Communisme in Indonesië wordt bestreden Bestaande plannen voor Westelijke Unie zijn niet uitvoerbaar Donderdag 16 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1914 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Pessimisme over Moskou De diepzee-expeditie Piccard—Cosijns .Met alle ien dienste slaande middelen" Gevechten in Oosi-Java Weerbericht Amerika wenst verbond van West-Europa DE ONGEREGELDHEDEN IN DE REPUBLIEK Bevin over vrede voor komende generaties Communisme in Azië Hoe ongenoeglijk rolt het leven Nieuwe Bonnen BUREAU: Koningstraa' 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred C A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK lorum TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties i. Juttertjes")tot 15 woor den 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. Te Londen is men pessimistisch ge stemd omtrent de resultaten van de besprekingen, die de vertegenwoordi gers van de V. S., Engeland en Frank rijk Dinsdagavond met Molotov ge voerd hebben. Mochten de besprekingen te Moskou definitief mislukken, dan kan ver wacht worden, dat de westelijke mogendheden twee stappen doen, t.w. de volledige publicatie van de be sprekingen te Moskou en Berlijn en een snelle beslissing over het al of niet voor de Assemblee der V. N. brengen van de Berlijnse kwestie. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dat Stalin op het ogenblik zijn jaarlijkse vacantie houdt 0p grote afstand van Moskou" en dat 'hij daarom de Westelijke vertegen woordigers deze week niet heeft ont vangen. Berichten, dat hij de vertegen woordigers had „geweigerd" te ontvan gen, werden onjuist genoemd. Gisteren heeft de „Scaldis", het vaar tuig dat de chroomstalen kogel waar mede de professoren Piccard en Co sijns in de Golf van Guinea tot meer dan 4000 meter onder de zeespiegel zullen afdalen, te Antwerpen het an ker gelicht. De beroepsverenigingen van België en buitenlandse verzeke ringsondernemingen hebben prof. Pic card een gratis levensverzekering van 1.600.000 Belgische francs aangeboden. 0E NEDERLANDS-INDISCHE REGERING heeft een communiqué uitgegeven, waarin iedere communistische actie in strijd met de openbare orde wordt verklaard en waarin voorts wordt aangekondigd dat „deze misdadige werkzaam heid met alle ten dienste staande wettige middelen zal worden bestreden". „De ontwikkeling van de communistische actie in Zuidoost-Azië heeft duidelijk de methoden en doelstellingen dezer agitatie in het licht gesteld", zo wordt gezegd. „Aanvankelijk neemt zij de schijn aan legale wegen te volgen, maar zodra de om standigheden daarvoor rijp worden geacht, onthult zij zich als een beweging, die er op gericht is het wettige gezag omver te werpen of minstens aan te randen. Zij schroomt niet, van republikeins gebied uit onrust te verwekken en geweld te plegen in niet-republikeinse streken. Dit is in strijd met de bestand-overeenkomst. Het spreekt van zelf dat de thans aangevangen bestrijding zich alléén richt te gen hen, die de misdadige oogmerken der communistische agitatie uitvoeren, nastreven of propageren en niet tekort doet aan vrijheid van woord en geschrift of van politieke organisatie, zolang deze geen communistische ondergrond heeft en daarmede grenzen van wettige en vreedzame actie niet worden overschreden PICCARD gratis verzekerd Stakingsgolf over Frankrijk Na een treffen met 2000 stakende ar beiders van de vliegtuigfabrieken te Pa rijs zijn vier politiemannen naar het ziekenhuis gebracht; 23 andere politie mannen zijn eveneens gewond. Tevoren hadden leden van het Alge meen Frans Verbond de arbeiders aan gespoord, de fabrieken te bezetten, sta^ kingscomité's te vormen en stakings- posten uit te zetten. Volgens functiona rissen van het vakverbond is 90 pet. der 30.000 arbeiders aan de Renault-fabrie- ken in staking, volgens de directie der fabriek 50 pet. Voorts is 2000 man personeel van het vliegveld Orly te Parijs in staking ge gaan. Te Marseille hebben transport arbeiders gedreigd 24 uur in staking te gaan. Uit republikeinse bron wordt ver nomen, dat sedert enige dagen in door de Nederlanders gecontroleerde gebie den van Oost-Java gevechten tussen Republikeinse en Nederlandse strijd krachten zijn uitgebroken. Volgens de zelfde bron hebben de Nederlanders een nieuwe waarschuwing aan de Re publikeinse plaatselijke autoriteiten gezonden om de strijd te beëindigen. Indien dit niet geschiedt, zullen de no dige maatregelen genomen worden. De Amerikaanse militaire waarnemer ko lonel Mayer zou zich naar het Repu blikeinse gebied begeven, teneinde een bijeenkomst tussen de Nederlandse eik Republikeinse commandanten van Oost-Java te beleggen. Het Amerikaanse weekblad „U. S. News and World Report" schrijft in een artikel, dat de moeilijkheden tus sen de Nederlanders en Indonesiërs de productie in de war brengen van goederen, waaraan in Europa en de V. S. behoefte bestaat. Dit kan. aldus het blad. nadelige gevolgen hebben voor de vorming van strategische voor raden in de V. S„ in het bijzonder wanneer er nieuwe gevechten ont staan. De voorzitter van de Republikeinse delegatie. Moh Roem. heeft medege deeld. dat er tot dusverre geen aan wijzing is dat een stilstand in de on derhandelingen tussen de Republiek en Nederland voorkomen kan worden. MINISTER STIKKER NAAR DE V. S. De minister van buitenlandse zaken, de heer mr. Stikker, is voor een kort bezoek naar Washington vertrokken, teneinde besprekingen- te voeren, over de algemene politieke verhoudingen en over de ontwikkeling van het com munisme in het Verre Oosten. Communisten als verzetslieden Het werkcongres van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd te Deiden besprak de vraag of het lidmaatschap verenig baar is met het lidmaatschap van de Communistische Partij Nederland ..De Waarheid". Hierop werd door het con gres met 72 stemmen ja. 19 stemmen neen en één onthouding geantwoord. Tevens besloot het congres, dat het geen zin heeft van de leden gezien de waarborgen welke de statuten bieden eer politieke gezindheidsverklaring te eisen. Het congres stelde voorts vast. dat het van het hoogste belang is. dat het wetsontwerp inzake overlijdensacte van als vermist beschouwden uit de bezet tingstijd. spoedig wet wordt. Privé-volksstemming van De Gaulle Generaal Charles de Gaulle heeft éen manifest aan het Franse volk uit gegeven, waarin hij degenen die het met hem eens zijn verzoekt dit ken baar te maken door een speciaal zegel te kopen en dit aan hem op te zenden. Een zegel kost 50 francs en draagt het opschrift: „voor het welzijn van het land - ja". Het manifest zal de ko mende dagen door het gehele land worden verspreid. Een partijfunctionaris heeft meege deeld, dat reeds vijf millioen van deze zegels in het bezit zijn van plaatselijke Gaullistische agenten en dat er zoveel worden gedrukt als nodig zijn. ONDERZEEëERS NAAR DE WEST. Twee onderzeeboten, de „O 24" en de „Zeehond" zijn van de onderzeeboot basis in de Waalhaven te Rotterdam vertrokken naar de West, waar zij met Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zullen oefe hen. De reis zal ongeveer een half jaar duren. VERSTERKING VAN DE „LUCHTBRUG". Veertig transportvliegtuigen, type Skymaster, van de Amerikaanse lucht macht zijn onderweg naar Duitsland ter versterking van de „luchtbrug" naar Berlijn. Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Ma tige tot zwakke wind tussen Noord en Noordwest. Iets kouder. Te Washington is men van mening, dat de nieuwe defensieplannen van Engeland de dringende noodzakelijk heid onderstrepen van een doelmatig West-Europees verbond. Europese diplomaten te Washington hebben als hun mening te kennen ge geven, dat, indien Engeland zo dras tisch moet optreden, terwijl van zijn legersterkte en productiemiddelen reeds het uiterste gevergd wordt, een soort gelijke inspanning van West-Europa als geheel met ondersteuning van de V. S. op zijn minst wenselijk, zo niet van het eerste belang is. DE BANCKERT TE LISSABON De torpedojager „Banckert" is gis teren te Lissabon aangekomen en zal 17 September de reis naar Nederland voortzetten. Het bezoek van de Koningin aan Ruskin-school Zoals reeds medegedeeld, bezocht Koningin Juliana tijdens haar kort verblijf met Prins Bernhard in Lon den o.m. de John Ruskin school, een speciaal opleidingsinstituut voor gedeel telijk blinde kinderen. Nader vernemen wij dat de konink lijke moeder van prinses Marijke, die in haar prilste jeugd een oogoperatie onderging, zich wilde oriënteren over de op de genoemde school gevolgde methoden, mede als voorlopig onder zoek naar de eventuele mogelijkheden een soortgelijke school in ons land te doen oprichten. De Republikeinse autoriteiten hebben aangekondigd, dat te Soerakarta de rust is hersteld. De orde wordt er ge handhaafd door een mobiele brigade van de staatspolitie. Alle Republikeinse troepen zijn in de kazernes geconsig neerd. Maandag waren er gevechten uitgebroken tussen verschillende leger eenheden, waarbij in totaal 14 man werd gedood. Te Madioen is de watervoorziening gestoord door een staking van 600 ge meente-ambtenaren. Voor Radio-Djokja is een dagorder voorgelezen van generaal Soedirman, de republikeinse legercommandant. Deze verklaart hierin, dat op het ogenblik de binnenlandse onenigheden een critiek stadium hebben bereikt en dat er ge vaar bestaat voor de staats-souvereim- teit. Drees antwoordt op Indisch verwijt Minister-president Drees heeft tele grafisch geantwoord op de klacht van de organisaties in Indië. die hem ver weten dat hij de Indo-Europeanen tot Nederlanders-tweede-klasse had gede gradeerd. De minister zegt in zijn tele gram, dat zijn woorden geen rangschik king in betekenis behelsden, maar een eenvoudige opsomming van groepen. Stellig heeft hij niet bedoeld een dis- qualificatie uit te spreken. De regering wenst bestendiging van de band tussen Europese en Indische Nederlanders. Nederlandse oppostie tegen Z.-Afrikaans gezant Te Johannesburg is, naar de „Rand Daily Mail" schrijft, bezorgdheid ge kweekt door het feit, dat een deel van de Nederlandse pers heeft geprotes teerd tegen de voorgenomen benoe ming van een nieuwe gezant van Z. Afrika in Nederland, van wie werd verondersteld, dat zijn houding in oorlogsjaren niet bewonderenswaardig is geweest. De Nederlandse regering zal worden gepolst over de voordracht van andere gezant. Diens naam wordt thans nog strikt geheim gehouden. De Groenlose slagers hebben een originele wijze gekozen om hun ongenoegen over de vleesdistributie te -iten. Zij huurden een orgel, voorzagen dat van toe passelijke opschriften en collecteerden in hun witte jassen om op deze manier „in hun onderhoud te voorzien". De zonderlinge optocht trok veel belangstelling. T\e Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft in het Lagerhuis ver- klaard dat de bestaande plannen voor de stichting van een Westerse Unie niet uitvoerbaar zijn. Als er een Statenbond kon komen van West-Europa, Enge land en het Gemenebest kan er een vredes- en evenwichtsmacht geschapen wor den die voor komende generaties de vrede verzekert. Wij zullen, zo zeide Bevin verder, alle middelen aanwenden om het aan wakkeren van een burgeroorlog als wapen van de buitenlandse politiek de kop in te drukken „overal waar bur geroorlog het kwade hoofd opstqekt". Sprekend over de toestand in Malakka. zeide Bevin. dat de regering niet van plan is ..aan deze terreur toe te ge ven". „In geheel Zuid-Oost-Azië leeft een communistisch plan. in handel en op alle andere gebieden elke westerse combinatie te verdrijven". Over de economie zei de minister: ..Ik geloof niet. dat Engeland minder afhankelijk van andere grote mogend heden kan zijn dan in oorlogstijd. In dien wij een «op zichzelf vertrouwend, onafhankelijk en verjongd Europa op bouwen en er in slagen, de schade van twee oorlogen te herstellen, dan is er een mogelijkheid, dat een beter even wicht in de wereld geschapen wordt". Het is niet de fout van Engeland, al dus Bevin. dat de regering geen sa menwerking der vier grote mogend heden op dit gebied heeft verkregen. De schorsing van kapitein Alsem Naar aanleiding van hetgeen plaats vond met de kleurenfilms van de plechtigheden te Amsterdam, welke door of namens de reserve-kapitein H. M. A. Alsem werden opgenomen, deelt de Legervoorlichtingsdienst o.m. het volgende mede: ..De tijdelijke reserve-kapitein voor algemene dienst H. M. A. Alsem is met ingang van 13 September 1948 door de luitenant-generaal chef van de ge nerale staf mr. H. J. Kruis tot nader order in de uitoefening van zijn dienst betrekkingen geschorst, in verband met het feit. dat sterke vermoedens zijn gerezen, dat de films, welke door of namens de resérve kapitein Alsem te Amsterdam zijn opgenomen, vervaar digd zijn in strijd mét terzake bestaan de bepalingen en gegeven voorschrif ten. en dat de reserve-kapitein Alsem zijn functie als officier van de leger- film- en fotodienst heeft misbruikt om zijn particuliere belangen op filmge bied te behartigen". MINISTER BEVIN voor komende generaties KUPERS GAAT HEEN De heer E. Kupers zal het volgend jaar aftreden als voorzitter van het NVV. In dit verband is een E. Kupers- fonds gevormd, dat beoogt gelden bij een te brengen voor een Kupersoord, dat in navolging van het Troelstraoord een centrum van studie en ontspan ning zal worden. Kruideniers bij de minister In een onderhoud met het bestuur van de vakgroep detailhandel in Krui denierswaren heeft de minister van Economische Zaken, Prof. v. d. Brink, de kruideniers verzocht het openlijk protest tegen de prijsbeheersing te sta ken. De minister wil nader kennis maken met de moeilijkheden en de toekomst van het kruideniersbedrijf en toonde 'zich éen' uitgesproken voorstander van een zo spoedig mogelijk herstel van een vrije handel. VERLAAGD TARIEF ALLEEN- VOOR LUCHTPOSTBLADEN Familiebetrekkingen van onze mili tairen in Indië verzenden per week 600.000 brieven naar de Archipel, ter wijl 39000 dagbladen de mannen op de hoogte houden van het nieuws. In verband met dit toenemende post verkeer mag met ingang van lTOctober uitsluitend gebruik gemaakt worden van luchtpostbladen, wil men tenmin ste het voordeel van verlaagd tarief genieten. Zodra de Ojude postbladen zijn verbruikt, zullen nieuwe verkrijg baar worden gesteld met een groter oppervlak om te beschrijven. De mogelijkheid blijft geopend om gewone brieven te schrijven, maar voor deze brieven geldt dan het gewone luchtposttarief. T/RIENDEN, de politiek is ook niet alles. Altijd glimlachen voor de filmcamera's, achttien-urige arbeidsdag, eeuwig dineren met toespraken bij de pudding en tenslotte onwelriekendheid als dank. Graaf Bernadotte kan er van meepraten. Heeft letterlijk en figuurlijk heen en weer gevlogen om grotere slachtpartij in het Heilige Land te voor- BERNADOTTE het valt niet mee komen, heeft in de afgelopen weken een niet te schatten aantal mensenlevens voor vernietiging behoed en moet thans van dr. Emanuel Neumann (lid der Zio nistische wereldorganisatie) horen „dat hij zich bewust of onbewust leent voor manoeuvres van de vijanden van Israël". „Graaf Bernadotte is geen on partijdig bemiddelaar; hjj is bezig het vertrouwen van de gehele bevolking van Israël te verspelen" zei de heer Neumann. De Britse commandant te Berlijn, Herbert, heeft ook zo iets naast zijn ontbijt gevonden. De sovjet-comman dant Kotikof schreef hem: „Ik protes teer krachtig tegen de incidenten bij de demonstratie van Donderdag en ik sta er op dat de schuldigen worden gestraft. Het mag niet weer gebeuren". Is het een wonder dat het aspirineverbruik in internationale politieke kringen toef neemt?' De broer van generaal De Gaulle heeft in New York verteld dat er in Frankrijk gauw algemene verkiezingen komen. Dan zal de partij van de gene raal de .meerderheid verwerven. En dan is het in Parijs afgelopen met dat sparen van „de kool" en de geit. Over verkiezingen gesproken: de communis ten in Berlijn, zullen niet deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen op 14 November. Zij vinden het daartoe ge nomen besluit ondemocratisch. Serieus. J^INDER somber is het nieuws uit eigen land. Zestigduizend vaderlanders werden binnen twee jaar lid van de wegenwacht. Scheveningse vissers voerden vier tonijnen aan; de diertjes wegen ongeveer 250 kilo en zijn een lekkernij als ze in de rook hebben gehangen. Binnen één week heeft een koe van boer Verduin tweemaal de Nieuwkoopse plas overgezwommen. Training voor Helsinki 1952. Een Haag9e uitgever drukt boekjes getiteld ..Bran dende kaarsen" en stuurde een kist vol naar Java; kreeg ze terug van de expe diteur met de opmerking dat „wegens brandgevaar geen brandende kaarsen ter verzending werden aangenomen". De Opregte Haarlemsche Courant (van 1656) is saamgesmolten met het Haar lems Dagblad. Het ga de nieuwe com binatie (met of zonder de plaatselijke olie) voorspoedig! Koos Vorrink heeft in Düsseldorf tot de Duitse journalisten gezegd dat ze wat minder hard moeten schetteren tegen de Nederlandse an nexatie-eisen. Er is zoiets als een bezet ting geweest en er was zoiets als roof op grote schaal. Dat moet toch uit de lengte of uit de breedte. (In vierkante kilo meters) WAARMEE we tegelijk weer in de ongenoeglijkheid zitten. De Griekse opstandelingen melden dat ze 4363 soldaten van de regering hebben gedood bij Florina en Epirus. In China is het nog erger: Nanking bericht dat 55 millioen Chinezen (een achtste van dt bevolking) dakloos zijn door burger oorlog en overstromingen. Vierhonderd gedetineerden in het interneringskamp Stuttgart zijn gaan staken omdat de financiële goochelaar Hjalmar Schacht is vrijgelaten. De V.S. en Korea zijn tot overeenstemming gekomen omtrent het verblijf voor onbepaalde tijd van Amerikaanse bezettingstroepen in Zuid- Korea; die zitten daar ook niet om duimen te draaien. In Saksen hebben de Sovjets dertien personen uit de tex tielindustrie achter slot en grendel ge zet; beschuldiging: sabotage. Denemar ken heeft aan Moskou gevraagd wat al die vliegtuigen bij Bornholm hadden te zoeken en Noorwegen heeft het Deense voorstel tot vorming van een gemeen schappelijk Scandinavisch parlement in principe goedgekeurd. Tot troost voor ontruste gemoederen een bericht uit Amerika: Men is begonnen met de aan- 't Begon in een bus Twee Nederlanders reisden door Engeland en hadden in Goldthorpe moeilijkheden met de shillings en de pennies. Dat is zo simpel niet. Busconductrice mevrouw Crick gaf de Dutchman vriendelijk on derricht. ontving dezer dagen de uitnodiging met man en beide kleuters vacantie door te brengen in Den Haag en is de levende be vestiging van de waarheid dat be leefdheid beloond wordt. Soms. leg der fundamenten voor het perma nente gebouw van de Verenigde Naties. £HINA heeft een zwaar verlies ge leden. De befaamde Christen- generaal Feng (1.92 meter, 225 pond) vond de dood bij een scheepsbrand. Hij was methodist en doopte zijn solda ten met een tuinslang. Andere doden: Lidi Mohammed Moncef, voormalig Bey van Tunis (kleinzoon van die, waar Prikkebeen belandde), was collabora teur, werd afgezet en stierf in Pau, waar hij sinds 1945 huisarrest had. In het Engelse culturele Mekka Stratford- upon-Avon (waar de geest van Shakes- pe&re nog leeft) werkte Mary Cowan als schoonmaakster in het Memorial Theater. Zij las een advertentie waarin oude boeken werden te koop gevraagd, pikte een paar eerste (onbetaalbare) drukken van Shakespeare's werken en liep tegen de lamp toen ze een tientje voor de vijf stuks vroeg.Veertien snuifdozen van Frederik de Grote (fluit) en de koningskroon van Prui sen (exit) worden door de Britse auto riteiten teruggegeven aan het huis Ho- hcnzollern. En dat is dan het laatste snufje voor vandaag. Amerikaans schip beschoten Het ministerie van buitenlandse Za ken der V.S. heeft bericht ontvangen, dat het Amerikaanse koopvaardijschip vloses Brown van de Oost-Siberische klist uit beschoten is. Volgens de Marine-Beurs te San Francisco had de Moses Brown op -12 Augustus Panama verlaten met be stemming Yokohama. Het was in San Francisco niet bekend, wat het schip aan boord had. Opnieuw Duisers veroordeeld Een militaire Sovjet-rechtbank te Berlijn heeft twee Duitsers veroordeeld tot twintig resp. vijfentwintig jaar dwangarbeid wegens „gewapenderhand reven bij het dragen van het uniform van het Sovjet-leger". HILVERSUM OP NIEUWE GOLFLENGTEN Op de radio-conferentie in Dene marken heeft Nederland voor Hilver sum I de golflengte 402 m. verkregen en voor Hilversum 2 de 298 meter band. Er zal een eind komen aan de storing door andere zenders, terwijl voorts een derde golflengte van 182 meter is toegewezen. Deze besluiten zullen echter pas in 1950 in werking treden. DE STRIJD IN HAIDERABAD. Te New Delhi wordt meegedeeld, dat Indische troepen Aurangabad. op één na de grootste stad van Haiderabad, bezet hebben. De stad had zich on voorwaardelijk overgegeven nadat het verzoek van de gouverneur om hem de voorwaarden voor de overgave ter hand te stellen, van de hand was ge wezen. ONTSLAGEN IN DE SOKOLORGANISATIE. Het Tsjechoslowaakse nieuwsbureau meldt, dat 103 „functionarissen en le den van de Sokolorganisatie zijn ont slagen wegens „medeplichtigheid aan de voorbereiding van de tegen de staat gerichte demonstratie tijdens de begra fenis van president Benesj". Voor het tijdvak van 19 September t/m 9 October zijn de volgende bonnen voor vlees aangewezen: 204, 206 Vlees 100 gram vlees. 205 Vlees 300 gram vlees. Voor het tijdvak van 19 September t/m 2 October zijn van de tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA QC 808 aangewezen de bonnen: 103. 107 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 September worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernie tigd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1