M'sieur Van Triest schijnt een machtig man te zijn Selectie van studenten is thans mogelijk gebleken Amerika bereidt wedergeboorte van Duitsland voor 80 Vrouwen zorgden voor 1000 kinderen Ik was geheim agent in oorlogstijd (VIII) "Nl. Ik verdwijn in een stationshotel Besparing van geld, moeite en verdriet I Schipholeen veilige haven Nieuwe baan in gebruik Een ander aspect van de Berlijn se kwestie: Bezorgdheid in Parijs en Londen EEN KOP KOFFIE, dan zal je je een stuk beter voelen. Heb je trek ln een sigaar?" Mjjn Brusselse contact- man (Charles is zijn naam) en ik heb ben zojuist een eenvoudig, doch over vloedig maal genoten, stil en eerbiedig opgediend door de oude vrouw. Zelf heeft ze niet mee aangezeten; ze bleef In de keuken en bracht de schalen bin nen zodra haar zoon er met luider stem om riep. Hij is een man van ongeveer vijf-en-dertig jaar, massief zonder dik te zijn en met buitengewoon bewege lijke handen. Bij zijn binnentreden heette hij me joviaal welkom als een langverwachte gast. maar hij sprak niet over het ken- woord tot ik hier nadrukkelijk op aandrong. Spottend had hij toen zowel mijn als zijn eigen kenwoorden voor gedragen en me hartelijk lachend ver teld, dat wij, Engelse agenten, altijd be lachelijk voorzichtig en veel te precies aijn. We schuiven onze stoelen bij de bran dende kachel en gaan op ons gemak zitten. Mijn neerslachtigheid is verdwe nen; ik voel me warm en veilig. Het is soms prettig, een passieve rol te kunnen spelen. Het is soms verkwik kend, geen verantwoordelijkheid te dra gen. Een poosje houd ik mezelf voor, dat mijn lot volledig in Charles' han den ligt en dat hij de leidende positie inneemt. Maar lang duurt dit niet. „Wanneer zou je me over de grens kunnen brengen?" vraag ik hem. „Dat is mijn zorg niet", zegt Charles, opgeschrikt uit zijn middagdutje. „Daar weet ik niets van af. Alles wat ik te doen heb, is jou hier te ontvangen en je naar het hotel te brengen." „Wat Ik schrik. „Kan ik hier dan niet blijven? Ik dacht dat ik hier door een „passeur" zou worden opgehaald!" „Neen. Ik kan je hier niet houden. Ik heb geen kamer voor je beschikbaar. Bovendien: dat zou een te groot risico voor ons zijn. Ik moet aan mijn moeder denken, weet je?" „Vaar moet ik dan heen?" „Het is een beste gelegenheid. Wees maa.' niet bang!" zegt de ander terloops en staat op. „Het is een klein hotel bij het station!" „Behoort het tot de organisatie?" vraag ik hoopvol. „Nee. Het is een doodgewoon hotel. Ik heb opdracht je daarheen te brengen en daar word je opgepikt!" ..Maar men heeft mij niet verteld, wierp ik tegen, dat stationshotels ge vaarlijk zijn, omdat zij vaak door Duit se patrouilles gecontroleerd worden". Charles lacht luidkeels en ik voel me als een dwaas. Amerikaanse Vrouwenclub verdreef verveling uit de ziekenhuizen Tachtig in Nederland wonende Ameri kaanse vrouwen, die zich geroepen voelden iets bij te dragen tot leniging van de nood in ons land, hebben onder de bezielende leiding van mevrouw Eileen Mahoney Kraus, voorzitster van de American Women's Club, ongeveer duizend Nederlandse kinderen, meest chronische patiënten in ziekenhuizen cn sanatoria, ten zeerste aan zich verplicht door in haar verre vaderland van hier uit een inzameling te organiseren van de meest uiteenlopende materialen voor handenarbeid en andere vormen van ontspanning, tezamen voor een waarde van meer dan 5000 dollars. Wij zagen in het Juliana Ziekenhuis te 's-Gravenhage iets van de heerlijk heden, die iedere handwerkende vrouw en ieder kind verrukken moeten. Stapels vrolijk gekleurd vilt, dozen en dozen borduurkatoen, knotten wol, stapels dun carton, kleurpotloden, scharen, ladingen fijn leer enz. enz. Wilt u getallen weten? Hier zijn ei enige. Ontvangen werden o.m. 3200 penselen, 2556 strengen borduurzij, 3000 vel dun carton, 58 scharen, 50.090 knotten wit katoen, 24 kleine muziek instrumenten, 150 yard imitatieleer. 40 pond echt leer, 450 stel breinaalden en nog veel meer! Allereerst werd gedacht aan het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk, dat gedurende de bezettingsjaren het zo zwaar te verduren heeft gehad. Tweehonderd kinderen en 34 volwas senen werden er gelukkig gemaakt. Onder leiding van het verplegend per soneel werden de alleraardigste voor werpen gemaakt en zoals de direc trice, Zuster Duyl, ons zeide: ..Het was een enorme opluchting, toen al dat materiaal kwam; we waren opeens uit de zorg. De American Women's Club deed voor ons een prachtig werk!" De kinderafdeling van het Haagse Noodsanatorium werd royaal bedacht, evenals het Juliana Zieken huis te Den Haag. waar naast de dage lijks in- en uitgaande kinderen nog een veertigtal t.b.c.-patiëntjes liggen. Ook hier liet de directrice. Zuster Stroink. ons met blijdschap en dank baarheid zien wat er door geduldige vingertjes reeds gemaakt was. De geschenken, welke van minder nut voor de ziekenhuizen zouden zijn. werden verdeeld onder de U.V.V. en het Rode Kruis. Tachtig Amerikaanse vrouwen, die om een of andere reden in Nederland wonen, hebben al het enorme werk, dat voor zulk een resultaat nodig was, verricht Al haar werkkracht, haar relaties en haar vrije tijd hebben ze ten volle en met liefde aan de Neder landse ziek" kinderen gegeven en we mogen er haar dankbaar voor zijn! „Kijk nou eens even", zegt hij al die veiligheidsvoorschriften, die ze jullie aan de overkant ingepompt hebben, zijn tamelijk overdreven, deels omdat je verblijf hier nooit voor honderd procent veilig zijn kan en deels omdat het hier niet half zo gevaarlijk is als jij denkt. Dat zul je gauw genoeg in zie Het enige wat je nodig hebt is bru- talteit". Hy kan gelijk hebben .Ik heb ten slotte geen ervaring en ben voor het ogenblik afhankelijk van de passeurs- erganisatie. die naar alle waarschijnlijk heid dit spelletje niet voor de eerste keer zal spelen. Om wat te doen te hebben ga ik mijn haar kammen en mijn kleren afborstelen. Ik word weer mens. i j^EEFT U EEN KAMER voor deze m'sieur?" vraagt Charles aan een dikke man in de portiersloge van het kleine stationshotel, waar we tegen de avond zijn heengegaan. „Neen m'sieur. Alle kamers zijn be zet!" Charles begint met al zijn overredings kracht te praten en naarmate 's mans halsstarrigheid voortduurt, neemt ook mijn afkeer tegen deze plaats toe. Het is niet prettig, dat ik volkomen afhankelijk ben van mensen die ik niet ken. en die niet eens sympathiek tegenover het idee staan om mij te helpen. „Het is maar voor een paar dagen, totdat m'sieur Van Triest hem komt halen!" „O, dat is wat anders. Loopt de reke ning ook over m'sieur Van Triest?" En als die vraag bevestigend is beant woord dribbelt de man gedienstig achter de toonbank vandaan en verzekert on derwijl Charles dat alles „naturelle- ment" volkomen in orde is Deze mijn heer Van Triest schijnt een belangrijk persoon te zijn! Ongelukkigerwijze kan ik de eigenaar portier niet afbrengen van mijn eis, dat ik het gastenboek moet tekenen. „Dat moet, M'sieur, dat is voorschrift! Ik zou ernstige moeilijkheden krijgen, wanneer ik me niet daaraan houd." Ministers confereerden te Parijs Reuters diplomatieke correspondent schrijft, dat meer en meer duidelijk wordt, dat op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk, die Maandag te Parijs werd gehouden, een groot aantal onderwerpen werd be sproken. Men gelooft, dat afgezien van de Sovjet-nota over Berlijn, de drie ministers de ontmanteling van fabrieken in West-Duitsland voor herstelbetalin gen bespraken. Men denkt, dat thans een compromis tussen de Brits-Franse op vatting en het onlangs gedane verzoek van Paul Hoffman. de ontmanteling stop te zetten, in zicht is. Verder zou. naar men gelooft, Marshall de Fransen op het punt van een concreter en spoe diger verzekering van effectieve mili taire steun in geval van nood een meer bevredigend antwoord hebben kunnen geven dan tot dusver. Ik probeer hem te bepraten en ge bruik zelfs de magische naam van m'seeur Van Triest, maar tevergeefs. „Het hindert niets, m'sieur. Vult U alleen maar deze gegevens van Uw iden titeitsbewijs in! Of.... eh," en zijn leven digheid verdwijnt een ogenblik, „heeft U er geen?" „Natuurlijk heeft m'sieur een iden titeitsbewijs," zegt Charles. „O, dat is prachtig" straalt de dikke man en wanneer hij mijn dralen ziet zegt hij op normale dat wil zeggen zeer luide toon: „Het geeft niet wan neer het vals is, m'sieur. Het is slechts een formaliteit." Dan besluit ik niet lan ger te aarzelen. Ik vul de formulieren in. „Wel" zegt Charles, „ik ga er van door. Ik raad je aan om wat te gaan slapen!" „Wanneer zie ik je weer?" vraag ik „Ik weet het niet. Ik denk niet, dat ik je nog eens zal ontmoeten. M'sieur Van Triest neemt de verdere zorg op zich." „Hoe moet ik in vredesnaam weten wie Van Triest is?" „Maak je daarover geen zorgen. Dat komt allemaal prachtig in orde. Je kunt hem niet mislopen. Hij zal wel naar Je vragen." Vóór ik nog een woord kan zeggen, is hij verdwenen en laat mij achter in een buitengewoon onzekere stemming. Zwemploeg naar Zuid-Afrika? Een aantal Nederlandse zwemsters en het Nederlandse polozevental zullen waarschijnlijk een bezoek brengen aan Zuid-Afrika. De KNZB heeft voor deze tour uitgenodigd Wies Vaessen. Irma Schuhmacher, Ria v d Horst en Nel van Vliet of Tonny Hom. Mocht Nel van Vliet in verband met haar huwelijk in November niet aan de tour kunnen deelnemen, dan zal Tonny haar ver vangen. De poloploeg zal bestaan uit I'ohner, Braasem, Stam, Korevaar, Smol, v. Feggelen, Ketelaar en eventueel Ruimschotel. ?N HOEVERRE IS de aankomende student in staat de universitaire studie die hij zich gekozen heeft, tot een goed eind te brengen? Op het eer ste gezicht zou het kunnen schijnen, dat deze vraag overbodig is. Immers, wie student wordt, heeft een eindexa men afgelegd van een Gymnastum of H.B.S. Dat eindexamen geeft hem toe gang tot de universiteit en zou dus een waarborg moeten zijn, dat de betrok kene zijn studie zal kunnen volbren gen. Maar de feiten leren anders. Een paar cijfers kunnen dit duidelijk ma ken. In het studiejaar 19301931 ver lieten ongeveer 16 pet. van de manne lijke en 26 pet. van de vrouwelijke studenten in het eerste of tweede jaar van hun studie de universiteit zonder enig examen te hebben afgelegd. De grootste verliezen werden hierbij ge leden door de faculteit van de rechts geleerdheid en de faculteit van lette ren en wijsbegeerte. Men zou, bij het zien van deze cij fers, er op kunnen wijzen dat het eni ge tijd vergt om te weten te komen, of men de gekozen studie al of niet kan volbrengen. Het is daarom des te ernstiger nu blijkt, dat het verloop der studenten zich ook in het derde en vierde studiejaar voortzet. Want in dezelfde periode van 19301931 ver lieten ongeveer 11 pet. van de manlij ke en 17 pet. van de vrouwelijke stu denten in hun derde studiejaar de uni versiteit. Uit deze paar getallen ziet men dat ongeveer één derde deel van ót' studenten binnen drie jaar de stu die opgeeft! Gaat men de afgelegde examens na, dan ziet men in andere cijfers hetzelf de beeld. Van diegenen, die in 1925 werden ingeschreven aan de Stedelij ke Universiteit van Amsterdam had negen jaar later 27 pet. geen enkel «rxamen afgelegd; 12 pet. had het niet verder gebracht dan een candidaats- CHsmen; 61 pet. was afgestudeerd. De mening, dat het eindexamen van Heden werd op Schiphol een nieuwe start- en landingsbaan in gebruik ge steld, welke door samenwerking tus sen de Rijksluchtvaartdienst en de Ge meente Amsterdam is tot stand geko men; een belangrijke aanwinst in de uitrusting van de luchthaven. De nieuwe baan is 1800 m. lang en 60 m. breed, terwijl langs beide zijden een versterkte randstrook loopt van 10 m. breedte. Het draagvermogen is officieel be proefd, waarbij bleek, dat deze baan aan de zwaarste eisen ruimschoots voldoet. Voor de aanleg ervan moest eerst 126.000 m3. grond uitgegraven en afge voerd worden en daarna 126.000 m3. materialen, zoals zand, beton, porfier, steenslag en asfalt aangevoerd worden. Een bijzonderheid van deze baan is de daarin aangebrachte verlichting. Langs de baan zijn 2 rijen vlakke lichten ingebouwd in de rand op een onderlinge afstand van 50 m. Deze ver lichting bestaat uit totaal 78 lichten van elk maximaal 5500 i.k. Aan begin en einde der baan zijn 5 drempellich- ten. Gezien in de aanvliegrichting zijn de drempellichten aan het begin der baan wit en die aan het einde rood. De lichtsterkte is van de Verkeers toren uit regelbaar in 5 trappen, n.l. in 100 pet., 30 pet., 10 pet., 5 pet. en 1 pet. van de maximale lichtsterkte. Op de laatste 450 m. van de baan, dw.z, aan beide uifeinden, zijn de lichten voorzien van een geel filter, zodat de piloot bij de landing kan zien, dat hij het einde der baan nadert. De witte cijfers en strepen op deze nieuwe baan zijn bij wijze van proef uitgevoerd in reflecterend materiaal. een middelbare school voldoende ga- ïantie biedt voor een vlotte universi taire studie, houdt dus geen stand. Want één derde van de aankomende studenten haalt het eind niet. Nu zijn er echter factoren te noemen, dit dit cijfer minder ernstig maken. Onder hen die de universiteit voortijdig ver lieten waren veel meisjesstudenten, die het huwelijk boven de wetenschap verkozen. Persoonlijke en financiële omstandigheden kunnen een rol ge speeld hebben. Toch valt niet te ont kennen, dat een zeer groot percentage van de aankomende studenten voor de studie ongeschikt is. Een schriftelijke test. Nu kan men vele middelen beden ken, om aan deze ongewenste toestand 'n eind te maken. Maar 't bedenken van middelen, waarvan de doeltreffend heid zonder meer niet valt te bewij zen, is vrij nutteloos. In het psycholo gisch laboratorium van de Stedelijke Universiteit te Amsterdam heeft men echter niet alleen een dergelijk middel bedacht, maar het ook in praktijk ge bracht en zijn geldigheid getoetst. Het is van belang daar iets naders over te zeggen. Men heeft de studenten, die zich in 1945 meldden voor de psychologische studie, onderworpen aan een schrifte lijke test. Hierbij werd allereerst een onderzoek ingesteld naar het algemeen verstandelijk niveau van de candidaat. Zo moesten in 40 minuten vier moei lijke denkvragen worden beantwoord, waarbij een nauwkeurig afwegen van argumenten en een doordringen tot de kern van het probleem werd vereist. Zo moesten twee moeilijke teksten worden beoordeeld, en worden nage gaan of een aantal voorgelegde bewe ringen daaruit logisch volgde. In de tweede plaats werden snelheid en gemak van begrip en oordeel getest. Bij deze tweede groep moest onder meer in 15 minuten een zo groot mo gelijk aantal van 75 korte vraagjes beantwoord worden. Men stelde zich verder op de hoogte van de algemene ontwikkeling op cul tureel gebied door de candidaat een aantal namen van bekende persoon lijkheden te noemen, waarover hij eni ge biizonderheden moest vertellen. Omdat dit onderzoek studenten in de psvchologie betrof, werd ook ge vraagd een beroepsanalyse te geven van een gegeven beroep. De betrok ken student moest ook een grafiek kunnen lezen. Het resultaat. LIET RESULTAAT van dit in 1945 ge- 11 houden schriftelijk onderzoek was, dat van de 93 studenten er 19 onvol doende zouden zijn. Maar een testoordeel is nog geen praktijkoordeel. Daarom werden de zelfde studenten een jaar later beoor- SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. Door de Franse CGT is gisterochtend bevel gegeven tot een algemene sta king onder het spoorwegpersoneel in 't departement Moezel. De bij de CGT aangesloten arbeiders hebben het werk neergelegd, doch die van de Force Ouvriere en de christelijke vakbond bleven op hun post. Over de duur van de staking is nog geen beslissing ge nomen. HET COMPLOT TEGEN ZAPOTOCKY Dertien personen, onder wie twee geestelijken, die er van beschuldigd zijn een aanslag te hebben beraamd tegen minister-president Zapotocky. strooi biljetten te hebben rondgedeeld en ge poogd te hebben een clandestiene groep te vormen, zijn veroordeeld tot straf fer van anderhalf tot acht jaar dwang! arbeid. Vier personen, onder wie een geestelijke, zijn vrijgesproken. GRATIE VERLEEND Bij koninklijk besluit is gratie ver leend aan C. C. van Koker, voormalig inspecteur van politie te Apeldoorn, die schuldig bevonden was aan het opspo ren en arresteren van joodse Nederlan ders en die d .swege tot de doodstraf veroordeeld werd bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is gewijzigd in een levens lange gevangenisstraf. deeld op grond van het praktische werk, dat zij hadden verricht. Hierbij werd het oordeel van docenten en as sistenten gevraagd. Practicumversla gen werden mede als maatstaf geno men. En nu was het oordeel van de praktijk een jaar later, dat van de 93 studenten er 36 voor de psychologische studie ongeschikt waren, dat is niet minder dan 39 pet! In hoeverre kwam nu het testoordeel met het praktijkoordeel overeen? Het testoordeel had 19 studenten als on voldoende gekwalificeerd. Het prak tijkoordeel bevestigde dit voor 16 van hen. Bovendien bleken 20 studenten in de praktijk ongeschikt, die een vol doende testoordeel hadden. Het resultaat van dit onderzoek is dus, dat op grond van de schriftelijke test 19 studenten het advies zouden hebben gekregen niet met de studie te beginnen. Voor 16 van hen zou dit advies juist zijn geweest. De overige 20 die in de praktijk onvoldoende bleken, zouden door de schriftelijke test niet zijn aangewezen als zodanig. De hierboven gegeven cijfers houden in, dat een schriftelijk testonderzoek in totaal 44 pet van de voor de studie ongeschikte studenten als zodanig aan wijst. Dit resultaat is de moeite van het overdenken waard. Wat een geld. wat een moeite en verdriet zou niet bespaard kunnen worden, wanneer een voor de studie ongeschikt jongmens niet aan de studie zou beginnen. In de hier aangegeven richting kan stellig iets voor de sanering van het hoger enderwijs worden gedaan. In het Palais Chaillot te Parijs vergadert de politieke commissie der V.N. ter behandeling van de brandende kwestie der controle op de atoomenergie. „Eén wereld of helemael geen wereld meer.." Prof. Piccard niet naar Guinea Professor Piccard, die zich thans, aan boord van de Scaldis, ter hoogte van Dakar bevindt, Al zijn reis naar de 'Golf van Guinea niet voortzetten. Op grond van peilingen door een Frans vaartuig verricht, zal het gehele diep zee-onderzoek nu ter hoogte van de Kaap Verdische eilanden verricht wor den. Later zullen leden van de Franse marine de onderzoekingen in de Golf van Guinea uitvoeren, nadat prof Pic card zelf de ervaring heeft opgedaan. GROEP WELTER NEEMT DEEL AAN GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Naar van de zijde van het Katholiek Comité van Actie (groep-Welter) wordt medegedeeld, zal deze groep deelne men aan de eerstkomende gemeente raadsverkiezingen. Algemeen voorzitter van de groep is de heer Ch. J. I. M. Weiter, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, voorzitter van het dagelijks be stuur, luitenant-generaal B. D. M. L. F. Bajetto, die eveneens als voorzitter van de politieke commissie optreedt. HL VERBITTERDE WORSTELING rnn de Duitse hoofdstad biedt dagelijks nieuwe aspecten. Zo zeer houden echter de zetten van de Westelijke en Ooste lijke grootmeesters op het politieke schaakbord de aandacht gevangen, dat te weinig aandacht is geschonken aan een feit, dat voor het voortbestaan van Europa van grote betekenis kan zijn: Het politieke ontwaken van Berlijn en daarmee van Duitsland. De maandenlange strijd om het bezit van hun stad heeft op de bevolking een psychologische invloed gehad, die meer heeft bereikt dan drie jaar heropvoe- dingspogingen. De Berlijner van van daag voelt zich niet meer een willoze speelbal der geschiedenis, doch weet dat hij daarin een actieve rol speelt, zo schreef het Zwitserse blad „Die Weltwoche" dezer dagen. Deze ontwikkeling, die begon met de nederlaag bij de gemeenteraadsverkie zingen van de communistische S.E.P. in 194b en haa.r hoogtepunt vond in de geweldige massademonstraties in de „Tiergarten", waarbij mensenmassa's optraden zoals volgens de verbaasde toeschouwers, zelfs Hitier niet op de been had kunnen brengen", heeft op de Duitsers in de Westelijke zóne èn op die in de Oostelijke diepe indruk gemaakt. Men beseft er, dat de moedige houding der Berlijnse bevolking de weg vrij maakt voor een w'ederinschakeling van Duitsland in de wereldpolitiek en tevens de kans biedt een gedeelte van de ver loren achting der wereldopinie terug te winnen. In Lqnden, Parijs en Washington wordt deze gang van zaken intussen verschillend gewaardeerd. Algemeen is men van oordeel, dat de vastberadenheid der Berlijners een we zenlijke bijdrage vormt in het slagen van de luchtbrug-actie. Ook erkent men. dat diezelfde houding de Russische commandant Kotikov dwong de straffen van de gevangen genomen demonstran ten aanmerkelijk te verzachten. Een succes zoals de Westelijke diploma'ie nog niet wist te behalen! Daar houdt de overeenstemming ech te; op. Want aan de Quay d'Orsay en in het Foreign Office ziet men met lede ogen. hoe de Duitsers weliswaar- niet in theorie, maar dan toch in de praktijk Amerika's eerste bondgenoot worden m de strijd tegen Rusland. Dit immers be tekent een toenemen van Duitslands politieke macht op een tydstip waarop Engeland, door een, de Amerikanen niet sympathieke Labour-politiek en Frank rijk, door de voortdurende politieke onrust voor de Amerikanen minder aantrekkelijke bondgenoten vormen. Bovendien vraagt men zich daar be zorgd af wanneer de Duitsers tot de (half-juiste en daarom dubbel gevaar lijke!) gevolgtrekking zullen komen dat de „Führer dus toch gelijk heeft gehad! TN WASHINGTON IS MEN daarente- A gen van mening dat Europa niet met goed gevolg tegen de Sovjets verdedigd kan worden en dat is in de eerste plaats het doel van de Amerikaanse politiek in Europa tenzij Duitsland economisch en politiek weer sterk wordt gemaakt. Een logica die voor die landen, die onder de „furor Teu- tonicus" zwaar geleden hebben, welis waar niet gemakkelijk aanvaard aal worden, doch in de geschiedenis van ons continent voortdurend wordt be vestigd. Vandaar dat Amerika, dat men vergete dit voorpl niet potentieel „Deutsch-freundlich" is en tot deelne men aan beide oorlogen tegen Duitsland slechts schoorvoetend te bewegen was, energiek voortgaat op de ingeslagen weg. Naast de gemeenschappelijke strijd om het „Stalingrad van de koude oor log", Berlijn, bestaat reeds een intensief samengaan tussen Amerikaanse cn Duitse geleerden en militairen. „D'e Weltwoche" weet zelfs te berichten, da. de Duitse „Abwehr" (d.i. de geheime dienst), die onder admiraalCassaris n uitstekende informatie-dienst omtrent Oosterse zaken had opgebouwd volle dig met de Amerikanen samenwerkt. Ook de samenwerking op economisch gebied werd en wordt steeds nauwer. Eveneens een ontwikkeling, die in En geland, Frankrijk en andere Europese landen met enige zorg wordt gadege slagen. Hoe het ook zij, het „State Depart ment" èn de Amerikaanse publiei-e opinie zien in de Duitser een werkzame en betrouwbare, gewillige en verstan dige partner. Weten de Amerikanen ve gevaren, die ongetwijfeld in deze situa tie besloten liggen meester te blüve0' dan kan de brandende Russische vlag op het „Brandenburger Tor" het signa* geweest zijn voor een wedergeboor.e van een gelouterd Duitsland. Een -ï- beurtenis, even betekenisvol als de !>e- storming van de Bastille door de bur gers van Parijs, die het sein was voo de voor Europa èn Amerika zo belang rijke Franse Revolutie.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4