Europa richt zich weer op Nederland telde 210.000 directe! Marshall in Athene oorlogsslachtoffers Strijd in Palestina weer opgelaaid Ontruiming van Duitsland troef Maandag 18 Oct. 1948. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1940 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Slechts de dood van 67000 geregistreerd Hitier gaf zelf het bevel Sjarifoeddin vermoord Vermindering Marshall hulp mogelijk? Zware gevechten in de Negev-woestijn Dr. Jan Papanek blijft Vraagt Abdoel Kadir ontslag Cochran onderhandelt Weerbericht BUREAU:- Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur» A. KAPTEIN Bayonred. C. A_ Dekkers Directie: j bWLSMA en e KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct per mm. - Kleine advertenties l.Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bfl vooruitbe taling, plus incassokosten Bet totaal aantal oorlogsslachtoffers m Nederland, gedurende de oorlog '40- •45 is, blijkens het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statis tiek 210.000. Bij het vaststellen van dit totaal is geen rekening gehouden met de hogere sterfte, welke een indirect ge volg is geweest van de oorlog. In 1938 bedroeg het sterftecijfer per duizend inwoners 8.6, in 1939 8.5, in 1946 8.5 en in 1947 8.1. Zou het sterftecijfer in de jaren 19401945 eveneens 8.6 per duizend der bevolking hebben bedra gen, dan zouden 468.000 personen zijn overleden. Het werkelijk aantal over ledenen in deze jaren is 747.000. In de ze zes jaars-periode zijn derhalve in to- f JFT AMERIKA vernemen wij, dat men in het bijzonder in re publikeinse kringen, die waarschijnlijk na de verkiezingen hun stempel op de buitenlandse politiek van de Verenig de Staten zullen gaan drukken, sterk geporteerd is voor een herziening in de behandeling van het Duitse pro bleem. Deze politici, aldus onze cor respondent, willen de Russen voor stellen onder bepaalde voorwaarden over te gaan tot een algehele evacua tie der bezettingstroepen uit Duits land. Bedriegen niet alle tekenen, dam zul len de Russen echter de Amerikanen in dit opzicht vóór zijn. In Parijs heeft men sterk de indruk, dat Wisjinsky een grote verrassing in petto heeft en dit kan bijna niet anders zijn dan het uitspelen van de evacuatie-troef. Opvallend in dit verband is, dat de Sowjet» de Duitse „volkspolitie" in hun zóne sinds enige tijd met mam en macht versterken. Zij gebruiken daar voor in hoofdzaak, naar de zo juist uit Leipzig naar Bonn gevluchte onder-burgemeester Eichelbaum ver klaard heeft, krijgsgevangenen, die in de Sowjet-Unie de „antifas", commu nistische leerscholen, hebben bezocht. In tegenstelling met andere terug keerde krijgsgevangenen zijn deze lie den goed gevoed en in een uitstekende lichamelijke conditie. Deze „volks politie" heeft ongetwijfeld tot taak de macht in Duitsland, na een onvoor waardelijke evacuatie, die de Russen uit de aard van de zaak zullen voor staan, in handen van de communis ten te spelen. Nu ligt het voor de hand, dat de Westelijke mogendheden niet zo zwak zinnig zullen zijn om een Russisch ivacuatie-aanbod onvoorwaardelijk te aanvaarden. Ongetwijfeld rekenen de Russen daar ook niet op. Maar een dergelijke manoeuvre moet zeker tot gevolg hebben, dat de Duitse sympa thieën voor Rusland, die in het bij zonder door de blokkade van Berlijn een zware knauw hebben gekregen, er weer door zullen toenemen, want de bezettingstroepen worden in Duits land al evenmin als elders bemind. En juist om het herstel van geleden ver lies in prestige is het de Russen te doen. ^1AT KAN HEiT WESTEN tegen een dergelijke propagandastunt, waar van de betekenis zeker niet onderschat mag worden, ondernemen? Het meest voor de hand ligt, dat de Westelijke mogendheden zelf het eerst op de proppen komen met een evacuatie- voorstel, gebonden aan voorwaarden als het houden van vrije verkiezingen in Duitsland onder contróle van de Verenigde Naties, een internationaal verdrag tegen Duitse herbewapening «ii ontbinding vari cje communistische volkspolitie. Het zou voor Moskou moeilijk zijn, een dergelijk plan af te wflzen en waarschijnlijk zouden de Russen het ook in principe aanvaar den, om het dan later, bij de onder handelingen over de details, te torpe deren. Maar dan zouden de Duitsers in ieder geval bemerken, bij wie de verantwoording ligt. Helaas schijnt het niet goed moge lijk, dat het Westen deze lijn volgt. Tijdrovende onderhandelingen tussen Washington, Londen en Parijs zouden daarvoor nodig zijn. Bovendien is het Wel bijna zeker, dat de Fransen, nog altijd zeer beangst voor de weder oprichting van een nationalistisch Duitsland, zich met -hand en tand te- Ken het voorstel zouden verzetten. Des ondanks ware het zonde en jammer, indien het Westen zich het initiatief in Duitsland opnieuw uit handen zou laten slaan. Dat voelen ook de Wes terse politici. Men kan er daarom van op aan, dat Parijs in de komende dagen talrijke bijeenkomsten van Amerikaanse, Britse en Franse staats lieden zal zien, waarop de plannen °m een dramatische ontwikkeling te brengen in de politiek tegenover Duitsland, besproken zullen worden. taal ongeveer 280.000 personen meer overleden, onder wie 210.000 directe oor logsslachtoffers. Van de oorlogsverliezen ten getale van 210.000 zijn ongeveer 67.000 in de Neder landse statistiek verantwoord als over leden; ongeveer 143.000 zijn ambtshalve, of als vertrokken naar het buitenland, afgevoerd van de bevolkingsregisters. Bij deze 143.000 personen bevinden zich ongeveer 104.000 joden, die direct bif de deportatie naar Duitsland van de bevolkingsregisters zijn afgevoerd en in Duitsland zijn omgekomen, benevens ongeveer 39.000 overledenen, die bij de reconstructie van de bevolkingsregisters na de bevrijding niet in Nederland wer den aangetroffen en wier afvoering „vermoedelijk overlijden" de Neder landse autoriteiten bereikte. De Koninklijke Landmacht verloor in de genoemda jaren 3900 man, met inbe grip van de op 1700 man geraamde ver liezen der binnenlandse strijdkrachten. Koninklijke marine: 2600^ man, met in begrip van officieren en manschappen van het Nederlandse personeel der Ko ninklijke Marine, omgekomen ten Oos ten van Suez. Zeelieden ter koopvaar dij: 1350, niet inbegrepen de ongeveer 1650 zeelieden van buitenlandse natio naliteit omgekomen bij scheepsrampen van de Nederlandse koopvaardijvloot (ongeveer 550 Chinezen, 250 Brits-In diërs en 250 Lascaren). Door executies en standrecht verloren 2800 personen bet leven. In concentratiekampen in Nederland kwamen '2500 personen om. Tengevolge van oorlogshandelingen in Nederland stierven 20.400 burgers. De honger en ontbering in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht in 1945 kostte 16.000 mensen het leven. 250 krijgsgevangenen kwamen in Duitsland om het leven, 18000 politieke gevange nen stierven er en 27.000 tewerkgestel- den. In Duitse krijgsdienst sneuvelden 3700 vrijwilligers. Als vermist in Duits land (geschat aantal overledenen) wor den 7500 personen opgegeven. Het aan tal vermisten in Duitsland (exclusief jo den) geregistreerd bij het Nederlandse Rode Kruis bedroeg op 1 Juli j.L 7900. In bovenstaande cijfers van de directe en indirecte oorlogsverliezen van de Ne derlandse bevolking zijn niet begrepen de in de strijd tegen Japan gesneuvel den en in Japanse krijgsgevangenschap overledenen van Nederlandse nationa liteit deel uitmakende van het Konink lijk Nederlands Indische leger, noch de burgers van Nederlandse nationaliteit omgekomen in Japanse concentratie kampen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall, 1* per vliegtuig uit Parijs naar Athene ver trokken. In de Griekse hoofdstad geloofde men, dat Marshall drie dagen in Athene zou vertoeven om overleg te plegen met Amerikaanse functionarissen aldaar. Griekse politieke kringen herinneren eraan, dat Marshall eens gezegd moet hebben, dat hij „de Griekse kwestie persoonlijk zou afhandelen". Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland hebben hun bezoek aan de Dodecanesos afgebroken en zijn naar Athene teruggekeerd om Marshall te ontvangen. Direct na aankomst te Athene confereerde Marshall met leden van de Amerikaanse missie in Grieken land. Volgens waarnemers, aldus Reuter, onderzoekt Marshall „de klaarblijke lijke tegenstelling tussen het optimis me van de Griekse regering over de situatie en het recente memorandum dier regering, waarin verzocht wordt om een onmiddellijke uitbreiding van de Amerikaanse hulp aan Grieken land". Nieuwe wisselkoers van de Franse franc In de Franse staatscourant zijn giste ren de nieuwe wisselkoersen van de franc bekend gemaakt. Voor het Pond Sterling is de koers 1.055 francs en voor de gulden 98.50 francs. In een door het Franse ministerie van financiën uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat „de zeer geringe terugslag, die deze herziening zal hebben op de invoerprijzen, reeds door de regering van te voren is overwogen en er reke ning mede gehouden is bij de jongste berekening van de loon- en prijsverho gingen. Tot vernieling van Amsterdamse en Rotterdamse haven. Reeds in October 1939 7 maanden vóór de inval in Nederland hadden de Duitsers de uitgewerkte plannen ge reed liggen voor de instelling van een militair bestuur in Nederland. Deze plannen zijn aan het daglicht gekomen tijdens een onderzoek, dat onlangs door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie is uitgevoerd in belangrijke, zich in Engeland bevindende archieven. Daarbjj is voorts gebleken, dat de Duitsers de functie van Seyss Inquart oorspronkelijk toebedeeld hadden aan Terboven, die later rijkscommissaris van Noorwegen werd. Tevens blijkt uit de documenten, dat Hitier reeds in Mei 1940 overwoog alle radiotoestellen in Nederland te confisqueren. Bekend is nu ook dat de bevelen voor de verme iing van de havens van Amsterdam en Rotterdam, uitgevoerd in de herfst van 1944, van Hitier persoonlijk afkomstig zijn geweest. Het transitoverkeer naar Duitsland Ten aanzien van de in Duitse krin gen gekoesterde vrees, dat de Duitse import in de toekomst bijna uitsluitend over de havens van de Beneluxlanden zal worden geleid, hebben de mili taire gouverneurs van de dubbele zóne verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt een voorkeurspositie aan de ha vens van België en Nederland toe te kennen. Aan Antwerpen en Rotter dam, aldus werd door de militaire gouverneurs verklaard, dient als de natuurlijke Rijnhavens een behoorlijk deel van het transport van de voor Duitsland bestemde import verleend te worden, maar de Duitse Noordzeeha vens zullen in geen geval worden uit geschakeld. Hoffman, de leider van de Economie Coöperation Administration, verklaar de gisteren op een persconferentie, dat het economische herstel van Europa thans reeds zover is gevorderd, dat in het tweede jaar van de uitvoering van het plan-Marshall vermoedelijk aan zienlijk minder hulp door Amerika zal behoeven te worden verleend dan in het lopende jaar. Aangezien de aan het Europees her. stelprogramma deelnemende landen hun herstelplannen vooj het volgend jaar nog moeten indienen, is het nog riet mogelijk te voorspellen welk be drag Amerika voor dat jaar beschik baar zal moeten stellen, aldus Hoffman. Overigens wees men er echter in offi ciële kringen op, dat het heel goed mogelijk is, dat aan het congres voor ce hulp aan het buitenland in het ko mende jaar een groter bedrag zal wor den gevraagd dan voor het lopende jaar is beschikbaar gesteld, en dat een eventuele verlaging van het voor de hulp aan Europa bestemde bedrag ruimschoots te niet zal worden ge daan door de militaire hulp, die Ame rika aan Europa zal verstrekken met het oog op mogelijke agressie van de Sovjet-Unie. Volgens de heer Bjarne Asper de vice-president van Johns Manville In ternational Corporation, die dezer da gen in de V.S. is teruggekeerd vaneen reis naar Europa, zal vermoedelijk eind December of begin Januari a.s. de invloed van de ECA-leveranties op de Europese industriële productie in zijn volle omvang merkbaar gaan worden. Complot tegen Franco? Uit betrouwbare bron te Madrid wordt vernomen, dat de politie op het spoor i% van een samenzwering in de provincie Salamanca tegen het leven van generaal Franco, naar verluidt door communisten beraamd. De aanslag zou men hebben willen plegen tijdens Franco's terugkeer van een bezoek aan Portugal, dat oor spronkelijk deze maand afgelegd zou worden, doch werd uitgesteld, aldus de politie. Men zou een mijn hebben willen leggen onder een brug, waar Franco's auto over heen zou rijden. DE DEFENSIEBEGROTING VAN DE VERENIGDE STATEN. President Truman heeft Zaterdag op een speciale persconferentie, na terug keer van een verkiezingstocht in het Midden-Westen vafi de Verenigde Sta ten, voor het komende jaar een defen sie-begroting van 14.400.000.000 dollar voor de Verenigde Staten aangekon digd. Hij zeide, dat er een lichte ver- ;ng in de wereld-situatie en in de Sovjet-Russische houding te con stateren was. Hij was optimistisch ten aanzien van zijn kansen op herver kiezing. Overval op Nederlandse patrouille De dienst legercontacten meldt uit Medan, dat een bende terroristen op Woensdag j.1. in het randgebied van de Karo-hoogvlakte, in de Negara Soema- tera Timoer, een overval heeft ge pleegd op een Nederlandse militaire patrouille. De bende werd na een hevig vuurgevecht verdreven, waarbij de aanvallers verliezen leden. Ook aan Nederlandse zijde zijn drie Neder landse militairen gesneuveld. PAKISTANS ZIEKENHUIS IN KASJMIR GEBOMBARDEERD? De Pakistanse Rode Halve Maan (Rode Kruis) meldt, dat een van haar ziekenhuizen te Kotli (Kasjmir) dqor ,drie onbekende vliegtuigen" is ge bombardeerd. De aanval zou Zater dagochtend zijn uitgevoerd en twee patiënten het leven hebben gekost. PRINS BERNHARD UIT ZWEDEN TERUGGEKEERD. Z.K.H. Prins Bernhard is Zaterdag middag laat met zijn Dakota op het vliegveld Soesterberg geland. Zoals bekend, heeft de Prins een bezoek ge bracht aan Zweden, waar hij ter jacht is gegaan en een bezoek heeft ge bracht aan de grote Bofors-staalfabrie- ken, waar de marine aankopen doet ten behoeve van Nederlandse oorlogs bodems. Naar betrouwbare republikeinse zegs lieden aan Antara mededeelden, zou Sjarifoeddin door zijn eigen handlan gers zijn vermoord. Sjarifoeddin was, na de val van Madioen, met Moeso en Setyadjit naar het berggebied van de Wilis, ten zuiden van Madioen gevlucht Deze zelfde zegslieden bevestigden, dat Setyadjit eveneens werd vermóórd en voorts, dat vele leiders van de P.K.I. en van het voormalige linkse front thans trachten in Djokja te komen, ten einde daar door de republikeinse rege ring te worden gearresteerd. Zij gevoe len zich blijkbaar veiliger in gevangen schap te Djokja dan voortvluchtig daar buiten. De Israëlische autoriteiten hebben geweigerd te voldoen aan een verzoek van de V.N. om het vuren in de Negev- woestijn, waar naar gemeld wordt de Egyptenaren Joodse convooien en ne derzettingen hebben aangevallen, te staken. In een nota van Israël aan de stafchef van de V.N., kolonel Henri Vigier, wordt gezegd, dat Israël geen aanleiding ziet de operaties in de Negev te staken, zo lang het geen waarborgen heeft verkre gen van de stafchef, dat het verkeer naar en van de Negev niet door de Egyptenaren zal worden belemmerd. Een Israëlische woordvoerder heeft verklaard, dat er „zeer zwaar" gevoch ten is qm een enkele heuvel in het ge bied van de Negev. Hij voegde er aan toe, dat de joden de heuvel, die door anderhalve compagnie Egyptenaren be zet werd gehouden, hebben veroverd. Volgens berichten, die worden aange haald door een woordvoerder van de V.N. wordt Gaza, zetel van de Ara bische regering voor Palestina, door Is raëlische strijdkrachten beschoten en gebombardeerd. De waarnemers van de V N. zijn uit Gaza geëvacueerd. Von Seydlitz te Berlijn Volgens het met Franse licentie ver schijnende blad „Der Kurier" is gene raal Walter von Seydlitz, de stichter van het „Nationale Comité voor een vrij Duitsland" na de Duitse overgave te Stalingrad, Vrijdagavond uit de Sovjet- Unie te Berlijn aangekomen. Hij zou ge machtigd zijn de politie in de Sovjet- zóne te reorganiseren. Naar verluidt is von Seidlitz in Karlshorst ontvangen door hoge Sovjet functionarissen. Te Berlijn denkt men, dat von Seydlitz weer terug zal keren naar de Sovjet-Unie en later opnieuw naar Duitsland zal komen om er te blij- MARINE-SLOEP SLOEG OM. De Marine-Voorlichtingsdienst deelt mede, dat in de Straat Madoera bij- oefeningen een sloep van de marine dicht onder de kust in de branding is volgelopen en gezonken. Hierbij zijn 6 man marinepersoneel verdronken, n.L een sergeant en 5 leden van de mariniersbrigade. Vier der stoffelijke overschotten zijn geborgen, naar de beide vermisten wordt nog gezocht. Door met 32 van A.D.O. te winnen heeft Blauw Wit zich Zondagmiddag op de eerste plaats in zijft afdeling gehandhaafd. Doelverdediger Niezen van A.D.O. iactie tegen een aanval van Blauu) Wit. Naar bericht wordt, gaat ook de strijd aan het zuidelijk front voort. Volgens een door het hoofdkwartier der V.N. ontvangen Egyptische klacht zetten de Joden hun opmars naar 't zuiden voort en hebben zij nieuwe posities betrokken ten oosten van El Faloedja, waarbij zij de weg tussen Hebron en Jeruzalem ge blokkeerd hebben. De algemene vergadering van de V.N. beeft Zaterdag ondanks oppositie van de Sovjet-Unie, besloten de organisatie van Amerikaanse staten, die op de jongste pan-Amerikaanse conferentie werd op gericht, uit te nodigen een waarnemer naar de zitting van de Assemblee te zen den. De Assemblee nam een desbetreffend Argentijns voorstel aan met 34 tegen 6 stemmen bij 2 onthoudingen. Polen eiste vervolgens de verwijde ring van de voormalige Tsjecho-Slo- waakse afgevaardigde, dr. Jan Papanek, uit de functies die hij bekleedt als des kundige in twee lichamen van de V.N. In 'n door dr. Lang ingediende resolu tie wordt verklaard, dat aangezien Pa panek door zijn regering niet wordt er- 1 kend, een geographisch gebied niet lan ger voldoende vertegenwoordigd is. Het Poolse voorstel werd met 30 tegen 6 stemmen bij 3 onthoudingen verwor pen. Papanek kan nu zijn ambtsperio de van 3 jaar vervullen» Met algemene stemmen werd besloten een Mexicaans „beroep op de grote mogendheden, de pogingen voort te zetten om haar ge schillen bij te leggen en een duurzame vrede tot stand te brengen" naar de po litieke commissie verwijzen. De secretaris van staat voor alge mene zaken, Raden Abdoel kadir Wid- jojoatmodjo, heeft gemeend ontheffing uit zjjn functie te moeten verzoeken, nu Dr. van Mook besloten heeft heen te gaan, aldus meldt het „Batavlaaa Nieuwsblad". Het blad vervolgt: Hij heeft gemeend, dit te moeten doen In verband met zijn zondere positie met betrekking tot de figuur van de land voogd. Minister Stikker sprak te Parijs „De aanvaarding van 'n inter-Europese betalingsovereenkomst zal een beslis sende stap vormen naar gezonder be ginselen in de Europese handel", al dus heeft mr. D. U. Stikker, de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, op de bespreking der ministers van de aan het Europees herstelpro gram deelnemende landen te Parijs verklaard. Mr. Stikker wees er op, dat dit pas een eerste stap is, die alleen succes kan hebben, indien de deel nemers aan de overeenkomst in een geest van eensgezindheid samenwer ken. Ter verkrijging van een sluitend multialteraal betalingsstelsel acht de minister naast een ernstige theoreti sche studie allereerst een gezonde fi nanciële basis in de deelnemende lan den zelf noodzakelijk. De minister vroeg de raad en het bestuur om spe ciale aandacht voor de verhouding tussen het internationaal betalings stelsel en de maatregelen tot binnen landse financiële stabilisatie. „Wan neer dit stelsel eenmaal in werking treedt, moeten wij weten, dat in de wereld de verwachtingen over de te bereiken resultaten hoog gespannen zullen zijn", aldus minister Stikker. „Een falen van het stelsel zal vernie tigende gevolgen hebben". Drie Belgen slachtoffer van verkeersongeval Op de Rijksweg onder de gemeente Breskens gebeurde Zaterdagmorgen een ernstig verkeersongeval, dat tot nu toe aan een tweetal personen het leven heeft gekost. De chauffeur van een uit Gent (België) afkomstige per sonenauto trachtte met grote snelheid in een bocht van de weg een voor hem rijdende auto te passeren, doch kwam daarbij in botsing met een tegenligger, een met stenen geladen vrachtauto. De personenauto werd vrijwel ge heel vernield. De drie inzittende Bel gen werden allen zeer ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Oostbrug overgebracht, waar kort na aankomst twee hunner aan de bekomen verwon dingen bezweken. Ook voor het leven van de derde inzittende wordt ge vreesd. VERZOENING TUSSEN KERK EN STAAT IN HONGARIJE? In welingelichte kringen verwacht men een poging tot verzoening tussen de katholieke kerk en de staat in Hon garije in de eerstkomende dagen. Mgr. Cjarik, bisschop van Agar, is onlangs in het Vaticaan geweest, waar hij een onderhoud heeft gehad met de Paus. Sedert de terugkeer van de prelaa» zo verklaart men, zouden er bespre kingen zjjn gevoerd mpt officieuze per soonlijkheden. De prel(fet zou in het bezit van instructies van het Vaticaan zyn. SCHILDER VAN TRAP GEVALLEN. Een 75-jarige schilder verrichtte dezer dagen werkzaamheden aan een woning te Naarden. Plotseling gleea de ladder weg en de man kwam met een zware slag op het wegdek terecht, luet een schedelbasisfractuur werd hij naar het Diaconessenhuis overge bracht. waar hy heden aan de gevol gen ia overleden. Het Amerikaanse lid van de oom missie van goede diensten, Merle Cochran, heeft „zijn eigen voorstel en de Nederlandse amendementen betref fende de regeling van het Republi keins-Nederlands geschil" aan de Re publikeinse vice-president en premier, Moh. Hatja, voorgelegd. Men is van mening, dat het voorstel van Cochran gebaseerd is op de Renville-overeen- komst en ook elementen bevat uit het Amerikaans-Australisch compromis voorstel, dat door de Nederlanders is verworpen. Welingelichte kringen ver klaren volgens Antara, dat men de in druk krijgt, dat Cochran bij het op stellen van het voorstel niet optrad als lid van de commissie van goede diensten, maar als vertegenwoordiger van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Nederland weigerde uitlevering van communisten In een verklaring van de Veilig heidscommissie der Republikeinse de legatie worden de Nederlanders er van beschuldigd, dat zij de Republi keinse pogingen om de veiligheid te herstellen dwarsbomen en dat zij de bestandsovereenkomst schenden door communistische opstandelingen te be schermen, die, achtervolgd door Repu blikeinse troepen, de demarcatielijn overschreden. De verklaring zegt, dat in Oct. 50 communisten te Tretep, ten noorden van Magelang de statusquo- lijn hebben overschreden. De Neder landse militaire autoriteiten weiger den hen uit te leveren, toen de Repu blikeinse commandant daarom ver zocht. Varvolgens wordt verklaard, dat, toen de Republikeinse troepen zuiveringsacties uitvoerden te Karang- dowo, aan de noordkust van Java, een Nederlands marine vaartuig op 200 meter afstand van de kust onverwacht op de kust vuurde, waardoor 27 per sonen werden gedood. Tenslotte wordt gezegd, dat aan de commissie van goede diensten verzocht is de nodig* stappen te ondernemen, om tot uit levering van de opstandelingen door de Nederlanders aan de Republiek. Nog geen overeenstemming over de ontmanteling Hoffman, de leider van de Economie Coöperation Administration, heeft op een persconferentie verklaard, dat een oplossing inzake de Duitse herstelbe talingen niet kan uitblijven, aangezien de Britse, Franse en Amerikaanse be langen ter zake identiek zijn. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat Bevin en Schumann de E.C.A.-com- missie, die zich met de kwestie van de ontmanteling van de Duitse fabrieken bezig houdt, volledige steun hebben toegezegd. „Vooralsnog is echter geen overeen stemming bereikt", aldus Hoffman, doch Frankrijk en Groot-Brittannië zuilen ongetwijfeld hun beslissing op hei gemeenschappelijk belang afstem- Verwachting tot Maandagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking en enkele buien. Matige tot krach tige, in de kuststreken tijdelijk harde wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Tegen de avond iets kouder dan gisteren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1