Stad en Omgeving, VOOR DAMES IN DE DOP Burgemeester Ritmeester opende de bazar voor het Jeugdhuis Gedaanteverwisseling van het gebouw Palmstraat Plaats der stilte De Rekenkamer over de Marine N'euwties van de have"Vant Leider van Klein Artis sprak - voor „Rasbora'' De simultaan-séance van de H.D.C. De komende NIWIN-avond Beschermt uw kinderen tegen het gevaar der diphterie Burgerlijke Stand Urk. Weekoverzicht visserij L' D E TV. kreeq toesfemmina voor de bouw van nieuwe visafslag Niet geheel volledig Marktoverzicht Purmerend In de anders 's avonds nog al donkere Palmstraat heersten gisteravond licht en vreugde. Blij licht straalde uit de ramen van het Evangelisatiegebouw en de driekleur wapperde van de gevel. Binnentredend kon men sien, dat het Inte rieur een geweldige gedaanteverwisseling had ondergaan, het was eenvoudig niet meer te herkennen! En waarom dit alles? Men weet het wellicht reeds. De Christelijke Jeugd had hier een grote bazar ingericht, welke moet dienen om gelden te winnen voor het jeugdhuis „De Toorts" aan de Burg. Houwingsingel. Een gebouw, waarin geregeld de vergaderingen van de Zondagschool en het NNederlandse Padvindsters Gilde worden gehouden en waarvoor nu alle jeugd verenigingen en dat zijn er heel wat, zich inspannen om de nodige 10.000 bij elkaar te krijgen. Tot het ogenblik, waarop burge meester Ritmeester het spreekgestoelte beklom om zijn openingsrede uit te spreken was men bezig geweest om de bazar in te richten. Wij vernamen, dat dit in minder dan een dag tot stand was gebracht en dat is zeker een pres tatie, zoals overigens de gehele bazar een prachtige prestatie is te noemen. Want wat is er niet verricht om al het tentoongestelde te maken! Immers het meeste van het geen de vele stands vult, is door de leden zelf gemaakt. Van fraaie hand werken en nuttige textielgoederen, kunstig bewerkte portemonnaies, vro lijk rad, prijzen voor de verloting tot speelgoedauto'tjes toe. En dat alles is geplaatst in stands, die elk voor zich eigenlijk een jeugdvereniging of club vertegenwoordigen als de CJMV met zijn onder-afdelingen, Groep Twee van de Ned. Padvinders Vereniging, het Padvindstersgilde en anderen. De opening. Even na acht uur werd er stilte ver zocht en nodigde ds. Borghardt burge meester Ritmeester uit de bazar te openen. Nadat de burgemeester diverse ..ge heimpjes" had verklapt en gewezen had op het feit, dat deze bazar minstens 'n bedrag van f 3000, op moest brengen, wees hij op het mooie doel, dat ook met het jeugdhuis „De Toorts" wordt nagestreefd. „Het gaat hier om uw Den Helder Is nu eenmaal een stad, waarin niet veel groen te bespeuren valt. Datgene, wat wij hebben, wordt door de dienst der plantsoenen behoedzaam be schermd en keurig onderhouden, maar het feit ligt er. Toch is dnar een bezit, dat niet genoeg gewaardeerd kan worden. Wij doelen op de Donkere Dui nen. Gistermiddag waren wij er en wij hebben met volle teugen ge noten, van dit toch wel kostelijke plekje, waarvoor wij de initia- tiefnemers van jaren her wel heel dankbaar mogen zijn. Als een brede donkergroene vlek ligt het grote park daar in het door de Duitsers nog kaler ge maakte stuk duin van onze Noordkop. We stalden de fiets en werden direct opgenomen in de heerlijke donkere herfstsfeer, die er nu hangt. Het was uitgezocht na jaarsweer. October op zijn best met een flauw glansje zon in een stijf bewolkte lucht en een licht briesje, dat speelde met het dorre blad, dat knistert onder de voe ten en neerdwarrelt uit het ge boomte. Het is soms goed, zelfs noodzake lijk voor een mens eens alleen te zijn, alleen met de stilte. Het is goed je voor een ogenblik opge nomen te voelen door de mach tige adem der natuur, die op zulk een duizendvoudig schone wijze hier ook in kleine dingen juist haar ondoorgrondelijkheid ten toon spreidt. Wij ondergingen die eigenaardige bekoring van dit jaargetijde, die de dichteres Vasalis zo juist be titeld met: de lente van de dood. Want het is zó, dat net voor het ten ondergaan hier en daar nog een korte nieuwe bloei naar vo ren komt. Het gras groent als in Mei en de reigersbek heeft mas sa's rose bloempjes als in het vroege voorjaarMaar dan komt het einde, dan zijn daar de vele zwammen, die uit het ver rottende blad nog een ogenblik nieuwe laaiende kleuren toveren, die dit ondergaan verzoeten met hun verrassende geuren. Daar naast ontdek je ook de voorteke nen van het nieuwe leven. Onder de goudbruine kastanjebladeren vormen zich al de nieuwe knop pen van blad en twijgen in een vettig omhulsel. Het nieuwe leven, dat onverwoestbaar steeds weer oprijst na elke ondergang Wij zwierven er zo maar wat rond, zagen hoe zanglijsters en goudhaantjes zich verlustigden aan de met witte en rode bessen overladen struiken, hoorden in de verte alleen het gekef van de hond van de boswachter (een be voorrecht man) en zaten een ogenblik neer op een ruige plek waar de heide vgg bloeit, waar kleine ranke mycena's op hun ragfijne steeltjes tussen het mos staan en proefden de zoete smaak valt wat late bramen. Donkere Duinen, een gezegend oord, een goede plek. Een plaats, die veel goed maakt aan wat wij in de stad zelf missen. kinderen, zo zei hij. „En het is goed dat de kerk hier de leiding neemt, mede door middel van dit huis. Wil men de wereld in elk geval in de toekomst beter zien, dan moet men immers be ginnen met de jeugd. Wanneer naas tenliefde en verdraagzaamheid groeien en daar moet een elk naar streven, dan brengen wij gezamenlijk die ver betering. Men begint zo met de op bouw van zichzelf, van de eigen om geving. En dat moet zich overal uit breiden. „Ik verheug mij", sprak de burgemeester tenslotte, „dat men heeft gezegd: „De banken moeten eruit!" Dat is nu goed, want door zo aan te pakken, bereikt men sneïller het doel. Ik wens u van harte succes en ver klaar gaarne deze bazar voor geopend. Een hartelijk applaus van de inmid dels in groten getale binnengekomen belangstellenden bekrachtigde deze woorden van de burgemeester, die ver volgens met mevr. en mej. Ritmeester een rondgang maakte langs de diverse stands en met veel belangstelling van bet tentoongestelde kennis nam. Want niet alleen dat er veel te koop is, deze bazar is bovendien een geslaagd stuk propaganda voor de verschillende deel nemende verenigingen, die stuk voor stuk prima voor de dag komen. Toen wy de zaal verlieten was er al geen doorkomen meer aan, zovelen ver drongen zich bij de stands en attrac ties. We namen daartoe dan maar on ze weg door het zijzaaltje waar een gezellige theeschenkerij de dorstigen na hun rondgang lafenis biedt. Gezien de grote belangstelling zijn wij er ze ker van, dat deze bazar, die hedenmid dag en -avond en ook nog Donderdag middag en - avond geopend zal zijn, een goed succes gaat worden. Aan het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1947 is het volgende ontleend: De huisvesting van marine-officie ren in hotels, waarover in het verslag der kamer over 1946 is gesproken, werd in de loop van 1947 belangrijk ingekrompen. Met ingang van 1 Juni 1947 werd die in hotel „De Wittebrug" te Den Haag beëindigd. Hierdoor is zeker f 20.000 per jaar bespaard. In Amsterdam werd eveneens een hotel ontruimd. De daar gehuisveste offi cieren werden in rijkswoningen on dergebracht. Iets dergelijks geschiedde in IJmuiden, waar een marine-vaartuig als logies in gebruik werd gesteld. Naar de kosten van huisvesting van 40 subalterne officieren der zeemacht in een hotel te 's Gravenhage stelde de kamer een onderzoek in. Zij kwam tot de conclusie, dat deze per jaar geschat konden worden op f 85,250 (de kosten van voeding niet meegerekend). In dit bedrag is begrepen het inkwartie- ringsgeld van nog 40 officieren, die al leen de maaltijden in het hotel kwa men gebruiken. Indien alle 80 officie ren zouden worden ingekwartierd zon der voeding zou dit aan het Rijk kos ten f 36.500, waarbij dan nog te tellen zijn de exploitatiekosten van een ge legenheid, waar deze 80 officieren hun maaltijden zouden gebruiken. Wellicht zal daarvoor in een der kazernes te s Gravenhage een gelegenheid zijn te scheppen. Het college bracht <ieze ge gevens ter kennis van de minister van Marine met verzoek, zijn zienswijze te mogen vernemen. Gistermorgen vond aan de Buiten haven een demonstratie plaats door de heer Mallet, vertegenwoordiger van de Ford-Dealer Maarten Smit, met een Ford trekker. Aanwezig waren o.a. de heei Goedknegt, directeur van de gem. Visafslag en de heer Worp, directeur van de Water- en Lichtbedrijven. Ten aanschouwe van hen en belangstellen de vissers werd een demonstratie ge geven met deze trekker met het tegen de havenhelling op- en afrijden voor wagens, geladen met vis. Op deze wij ze kan het vervoer van de vis uit de schepen naar de afslag snel en goed geschieden. Wij merkten op. dat men het algemeen eens was over de prac- tische waarde van deze trekker, die het vlugge lossen van de schepen ze ker bevordert. De coaster Rottum welke Zondag avond als bijlegger in de haven arri veerde, heeft Maandag zijn reis naar Antwerpen voortgezet. Gistermiddag vertrok ook de uit Gro ningen afkomstige coaster Baltic. Deze was niet geladen en onderweg van Kingslyn naar Emden. Na de geslaagde Esperanto-pro- paganda-avond waarover wij in ons nummer van Maandag j.1. schreven, gaf zich een flink aantal cursisten op voor de nieuwe cursus in het Esperanto, •welke hedenavond om acht uur in het gebouw Palmstraat begint. Maandagavond werd door de aqua riumvereniging ..Rasbora" in café San derse een lezingavond georganiseerd, die ook voor niet-leden toegankelijk v-as en waar als spreker optrad de heer Deutz, leider van het in onze plaats vertoevende museumschip Klein Artis. Nadat de heer Deutz een nadere be schrijving had gegeven van het doel van zijn varende expositie (de liefheb berij van het verzamelen en vooral het onderzoeken van de natuur), die in Den Helder zoveel bezoekers heeft getrokken, kwam hij meer op het on derwerp van deze avond: de liefheb berij van het houden van aquaria. Na gesproken te hebben over de wa terpest en de huiskeuring. stond hij stil bij "Tiet feit der grote sterfte aan de labyrinthvissen. Dit is te wijten aan onachtzaamheid. Men denkt te veel dat deze vissen gemakkelijk te hou den zijn en geeft ze niet wat hen toe komt. Van groot belang, vooral bij het kweken is zuiver water en een lage waterstand, terwijl de temperatuur van het water en de lucht er boven gelijk dienen te zijn. Voorts besprak hij e.a. de barbeelsoorten, die dikwijls sterven, omdat men ze graag te helder water geeft en deze vis juist zo graag wat in de bodem Woelt. Van de neon- vissen vertelde hij ook aardige bijzon- derbeden. Voor zulk een nietig visje wordt soms de prijs van f 15 betaald.... De avond werd besloten met de verto ning van een aantal interessante licht beelden. Wij zagen, hoe de tekening van de maanvis prachtig overeenkomt met ziin natuurlijke-omgeving en hem dus- prima beschermt: daarna beelden over het leven van rasbora maculata. Na beëindiging van de lezing bracht de voorzitter de heer Deutz de harte lijke dank van de aanwezigen over voor zijn leerzaam betoog. Dezer dagen had op de bovenzaal van het Chr. Millitair Tehuis aan de Kanaalweg voor de Helderse Damclub een simultaan-séance plaats welke oor spronkelijk zou gegeven worden door de heren Stoll en Leibbrand. Daar er cm acht uur niet voldoende deelname bleek te zijn (er waren plm. 24 deel nemers aanwezig) besloot men, dat al leen de heer Stol als simultaanspelei» zou optreden. In zijn openingswoord zei de voor zitter dat het jamer was, dat er zo weinig animo voor deze avond was. Nadat de heer Stol reeds enige malen de zaal was rond gelopen kwamen er nog een zestal liefhebbers zich aan melden. zodat de simultaanspeler zich geplaatst zag tegenover dertig borden. Het was dan ook 'n zeer zware taak welke de heer Stol op zich had geno men. Toch gaf hij een aardige partij. Tot ongeveer 10 uur was en bleef de stand aan beide zijden gelijk. Om 11 uur was de heer Stol dan ook zichbaar speeld: drie partijen door de heer Stol verloren en een remise. Om twaalf uur was de heer Stol da ook zichtbaar opgelucht dat deze wedstrijd ten einde was, zodat de voorzitter onder dank gebracht te hebben aan de soelers en niet te vergeten aan de heer Stol voor zijn zware taak. welke hij in zijn voor deel wist te winnen met 33 tegen 27 p. De volgende h^en wisten hun partij te winnen: P. Oost. C. B. Leibbrand, P Kwast. D. Dissel. H. Rietveld. H D. P. Louwerens, W. F. K. Ouwens, E. Molema. A. J. -Tose en remise maak ten de heren J. Vinken, P. Verkerk. J. v d. Molen, J. Halm. A. J. Bezemer, J C. Ziiderveld. S. Slort. Goede raad is duur behalve bij BEEMSTERBOER Want bij ons krijgt U bij elk ding, dat U er koopt het beste adviee En op Beem- sterboer kunt U re kenen KEIZERSTRAAT 15.17 OEN HELDER Wij maken er u nog eens op attent dat voor de NIWIN-avond welke a.s. Zaterdag in Casino door de Werf- sportvereniging zal worden gegeven nog kaarten verkrijgbaar zijn aan ons kantoor in de Koningstraat, bij het Nieuw Noordh. Dagblad en de Mid- denstandsbank. Zoals wij reeds schreven wordt de ze -avond gehouden ten bate van de kerstpakketten-actie. Het wordt een goede avond met een zeer verzorgd en pittig programma, waaraan ook het dubbelmannenkwartet Euterpe zal medewerken. WEER RATTENBESTRIJDING De rattenbestrijding van het vorige jaar heeft gunstige resultaten gehad, maar.... we zijn nog niet van dit scha delijk gedierte af. De bestrijding wordt daarom deze winter weer voortgezet en wel op dezelfde manier, streeksgewijze. Zoals bekend worden de bestrijdings middelen gratis verstrekt en alleen de volle medewerking van allen ingeroe pen bij het uitleggen van het vergif. - De Commissaris van politie te Den Helder maakt bekend dat de afdeling Vreemdelingendienst, aan het Hoofd bureau van Politie Kerkgracht 33, in het vervolg voor het publiek geopend zal zijn iedere werkdag van 9 tot 12 uur. In de loop van de oorlogsjaren is in ons land een ernstige diphterie-epide- mie ontstaan. Teneinde het onheil, dat de dipflte- rie aanricht te beperken, dient door middel van inenting tegen deze besmettelijke ziekte krachtig te worden opgetreden. In verband hiermede zal voor kin deren van 1 tot en met 6 jaren en voor de leerlingen der openbare en bijzondere lagere scholen, met uitzon dering van de scholen voor voortge zet gewoon lager onderwijs en uit gebreid lager onderwijs, de gelegen heid worden geboden tot kosteloze in enting en herinenting tegen diphterie. Voor de inenting en herinenting van kinderen van 1 tot en met 6 ja ren, die niet een Inrichting van voor bereidend lager onderwjjs bezoeken, wordt verwezen naar de bekendma king van de Burgemeester van Dei Helder van 5 October 1948, opgeno men in dit blad. De regeling van de inenting en herenting van leerlingen, die een in richting van voorbereidend lager on derwijs of lager onderwijs, met uit zondering van de scholen voor voort gezet gewoon lager onderwijs en uit gebreid lager onderwijs, gelegen in 't stadsgedeelte dezer g.Cseente, bezoe ken, zal geschieden door tussenkomst van de hoofden van onderwijsinrich tingen. De ouders of verzorgers van deze leerlingen, die bezwaar hebben tegen de inenting of herinenting, die nen hiervan schriftelijk aan 't Hoofd van de school, welke door de leerlin gen bezocht wordt, kennis te geven vóór 9 October 1948. Indien deze ken nisgeving niet of niet tijdig binnen komt, wordt aangenomen, dat de ouders of verzorgers tegen de bedoel de inentingen en herinentingen geen bezwaar hebben. Met nadruk wordt er op gewezen, dat kinderen, die nog geen drie maan den geleden tegen pokken werden in geënt, van deze gelegenheid geen ge bruik mogen maken. Het is noodza kelijk, dat de ouders of verzorgers van bovenbedoelde leerlingen voor 9 October 1948 aan het Hoofd der be trokken school kennisgeven dat de leerlingen In de laatste drie maan den een zodanige inenting hebben on dergaan. Men zie verder de in dit nummer geplaatste advertentie. Geboren: Hubertus J J, z van Jac Spaansen en Joh Wenning Jacobus J M, z. van W M L Prins en M G C van den Berg Hendrikus J A, z van Joh W Scholten en A A Looijesteijn Jo- hannes, z. van T Wiersma en A J Schil - stra Dick M, z. van D J Post en T A KalfPetronella, d. van B van HooLwerff en Jac Kraak Antonia A M, d. van Joh L Captein en M M On derwater Leonardus A L, z. van W P Alkemade en A. H. Koopman Ca- tbarina M A, d. van W H F van Lierop en M van den Berg Aaldrik M, z. van J Hartman en G A Koster Elisa- beth W M, d. van Jac P Leegwater en A Schouten Pieter R, z. van P R Roodenburg en G Klein Dirk, z. van K L Mels en M Zon Albertha G M, d. van M P. Brouwer en A M Steen voorden Joseph H, z. van C Duine- veld en A H A Prins Ingrid A H, d. van Jac M J Veenenbos en H Buning. Getrouwd: A Gijsbertsen en D J Jongeneel A Walraven en A den Haan LM Vermeer en IV! Busé M Klopper en M A de Beurs A Groe nendijk en N Brommer H G H Kosse en A C de Wit P Rotgans en P R Wagemaker J van Eeten en A E Moeijes Th ten Brinke en P A Kor- stanje. Ondertrouwd: P Bijpost enl van Wendel H J van der Voort en C van den Hoek D Kapitein en J Mujje. Overleden: K Gijzen, 77 jaar Wed M Romar—Polet, 79 jaar Jac Vader, 82 jaar C Bakker, 82 jaar G J Hoogeveen Jd, 5 jaar AC Raaijmakers—Jansen 71 jaar Jac Eg- mond, 77 jaar P Niesse, 66 jaar H Kranenburg, 81 jaar A Stammes— Kreijger, 62 jaar C Geerligs, 72 jaar. Voor de kullpalingvisserij is deze week het palingseizoen weer geëindigd Dit duurde van 1 Mei tot 1 October De lijn- of beugaalvisserij wordt echter nog voort- geza* De laatste week van de kuilvlsserij is nóg niet de slechtste geweest Toen het weer iets gunstiger werd, waren de vang sten van de kuilpaling dadelijk berer te noemen Doordat de vangsten en prijzen nog goed v/aren is er bij vele vissers ontstemming ontstaani omdat de termijn van het vis sen nie' werd verlengd De zeilvaartuigen hadden nog vangsten tot 80 pond per etmaal Van deze vissers waren de week- besommlngen tot f 250 per vaartuig De motorvaar'uigen boekten vangsten tot 100 pond per etmaal Weekresultaten f 700 per vaartuig Prijzen der kuilpaling gemiddeld f 1,20 per pond De lijnvtsserii neemt iets toe De laa'ste weken waren de besom mingen heel gering De hoofdoorzaak hier van was het slechte weer De besommin gen van deze week waren tot f 800 per- beuger en de prijzen gemiddeld f 0,65 per pond Van deze categorie viasers waren de besommingen ten hoogste f 100 Er schijn,' wel veel snoekbaars in het IJselmeer te zijn, maar vele hebben de goede maat nog niet bereikt Onze Noordzeevloot had weer 'e kampen met het slechte weer De besommingen waren evenwel bevre digend door de maximum prijzen Zij liepen voor de korders tot f 1200 per vaartuig en voor de motorkotters tot f 2000 per vaartuig Aan de afslag werd voor f 43000 verhandeld WARMENHUIZEN, 4 Oct. 1948. 1000 kg Aardappelen: Schotse muizen 5.60; 7800 kg Uien: gele nep 7.20—9.70, uien 7, drielingen 5 en grove 6.20—6.70; 2900 kg gele kool 55.30; 1000 kg slabonen 22 —34; 1900 kg peen II 5.50, Hl 4 en IV 2.20. Hoe vindt men zo'n getailleerd I Voor de Vrouw manteltje voor kleine meisjes? llief in één stof met kraag en zak van bont, maar ook leuk in tv. ee'!' lei stof, waarbij restjes of coupo^ netjes verwerkt kunnen worden R Zo nodig kan men hierbij nog naadje maken in de taille van de rugbaan. Voor meisjes van 4 tot e jaar vraagt het eerste modelletje 1,20 m stof van 130 cm breed. Zo men en naden moeten aangeknipt worden. We verbinden de voorbanen met de voorzijpanden. Vooral bij een ef- fen jasje staat het heel aardig aü men de naden ruim 1 cm breed op stikt. Zo zetten we ook de rug! zijpandjes aan de rugbaan. De 10 cm diepe zakjes worden afgewerkt en opgestikt, of, als we ze van bont maken, met zijde gevoerd en opge. zoomd. Zij- en schoudernaden slui- ten, waarbij we de rugschouderi even inwerken. Het beleg dat ook aangeknipt kan worden, over een linnen inlegsel tegen de voorkanten zetten. Bij het verbinden van onder, en bovenmouw de laatste op elle booghoogte iets inhouden. Bij het inzetten valt de binnennaad op het tekentje in het armsgat. De hals opening zetten we tussen de dubbele stof van de kraag. De onderkraag nemen we, evenals het inlegsel, schuin. De voering knipt u volgens het patroon, met aftrek van het beleg. Men vergeet toch nooit eerst het papieren patroon te passen, vóór de schaar in de stof wordt gezet? O. 3 9 '1 22 URK KRIJGT ELECTRICITEIT Na dertig Jaar Urk van licht te hebben voerzien worde het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf aldaar binnenkort gesloten De gemeenteraad besloot een contract >e sluiten met de IJselcentrale *e Zwolle voor de stroomlevering Het eigen, bedrijf, dat ln 1918 werd opgericht, is niet meer tn staat om aan de steeds 'oenemende vraag naar stroom te voldoen Een af doende verbetering zou ongeveer 3ton moeten kosten en dit achfc'e de raad niet verantwoord Het overschakelen op de nieuwe toe stand zal plm een jaar in besdag nemen, daar het bovengrondse net vervangen moet worden door ondergrondse kabels, terwijl honderden gelijkstroommotoren voor de verschillende bedrijven^ wasma chines en radio's moeten vervangen wor den door wisselstroom- apparaten DE TOEKOMSTIGE POSITIE VAN URK De minister van Binnenlandse Zaken zei op 7, 8 en 9 Oa'ober as een officieel bezoek brengen aan de Noordoostpolder en Urk Over de staatsrechterlijke positie van Urk is nog het volgende te vermelden Dit voormalige eiland behoor» tot geen enkele provincie, heeft dientengevolge met geen Ged Staten of commissaris der Koningin te makeni maar staat rechtstreeks onder de minister van Binnenlandse Zaken en vermt dus als zodanig een unicum onder de Nederlandse gemeenten Naar burge mees er Kezer ons mededeelde acht men op Urk deze uitzonderingstoestand niet ideaal en bestaat het voornemen om aan de regering 'e verzoeken Urk. in afwach ting van de beslissing over de toekom stige bestuursvorm voor de Noordoost polder, weer tijdelijk bij Noord-Holland 'ii te lijven Eeuwen lang heeft Urk tot die provincie behoord en er is zelfs een tijd geweea dat Urk rechtstreeks van de hoofdstad uit bestuurd werd De burge meester van Amsterdam was n 1 schout van Urk Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde ons desgevraagd mee, da' de kwes tie van de toekomstige bestuursvorm van de Noordoostpolder en Urk de voort durende aandacht der regering heeft WierinqeTi I11 hotel „Centraal" te Hippolytus- hoef kwam onder presidium van de heer J. Bakker Jr. de vissersvereniging D T.V. in buitengewone vergadering bijeen. Het enige agendapurt stau-t-n. wijziging i.v.b. met de fusie met het Vissersfonds" was spoedig behandeld. In art. 1 (de doelstelling) zal worden bijgevoegd: het doen verzekeren bij één of meer solide Nederlandse Levensverzeke- rings Maatschappijen van ouder- doms-, weduwen- en wezenpen sioenen, uit te keren aan leden en/of hun weduwen en kinderen of. in bijzondere gevallen, ter beoor deling van de algemene vergadering, aan anderen, in de visserij werkzaam geweest zijnde en/of hunne weduwen en kinderen". Nadat dit met algemene stemmen was goedgekeurd, volgde de rond vraag. Het al meerdere malen op de verga dering besprokene aangaande de pa- lmgvisserij aan de Afsluitdijk met fuiken kwam ook deze middag weer ter tafel. Het voorstel, dat een der leden deed, dit viswater maar te „verkave len" om de vrede te bewaren, leek het meest aanvaardbare. Dan zal deze, toch steeds weer terugkomende kwes tie, misschien voorgoed verholpen zijn! Door de heer ten Bokkel werd het plan geopperd de Aalscholvers (de vijand van de visser) zo veel mogelijk uit te roeien. Aan de betreffende in stanties zal een adres worden gezon den. (Manifest anti-Schollevaar). Hierna werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. Thans is officieel bericht ontvangen door de Vissersvereniging D.E.T.V., dit het plan voor de te bouwen afslag te Den Oever is goedgekeurd. Afgewezen is het plan een parkeer terrein achter de afslag aan te leggen. We komen hierop nader terug. In ons verslag over de heropening van de modezaak van de heer Takej zijn we niet geheel volledig geweest. Hoewel de heer A. Vermolen (binnen huisarchitect) de plannen voor ver bouw samenstelde, werd dit in samen werking gedaan met de heer B. G- Zandstra te Hippolytushoef. De markti mocht zich Dinsdag verheu gen in de aanvoer van 3800 stuks vee. waardoor het plein bijna te klein was. Voor de schapen was in de vroege morgenuren geen behoorlijke plaats te verkrijgen. Het aanbod van vette koeien was iets minder dan vorige week, maar op de vrije markt was voldoende aan voer, waardoor de handel minder vlot verliep. Ook de handel in melkkoeien was kalm met vaste pry'zen. Met ae geldekoeien was dit niet het gevaL De prijzen hiervan waren minder en vooral koeien met weinig melk waren slecb. verkoopbaar. Alleen voor pinken van goede kwaliteit bestond belangstelling. Dit gold ook voor de graskalveren. Op de stierenmarkt gaat het nog steeds niet naar wens. Er was een grote aan voer van fokrammen, zodat de handel stug was. Ook de handel in fokooisn was niet zo goed. Er werden 800 scha pen en lammeren aan België gelever De biggenmarkt toonde, in tegenstel ling tot de bokken en geiten en paar' denhandel een opwekkend beeld. De prijzen lagen iets boven de notering, evenals op de pluimveemarkt. De notering luidt: Aangevoerd 9*» runderen waaronder 376 vette koeien. 22 stieren, 73 nuchtere kdlveren, 1*" schapen en 10 vette varkens voor de H vering; 110 melk- en kalfkoeien i 450~ f 850, stug, prijshoudend; 328 Gelde kceien f 325—f 575, stil; 40 Pm*1® f 300—f 425, matig; 34 Graskalveren f 150—f 220, stug; 14 Stieren i 400"' f 750, stug; 865 Schapen, Lammeren en Rammen (fok), prijzen resp.: f Ir f 36—f 60 en f 60—t 120, stug; ken en geiten f 10—f 70, stug; 155 K gen f 30—f 60, kalm, prijshoudend; Paarden en Veulens, resp. f 325—;f en f 140—f 210, stug. 5100 oude per. en hanen (rode en witte) f2—- 900 blauwe f 2.75—f 3; 1100 jonge hane (rode en witte) f 2.75—f 3, alles per 1400 jonge hennen f 6f 10, 900 een f 2.50—f 4, 750 konijnen f 1.50-1 10 ganzen f 6f 8. Alles per stuk.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2