Frans luchtverkeer ligt vleugellam Commandant van 7 December-divisie van functie ontheven Veiligheidsraad voor nieuwe puzzle De vreemde ziekteverschijnselen te Uitgeest Vrijdag 17 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1915 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Generaal Dürst: Offers wellicht tevergeefs gebracht Mr. Stikker waarschuwt Amerika Ook minister Lieftinck naar Amerika Kotikof maakte bliksemtocht langs zijn sector Fanny was in Finland Haiderabad's klacht tegen India Weerbericht De aarde is topzwaar geworden Kerk-gedenkplaat voor circusleeuw BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct pei mm. - Kleine advertenties Juttertjes") tot 15 woor den 1—el* woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. 99 Gisteravond om half elf arriveerde Schiphol de voormalige bevelheb- der 7 December Divisie en gewe en territoriaal bevelhebber op West Java, de generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt. Generaal-majoor Dürst Britt is op 2 September door de leger commandant generaal Spoor ontheven van lijn commando over de 7 Decem ber divisie en van zijn functie als ter ritoriaal bevelhebber. HU werd ver vangen door de generaal-majoor van het KNIL, E. Engles. Rij aankomst vertelde generaal-ma joor Dürst Britt, dat hij zeer veront waardigd was over de berichten als zouden de soldaten van de 7 December Divisie op onbevredigende wijze hun taak op West Java vervullen. Hij noemde hen uitstekende soldaten, die prachtig werk verrichten. Hun goede naam zou hij in Nederland met kracht verdedigen. Op onze vraag of zich naar aanleiding van de bovenvermelde commandowisseling ernstige ongere geldheden hadden voorgedaan tussen soldaten van de Koninklijke Land macht en het Koninklijk Nederlands- Indisch Leger, antwoordde de generaal bevestigend. Zijn aftreden, dat naar hij mededeelde te wijten was aan controverse tussen de K.L. en het KNIL had kwaad bloed gezet bij zijn soldaten. Hij had hen echter aange- De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker,1 heeft bij zijn aankomst te New York verklaard, dat „de communistische woelingen in Oost-Indië alle deel uit maken van een wereldplan. „Ik hoop, dat de Verenigde Staten een standpunt zullen innemen ten aan zien van de communistische bedrei ging in Oost-Indië, juist als in de Ber- liinse crisis". '„Het communisme moet als een wereldprobleem beschouwd worden". De minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, zal na de indiening der begroting per vliegtuig naar de Ver enigde Staten van Amerika vertrek ken voor het bijwonen van de verga dering van de Board of Governors van het internationale monetaire fonds en van de Internationale Bank voor her stel en ontwikkeling, welke van 27 September tot 2 October a.s. te Washington zal worden gehouden. spoord de zaak van het vaderland te stellen boven zijn persoonlijke belan gen en gezegd dat hij van zijn solda ten verwachtte, dat zij evenals vroe ger hun plicht zouden vervullen. De generaal verklaarde slechts „matig tevreden" te zUn over de huidige politieke toestand in Indo nesië. Deze situatie weet hU aan de „tactiek van het eeuwige praten". HU vreesde, dat de offers, die zijn divisie gebracht heeft de divisie telt meer dan 300 gesneuvelden wellicht tevergeefs waren. De generaal, die zeer geliefd was by de troep, is bij zijn afscheid hartstoch telijk toegejuicht. Vanaf de oprichting van de 7 December Divisie was gene raal Dürst Britt haar bevelhebber. Generaal-majoor Alexander Koti kof, de Sovjet-commandant van Ber lijn, heeft Donderdagavond een blik semsnelle tocht gemaakt langs de grens van de Sovjet-sector. Hij reed in 'n Mercedes, geflankeerd door sol daten met tommyguns. Vlak daarop betrokken Sovjet-militaire politie mannen hun posten aan de Sovjet kant van de Potsdammer Platz en de Brandenburger Tor. Ook de Duitse politie van de Oos telijke sector werd op deze twee pun ten versterkt en radiowagens hielden geregelde patrouilletochten. Een poli- tie-officier uit de Oostelijke sector deelde aan Reuter mede, dat deze maatregelen werden genomen, „om dat er bericht was ontvangen, dat het wel eens oproerig kon worden na de begrafenis van de jongeman, die tU- dens de ongeregeldheden van ver leden Donderdag was gedood". Nadat deze maatregelen van de Sovjets bekend waren geworden, zijn ook de Amerikaanse patrouilles in dat gebied versterkt. Donderdag liep Fanny Blankers— Koen haar eerste wedstrijd in Finland. Te Valkeakoski evenaarde zij het we reldrecord 80 m. horden door dit num mer in 11.2 sec. te winnen. Het we reldrecord stond op naam van Fanny BlankersKoen en Maureen Gardner (Groot-Brittannië), die tijdens de Olympische Spelen in dezelfde tijd over de eindstreep gingen. Ook de 100 m. werd een zege voor onze landge note. Zij won in 11.8 sec. Bij de Amsterdamse Droogdok Mij. ligt een 8000 tons schip, dat nu nog de naam „Luxor" draagt, maar binnenkort zal worden omgedoopt in „Negba". Het schip is door de regering van Israël aangekocht en wordt/het vlagge- schip der Israëlische handelsvloot. Op 5 October verlaat het de Amsterdamse haven om koers te zetten naar Tel Aviv met o.a. de 500 Joodse kinderen aan boord, die, afkomstig uit Oost-Europa, ongeveer een jaar in het voormalige Joodse krankzinnigengesticht te Apeldoorn hebben doorgebracht. De Veiligheidsraad is gistermiddag te ParUs bUeengekomen om te bepalen of de behandeling van de klacht van Hai- derabad over de aanval van India onder zijn jurisdictie valt. Het voorstel van de Chinese afgevaar digde Dr. Tsiang om de zitting tot Maandag te verdagen, werd met één stem tegen tien onthoudingen verwor pen. Op aandringen van Malik (Sovjet- Unie) verklaarde de Brit Cadogan, dat op 15 Augustus 1947 aan de souvereini- teit van Haiderabad een einde kwam, doch dat nóch India nóch Pakistan de souvereine rechten toegewezen kregen. 29 November sloot Haiderabad met In dia een ..stilstandsovereenkomst". Sindsdien zouden er schendingen plaats gehad hebben van deze overeenkomst. Nawab Moir Nawaz Joeung (Haidera bad) verklaarde, dat thans gewapender hand gestreden werd om het bestaan van het land „tegen een brutale invasie, die het geweten van de wereld heeft geschokt". Hij ontkende,, dat in zijn land Hatta acht onderhandelen noodzakelijk Hatta heeft in zijn antwoordrede op de debatten in het werkcomité van het voorlopige republikeinse parlement verklaard, dat de regering er niet van overtuigd is, dat zij de „Sovjet-doc trine" behoort over te nemen, zoals door verschillende sprekers was voor gesteld." Hg verklaarde, dat zjjn politiek ge baseerd is op het bereiken van on afhankelijkheid voor geheel Indone sië en dat voor het bereiken hiervan onderhandelingen met de Nederlan ders noodzakelijk zgn, hoewel de be sprekingen tijdelijk moesten worden opgeschort, doordat van Nederlandse zijde bestandsschendingen hadden plaats gehad." Franse premier bezuinigt 83 milliard De Franse premier Queuille heeft besloten alle onnodige uitgaven te ver mijden en kwam tot de volgende be zuinigingen: 10 milliard francs op militaire cre- dieten; 6 milliard francs op de gena tionaliseerde industrieën; 4 milliard francs op de openbare diensten; 3 mil liard francs op de wederopbouw. De nieuwe indirecte belastingen zou den ongeveer 30 milliard opbrengen, de directe belastingen 5? milliard. Nederlandse regering zal onderzoek instellen In welingelichte kringen te 's-Gra- venhage gelooft men dat de Neder landse regering de voorstellen voor de Vorming van een West-Europees par lement niet zal afwijzen of goedkeu ren, doch hun bruikbaarheid zal on derzoeken. Naar aanleiding van Bevin's verkla ring, dat dergelijke voorstellen „geen ogenblik de proef van een onderzoek zullen doorstaan" en men geen dak op een onvoltooid gebouw moet zetten, wordt in Den Haag gezegd, dat „het architectonisch bezien verstandig zou kunnen zijn de toekomstige bouw van het dak te bestuderen, terwijl men hog aan het huis bezig is. Het zou zelfs verstandig kunnen zijn de onderdelen van het dak van te voren gereed te maken". Verwachting, geldig tot heden avond; Over het algemeen veel bewolking, maar droog weer. Matige, langs de Waddenzee tijde lijk krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. f DE ENGELSE LEAGUE. Donderdag werd voor de Engelse league slechts één wedstrijd gespeeld, t.w. ChelseaCharlton Athletic 22. De luchtbrug en de zwarte handel Het Duitse Nieuwsbureau ADN (Sov jet-zóne), heeft verklaard, dat de lucht brug bezig is, de Berlijnse zwartemarkt van goederen te voorzien. Verklaringen aanhalende van Duitse arbeiders op het vliegveld Tempelhof, vervolgde het agentschap: „Iedere dag overhandigen Amerikaanse piloten grote voorraden voedsel en sigaretten aan hun Duitse groothandelaren, die de goederen on middellijk overbrengen naar ontelbare kleinhandelaren". 705 TEXTIELPUNTENK AARTEN VA WORDEN ONGELDIG Het C.D.K. vestigt er de aandacht op, dat de punten der oude textiel- kaarten VA 705 na 23 October a.s. niet meer geldig zijn. De punten der in om loop zijnde kaarten VA 804 blijven voorlopig geldig. anarchie heerst en noemde de daad van India „een schending van het handvest der V.N., die het gevolg is van een voorbedacht plan, waarvan de gevolgen zorgvuldig zijn overwogen en welover wogen zijn aanvaard". De afgevaardigde van India, Sir Ra- maswami Moedaliar, meende, dat Hai derabad niet bevoegd is dit geschil aan de Veiligheidsraad voor te leggen, daar het geen staat is en ook nooit de status van onafhankelijkheid heeft bezeten. Spr. verweet Haiderabad het bezit van tanks, 25-ponders en andere wapens. Zich tot Alexander Cadogan wendend, zeide hij: U. mijnheer de voorzitter als hoofd van de Britse delegatie, kunt be Stakingen zijn een ramp voor het land Alle verkeer van de „Air France" op de vliegvelden ..De Bourget" en „Orly", bU Parus, ligt in verband met een Woensdag begonnen sta king stil. Ook hef verkeer tussen „Le Bourget" en het vliegveld „Les Invalides" te ParUs is gestaakt. Al het administratieve personeel van de „Air France" of. „Le Bourget" is in staking. Sedert Woensdag 17 uur is geen enkel toestel van de Air France van de Parijse vliegvelden gestart, hoe wel het vliegend personeel niet deel neemt aan de staking. In de luchthaven van Les Invalides betaalt de maatschappij het bedrag van de reis terug aan de personen, die dit wensen. De toestellen van de buitenlandse maatschappijen landen en vertrekken ongeveer normaal, zowel te Orly als op Le Bourget. Het weinige verkeer dat nog bestaat ondervindt bovendien tal van moei lijkheden. Zo moest een toestel van Air France, dat gisterochtend Uit New-York te Orly is aangekomen, door .vrijwilligers worden gelost. In de Renaultfabrieken bij Parijs is het naar verluidt „rustig". Ongeveer de helft der arbeiders was in staking. In verschillende mijnen en fabrieken in Frankrijk wordt gestaakt, als ook onder de transportarbeiders. Het Franse blad „Combat" schrijft: „Hoe langer men zal talmen met de aanpassing der lonen, hoe scherper de maatschappelijke tegenstellingen zul- Amerikanen uit Boekarest teruggeroepen Het ministerie van Buitenlandse Za ken der Verenigde Staten heeft be kend gemaakt, dat het voldaan heeft aan een verzoek van de Roemeense re gering om vier leden van de Ameri- ter dan ieder ander lid van de Veilig,, kaanse legatie te Boekarest terug te heidsraad zeggen, hoe zij aan dergelijke oepen. Tegelijkertijd echter ontkent destructieve wapens kwam. j het ministerie, dat deze personen fo- De vergadering werd daarop tot to's zouden hebben opgenomen in „ver- Maandag verdaagd. I boden gebied". Minister acht berichten overdreven Het ministerie van Sociale Zaken delt het volgende mede: Enige tijd geleden deden verschil lende geruchten de ronde over zoge naamde vreemde ziekteverschijnselen te Uitgeest. Het is jammer, dat men zich zonder te bevoegder plaatse informaties in te winnen heeft overgegeven aan al lerlei dwaze veronderstellingèn, die. naar nu is gebleken, alle grond mis sen. maar intussen zelfs in het bui tenland ongerustheid hebben verwekt. Vanwege het staatstoezicht op de volksgezondheid is namelijk een on derzoek ingesteld, waarbij is komen vast te staan, dat van „vreemde" ziekteverschijnselen in de genoemde gemeente nimmer sprake is geweest. Wel zijn in Uitgeest eind Juli betrek kelijk veel gevallen van zachtaardige angina voorgekomen, waarbij enkele van een enigszins afwijkend, maar overigens ongevaarlijk karakter. Deze verschijnselen hebben zich niet uitsluitend tot Uitgeest beperkt; hoewel zich slechts daar een groot aantal gevallen van angina tegelijker tijd openbaarde, deden zich ook tezelf dertijd in andere gemeenten meerdere gevallen voor. Een en ander had vanzelfsprekend niets te maken met een „bepaalde luchtlaag", zoals sommigen veronder stelden. Wereldkampioenschap dammen in Nederland De internationale dambond heeft het tournooi om de wereldtitel 1948 aan Nederland toegewezen. De Neder landse Dambond onderzoekt de moge lijkheid om het tournooi op 23 Octo ber a.s. te openen. Bepaald is, dat Frankrijk en Nederland elk drie deel nemers, België twee en Zwitserland één kan afvaardigen. Voor Nederland staat de deelne ming vast van Piet Roozenburg, kam pioen van Nederland en nummer twee van de strijd om de Nederlandse titel, de IJmuidenaar Laros. Omtrent de derde deelnemer hoopt men, dat dit de tienvoudige kampioen Keiler zaï zijn. INE AARDE KAN onverwacht kante len. Ze doet eigenlijk niets anders, maar dan geschiedt het volgens pre cies berekende banen en wat de elec- tro-technische ingenieur Hugh Auchin- closs ons nu voorspelt, zou voor ons allemaal een geweldige catastrophe kunnen worden, omdat het evenwicht van onze planeet daardoor plotseling verstoord zou worden en wU in een heel andere sfeer zouden komen. Het (js aan de Zuidpool stapelt zich namelUk zo hoog op, dat Moeder Aar de topzwaar zou worden. Evenwel, het gevaar kan nog gekeerd worden. We kunnen voor slechts 10 millioen pond een expeditie naar de Zuidpool sturen, die de overtollige Usmassa's daar door atoomkracht tot ontploffing kan bren gen waarmee alle gevaar weer be zworen zou zgn. Andere geleerden be weren, dat er niet het minste gevaar is. We zullen het maar afwachten. We kunnen er toch niets aan veranderen. Toch behoeven we niet bij de pak ken neer te zitten en dat doen we trouwens ook niet. De dames Snip en Snap gaan voor 3 maanden naar Indië om de troepen te vermaken en Den Doolaard zal lezingen houden in Ame rika en gaat naar New York om er films over Walcheren te vertonen. Er wordt met verlangen naar hem uitge keken evenals de journalisten dat doen naar de uitspraak van de Hoge Raad waarvoor Dinsdagmiddag de heer Lunshof zal verschijnen en waar defi nitief zal uitgemaakt worden of de journalisten nu al dan niet een recht op beroepsgeheim kunnen laten gei den- Dubbel paradijs Door de natte zomer komt het in de omgeving van Borculo veel voor, dat vruchtbomen voor de tweede keer dit seizoen in volle bloei staan. De natuur is echter nog verder gegaan en heeft bij een kweker in Geesteren een appel boom voor de tweede keer zomer een flinke gegeven. deze vruchtendracht 6 MINDER BEHAGELIJK zullen zich de beide Britten zich gevoelen, die voor een Joodse rechtbank zijn ver schenen beschuldigd van spionnage ten bate van de vijand. Het is te begrij pen, dat men in Israël op dergelijke gasten minder gesteld is. Het is daar nog allesbehalve rustig evenmin als in Haiderabad waar alle vredelievende onderhandelingen zijn afgebroken. In Amerika volgt Marshall de gebeurte nissen met grote bezorgdheid en er zijn trouwens meer problemen, die zijn aandacht vragen, want België heeft om een lening van niet minder dan 500 mil joen dollars gevraagd. In Duitsland bekommert men zich op het ogenblik minder om het geld dan om de vrijheid en de Constituan te heeft er verklaard, dat de worste ling in *ost Duitsland er een voor de gehele mensheid is. Zij deed een be roep op alle Duitsers in de Sowjet- zone in Berlijn om onbevreesd door te vechten. De enige, die het er niet mee eens bleek was 't communistische lid. Hoe is 't mogelijk? JN JOEGO-SLAVIë is het ook al niet rustig en volgens het Italiaanse blad „II Tempo" zouden er bij botsingen reeds vele slachtoffers zijn gevallen. Er is zelfs strijd tussen de militairen waarvan een deel de zijde van Tito en een ander die van de Kominform heeft gekozen. De laatste groep heeft blijk baar het onderspit moeten delven. Een meer vredelievende geest ademt een bericht uit Madrid waarin verteld wordt, dat Franco een bezoek aan Por tugal zal brengen om de vriendschaps banden te versterken. •••"OM DICHTER bij huis te bjjjven kunnen we verk'appen. dat de beide Kamers der Staten Generaal Zaterdag 18 September gesloten zullen worden. Erg verrassend is het bericht trouwens niet. want zo iets is in het verleden ook wel eens gebeurd, zelfs eveneens in September. Verrassend was het althans voor zijn ouders ook niet dat de jeugdige avonturier Japie van Diepen uit Delft weer eens zoek was. Ditmaal werd hij uit een juist naar Montfoort vertrekkende bus gehaald waarin hij voor blinde passagier speel de. 1 ATEN WE ten slotte melden, dat men in Domburg een bom van 500 kg heeft opgegraven. Als die ontploft was, zou er van het dorpje niet veel zijn overgebleven. Trouwens, er zou op dit hele tranendal geen levende sterveling m rondwandelen als de 90 superforten, welke zich thans in Engeland bevinden met atoombommen geladen waren geweest en hun ladin gen onderweg hadden verloren. De chef van de Britse luchtmacht heeft namelijk uitgerekend, dat de explosie dan even krachtig zou zijn als die van 79.200 vliegende forten met normale projectielen. Laten we hopen, dat we een dergelijke explosie nooit zullen ho ren. We zouden er trouwens weinig over navertellen. QP HET TERRAS van 't palais Chail- lot waar de UNO op 21 September za' -ergadereu worden bronzen stand- len worden, hetgeen buitengewoon na delig is voor de productie en een wa re ramp betekent voor het land. „Wat ons het meest verontrust," al dus de „Liberation", „is het feit, dat men niets van een geneesmiddel, zelfs niet van een kalmerend middel be merkt." Ongeveer 300.000 metaalbewerkersin het gebied van Parijs hebben Donder dag te 16 uur het werk neergelegd tot hedenochtend. Bij de Renault-fabrie- ken te Parijs werd een arbeider, die nog werkte, gewond door een stuk metaal, dat een staker naar hem wierp. Een woordvoerder van de di rectie verklaarde tegenover Reuter, dat het werk misschien hedenochtend zou worden hervat. Op St. Rosa-dag van 1939 werd er in de St. Michielskerk te Sittard een druk bezochte Hoogmis opgedragen. Er ont stond een paniek onder de kerkgangers, toen er plotseling in de open kerkdeur een leeuw verscheen, die rustig door de mensenmassa heen drong tot op het priesterkoor, vlak vóór het altaar. De dodelijk verschrikte mensen zoch ten onder geweldig gedrang een uitweg uit de kerk, personen werden onder de voet gelopen en men verborg zich zelfs in de biechtstoelen en op de preek stoel. De woestijnkoning was ontsnapt uil zijn kooi in het circus op het nabu rige marktplein en werd door zijn op passer teruggebracht. Azor, de circusleeuw, had zich heel rustig gedragen, en zijn bijna eerbie dige kalmte bij het altaar gaf hem in Sittard de bijnaam: ..Godvruchtige Azor." Azor zal nu vereeuwigd worden. In de voorgevel van de St. Michielskerk zal een gedenkplaat worden aangebracht, waarin een leeuwekop is uitgebeiteld, met vermelding van datum en jaar van het gebeurde. Duitse munitie op scherp gesteld Het onder Britse licentie verschij nende blad „Sozial Democrat" heeft verklaard, dat 500 arbeiders in een geheime fabriek te Schwerin (Sovjet- zóne) bezig zijn Duitse artillerie-mu nitie weer op scherp te stellen. Vol gens het blad zouden in de afgelopen dagen 50.000 88 millimeter-granaten zjjn gerepareerd en per trein naar onbekende bestemming zijn vervoerd. Ammunitie uit alle delen van de Sovjet-zone zouden naar het kamp worden gebracht om schoongemaakt en van nieuwe ontstekingen te wor den voorzien. Misdaad of ongeval Toen de 72-jarige J. Hofstede te Lut- ten bij Dedemsvaart, die Dinsdag zijn woning had verlaten, daarin de vol gende morgen nog niet was terugge keerd. begon men argwaan te koeste ren en waarschuwde de politie. Een onderzoek wees uit, dat het lijk van H. Donderdagmiddag in een ondiepe sloot, niet ver van de verkeersweg Lutten-Heemse werd aangetroffen. Hoewel hier sprake kan zijn van een ongeluk, wordt misdaad met waar schijnlijk roof als drijfveer door de politie niet uitgesloten geacht. Tornado in Japan In Japan heeft een geweldige torna do gewoed. De schade is zeer aanzien lijk: een duizendtal huizen in de bui tenwijken van Tokio staat onder wa ter, het spoorwegverkeer tussen Tokio en Osaka is verbroken, de scheepvaart ligt stil en uitgestrekte rijstvelden staan blank. De stortregens teisteren nog steeds de streek en de stormwind heeft nog niet in kracht afgenomen. Deense Koning Brits admiraal Koning Frederik van Denemarken is de eretitel verleend van admiraal van de Britse vloot. Deze onderschei- oing valt samen met de plechtige opening van de Britse tentoonstelling m Kopenhagen en het bezoek aan Kopenhagen van het Britse depot schip voor duikboten de Maldstone en 8 duikboten. TWINTIG JAAR VOOR OUD-COMMISSARIS VAN AMSTERDAM. De Bijz. Raad van Cassatie legde de voormalige commissaris van politie uit Amsterdam, R. W. Dahmen, von Buch- l.olz, een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek op. Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam had deze ex-chef van het bu reau Joodse zaken tot levenslang ver oordeeld. bee.uen gepiaaisi, vervaardigd door de beeldhouwer Ponnier. Het is te hopen dat de besprekingen op evenveel waar dering aanspraak zullen kunnen ma ken als deze fraaie beelden. NIEUW EUROPEES RECORD VAN JANY. Alex Jany verbeterde te Casablanca het Europees record 500 m. borst- crawl door deze afstand af te leggen in 6 min. 0.9 sec. Het oude record stond sedert 23 April 1932 op naam van de Fransman Jean Taris met 6 min. 1.2 sec.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1