ante babine Verkiezingsstrijd om 't vertrouwen in Nederland Grote spanningen op Sumatra De Aniillen gaan ter stembus Gesprek met Mr. Dr. Da Costa Gomez Gevechten om Tjepoe duren voort Voor de Vrouw j MET NAALD EN DRAAD Het Radioprogramma Amerikaanse strooiavond op vliegveld Tempelhof Purmerender Markt grijpt in (Van onze Haagse redacteur) rEN MAAL meer stemgerechtigden dan ooit tevoren rallen in Januari a.s. deelnemen aan de verkiezing van leden voor de Staten der Nederlandse Antillen, die deze keer voor het eerst op strikt democratische wijze zullen worden samengesteld. De politieke ver houdingen op de zes Caraïbische eilan den zijn zo verward, dat op het ogen blik niemand met zekerheid kan zeggen welke van de twee grote stromingen, die tot uitdrukking komen in de Demo cratische Partij en in de Nationale Volkspartij, de sterkste is. Nog minder valt derhalve te voorspellen welke straks de overwinning zal behalen, te meer daar de kans bestaat, dat een in oprichting zijnde Katholieke Volkspartij als derde in het strijdperk zal treden. De inzet van deze eerste werkelijke verkiezingsstrijd dank zij de invoering van het algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen de laatstgenoemden mogen mej. mr. N. S. Corry Tendelo dankbaar zijn voor het feit, dat zij door middel van een amendement een wijzi ging in het onderhavige wetsontwerp wist aan te brengen voor het door de Staten-Generaal tot wet werd verheven zal zijn het vertrouwen in de nieuwe verhouding tot Nederland en Suriname in het verband van het Verenigd Ko ninkrijk der Nederlanden, dat straks tezamen met de Verenigde Staten van Indonesië de Nederlands-Indonesische Unie zal vormen. Die verhouding zal haar definitieve gedaante krijgen in de nieuwe grondwet voor de drie staten van het Verenigd Koninkrijk, waarvan het voorontwerp-van-wet dezer dagen in tweede lezing is behandeld door de redactiecommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers der onderhavige ge bieden. Nu de oude „imperiale" grond wet deze zomer, zoals dat heet, is open gehakt, wordt er tegelijkertijd gewerkt aan twee geheel nieuwe grondwetsont werpen, een voor het Verenigd Konink rijk, omvattend Nederland, Suriname en de Antillen, en een voor de verenig de Staten van Indonesië, omvattend het vroegere Nederlands-Indië (behalve Nieuw Guinea), die naderhand door een Uniegrondwet overkoppeld moeten worden. De basis is gelegd ^AAR MIJN MENING, aldus ver klaarde mr. dr. Moisis F. da Costa Gomez, officieel vertegenwoordiger van de Nederlandse Antilen bij de re gering in Den Haag, toen hij mij over dit nogal ingewikkelde vraagstuk een onderhoud toestond, is het voor-ontwerp zoals het er nu ligt, een basis voor hechte samenwerking -assen drie ge lijkgerechtigde gebieden in een nieuwe vorm, doch met behoud van de voor delen van het verleden. Wanneer zal deze nieuwe Grond wet in werking treden? Is er een streefdatum? vroeg ik. Neen, die is er niet. Een bezwaar tegen de gang van zaken, dat op de Antillen sterk wordt gevoeld, is het feit, dat de in-werking-treding afhan kelijk wordt gesteld van de oplossing der Indonesische kwestie. Waarom moeten onze eilanden, die zich terstond en vrijwillig hebben uitgesproken vóór samenwerking, wachten op de afwikke ling van een zaak, waar zij buiten staan? Ik weet wel, men is van mening, dat de nieuwe rechtsorde gelijktijdig tot stand moet komen Daar is wat voor te zeggen, niet? Zeker, d.moet c ruiterlijk er kennen, maar ik zie niet in w im de gezagsgetrouwe eilanden (en Suriname) zouden moeten wachten op de oplossing van het Indonesische probleem. Nu wordt er moeite gedaan om aan het standpunt van de Nederlandse Antil len tegemoet te komen. Hiermede ge ven mijn vrienden te kennen, dat zij begip hebben voor de noodzakelijkheid van een spoedige oplossing dei- proble men, waarmee de Amerikaanse rijks delen te kampen hebben. Er wordt ge zocht naar een wijze en een middel om het rijksverband ti.ssen de Antillen en Nederland op de basis van volledige autonomie nauwer toe te halen. En nu is gebleken, dat verantwoordelijke per sonen de noodzakelijkheid inzien om op kort termijn in een kaderwet de definitieve postie van de Antillen in dit verband te regelen. Hoe wordt de positie der eilanden dan? Zij wordt dan zó, naar ik mag ho pen, aldus mr. dr. da Costa Gomez, dat nog vóór de uiteindelijke resulta ten van de Ronde-tafelconferentie hun beslag hebben gekn gen reeds nu direct bij de Staten-G- -praal een wets-ont- werp kan worden ingediend krachtens de onlangs gewijzigde oude Grondwet, waarin de Antillen en Nederland (na tuurlijk tezamen met Suriname) ge meenschappelijke organen voor de be hartiging van gemeenschappelijke be langen zullen vormen. Hierdoor wordt dan tegemoet gekomen aan motie II van de Ronde-tafelconferentie (nopens de wijze, waarop in overgangstijd het nieuwe ^stel zou moeten t orden in geluid). Ik heb daar de beste verwach tingen van. Spoed is geboden ,.^aarom dringt u zo op spoed aan? Het is voor de Antillen, maar ik geloof ook voor Suriname en vorr Ne derland, van het grootste belang, dat de politieke reconstructie zo vlug mo gelijk tot stand komt, want nu moet de economische opbouw als eerste punt op het programma komen. Uitbreiding van de handel, het scheppen van een stapelplaats voor Nederlandse produc ten op Antillen, een nieuwe devie zen-politiek, niet alleen gericht op het besparen, maar ook op het verwerven van vreemde valuta, zijn zaken van de J)E GRONDWETSHERZIENING, die deze zomer tot stand is gekomen, was nog maar een be gin, Zij maakte het mogelijk tot nieuwe staatkundige verhoudin gen te komen en daaraan wordt nu in Den Haag had gewerkt; hard ook in die zin, dat de spaan ders er af en toen bij in het rond vliegen. Enerzijds moeten de Ver enigde Staten van Indonesië hun beslag krijgen, anderzijds moet Nederland met Suriname en de Antillen het Verenigd Koninkrijk zijn nieuwe vorm geven. Hoever het daarmee is, vertelt vandaag mr. dr. Moisis F. da Costa Gomez in een exclusief vraaggesprek, dat hij onze Haagse redacteur verleende. eerste orde. Men houde in het oog, dat het volgend jaar te Havanna op Cuba het Economie Committee for Latin America in vergadering bijeen zal ko men en ik maak mij sterk, dat Neder land daar door middel van de Antillen zeer gunstige resultaten kan boeken, mits een en ander goed is voorbereid. Naar mijn mening zal een samengaan nieuwe perspectieven bieden, zowel voor de economische opbouw van Ne derland als voor de verbreding der economische basis van de Antillen. In hoeverre deze mogelijkheden echter werkelijkheden worden zal voor een groot deel afhangen van de verkiezin gen over enige maanden. Laten wij het beste hopen Nadruk verboden) De dienst legercontacten heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat thans overal op Su matra grote spanningen zijn. De situatie te Tapanoeli is verward, terwijl in Asahan onder de bevolking een ontstel lende nood heerst en het bestuur ge desorganiseerd is. Ten aanzien van de militaire situatie in de republiek zegt het communiqué, dat volgens de berichten van Maandag nog steeds gevochten wordt in de om geving van Tjepoe. Een deel van de be volking koos de zijde van de opstande lingen. Uit Tjepoe wordt gemeld, dat circa 50.000 personen uit de stad geëva cueerd zijn. Randoeblatoeng is nog steeds in handen van de communisten, zodat gevaar blijft bestaan voor een opmars uit Blora en Goeloer via Ran doeblatoeng naar Tjepoe. De communistische opmars naar het Zuid-Oosten in Rembang is thans ge vorderd tot Saleh. Prigi aan de Zuid kust is door 700 man communistische troepen bezet. In het noordelijk deel van de stad Blitar wordt nog steeds ge vochten. Uit Kediri wordt gerappor teerd, dat de militaire politie aldaar haar moreel geheel verloren heeft. Door de residentiepolitie te Madioen worden circa tweehonderd man ver mist. „Antara" meldt, dat volgens een re publikeins woordvoerder in het olie centrum te Tjepoe 30.000 ton „residu" in vlammen zijn opgegaan. Het aantal slachtoffers wordt geschat op 200, 100 huizen zijn door brand vernield. Natsir acht zich niet gebonden. De republikeinse minister van voor lichting, Moh. Natsir, heeft tegenover „Antara" verklaard, dat hetgeen te Den Textielprijzen blijven gehandhaafd De regering heeft besloten niet af te wijken van het tot dusver in de textielbranche gevolgde systeem van prijsbeheersing. Voor een verhoging van de prijs van textielgoederen be hoeft bij het publiek geen vrees te be staan, terwijl er voor het bedrijfsleven geen reden is goederen achter te hou den in de hoop, dat de prijzen zullen stijgen. De geldende prijsvoorschrif- ten zullen met kracht worden gehand haafd. De prijzencontróledienst is in verband hiermede een uitgebreide con- tróle-actie bij de industrie begonnen. DE ORANJE 19 OCTOBER IN AMSTERDAM Het m.s. Oranje wordt 19 October in Amsterdam verwacht. Er bestaat gelegenheid om de passagiers van de cntschepingsloods aan de Javaxade van de maatschappij Nederland af te halen, waartoe kaarten kunnen wor den aangevraagd bij de afdeling passa- gedienst van de Nederland, Scheep vaarthuis, Amsterdam. Haag bereikt werd, de republiek niet aangaat. De republiek acht zich in geen enkel opzicht gebonden door hetgeen aldaar bereikt is. Hij zeide, dat de ge nomen beslissing de onder Nederlandse controle staande gebieden niet zullen bevredigen. Aangezien de Indonesiërs die in Den Haag geconfereerd hebben, „niet de ware vertegenwoordigers zijn van de Indonesiërs dezer gebieden". Ouden van dagen protesteerden En groot aantal ouden van dagen, verenigd in de Algemene Bond van Ouden van Dagen Nederland, heeft in de grote zaal van de Haagse Dieren tuin geprotesteerd tegen de ondersten ning, die zij van regeringswege ont vangen. De voorzitter van de bond verweet de regering niet genoeg aandacht te schenken aan de moeilijkheden van hen, die een ondersteuning ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening ont vangen. Vooral hekelde hij het feit, dat een groot aantal ouders is aangewezen op verplichte ondersteuning door hun kinderen. Spreker betoogde, dat dit 'n toestand is, die niet mag voortduren, omdat het verwijdering tussen de kin deren en hun ouders teweeg kan bren gen en bepleitte een ouderdomsuitke ring, die ingaat op het 55ste jaar en niet, zoals op het ogenblik, op 65-jari- ge leeftijd. In dit verband wees hij op een door hem ontvangen schrijven van de minister van Sociale Zaken, waaruit bleek, dat voorlopig niet op een verbetering valt te rekenen. Na deze rede van de voorzitter stel den de aanwezigen zich op voor de zaal, om zich vervolgens naar het Bin nenhof te begeven waar een adres werd overhandigd bestemd voor de voorzitters en leden van de beide ka mers. In dit schrijven wordt o.m. om verhoging der ouderdomsuitkering ge vraagd. DESERTEURS ALS SMOKKELAARS Douane-autoriteiten te Brussel schat ten, dat van de 90.000 ton koffie, die België jaarlijks importeert ten min ste 20.000 ton naar Frankrijk wordt gesmokkeld. Duizenden sigaretten verdwijnen over de Duitse grens. De smokkelhandel tussen België en Ne derland bestaat hoofdzakelijk uit ny lons en vee. Men gelooft, dat de smok kelaarsbenden voor het grootste deel uit deserteurs van de geallieerde be vrijdingslegers en Italiaanse mijn arbeiders bestaan. GEVECHT IN ITALIAANSE KAMER De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gedurende een half uur haar bijeenkomst moeten onderbreken wegens een handgemeen tussen com munistische afgevaardigden en afge vaardigden van de Italiaanse sociale beweging (Neo-fascistisch). OOK BALL-POINTPENNEN VOOR BELASTINGPAPIEREN Een nader ingesteld onderzoek naar de deugdelijkheid van het schrift, ver kregen met de z.g.kogelpunt-pennen iball-pointpennen) heeft uitgewezen, dat de destijds daartegen geopperde bezwaren kunnen worden teruggeno men, zo deelt het ministerie van' fi nanciën mede. In verband hiermede is het verbod om deze pennen te ge bruiken voor het invullen en onderte kenen van b.v. belastingformulieren ingetrokken. DE perbevelhebber, heeft verklaard, dat het Amerikaanse particuliere kapitaal weldra in de Duitse industrie zal kun nen worden belegd. Door zijn zwakke valuta, zo zeide generaal Clay, is Duitsland beschermd gebleven tegen een mogelijke invasie van buitenlands kapitaal dank zij een moratorium, dat sinds 3 jaar van kracht is. Het ligt in onze bedoeling, aldus Clay, dit mo ratorium thans op te heffen, want de Duitse valuta is thans in staat om de vergelijking met elke andere munt eenheid te doorstaan. W7E HEBBEN ALLEMAAL wel eens zo'n eenvoudig randje nodig, dat nret te veel tijd kosten en materiaal vergt en toch kleur en fleur kan geven aan jurkjes, schortjes, kleedjes, enz. Hier heeft U er een paar, die zelfs de meest onervaren handwerksters geen moeite geven. A toont U een rij gewone kruissteken, waarover een rijgsteek in een an dere kleur is aangebracht. Daarnaast twee voorbeeldjes hoe U zo'n randje nog wat kunt uitwerken. B. bestaat eveneens uit een rij kruissteken en daaroverheen weer een rij in een andere kleur, waarbij we bij elke steek een draadje van de eerste kruisjes opnemen. C geeft U een flanelsteek met enkele variaties. U kunt de steken zo groot en zo klein maken als U zelf wilt. Probeer ze eerst eens op een proeflapje. U zult zien, dat U hoe langer hoe meer varia ties bedenkt! ELLA BEZEMER. HILVERSUM I. 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Harry Fryer en zijn orkest 6,25 Toespraak dcor hoofdbestuur van de Vara 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Er is maar één oplossing 7,15 Omroep A Capella- koor VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Opera-programma 9,15 Plaatsbespreken aanbevolen 10,15 Muziek 10,45 Van boek tot boek 11,15 Nieuwe successen van over de Oceaan 11,45 Rustige avondklanken HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten 8 fn uur - N,CRV: 6.°° jaar zal opstellen. Nederlandse koren en korpsen 7,15 Nieuws uit Indonesië 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse lés 8,05 Frogra- VOETBALTOURNOOI OM BEKER VAN OOST-MIDDELLANDSE ZEE Teneinde de vriendschapsbanden aan te halen en de sportieve jeugd in hun landen aan t§ moedigen, hebben de voetbalbonden van Griekenland, Ita lië, Turkije en Egypte op Grieks ini tiatief besloten een tournooi in te stel len om de „beker van de Oost Middel landse Zee". De nationale elftallen van de vier landen zullen er aan deel nemen, met dien verstande dat geen en kele bond spelers van meer dan 24 AMERIKAANS KAPITAAL IN DUITSE INDUSTRIE. Generaal Clay, de Amerikaanse op- ma-proloog 8,15 Concertgebouw-orkest - - - 10,15 Gramofoo'npaten 10,45 Avond- overdenking 11,15 Gramofoonmuziek VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten oin 7, 8, 1 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Operet'e-melodieën 12,00 Here comes the song 12,38 The swinging nigh- tingales 1,20 Metropole-orkest 3,00 Vcor zieken en gezonden 4,00 Tussen vier en vijf 6,15 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 S'rip Olleke en Bolleke 7,10 Avro's avondschool 7,45 De Regerings-Voorlichtingsdienst ant woordt 8,05 Dingen van de dag 8,05 Echo van de dag 8,15 Omroep-Kamer- orkest 9,00 ,,De liefde gaat langs zon derlinge wegen" 9,35 Pierre Palla (or gel) 10,00 „Zo zijn er10,15 Maria Zamcra en haar Zuid-Amerikaanse orkest 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Opera-concert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, ,1, 7, 8 en 11 uur KRO; 8,15 Pluk de dag11,00 De Zonnebloem 1,25 Musette-'orkest 3,00 Het zwanen- meer 6,00 De vijf Zapakara's 6,15 Land- en tuinbouw 6,30 Gramofoonpla- ten 6,50 Probleem voor pientere pie- keraars 7,15 Leger des Heiis-kwartier 7.30 Het actueel geluid 7,45 Nederlandse organisten 8,05 Programma-proloog 8,15 Ëen podium vol muziek 9,30 Fami lie-competitie 10,00 Liederen 10,15 De vaart der Volken 10,35 Chasse Royale et orage 10,45 Avondoverdenking - 11,15 Gramofoonplaten BEZUINIGING OP STROOM VERBRUIK TE PARIJS Als gevolg van de mijnstaking moesten gisteren te Parijs bezuinigin gen op het stroomverbruik worden ingevoerd om de steenkoolvoorraden zoveel mogelyk te sparen. In ver scheidene westelijke buitenwijken werd om 7.30 uur de stroom afgesneden tot 18 uur. Sinds Zaterdag hebben de electriciteitsfabrieken geen steenkool ontvangen. Een van de Amerikaanse lucht brugpiloten gooit elke keer boven Berlijn kleine parachutes met snoepgoed uit. Als het regent strooit hy ze t>p het vliegveld Tempelhof tussen de wachtende kinderen, waarbij het allesbehalve rustig toegaat. SMOKKELAFFAIRE KOSTTE ONS LAND F 200.000 AAN DEVIEZEN Na maandenlang onderzoek van de C.C.D. te Tilburg, is thans volle klaar heid gebracht in een smokkelaffaire, waarvan enige maanden geleden reeds melding werd gemaakt. Voor zover destijds bleek, was met deze smokkel affaire een bedrag gemoeid van 50.000. Nu het onderzoek gesloten is, is komen vast te staan, dat in totaal een bedrag van 200.000 naar België verdween. Het aanbod van runderen viet niet tegen. Hetgrootste aandeel van de 929 stuks was voor de levering. De han del in vèrse melkkoeien is al enkele weken stroef en de prijzen houden de goede gang van zaken tegen. Op de geldemarkt was flink beweging. Een goed melkbeest was te plaatsen, maar die met weinig melk komen dicht bij de leveringsprijzen. In het jonge vee zat niet veel schot. Gebruiksstieren waren heel stug hoewel er hele goede gebruiksbeesten bij waren. Het aanbod van het wolvee was minder groot hoewel men met de levering van 700 stuks tevreden kan zijn. De handel was echter stil. Toch lagen de prijzen dicht bij de f 100. Er is vraag naar ooi lammeren, maar het restant blijft op de leveringsprijs hangen. Daar er heel wat minder fokrammen bleken te zijn, was deze handel iets beter en 'de prij zen ook wel zo goed. Op de biggen- markt was het in de vroegte al stil en dat werd er bij een iets te groot aan bod niet beter op. Een stugge afloop. Op de paardenmarkt had men voor de doders door de bonnenverruiming een vluggere handel verwacht, maar dit viel tegen. Op de pluimveemarkt blijft het plezierig. Een goede handel en vaste prijzen. PURMEREND 12 Oct. Aangevoerd 929 runderen, waaronder 460 vette koeien, 18 stieren, 86 nuchtere kalve ren, 700 schapen en 11 vette varkens voor de levering. 118 Melk- en kalfkoeien 475850 (kalm); 253 geldekoeien 350-625 (goed); 35 pinken 325510 (matig); 25 gras kalveren 160240 (matig); 14 stieren 425—750 (stug); 905 schapen 6098, lammeren 3862 (stil), fokrammen 65 130 (goed); 102 bokken en geiten 10 70 (goed); 577 biggen 3060 (stil); 59 paarden 350750, veulens 150220 (stug); 4900 oude kippen en hanen, ro de en witte 2,252,60 p. kg.; 800 idem blauwe 2,753 p. kg.; 900 jonge hanen, rode en witte 2,753 p. kg.; 1100 een den 34,50 p.st.; 700 konijnen 1,5011 p. st.; 37 ganzen 810 p. st.; 1900 jonge hennen 710 p. st. (70 ROMAN VAN MARIA SAWERSKY Sabine Reuder had het briefje gedic teerd en de uitwerking was precies die, welke zij ervan verwacht had, want het bracht Irene onmiddellijk op de been. De lift versmadend, spoedde ze zich haastig langs de trap naar beneden, maar ze kwam helaas telaat, want ze zag nog juist hoe juffrouw Reuder met Beate en Felix in de grote toerwagen stapten, terwijl Kareltje reeds, in zijn mooiste sportpak gekleed, achter het stuur had plaats genomen. En naast hem troonde Mabu met 'n omvangrijke picnic-mand op z'n knieën. Kareltje bracht de starter in beweging en juf frouw Irene had het nakijken. Het bergmeer, dat zijn naam min of meer ten onrechte droeg, lag in de een zaamheid van het uitgestrekte bos. Het was een plekje vol gewijde sfeer en romantiek. Beate vertelde het verhaal van Je feeën en nymphen, die hier zouden wo nen. „B(j maanlicht stijgen zij uit het water op en dansen aan de oever", be sloot zij glimlachend. Beate zag er vandaag bijzonder aar dig uit Ze droeg een eenvoudig, kleu rig japonnetje, een sportman tel en een bijpassende muts, die haar mooi haar gedeeltelijk vrij liet Op haar wangen lag nu reeds een lichte blos, die niet met cosmetische middelen te voorschijn was getoverd. Tante Sabine knikte haar beschermelinge vriendelijk toe. „Dat is nu eens een poëtisch bos- sprookje, zoals ik die graag mag, m'n kind". „Kent het donkere werelddeel ook sagen en legenden?" wendde het meisje zich enigszins verlegen tot Reuder. Felix schrok op, omdat hy verdieDt was geweest in de aanblik van Beate's smalle handen, die met een bosviooltje speelden. „O ja", zei hij haastig, „maar die zijn gespeend van alle poëzie. Het wemelt erin van demonen, spoken en andere griezeligheden. Zullen we een wande ling om het meer maken, Beate?" Het meisje knikte en Felix sprong op om haar bij het opstaan behulpzaam te zijn. Ook Kareltje krabbelde overeind, kennelijk met het doel zich bij hen aan te sluiten. Tante Sabine gaf hem echter heimelijk een duw in zijn rug, welke zo veelzeggend was, dat hij weer schielijk ging zitten. „Het schijnt, dat je bij voorkeur voor het vijfde rad aan de wagen fungeert, Karei", zei juffrouw Reuder geërgerd, toen haai- neef en Beate zich verwijderd hadden. „En dat, terwijl ik alle moeite doe om die twee zoveel mogelijk alleen te laten". „Ach, heeft Felix dan zijn hart ver loren aan juffrouw Mengelberg?" vroeg Kareltje verbaasd. Tante Sabine knikte. „Eigenaardig daar heeft hij me nooit iets van verteld", bromde Schuch. „Dat is helemaal niet eigenaardig, beste jongen, om de eenvoudige reden, dat hij het zelf nog niet weet." „Dat begrijp ik niet. Ik heb altijd wel degelijk geweten, wanneer ik verliefd was.... hm...." Hij zweeg plotseling, enigszins be schaamd. „Dat is dan zeker wel heel dikwijls het geval geweest, nietwaar Kareltje?" vroeg Sabine Reuder met lichte spot. „Och, eigenlijk niet, nee! Echt ver liefd ben ik pas nu. Ik zit mezelf nu toch verwijten te maken, dat ik ben weggereden, zonder me ook maar in 't minst om juffrouw Larsen te bekom meren. Ze zal het me vast heel kwa lijk nemen en natuurlijk boos op me zijn...." „Karei", zei tante Sabine streng, „ik constateer, dat je alle aanleg hebt om een echte pantoffelheld te worden „O nee, dat is niet waar!" „Toch, toch, beste jongen! Kijk eens hier, ik kan me voorstellen, dat juf frouw Larsen je bevalt, want ze is knap, ze kan zeer charmant zijn en ze weet zich uitstekend te kleden. Maar daarnaast mag je toch niet over het hoofd zien, dat ze eigenzinnig en ver wend is, echt wat men noemt de, door een zwakke moeder bedorven dochter. En als ze nu een even zwakke echtgenoot krijgt, dan zal ze die wel dra volkomen onder de duim hebben. Dat zou je toch zeker niet willen?" „Hm", zei Karei, veelbetekenend. „Ik geef toe, dat het prettig is iemand,- waar men van houdt, elke wens van de lippen te kunnen lezen en deze dan te vervullen", zette de verstandige Sabina haar preek voort, „maar er zijn in dit opzicht toch ook grenzen en stellig in het huwelijk". „Tja", zei Kareltje peinzend en recht voor zich uit over het meer starend Aan de andere oever waren nu de ge stalten van Beate en Felix te onder scheiden. Zij voerden een levendig ge sprek met elkaar. Felix scheen het jonge meisje het een of ander te verklaren. Nu greep hij haar arm en hielp haar over een slecht weggedeelte heen, daar bij zijn lange gestalte naar haar over- buigend. „Zouden die twee als een verloofd paar terugkeren?" vroeg Karei, in span ning het tafreeltje volgend. Tante Sabine schudde ontkennend het hoofd. „Ik vrees, dat hij met Beate niet zo heel gauw klaar komt", zei ze pein zend. „En Felix is ook nogal iemand, die niet over één nacht ys gaat", voegde Kareltje er aan toe. „Ik daarentegen zou Irene op staande voet een aanzoek kunnen doen. Als ze maar niet altijd zo'n afwijzende houding tegen mij aan nam!" „Doe jij dat ook maar eens en dan moet je eens opletten, wat je dan nog zult beleven", lachte de oude dame. Intussen had Mabu de picnicmand uit gepakt en een helder wit tafellaken over het groene grasveld uitgespreid. Alles zag er zo verleidelijk uit, dat Kareltje, zijn ongelukkige liefde ten spy't, het water in de mond kwam. „Nu begin ik honger te krijgen; 't wordt tijd, dat Felix eindelijk eens terugkomt", zei hij. Hij behoefde echter niet lang meer te wachten, want kort daarop verscheen i het tweetal. Beate had een paar bloe men op de revers van haar mantel ge stoken en» haar ogen straalden. Ook Reuder scheen in de beste stemming te zijn, want hij lachte zijn tante opgewekt toe. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3