Nachtelijke sprong naar transporttrein De verkiezingsstrijd in de Verenigde Staten Opstand in de Republiek voor de Veiligheidsraad? Ik was geheim agent in oorlogstijd (V) Ik ontdoe mij van papieren en revolver Ëerste ontmoeting met Duitsers Hef Radioprogramma Nieuwe Bonnen Mannen van tormaai ontbreken ditmaal Kleine zenuwenoorlog Belangwekkend gesprek met dr. Evatt Australië bemiddelaar! tussen Azië en 't Westen DE LICHTE maannacht loop ik R" over een Belgische spoordijk. Ik nu alleen. De beide piloten zijn hun weg gegaan. Ze vonden dat fiieer met het oog op hun unifor- ve gn daar was wat voor te zeg- me TW ben ten slotte maar een ge- gen. Tone burger. Grote stukken van de spoordijk zijn t steenslag bedekt, waardoor het ^el moeilijk is om zonder geruis te 1 n terwijl het land aan beide zij den óver het algemeen open en vlak en weinig dekking biedt. Ik wil et terug de velden in, waardoor ik "ge tijd gelopen heb, eensdeels uit 'rees om de spoorlijn kwijt te raken, anderdeels omdat het me teveel tijd kosten. Na ampele overwegingen trek ik mijn schoenen uit, bind ze om mijn nek en ga op mijn sokken voor- ^rtsmet de koele greep van mijn pistool vast in de hand geklemd. Eindelijk doemen in de verte de lich ten van het station op. Ik zie een ),eg, die haaks op de spoorlijn staat en besluit deze als schuilplaats te ne men. Naderbij gekomen ontdek ik tot mjjn voldoening, dat het een dubbele heg is, aan beide zijden van een smal le, ondiepe, droge greppel. De takken Zijn in elkaar gegroeid en vormen een soort gewelf. Ik strek me op de natte bladeren er onder uit en voel me goed beschermd tegen de koude bries, die sinds een uur opgestoken is. Ik steek een sigaret op, die even heerlijk smaakt als elke andere verboden Ik ben moe, nat en koud en ik zie er uit als een landloper. En zo voel jk me ook. Ik ben me vaag bewust van een verplichting om een uitge breid plan voor mijn ontsnapping en mijn toekomst in bezet België te ont werpen en het feit, dat ik niet in staat ben een reeks plannen kant en klaar uit mijn mouw te schudden, brengt me in verwarring. Ik kom tot de slotsom, dat de hele zaak van één enkel punt afhangt: of ik er al dan niet in slaag door de afzetting heen te breken, die opgesteld is of opge steld zal worden. Als ik slaag, zal het betrekkelijk gemakkelijk zijn om mijn wijkplaats in Brussel te bereiken, daar ik alles bezit wat ik nodig heb: Belgische identiteitspapieren, distri butiekaarten en geld. Wanneer het lot me echter slecht gezind is, zal ik hoegenaamd niets kunnen uitrichten dan op het einde wachten. Er dan uit te komen zal een' kwestie van geluk zijn. JK HOOR IN DE VERTE het gerom mel van een naderende trein. Ik kruip snel naar de uitgang van mijn schuilplaats en kijk om het hoekje. Langzaam rijdt door het station een goederentrein in mijn richting. Ik schat de snelheid op ongeveer dertig kilometer en opeens besluit ik een po ging te wagen om er op te springen. Ik kruip zo dicht als ik durf langs de rails en druk me tegen de grond. Ik zie het vuurschijnsel van de loco motief langzaam naderen en als het over me heen gaat druk ik mijn hoofd in mijn armen en zend een schiet gebedje op dat de machinist me daar niet ziet liggen. Het volgende ogen blik kruip ik ongeveer een halve me ter terug, klaar om te springen, al mijn spieren gespannen. Als een ijze ren handgreep voorbij komt, spring ik omhoog naar de donkere goederen wagen. En dan, op hetzelfde ogen blik, verschijnt een figuur boven in de wagen en tegen de heldere lucht te kent zich een silhouet af, dat ik on middellijk herken: een Duits soldaat met helm en machinepistool. Ik pro beer een Duitse transporttrein te be springen. Terwijl ik de wagon raak, duw ik mezelf met kracht terug. Het is of ik mjjn handen ophef om een imaginaire s'ag, die me door de vijand wordt toegediend, af te wenden. De hand greep slaat me tegen mijn heup, ik word de helling afgesmeten en rol me intuitief op om de schok te breken, t°t ik met een pijnlijke bons tegen een prikkeldraad rol en stil blijf lig- ?®n. Ik durf niet eens op te kijken hoe de wachtpost gereageerd heeft en blijf onbewegelijk liggen tot de trein v°orbij is. Dan hink ik terug naar mijn schuil plaats en begin de schade op te ne men. Het hart bonst me in de keel. Dit is de eerste van vele lessen, die de ervaring me zal leren: dat nach- telijk weg- en spoorwegverkeer uit sluitenden Duitse handen is en dat ik me de moeite had kunnen besparen, "lijn knie doet pijn en mijn schouder ook, maar ik kan ze allebei nog ta- melrjk goed gebruiken. Er blijft slechts één ding over: 's morgens als gewoon burger naar het station te gaan en een trein nemen. Als er aan het sta tion contröle is mag ik niets bij me hebben, dat me zou kunnen compro mitteren, dus besluit ik om mijn kom pas, veldfles, Hollandse papieren, legermes en zelfs mijn jas en hoed te verstoppen. Ik overleg wat ik met mijn pistool zal doen. Het is een trouw en be trouwbaar vriend en ik vraag me af of de kans bestaat om na een schiet partij te ontsnappen. Ik moet toe geven, dat die kans niet bestaat en besluit met tegenzin me ook van mijn pistool te ontdoen. ^AAR LINKS EN RECHTS uitkij kend of er geen getuigen zijn van mijn nogal zonderlinge intrede in deze wereld, kom ik uit mijn loofhut te voorschijn en loop onverschillig met mijn handen in mijn zakken naar het station. Op de hoek, waar het pad en de weg bij de spoorwegovergang samen komen staat een boerderij en plotseling komen van achter het huis twee Duitse vliegers te voorschijn, nog geen tien meter voor me uit. Dat is een sensatie! Mijn eerste echte Duitsers. Als ze eens wisten De eerste indruk die ik krijg, is dat ik droom, het lijkt ietwat onwezen lijk. Ik slaag er in mijn opwinding te verbergen, maar ik ben niet in staat mijn ogen van hun grijsblauwe ruggen af te wenden. Ze verdwijnen in het stationsgebouw. Ik ga op een bank in de wachtkamer zitten met mijn ellebogen op mijn knieën geleund, diep een peuk uit mijn vestjeszak op en steek die aan. Na een paar trekken druk ik hem tussen mijn vingers uit en stop het restant weer in het zakje, maak mijn neus schoon door eens luidruchtig op te halen en doe alsof ik wil slapen. Achteraf bezien is dit alles een soort generale repetitie, maar ik ben bang, Troepenbewegingen in de Sovjet-zóne Reizigers, die uit de Sovjetzone te Berlijn zijn aangëkönïëft.5> malcen mel ding van troepenbewegingen op grote schaal in de Sovjetzone. Men gelooft, dat ze in verband staan met de voor bereiding voor de regelmatige herfst- manoeuvres van het Rode Leger in de eerste week van October. In verschillende dorpen zijn scholen en theaters gevorderd. In verschillende delen van Mecklenburg zijn Stalin- tanks van 70 ton afgeladen. Tussen Berlijn en de Oostzee zijn versterkin gen der luchtmacht aangekomen, aldus deze reizigers. dat ik geen geschikt publiek heb. De Duitsers, naar hun uitmonstering te oordelen, grondpersoneel, zitten druk te praten, twee Belgische heren de enige reizigers op dit vroege uur kijken niet eenmaal in mijn richting. Dat is ook maar het beste en stellig de door mij gewenste reactie op mrji optreden. Maar de vier mannen zijn geenszins te vergelijken met het troepje school kinderen, dat een minuut of tien na mijn aankomst binnentreedt! De nieuwsgierigheid van schoolkinderen ken ik maar al te goed. Ik moet be kennen, dat hoewel ik werkelijk dol ben op kinderen, ik er sommigen van dit troepje zonder gewetensbezwaren, ja met genoegen vermoord zou heb ben. Er is een veertienjarig meisje, dat me met ontdane, onderzoekende blikken aankijkt en dan fluisterend een gesprek met haar vriendinnetjes begint. Dat ontbrak er nog maar aan K.L.M. slaat de vleugels uit Nog dit jaar zal een Nederlands-Indo nesische missie van de burgerluchtvaart naar Australië vertrekken om te trach- ten een luchtvaartovereenkomst te be reiken, die het mogelijk zou maken de luchtlijn Amsterdam-Batavia door te trekken naar Australië. In een verder stadium van voorbereiding zijn de plan nen om de lijn Amsterdam-Batavia- Sjanghai aan de lijn New-York-Amster- ciam te verbinden via Tokio-Honolulu- Los Angeles. waardoor een „wereld- ronddienst" zou worden verwezenlijkt. Twee maanden celstraf voor K.L.M.-mecanicien De rechtbank te Singapore heeft de Zwitserse mecanicien E. Herman van het Nederlandse vliegtuig, wegens po ging tot smokkelen van goud en ju welen tot een bedrag van meer dan een millioen Straits dollars, veroordeeld tot twee maanden celstraf. Onder de kostbaarheden, die de mecanicien in een speciale smokkelgordel verborgen had, bevonden zich gouden twintig dollarstukken, een gouden staafje, Britse souvereigns en losse diamanten. Vorrink gelooft niet in oorlog „Als Rusland zich aan een oorlog zou wagen, zou het zijn eigen ondergang oproepen", aldus verklaarde Koos Vor rink in een rede te Rotterdam. Spreker geloofde niet, dat Stalin zo dwaas zou zijn dit risico te aanvaarden. Ten eer ste zijn de spoor- en landwegen slechts tot aan de oude Poolse grens hersteld, voorts heeft de oorlogsindustrie nog lang niet een voldoende peil bereikt en in de derde plaats, weet Rusland, dat Amerika oneindig veel verder is met de toepassing der atoomenergie dan de Sovjet-Unie. Toenemend onrust in Frankrijk Sedert Dinsdag is de onrust in Frank rijk weer toegenomen. Uit alle delen van het land worden schermutselingen tussen Gaullisten en communisten ge meld, terwijl weer enkele grote sta kingen verwacht worden. Op 4 October zullen waarschijnlijk 400.000 mijnwer kers het werk neerleggen; een verlam mende staking ireigt in het gas- en electriciteitsbedrijf. De binnenlandse toestand veroorzaakt grote bezorgdheid. Bendeleden ter dood veroordeeld Het Bijzonder Krijgsgerecht te Poer- wakarta heeft vijf leden van de bende veroordeeld, die op 23 Juli de Ban- doeng-express deed ontsporen, waar na zij de trein beschoot. Vijf personen werden hierbij ter dood veroordeeld, twee kregen levenslang, terwijl de zaak van de vijfde beklaagde naar de gewone Krijgsraad werd verwezen. HONGARIJE VERZOEKT OM TOELATING TOT V. N. Michel Karolyi, de Hongaarse ge zant te Parijs, heeft in een brief aan Trygve Lie, algemeen secretaris der V. N„ namens zijn regering om toela ting van Hongarije als lid van de or ganisatie der V. N. verzocht. 5576 TECHNISCHE STUDENTEN Voor het studiejaar 1947-48 werden aan de Technische Hogeschool te Delft 5576 studenten ingeschreven, tegen 5104 in het vorige studiejaar. 252 Studenten verwierven het ingenieursdiploma, ter wijl 14 promoties plaats hadden, waar van vijf met lof. Aan de Hogeschool zijn 109 hoogleraren verbonden. VERBREKING DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN JOEGO-SLAVIë- ALBANIë Volgens het Joegoslavische commu nistische blad „Borba" heeft Joego Sla- vië dt vertegenwoordiger van de Al banese regering te Belgrado meege deeld, dat Joego Slavië de belangen GEEN DEVALUATIE VAN HET POND STERLING De Britse kanselier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, heeft gisteren tevan Albanië niet langer kan beharti- Washington verklaard, dat Engeland gen wegens „de onverantwoordelijke absoluut tegen een devaluatie van het politiek van schimpscheuten en aan- pond sterling is. vallen" van Albanië op Joego Slavië VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 6, S en 11 uur AVRO: 6,20 Sport- piaatje 6,35 John Renova and his Mu- sic 7,00 Olleke Bolleke en Knipperdol- ieke 7,10 Pierre Palla (orgel) 8,05 Echo van de dag 8.15 Omroep-Kamer. orkest 9,10 „De liefde gaat langs zon derlinge wegen" (hoorspel^ 9,45 Gramo- foonplaten 10,00 „Au salon des varie- té's" 10,45 Pijlers van Neêrlands wel vaart 11,15 Opera-fragmenten HILVERSUM I. 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Land en tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Rege ringsvoorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Plaatvaria 9,00 Gemeenschap van ondernemers en arbeiders 9,45 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest 10,15 De vaart der Volken 10,35 Gramofoonplaten 10.45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoon platen VOOR VRIJDAG HILVERSUM II> 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 én 11 uur VARA: 8.18 Opera-programma VARA: 10,45 Beet hovenSchubert AVRO: 12,00 Victor Silvester met orkest 1.20 Ensemble Jo Bos VARA: 4,00 Jussi Bjorling en Elisa- beth Schumann zingen 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Silvestri- kwartet VPRO: 7,30 „Nederland en zijn gewesten" 7,50 Tien voor acht 8,05 Sonate pour piano et violon 8,30 „Mid den in de wereld1' VARA: 9.00 Men vraagten wij draaien 9,30 Kermis der ijdelheid (hoorspel) 10,00 Buiten lands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 Vandaag 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Sympho- nisch concert HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8' en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,05 Muziek houdt fit 12,33 Orkest Klaas van Beeck 1,20 Or kest Klaas van Beeck (vervolg) 3,00 With a song in my heart (gr pl) 6,00 Promenade-orkest 6,30 Kareol-septet 7,15 Zigeunermuziek 7,30 Gramofoon- muziek 7,45 „De drie landen" 8,05 De gewone man 8,12 Operette Les Cloches de Corneville 9.30 De tien geboden 10.25 Muziek 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Dansmuziek 11,40 André Kostelanetz en zijn orkest Voor het tijdvak van 3 t'm 16 Octo- üei zijn van de Tabaks- en Versnape- "ngenkaarten QA QC 808 aangewezen de bonnen 109, 110, 113 Tabak voor 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Voorts is tot nader order geldig Res. Tabak voor 90 gram Scheerzeep of gram Scheercreme of 400 gram ''Hscheercreme. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds 1Vrijdag 1 October worden gebruikt. Voor het tijdvak van 27 September m 9 October is reeds de volgende bon Inlees aangewezen: 224 Vlees voor &ram vlees. (Van onze correspondent te New York) IN TREIN, VLIEGTUIG en autobus doorkruist het klaverblad der Grote Vier thans het Noord=Amerikaanse continent. President Truman en zijn democra» tische candidaat voor het vice.presidentschap Alben W. Barkley worden op de hielen gevolgd door het Republikeinse team Thomas Dewey en Earl Warren. Zij spreken in vergaderzalen en stadions of getuigen van hun inzichten op de sta» tions, waarvooral in de kleinere plaatsen de menigte samenstroomt om hen te hóren spreken. Nog is de campagne niet aan haar hoogtepunt toe. Maar de felheid der woordenstrijd zal nog zes weken lang crescendo blijven en tot 2 November zal het Amerikaanse volk in de greep der verkiezingen gevangen zijn. TOT DUSVER HEEFT de „psycho» logische oorlogvoering" der beide grote partijen niet aan de verwachtin» gen beantwoord. Normaal is zon ver» kiezingstrijd in Amerika een „huise» TRUMAN .als een terrier. lijke zenuwenoorlog" van jewelste Pi» kante schandalen worden als een smakelijke saus over het publiek uit» gestort; geruchten en verzinsels zijn nauwelijks meer van werkelijke feiten te onderscheiden alles in een goed» georganiseerde poging om te bewijzen welk een slecht individu de tegen» stander is. Maar hiervan heeft men tot dusver nog niets gemerkt. In die districten waar de voorsprong van een der candidaten nauwkeurig ge» nieten aan de maatstaf der „polls" slechts enkele procenten bedraagt, voeren Republikeinen en Democraten onafgebroken besprekingen met de plaatselijke leidende figuren om te trachten een kleine achterstand in een voorsprong om te zetten of een krap» pe winst op te voeren tot een beslis» sende zege. Maar voor het oog der wereld is de campagne nog niet veel meer dan een nogal matte woorden» strijd. Daar zijn ditmaal verschillende re» denen voor. Een belangrijke factor is natuurlijk de persoon van de beide voornaamste candidaten. Roosevelt had zich, o. a. door zijn radiopraatjes „bij de haard" grote persoon» lijke populariteit verworven. En ook zijn vele felle tegenstanders zullen de eersten zijn te erkennen, dat hij een man van formaat was. Truman is dit niet. Dewey evenmin. Dewey's faam dateert van de dagen toen hij als Dis» voortdurend aarzelen om zich bij brandende kwesties uit te spreken als voor» of tegenstander hebben hem niet gestempeld tot een bij het volk geliefde figuur. Men beschouwt De» wey als een koeUberekenend, efficiënt ambtenaar, een heldere kop met een scherp verstand, maar niet als lieve» ling van het publiek. Twee standpunten JERW1JL DEWEY TOT dusver een reeks toespraken heeft gehouden, waarin hij over geen enkel punt een duidelijk omschreven mening weergaf, (hij tracht zich nergens vijanden te maken om aldus zijn positie te conso» lideren) tijgt Truman ten strijde als een foxterrier. Hij neemt iedere gele» genheid te baat om een aanval te doen op het in meerderheid Republikeinse Congres waarop inderdaad veel aan te merken is Dewey's Leitmotiv is, dat hij zich opwerpt als de candidaat, die in deze bewogen tijden het Amerikaanse volk onder één banier verenigt. Truman stelt daartegenover de theorie, dat het niet aangaat in het huidige critieke tijdsgewricht een nieuwe partij in het zadel te helpen, die vele huidige functionarissen zal vervangen door lieden, die nog geruime tijd nodig zul» len hebben om zich in te werken in de problemen, waarover het gemakkelij» ker is als buitenstaander een critisch oordeel uit te spreken dan als verant» woordelijk regeerder een beslissing te nemen. Al deze aanvallen weert De» wey af met goedgekozen leuzen, die fraai klinken én ongetwijfeld oprecht bedoeld zijn maar die tot dusver nog niet diep in de kernproblemen sneden. Het kan niet uitblijven, dat deze tactiek grotere voordelen voor 1 ru» man afwerpt dan voor zijn Republi trict Attornev in New York de stad kcinse tegenstander. Tegelijkertijd zuiverde van het bendewezen. Als gouverneur van de staat New York heeft hij zich evenzeer doen kennen als een bekwaam en rechtschapen ad» ministrateur. Maar zijn stugheid, zijn moet men verwachten, dat Dewev in de nabije toekomst de handschoen in ernst zal moeten opnemen en de aan» val der democraten met een recht» streekse aanval zal gaan beantwoor» (Van onze correspondent te Parijs). QR. HERBERT VERE EVATT, met wie Wjj gisteren een exclusief pers- gesprek hadden, is een levendige vijf tiger met grpzend haar. Hij is de een voud zelve en in niets lijkt hjj op de staatsman of de diplomaat, zoals we Ce in onze contreien kennen. Hjj zou evengoed kunnen doorgaan voor een boer uit de Beemster, een mijnwerker op zijn Zondags of een zetter van onze drukkerij. Toch is deze Australiër een staatsman van wereldformaat, die grote invloed uitoefent op de politieke situatie, vooral in het Verre Oosten. Hü is intiem bevriend met generaal Marshall, Churchill en Bevin. Behalve minister van buitenlandse zaken, is hij de voorzitter van de Zes-Landencom- missie voor de Zuid-Pacific, hoofd van de Australische delegatie bij de U.N.O. en voorzitter van de Algemene Ver gadering. Op onze eerste vraag, wat hij dacht van de internationale situatie, herin nerde Evatt ons aan de rede van Marshall. „De rede van Marshall kan een grote bijdrage vormen tot het suc ces van de Assemblee. Zij bevat con structieve voorstellen van grote waar de. Zij moet gezien worden als een vervolg op en een uitvloeisel van de politiek voor het practisch idealisme van Roosevelt en Truman". Inderdaad is de voorzitter van de Assemblee het volkomen eens met de grote lijn, die Marshall getrokken heeft: vrede in Palestina, toelating tot de U.N.O. van Palestina en Transjor- danië, beveiliging van de Grieken te gen agressie, vrede en samenwerking volgens de Renville-overeenkomst in Indonesië, een vreedzame regeling van de moeilijkheden tussen India, Kasj mir en Pakistan, contröle op de atoom energie, ontwapening en de terugkeer tot een politiek van vertrouwen tus sen de naties. Wie zou het hier niet mee eens kunnen zijn? Over de moeilijkheden tussen Oost en West, tussen Moskou en Washing ton wilde dr. Evatt zich niet uitlaten. Ook op onze vraag of hij dacht, dat de rethorische botsing in het Paleis de Chaillot de situatie verder vertroebeld had, maakte hij een afwerend, afwij zend gebaar. De Indonesische republiek. „Denk U, Sir," aldus vroegen we verder, „dat de interne moeilijkheden van de Indonesische republiek in de Assemblee besproken zullen worden, vooral omdat zij gelijktijdig kwamen met de onrust in Birma en Malakka?" Dr. Evatt knikte en zei: „Deze kwestie kan inderdaad voor de Vei ligheidsraad komen, maar op dit ogen blik khn ik U hierover niet meer ver tellen." We begrijpen, dat het moeilijk is voor Evatt om als voorzitter van de Assemblee vooruit te .lopen op de ko mende discussies, doch uit een zijner recente redevoeringen kunnen we zijn persoonlijke visie leren: „Australië is een land, dat zulke sterke en hechte banden met Europa heeft, dat het voor ons moeilijk is, ondanks de af stand, ons zelf buiten de Europese zaken te houden. Maar Australië is ook geographisch sterk verbonden Dr. H. V. EVATT Australië wil helpen.... met Azië en onze betrekkingen met de landen van Azië en de Pacific wor den nog iedere dag innigerIn vele opzichten vormt Australië de verbin ding tussen de landen van Azië en die van Europa." Australisch Marshall-plan. Dr. Evatt zegt ons even later: „Het mag worden gezegd, dat de Australi sche regering haar eigen situatie al aan het onderzoeken is met het oog op de discussies, gehouden in de „Eco nomie Commission", want het is in overeenstemming met het handvest der Verenigde Naties, dat landen, die genoeg levensmiddelen en ruwe mate rialen hebben, hulp verlenen aan de landen, die tekort komen. Amerika heeft de helpende hand gereikt aan China en de landen in Europa. Austra lië heeft in dezelfde geest hulp ver leend aan Polen, Oostenrijk, Joego slavië, Griekenland, Italië, Hongarije en de landen in Zuid-Oost-Azië. Maar nu moet de industriële ontwikkeling van Azië verder worden uitgevoerd. Australië en ik ben er zeker van ook andere landen uit de industriële sector zullen in de naaste toekomst een grote bereidwilligheid tonen om bij deze ontwikkeling te helpen. Toekomst van Japan. „Een der voornaamste kwesties," aldus vertelt dr. Evatt, „om niet te zeggen de voornaamste, is de rol van Japan in het na-oorlogse Azië. In alle plannen voor de economische recon structie van Azië en de Pacific is een groot hiaat, door de onbekendheid met de toekomst'van Japan. Voor de oorlog was Japan de voornaamste leverancier, die de andere landen van Azië voorzag van textiel, electriciteits- benodigdheden en zelfs kapitaalgoede ren. Nu is Japan voor levensmiddelen en ruwe materialen afhankelijk van andere Aziatische landen. Australië wil hebben, dat Japan die industrieën kan behouden, die het zijn plaats ver zekeren in het Verre Oosten als een vredelievende en democratische natie. Ons standpunt is, dat Japan weer een redelijke levensstandaard moet krij gen. Het zou een historische vergissing zijn om op grond van wraakzuchtige redenen Japan een hongerend eiland te laten blijven." Na er zijn spijt over te hebben uit gesproken, dat er in twee-en-een-half jaar discussies in de Far Eastern Commission nog vrijwel geen enkel re sultaat is geboekt betreffende de we deropbouw van Japan vervolgde de Australische minister van Buitenland se Zaken: „Ondanks de redelijke levensstandaard in de toekomst zal het noodzakelijk zijn de sleutelindus trieën in Japan te blijven controleren, ter bescherming van de veiligheid in het Verre Oosten." „Ieder land, dat een directe bijdrage leverde om de oorlog in de Pacific te winnen, moet in dit belangrijke pro bleem vertegenwoordigd zijn en ge lijke invloed kunnen uitoefenen op de totstandkoming van het vredesver drag. Australië verwelkomt zijn buren als partners in de taak om een ho gere levensstandaard te scheppen in dit deel van de wereld en om daar de basis te leggen voor vrijheid en vrede". DEWEY .vaagheden. den. De tijd daarvoor nadert. Want alle tekenen wijzen er op, dat Truman bezig is iets van zijn achterstand in te lopen. Dat komt voornamelijk, omdat het de heide groepen, waaraan hij de meeste democratische stemmen dreigt te verliezen, thans minder naar den vleze gaat De candidaat der Progres» sieve Partij Henri Wallace verliest hard terrein, hetgeen het best tot uiting komt in de interne moeilijkhe» den, die hij in de boezem van zijn be» weging ondervindt. Ook de afvallige Democraten in het Zuiden zien hun aanhang verminderen; de stemming otn „in vredesnaam maar" de eenheid der Democratische Partij te handha» ven neemt daar zienderogen toe. Dit alles kan slechts in Truman's voordeel zijn tenminste wanneer deze ten» denz blijft aanhouden. Achter de schermen werken de par» tijleiders hun nieuwe zetten uit; aan hun reacties op de gebeurtenissen van het ogenblik zal men het best kunnen merken hoe men in deze ingewijde kringen de kansen beoordeelt. Men trekke nog geen voorbarige conclu» sies. want verrassingen zijn niet uit» gesloten.. Truman weerlegt republikeinse beschuldigingen President Truman heeft in antwoord ou de door De /ey, zijn republikeinse tegenstander, geuite beschuldigingen, verklaard, dat de Amerikaanse rege ring niet bedreigd wordt met commu nistische infiltratie. Het land is sterk genoeg alle krachten van het commu nisme te weerstaan en te overwinnen. Be presid"... beschuldigde de commis sie voor on Amerikaanse activiteit er- var „vertrouwelijke inlichtingen" te hebben verstrekt aan de geheime dien sten van vreemde landen door voor politieke doeleinden van sensatie-jour nalistiek gebruik te maken. DUITSE ARBEIDERS ONTSNAPT AAN SOVJETTRANSPORT 25 jonge Duitse arbeiders, die met 27 anderen per trein naar de uranium- mijnen te Aue (Sovjet-zone) werden vervoerd, zijn tijdens een kort opont houd aan de halte „Tiergarten" (Britse zone) ontsnapt. Met een vertraging van enige uren is de trein met de 27 overigen doorgereden. De Duitse spoor wegpolitie. die onmiddellijk het sta tion omsingelde, heeft de ontsnapten niet kunnen achterhalen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3