Chefarine4 Tante Sabi ne Stormvogels en K.F.C. hebben een zware taak DE GLORIE VAN HET CIRCUS Puzzle-rubriek Hoe is de siand Mieke Twijfel is zekerheid grijpt in Zal Landman V.S. V.-offensief doorstaan? De Financiële Wereld het Waar het gevaar wèl en waar meestal niet schuilt Hersengymnastiek door Bob Wallagh Onze Bridgerubriek Vier beroemde genees middelen in één tablet. Het Radioprogramma WE KUNNEN HETZELFDE ook met Schuldig ol onschuldig Van de drie Noordhollandse eerste klassers heeft V.S.V. ongetwijfeld de lichtste opgave. Weliswaar spelen de Velsenaren een uitwedstrijd, doch het ontvangende Nep- tunus achten wij niet in staat het ongeslagen record van de gasten te breken. Stormvogels en K.F.C. hebben daarentegen een moeilijke taak. Kraak en zijn mannen ontvangen Xerxes, een club die wU als één der favorieten voor de kam pioenstitel tien. De Kogers moeten in het Feyenoord Stadion de Rotterdamse favoriet bekampen, een opgaaf die telfs met een schutter als Baljet wel eens te zwaar kan blijken. Het Westen. De duidelijke overwinnig van ADO op DOS voorspelt moeilijkheden voor Blauw Wit. Volewijckers behoeft niet verder op de ranglijst te zakken, want Sparta, dat in Amsterdam-Noord op bezoek komt heeft tot nu toe een zwak ke indruk gemaakt. Voor 't Gooi kun nen wij niet anders dan de zesde ne derlaag voorspellen. Is Ajax hiertoe niet in staat dan zien wij de toekomst voor de Amsterdammers somber in. In district II zien wij een ontmoe ting tusen twee weinig productieve ploegen, Hermes DVS en DFC. Of schoon wij de bezoekers sterker ach ten, lijkt ons een gelijk spel zeer wel mogelijk. Zeeburgia doet het heel wat slechter dan het vorig jaar en wanneer de prestaties niet spoedig zullen verbe teren zien wij ook voor de Zeebur- gianen donkere wolken. Tegen SDW zijn echter wel winstkansen. DHC—EDO is voor de ploeg van Schijvenaar. Het Oosten. Toevallig zagen wij vorige week de ontmoeting NEC—Be Quick. Hetgeen deze eerste klassers presteerden gaf ons wel een zeer matige Indruk van het spelpeil daar in het Oosten. Wanneer wij daarnaast de stand in deze afdeling bekijken is de conclusie dat er weinig krachtsverschil tussen de elf ploegen bestaat en in het algemeen zijn wij er van overtuigd, dat de gemiddelde Wes telijke tweede klasser in de eersteklas- se van het Oosten een goed figuur zou slaan. AGOW ontvangt Go Ahead. Dat is de laatste kans voor de gastheren om nog in de kopgroep te belanden, Er valt de laatste tijd op de aandelen markt een afbrokkeling van de koersen waar te nemen, die in sommige geval len een vrij ernstige omvang heeft aan genomen, waardoor er stevige verliezen zijn geleden. Dit heeft geleid tot dis cussies In de kringen der economen over de vraag of men hier te doen heeft met een verschijnsel, gevolg van de onrus tige politieke toestand, of dat een eco nomische crisis bezig is haar schaduwen vooruit te werpen. Wij hebben ons oor eens te luisteren gelegd in de kringen der insiders en wat wij te horen kregen is ongetwijfeld interessant voor ieder, die belang stelt in het economisch leven van ons land. De beurs ondervindt dg laatste tijd on getwijfeld de invloed van de politieke toestand. De gespannen verhouding tussen Oost en West laat niet na haar invloed te doen gelden. De mensen v/orden afgeschrikt door het dreigende oorlogsgevaar en velen hebben geen zin hun gelden te beleggen. Vele in dustrieën en bedrijven zullen immers in geval van oorlog worden stilgelegd om dat de oorlogsindustrie voorgaat en men is dan zijn belegde gelden kwijt. Maar niet alleen de politieke onzeker heid, doch ook de onzekerheden over de toekomstige economische ontwikkelin gen, onder de huidige omstandigheden nog meer gecompliceerd dan normaal door allerlei krachten van buiten af, maken, dat er weinig kopers aan de markt komen. Wij noemen slechts de verdeling van de Marshall-hulp, de a.s. Unie met België en Luxemburg, de Westerse Unie enz. Al deze factoren zijn er oorzaak van, dat het dagelijkse om zetcijfer de laatste tijd vöor aandelen meermalen nog geen millioen gulden bedroeg. Een handicap voor de beurs vormen tevens de maandelijkse betalingen van de aanwasbelasting en de heffing ineens, die anders vrij zouden zijn gekomen voor belegging. Ter voldoening hiervan moeten de beleggers vaak overgaan tot verkoop om de benodigde liquide mid delen te verkrijgen, hetgeen bij de ge ringe vraag al gauw druk op de markt uitoefent. Ter beurze was men nog niet zo lang geleden a la hausse georiënteerd en de handel greep iedere gelegenheid aan cm de markt te steunen. Men is de laat ste tijd echter niet meer zo zeker van zijn zaak en derhalve brokkelen de koersen geleidelijk 'óf. Een intéressante ontwikkeling overi gens, die in economisch opzicht de be langstelling van iedereen moet gaande houden. hoewel wij betwijfelen of de Devente- naren hiertoe gelegenheid geven. Hengelo ontvangt Wageningen en even als bij de ontmoeting HeraclesZwolse Boys zal de uitslag niet ver van een gelijk spel zijn. Koploper Enschede gaat naar Be Quick, hetgeen vermoedelijk de vierde overwinning voor Enschede betekent. Het Zuiden. De verrassing in district IV is wel VW en ^t ziet er naar uit, dat Zon dag tegen Brabantia de vijfde over winning zal w- Aen behaald. Concur rent NAC zal t 1 achterstand oplopen, daar de Spechten op bezoek komt. In de lagere regionen heeft Willem II voor een verrassing zorg gedragen door met een punt de laatste plaats in te nemen. In Helmond gaat Willem n Zondag proberen de rode lantaarn kwijt te ra ken. Het Philipselftal brengt in dis trict VI een bezoek aan NOAD. Wij verwachten dat Eindhoven zonder de beide punten weer zal worden opge zocht. Bleyerheide en de Baronie DNL ver toeven beide in de gevaarlijke zóne en het zal daar allerminst een slap par tijtje worden, waarbij wij aan een pun tenverdeling denken. Het Noorden. De fraaie prestatie van Friesland te gen Heerenveen geeft ons hoop, dat ook in district V enige spanning zal komen, hoewel wij Leeuwarden niet in staat achten tegen Abe Lenstra c.s. een zelfde resultaat te behalen. Fries land gaat van Frisia winnen en ook Sneek zal geen al te grote moeilijkhe den bij Achilles ondervinden. HSC is recordhouder met nul pun ten uit vijf wedstrijden en hoewel Em- men tot de zwakke broeders wordt ge rekend zal dit record wel geprolongeerd worden. PUZZLE 54. EEN DUBBELE LETTERGREEP- PUZZLE. (OPL.) Wij geven hieronder in twee rijen de 12 bedoelde woorden van A en B A 1 Omwenteling B 1 Suriname 2 Assen 3 Scheveningen 4 Piano 5 Tekenboek 6 Predicatie 7 Leslokaal 8 Departement 9 Sterrekundige 10 Dralen 11 Marius 12 Theeservies 2 Protectie 3 Bemiddelen 4 Brekebeen 5 Promotie 8 Vredig 7 Aandenken 8 Najaar 9 Brutaal 10 Paljas 11 Triangel 12 Brasem De derde letters geven te lezen: W. Shakespeare Romeo en Julia De puzzelaars hebben van deze opgave zeer veel werk gemaakt en dat zij in de smaak viel bewees het zeer grote aantal inzendingen. Na loting onder de goede oplossers is de wekelijkse prijs van f 5 ditmaal ten deel gevallen aan: H. Krijgsman, kamer 28, Sanatorium O.N.O. te Renkum. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave: PUZZLE 55 OPTELLEN EN AFTREKKEN Hieronder vindt men in letters de op telling van twee getallen van tien cij fers en daaronder de aftrekking van die zelfde twee getallen. Dezelfde letter stelt steeds hetzelfde cijfer voor: A P F R N S P N K B A S SMBKMBFSHR P H F M R M H K N S R X. P N Bm RAPRMFBHFM Gevraagd wordt beide sommen geheel iit cijfers in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 21 October aan de Re dactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van f 5 verloot). N DE HOOFDSTAD viert het circus, romantische traditie van jaren her, op- 1 nieuw triomfen. Ditmaal knalt de chambrière (de nimmer rakende, maar knallende gelei-zweep) in een enorme vernuftig geconstrueerde „tent" en op nieuw blijkt tot welk een perfectie de paardendrfssuur is opgevoerd. Want het circus is en blijft in de eerste plaats de harmonie van paard en mens, ook al zijn leeuwen, tijgers en olifanten de meer spectucalaire attractie. Circus, dat wil zeggen: bravourwerk van getrainde lieden, die de adem van een duizendkoppig publiek avond aan avond doen stokken door hun halsbrekende en niet zelden levensgevaarlijke evoluties. En in dit verband nu is het wel eens aardig uit de mond van doorgewinterde circus-vakmensen te horen.... dat het gevaar meestal dddr schuilt, waar het publiek het niet vermoedt! Met andere woorden: het hoogtepunt van de bravour is meestal niét het gevaarlijkste moment. Bert Lenny, die in de Engelse variètè- en circuswereld optreedt met zijn „on berijdbaar muildier" en die de naam heeft van „de man die steeds valt en zich nooit bezeert", vertelde eens dat het vallen zelf het veiligste deel van zijn nummer is, omdat hij haarfijn weet hoe hij moet neerkomen om zich niet te kwetsen. Maar hij en zijn partners moeten er wel van seconde tot secon de geconcentreerd op letten dat het dier hen niet trapt. Zijn grote stunt, het onder ie hoeven van het dier vallen, is tot op een fractie van een seconde berekend. Maar een weifeling kan cata- strophale gevolgen hebben, gelijk een van zijn medewerkers ondervond, wiens neus vrijwel geheel vertrapt werd. Ademloos van spanning kijkt het publiek toe hoe de acrobaten zich ogenschijnlijk heel gemakkelijk boven het in de lucht hangende netwerk be wegen. Maar het publiek weet niet dat een werkelijk gevaar bij voorbeeld schuilt in een technische factor: daar de temperatuur in de zaal stijgt, kan In antwoord op een vraag, die enkele lezers stelden, diene het vol gende: mijn vriend en collega Jan Boots, met wien ik nu reeds twee en half jaar de A.V.R.O.-uitzending „Hersengymnastiek" verzorg, is v nJ ernstig ziek en dientengevolge opgenomen in een ziekenhuis in Hilver sum. Op het ogenblik maakt hij het redelijk wel, ofschoon de verwach ting gewettigd is, dat hij minstens enkele maanden zal moeten blijven rusten. Als tijdelijk plaatsvervanger heeft de omroeper Jan van Herpen bekend om zijn muzikale commentaren zijn plaats ingenomen. Hopen wij dat Jan Boots, een der meest populaire Nederlandse radio mensen, weer spoedig zijn oude plaats kan hernemen. En nu de vragen van deze week: 1. Gevraagd een goed Nederlands woord, waarin 8 medeklinkers voor komen. 2. Wie heeft meer ribben: de man of de vrouw? 3. Wat betekent V.S.S.R.? 4. Wat is het enige zoogdier dat geen geluid voortbrengt? 5. Wie is de uitvinder van de microscoop? 6. Hoe heet het Amerikaanse volkslied? 7. Welke meisjesnaam wordt vaak gebruikt bij het woord nieuwsgierig? 8. Wat doet iedereen op de wereld tezelfdertijd? 9. Welke nationaliteit had Dante? 10. In welke eeuw werd Vondel geboren? (De antwoorden vindt U op de advertentie-pagina.) PRACHTIG HERSTELD. Het verschil tussen de zeer goede speler en de minder goede is niet, dat de eerste geen en de andere wel fou ten maakt; fouten maakt iedere bridge- speler. Ik heb er tenminste nog nooit een ontmoet, waarvan ik gemerkt heb, dat hij geen fouten maakte. Alle spe lers maken ze, maar hoe beter men speelt, hoe kleiner het aantal wordt. Een ander verschil is, dat een goede speler soms nog in staat is een eenmaal begane fout weer te herstellen. Een mooi voorbeeld hiervan geeft het vol gende spel: S. a-v-10-4 H. a-v-7 R. a-v-7-3 K. 8-6 S. H. R. K. b-7-3-2 6-5-4 10-4 9-7-5-3 S. H. R. K. 6-5 h-9-8 h-b-2 a-v-b-4-2 het houtwerk uitzetten, waardoor een onzuiverheid kan ontstaan die ramp zalige gevolgen heeft. Een bekend circus-artiste vertelde onlangs dat zij ternauwernood aan de dood ontsnapte, toen een der beneden rondtrippelende paarden een stok om trapte, waaraan een der kabels beves tigd was. Het koord waarop zij stond zakte ongeveer twee meter en zij zou onherroepelijk neergestort zijn, wan neer haar broer, die veel lager stond en die het gevaar zag, haar niet met inspanning van al zijn krachten had op gevangen. Uitglijden of misstappen waarvoor het publiek zo bang is komt zelden of nooit voor, maar het wezenlijke gevaar schifllt in duizend en-een-factoren, die buiten de activi teit van de circus-artist vallen. En wanneer we dan bedenken dat exhorbitante gages voor deze waag halzen al lang niet meer betaald wor- S. h-9-8 H. b-10-3-2 R. 9-8-6-5 K.. .h-10. Z-N kwetsbaar; N is gever. Bied- verloop: N: 1 schj O: doublé; Z: Isa; W: pas; N: 3 sa; verder gepast. W. kwam uit met KI 3, door O. met het aas genomen. Hierna speelde O. KI. vrouw na, waardoor Z. met KI. h. aan slag kwam. Z. sneed hierna op H h; het snijden mislukte, O. kwam met H. h. aan slag. O. speelde nu KI. b. na, hetgeen een blunder is. Wa' hij weet dat W. van een vierkaart is uitgekomen. Hij had dus een kleine kl. moeten spelen, ten einde aldus vier Kl. slagen te kunnen maken. Door het spelen van Kl. b. blokkeert hij zijn eigen vijfde Kl. W-O konden aldus maar vier slagen maken, te weten 3 Kl. slagen en H. h. Nadat W. de vierde Kl. had gemaakt, speelde W. R. na. Z. nam met R. a. van de Blinde, waarna Z. zijn vrije H. afspeelde. Hierdoor ontstond de vol gende situatie. S. a-v-10-4 H. r R.: v K. S. H. R. K. b-7-3-2 S. H. R. K. 6-5 h-b 4 S. H. R. K. h-9-8 9 9 Z. speelde nu zijn laatste H. waarop W. R. 4 en N. R v bijgooide. En wat speelde O. nu by? Kl. 4! Door het bij spelen van deze kaart verried hij niets. Had hij Sch. bijgespeeld, dan had Z. tijdig kunnen merken dat W. Sch. b vierde had. "ad hij R. b. bijgespeeld, dan had Z. kunnen uitrekenen, dat O. maar twee Sch. had, want Z. had dan als volgt geredeneerd: „O heeft 1 Sch. gedoubleerd. Hij zal dus hoogstwaar schijnlijk R. h. wel hebben. Ik weet, dat hij 5 KI. had en 3 H.; hij heeft ook 3 R. dus heeft hij maar 2 Sch." Had O. R. h. bijgespeeld dan had Z. hieruit afgeleid, dat O. R. b. had, want zonder deze had hij nooit R. h. weggegooid. Door dit fraaie tegenspel redde O. de situatie, die hij door zijn blunder in gevaar had gebracht. Mr. E. C. GOUDSMIT den (sedert de bioscoop jaren geleden de grote concurrent van het circus werd) dan behoeven wij de mensen die ons eens echt „griezelig in spanning houden" waarlijk niet te benijden. Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz„ is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame bestand delen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. Tegen pijnen en griep - 20 tabletten i f 0.75 VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uiir VARA: 6,15 Gramo foonplaten 6,30 Vocrv de Strijdkrachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 „Wat doet de kerk?" 7,45 Uitzending vcor de Nederlanders in Duitsland VA RA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Pro menade-orkest 9,00 Socialistisch com mentaar 9,15 De winkel van Sinkel 10,00 Vindobona schrammel'n 10,25 De fantast in de cel 10,40 Accordeola 11,15 Lichte klanken HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7. 8 en 11 uur KRO: 6,10 Weense operette-klanken 6,30 Journalistiek weekoverzicht 6,45 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 7,15 Werken van Franse componisten 7,45 Demobolisatie 8,05 De gewone man 8,12 Gramofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 Ouverture Ray- mond 9,00 Negen heit de klok 9,45 De dood belt op 10,00 Weekend-sere nade 10,30 Actualiteiten 10,45 Avond gebed 11,15 Gramofoonplaten VOOR ZONDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 8, 1, 6 8 en 11 uur VARA: 8 40 „Intermezzo" 10,30 Briefgeheim 1115 Triangel AVRO: Ensemble Tom Erich 2,30 Aansluiting met Concertgebouw VARA: 5,30 De avonturen van Ome Keesje 6,15 In gesprek met de lezer-#- 6,30 Voor de Strijdkrachten VPRO: 7,00 Stu- diodienst AVRO: 8,15 Waltztime 8,45 Hersengymnastiek 9,15 Felix Marten zingt 9,40 Paul Vlaanderen en Ina 10,15 Muziek-album van Edward Grieg 11,15 The Skymasters 11,45 Robinson Cleaver (orgel) HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 8, 9,30 1, 7,30 en 11 uur KRO; 8,15 Gramofoonplaten 12,35 Het orkest zon der naam 1,25 Het orkest zonder naam (vervolg) 2,20 Gesprekken met kun stenaars 4,10 Reportage van de voetbal wedstrijd A G O V V—Go Ahead NCRV: 6.30 Gramofoonplaten 7,00 NCRV-kwar- tet 7,15 Kent gij Uw Bijbel? KRO: 7,45 Gramofoonplaten 7,50 In >t Boeck- huys 8,05 De gewone man 8,12 „Uit en thuis'i 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 From sea to sea VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 6. 8 en 11 uur VARA: 818 Johan Jong (orgel) 12,00 Frank Sinatra en Helen Morgan zingen 1,20 Malando 2,45 „Cavalleria Rusticana" 6,15 Vara- varia 6,20 Felix Mendelssohn and his Hawaiïan-serenaders 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Internationale soli dariteit 7,30 Chopin 7,45 Ontwikke ling van tabaksteelt in Nederland 8,05 Dingen van de dag 8,15 Marinierskapel 8,50 De Ducdalf 9,10 Radio Philhar- mcnisch-orkest 10,10 Er zijn maar wei nig.... 10,30 Actuele kanttekeningen 11,15 Dansmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7. 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan het werk 11,40 Orkest- parade 1,15 Mandolinata 3,0o Kamer orkest 6,00 André Kostelanezt en orkest 6,15 Sportrubriek 6,30 Orgelbespeling 7,15 Oitder de NCRV-leeslamp 7,30 Je weet nooit hoe een stuivertje rollen kan 8,05 Pragramma-proloog 8,15 Met band en plaat voor U paraat 8 45 De erfgenaam van Red Clyffe 9'20 Sweelinck-kwartet 9,50 Rome-reform'a- tie 10,05 Orgelconcert 10,3o Nieuwe aanwinsten van de discotheek 10,45 Avondoverdenking 11,15 Operette-selec ties 11,45 Gramofoonplaten LIET IS GOED DE ENE zekerh onderscheiden van de vele den. Want deze vele zekerheden**"* al te vaak de plaats in van de D<E*: strekte zekerheid. e- vo;. Een van de vele zekerheden bezit. Het beveiligt een huis een Bezit schept mogelijkheden v ?6r'' toekomst. Het is begrijpelijk dé*. z'n bezit wil uitbreiden. Wie materiële levensbasis niet verst"' Bezit schept garanties. Maar g ook de laatste garantie? bet Een van de vele zekerheden wetenschap. De wetenschap tra h elk gebied van het menselijk v 05 ware en juiste oordelen op te «u?? Wij beschikken momenteel ov* natuurkundige kennis, waar m* eeuw geleden nog geen vermoeden had. Kennis, waarover men be V" wordt tot een bezit, tot een techn macht, tot een zekerheid. Ook schap schept garanties. Maar gjff*' wetenschap ook de laatste garantie» 4 Een derde zekerheid is de zelfv' kerdheid. Het moge waar zijn, data"' zelfverzekerdheid vaak niet m dan een masker, waarachter zich*'4 angstig mens schuil houdt, tóch h** een zelfverzekerd mens méér k Het geldt, dat de brutalen de ïf wereld hebben. De zelfverzekerde neemt, grijpt. En de vele schuchC durven hem niet weerstaan. Ook de j»w verzekerdheid schept bepaalde ties. Maar geeft zij ook de laat»), rantie? l*w W/IE DE ENE, VOLSTREKTE zelf heid wenst te bezitten, zal de kale twijfel moeten kennen. Geen me komt tot God, tenzij door de twüff Twijfel is het zien Van het nietê orii de vele zekerheden. Het is goed waarde van het bezit te kennen; ma!! het is beter om te zien, dat geen ëZ bezit beschermt tegen de dood. Het is van alle belang zich de zeker heden van de wetenschap eigen te mi ken; maar het is belangrijker om té zien, dat al deze zekerheden menjelii ke zekerheden zijn, en geen goddelijke zekerheden. Het is goed zichzelf te vertrouwen en zijn eigen maat te weten. Maar het is beter zijn schuld te erkennen, zijn falen tegenover de hoogste normen. Achter al onze zekerheden grijnst het niets. Het zijn slechts relatieve u- kerheden. Het is goed en heilzaam dit te zien. woorden zeggen, die een wat ver trouwder klank hebben. Met woorden van de bijbel: Een ieder die zijn leven zal willen behouden, die zal het verlie zen; maar een ieder die zijn leven ver- loren heeft, die zal het vinden.... In dien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme zijn kruii op en volge Mij. Zo worden de vele zekerheden, door de twijfel ondergraven, tot zelfverloo chening. Zelfverloochening is het il- zien van zichzelf, ea het opzien tot ds ander. Zelfverloochening is niet recht op-staan, maar knielen en het hoofd buigen. Zelfverloochening is het zien. dat je eenzaam staat en arm in een koude, wijde wereld. jyjAAR DEZE ZELFVERLOOCHENING houdt de zekerheid al in zich. Want gelovig is diegene, die God zoekt niet diegene die God meent te bezit ten. Hij die naar God vraagt, naar God zoekt, die is gelovig. De schreeuw naar God heeft in z'n echo reeds het ant woord. Welk antwoord? Dit: Ik ben met al de dagen, tot aan de voleinding der wereld. Of zoals een mens, die deze boodschap Gods gehoord had, het «i Ik ben verzekerd, dat dood noch leven heden noch toekomst, nog enig schepsel mij zal kunnen scheiden van de lid» Gods. Dit is de ene, volstrekte zekerheid Het weten van de liefde Gods. Het we ten dat God is een God voor mij. He- geborgen zijn, het thuis zijn. Eerst het licht van deze ene, volstrekte ze kerheid herkrijgen de vele relatieve zekerheden hun recht. vraagt de omroeper. Maar wl« oordeeltDe „ZOON VAN AMERIKA", de neger, RICHARD WRIGHT ten tonele voert, was wel schuldig, m»w rechters, die hem veroordeelden, zijn schuldiger dan Hij- W»™ hij had de vrijheid niet, dw nodig is om goed te iljn. O»" aanklacht tegen de Amerika*®* democratie MOET U bestellen bij Uw boekverkoper. (73 ROMAN IVAN MARIA SAWERSKY Sabine Reuder was woedend, maar plotseling kreeg ze een idee. Haastig begaf ze zich naar mevrouw Olafsen. „Beste vriendin", begon ze zonder omwegen, „jij kent toch iedereen in het hotel, nietwaar?" „Natuurlijk, want het zijn vrijwel allemaal geregelde bezoekers en ik kom hier zelf al tien jaar achtereen" „Dan zou je me een groot genoegen kunnen doen. Geef jij de oudere gas ten eens een tip en vertel aan iedereen, die het maar horen wil, dat juffrouw I.arsen en meneer Schuch zo goed als verloofd zijn. Daarbij kan je dan wel een beetje laten doorschemeren, dat er op het ogenblik weliswaar een klein meningsverschil tussen het tweetal be staat, maar dat dit allerminst van ernstige aard is. En spoor dan vooral de oudere generatie aan haar al te vrijmoedige zoons op het hart te bin den de nodige reserve tegenover juf frouw Larsen in acht te nemen, zulks cm de reeds genoemde redenen". Mevrouw Olafsen kneep haar linker oog veelbetekenend dicht. „Sabine, Sabine", lachte ze, „ik heb nooit geweten, dat je zo'n aartskoppe laarster bent! Maar ik moet toegeven, dat je er de nodige talenten voor hebt!" „Laat ik in m'n leven nu ook nog eens iets nuttigs doen", antwoordde de oude dame. „Wees ervan overtuigd, dat jij daardoor mede een goed werk verricht. Zo, dat komt dus in orde! En nu wil ik eens even naar Beate gaan kijken". Tot juffrouw Reuders verbazing, was Beate echter nog steeds niet thuis, maar zij kwam juist de kamer binnen, toen Sabine het licht weer wilde uit draaien. „Nou, meisje, voor iemand, die over vermoeidheid klaagde, heb je toch een aardige wandeling met Felix gemaakt. Waar zijn jullie zo lang geweast?" De ogen van de oude vrouw dwaal den onderzoekend over het meisjes gezicht. „Het laatst inin een restaurant, tante Sabine", antwoordde Beate. „Ik heb een groot glas wijn gedronken. En ik geloofik geloof, dat het me een beetje naar m'n hoofd is gestegen. Bent u boos op me?" Sabine Reuder lachte. „Stel je voor! Waarom in vredesnaam? Omdat je een glas wijn hebt gedronken? Lieve he mel, waar zouden de druiven anders vcor groeien? En dat het je een klein beetje naar je hoofd is gestegen ach, de laatste jaren is mij dat niet meer overkomen, maar ik herinner me toch nog wel uit m'n jeugd, dat dat op z'n tijd niet onaardig was. Wel te rus ten. meisje!" Beate kreeg een kus en daarmee kon ze naar bed gaan. „Wat zou er toch met die mensen aan de hand zijn?" zei een paar dagen later Irene tegen ha^ar moeder. „Ach kind. wat komt dat er nu op aan", meende mevrouw Larsen haar te moeten troosten. „Dat i* immers alle maal van geen belang". „Ja, dat is 't wel!" riep Irene geprik keld. „Het is wel degelijk van belang, dat Gerard Lieving me geen bloemen meer stuurt, Max Dalmers mij niet meer het hof maakt en Bob Karthaus niet meer om me heen draait. Waarom houden zij zich de laatste tijd allen zo angstvallig op de achtergrond?" „Ik ben blij, dat ze dat doen", be kende mama Larsen. „Je hebt wel dagelijks tal van jongelui om je heen gehad, maar geen enkele ervan had ernstige bedoelingen. Het heeft nooit mijn goedkeuring kunnen wegdragen, dat je met al die jonge mensen zo he vig coquetteerde. Daarmee heb je Schuch maar afgeschrikt". Irene voelde, dat haar moeder gelijk had en dat maakte haar woedend. „Ach, die!" rispoteerde ze, terwijl ze minachtend haar schouders ophaalde „Als die me vandaag aan de dag een aanzoek doet, dan ^eg ik ronduit neen. Maar ik zou graag willen weten, wat daar allemaal achter steekt!" Irene was bezig haar toch reeds glanzende nagels te polijsten. Haar mtoder keek geërgerd toe. ,.Ik ben er van overtuigd, dat Schuch er zelfs niet meer aan denkt je een aanzoek te doen", zei ze. „Je hebt er werkelijk slag van ernstige huwelijks- Cc-ndidaten voor het hoofd te stoten. Kijk maar liever eens naar Beate, die is heel wat handiger. Ze is als een onbetekenend persoontje hier geko men en nu ziet ze er werkelijk aller aardigst uit. Ze draagt keurige japon nen en nu heeft ze zowaar al twee vereerders. Reuder is niet van haar weg te slaan en Schuch ook bijna niet. Die zal hier nog verloofd vandaan gaan en dan öf mevrou^ Reuder öf mevrouw Schuch worden" Irene wierp het nagelborsteltje met een slag op de glasplaat van de toilet tafel. „Ik wil niets meer over die dingen horen, mama!" riep ze, bleek van woe de. „Ik ben dat alles beu, beu, beu „Ik ook", verzekerde Ottülie Larsen vermoeid. „Ik zal vandaag nog tegen Beate zeggen, dat we naar huis gaan en haar, hoe moeilijk me dat ook zal vullen, om reisgeld vragen". „Het is toch zeker vanzelfsprekend, mama, dat zt dat voor haar rekening neemt! We zijn immers voor zier meegegaan.... Overigens er niet aan om nu al naar haar denk huis gaan. Ik blijf! Het bevalt me Wer uil- stekend" nder*«? Daarmee achtte Irene het om afgehandeld en begaf ze zie*1 n hal. Ze bestelde een cocktail en om zich heen, of niet iemand ha zeischap wilde houden, ft- voelde zich blijkbaar niemand roepen. Toen Beate de trap afkwam, deze haar nicht nog steeds zitten. Dat wekte haar mede.UJ Het was ook haar reeds °P® .otp dat de, gewoonlijk door zove® lui omzwermde Irene de laats f opvallend veel alleen was. Ze p zelfs met tante Sabine over 8yi' maar deze had onverschim» schouders opgehaald. if' „Misschien verlangt Irene e wisseling naar ook eens alleen p had ze geschertst. „Gun haar noegen, kind...." (Wordt vervol

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 6