Stad w Omgeving. Invaliden als volwaardige staatsburgers Helder streek de vlag voor de Zil vermeeuwen De Sociaal-Medische Dienst der Koninklijke Marine Scheepvaartberichlen BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN O, DIE MODE Wieringeti Sportwedstrijden Umniden. Visserij-besommingen Watervogels behaalt 10- zege tegen Schoorl Helder II—DWS III 1—3 3l-zege voor HCSC WGW scoort achttien maal RK AFC en Texel verdelen de punten JVC hield geen stand 'Jrk In het donkergroene oppervlak van het Leidse Galgewater spiegelen zich de doodse muren van een oude zeevaartschool. Indertijd werden hier jonge kerels, die nauwelijks de zee hadden gezien, opgeleid voor een leidinggevende functie bij de koopvaardij. En sinds kort verblijven in dit gebouw mannen, die op alle zeven zeeën hebben gezworven en thuis kwamen als slachtoffers van hun plicht, voor altijd geschonden door het gemis van arm of been, of gezichtsver mogen. Toch past in dit gebouw geen medelijden, want hier wordt met optimis me en doorzettingsvermogen alles aangewend, om van deze invaliden weer vol waardige staatsburgers te maken. hun leven hebben ingezet voor rust en vrijheid, mogen niet aan hun lot worden overgelaten. Daarom was het eerste werk: onderzoeken, wie en waar deze mannen waren. Ze werden allen op een rol .geplaatst, die telkens werd aangevuld met degenen, die ziek of gewond uit de tropen thuiskwamen. Een 80-tal kon direct aan het werk in het gebouw te Leiden, dat door het vertrek van de MOD was vrijgeko men. Er moest hard worden gewerkt, want de inrichting was verre van lu xueus, toen deze dienst onder com mando van luitenant ter zee der le klasse J. W. Bach Kolling erin trok. Het was er zelfs een trieste bedoe ning. Het lekte en de vloeren in het verveloze gebouw verkeerden in de plorabele staat. Met hout en gereedschap, geschon ken door het comité „Rotterdam en de Mariniers", werd van de eerste dag af gewerkt aan vloeren en kasten, ta fels. magazijnopstanden, werkplaatsin richting, kippenhokken, ziekenzaaltjes, dienstkamers voor dokters en apotheek etc. Zelfs al is nog steeds niet alles in gericht, zoals het moet zijn, de dienst heeft intussen toch zijn werk met vrucht gedaan. Er is een marinier, die invalide uit Indië thuisvoer, en thans een betrek king heeft aan een grote machinefa briek. Er is een officier van de mari niers, die een been moest missen, en thans doceert en autorijdt als ieder ander. Er is een korporaal, die met een verwaarloosde bovenbeenbreuk thuiskwam, en thans een belangrijke administratieve functie heeft in een grote inrichting. Wat dergelijke uit komsten voor de mannen zelf beteke nen, voor hun zelfvertrouwen en zelf respect, aan arbeids- en levensvreugde, is niet uit te drukken. Het is treffend te zien, wat daar in Leiden gebeurt. Hoe mannen, wier been geamputeerd is, met een kunst been oefenen. Hoe anderen, afgeoefend, lopen zonder dat men kan zien dat zjj een been missen. Hoe er schoenma kers, timmerlieden, kleermakers, een horlogemaker, allen invaliden of her stellende zieken, fluitend en zingend aan het werk zijn, opgewekt, omdat zij zijn gaan merken: wij zijn niet min derwaardig, wij kunnen iets! Het moge hard schijnen, maar het staat niettemin vast, dat vloot, leger en luchtmacht slechts gezonde en va lide mensen kunnen gebruiken. En zo worden dan ook bij vloot, leger en luchtmacht geen invalide militairen gevonden, hoewel toch velen hun in validiteit aan de dienst te wijten heb ben. Vroeger verdwenen deze mensen uit de dienst, en moesten zij maar zien dat zij ergens terecht kwamen. Zij waren onbruikbaar, en gelukkig was de samenleving dan wel zo goed om deze onbruikbaren een handje te helpen. Door het verlenen van finan ciële steun meende men de zaak vol doende te hebben opgelost, maar men vergat dat de geest van deze invali den met geen goud kon worden gehol pen. Maak hen volwaardig! De officier van gezondheid der Ko ninklijke Marine Reserve D. H. F. Wol- ters, die van nabij met dit vraagstuk te maken kreeg, stelde zich terecht op het standpunt dat de steun aan deze invaliden beter kan worden verleend door hen van „onvolwaardig" weer „volwaardig" te maken. Daarbij dacht hij aan de mogelijkheid, dat zij ook weer volwaardig zouden zijn voor de militaire dienst. Er zijn immers in een modern leger en bij een moderne ma rine allerlei taken en diensten te ver vullen, die verricht kunnen worden door half-valide krachten, mits ze juist voor dat werk geschikt zijn. De Medisch-Sociale Dienst der Ko ninklijke Marine, die deze maand offi cieel in werking kwam, tracht van dit standpunt uitgaande onvolwaar dige invaliden door herscholing ge schikt te maken voor bepaalde taken, zodat zij voor honderd procent gelijk komen met de valide krachten, die dergelijke taken anders verrichten. Wanneer de marine deze mensen los laat, kunnen ze in de burgermaat schappij op een normale plaats komen. Dat daar in Leiden, onder de bezie lende leiding van dokter Wolters, energiek wordt aangepakt, hebben we kunnen constateren tijdens een bezoek dat we dezer dagen aan de Medisch- Sociale Dienst brachten. We zagen daar mannen, die geen handen meer hadden, maar haken, zoals Holmer in de film „De beste jaren van ons le ven". Deze mannen vroegen geen me delijden, want zij hadden zich in kor te tijd leren redden met deze haken, die hun hulpeloosheid ophieven. Daar waren ook andere invaliden, maar al len waren zij bezig zich vaardiaheden te verwerven, door gebruikmaking van de overgebleven mogelijkheden. Bin nen afzienbare tijd zullen uiterst be kwame technici en instrumentmakers, en tal van andere nuttige staatsburgers het gebouw aan het Noordeinde ver laten. Het is goed, dat zulk prachtig werk door de Koninklijke Marine werd aan gepakt. De mensen die ver van huis Aardijk, 24-9 van Mobile naar New- j Orleans. Abbekerk, Rotterdam- Sydney 24-9 van Genua naar Napels. Algorab, Calcutta-Rotterdam 24-9 van Duinkerken naar Antwerpen. Boissevain, Rio de Janeiro-Yokohama 24-9 van Manilla naar Hongkong. Buys Ballot, Rotterdam-Baltimore pass. 24-9 Wight. Eemland, Buenos Aires- Amsterdam pass. 24-9 Fernando No- ronha.Friesland, New York-Java, 24-9 van Aden. Groote Beer, 24-9 van Batavia naar Padang. Helder, 24-9 van Callao naar Amsterdam. Jaarstroom, Amsterdam-West Afrika 24-9 van Antwerpen. Java, 22-9 van Kaapstad te Port Elisabeth. Jobs haven, 24-9 van Tabou naar Free town. Kelbergen. 24-9 van Savona naar Sfax. Kota Gede, Batavia- Rotterdam pass. 24-9 Ouessant. La- wak, 24-9 nog te Ras Tanura. Lem- sterkerk, Perzische Golf-Rotterdam pass. 24-9 Straat Messina. Lissekerk, Amsterdam-Perzische Golf 24-9 te Suez. Loenerkerk, 24-9 van Port Elisabeth naar Kaapstad. Macoma (t)" 24-9 van Fahaheel naar Heysham. Mariekerk, Rotterdam-Japan 24-9 dwars van Corsica. Merwede. 24-9 van Rotterdam te Calcutta. Modjo- kerto, 24-9 van Semarang te Soera- baja. Nieuw Amsterdam. 24-9 18 uur van New York naar Rotterdam. Nigerstroom, 24-9 van Lonada naar Lobito. Omala (t), 24-9 van Abadan naar Beiroeth. Polydorus, 23-9 van Amsterdam te Makassar. Prins Alexander, Londen-Montreal pass. 24- 9 Lands End. Raki 24-" van Ma kassar te Donggala. Samarinda, 24-9 van Vancouver te Tacoma. Singkep, 25-9 van Aden te Penang. Stanvac Pendopo (t) 25-9 van Singa pore te Soengei Gerong verwacht. Tjibadak. 23-9 van Fatavia na-r marang. Tjiboda* Buenos Aires-Ja- pan, 22-9 van Port Elisabeth. Tjitja- lengka. 22-9 van Amov te Manilla. Volendam. 24-° van New York te Rotterdam. Westland. Amsterdam- Bueno» Aires pass 24-9 Fernando. Westerdam, 24-9 van Baltimore naar New York. Weltevreden, Rotter- dam-Java pass. 24-9 7 uur Point de Galle. Zondagmiddag op de Dijk Het prachtige weer waarmee de herfst heeft ingezet doet ons goed na dagen van harde wind en kilte, die ons met een zekere angst het naderende wintergetij deden tege moet zien. Speciaal gister was het het heer lijkste herfstweer, wat men zich maar denken kan en de Zondag maakte dat tallozen ervan konden genieten. Onze onvolprezen boule vard: de zeedijk, zag vol van de vele wandelaars, die genoten van de ruime aanblik van een wijde, bijna spiegelgladde zee. Ergens ver tegen de wazige zuidwestpunt van Texel tekende zich het silhouet van een zeiljacht, kort onder de kust deden een paar moedige ka- noërs hun ranke vaartuigjes het water klieven. Bij „Het Marsdiep" probeerden enkele koene lieden in badpak de temperatuur van het water, zij het uitermate aarzelend en de blik weer heffend ontwaar de men vóór zich dat geweldig imposante zilverige watervlak in een grootse rust, zó dat men zich op dat moment ternauwernood kon indenken, dat die stille zee ook wel eens een minder rustig uiterlijk heeft. Wij liepen de Dijk langj en daar was bij de windwijzer ook weer de visserman in zijn blauwe trui, die zijn hond ditmaal had thuisge- laten, met een pan op pad tussen de blootgeëbde stenen op zoek naar alikruiken. En daar waren nog de zwaluwen, snel wegschie tend, zeilend en zwenkend en ja gend achter de talloze insecten, die hun middagtourtje vlogen in het milde herfstlicht. De Dijk op Zondagmiddag. Wij beseften' opnieuw de waarde van dit prachtige bezit voor Nieuwe- diep, een bezit waarop vele an dere steden in den lande zeker ja loers kunnen zijn. TITELWIJZIGING v Met ingang van 20 September 1948 is de titel „commandant der Zeemacht in Nederlands-Indië" gewijzigd in commandant der zeemacht in het Oosten", afgekort CZMO. De titel commandant der zeemacht Indonesië" blijft voorbehouden voor de bevel voerend officier der Indonesische Ma rine in de toekomst, terwijl zeker niet uitgesloten moet worden geacht, dat bet bevelsgebied van de commandant der Koninklijke Marine zich ver bui ten de grenzen van Indonesië kan uit strekken, zodat de titel CZM-Indone- sië dan te beperkt zou blijken te zijn. J.JET was prettig in „Formoaa" Zaterdagmiddag en dikwijls een beetje spannend. Ruim twee honderd dames zaten er om de tafeltjes, genie tend van een kopje geurige thee, een pittige bonbon of een heerlijk plakje vruchtencake. Maar het voornaamste was dat dit maal niet, al smaakten deze zaken uitstekend Het woordje mode-show bleek de magische kracht geweest te zijn, die de dames naar de Koningstraat had gelokt Een vrouw schept er genoegen in om op de wandeling of zittend op een terras te zien hoe de andere ge kleed gaat. Welk een prettig iets is het dan eens rustig en gezellig zittend enkele uren onbelemmerd en zonder zich onbescheiden te voelen, te mo gen kijken naar al dat sierlijke, mooie en begerenswaardige, dat de mode ontwerpers voor het komende seizoen lanceren als de dracht voor de vrouw. En niet alleen voor de vele dames, ook voor uw verslaggever was het een ware verstrooiing dit festijn van char me, vlotheid van lijnen, gratie van coupe en harmonie van tinten te mo gen bijwonen, al is zijn oog minder deskundig dan dat der vrouw en des wege ook deze impressie. Wat de vijf mannequins telkens op nieuw en onvermoeid met een inne mende glimlach brachten, deed tal loze vrouwenharten sneller kloppen en zo nu en dan een enthousiast ap plausje opklinken. Het ging alles bijzonder vlot. In de zaal geen gehaast, daar Slechts het kalme soms zelfs statig tonen der japonnen, hoedjes, tassen, zilvervossen, bisams en Persianers in de aantrekkelijkste combinaties. Achter de schermen ge zwoeg. Elke mannequin had er haar helpster om zo snel mogelijk van klee- dij te wisselen, zich er heel goed van bewust, dat het niet goed is 't geduld van vrouwen lang op de proef te stel len. En dan was telkens even de span ning voelbaar als het gordijn werd weggeschoven en een nieuwe creatie gepresenteerd. Was het een kostbaar stuk edelbont en noemde de stem in de luidspreker een getal van vier cij fers dan ging er een gemeenschappe lijk „ooooü" door de zaal. Het ver langen zulk een chique en kostelijk habijt te mogen bezitten, was dan in veler ogen te lezen En wij dachten bij ons zelf, dat dit voor de vrouw toch alleen maar mo gelijk is dank zij de opofferingsgezind heid van de echtgenoot, die zich altijd maar tevreden stelt met hetzelfde colbertje, dat als het moet een decen nia mee kan zonder in strijd te zijn met de mode. Het feest werd besloten met het tonen van een prachtige trouwstoet met als gevolg zoete toekomstdromen voor de éen en weemoedig herinneren voor de ander. Gisteren werd van deze vlotte en uitgebreide show, gehouden op initia tief van het magazijn „De Bijenkorf" en de huizen Maas en Querelle uit de Koningstraat, een herhaling gegeven. Het initiatief van deze Helderse za ken mag zeker van harte worden toe gejuicht en heeft in elk geval de grote sympathie gehad van vrouwelijk Nieu- wediep. Er zal zeker nog veel door de da mes worden nagebabbeld en meer. En de heren-echtgenoten Och, als het er op aan komtDat weet men wel. De derde competitiewedstrijd, welke Succes te spelen krijgt, is op eigen veld. Na het goede begin tegen Alw. Forward, zijn de punten Zondag j.1. ondanks het goede spel van Succes weggebleven. Voor deze wedstrijd te gen Beverwijk (aanvang 2 uur) zijn we vol goede hoop. De blauw-zwarten zullen hopenlijk deze keer niet teleur stellen. In de opstelling is enige wijzi ging gekomen. M. Zwanink zal nu de midvoorplaats innemen, terwijl H. Hol lander reserve is. Of deze opstelling beter zal zijn? Zondag krijgen we hierop het antwoord. De opstelling luidt: C. Rotgans; J. vd Welle en C. Lont; E. Bos, D. Veer- dig en E. Hartman; A. Schmitt, A. den Hollander, M. Zwanink, A Hartman en C. Rotgans. Handbal. Ook voor de handballiefhebbers is er iets moois, want zeker is het, dat Zondag spannende partijen zullen wor den gespeeld op het Tonegido-terrein te Westerland. Om 1.30 uur komen voor het eerst de Tonegido-jpn. in het veld. We zijn benieuwd naar hun presta ties! Gezien het spel van Zondag j.1. zal het le dames-elftal een aardige kans maken tegen Concordia 2. Er zal se rieus gespeeld moeten worden. Het herenelftal maakt een goede kans tegen Concordia 1. Of het 2e herenelftal ook zal zege vieren valt te betwijfelen. De voor hoede is te onproductief! ONDERWIJS Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Den Oever (vacature-J Kuiper) hebben zich solli citanten aangemeld Tijdelijk wordt de functie vervuld door dp heer Komen uit Den Helder In de vacature-mej Janssen zal ter be noeming aan de raad worden voorgedra gen mej T Bosker alhier, die met ingang van J7 September' 1948 reeds als tijdelijk onderwijzeres aan de school zal worden vei bonden Aan de openbare lagere school te Wes terland zal in de vacature-mej C G ter Burg met ingang van 1 October a s als tijdelijk leerkracht worden tewerkgesteld mej Van Dijk te Den Helder De heer Kwak uit Den Helder is in ver band met de vacature van de heer H N Ccrnelissen tijdelijk aan genoemde school werkzaam Aan Cornelis Wiegman, dienstplichtige der lichting 1948. uit deze gemeente, is wederom voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht als gewoon dienstplichtige verleend wegens persoonlijke onmisbaar heid In de vacature-A Ellens, die naar Ca nada emigreerde, is ter secretarie dezer gemeente benoemd de heer B Hensen, alhier Vrijdag 1 October a.s. zal in De Posthoorn een vriendschappelijke bil jartwedstrijd worden gespeeld tussen „Voorwaarts" uit Winkel en HNK te Schagen. Aan deze match op het groe ne laken zullen van beide clubs alleen de beste tien spelers deelnemen. Besommingen: IJm. 16 „Bergen" f 25930, KW 56 f 1710; 70, f 4570, 170 2590, 210 f 590, 77 f 760, IJm. 5 f 590, 207 f 18, 343 f 435, 229 f 1710, 202 f 17, VD 9 f 260, HD 251 f 1485, 184 f 290, Enk. 3 f 389, VD 2 f 260, UK. 99 f 290, 9 f 370, 169 f 490, 69 f 450, 119 f 470, 90 f 380, 126 f 1100. VOORDAT JE DE STRAAT GAAT OVERSTEKEN EERST NAAR LINKS EN DAN NAAR RECHTS GEKEKEN. In het Olympisch Stadion te Am sterdam werd de voetbalontmoe ting D.W.S.Neptunus gespeeld, die in een 00 gelijk spel eindigde. Een krachtige aanval van D.W.S. op het Neptunusdoel wordt door keeper Landman resoluut gekeerd. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft Helder ook voor Zil vermeeuwen de vlag moeten strijken. En verdiend! Zilverm. bezat n.1. in ruime mate datgene waar 't bij Hel der nogal eens mankeert: „Doorzet tingsvermogen!" Vooral H.'s voor hoede Rjdt aan gebrek aan dit zo nood zakelijk artikel en indien dit euvel niet wordt verholpen gaat H. een som ber competitiejaar tegemoet. Over de wedstrijd het volgende: Meteen na de aftrap neemt Zilverm. het heft in handen en wordt Scheur leer op de proef gesteld. Hij redt ech ter schitterend. Even later is er volop sensatie voor het H.-doel. Niet min der dan vier maal wordt de bal inge schoten en weer weggewerkt, de laat ste maal echter ten koste van een cor ner. Deze wordt ineens ingeschoten, maar weer redt Scheurleer. H. komt nu meer in de aanval en uit een vrije schop schiet Hoebe net naast. Even later schiet Toes uit een corner in eens in, doch de bal gaat over de lat. Het spel golft nu op en neer met Zil verm. iets meer in de aanval. Bij een corner op het Helder-doel schiet de middenvoor van Zilverm. net in de handen van Scheurleer, terwijl Dor- lijn ditzelfde kunstje bij de doelver- dediger van de gastheren uithaalt. Drie minuten voor rust heeft Dorlijn succes. Bij een doelworsteling neemt hij de bal met de hand mee (hetgeen de scheidsrechter ontging!) en doel punt onhoudbaar (01). Na de hervatting heeft Helder ge ruime tijd het heft in handen, doch de afwerking laat alles te wen sen over. Steeds weer wordt de bal naar een tegenstander geplaatst of treuzelt men te lang. Na een kwar tier komen de Zilverm., fel aange moedigd door het publiek, overdonde rend opzetten. Helder wordt geheel overspeeld en slechts ten koste van Wanneer Schoorl in haar wedstrijd tegen Watervogels een schutter had geteld waren wij er zeker van, dat de punten waren meegegaan naar de duinstreek. Had Watervogels een voor hoede-speler met schot bezeten, dan was de nederlaag niet tot 10 beperkt gebleven. Wat Watervogels wel bezit is een snelle linkervleugel, die in de nieuwe samenstelling goed voldeed. Op rechts ging het ook niet onver dienstelijk, maar de heren wilden het te mooi doen, waardoor de resultaten uitbleven. In de achterhoede van W. ging het iets beter, hoewel doelman en midhalf veel beter kunnen. De rechtshalf en linksachter van W. von den wij de beste spelers. Bij Schoorl stond een prima doelman. In alle stan den werkte hij de ballen weg. Slechts één fout maakte hij en voor hem was het jammer, dat de bal toen in het doel kwam en dus de enige goal werd. De midhalf van de gasten heeft al ja ren in Den Helder een faire en sublie me indruk achtergelaten. Ditmaal we ken zijn houding en spel daar niet van af. De wedstrijd stond gemiddeld niet op hoog peil, maar toch waren er goe de momenten. B.v. na 10 minuten spe len, toen de W.-linksbuiten op handi ge wijze de achterhoede van Schoorl passeerde, een keurige trekbal gaf, waar de drie binnenspelers van W. ho peloos misten. Ook de rechtsbuiten faalde, maar toch kwam zijn schot op doel en zeer houdbaar verdween de bal in de touwen. 10. Hierna ont stond er een levendige strijd, waarbij de doelen om beurten in gevaar kwa men. Toch bleek het duidelijk dat de kracht van de wederzijdse voorhoe den niet opgewassen was tegen de verdedigingen. Overigens neemt dat niet weg dat zowel vóór als na de rust er kansen in overvloed waren. Maar door onoordeelkundig spel of resoluut ingrijpen van de doelwachters bleef de stand ongewijzigd. Bepaald teleurstellend was het voor Schoorl, dat door een misverstand in de W.- verdediging de bal niet in het doel gewerkt kon worden, vooral omdat de W.-doelman zijn hok verlaten had Kort hierna stond de W.-midvoor al leen voor de S.-doelman. Maar ook ditmaal faalde de W.-aanvalsleider, zij het ook dat de keeper goed werk ver richtte. vele corners (5 in even zoveel minu ten!) weet H. dit gevaar te keren. Zilverm. blijft echter in de aanval en na een nalf uur is het dan eindelijk raak. Een pracht voorzet van rechts en de goed spelende rechtsbinnen Plooyer kopt schitterend in (11). Zilvermeeuwen was nu niet meer te houden. Twee minuten later weer een doorbraak, waarbij de H.-backs appe lerend voor buitenspel blijven staan en het is 21. Dit doelpunt, dat voor H. de genadeslag betekent, was „ge heid" buitenspel. Helder probeert hierna nog wel het een en ander, doch de aanvallen worden te slecht afge' werkt. Drie minuten voor het einde doet Zilverm. het beter, als rechts buiten De Graaf Scheurleer met een onhoudbaar schot passeert. Vlak hier op fluit de matig leidende scheids' rechter voor het laatst. Helder, let op Uw saeck! Het is Helder II niet mogen geluk ken de punten in de wacht te slepen, Wat de krachtsverhouding betreft heeft Helder II zeker niet behoeven te verliezen; men wist echter geen doelpunten te maken, al zijn er wel enige zeer goede pogingen gedaan de D.-doelman te verschalken. De wed strijd was het aanschouwen wel waard tot plm. 20 minuten vóór het einde. Deze laatste 20 minuten had met voet bal niet veel gemeen, het werd een gooi- en smijtpartij. De man, welke hier het meest schuldig aan is ge weest, was de fluitist. Deze scheids rechter heeft een zeer zwakke indruk achtergelaten en het enige goede wat wij van hem kunnen schrijven is, dat hij niet partijdig was. De wedstrijd is 10 minuten oud en de D.-voorhoede laat ons zien hoe simpel het is een doelpunt te maken (01). Enige goede schoten van Snijders heb ben geen succes maar als na een goe de H.-aanval Blom de bal goed voorzet weet Snijders de stand gelijk te ma ken (11). Reeds denken we dat met deze stand de rust zal ingaan, als Bal, die overigens een zeer goede wedstrijd speelde, de bal verkeerd op Boogaard terugspeelt. De D.-midvoor profiteert hiervan en het is 12. Na de rust is H. het meest in de aan val; succes blijft echter uit. Enige goe de kopballen van Schouwenaar leve ren niets op. Een strafschop, goed door v. d. Neut genomen en een kopbal van dezelfde speler doen de D.-doelman niet omkeren om de bal uit het net te halen. Het verre opdringen van de H.- achterhoede bezorgt D. nog een derde doelpunt en de paal brengt redding bij een schot van één der D.-voorwaart- sen. Als de scheidsrechter het einde aankondigt, is de stand nog steeds 13. ge- te de be- De Helderse christelijke ver. H.C. S.C. heeft kans gezien met 31 te winnen van Reiger Boys uit Heer- Hugowaard Het resultaat van 5 pun ten uit 3 wedstrijden is voor deze nieuwe ver zeker geen slecht begin. De wedstrjjd van Zaterdag was de eerste wedstrijd, die wij persoonlijk aanschouwden. Het Zaterdagmiddag voetbal staat niet op hoog peil, want ook daarvoor geldt, dat men pas in de beginperiode is. Toch telt H.C S C enkele goede krachten, o.a. midvoor linksbinnen en midhalf. Een kleine kern, doch waarschijnlijk juist schikt om dit jaar een serieuze rol spelen. Doordat de meeste spelers techniek uiteraard maar matig heersen, zagen zij geen kans voldoen de profijt te trekken van het wind- voordeel. H.C.S.C. had dit voordeel voor de rust en wist slechts door toe doen van Van der Werf, die met een goed gericht schot het net vond dit voordeel te benutten. De teeen aanvallen van Reiger Boys waren niet ongevaarlijk, vooral de rechtsbui ten van de gasten weerde zich uitste kend. In de tweede helft was het spel meer verdeeld. Spanning was er ge noeg en vooral de achterspelers kregen het zwaar te verduren. Ongeveer 25 minuten na de hervatting wiet de ac tieve Eelman een fout van de Rei°-«r Boys-doelman af te straffen. Het was Van der Werf, die de stand op 3- 0 bracht. Kort voor tijd werd het wer ken van de gasten met een doelpunt beloond, zodat het einde met een 3-1- zege voor H.C.8.C. kwam. In een doelpuntenrijke heeft GWG Alkmaar 3 met lief« f„r' d gekraakt. W. heeft Lafére verv» door Van Waarden, wat een v. en king voor het elftal blijkt te zijn*1^.' spelers Amersfoort en De Boer W er steeds beter in, beide weten °m"n verre schoten het spel aardig 0p gooien. Alkmaar 3 bestaat hoofd^v** lijk uit oudere spelers en het waar ze sterk in zijn, is de W-voorh^' buitenspel te zetten, waardoor een^ hogere score voorkomen wordt Bo? Alkmaar 3 trapt af. W. is echter een in de aanval en is tot het eind"1*' de aanval gebleven. Ramler kopt 'n keer naast, maar na 10 min. Sc een hij het eerste doelpunt uit een voorT* van De Boer. Als er 30 min. gesn^f] zijn heeft Ramler er al 4o van maakt. Een schot van Hille werkte V" keeper corner. Maar geen 5 min. iau! geeft De Boer een voorzet en Raml. geeft de keeper wederom het nakijk en nog vóór de rust maakt dez.ifj" speler er 60 van. Na de rust krijgt Alkmaar nog j, pillen te slikken. De zevende is Van Ramler, waarna Amersfoort er een hard schot 8—0 van maakt. EVJ daarna is het de Boer die doorbreekt 90, waarna Ramler no. 10 scoorde Hille speelt zich prachtig vrij en het is 11—0. Ramler en Spaans maken resp 12 en 13 en het zijn dezelfde spelers die 14 en 15 achter de keeper depone ren. Hille neemt de 16e voor zijn reke" ning en nog geen minuut later maakt Spaans de laatsten en heeft W. in een weinig spannende strijd met 18—0 ge- wonnen. (Van onze Alkmaarse correspondent) In een mooi gelijk opgaande wedstrijd hebben RK AFC en Texel de punten eerlijk gedeeld. Fel is er om de over- winning gestreden, maar op een eerlijke faire manier. Een compliment voor de spelers van beide ploegen, maar zeker ook voor scheidsrechter Goudswaard die er deze middag weer goed het oog op had. Wat is het toch een genot én voor de spelers én voor het publiek wan neer een wedstrijd door een bekwaam scheidsrechter gefloten wordt. Veel publiek is er aanwezig als de bal de eerste omwenteling maakt De eiland-bewoners ondernemen de eerste aanvallen, zetten keeper Boeters direct ean het werk, maar deze geeft niet thuis. Geleidelijk komen ook de Alk- maarders los, maar hun voorhoedespe lers krijgen de bal te hoog aangegeven, wat hun tegen de grotere Texel-verde- digers niet ligt. Het spel golft heen en weer, maar dan geheel onverwacht lost een der Texel-spelers een prachtig schot op doel, en in 't uiterste hoekje ver dwijnt de bal in het net, 01. Tegen de rust verhoogt AFC het tempo, maar de groen-zwarten achterhoede staat pal. Na de rust is het weer Texel die het initiatief neemt, doch Stam, die deze middag prima speelt, ruimt alles op. Toch krijgt Texel nog een mooie kans om de voorsprong te vergroten, maar het leer verdwijnt in het publiek. De Wes- terwegbewoners begrijpen dat het zo niet gaat, en weten het spel te verplaat sen. De druk op het Texel-doel neemt toe. Het is Denijs die met een pracht- kopbal de gelijkmaker scoort. Met nog een half uur te spelen is er van alles mogelijk, maar wat de aanvalslinies ook proberen de beide achterhoeden staan pal. Vlak voor het einde denken wij Texel te zien doelpunten, maar het wil niet, linksbuiten Witte is niet gelukkig met z'n schoten. Dan krijgt Heinis van AFC nog een kansje, maar ook dit loopt op niets uit, waarna scheidsrechter Gouds waard het eindsignaal geeft. JVC heeft in haar derde wedstrijd weer een nederlaag gekregen. Dat is niet zo erg, maar om tijdens de rust een 20 voorsprong te hebben en dan nog te verliezen met 32, dat is wel erg. Voor ons bewijst het dat de JVC- ers te weinig oefenen. En dat is een getuigenis van minder goede clublief de. Vóór de rust speelde JVC uitste kend. VZV had weinig in te brengen en niemand verwonderde zich dan ook dat de stand in deze eerste helft 20 was voor JVC. Het eerste doelpunt ontstond uit een scrimmage, waarbij De Haan inschoot, terwijl het tweede doelpunt een presentje was van de V.- doelman. In de tweede helft was het echter mis met JVC. VZV nam het spel in handen en naarmate de tijd verstreek werd het spel van J. zwakker. Dat de Veltemers tenslotte met 3—2 wisten te winnen was zeker verdiend te noemen. geschenk van urker vrouwen De Urker vrouwen hebben een geschenk bijeengebracht ter gelegenheid van het 50~jarig Regeringsjubileum van HM Ko ningin Wilhelmina Dit geschenk bestond uit twee keurige Urker poppen, samen een Urker paartje vormende Een kind van de visser H Post,dat °P het hek rond de kerk klom, kon zich niet goed meer vast houden en viel in de scherpe punten van het hek Het ver wondde zich daarbij zodanig, dat dokters hulp moest worden ingeroepen Het gemengd koor onder leiding van Kramer tot dusverre verbonden aan Va- lerius en deswege bekend als het Val®" riuskoor, heeft om zijn zelfstandigheid tl te drukken als nieuwe naam gekozen Wl1" helmina De band NederlandIndië hier plaatse ontving vele brieven van jongens uit Indonesië Het comité heet het voornemen om dezer dagen weer pa jes te zenden ter gelegenheid van Nicolaas VERHOOR STOPGEZET. De parlementscommissie vv>r on derzoek naar Anti-AmeriKaanse ?e dragingen heeft Vrijdagavond h<^°] ten het verhoor der getuigen in band met de atoomspionnage in Ver. Staten wegens redenen va nationale veiligheid" stop te zetten-

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2