduizenden Indische Neder landers grote ongerustheid en verbit tering. aangezien zij hieruit moesten concluderen, dat de eeuwenoude band tussen Europese en Indische Nederlan ders verbroken wordt. Wii verzoeken dringend nadere toelichting of de be weerde uitlating inderdaad is gebe zigd en zo ja. in welk verband, tenein de de tienduizenden, zich Nederlander voelende Indische Nederlanders, gerust te stellen". Het bedoelde blad schreef o.m.: Minis ter Drees achtte het mogelijk, dat nog enige Indo-Europeanen tegen hun wil vastgehouden worden. „Indo-Europea nen zijn ook Nederlanders, maar niet in de engere zin. waarvan ik zo even sprak", aldus de minister. In welke zin Indó-Europeanen dan wèl Nederlan ders zijn. liet minister Drees ons niet weten. Het is trouwens zo al genoeg. De Indo-Eurooeanen weten thans waar zij aan toe zijn." Ex-po'itieke gevangenen vergaderen te Leiden Gistermiddag heeft mr. B. W. Stomps uit Haarlem, voorzitter van het hoofd bestuur van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd, het congres, dat te Leiden wordt gehouden, geopend. Mr. Stomps zeide onder meer: Grote beroering is in de vereniging gewekt door de politieke gebeurtenissen in Eu ropa. Dit heeft verscheidene leden doen afwijken van het begrip werkelijke de mocratie. De bestaansplicht van onze DE VRIJHEIDSFAKKEL NAAR EINDHOVEN. Het vuur der bevrijding, door Veld maarschalk Montgomery in Ports- mouth ontstoken, is onderweg naar Eindhoven langs de route, die de Engelse bevrijdingslegers vier jaren geleden volgden. Sergeant-majoor D. Morris, die deel uitmaakte van de Airborne troepen bij Arnhem, draagt de toorts aan boord van de M.L. 223, die het Kanaal oversteekt naar Bayeux, de plaats waar de invasielegers voet aan wal zetten. Dinsdag was de tachtigste dag van de Berlijnse blokkade. Op 26 Juni, toen het normale ver -ier tussen Berlijn en West-Duitsland tot stilstand kwam, trad tevens de „air lift", de luchtbrug, in werking. Reeds tachtig dagen en nach ten lang hebben Britse en Amerikaanse militaire vliegtuigen geweldige hoe veelheden voedsel, grondstoffen, steen kool, enz. naar Berlijn gebracht en op die manier kunnen voorkomen dat de bevolking van het „droge eiland", zo als de Amerikanen de stad noemen, ge- vereniging komt hierdoor in gevaar, brek leed of dat alle fabrieken en be Het is te hopen dat dit congres de een heid in de vereniging kan bewaren, want slechts als eenheid kan de ver eniging voldoen aan hetgeen zij zich tot plicht stelt. drijven moesten sluiten. In Amerikaan se militaire kringen is men ervan over tuigd dat de luchtbrug, hoeveel deze ook kost, voor een onbeperkte periode intact kan worden gehouden. HERBERT MORRISON géén paniek Volgens de „Neue Zeitung" (Amerikaan se licentie) is de socialistische eenheids partij tezamen met de Duitse politie in de Sovjet-sector van plan vóór 15 Oc- tober een putsch te ondernemen. Het blad vervolgt: „Bestuursbureaux in alle vier sectoren van de stad zullen be zet en geleid worden door een bestuur van de socialistische eenheidspartij. Als hun middelen ontoereikend zijn, zal gestreefd worden naar een verdeeling van de stad en een opneming van de Oostelijke sector in het bestuur van de Oostelijke zone". Op een speciale vergadering van de drie „Westelijke" democratische par tijen en de onafhankelijke vakvereni ging te Berlijn is een resolutie aange nomen waarin wordt verzocht om een openbare behandeling van de zaak der vijf Berlijners, die door de Sovjets zijn veroordeeld tot 25 jaar dwang arbeid. Vrouw verbrand Toen de veehouder G. Faber te Win- sum (Fr.) gisteren na een korte af wezigheid op zijn boerderij terugkeer de, kwamen zijn vier kinderen hem tegemoet en riepen, dat moeder was verbrand. De man begaf zich onmid dellijk naar de keuken en vond daar ee*1 gekanteld petroleumtoestel. Enige ogenblikken later ontdekte hij in de schuur het verbrande lichaam van zijn 34-jarige vrouw. Kabinet-Queuille heeft meerderheid De Franse nationale vergadering heeft met 335 tegen 225 stemmen haar instemming betuigd met de nieuwe re gering van Henri Queuille. Verwachting, geldig tot heden avond: In het Zuiden van het land plaatselijk nog wat ochtendmist. Vrij veel bewolking met later plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige, later vooral in het Noorden weer toenemende wind tussen Zuid en West. Op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen dan Dins dag. H.M. Koningin Juliana heeft giste ren onverwacht een particulier bezoek aan Londen gebracht en enkele in kopen gedaan. In de overvolle straten werd zij niet herkend. H.M. maakte de reis met- Prins Bernhard in een particulier vliegtuig. Omstreeks 11 uur kwamen zij te Londen aan. De koningin logeert m het Claridge-hotel. Het bezoek is strikt particulier. De Koningin bracht meer dan een uur door in de John Ruskin-school voor gedeeltelijk blinde kinderen. Zij toonde diepgaande belangstelling voor de moderne middelen en methoden, die op deze school in gebruik zijn. Het bezoek heeft totaal zeven uur geduurd. Op de terugweg zat Prins Bernhard wederom aan de stuurknup- pel. Volgens het Republikeinse pers bureau Antara zouden in Soerakarta gevechten zijn uitgebroken tussen communisten en hun politieke tegen standers. Men meent, dat de verant woordelijkheid hiervoor voornamelijk rust bij de Pesindo, die zich onlangs bij de Republikeinse communistische partij heeft aangesloten. De treinen tussen Soerakarta en de Republikein se hoofdstad Djogjakarta rijden niet meer. Volgens berichten stelt de Re publikeinse regering een onderzoek in. Waarnemers zijn van mening, dat de gevechten een voorspel kunnen zijn van een conflict op grote schaal tussen de Republikeinse communisten en de aanhangers van de regering- Hatta. De republikeinse regering heeft in verband met de ongeregeldheden te Soerakarta een beroep gedaan op de bevolking om geen actie op eijjen ge zag te ondernemen. Tegen verstoorders van de orde van welke zijde ook, die het algemeen welzjjn hinder aan doen, zal de rege ring krasse maatregelen treffen. De regering verzoekt om de tien ont voerde personen zo spoedig mogelijk over te geven aan de bevoegde rege ringsinstanties. DE< Baron Krayenhoff overleden Te Wassenaar overleed in de ouder dom van 83 jaar de heer C. R. Th. Ba ron Krayenhoff, oud-hoofdambtenaar van de Nederlandse Spoorwegen, ere voorzitter ANVV, lid raad van beheer Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, Baron Krayenhoff werd op 6 Juni 1865 te Nieuwediep geboren. De cre matie vindt plaats a.s. Vrijdag na aan komst van trein 12.09 te Westerveld. BROOD IN FRANKRIJK DUURDER Met inö_ng van vandaag zal 't brood in Frankrijk 45 duurder zijn, tenge volge van een nieuwe verhoging van de tarweprijzen in Frankrijk, die jaar lijks door de regering tegen oogsttijd worden vastgesteld. (Van een bijzondere medewerker). FUSIE VAN de vier linkse partijen in de Republiek en de verklaring van Sjarifoeddin, dat hij reeds jaren communist is, hebben nogal wat beroering gebracht in Nederland. Voor diegenen, die vasthouden aan de rijkseenheid, was het een aanleiding om te zeggen „Zie je wel...."; zij, die het regeringsbeleid inzake Indonesië voorstaan, zijn er door verontrust. Het is overdreven de_ Repu bliek nu reeds ais een toekomstige volksdemocratie te zien de meerderheid in de Republiek is zeker niet communistisch maar aan de andere kant bestaat het gevoel van onbehagen niet geheel ten onrechte. IMMERS, DE GEBEURTENISSEN in de Oost-Europese staten ,die culmi neerden in de „stunt" in Praag, hebben aangetoond, hoe de werkwijze der com munisten is. Het begint met een legale oppositie, daarna worden de partijen van de linkervleugel zo lang met schone leuzen bewerkt,, dat zij er toe overgaan, zich met de communisten te verbinden, en tenslotte grijpen de com munisten, die zich intussen al van de sleutelposities in de staat hebben mees ter gemaakt, naar de macht. Uiteraard zijn de omstandigheden in Indonesië anders dan in Oost-Europa. Rusland is hier geen machtsfactor, waarmee men nolens volens uit econo mische en strategische oogpuftten reke ning moet houden. Aan de andere kant zijn de sociale omstandigheden in de Republiek zeer slecht en de practijk (Frankrijk, Italië) heeft geleerd, dat de communisten dit weten te gebruiken. Bovendien is de macht van de regering te Djokja niet zo erg groot. Verschillende figuren uit de P.K.I. zijn goed voorbereid: zij kregen hun opleiding in Moskou en na de om wenteling in Praag. Niet enkele maar tientallen lieden uit Z.O. Azië heb ik daar ontmoet. Zij leven daar op kosten van het ministerie van Informatie, dat voor de opleiding zorgt. Het ontbreekt deze mensen aan weinig en misschien daardoor misschien ook door hun vooringenomenheid dringt hun blik niet door tot de achtergrond van het communisme, maar aanvaarden zij de werkelijkheid om hen heen als de enig juiste manier van regeren. Tegenover ieder die het horen wil, oefenen zij erf tiek uit op de vroegere koloniale gou vernementen. Maar zelf blijven zij werk loos in Praag rondhangen, om bij hun terugkomst de leer van het communis me te verkondigen. Dezer dagen sprak ik met een lid van de Indonesische deputatie bij de troons wisseling. Het was een Soendanees, hoofdredacteur van een Indonesisch dagblad. Hij verklaarde, dat het wel denkende deel der volkeren van Indo nesië heus niet op de zegeningen van het communisme wacht. Bij het betrek kelijk lage ontwikkelingspeil van brede lagen der bevolking, de sociale nood, en de revolutionnaire sfeer, die er thans noodzakelijk moet heersen, kan het communisme op een zekere steun reke nen. Als de communistische agenten een handig gebruik maken van de interne chaos, achtte mijn collega een staats greep (mét als gevolg een volksdemo- cratisch bewind) niet onmogelijk. „Als Nederland daarop reageerde met een bepaalde actie, wou zou u daarvan denken?" vroeg ik na zijn verklaring. „Voor de communisten zou het een welkome gelegenheid zijn om te bewij zen wat een lelijke imperialisten jullie zijn, en voor onsvoor ons zou het moeilijk zijn, erg moeilijk", luidde zijn antwoord. Intussen is in de Republiek de volks- oemocratie nog niet uitgeroepen en Hatta heeft zij het dan ook voorzich tig te kennen gegeven, dat hij er niet zo veel voor voelt. Met grote nauw keurigheid zal men de ontwikkeling der interne politieke situatie in Indonesië moeten gade slaan, maar tevens zal men alles moeten vermijden, wat koren op de molen der extreme politici is. WELINGELICHTE HAAGSE krin gen achten het niet uitgesloten, dat de voormalige minister-presi dent dr. Beel binnen zeer afzien bare tijd de plaats van dr Hubertus van Mook gaat innemen. Wij zou den een dergelijke wijziging op dit ogenblik minder juist achten. Men vergist zich niet, indien men beweert dat het ganse complex van Indonesische .vraagstukken zowel van Batavia als van Den Haag thans groter waakzaamheid vraagt dan ooit tevoren, wijl de ontwikkeling der laatste weken snel naar een cli max voert. Het is te voorzien, dat in de nabije toekomst beslissingen van grote draagwijdte zullen moeten worden genomen en dat daarbij de grote kennis van land en volken en de constructieve werkwijze van dr Van Mook niet gemist kunnen worden. Men mag niet voorbijzien, dat de figuur van de tegenwoordige luitenant-gouverneur generaal het .laatste jaar met name in de krin gen der leidende personen van de Federale Staten zeer aan aanzien heeft gewonnen, dat Hatta zich nog kortelings heeft uitgesproken voor een vorm van samenwerking, waar in aan dr 'Van Mook een plaats bleef ingeruimd en dat, op interna tionaal niveau, de verwijdering van dr Van Mook op dit moment voed sel zou geven aan hier en daar helaas nog bestaande latente onlust gevoelens ten aanzien van de Ne derlandse politiek nopens Djokja. Wij bevinden ons vandaag mid den in de stroom der Indonesische politiek. Het kan niet juist zijn mid den in de stroom van paard te ver wisselen. Het wil ons met alle waardering overigens voor de capa citeiten van dr Beel als onlogisch voorkomen, dat hij thans de plaats van de huidige luitenant-gouverneur generaal zou gaan innemen. Temeer als dit, zoals wjj vrezen, zou gebeu ren uit partijpolitieke overwegin gen. Dit is, voor wat Indië betreft, geen tijd voor partijpolitiek. Dit is een tijd voor nationale politiek van grote stijl. plLMSTERREN schitteren in de regel niet zo lang als gewone sterren en ze hebben zo nu en dan zelfs enige reclame nodig om niet vergeten te wor den. Vandaar natuurlijk het grote aan tal echtscheidingen, ontvoeringen en andere buitenissigheden waarover dan druk geredeneerd wordt en de algemene aandacht voor de komende film wordt getrokken. De filmster Rita Johnson heeft zich nu beklaagd, dat men haar op het hoofd heeft geslagen en het ziet er werkelijk naar uit dat het ditmaal geen reclametruc is geweest. Want voor reclame krijgt een filmster geen buil ter grootte van een sinaasappel op het hoofd en omdat er op haar lichaam ook sporen van slagen zijn geconstateerd begint men te geloven, dat het bericht over haar ontvoering werkelijk waar is geweest. Die slagen hoorden er natuurlijk met bij en wat dat betreft heeft zij pech gehad evenals drie arme duivels in Moskou, die tot langdurige gevangenis straffen zijn veroordeeld omdat zij „zwarte" toegangsbewijzen voor een voetbalwedstrijd verkochten. Trouwens ook een Belgische collaborateur kon van pech spreken toen hij een partijtje juwelen wilde bekijken, die hij onder de vloer van zijn villa verborgen had en tot de ontdekking kwam, dat dieven alles meegenomen hadden. ONZE HOLLANDSE ARTISTEN hebben ook al met pech te kampen want de bekende toneelspeelster Rika Hopper ligt voor een heupbehands- ling in een ziekenhuis en dit is even eens het geval met de acteur Piet Bron, die een longontsteking heeft opgelopen. Het is niet gezellig in een ziekenhuis maar nog minder in de gevangenis waar twee jeugdige Nederlanders terecht kwamen, die het plan beraamd hadden om vier ton gietijzeren staven van een Belgische firma te stelen, tussen twee haakjes een niet gemakkelijk karweitje omdat je zoiets niet in je broekzak kunt steken. pjET GIETIJZER is nog waar het be hoort te zijn, maar er zijn andere dingen wanr men tot dusver tever geefs naar gezocht heeft en die toch niet zo klein zijn, dat niemand ze zou kunnen ontdekken. Daartoe behoort o.a. de Amerikaanse bommenwerper, welker bemanning zich kort geleden per parachute in Zeeland heeft laten vallen. Het vliegtuig is blijkbaar niet in de Schelde gevallen, maar de wrak stukken zijn nog niet gevonden, even min als de acht vliegmachines die een zekere Farnfield in Engeland heeft laten opstijgen en waarvan niemand later iets gehoord heeft, zodat men aanneemt, dat ze naar Palestina zijn gevlogen. DAAR IS HET nog allesbehalve rustig en maakt men zich er bezorgd over de toekomst evenals in Bornholm. net Deense eiland in de Baltische Zee, waar plotseling een zo sterke Sovjetvloot is verschenen, dat de ongeruste Denen cr maar een gewapend fregatschip naar toe gestuurd hebben. Waar over de Sov jets gesproken wordt, is het trouwens altijd rumoerig en niet het minst op het Russische vliegveld Rangsdorf bij Berlijn, waar een depot met meer dan 15 ton springstof in de lucht is gevlo gen. Oorzaakonbekend. MET MINDER LAWAAI ging de geheimzinnige ontvoering van de plaats vervangende Sovjet-commandant van V/enen gepaard. Niemand weet waar liij gebleven is, ook de Russen niet dat zeggen ze tenminste maar ze hebben van officiële zijde wel een onderzoek ingesteld naar dc betrekkingen welke hi] met buitenlanders zou hebben on derhouden. In Japan was het trouwens ook niet rustig, maar daar hebben de Russen geen schuld aan. Er woedde daar een storm, die niet minder dan 70 per sonen gedood heeft en er een even groot aantal op spoorloze wijze heeft laten verdwijnen. QP DE RUBBERONDERNEMING „Kawang bij Wanaradja is een 30- jarige employé vermoord een zwager van admiraal Helfrich. Het wordt hoog tijd, dat er aan die sluipmoorden eens paal en perk gesteld wordt. Indië blijft trouwens een oord van voortdurende onaangename verrassingen in tegenstel ling met ons eigen veilige landje waar het personeel van het Loo met een grootscheepse huldiging afscheid van prinses Wilhelmina heeft nomen en de regering een verzoek van Nieuw Guinesche organisaties heeft gekregen om van dit gebied ons thans zo be kend door de artikelen van onze mede werker Anthony van Kampen een kroonkolonie te maken. DE DUITSERS kunnen bij de hui dige wisselkoers voor 4 ton tegen dol lars verkochte kolen 5 ton Britse te rugkopen. Zo ergens, dan is hier zeker sprake van „zwarte" handel. Er zit muziek in, evenals in het pierement waarmee een groep slagers uit Groen- lo op de kermis in Lichtenvoorde is verschenen .,om op deze wijze nog iets te kunnen verdienen". De boeren waren bevreesd, dat de geschiedenis van de rattenvanger van Hameien zich zou herhalen en bonden hun koeien extra vast, maar het is de grote vraag of de dieren werkelijk zo stom zouden zijn geweest om zich bij de slagers aan te sluiten. WAT ZULLEN WE U nog meer vertellen? Weet u al, dat er handgra naten zijn gegooid in een schoollokaal in Bangkok waardoor twee kinderen werden gedood? Een volkomen zinloze daad natuurlijk. De jeugd heeft recht op leven en trouwens ook op bewe ging en zo dachten er ook de 2000 padvinders over, die van Rome naar het buitenverblijf van de Paus zijn gewandeld en daar door Z. H. ont vangen zijn. Schrikt u niet te veel van de botsing van twee treinen waardoor 17 passagiers gedood werden. Het ge beurde in Voor-Indië en er zullen dus wel geen vrienden of kennissen bij betrokken zijn. In het nationale radioprogramma was gisteravond een rede van Prins Bern hard opgenomen, waarin Z. K. H. pleit te voor steun aan de Niwin. „Een bedrag van 9millioen gulden werd door de Niwin in 2 jaartijd omge zet in boeken, uitzending artisten, film apparatuur en films, muziek, sport- materiaal enz. 9'h Millioen is ongetwij feld een groot bedrag, doch het bete kent in twee jaar voor 200.000 perso nen slechts 6'/i cdht per man per dag", zo zeide de Prins. „De actie waarmee de Niwin haar werkzaamheden begon, was de kerst pakketten-actie, het eerste materiële en morele blijk van medeleven van 't gehele Nederlandse volk met de strijd krachten in Indië. Thans, twee jaar later, is de derde kerstpakketten-actie in volle gang. Voor de derde maal zal de Niwin zorgen, dat ieder van de 200.000 mannen en vrouwen overzee in die dagen een pakket ontvangt. En zij zullen dit pakket ontvangen van u, van het gehele Nederlandse volk. als een bewijs, dat men hen in Nederland niet vergeet". Gevangenisstraf in plaats van internering Als algemene maatregel van bestuur op grond van de wet overgang bijzon dere rechtspleging is een Kon. Be sluit verschenen, waarbij bepaald is, dat met ingang van 15 September in ternering kan worden veranderd in gevangenisstraf, te ondergaan in een Rijkswerkinrichting. VEILIGHEIDSRAAD KOMT BIJEEN. Sir Alexander Cadogan, voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft een ver gadering van de Veiligheidsraad uit geschreven op Donderdag 16 Sept. Kleurenfilm is in beslag genomen De verwijzingsofficier van de Com- manderend-Generaal heeft de kleurenfilm, die de cineast Henk Alsem gemaakt heeft van de in- huldigings- en jubileumfeesten in beslag genomen. Tevens is de heer Alsem geschorst in zijn functie van kapitein bij de legerfilmdienst.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1