De vraag van oorlog of vrede Christiansen niet in cassatie De P. v. d. A. over de loon- en prijspolitiek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1935 Marshall terug naar Parijs Geen bemiddeling mogelijk Dinsdag 12 Ocl. 1948 Üagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen er; Anna Paulowna Broodeiende proleten aan hei woord Shaw; „Dwaasheid en vechtlust kennen geen grenzen" Weerbericht „Er komt geen oorlog" zegt Trygve Lie Prawda beschuldigt Bevin De militaire situatie op Java Piek, Commando Franck en Keuvel voor hun rechters Proces tegen Graziani Mijn moedertaal is wonderschoon Doodstraf voor Kaper BUREAU: Koningstraa' 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Kayonred. C A. Dekkers Directie: J. BULSMA en C. KRAK COURAMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 18 ct. per mm. - Kleine advertenties Juttertjes' tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling. plus incassokosten De nieuwste Amerikaanse grote krant, de „Los Engeles Mirror", is de publi catie begonnen over de meningen van vooraanstaande personen over de ge hele wereld over de kwestie „oorlog of vrede". Leidende personen werd de volgende vraag gesteld: „Hoe groot is het gevaar van een volgende wereld oorlog en hoe kan deze het beste wor den voorkomen". Volgens het blad hadden Stalin, Molotof en de leiders van andere Oost-Europese landen de invitatie om deel te nemen afgeslagen. De antwoorden omvatten het volgende: Churchill: „Op het ogenblik berust het enige zekere fundament van de vre de op kracht. Als de voorraad atoom bommen, nu onder berusting van de Verenigde Staten, er niet was geweest, dan zou met geen mogelijkheid de on derwerping van West-Europa door communistische machinaties, gesteund door Sovjet-legers en opgelegd door politieke partijen, meer te stoppen zijn". Bernard Shaw: „Daar de onweteed* heid, dwaasheid en vechtlust van on ze regeerders geen grenzen kent, is geen monstruositeit, zelfs geen volgen de wereldoorlog, die gelijk zal staan met zelfmoord, onmogelijk of te voor komen". Generaal Clay: „Er is een spanning In de verhoudingen in de wereld, die niet licht opgevat kan worden. Deze behoeft echter niet tot een oorlog te leiden. Er kan een lange vrede komen als de vrije landen die vernield wer den door de twee wereld-oorlog, met onze hulp hun economische en politie ke stabiliteit hebben hersteld". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall, is Maandagavond per vliegtuig uit Wash ington naar Parijs vertrokken, in gezel schap van de administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman. Van Hoffmans besluit om met Marshall mede te gaan werd pas kort vóór het vertrektijdstip mededeling gedaan. Uit het feit, dat Hoffman zijn bezoek aan Europa verhaast heeft, leidt men af, dat belangrijke besprekingen over alge mene problemen van de Europese sa menwerking op komst zijn. Vóór het vertrek met het vliegtuig van president Truman verklaarde Mar shall, dat hij met de president gesproken had wat de verstandigste politiek zou zijn ten aanzien van de verschillende kwesties, welke te Parijs in bespreking zijn. Hij ontkende opnieuw, dat hij hoofdzakelijk zou zijn teruggeroepen in verband met Trumans plan, Vinson naar Moskou te zenden en eveneens, dat hij overwogen zou hebben naar aanleiding van deze kwestie af te tre den. MarineoHicier gaf zijn schip over Woensdag a.s. zal zich voor het Bij zondere Gerechtshof, dat te Zierikzee zitting houdt, te verantwoorden hebben de luitenant ter zee 2e klasse der ko ninklijke marine S. Bakker uit Apel doorn. Hij wordt er van beschuldigd op 17 Mei 1940 te Zierikzee opzettelijk het onder zijn bevel staande en tot de Ne derlandse vloot behorende bewakings vaartuig Hr. Ms. Oosterschelde I aan de vijand te hebben overgegeven, althans in de macht van de vijand heeft laten overgaan zonder daarbij gedaan te heb ben, wat zijn plicht onder de bestaande omstandigheden van hem eiste. Hij had n.1. met het vaartuig naar Engeland moeten oversteken of het onbruikbaar moeten maken of vernietigen. PRINS BERNHARD IN ZWEDEN. Prins Bernhard heeft Maandag ge jaagd in de wouden van Karlsgoga, ongeveer 200 km ten westen van Stockholm. Hij was uitgenodigd door de wapenfabrieken van Bofors. De prins zal deze wapenfabrieken gedu rende zijn driedaags verblijf tevens bezichtigen. GESTRANDE BOTTER VLOT GEKOMEN Oe IJmuidense motorbotter IJ. 45 die gistermorgen 1 km. ten noorden van Egmond aan Zee strandde, is gis teravond om half tien vlot gekomen. Mannen van de N. en Z.H.R.M. hadden ^et anker in zee uitgebracht en zo ge lukte het bij vloed het scheepje los te trekken. Weerbericht, geldig tot heden avond: Voor het Noordwesten van het land meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Ma tige Zuidelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als Maandag. Voor het Zuidoosten van het land meest zwaar bewolkt, maar over wegend droog weer. Matige Zui delijke wind. Iets lagere middag- temperaturen. De Italiaanse premier, De Gasperie: „Ik geloof dat we ver van de oorlog staan. Als staatslieden moeten we stre ven naar een Europese samenwerking op een zo breed mogelijke basis, met economische solidariteit en een poli tiek van reconstructie tot doel". Gouverneur Dewey: ..Hoezeer we de vrede ook mogen verlangen, we kun nen de vrede niet kopen door de zaak te sussen. De beste manier om met de Sovjet-leiders om te gaan is ze te be handelen als een sterke gelijke". Trygve Lie, secretaris-generaal van de V. N.: „Ik ben er van overtuigd, dat er geen oorlog zal uitbreken in de naaste toekomst". „Ik ben er van overtuigd, dat er in de nabije toekomst geen conflict tus sen de grote mogendheden zal uitbre ken", zo verklaarde de secretaris-ge neraal van de V.N., Trygve Lie, naar aanleiding van de vraag van een Ame rikaanse journalist betreffende „het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog en het beste middel om zulks te voor komen". „Mijn optimisme wat de na bije toekomst betreft", aldus Trygve Lie, steunt op mijn overtuiging dat geen enkele staatsman oorlog wil en dat al wie een verantwoordelijkheid te dragen heeft al wat in zijn macht is zal doen om dit te vermijden". Volgens Trygve Lie is de wereld nog uitgeput door de offers, die tijdens de tweede oorlog zijn gebracht en zouden de „beproevingen en het lijden, die een atoomoorlog met zich zou brengen, werkelijk ondraaglijk zijn". De secretaris-generaal van de V.N. vervolgde: „Het is natuurlijk steeds mogelijk dat zich een „accident" voor doet. Doch wij beschikken over een instrument, de V.N., waarvan de taak precies is dergelijke ongelukken te be letten en de moeilijkheden onder de volken die niet bij machte zijn zelf ze op te lossen tot zich te trekken". - IfeanBj hhbusHBI De meisjes, die stewardess willen worden op één der internationale lijneij van de Engelse Luchtvaartmaatschappij B.O.A.C., krijgen op het vliegveld van Hum opleiding in het bereiden van voedsel, in het opdienen tijdens de vlucht en zoveel andere dingen, die een goede stewardess moet weten. Veel aandacht wordt besteed aan het uiterlijk en 's ochtends begint de instructeur met het inspecteren van handen en nagels. DEMONSTRATIES IN SOVJET-ZONE Tijdens grote demonstraties in het hart van de Sovjetrussische zone van Oostenrijk, heeft de Oostenrijkse mi nister van Binnenlandse Zaken gepro testeerd tegen het voortduren van de bezetting. De Prawda, het officiële orgaan var. de Sovjet-Russisghe communistische partij, schrijft, dat de Sovjet-Unie ver re van de V. N. te willen verlaten, juist „waakt over de beginselen van de V.N. en het handvest". De redacteur zegt verder, dat de Britse minister van bui tenlandse zaken, Bevin. niet uit is op reorganisatie doch op liquidatie van de V. N. en de vervanging er van door „een soort super-bloc, een associatie van militaire allianties die gericht zijr tegen de Sovjet-Unie en de volksdemo cratieën." Het partijbestuur van de P. vd A. deelt mede: Naar aanleiding van de berichten in regeringsstukken en pers omtrent reeds aangekondigde of bin nenkort te verwachten verhoging van de prijzen van verschillende artikelen heeft het bestuur van de Partij van de Arbeid in zijn vergadering van 9 October 1948 ernstige aandacht gege ven aan het op dit gebied te volgen beleid. Het partijbestuur betreurt, dat de onsamenhangende berichten en mede delingen omtrent de te nemen maatre gelen en de onvoldoende toelichting daarop, gepaard gaande met geheel of ten dele onjuiste mededelingen en be schouwingen in verschillende bladen omtrent te verwachten maatregelen, in brede kring onrust hebben gewekt. Het spreekt daarom de wens uit, dat de regering zo spoedig mogelijk het gAeel der op het gebied van de nen- en prijzenpolitiek genomen slissingen en maatregelen bekend maken en toelichten, teneinde juiste beoordeling daarvan mogelijk te maken. lo- be- zal een G. J. SCHEURLEER OVERLEDEN. De heer G. J. Scheurleer, zeer be kend als tennisexpert, allround sport man en fijnzinnige kunstkenner, is gistermorgen, kort na zijn opname in het Rode Kruisziekenhuis te Den Haag op 62-jarige leeftijd overleden. De boorterreinen te Nglobo en Wono- sari (ten zuiden van Solo) waren op 9 October nog in handen van de commu nisten, aldus meldt een nieuw commu niqué van de dienst leger-contacten. Omtrent het oliecentrum Tjepoe wordt medegedeeld, dat de brand in het reser voir voor ruwe olie, die op 5 October uitbrak, op 8 October nog niet geblust was. Een gedeelte van Tjepoe is uitge brand, evenals een aantal kampongs in de omgeving. Het communiqué meldt voorts, dat de communisten nog Zuid-Solo, Zuid-Ma- doen en- de republikeinse gedeelten van de residenties Semarang en Pati be heersen. De republikeinse troepen "al daar waren voldoende in sterkte om tegen de opstandelingen op te treden, doch beschikten niet over wapens. Het centrum van de opstand is op het ogen blik gelegen in de vierhoek Tjepoe Ma- dioen-Ponorogo-Wonogiri-Solo - Poer- wodadi-Tjepoe. AMNESTIE IN BERLIJN Britse functionarissen te Berlijn heb ben onthuld, dat zeshonderd Berlijners uit de Westelijke sectoren, die tot ge vangenisstraffen van minder dan zes maanden veroordeeld zijn, zullen wor den vrijgelaten op grond van een alge mene amnestie. Deze amnestie is ver leend bij gelegenheid van het eeuw feest van de Duitse revolutie in 1848. Straffen, opgelegd door gealliëerde mi litaire rechtbanken, vallen er niet on der. i Zowel de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem als de raadsman van de voormalige „Wehr- machtsbefehlshaber in den Niederlan- den" Christiansen hebben afstand ge daan van cassatie? Christiansen werd door het Hof veroordeeld tot twaalf jaar gevangensstraf. Door deze afstand is het vonr's onherroepelijk geworden. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van de leider van Winterhulp Nederland en voormalige secretaris-generaal van het Neder landse Rode Kruis C. Piek verworpen. De Bijz. Raad was van oordeel, dat requirant in belangrijke mate heeft medegewerkt aan de knechting van de Nederlandse geest en de vijand hulp heeft verleend. De bijzondere raad veroordeelde hem derhalve overeen komstig de uitspraak van het Haagse Bijzondere Gerechtshof tot een gevan genisstraf van acht jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht van 8 Mei 1945 tot de uitspraak van dit arrest. Keuvel krijgt 8 jaar. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft gistermorgen de 41- jarige Piet H. J. Rienks uit Laren, de auctor intellectualis van de figuur „Keuvel" uit het cabaret van Paulus de Ruiter, tot een gevangenisstraf voor de tijd van 8 jaar met aftrek van voorinternering veroordeeld. Te gen de veroordeelde, die als W.A.- man betrokken is geweest bij ver scheidene in het Gooi gehouden raz zia's, huiszoekingen en arrestaties, was 14 dagen gelegen 12 jaar geëist. „Commando Frank". De zaak van drie leden van het beruchte „Kommando Frank" der po- htie-afdeling, die in de bezetting te 's-Gravenhage onder Joden en ver zetsorganisaties veel slachtoffers heeft gemaakt, diende 27 September JA in cassatie. Het waren de voormalige hoofdinspecteur S. Pegels, de voor malige hoofdrechercheur J. N. Viëtor en C. Leemhuis, voormalige onder- inspecteur, allen vóór de oorlog leden van het Haagse politiecorps. Door de verdedigers van deze requiranten werd toen een zo omvattend pleidooi gehouden, dat mr. Bakhoven, de proc.- fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, verklaarde niet direct tot 't requisitoir te kunnen overgaan. Deze zaak werd daarop aangehouden tot gistermorgen. De procureur-fiscaal concludeerde thans tot verwijzing van deze zaak naar het Amsterdamse Hijzondere Gerechtshof. Uitspraak 8 November a.s. Maandag is te Rome het proces be gonnen tegen ex-maarschalk Rodolfo Graziani, een der leidende militairen tijdens het regiem van Mussolini. Hij wordt beschuldigd van colloboratie met de Duitsers. De ex-maarschalk, die 67 jaar oud is mocht zijn verklaringen zittend afleg gen in verband met zijn lichamelijk^ zwakte. Hij verklaarde als soldaat te hebben gehandeld en daarbij de be langen van zijn land naar besté weten te hebben gediend. Hij voegde er aan toe. dat hij voor „fascisme en demo cratie" gemarcheerd had en dat hij „morgen onder een communistische re gering op mars zou gaan, indien hij meende, dat de doeleinden juist wa ren". Graziani werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw luide toegejuicht De politie voerde een charge uit. Van gezaghebbende zijde is te Parijs verklaard, dat de vertegenwoordigers van de drie Westelijke mogendheden de Sovjet-Unie te verstaan hebben gege ven. dat zij niet bereid zijn tot een koe handel ten aanzien van „opheffing der Berlijnse blokkade". Een woordvoerder van de Franse delegatie zeide: „De Veiligheidsraad heeft geen bevoegdheid de raad van ministers van buitenlandse zaken order te geven voor een bijeenkomst op een bepaalde datum. Hierdoor is een einde gemaakt aan de hoop in zekere „neutrale" kringen, dat het Oosten en het Westen er toe gebracht zouden kunnen worden te ver klaren, dat „opheffing van de Berlijnse blokkade" tegelijkertijd zou kunnen geschieden met bijeenroeping van de raad van ministers van buitenlandse zaken. Men ziet thans ook geen moge lijkheid meer voor Juan Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad, om op te treden als bemiddelaar tussen de delegaties van het Westen en het Oos ten. 2581 EVACUé'S NAAR BATAVIA Blijkens een mededeling van de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen werden tot 20 Augustus j.1. op voet van de Bestandsovereenkomst met de Republiek Indonesië 2581 personen naar Batavia geëvacueerd, waarvan 520 mannen, 1034 vrouwen en 1027 kinderen. gIJ DE RAAD VAN ARBEID in een befaamde Noordhollandse stad kwam de volgende brief binnen: „Tot mijn verbazing deel ik u mede, dat ik op 12 September met een her senschudding in de ongevallenwet ben gaan lopen. En daar ik vader ben van een vrouw en 4 kinderen, zitten wij automatis om sente te springen. Ik mot toch ook betalen mijn huishuur, kosgeld en verder levensstanden. Maar ik weet wel mannen met dikke beur zen hebben maling aan Jan Grijpstui- ver. Ik wil u mondeling wel bezoeken, maar als ik er niks over hoor neem ik mgn beweging in handen, want mijn vrouw verwacht iedere tien minuten een baby. Geef me dus uit kering, anders kom ik in geldelijke omstandigheden te verkeren. Ik blijf in blijde verwachting, die zich noemt B." GRIEKENLAND BLIJFT óók in blijde verwachting: Op grond van een nieuwe overeenkomst met de Amerikaanse hulpmissie ontvangt het land der Hellenen 16 locomotie ven, 7 spoorwagens en een hoeveel heid reparatiemateriaal. Een groep Berlijners heeft een „Vereniging voor het wereldburgerschap" opgericht; zi) verklaren, dat het wereldburgerschap voor alle Berlijners de enige oplos sing voor de crisis is. Meer dan 100 Duitse politiemannen zullen spoedig naar de Ver. Staten vertrekken. Zg zullen daar drie maanden verblijven om het opsporen van misdaden te be studeren. Twaalf Russische walvis vaarders zijn uit Odessa naar de Zuidpool vertrokken. Alle verenigingen in Japan moeten zich bij de overheid laten inschrijven om de oprichting van geheime verenigingen tegen te gaan. Klein zenuwscheutje: Op de Atlantische Oceaan worden proeven genomen met het eerste V-2 schip van de Amerikaanse marine. Het schip kan raketten van 14 ton lanceren en meet 9100 ton. Te Praag zijn 28 personen tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens het drukken van een illegaal blad. QMDAT ZE ER TE VLUG mee zijn mogen onze Germaanse Oosterburen op het ogenblik geen vuurwapens bezitten. En dfLór ont waakte de oeroude lust tot jagen in de bossen! Geen geweren! D&n, gelijk de grote Wodanaanbidders van wel eer, met pijl en boog en knots. Zó trokken de notabelen van een Duits dorp op jacht. Speren, knotsen en slin gers droegen ze over hun schouders, blonde vrouwen keken de helden na en stookten het fornuis een beetje op Helaas, ook het Duitse volk is niet meer zo bloed- en bodemachtig als Jo- seph intertjjd vertelde. Toen de jagers een konijn zagen rennen gebeurde de 'arap. Enthousiast smeten, schoten en slingerden allen hun projectielen naar het dier. Maar het resultaat was, dat de schoolmeester de burgemeester aan het hoofd trof met een steen uit zijn slinger. De drogist verwondde de schoolmeester aan de arm met zijn speer. De dokter kreeg een pijl in de rug. En het konijn ging er zonder schram vandoor. QROOT FEEST OP HET Mari niersplein in Mokum! De 57- jarige los werkman De G. kreeg be hoefte aan gezelligheid. Hij inviteer de een stiefzoon, de 23-jarige los- werkman K„ om een borrel te komen drinken. En daar ging het van hef de riemen hoog en zet 'm op! Op een ver gevorderd uur zagen de buren beide mannen al worstelend uit het raam hangen. Een buurman snelde naar bo ven, trok de vochtzuchtigen naar bin nen, maar kletste daarbij het hoofd van de stiefzoon tegen een muur. De stiefvader wierp zich woedend op de buurman en een nieuwe worstelpartij ontstond. Intussen was de stiefzoon opgestaan en strompelde met zijn duizelige hoofd naar de trap: hij kon zijn evenwicht niet bewaren en viel van de tweede naar de eerste verdie ping, stond weer op en viel toen prompt van de eerste verdieping naar de parterre. Hij ligt op zaal 11. r\E OOST-EUROPESE luchtvaart maatschappijen hebben tijdens 'n bijeenkomst van vijf dagen te Praag volledige overeenstemming bereikt over onderlinge samenwerking. Een Sovjet vertegenwoordiger woonde de bespre kingen bij. Allicht. Een detachement van de Amerikaanse luchtmacht is te Celle. nabij Hannover,- aangekomen. Het vliegveld zal worden uitgebreid met start- en landingsbanen voor zes- motorige toestellen. Toemaar. De mili taire rechtbank van Athene heeft negen doodvonnissen uitgesproken over com munisten, die beschuldigd waren van hulpverlening van de guerillastrijders. In de loop van deze maand zullen tus sen Frankrijk en België besprekingen gevoerd worden over de in verband met de vangst van „ijle haring" te nemen maatregelen. Een 22-jarige korporaal der luchtstrijd krachten te Weesp had een oefen-aan- valsbom meegenomen naar het vereni gingsgebouw „Ons Huis", waar hij op de binnenplaats zou demonstreren hoe deze dingen werken. De man stond in een kamer op de eerste verdieping-en zou de bom even door het raam naar buiten gooien. Hij gooide echter tegen het raamkozijn waardoor de bom bin nenskamers ontplofte. Geen gewonden en alle ruiten in diggelen. De korporaal zit in de petoet gIG AREN CENTJES voor Winston De heer Churchill is behalve staats- ook zakenman. Hij heeft zijn levensbeschrijving aangeboden aan de filmmaatschappij Metro-Goldwyn-May- er voor een millioen dollar. Ze willen er nog 's over denken in Hollywood. De Engelsen zijn slow-starters: mevr. Fox uit Great-Yarmouth (Norfolk) kreeg een tweeling; het eerste kindje kwam op 1 October om 10 uur 's mor gens en het tweede op 8 October om 4 uur 's middags. Moeder en tweeling in beste conditie. En haastige spoed is zelden goed. Maar iedere dag eon draad je is ook een hemdsmouw in een jaar. gelijk blijkt uit de (altijd opgewekte) Staatscourant van 6 October, die ons de carrière van ex-minister Fiévez schildert, gelijk die via K.B.'s tot stand kwam. Te rekenen vanaf 5 Augustus benoemd tot majoor (dewijl hij kapi tein was), te rekenen vanaf 6 Augus- tps tot luit.-kolonel, te rekenen van af 7 Augustus tot kolonel. En op dezelf de dag: eervol ontslag uit de militaire dienst aan de kolonel. Uit kringen van bijenhouders vernemen wij dat de ho ningoogst dit jaar slecht is. Een 63-ja- rige schilder kwastte wat aan de ach tergevel van een huis aan het Vaillant- plein te Den Haag. Hij stond op een ladder van 7 meter lengte. De bewoon ster van het perceel, mevr. T. vond het niet leuk. dat de man aan het verven was. zij riep hem toe. dat hij direct moest ophouden. Vóórdat hij evenwel naar beneden kon komen, draaide zij de ladder om, waardoor de verver naar beneden viel en met het hoofd tegen de muur terecht kwam. Hij kreeg een hersenschudding en de dame een pro ces-verbaal. De Groninger kamer van het Bijzon dere Gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde hedenmorgen de 58-jarige A. Kaper, voormalig hoofd rechercheur van politie te Amsterdam, conform de eis tot de doodstraf. Kaper maakte des tijds deel uit van de zogenaamde „Amsterdamse recherch'e" op het hoofdkwartier van de S.D. te Gronin gen. Tevens was hij werkzaam op het bureau Joodse Zaken te Amsterdam. Vele Joden en goede vaderlanders werden door hem gearresteerd, mis handeld en vermoord. Voorts maakte bij deel uit van het executie-peloton te Anlo. De Berlijnse kwestie De westelijk! mogendheden schijnen tijdens hun voortgezette besprekingen op Quai d'Orsay overeenstemming te hebben bereikt op de volgende twee voornaamste punten: „Ten eerste: de blokkade van Berlijn vormt een bedreiging van de vrede en de veiligheidsraad moet hierin klaar heid brengen; ten tweede, de kwestie van ophef fing van de blokkade moet geen her haal, geen voorwaarde zijn tot 't be leggen van een nieuwe bijeenkomst tussen de ministers van buitenlandse zaken". Vierentwintig uur geleden hadden diplorqatieke kringen de indruk, dat er een schikkelijke oplossing zou ge vonden zijn, die een spoedige hervat ting van de directe besprekingen over het gehele Duitse probleem zou inhou den. Volgens een woordvoerder van een westelijke delegatie is deze hoop nu aanzienlijk verminderd. SOWJETS LAKEN NEDERLAND In de gisterochtend gehouden zitting van de commissie voor trustschap heeft de vertegenwordiger der Sowjet-Unie de mening geuit, dat de door de Ne derlandse regering aan de speciale com missie voor informatie over niet zelf standige gebieden te verstrekken inlich tingen over Indonesië niet zouden mo gen worden aanvaard. De Indonesische republiek wordt door de Sowjet-Unie als souvereine staat beschouwd en aan Nederland wordt daarom door de Sowjet-vertegen- woordiger het recht ontzegd inlichtin gen te verstreken. De Sowjet-vertegenwoordiger richtte zich voorts op zeer scherpe wijze tegen de toestanden in de Belgische Kongo: FANTASTISCHE BELANGSTELLING VOOR HAMLETFILM. Het Park Avenue Theatre te New- York, waar de film „Hamlet" met Laurence Oliver in de titelrol wordt vertoond, heeft tot de maand Februari 1949 zjjn plaatsen verkocht. Men verwacht, dat deze rolprent daar minstens twee jaar draaien zal.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1