Stad en Omgeving. Gloedvolle herdenkingsrede van Ds. Joh. Meijnen Israël, „het raadsel der wereldgeschiedenis" Gerei. Knapenver. „Benjamin" 80 jaar Admiraal nam afscheid van zijn mariniers Uitslag verloting v.v. Helder „Klein Artis" een interessante expositie Zie ginds komt de stoomboot Wat is een „sleuteldiploma"? Tafeltennis-nieuws De dagen korten. Nieuws van de Zaterdagvliegers De lezingen van de Helderse Volksuniversiteit „Elgawa" ontvangt zijn Haagse vrienden „Helders Mannenkoor weer Koninklijk erkend Urk Anna Panlowna. Afd. Bond van Plattelands vrouwen C. Geerligs overleden Duivensport Goede start van Noordhollands Cabar W iemgen, Loop der bevolking Scheepvaartberichien Een groot aantal jongeren en ouderen had zich gisteravond in de Bethelkerk in het Julianapark verzameld om in een dankdienst het tachtig-jarig bestaan van de Gereformeerde Knapenvereniging „Benjamin" te herdenken. Tachtig Jaar is zeker een mijlpaal, waarbij men een ogenblik in dankbaarheid en herinnering mag stilstaan, temeer waar 't hier betreft een vereniging, die op zulk een goede wijze werkt voor het welzijn van de jonge mens. Na de opening en een welkomswoord van een der leiders van de jongens- rtub, de heer Van der Merwe, kreeg de heer G. v. d. Kuijl in de eerste plaats gelegenheid om met zijn koor „Halleluja" een aantel liederen ten ge hore te brengen. Direct daarop kreeg Ds. Joh. Meijnen het woord om nog eens in zijn oude omgeving een gloed volle en met grote aandacht gevolgde rede uit te spreken onder het motto: „Geworteld en gewapend". Veel is er in deze afgelopen tachtig jaren veranderd, niet alleen in het ver enigingsleven, niet alleen in het voor bijgaan der generaties, maar in het ge hele wereldbeeld. Er is zoveel veran derd, dat we ons het leven van tachtig jaar geleden nog slechts ternauwer nood kunnen voorstellen. Eén ding is echter niet veranderd. Evenals toen op die eerste bijeenkomst van de knapen in het jaar 1868 zit men ook nu nog geschaard rondom de geopende bijbel. Nog steeds kom je samen om op grond van de Schrift een vorming voor je gehele leven te ontvangen. Geworteld en gewapend. Over de na oorlogse, de hedendaagse jeugd wordt gezegd, dat velen geen idealen meer bezitten, geen heil meer zien in de toe komst. Het is ontwortelde jeugd. Maar hoe komt dat? Omdat zij geen wortel meer hebben in hun bestaan. Gelijk een boom niet kan leven zonder wortels, zo kan ook een mens niet leven zonder beginsel. De ontwortelde mens, het is een massaverschijnsel geworden, maar het is eigenlijk een dwaasheid, 'n gro te tegenstrijdigheid. Dit beginsel, dit geloof in God kunnen wij elkaar niet geven, het is een gave. Wel kunnen wij er elkaar op wijzen, wij kunnen de bo dem toebereiden Maar het eigenlijke moet komen van Christus zelf. Hij is de bron, de wortel van ons leven. Laten wij voorts bedenken, dat er dikwijls over het bestaan van een jeugdprobleem gesproken wordt, maar dat dit er niet zou zijn indien het mo rele klimaat waarin onze jeugd op groeit, dat der ouderen, anders was... Ons wapenen, dat moeten wij. Dat moet onze jeugd. Wij zouden onze kin deren zo gaarne voor strijd bewaren, want strijd geeft pijn, slaat wonden, brengt nederlagen. Toch moeten wij hen er op wijzen zich te wapenen voor de strijd des geloofs. Want niet de klassestrijd of de politieke strijd zal straks de belangrijkste worden, maar de strijd om het beginsel, de strijd om het geloof in Jezus Christus. Om in die strijd als mens stand te kunnen houden, moet je je vijanden leren onderschei den, je vijanden, die zich steeds met een andere tactiek, op een ander front tegenover je stellen. Gods woord kan ons daartegen wapenen. Daarom is voor de jongeren de jeugdvereniging van zulk een grote waarde. Daar leer je reeds de wapenrusting aangorden. En dan kunnen we onze strijd, de goede strijd, vol vertrouwen tegemoet zien steeds bedenkend, dat Christus altijd overwinnaar zal zijn. Het leven is geen vrede alhier, geen wapenstil stand vragen. Het leven is de krijgs banier tot in Gods handen dragen. Met deze prachtige woorden beëin digde ds. Meijnen zijn krachtige toe spraak, welke werd onderstreept door het gezamenlijk zingen van het beken de vers: Geen aardse macht begeren wij, die gaat alras verloren. Ons staat een sterke Held terzij, die God ons heeft beschoren Het slotwoord van deze herdenkings avond werd gesproken door ds. J. Hartkamp, die zich in het bijzonder tot de ouderen richtte èn hen in weer andere bewoordingen wees op de gro te betekenis van de knapenvereniging juist in de lenteperiode van de op groeiende mens. Tot driemaal toe verzorgde het koor Halleluja de muzikale omlijsting, die goed was verzorgd en met aandacht werd beluisterd. Na een slotzang be sloot ds. Hartkamp de bijeenkomst met dankgebed. Zij nog vermeld, dat ter gelegenheid van hetzelfde feit op Vrij dag 8 October in de Rehobothkerk een feestavond wordt gegeven, die door de jongens en hun leiders zelf zal worden verzorgd. Admiraal Heifricb heeft gisteren op het voorplein van de van Ghent-kazerne te Rotterdam officieel afscheid genomen van het Korps Mariniers. Zijn rede kwam in grote lijnen over een met die welke hij vorige week in Den Helder gehouden heeft Wij leven in een chaotische wereld, aldus de admiraal, maar houdt dit vast: oranje nummer één en de eendracht van het volk zal ons brengen, waar wij zijn moeten. Ik eindig mijn loopbaan met dank baarheid. Ik zal de marine nooit ver geten. Generaal-majoor de Bruijne verkreeg hierna het woord. „Wij zijn U steeds denkbaar geweest, aldus gen.-majoor de Bruijne, voor de wijze waarop 'J altijd op de voorgrond heeft gestaan. Als commandant van het korps breng ik U de hartgrondige dank van allen over. Wij zullen ons best doen om te laten zien, dat de marine innerlijk gebleven is. wat zij was. Ons aller beste wensen vergezellen U". De uitslag van de verloting bestemd voor het trainingsfonds van dé voet balver. „Helder" is als volgt: 183 hoofdprijs, voorts 1743, 2524, 1843, 243. 379, 1280, 988, 4939, 4240. 3621, 3845, 4758, 138, 1092, 1285, 1756, 4480, 2134, 1237, 2469 en 586. De prijzen kunnen worden afgehaald bij P. Hoebe, De Ruyterstraat 60, tussen zes en acht uur n.m. en binnen twee weken. In aansluiting op een eerder be richt geven wij nog een aanvulling op de kampioenschappen van de P. D. V. Victoria. Kampioen oude en jonge dui ven: 1 Gebr. Ramler met 718 p„ 2 J. Riemers met 613 punten. Met de vraag of Israël een toekomst heeft en welke die zal zijn. houdt menigeen zich bezig, nu de belangstelling van heel de wereld zich richt naar Palestina en de daar plaats hebbende gebeurtenissen. Het antwoord op die vragen is echter reeds duizenden Jaren geleden gegeven in de talrijke bijbelse profetieën, die Israëls toekomst op duidelijke wijze onthullen. Profetieën, die hun vervulling met rasse schreden schijnen te naderen. Zoals wij reeds meldden, heeft het bekende museumschip Klein Artis, op zijn tocht door het land in onze stad ligplaats gekozen bij de brug bij de Bierstraat. Wij brachten gistermorgen een bezoek aan de tentoonstelling, die zeer uitgebreid is en is tot stand ge komen met medewerking o.a. van het Indisch Instituut te Amsterdam, de Landbouwhogeschool te Wageningen, de Ned. Heide Mij. en de Natuurhis torische Vereniging. De gehele verzameling omvat 2000 stuks dood en levend materiaal. Bei de afdelingen bieden veel interessants, zodat het bezien van deze expositie zeker aanbevolen kan worden. Het zou teveel zijn al het materiaal bij na me te noemen, maar wijzen willen wij op de prachtig onderhouden aquaria met zeldzame vissen, zoals de neonvis en de z.g. guppen, deze laatste bren gen hun jongen levend ter wereld. Merkwaardig zijn ook de labyrinth- v:ssen, die zijn n.1. z.g. halflongvissen, die bij afsluiting van de buitenlucht gedurende langere tijd verdrinken... Van het andere levende materiaal moeten in de eerste plaats de apen ge noemd worden, afkomstig uit de Con- go en van Borneo. Bovendien is het nruseum in het bezit van twee ver tegenwoordigers van de kleinste apen soort ter wereld, z.g. dwergapen, af komstig uit Brazilië. De dieren wegen samen nog geen drie ons en kunnen gemakkelijk in een bierglas. Verdei vindt men er slangen, een vos, kooien met parkieten en kleurrijke vogels uit Afrika. Het bezit voorts een groot aan- ta. curiositeiten op natuurhistorisch gebied, zoals b.v. de merkwaardige Christusvis (Middellandse Zee), het groeiproces van de cocosnoot, verza melingen oude werktuigen (stenen tijdperk), een Mammouth-kies opge graven in de Waal bij Nijmegen, etc. Nogmaals, wij kunnen een bezoek aan het Klein Artis, dat hier een acht tal dagen zal blijven, van harte aan bevelen. Wij raden onderwijzend per soneel aan met hun leerlingen de ten toonstelling te bezoeken. Zij kunnen er een prima les van maken. De bege leider van het schip, de heer Deutz, is gaarne geneigd een deskundige uitleg te geven. Israël is een wondervolk en mag met recht genoemd worden „het raadsel der wereldgeschiedenis". De vaste wetten, waarnaar het ontstaan, de ontwikke ling en het vergaan van volken zich regelen, schijnen op Israël niet van invloed te zijn. Althans 20 eeuwen van verstrooiing onder alle volken der aar de, zijn niet bij machte geweest het Joodse ras van de aardbodem te doen verdwijnen of ook maar aan type te doen verliezen. De Bijbel noemt Israël dan ook „het geslacht, dat niet voorbijgaat" en leert, dat de toekomst van dit volk onwrik baar vast ligt in de talloze beloften en eden Gods, die stuk voor stuk en met feilloze zekerheid aan het Joodse volk vervuld zullen worden. Nog doolt de Jood rond als een pa ria onder de volken der aarde: nog rust een vloek op het volk, dat zijn Messias kruisigde, maar de tijd zal ko men en is niet verre, dat Gods toorn over Israël zal worden afgewend. Dan zal het thans nog gesmade en vervolg de Joodse volk komen te staan „aan het hoofd der volken". Hoe dit alles zal verlopen, hierover openbaart ons het Profetisch Woord zeer veel. De heer Bruyn zal u, met de hem eigene redenaarsgave, rondlei den in de tuin der profetieën, waarin de toekomst van het oude volk op frappante wijze wordt onthuld. We zijn er zeker van, dat u, na zijn uiteen zettingen beluisterd te hebben, het Joodse volk en het Palestijnse pro bleem met andere ogen zult beschou wen en met meer belangstelling zult volgen, dan tot nu toe. Over dit zeer actuele onderwerp hoopt de heer J. A. Bruyn, van Was senaar, te komen spreken voor de Het zal nog wel enige tijd duren eer de Helderse jeugd bij de aan komst van de rijke man uit Spanje dit lied gaat zingen, maar de voorbe reidingen voor de verjaardag van de Goedheiligman zijn reeds in een ver gevorderd stadium. Het zal weer een prachtig feest worden, waarbij oude ren en jongeren vooral natuurlijk, veel zullen kunnen genieten. Ons werd even een tipje van de sluier, die dat wat komen gaat verbergt, opgelicht en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat men grote verwachtingen zal mo gen koesteren. Meer verklappen wij voorlopig niet. Wel mogen wij hier nog even wijzen op het verheugende feit. dat het Centraal Sint-Nicolaas Comité, dat zich al zovele jaren be ijverd en terecht om het feest zoveel mogelijk te combineren en versnippe ring. ook uit onvoedkundig oognunt te voorkomen, dit juiste doel steeds meer benaderd. Alle afdelingen van de Speeltuinvereniging zullen hun mede werking geven, verder natuurlijk de scholen, verschillende zaken, buurt verenigingen etc. Verdere aansluiting is nog mogelijk. Wii honen spoedig meer te kunnen mededelen. tv.r\ Het moet voor zeer velen wel een uitermate verheugend bericht zijn. dat de heer Nijkamp, die sinds 1 Sep tember niet meer in onze stad werk zaam is. zich gaarne bereid heeft ver klaard zijn zo bekende lez'ngen over de natuur in het Museum voort te zetten. De serie wordt a.s. Zaterdag voort gezet met als onderwerp „De natuur in October". Op die dag wordt de cursus aangevangen 's avonds van 7—8 uur voor jongeren en van 89 uur voor volwassenen. Zondagmiddag wordt een herhaling gegeven van 23 uur voor jongeren, van 34 uur weer voor ouderen. Ned. Evangelische Zending, op a.s. Vrijdag 1 October, 8 uur, in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg. We wekken alle lezers, van welke gezindte ook, op, bovenvermelde bij eenkomst te bezoeken. Voorziet u tij dig van een plaats, want de opkomst zal minsten» even groot zijn, als bij de vorige gelegenheid. De toegang is vrij. Men zie verder de advertentie in on ze krant van Woensdag j.1. Dezer dagen werd in een advertentie in dit blad gewezen op de mogelijkheid' bij het vervolgonderwijs om te wördfen opgeleid voor een z.g. sleuteldi'ploma. Men zal zich wellicht hebben afge vraagd wat dit eigenlijk inhoudt. Het volgende zal deze vraag duidelijk'be antwoorden. In de praktijk blijkt telkens weer de grote behoefte aan de instelling van een door een verantwoordelijke (liefst officiële of semie-officiële) instantie ingesteld en uitgereikt diploma, waar mede de bezitter kan bewijzen een ele mentair afgerond geheel aan algemene kennis te hebben verworven, die hem geschikt maakt tot het bekleden van eenvoudige functies. In het bijzonder wordt deze behoefte gevoeld bij de aanstelling van politiepersoneel, ter- rein-politie, portiers, magazijnbedien den, eenvoudig verplegend personeel, conducteurs, chauffeurs, boden en incas seerders, grenskommiezen, brievenbe stellers e.a. van wie enige practische rekenvaardigheid e.d. wordt geëist. Behalve deze maatschappelijke be hoeften maken opvoedkundige overwc- gingen de instelling van een diploma gewenst, waarmede een cursus van vervolgonderwijs kan worden afgeslo ten. Het diploma betekent dan de kroon op het werk. De term „opleiding tot het sleuteldiploma" zou dan in de plaats kunnen treden van het verstarde „ver volg- of herhalingsonderwijs". Dit sleuteldiploma, dat is inge steld door de bekende Stichting voor Volksonderwijs (IVIO) te Amsterdam, wordt nu ook het doel bij het vervolg onderwijs in Den Helder. De cursus van het vervolgonderwijs begint op Maan dag 4 October a.s. Aanmeldingen kun nen plaats hebben hedenavond en Vrij dagavond van 7 tot 8 uur in school 6. Ie Goverdwarsstraat 1. Zij tenslotte vermeld, dat reeds een zeer groot aantal fabrieken en instellin gen het grote nut van 't sleuteldiploma heeft erkend en bevestigd. Ook de tafeltennissers zijn in trai ning voor het komende seizoen. Vol gende week nemen de competities een aanvang. Onze plaatselijke vereniging IV A komt dit maal met zes teams uit, n.1. drie dames en drie heren teams. Deze zijn als volgt samengesteld: He ren. Eerte team: J. Padt aanvoerder, A. H. Keijzer, J. Spinwiel Jr. Twee de team: C. vd Laan aanvoerder. S. Makelaar, J Pronk. Derde team. L. Brakenhoff aanvoerder, R. vd Zee, S L. vd Vliet. Dames Eerste team: mevr. Sinjewel—van Gemert aanvoerder, mej. G. Kuiper, mej. W. Vreugdenhil. Tweede team: mej. C. Goedgebuur aanv. mevrouw J. Makelaar, mej. A. Valkhoff. Derde team: mej. E Ruiten burg aanv, mej. A. Steer. mej. R, vd Weterink. In ons .nummer van gister namen wij de nieuwe dienstregeling op van de Ned. Spoorwegen op de lijn Den Helder—Alkmaar. Ten overvloede wij zen wij er nog op. dat dit de juiste was. De tabel, opgenomen in ons nummer van Dinsdag, bevatte een enkele zet- fout en werd dus door die in de krant van Woensdag vervangen. EEN UNIEK PLEKJE NlEUWEDlEP Zwervend langs haven en dijk kan het soms gebeuren, dat men op het Wierhoofd beland. Het Wierhoofd, prachtig hersteld en.... een uniek stukje Nieuwediep. Als er één plaats in onze goede stad is met historie dan is het dat wel. Spe ciaal denken wij dan aan de Ma rine. Daar stonden en staan bij het vertrek of het binnenvallen van Marine-eenheden, die een lange reis achter de rug hebben, zij, die hun best doen een laatste of eerste glimp van een grijs aan de hori zon verschijnend schip op te van gen; zij die ingespannen turen om iets van een bevriend lid van de bemanning te ontdekken. Het is de plaats van het eerste ont moeten, de plek van het laatste vaarwelHier deden wij sche pen en mensen uitgeleide, die nim mer zouden weerkeren. En het wordt ons, peinzend bij 't geklots van het water tussen de grote keien en de zware ducdalves, soms weemoedig om het hart.... Stap nu eens in het vroege mor genuur naar het Wierhoofd en je kunt genieten van een uniek schouwspel. Immers wij zijn weer gekomen in de periode van de gro te vogeltrek. Het geheimzinnige en nog nooit geheel, opgeloste ge beuren voltrekt zich opnieuw. Laag boven het watervlak ziet ge ze dan gaan, scherp getekend te gen de lichte morgenlucht, de langgerekte troepen vogels: schol eksters, plevieren, eenden. Soms even opstijgend en dan omlaag dwarrelend als stukjes zilver in het eerste zonlicht. Andere soorten trekken weer hoog over. Het kan gebeuren, dat ge honderden en nog eens honderden leeuwerikken of spreeuwen telt. En elk van die soorten heeft zo zijn eigen roep. Dit schouwspel, dat vooral in de vroege morgenuren te zien is. moet indruk op je maken. Je wilt weten wat voor vogels daar allemaal voorbijreizen, wat hen moet be wegen tot die verre tochten En in de geest slaat ge ook de vleugels uit en reist ge met hen mee over laagvlakten, zeeën en berglanden naar onbekende, mysterieuze oor den.... Het Wierhoofd, een heerlijk plek je om je eens even te bezinnen, om je ook figuurlijk buiten de stad en zijn gedoe te voelen, om eens anders te zijn. De ANWB schrijft ons: Nu de dagen weer snel beginnen te korten wijst de ANWB de fietsers nog eens met nadruk op de noodzaak van een góede rfjwlelverlichtlng. De materiaalpositie kan thans niet meer als een excuus gelden, daar alle onderdelen in voldoende mate te ver krijgen zijn. Zowel eigen veiligheid als die van het overige verkeer eisen een goed functionerende voor- en achter verlichting. Zeer belangrijk is daarbij de goede stand van de koplamp, waarvan de lichtbundel naar beneden moet zijn gericht, op een punt ongeveer 25 me ter van het rijwiel. Met een horizontaal of vaak zelfs naar boven gerichte lamp verblindt men het tegenliggende verkeer en lokt men ongevallen uit. Indien men een meer gespreide licht bundel wenst, kan nagegaan worden of de gloeilamp ten opzichte van de reflector kan worden versteld, het geen bij de meeste lampconstructies het geval is. Met een meer gespreide lichtbundel verkrijgt men uiteraard een bredere lichtschijn op de weg, welke een rui mer zicht biedt dan de smalle scherpe lichtbundel. Een helder wit achterspatbord blijft vanzelfsprekend eveneens vereist. Ook de Zaterdagvliegers (P.V. Nieu wediep) hield de laatste wedvlucht van deze zomer. Deze werd gehouden vanaf Libramont in België. Een af stand van ongeveer 370 km. De duiven werden om elf uur losgelaten. Met een -snelheid van 1390 meter per mi nuut kwam de eerste duif om 3.28.50 op haar hok. De prijzen waren voor Bakker 1, 7, 8; Molenaar 2, 3; Klaas- sen 4; Rab 5; Ham 6. De volgende kampioenschappen wer den behaald. Oude duiven: 1. M. Klaas- sen, 2. A. Kroon: Jonge duiven: 1. J. Kater, 2. P. Bakker. Oude en jonge duiven: 1. M. Klaassen, 2. P. Bakker. Tevens werd de heer M. Klaassen over alle vluchten van 1948 kampioen met 1095 punten: 2 werd P. Ham; 3. W. Geervliet. De heer M. Klaassen was bovendien eigenaar van kampioenduif (oud), A. Koorn van doffer (oud), W. Geervliet (jonge duif) en P. Bakker doffer (navlucht). Tot grote teleurstelling van de ruim zeventig deelnemers aan de cursus ..Moderne Bouwkunst" bleek de in leider. de heer J. J. Vriends uit Am sterdam. op Dinsdag j.1. de eerste cursusavond verhinderd te zijn. De cursus wordt nu een week op geschoven en gegeven op de Dinsdagen 5, 12 en 19 October a.s. Wij herinneren er voorts nog even aan. dat morgen- «Vnidagiavond om acht uur in het Nat. Historisch Mu seum in de Vroonstraat de eerste les wordt gegeven van de cursus Elemen taire Scheikunde dcor de heer L. G. Veldsema. eveneens uitgaande van de Volksuniversiteit. Gedurende het kofnende weekend zal de personeelsvereniging van de water en lichtbedrijven ..Elgawa" bezoek ont vangen van de personeelsvereniging der lichtbedrijven van Den Haag. Een aar dige gedachte, deze uitwisseling. Er is een uitgebreid programma voor het week-end ontworpen. Het uit twee-en- vhftig personen bestaande gezelschap arriveert Zaterdagmiddag om twee uur per bus. De ontvangst en kennisma king met de gastvrouwen en gastheren heeft plaats op het Helder-terrein. Daarna, om ongeveer half drie, vindt er een voetbalwedstrijd plaats tussen fabriek" Den Helder en „gasfabriek Den Haag. 's Avonds kunnen we het gezelschap weer vinden in Casino waar de bezoekers hun artistentalenten gaan tonen met het blijspel in drie bedrijven Tot wederdienst bereid". Zondagmid dag om twee uur heeft er tenslotte een bijeenkomst plaats in de prachtig inge- richte per*oneel«zaal in de gasfabriek. Wij hopen, dat de Hagenaars met een prettige indruk aan onze stad huis waarts zullen keren. De Koninklijke erkenning van het Helders Mannenkoor liep in het begin der oorlogsjaren af. Na de bevrijding zijn nieuwe statuten opgesteld. Thans is het bericht binnengekomen, dat bij Kon. besluit van 13 September j.1. op de nieuwe statuten en het huishoude lijk reglement van het koor (dir. H. J. Arisz) voor de tijd van 29 jaar en :.\1 maanden weer de koninklijke goedkeu ring is verkregen. VISSERIJ. URK, 28 September 1948. Door 60 vaartuigen werd j.1. Dinsdag aangevoerd: 3732 kg paling, van 19— 75 kg per vaartuig, prijs f 2.30f 5.38; 3380 kg Noordzeevis, prijs f 0.30—f 4; 113 kg snoekbaars, f 1.32f 1.36; 44 kg roode baars, f 0.64; 24 kg blei, f 0.36; 54 kg voorn, f 0.04 en 3 kg karper, f 0.76 alles per kg. GEEN OPGEWEKTE BRUILOFT HERDENKING. Toen gisteren de heer K. Asma te Urk zijn zes en zestigste trouwdag her dacht en hiervoor al zijn kinderen van de wal over waren, werd hij plotseling onwel. De ontboden geneesheer gaf de voorkeur aan het ziekenhui», zodat de heer Asma per extra dienst naar het Ziekenhuis te Enkhuizen werd ver voerd. Bij beschikking van de Minister van Oorlog werden C. Koffeman, lich ting 1946, A. Romkes, lichting 1947 en A. van Slooten, lichting 1948 vrijge steld van dienstplicht wegens persoon lijke onmisbaarheid. De gemeente Urk heeft voor het Rehoboth kerkgebouw 400 m2 grond verpacht tegen 15 cent per m2 per jaar. Daar de voorzitster afwezig was, werd de afdelingsbijeenkomst van de B v. Pl.l.vr. geopend door de vice- voorzitster, mevr. Grootes-Stammes. Zij herinnerde aan de te houden hand- werktentoonstelling en verzocht daar voor handwerken in te leveren. De eerstvolgende A.C.C.O.-avond, waarop dr. Portielje komt spreken, werd in de belangstelling der dames aanbe volen en aan mej. A. Dekker werd dank gebracht voor haar hulp bij het instuderen en de begeleiding van de volksdansen. Medegedeeld werd, dat de feestrokken geregistreerd kunnen worden. Mevr. Faillie maakte bekend, dat, ter gemoetkoming aan veler wens, de repetities van het zangkoor onder leiding van mevrouw Mijnlieff, wel avonds gehouden kunnen worden. Zjj hoopte, dat vele dames haar krachten aan dit koor zullen willen geven. Na het zingen van het Bondslied las mevr. Vethman een verslag over het uitstapje naar Den Haag voor. Veel moois was er gezien en het speet het bestuur, dat maar weinig leden aan dit uitstapje deelnamen. Hierna was het woord aan de Spreekster van de avond. mevr. Van Wegener Sleeswijk—van Balen Blan ken. Haar onderwerp was: „Opvoe dingsmoeilijkheden met kinderen". Op boeiende en vaak geestige wijze be lichtte spr. diverse problemen. Voor de pauze werden moeilijkheden met jonge kinderen behandeld, na de pau ze. die met 12—18 jarigen. Vele voor beelden uit haar praktijk als advi seuse voor moeilijke kinderen haalde zjj aan. Met grote aandacht werd de lezing van spreekster aangehoord en een warm applaus was de dank voor de mooie avond, die zij de leden bereid de. De heer C. Geerligs, die o.m. onge veer 30 jaar zitting had in het Polder bestuur, is in de ouderdom van 72 jaar overleden. Bij de wedvlucht van Altijd Verder, gehouden vanaf Mons, afstand 277 km werden de duiven om 10 u. 30 gelost' De eerste duif, vliegend met een snel heid van 136o m. per minuut, arriveer de om 13 u. 53 m. 37 sec.; de laatste prijswinnende duif kwam om 14 u 17 aan en vloog 1224 m. per minuut Prijzen en punten behaalden- A Liefhebber 1, 2, 3, 5, 9, 10 met 344 Punten; A. van der Zee 4 met 147 pun- ten, S. Boerman 6 met 127 punten A W de Koek 7 met 117 punten; G j C riendrikse 8 met 107 punten; W. BW boer 11, 13 met 134 punten- S Hmm nier 12, 14 met 114 punten °m" Daan Pool, die na zijn „laatst de" met ere-rondjes afscheid r#a- het toneel, startte Zondagavond3"1 Kossen het Noordhollands cl2*®1 Het is, zei Daan nadrukkelijk re- gezelschap van Daan Pool al z g<*r- er een paar leden van zijn v Eén" in terug. Wel zal het. als beren in de behoefte aan een gezelschap te voorzien. Op svn,„ ke wijze stelde hij de leden v= Noordhollands Cabaret aan h t bliek voor en wenste het, onde ,5u' bieding van een mooie b'loem»^3ar" veel succes! "Kam, Daan, die in z-n jonge jaren in eentje op het fietsje, koffertje ach?" op, naar her en der trok. hele avona alleen moest vullen en stond op B tieve toneeltjes met Petroleumverifï' tlng, heeft lang en hard moeten ken eer hij zover was dat hij p^r met een heel gezelschap, kisten *W° decors en kleding, eigen verlicht,V°' enz. tot in de grote steden van Non Holland kwam. Daarmee vergeiev vinden deze jongeren van het Cabaret hun bedje gespreid. Of f. laatste enkel winst is? Zeker niet v de tijden zijn veranderd en het NBr kan niet meer beginnen waar Daan t» gon, het moet zijn werk voortzette. en zal daarbij zeker op nieuwe moei" lijkheden stuiten. Moge dit groepje i energie bezitten om dan vol te houd." en in goede, kameraadschappelijke J menwerking het Westfriese toneel oó steeds hoger plan te brengen. Behoe' te aan nog een cabaretgezelschap heb ben we niet zo zeer. wel aan één da- echt tot het Noordhollandse hart Wm, te spreken. En aan die eis hesft het N.H. Cabaret bij zijn eerste optreden voldaan, dank zij vooral Piet Kroon die als Kees Stet, gelukkig geen im^ tatie Daan Pool ten tonele voerde' maar in eigen stijl gezonde Westfrieie humor bracht. In enkele schetjen wu Martin Vroom een hem waardig plrt. ner en ook diens clownerie in andere voordrachten was goed. Over de zan? van Henk Borst, het goochelen en op. treden als telepaath van Monsieur Vic- toire behoeven we niets te zeggen. Zl] zijn de oude bekenden van „Nummer Eén". Truus Schot zong operette-melo- dieën. de bescheiden optredende An neke Crochet speelde accordeon-mu- ziek, Nico Akkerman was rad van tong als een goed conferencier be taamt en in Gerard van der Woude heeft de groep een uitstekende bege leider en solo-pianist (die in laatstga- noemde kwaliteit eigenlijk over een goede vleugel had moeten kunnen be schikken) Aan het einde van de avond riep Piet Kroon, de leider van het N.H.C., Daan Pool voor het voetlicht om hem te danken voor de wijze waarop hij t gezelschap had ingeleid. Spr. wenite hem veel succes toe met zijn filmwerk en sprak de hoop uit, dat men elkaar in West-Friesland nog vaak mocht ontmoeten. Ingekomen: W Siemonsma vin Wierlngerwaard; J van Dijk en gezin vin 211 pe; H F de Boer van Den Helder; mevr G Glim van Anna Paulowna; mevr A Raaphorit van Duinkerken (Fr); mevr Th van Hoesel van Helloo; mevr A 0 van Sleen van Dalen; mevr J Lulkeni van Den Helder; mevr E M A Koedijken van Den Helder Vertrokken: J Slegt en gezin mir Castricum; G Bakker en gezin naar Wie- rlngermeer; J Kuiper en gezin neir Voorst; H Veenstra en gezin naar Canadi; P Braaksma en gezin naar Canada; W 0 Bouma en gezin naar Wymbritaeradeel: A Faber en gezin naar Wierlngermeer; G Dijkstra naar Oostdongeradeel; E El lens en gezin naar Canada; G Edens en gezin naar Wierlngermeer; J Mes en f- zin naar Velsen; mevr T J Rempt naar Rotterdam; J van der Schaaf en geiin naar Wierlngermeer; mevr A Jongkeea (Wed C Kramer) naar Den Helder; H Tl» Kampen en gezin naar Wierlngermeer; G Verbeek naar Wierlngermeer; mevr Keijzer naar Voorburg Alchiba RotterdamCalcutta, passeerde 27-9 Ouessant Alhena, R'dam—Buenoi Aires, 28-9 van Santos Amstelveen, van Immlngham te Genua Boiseeveln, 28-9 van Hongkong naar Shanghai - Cistula (t), SingaporeMelbourne, 28-9 mijl west van Melbourne Coryda 28-9 van Tel Avlv naar Gibraltar Cl"' tlca, Paramaribo—A'dam, 29-9 te P°n' del Gada Erinna (t) 29-9 van Madras Calcutta Garoet Java—R'dam, Po seerde 28-9 (14 uur) Algiers - Helder. Callao—R'dam, 29-9 te Balboa J0", van Oldenbarneveld A'dam—Java, po seerde 28-9 Kaap Sint Vincent xf11'' haven, New PortmonFreetown, 28-9 mijl west Kaap Cantin Klipfontein, van Mombassa te Durban Kedoe, W1 terdam—Java 28-9 19 uur van (verbetering) Lawak, 29-9 te Bahrein Lemsterkerk, Perzische Golf—R'dam van Genua Lekkerkerk, Zanzio»' A'dam, 27-9 te Mombassa Loener* 26-9 van Port Elizabeth te Kaapsta" Leerdam, New Cork—R'dam, Pas%'rt 2''-9 Wight Maetsuycker, 27-9 van Swe'tenham naar Singapore °v „jj sel, 29-9 van Los Angelos te Kaap verwacht Oranje, 28-9 van Batavia n A'dam Ossendrecht, Freetown-» chester, passeerde 28-9 Las Palmas "naW lyphemus, 28-9 van Belawan nabij v l( geankerd Pericles 28-9 van CUDa Rotterdam Salando. 29-9 van W® ham te Ceuta Sibajak, Batavia-" 28-9 te Suez Singkep Montreal 27-9 te Port Swettenham S-ar?afl terdamBatavia, passeerde 28-9 "aap Stad Arnhem, 28-9 van Bagnoli te Straat Malakka, 26-9 van H°ms naar Shanghai Sunetta (t) Hulen^ cao, 28-9 Ouessant Tamo. Ant, - Buenos Aires, passeerde 28-9 Firn™ j Tjipondok, Singapore—Freemantie Van Batavia Tibia (t). 28-9 van J]0 pore naar Shanghai Westland —Buenos Aires 29-9 te Rio de Jan Willem Ruys, Batavia—R'dam P 28-9 23 uur Finisterre Woensdr passeerde 28-9 Prawlepoint Gen'-S of Graln) Lemsterkerk, verm 29-9iv nJjr (verbetering) op weg Perzische <^has!a- Rotterdam Loenerkerk, M „„yck"' A dam, 27-9 van Kaapstad s"1 27-9 van Singapore te PenanJ0„s,on Alkmaar, 28-9 van R'dam te Ho" tl Stad Haarlem, 28-9 van Vlaard Savona

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2