De particuliere luchtvloot op Ypenburg groeit snel SUZIE ^at opheffing van de distributie op velerlei gebied betekent Van Groot-Duits Rijk tot Trizonië W. DREES EN P. RIJKENS - TWEE ANTIPODEN Regering overweegt geven van loontoeslag NIEUWE REGELING VOOR HERBOUW VAN BOERDERIJEN NEDERLANDS JONGSTE EREDOCTORES Charierluchivaaribedrijf heefi grote kansen Van Gogh-tentoonstelling in Den Haag ZATERDAG 1« OCTOBER rOOK DE HUISMOEDERS, die dage!jjks moeten zorgen, dat zij met de gedistrl- V j,ueerde artikelen rondkomen en waarlijk niet voor haar alleen, ook voor de nkeliers en je fabrikanten, die door de distributie-perikelen gehinderd worden, t jjet de laatste tijd knopen tellen: de textiel, de suiker, het brood en allerlei "J .ere goederen gaan wel van de bon, ze gaan niet van de bon, ja, neen, ja, neen J?e worden overstroomd met tegenstrijdige berichten, waar bijkans niet meer uit Hg te worden is. Daarom hebben we op de ministeries geïnformeerd aan de bron, T de zaken er thans voor staan, met het resultaat, dat we enig inzicht in de plannen en mogelijkheden gekregen hebben. tn DE RIJKSBEGROTING voor 1949 heeft de regering het voornemen te vennen gegeven de distributie geleide- k te verminderen en binnen afzien- hare tijd geheel op te heffen. De Eco- ""mische Unie met België, het .plan- Marshall en de noodzaak om de uit een voor een duur controle-apparaat te krimpen, werken in deze richting. TY is een programma opgesteld en dit C^ont men zo goed mogelijk te verwe- cnUjken Doch dat zal niet zonder moeilijkheden gepaard gaan. Ten nauw- Se met de opheffing van de rantsoe nering is namelijk de subsidiëringspo- litiek van de regering verbonden. Over 1948 legde de regering op het zoge naamde ..Levensmiddelenpakket" on- zcveer 600 millioen gulden toe. Zij wil daar wel eens afkomen. Voor 1949 raamde zij een bedrag van circa f 350 millioen. ook nog geen peuleschilletje! Wat is nn het grote probleem? Van elk pondje suiker, dat de huisvrouw koopt of dat in de suikerverwerkende industrie verdwijnt, neemt de overheid een deel van de prijs voor haar reke ning. Als de suiker van de bon gaat, M1 vermoedelijk het verbruik toene men en misschien wel in vrij sterke mate. Dat betekent dus, dat de rege- rlng veel meer zal moeten bijpassen dan tot dusver, hoewel zij juist op vermindering van de subsidiëring aan- Zij zou prijsverhoging kunnen toe kan wat voor suiker geldt, geldt ook voor andere artikelen en daar zal het tenslotte ook wel op uit draaien. doch dan komt zij weer met haar loon- en prijspolitiek in de knel. LOONTOESLAGEN? Een derde loonronde, zo vernamen wij, wenst de regering beslist niet. Maar prijsverhogingen bij gelijkblij vende ionen waardoor vooral de ge zinnen met de lagere inkomens sterk gedupeerd zouden worden zijn so ciaal niet verantwoord. De gedachte Is nu gerezen aan de verstrekking van loontoeslagen, zoals de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, dezer dagen in een gewestelijke vergadering van de Partij van de Arbeid heeft medegedeeld. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de kwes tie thans in studie en zal zich, nadat het tot een conclusie gekomen is, met de regering in verbinding stellen voor nader overleg. Inmiddels schijnen hier over ook interdepartementale bespre kingen gevoerd te worden. Een be slissing is nog niet genomen. Hoe het met de opheffing van de rantsoenering in de practijk zal lopen, is op het ogenblik dus nog niet be kend. Dat wil niet zeggen, dat in middels niet voprtdurend in studie zou zijn, wat ten aanzien van de verschil lende artikelen gedaan kan worden. Doch dit geschiedt alleen uit een oog punt van voorziening en staat dus min of meer los van het algemene beleid. WAT NOG OP DE BON IS. Het aantal gedistribueerde goederen is langzamerhand niet zo groot meer. Er ging al heel wat van de bon af. We kunnen nog niet vrij kopen: textiel, zeep, steenkolen, tabaksartike len, verschillende soorten vetten, vlees, suiker, jam, stroop, chocolade, kof fie, thee, rijst, kaas, eieren, sinaas appelen, bananen, brood, bloem (kin dermeel. zelfrijzend bakmeel en kin derbiscuits) Het ligt zeker niet in de bedoeling een bepaald soort artikel vrij te geven, Het gerucht ging namelijk, dat bin nenkort voor tricotages geen punten meer overgelegd behoeven te worden. Als men voor bijv. tricotages de dis tributie opheft, zouden de huisvrouwen meer punten beschikbaar hebben voor andere textielgoederen. De vraag daarnaar zou toenemen en de kans zou bestaan, dat men aan die ver hoogde vraag niet kan voldoen. Neder land moet veel textiel uitvoeren; daar door is de voorrad niet toereikend om voorlopig tot opheffing van de rantsoe nering over te gaan. Het is echter niet uitgesloten, dat over enige tjjd meer punten worden aangewezen. Ook zeep, waarvoor veel vet nodig is, blijft voorlopig in de distributie. Af wisselend zal men bonnen aanwijzen voor toilet- en huishoudzeep, voor zachte zeep en voor waspoeder om te voorkomen, dat bij het vrijlaten van de keuze een bepaalde soort te veel gevraagd wordt en de winkeliers neen" moeten verkopen. In overweging is de opheffing van de steenkooldistributie, nadat de lopen de bonnen hun geldigheid verloren hebben. Het hangt van het verloop der productie af, ln hoeverre dit mogelijk is. Tabak en sigaretten zullen nog lange tijd taboe blijven voor allen, die niet over een rokerskaart beschikken. In een tweede artikel gaan we op een en ander nader in. Een bedrag van 450 millioen is nodig. Er zullen over het gehele land ver spreid 8000 boerderijen, die in de oor log verwoest zijn, worden herbouwd. Er is een speciale financiële regeling voor ontworpen, waarmede een bedrag van 450 millioen gulden gemoeid is. Hiervan zal de regering een zesde ge deelte of 75 millioen voor haar reke ning nemen. Een zelfde bedrag zal zij aan hypotheken kunnen verstrekken en de rest of 300 millioen gulden zal bij de institutionele beleggers, dat zijn levensverzekeringsmaatschappijen, cre- dietinstellingen en spaarbanken, wor den geplaatst. Wel is het overleg hier over tussen het ministerie van Weder opbouw en de Dienst Landbouwher- Wel nog gaande, doch de beslissing öl vermoedelijk spoedig komen. He boeren zullen zelf de opdracht tot herbouw kunnen verstrekken en genieten daarbij een grote mate van vrijheid. Zo zullen zij, wat het uiter- "jk betreft, geheel vrij zijn in de keuze van het type. Hierdoor wordt de eenheid van het landschap be baard. Slechts wanneer een serie kleine boerderijen bij elkaar gebouwd moet worden, zal het Bureau Weder opbouw Boerderijen een standaard type aanbevelen. Dwingende voor- driften worden echter niet gegeven. QVER DE OPHEFFING van de distributie heerst veel onzeker heid. De regering heeft aange kondigd, dat zij wil pogen de rantsoenering van allerlei arti kelen binnen afzienbare tijd te beëindigen, doch hoe dat zal verlopen, is nop niet bekend. Onze Haagse redacteur ts op onderzoek uitgetogen en vertelt in een tweetal artikelen, hoe de kansen staan. Het eerste publi ceren wij hierbij. Om de prijsstijging tegen te gaan heeft het ministerie van voedselvoorziening in Frankrijk besloten de verkoop van vlees zelf ter hand te nemen. Het vlees wordt in kramen langs de straat verkocht Dezer dagen zal worden opgericht de N.V, Handels- en Industrieonder neming Avio-Diepen, waarvan het ka pitaal voor de helft zal worden ge fourneerd door de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen en voor de andere helft door de N.V. Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker. De vennootschap zal zich bezig houden met het vertegen woordigen van fabrieken van vlieg tuigen en motoren, met het kopen en verkopen en met het onderhouden van vliegtuigen en motoren- In feite is men daarmee (zij het nog onder een andere vlag) reeds begonnen. De zetel is het vliegveld Vpenburg te Rijswijk.' £LS GEVOLG VAN de steeds sterker wordende politieke en economische tegenstelling tussen Oost en West in Duitsland, zijn de economische krachten in het Westen samengetrokken door economische opheffing van de zóne-gren- zen. In. grote lijn kan men zeggen, dat hiermede een scherpe afscheiding is gemaakt tussen het industriële West-Duitsland en de agrarische Oostelijke zóne.^tlet ligt in de bedoeling om ook politiek in de toekomst de z&ne-grenzen op te heffen, zodat hiermede dan een nieuwe staat zal ontstaan, welke voorlopig nog wordt aangeduid met de naam Trizonië. De kaart geeft een overzicht van het voormalige Duitse gebied en zijn grootste uitbreiding tijdens de oorlog. Opvallend is hierbij de enorme inkrimping, welke Duitsland thans als gevolg van de vroegere politiek heeft ondergaan. JJET GELUK LIGT OVERAL waar het leven om de hoek gluurt. Soms in een stadspark, soms aan het strand of op «en boulevard. Voor Eddie lag het in de winkel in herenmode-artike len. Hij wilde een paar sokken kopen en hij zag Suzie, die hem hielp. Haar leuke blauwe ogen lachten en haar blanke, smalle vingers betastten de kwaliteit van de dassen. Eddie staarde haar aan, alsof zij zo uit de hemel was komen vallen. Dat moest ook wel zo zijn, meende hij. Hij kocht een das zonder op 't dessin of de prijs te let ten. En de volgende dag ging hij weer en Suzie verkocht hem nu de sokken, die hij nodig had en hij maakte een praatje en wilde afspreken. Maar ze lachte even verrukkelijk als ontken nend en Eddie kwam geen stap ver der. Vijf dagen lang deed hij overbodi ge inkopen in de winkel hij wist nu tenminste dat ze Suzie heette en de daaropvolgende keer informeerde een klein dik meisje naar zijn wensen. Suzie was verdwenen. Zij had, hoorde hij, de winkel ver laten en verkocht nu hoesttabletten en ander nuttigs in een apotheek. Eddie maakte een lijst van de dingen die een mens daar met enig fatsoerf kopen kan en Suzie verkocht hem gecompri meerde vitaminen en borstpastilles, maar.ze bleef weigeren. Ook toen hij haar vroeg of ze zijn meisje wilde worden. Neen, daaraan dacht ze nog met, ze wilde nog vrij zijn. Toen Eddie thuis genoeg voorraad had om een Fooi-expeditie met twaalf man te ondernemen, bleek op 'n kwa de morgen dat Suzie ook de apotheek ontrouw geworden was en het duurde twee dagen eer bij wist dat ze ontvang- juffrouw bij een fotograaf was. Vier dagen achter elkaar liet Eddie zich fotograferen, tot iedereen bij de foto graaf dacht, dat hij minstens een film held incognito was. Maar Suzie wei gerde en.was na veertien dagen weer vertrokken. Opnieuw ontdekte hij haar, nu in een winkel van zoetig heden en hij begon massale hoeveel heden caramels in te slaan. Maar Su zie bleef standvastig en toen ze na een maand opnieuw verdwenen was, gaf Eddie het op. En hij at caramels. Iedere dag, ieder uur en de gevolgen bleven niet uit: een slechte kies. Hij verging van de pijn en liep naar de tandarts. Toen hij op de stoep stond, liep hij weer terug en stelde de behandeling uit. Maar de pijn dreef hem opnieuw in dezelfde richting en daar zat hij nu in de wachtkamer. Een toonbeeld van neer slachtigheid. Toen ging, na een kwar tier, de deur open en hij dacht dat hij droomde. Want in een smetteloos witte doktersjas, stond daar het meisje van zijn verwachtingen, ditmaal als tand arts-assistente. „Suzie!" riep hij in verrukking uit. Ze kwam op hem, af. „Eddie, jij".Ze legde 'n lief hand je op zijn schouder en keek hem aan. „Jongen", zei ze, daartegen kan ik niet op. Als je dan werkelijk zoveel van me hoifdt, dat je nu ook nog in staat bent om terwille van mij je tanden en kiezen te lat^n trekken, dan word ik je meisje".En Eddie vergat heel even zijn kiespijn, toen hij haar lippen op de zijne voelde. Deze maatschappij is een nieuwe schakel in een keten van ondernemin gen, die suhijnt te zullen uitgroeien tot een Nederlands luchtvaartconcern, dat in tegenstelling tot de KLM een ge heel particulier karakter draagt. Het begon er mee, dat de Eindhovense autohandelaar Frits van Diepen het genoemde vliegveld, gelegen tussen Den Haag en Delft, kocht en er een luchttaxibedrijf begon met acht Kool- hoventjes en zes Cessna's. Deze laat ste waren en zijn ook nu nog moderne snelle toestellen, oorspronkelijk ge bouwd voor het vervoer van Ameri kaanse stafofficieren naar de fronten. Tegelijkertijd begon de heer A. F. Bronsing, directeur van de N.V. Stoom vaartmaatschappij Nederland, die vóór do oorlog getracht had een dienst met luchtschepen van Amsterdam op Ba tavia te openen, zijn plannen in een modernere vorm te gieten: hij vroeg concessie voor een luchtlijn op deze route, te exploiteren parallel met'die van de KLM. Het motief was: de luchtvaart snoept de scheepvaart de eerste klas passagiers af, zodat de scheepvaart een moreel recht heeft op een luchtlijn op haar eigen routes; de KLM kan het vervoer niet af, de scheepvaartmaatschappijen evenmin zodat uitbreiding van het verkeer noodzakelijk is; er dient een gezonde concurrentie in de lucht te ontstaan. Terecht of ten onrechte, ir. H. Vos, de toenmalige socialistische minister van Verkeer, weigerde de concessie en maakte van de KLM een semi-over- heidsbedrijf. Ondertussen zocht de heer Bronsing een oplossing om zijn plan tóch door te voeren. Hij richtte de British Netherland Airservice Ltd op, waarvan het kapitaal voor de helft door de Stoomvaartmaatschappij Nederland en voor de andere helft uit Engelse bron werd gefourneerd. Deze in Engeland gevestigde maatschappij nam dé drie vliegtuigen van de heer Bronsing over en ging deelnemen aan de „wil de" luchtvaart (zij neemt o.a. deel aan de luchtbrug naar Berlijn) in afwach ting van alsnog een eventuele lijn- concessie. Levensvatbaarheid. Het bleek, dat zowel de Nederlands- Engelse chartermaatschappijen als het luchttaxibedrijf levensvatbaar waren; uit besprekingen tussen de kop stukken van beide ondernemingen ever het nut te gaan samenwerken re sulteerde de oprichting van de N.V. Aero-Holland, waarvan het kapitaal voor de helft door de N.V. Frits Die pen Vliegtuigen en de andere helft door de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland werd bijeengebracht. Eerst genoemde bracht zijn gehele vloot met de concessie in, die inmiddels is uit gebreid met twee Dakota's, een Beechcraft en drie S 9-toestelletjes, n to taal twintig vliegtuigen dus. Het een entwintigste, een Dakota, zal spoedig in dienst genomen worden. Daar de eigendom van het vliegveld inmiddels is ondergebracht in de N.V. Vliegveld Ypenburg, is de oorspronkelijke N.V. Frits Diepen Vliegtuigen een holding- company geworden. Natuurlijk zit de heer Diepen in het centrum van dit web van ondernemin gen; directeur van de eigenlijke lucht vaartmaatschappij Aero-Holland is mr. •J- A G. Jonckheer. vroeger directeur te Batavia van de Stoomvaartmaat schappij Nederland. Zijn charterbedriif houdt zich bezig met het vervoer van fruit (druiven naar Engeland), pluim vee (kuikens naar Frankrijk), perso nen (missionnarissen naar Afrika! toe risten naar Oostenrijk, sportliefheb bers naar de O.S.. zakenlieden door geheel Europa en met alle overige ob jecten, die zich voordoen. En dat schij nen er, gezien de snelle groei van deze particuliere luchtvloot, zeer vele te zijn TWEE VERDIENSTELIJKE Neder landers. mannen van grote bekwaam heid, met een uitgebreide kennis, van een vruchtdragend initiatief en met een bewonderenswaardig organisatietalent, twee figuren, die zich met volharding hebben opgewerkt tot leidende posities, waarin zij de maatschappij grote dien sten bewijzen, zullen op 8 November de erkenning ontvangen van de bete kenis, die Nederland aan hen toekent. Op deze datum zal zoals wij reeds mededeelden het doctoraat honorls causa verleend worden aan de heren W. Drees, minister-president, en P. Rtj- kens. president-directeur van de Lever Brothers en de Unilever N.V. Het stemt tot voldoening, dat de Ne derlandse Economische Hogeschool in Rotterdam besloten heeft hen te eren met een wetenschappelijke titel. Men had aan de heer Drees ook een lintje kunnen geven, doch wie hem van meer nabij kennen, deze bescheiden man, weten, dat hij, begaafd met een scherp verstand, zich een kennis heeft eigen gemaakt van economische, sociale en staatkundige vraagstukken, die grote bewondering afdwingt. Hij schreef verschillende keren over economische kwesties en toonde daarbij een helder inzicht te hebben in de vragen van de theorie zowel als van de practijk. Hij beheerste volledig het gehele ge compliceerde samenstel van onze so ciale wetgeving en werkte met grote ambitie aan een hervorming van deze wetgeving met het doel meer sociale zekerheid te brengen. In de practijk zijn de gunstige resultaten daarvan niet uitgebleven. Als men hem in het parlement zijn maatregelen hoort ver dedigen in eenvoudige, voor ieder be grijpelijke bewoordingen, ook wanneer het de ingewikkeldste zaken betreft, dan blijkt ten volle, dat Drees een man is, die zich tot in de finesses van de materie, die zijn speciaal domein is, heeft ingeleefd. Om zijn gave persoonlijkheid gunt men hem graag de eervolle onderschei ding. Nog groter is de voldoening nu dit een wetenschappelijke onderschei ding is. Knap werk. Paul Rijkens, zo schreven wij een jaar geleden ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum, „heeft niet meer de ambitie om de meesterstitel of doc torsbul te halen. Toch zou het niet misplaatst zijn als bijv. de Economische Hogeschool te Rotterdam, die niet ver van zijn kantoor afstaat, hem die bul honoris causa deed uitreiken". Dat zal dan nu gebeuren. Het is in dit verband aardig eraan te herinneren, dat Rijkens toen hij in 1910 een kantoorbaantje kreeg tegen een salaris van 25 gulden per week, de ambitie had te gaan sparen om later in de rechten te kun nen studeren. Hij is daar echter nooit aan toe gekomen. Hij was 17 jaar, toen hij eindexamen HBS deed, en 18, toen hij zich leraar boekhouden M. O. mocht noemen. Hij woonde toen nog in Rotterdam. Uit louter liefhebberij begon hij accoun tancy te studeren; ook dat ging hem W. DREES eredoctor gemakkelijk af. Alleen het geld ver dienen vlotte niet totdat zijn supe rieuren wat in hem gingen zien. Zij zetten hem op de juiste plaats en pro fiteerden van zijn kijk op financiële vraagstukken. Langzamerhand kreeg hij de leiding bij al de fusiebesprekin gen, waaruit tenslotte Unilever N.V. en Unilever Ltd. zijn, voortgekomen, welke maatschappijen een kapitaal van zowat 2000 millioen gulden vertegen woordigen. Ook degene, die principieel gekant is tegen concernvorming, zal moeten toegeven, dat de zeer ingewik kelde samenstelling van dit lichaam een bijzonder knap stuk werk is ge weest. BESCHUIT KOST THANS 26 CENT. In verband met de stijging van de bloemprijs ad f 6.81 per 100 kg heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening toegestaan, dat de kostprijs-verhoging van beschuit, die 1 cent per dubbele rol bedraagt, in de verkoopsprijs wordt doorberekend. De prijs bedraagt thans 26 cent per dub bele rol van 14 stuks. Maak zelf voor Uw kinderen deze uitstekende koestsiroop Een kind heeft van nature een hekel aan medicijnen. Daarom zult U blij zijn met dit recept. In Ltr. heet water loet U 1 eetlepel suiker op en voegt eraan toe 30 gr. Vervus 'dubbel geconcentreerd)die U bij "lke apotheker en drogist kunt kopen. Even goed roeren en Uw hoestsiroop is «reed. Dosis 38 jaar 1 theelepel^ 814 jaar 1 des sertlepel. Na elke maaltijd en voor het naar bed gaan. Haal nu het 30 grams flesje Vervus in huis. Geen petitionnement inzake bedrijlspensioenen In Kras/iapolsky te Amsterdam hield do Bond voor Staatspensionnering gis teren een buitengewone algemene ver gadering. Als voornaamste punt van de agenda kwam in behandeling een voor stel van de afd. Beekbergen, bedoelen de een volkspetitionnement te doen houden als actie tegen de voorstellen van de regering (commissie-Van Rhijn) betreffende de bedrijfspensioenen, waarbij de storting van wekelijkse premiën verplicht zou worden gesteld. Na de verdediging van de afgevaardig de van Beekbergen, de heer R. Sten huis, voerden verscheidene voor- en tegenstanders van het voorstel het woord. De algemeen voorzitter, de heer G. van Roekei uit Deventer, meende, dat indien het voorstel zou worden aange nomen, daarmede een brevet van onbe kwaamheid werd gegeven aan 't hoofd bestuur en aan alle federaties. Het voorstel-Beekbergen werd met grote meerderheid verworpen. In de middag vergadering kwam aan de orde en werd na enige discussie met algemene stemmen aangenomen een resolutie van het hoofdbestuur, waarin uitdrukkelijk wordt vastgehouden aan het oorspron kelijke beginsel en doel van de bond, n-L: een premievrij pensioen voor alle Nederlandse mannen en vrouwen, be doeld als bodempensioen, dat eventueel kan worden aangevuld met eigen in komsten, die dus niet van dat pensioen mogen worden afgetrokken en waarin voorts wordt vastgelegd, dat dit bodem, pensioen zo groot moet zijn, dat daar van ouden van dagen op bescheiden voet onbezorgd kunen leven. Europees herstel vordert In een rede, gehouden tijdens een bij eenkomst van de New York Board of Trade, verklaarde Hoffman, de leider van de Economie Coöperation Admini- stration. dat aan het plan-Marchall deelnemende landen vorderingen maken bij hun streven naar werkelijke econo mische samenwerking in Europa. Hij noemde enkele cijfers ter illustrering van de economische vooruitgang in Europa, en zeide, dat dit jaar in Europa 1 millioen ton kunstmeststoffen worden geproduceerd, of 250.000 ton meer dan het vorig jaar, hetgeen een gunstige in vloed op de landbouwproductie heeft. Het electriciteitsverbruik is dit jaar 10% groter dan het vorig jaar. Hoffman verklaarde er van overtuigd te zijn, dat alle deelnemende landen in Europa vorderingen maken bij het nakomen van hun belofte om zichzelf zoveel mo gelijk te helpen. MR. P. J. OUD TIEN JAAR BURGEMEESTER Vrijdag was het tien jaar geleden dat mr. P. J. Oud tot burgemeester van Rotterdam werd benoemd. Dit „tweede lustrum" is op bescheiden wijze ge vierd. Namens het college en hoofden van dienst waren bloemen gezet op de werktafel van mr. Oud. Voorts kwamen er talrijke telegrammen en brieven ter felicitatie. Het college van B. en W. heeft de burgemeester een lunch aan geboden. TWEE FRANSE GENERAALS IN STAAT VAN BESCHULDIGING In Frankrijk zijn 43 beklaagden onder wie generaal Merson en generaal Guillaudot in staat van beschuldiging gesteld wegens „samenzwering met het doel tot burgeroorlog aan te zetten en de regering omver te werpen". Een zeker aantal hunner is buiten ver volging gesteld. Tot en met 12 December zal in het Gemeentemuseum in Den Haag een unieke collectie van meer dan hon derd schilderyen te zien zijn van Vin cent van Gogh. Daaronder komen de allermooiste voor, die van de schilder bekend zijn. Voorts is een nog groter aantal aquarellen en tekeningen ge- exposeerd. De stukken, alle uit de verzameling van ir. V. W. van Gogh, geven een duidelijk overzicht van Vincent's ontwikkeling. Met de tentoonstelling-Van Gogh wordt een nieuwe vleugel van de bovenverdieping van het museum waarvan het herstel van de oorlogs schade zo juist gereed gekomen weer in gebruik genomen. is, FRANSE COMMUNISTEN VECHTEN NIET TEGEN DE S.U. Jeanette Vermersch, een communisti sche afgevaardigde voor Parijs in het Franse parlement, heeft verklaard, dat de communistische partij haar leden zou instrueren niet tegen de Russen te vechten ingeval Frankrijk in een oor log tegen de Sovjet-Unie zou worden betrokken. Zij voegde daaraan toe: „Als het be vel om tegen de USSR te vechten on- terend zou zijn, zou het onze plicht zijn niet te gehoorzamen. HANS KAART WAS IN PARIJS. Hans Kaart, die de vorige week met Fred Zuidwijk, Bill van Dijke en Jack Keiling per jeep naar Zuid-Afrika is vertrokken, heeft te Parijs met zijn vrienden een vergadering van de Ver enigde Naties bijgewoond. Voor het viertaT de Nederlandse grens overschreed, kreeg men te Breda pech roet de Jeep waarvan de lichtinstallatie defect raakte. Onmiddellijk werd Den Haag opgebeld en een monteur vertrok naar Breda om het euvel te verhelpen. De jonge reizigers hebben zich van Pa rijs naar Madrid begeven.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5