Tante Sabine Hallo, Jongens en Meisjes TEGEN KOUDE VOETJES grijpt in Belangrijke mededeling Film van inhuldiging ligi in kluis van depariement van oorlog Een sprookjesdroom Een regendag Prijsraadsel Filmkapitein Alsem klaagt zijn nood Onze Bridgerubriek Regering gaf deviezen voor vervaardiging Oplossing Prijsraadsel Beste jongens en meisjes. Al geruime tijd neemt ons corres pondentie-hoekje te veel ruimte van de krant in beslag. Nu moet daar veran dering in komen. Natuurlijk was het erg gezellig en het spijt mij dan ook dat ons hoekje belangrijk kleiner gaat worden. In het vervolg zullen de briefjes in twee delen beantwoord worden. De ene week verwacht en beantwoord ik de briefjes van de kinderen van 6 tot 12 jaar en de andere week de brief jes van de ouderen van 12 tot 16 jaar. De meeste kinderen combineren de oplossing van het wekelijkse prijsraad sel met het schrijven van een briefje, maar daar is rekening mee gehouden. Wij krijgen in het vervolg ook de ene week een prijsraadsel voor de Jon gens en meisjes van 12 tot 16 jaar en in de daarop volgende Jeugd-Koerier een prijsraadsel voor de kinderen be neden de leeftijd van 12 jaar. Deze week vinden jullie in de Jeugd- Koerier een prijsraadsel voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar en ik ver wacht van hen ook graag de briefjes voor ons corespondentie-hoekje van de volgende week. Ieder die wil mee doen is van harte welkom. De jongere kinderen moeten nog een weekje ge duld hebben. Deze nieuwe regeling heeft ook weer voordelen voor jullie, want de oudere jongens en meisjes behoeven niet meer te mopperen over de kin derverhaaltjes en de kleintjes zullen de prijsraadsels beter begrijpen. Wat dat alles betreft is de nieuwe regeling zeker een verbetering. Jon gens en meisjes, al zal ons correspon dentiehoekje in 't vervolg heel klein worden, de Jeugd-Koerier wordt er voor jullie niet minder gezellig en be langrijk door. Ik hoop dat jullie mij nu één keer in de veertien dagen van al jullie belevenissen op de hoogte zult houden. TANTE IET. „Kom", zei moeder, ,,'t is bedtijd Els! Kleed je maar vlug uit". Ik lag nog niet lang in bed toen ik een stemmetje hoorde roepen. „Els, Elsje!" Ik keek om mij heen, maar zag niets. Even later hoorde ik het weer: „Elsje!" Maar nu zag ik een heel klein man netje op mijn laken staan. Hij sprak: „Alle lieve kindertjes kom ik een nachtje halen om met mij mee te gaan naar Vruchtenland". „Vruchtenland? Waar is dat?", vroeg ik verbaasd. „Dat zul je wel zien", zei de kabou ter. „Wij gaan nu met je bed door de lucht. Hij raakte met een toverstafje het bed aan en daar zweefden wij door het raam naar buiten. Het ging over hoge bergen en uitgestrekte bossen. De reis duurde erg lang, maar eindelijk waren wij er dan toch en wij kwamen in een prachtig land. Puntmuts, zo - heette de kabouter, raakte "het bed weer met zijn toverstokje aan en nu daalden wij op de grond. Er waren een heleboel kabouters bezig om vruchten te schilderen. Sommigen gaven de ap pels een mooi blosje; anderen gaven de kersen hun prachtige rode kleur. Weer anderen maakten de peren mooi geel en zo deed ieder wat. Puntmuts kwam met een grote si naasappel aan en zei: „Die mag jij schilderen. Zul je het netjes doen?" Dat beloofde ik en ging aan het werk. Toen ik klaar was liet ik hem aan Puntmuts zien en die zei. „Dat heb je keurig gedaan en nu mag je hem ook zelf opeten. Maar het wordt tijd om naar huis te gaan, want als de zon bo ven de horizon komt is de tovermacht van het stafje verbroken. Kom dus mee!" Het was echter al te laat. Er was nèt een heel klein streepje van de zon te zien. „Wat nu?" vroeg ik. „Moet ik nu altijd hier blijven en kan ik nooit meer naar huis?" Maar Puntmuts wist raad. „We vra gen de elfjes of die je naar huis wil len dragen", zei hij. Doch de elfjes wa ren te zwak. Zij konden mij en mijn bed niet lang dragen. Toen we in de lucht waren, moesten ze mij loslaten en ik viel naar beneden, al sneller en sneller. Toén werd ik met een schok wakker en ik lag naast mijn bed op de grond. Het was maar een droom geweest, maar toch ook een mooi sprookje. DINIE ALBERTS (12 jaar). Onze mededelingen Mej. H. W. Mulder, hartelijk dank voor de twee pakjes met postzegels, sigarenbandjes en lucifersmerken die U mij deze week voor de kinderen hebt gezonden. Een brief welke was ondertekend met de woorden „namens de familie" en een der kinderen van de Jeugd- Koerier betrof, zou ik graag beantwoor den. Wil de familie mij even naam en adres opgeven? Toen Marietje 's morgens wakker werd, regende het dat het goot. Wat vond zij dat jammer. Vandaag zou zij met moeder en Greetje, een nichtje dat te logeren was, naar het bos gaan, maar nu het zo regende zou het vast niet door gaan. Daar ging de wekker. Het was ze ven uur. Nu zouden vader en moeder wel uit bed komen en jawel hoor, daar was moeder al bij Marietje's bed. „Wat is het slecht weer, hé kindje. Nu gaan wij maar niet naar het bos", zei moeder. „Maar ik weet wel een ander plannetje". Dat maakte Marietje weer blij, want zij was wel een beetje teleurgesteld geweest. Samen gingen Marietje en Greetje naar beneden en toen Marietje vertelde dat moeder een ander plan netje wist, sprong Greetje in de lucht van blijdschap. „Eerst wassen en aankleden, dan zal ik het vertellen", zei moeder. Vlug gingen zij zich wassen en aan kleden en voor moeder er op verdacht was waren zij al klaar. „Nu moet U het vertellen hoor!" „Ja, eerst aan tafel zitten", zei moe der. „Ik dacht dat jullie het wel leuk zouden vinden om vanmorgen op Ma rietje's fornuisje poffertjes te bakken en dan vanmiddag naar de film van de inhuldigingsfeesten te gaan". Nu, dat vonden ze reuze fijn en zij omhelsden moeder allebei tegelijk. Na het ontbijt ging moeder het beslag voor de poffertjes klaar maken. Greetje en Marietje gingen vast het fornuisje stoken en het kleine koeken pannetje en de bordjes opzoeken. In die tijd was moeder klaar met het beslag en toen moeder ging werken, bakten de twee meisjes dat het een lust was. Tegen een uur of elf hadden zij al heel wat poffertjes gebakken en ging het laatste beslag de pan in. Zij vroegen aan moeder of zij ook poffertjes kwam eten en toen moeder op de grond ging zitten, hadden de kinderen hun zin. Met z'n drieën aten ze alle poffertjes op". „Jullie hebben ze heerlijk gebak ken", zei moeder, terwijl zij haar laat ste poffertje at. Toen vader om kwart over twaalf thuis kwam gingen ze eten. Moeder had voor deze dag pannekoeken gebakken, waar de kinderen van smulden. Om half drie gingen ze deur uit om naar de film van drie uur te gaan. Ze moesten wel een poosje in de rij staan, maar kregen toch kaartjes. Het was nog even vóór drie uur toen zij in de bioscoop zaten en de kinderen popel den van ongeduld. Maar eindelijk be gon de film dan toch. Wat was Am sterdam mooi versierd en wat had Ko ningin Juliana een prachtige mantel aan! De kinderen konden er niet ge noeg van krijgen. Na een uur was het afgelopen en ze gingen voldaan naar huis terug, aldoor druk pratend over de film. En toen zij thuis waren zei Marietje: „Het is toch nog een fijne dag geworden, al zijn wij niet naar het bos gegaan". En dat vond Greetje ook. MARIJKE VAN LIENEN. (14 jaar). Heerlijk in het zonnetje, met de kleine hond aan mijn voeten, zit ik aan jullie te schrijven. De tuindeuren staan wijd open en het is net alsof het nog volop zomer is. Toch is de herfst al weer aangebroken. De kastanjes, eikels en beuken nootjes zijn weer gevallen en straks steken ook de kleurige paddenstoelen hun kopjes boven het dorre blad uit. Ieder jaargetijde heeft zo z'n mooie dingen waarvan wij kunnen genieten als wij goed opletten. Anneke Vogel tekende mooie herfstbladeren bij haar brief. Dat heb je prach tig gedaan, Anneke. Een galappeltje ontstaat doordat de galwesp in het eiken blad steekt en er eitjes in legt. Het blad krijgt dan een uitwas, waarin de kleine insecten leven. Wij noemen dat een galappeltje. „Elfje Zonnestraal", ja ik miste je, meisje. Jouw brieven zijn altijd iets bijzonders. Wie zou die nu 'niet missen? Wat heb je die film bijzonder goed onthouden en nagetekend. Ik kan er over oordelen, want ik heb de film zelf ook gezien. Hartelijk dank voor al je yer"T Jantie Leydeckers ik ben blij met de postzegels en de sigarenbandjes Ze zijn heel mooi. Een hartelijke groet voor Moeder en jou. Nelly Jansen» wat woon je ver weg, meisje. Staan er lijsterbessen in de laan? Dinie Alberts, neen, ditmaal heb je geen boek gekregen omdat je .geluk" had, maar nu was het verdiend. Ja, ik weet hoe mooi het is in Zuid-Limburg. Heb je op de heuvels wel eens al die blauwe grasklokjes zien bloeien? Dat is ook zo prachtig. Roelof Otten, verscheidene kinderen konden de vorige week geen opstel maken. In raadsels oplossen ben jij een kraan hoor! „Elfje Goudhaar", is het zo in orde? Bedankt voor je lange brief. Ik vond het aardig dat je mij wat meer over jezelf vertelde en ik hoop dat wij prettig samen zullen corresponderen. Rie Schoonen, het is allemaal even mooi, wat jij mij zendt. Je zult later wel een dichteres worden, Rie. Of wil je kinderverhaaltjes schrijven, net als tante Iet? Hartelijk dank voor alles, meisje. Ik maak altijd vol verwachting jouw brieven open. „Kabouter", natuurlijk wil ik een correspondentie-vriendinnetje voor je zoeken, maar ik weet je leeftijd nog niet. Wil je mij ook nog eventjes je vóór- en achternaam schrijven. Ik geloof wel dat die met een M en met een F beginnen, maar ik kan meerdere kabouters onder mijn vriendinnetjes hebben en mij ver gissen. Henny Smits, heb je het rJ weer druk met huiswerk? Wim v. d. Graaf, hoeveel nichtjes en neven ik heb. weet ik niet, want niet allen schrijven mij iedere week. Het zijn allemaal aardige meisjes en jongens: dat zie' je wel hè Wim! Tiny Kater, jij spaarde weer postzegels voor de zieken kinderen. Fijn hoor! Ik ben er blij mee. Kijk maar eens onder de mededelingen. Tiny! Wein- tje Stokhcf, viel het prijsraadsel nogal mee? Tony Briars, ik feleciteer je har telijk met je verjaardag en hoop dat het een prettig dagje is geweest. Ja. in Den Helder is de film van de Oranjefeesten ook geweest. Begin je 't nu al prettiger te vinden in Amsterdam? Bert Bruyn, ik kreeg je brief toch nog op tijd, al was het laat. Leuk dat je schreef hoor! Hetty en Max Muller, wat wonen jullie ver weg! Ik vind het prettig dat ik nu ook een neefje en een nichtje in Gouda Al ie Kiewiet. o. wat heb je 't mij moeilijk gemaakt! Ik kan jouw puzzle met oplossen hoor! Je hebt mij natuurlijk een lesje willen geven, omdat ik de vorige raadsels te moeilijk maakte. Maar ik geef deze week de oplossing van de raadsels. Help jij mij nu ook aan de oplossing van jouw puzzle? Hansje Kie- wiet, jij gaf mij ook al een moeilijk raadsel op. Ik denk dat er achttien maal vier j noten, is 72 poten over de brug gingen, want die man heeft voeten. Heb ik het goed? IJentje van Houten, wat schrijf jij toch keurig en duidelijk. Hoe oud ben je, I.ientje? Anneke Vogel tekende mooie herfstbladeren bij haar brief. Dat heb je prachtig gedaan. Anneke! Een galappeltje ontstaat, doordat de galwesp in het eikenblad steekt pn er eitjes in legt. Het blad krijgt dan een uitwas, waarin de kleine in secten leven. Wij noemen dat een galappeltje. Nu neem ik weer afscheid van jullie. De volgende week verwacht ik de briefjes van de jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Dag allemaal! TANTE IET. Voor de jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. In het onderstaande vierkant moeten vier woorden worden ingevuld, elk van vier letters. Op de bovenste rij, van links naar rechts: een ander woord voor een vracht. (Iets wat zwaar te dragen is). Op de tweede rij: een woord dat be tekent: in het jaarJe ziet het vaak op huizen of gebouwen staan vóór een jaartal dat aangeeft wanneer het huis gebouwd is. Op de derde rij. een ander woord voor vlug. En tenslotte op de vierde rij: een vertaler. Iemand die dus iets van de ene taal in de andere overbrengt. Ik zal jullie een beetje op weg helpen: Het begint met een T. Als de hokjes goed zijn ingevuld kun je dezelfde woorden ook van boven naar beneden lezen. Hier volgen de hokjes: De oplossingen worden vóór Zondag 3 October aan het bureau van dit blad verwacht. Denken jullie em het ver melden van de leeftijd! Onder de goede oplossers worden weer boeken verloot. De uitkomst besliste. Wij komen nog even terug op het 5-ruiten spel te spelen door Zuid uit onze vorige rubriek. De kaartverdeling was: S. 5 H. a-8-4-3 R. a-9-7-3 K. 7-6-4-3 S. h-b-9-4 H. b-10-9-5 R. 6-5-2 K. 5-2 S. 7-6-2 H. v-7-2 R. h-4 K. h-v-b-10-9 S. a-v-10-8-3 H. h-6 R. v-b-10-8 K. a-8 West moest uitkomen. Zijn partner had klaver geboden, maar toch vond West het beter niet met de door Oost geboden kleur uit te komen. Wij heb ben in de vorige rubriek gezien dat Zuid door die troef-uitkomst het spel verloor (1 down). Maar als West met klaver was uitgekomen dan had Zuid op de volgende manier het 5-ruiten- spel gemaakt: le slag: West klaver 5-3-9-aas. 2e slag: Zuid soh. aas-4-5-2; 3e slag: Zuid: sch. 3-9-ruiten 3-6; 4e slag: Noord: harten 3- 2-heer-5. 5e slag: Zuid: sch. 8-boer- ruiten 7-4. 6e slag: Noord harten aas-7- 6-9; 7e slag: Noord: harten 4-vr-r. 8-10; 8e slag: Zuid sch. 10-heer-r. aas-kl.10; 9e slag: Noord: h 8-kl. boer-r 10-h boer; 10e slag: Zuid sch. vr-kl 2-ruiten 9. Oost kan nu overtroeven met de heer, maar dan maakt Oost nog alleen een klaverslag. Gooit Oost een ki. weg, dan speelt Noord klaver na, Oost neemt en maakt nog 1 troefslag. nE NEDERLANDSE BANK heeft op verzoek van mr. H. J. Schol- vinck, administrateur van 't Ministerie van Onderwijs, Kunsten en 44 eten- schappen, een bedrag aan deviezen, groot 820 pond sterling, ter beschik king gesteld voor het doen ontwikke len en nasynchroniseren van een reeks zestien ra.m. kleurenfilms, die kapitein H. M. A. Alsem, chef van de produc tie van de legerfilmdienst, heeft ver vaardigd voor en op de dag van de Inhuldiging van H.M. Koningin Ju liana, haar rijtoer door Amsterdam, haar intocht in Den Haag en de ope ning van de Staten-Generaal op Prins jesdag j.I., welke films ondertussen voor het overgrote deel op last van luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, veilig op geborgen zijn in een kluis op het mi nisterie van oorlog, Plein 4, Den Haag. Hier doet zich derhalve het geval voor, dat twee overheidsinstanties lijn recht tegen elkaar inwerken. Een vreemd geval, dat nog vreemder wordt als men de achtergrond er van kent Er is over deze historie in bepaalde Haagse kringen veel te doen geweest; kapitein Alsem toch is in het burger leven eigenaar van twee bekende res taurants, zodat zeer velen hem ken nen. Het feit, dat hij onlangs naar aanleiding van hetgeen er met deze films gaande is geschorst werd als re serve-officier, heeft sterk de aandacht getrokken. In de bladen verschenen tal van elkaar tegensprekende berich ten. Wij hebben kapitein Alsem per soonlijk gevraagd hoe deze vork in de steel zit. In het voorjaar, zo vertelde hij ons, opperde ik in het gezelschap van enige officieren het denkbeeld een kleurenfilm te gaan maken van de te verwachten feestelijkheden met het uitsluitende doel, die ter beschikking te stellen voor vertoning van onze soldaten op Java en Sumatra. (Men diene te weten, dat dp thans 45-jarige Henk Alsem jarenlang voor Ameri- Kaanse filmmaatschappijen heeft ge werkt). Ik begon met geestdrift, be zocht de fabrieken waar de gala uniformen, de berenmutsen en de ver sierselen werden vervaardigd, troK naar stadjes en dorpen, waar men aan het versieren was en raakte zo aardig op dreef. Tegen 1 September nam ik verlof om mtf enige dagen geheel en al te wijden aan deze taak. Ik gebruikte daarbij (achteraf is mij daar een verwijt van gemaakt) een legerauto, zij het met mondelinge toe stemming van de verantwoordelijke officier. Geen kaart, geen toestemming. Kon U zich zonder moeite overal bewegen De grootste moeilijkheid was te kunen filmen op de Dam. Ik had geen kaart om mij daar vrij te kunnen be wegen, maar dat bezwaar heb ik op gelost, door met eigen middelen een hangende kooi te laten aanbrengen aan de gevel aan het gebouw op de hoek van de Dam en de Gravenstraat, zulks met toestemming van de eige naar. Zo had ik ten slotte een betere plaats dan bijv. de persfotografen. En in de Nieuwe Kerk? Het prijsraadsel van de vorige week bleek voor velen een beetje te moei lijk te zijn. Dat was jammer. Ik hoop dat het deze week beter gaat. De oplossing was: 1. Kast, bast, gast, mast. 2. Kip-pen-hok. 3. Lakei. De prijswinnaars zijn deze week: MARY VONK, Vondelstraat 3A, Alk maar. CORRIE NOKKERT, Lambertschaag, B. 35. TONY BRIARS, Krugerstraat 21, Amsterdam. ROELOF OTTEN, Gladiolenstraat 17, Den Helder. JAN SCHIPPER, Arendsweg 146, Beverwijk. Gefeliciteerd allemaal! De prijzen worden toegezonden. Voor de vrouw Een veel beoefende sport van babies is het weg trappen van dekentjes; een gezonde sport, maar die, nu de nachten weer frisser worden, gauw koude voetjes kan veroorzaken. Geen nood, daar voor maken we een trappelzak. De hier afgebeelde wordt over een truitje of jakje gedragen en heeft het voordeel, dat men hem van voren geheel kan openen. Men kan het kindje, ook als het slaapt, er rustig inleggen en het ook gemakkelijk een schoon broekje aan doen. Het patroon is getekend voor babies van zes maanden tot een jaar. Naden moeten aangeknipt worden. De voorpanden van de zak worden ge knipt volgens het patroon zonder de overslag van onderen. De (gestreepte) belegjes vouwt U naar binnen, waar U ze vastzet. De plaats, waar van onderen de knoopjes aankomen, wordt met een reep stof aan de binnenkant verstevigd. Het ach terpand knippen we met de overslag van onderen, maar met de middellijn als stof vouw. De overslag wordt belegd en van rechtstandige knoopsgaatjes voorzien. De voorkanten van het lijfje worden eveneens omgevouwen en de bretels bij de tekentjes aangezet. De bovenkant van de zak zetten we imgerimpeld aan het lijfje, dat we desgewenst ook dubbel kunnen maken. ELLA BEZEMER. Opname in de Ik heb getracht erin te fe maar verkreeg geen toestemmn,0"*11' het motief, dat er toch te weini i"1^ was om er een kleurenopname u. ken. Terwijl ik echter in mijn stond in afwachting van de hOJ kwam de eerste luitenant Kooistra*^ mij toe om mij te vertellen, dat d na3r sto luitenant Feleus alsnog toestem had gekregen om in de kerk te ffl08 Mij geen tijd gunnend me daar maar even over te verbazen wiern*^ Kooistra een camera toe met het zoek die aan Feleus ver. te overhandig" Die bleek echter al binnen te z*8" waarna een hofdignitaris zo goed u."' het toestel even naar binnen te bre"' gen. Feleus heeft binnen dus getik!8," maar het resultaat was helaas onbrukT baar. De buitenopnamen zijn geslaagd heb voldoende bruikbare opnamen rl maakt om zes uur aan één stuk te ku°" nen draaien. Terstond na afloop van rijtoer, die ik ook heb opgenom»,? vloog ik naar Londen om daar al h<r materiaal te laten ontwikkelen. Dav wachtte echter een nieuwe moeilijk'" heid. De firma Kodak verlangde beta" ling in ponden, terwijl het kantoor van dezelfde firma te Amsterdam had to=. gezegd met betaling in guldens geno«' gen te nemen. Telefonisch trachtte ik van Londen uit alsnog 100 pond ster ling aan deviezen los te krijgen, maar dat gelukte niet. Te langen leste vond ik de heer Ba den, een zakenrelatie te Nidau bij Bern bereid me te helpen. Hij seinde, dat ik over 200 pond uit zijn tegoed kon be schikken. Dat was meer dan ik nodig had, zodat ik een paar dagen later in Nederland terug was met de eerste ko pie, die voor de pers kon worden ge. draaid. Diezelfde dag echter werd ik tegen half zes ontboden bij generaal Kruis. Hij ontving mij in gezelschap van enige officieren van de krijgsraad. De generaal vroeg mij hoe die film tot stand was gekomen en ik vertelde toen de hele geschiedenis. Een majoor van de krijgsraad zeide daarop, dat hij mij niet geloofde. Ik bevestigde de generaal op mijn woord van eer, dat ik de waarheid had gesproken. Vals beschuldigd. Enfin, ik werd er van beschuldigd in de kerk te hebben gefilmd, of schoon ik zowel mijn erewoord als mijn handtekening zou hebben gegeven onder een verklaring, dat ik dat niet zou doen. Ik ben in feite niet in de kerk geweest, heb niets dienaangaande beloofd noch ondertekend. Voorts werd ik ervan beschuldigd materiaal van de legerfilmdienst te hebben ge bruikt, terwijl deze dienst geen kleu renfilmmateriaal bezit. Voorts zou ik mij zonder movementorder naar En geland hebben begeven. Dat klopt, maar van enige officieren van het mi litaire kabinet o.w. majoor Belten, had ik de toezegging, dat het papier me zou worden nagezonden, hetgeen niet is gebeurd. Met militaire reglementen kan men nu eenmaal geen actuele films maken. Ik vertelde dit allemaal, moest de kamer uit, werd na een kwartier weer binnengeroepen, hoorde toen dat ik „hangende het onderzoek'' geschorst zou worden als officier en werd toen dringend uitgenodigd de films vrijwillig ter beschikking te keilen. Dit alles zou geheim worden gehouden, maar twee dagen later was het toch uitgelekt. En verder? Och, een paar dagen later heb ik als geschorst kapitein weer een kleu renfilm opgenomen van de aankomst van de Koningin in Den Haag en van de opening der Staten-Generaal, waar bij ik (ditmaal van de zijde der ge meentepolitie) weer niets dan tegen werking heb ondervonden. Het is mii niettemin gelukt. Toen ik mijn assis tent de dag daarop naar Londen zond qm ook deze nieuwe negatieven te la- tén ontwikkelen, bleek, dat de Bank van Engeland niet toestond ponden uit Zwitserland te accepteren voor een opdracht uit Nederland, zodat ik b'i Kodak in het krijt stond in plaats van. zooals ik meende, er een tegoed te hebben. Toen ik dat telefonisch hoor de, had ik de gelukkige ingeving in verbinding te stellen met de secre taris-generaal van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, die mij ter stond uit de moeilijkheden hielp. draaien dan op het ogenblik in Neder land acht kopieën van het tweede dee van mijn film, terwijl het eerste <en voornaamste) deel nog steeds in "e departementale kluis ligt, waar het van dag tot dag aan actualiteit ver liest ROMAN VAN MARIA SAWERSKY1 59) „De beroemde Afrika-vorsers, dr. Felix Reuder en Karei Schuch, ter ge legenheid van de eerste vertoning van zijn film in onze gemeente. Mejuf frouw Sabine Reuder, de tante van onze beroenïde landgenoot, vergezelt haar neef op zijn tournée Mevrouw Olafsen zweeg plotseling en kneep haar ogen half dicht. „Sabine Reuder", mompelde ze voor zich heen „Ach. zoudt u zo goed willen zijn mij dat knipsel terug te geven, me vrouw?" vroeg Beate, bijna smekend. Mevrouw Olafsen voldeed aan het verzoek, maar tegelijkertijd liet ze zich zonder enige terughoudendheid naast het jonge meisje op de bank vallen, terwijl zij onderzoekend naar het bleke gezichtje keek. „Je hebt daar een eigenaardige be zigheid, m'n kind. Terwijl de anderen zich amuseren, plak jij krantenknip sels in. Doe je dat zo graag?" Beate Mengelberg knikte. „Dan ken je zeker ook al die be roemdheden, die hier afgebeeld zijn?" veronderstelde de oude dame, terwijl ze met haar wijsvinger op het album tikte. Wederom bepaalde Beate zich tot een zwijgend knikje. „Lieve help. kind, je bent toch niet stom?" lachte mevrouw Olafsen. „Ver tel me eens wat van de Reuder's. De naam komt me zo bekend voor. Ik ben langere tijd met een zekere juffrouw Reuder bevriend geweest, maar later heeft ze hier of daar de naam van de stad is mc ontschoten een huis gekocht. We hebben elkaar toen nog eens een paar brieven geschreven, maar langzamerhand werd dat minder, je weet. hoe dat gaat. als je elkaar niet meer zietAch kom, hoe heet te dat stadje nu ook weer, waar ik al tijd naar adresseerdeHasHas selt...." „Hasselfeurde?" vroeg Beate, lachend. De oudé dame vloog met een ruk overeind. „Natuurlijk, dat is het!" riep ze verheugd. „Sabine leeft dus nog, ze is gezond, maakt met haar neef een tournée door het land enen nou daar moet je me eens wat meer van vertellen lieve kind. Hoe heet je eigenlijk?" „Beate Mengelberg". „Mooi mag ik Beate zeggen, ja? Zullen we samen een kopje thee drin ken en een beetje babbelen?" „Maar't spijt me dat kan ik niet. Ik moet heus. Mevrouw Olafsen wilde er echter niet naar luisteren. Ze wenkte een kellner en bestelde twee thé complet. Het verlangde werd binnen enkele minuten gebracht. Mevrouw Olafsen bleek uitstekend de kunst te verstaan Beate aan het praten te krijgen. In korte tijd had ze er alles uit, wat ze wilde weten. Ze vernam, wat zich in Hasselfeurde had afgespeeld, ze ried Beate's liefde voor Reuder, omdat ze voldoende mensenkennis had, ze hoor de een en ander over het leven van haar vroegere vriendin en ze voelde zich aan het eind van het onderhoud volkomen bevredigd. Daarna verzonk ze enige tijd in een merkwaardig stil zwijgen, keek Beate van terzijde aan en kwam tenslotte tot een besluit. „Ik heb het heel aardig gevonden, dat je een paar uurtjes met een oude vrouw hebt willen babbelen, lieve kind", zei ze met een innemende glim lach. „Het heeft me heel veel genoe gen gedaan weer eens iets van Sabine Reuder te horen. Maar nu begint 't wat fris te worden en ga ik m'n man tel halen om nog een wandelingetje tc maken. Heb je zin om mee te gaan?" Beate wees het aanbod verlegen van de hand. Mevrouw Olafsen nam daar op afscheid van haar en keerde naar het hotel terug. In de hall liep ze bijna tegen de da mes Larsen aan. die juist, in gezel schap van enige luidruchtige gasten, de hoofdingang binnen traden. Ze wierp moeder en dochter een spotten de blik toe. Hierna had ze nog een lang gesprek met de directeur, die verschillende kranten voor haar nasloeg en vervol gens enige telefoongesprekken voerde, waarna hij het resultaat hiervan aan mevrouw Olafsen meedeelde. „Juffrouw Sabine Reuder vertoeft van morgen af drie dagen in S„ me vrouw Olafsen". De oude dame ging naar haar ka mer en schreef een lange brief. Ze bracht deze nog vóór het diner per soonlijk naar het postkantoor, waar ze hem per expresse liet verzenden. Wanneer dat Sabine Reuder niet bier heen lokt, dan moet ze wel danig veranderd zijn", dacht mevrouw Olaf sen, maar in werkelijkheid twijfelde zij niet aan t welslagen van haar plan. Sabine Reuder ontving de brief, toen ze aan het ontbijt zat. Bij uitzondering nuttigde ze deze maaltijd geheel al leen, want haar neef en Kareltje wa ren reeds vroeg de stad ingegaan Eni ge malen achtereen las zij de brief door. Nadat ze van haar eerste blijde verrassing, na zoveel jaren weer eens iets van haar oude vriendin te horen, bekomen was, verviel ze in een diep gepeins. Ze had er zich aanvankelük ree over verwonderd, dat Beate Mengel berg in het geheel niets van zich hao laten horen. Daarop had ze zich me dr. Kruger in verbinding gesteld e Laura's mededeling, dat Beate met dames Larsen naar een badplaats ve trokken was, had haar gerust geste En nu schreef haar oude vriendje dat ze met Beate kennis had gemaa* en dat het meisje door haar farm1 leden als een soort Assepoester we behandeld, dat ze er ontzettend sle uitzag en dat.... Tante Sabine balde haai' Die Larsens waren toch verschri lijke schepsels! Voor de zoveelste m las ze het post scriptum onder aan brief: „Kom hierheen, beste Sabine stel jezelf eens op de hoogte van geen hier gebeurt. Als je maarneate greintje belangstelling voor on. Mengelberg hebt, dan kom je er ,je middellijk tussen. Ik ben een ie®or voor het meisje, maar jij 'c le(i). haar kunnen doen". (Wordt vervous

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4