C. A. ROL De Vrije ZaterdagmiddaB De Gruyteri CHOCOLADE-EN SUIKERWERKEN IMPORT! Fa. L. Schoonhoven. Fa. L. Schoonhoven. Spoorstraat 22 Dames doen een duit in het zakje Beleid van Nederlandse gezant in Zwitserland verdient waardering OOOPSBEDIENING Politie in Sovjet-zone bestaat uit ex-krijgsgevangenen Koopt bij onze adverteerders! Gevr. ZEILMAKERS Boodschaptassen, Reistassen en Handtassen Na een snode daad Tel. is Taxi Sanderse weer paraat 2867 Plattelandsvrouwen ie Alkmaar bijeen Geanimeerde provinciale vergadering Nieuwe Bonnen 200 vrouwen en één man Verkeersongeval eist twee doden De zuivering is voltooid ido ZONDAG 24 OCTOBER Julianadorp v.m 10 uur Ds. S4LM Aangifte Zaterdajavond Spoorstraat 22 Café Prins Hendrik Julianadorp Telef. 273 v.h. KOSTER en v. BATENBURG Komt nu eens kijken om van te watertanden Portemonnaies voor iedere beurs Enkele honderden dames uit de gehele provincie Noord-Holland waren naar Alkmaar getogen, waar gisteren in de grote zaal van het Gulden Vlies de Algemene Provinciale Vergadering van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. gewest Noord-Holland, werd gehouden. Van Noord en Zuid. van Oost en West waren delegaties aanwezig; uit Texel en het Gooi, uit Kennemer- land en de Streek, van Callantsoog en uit de Wormer waren zij gekomen en vulden de zaal met een opgewekt stemmen gerucht, waaraan om half elf de voorzittershamer een einde maakte. De bijeenkomst, die werd bijge woond door het lid van het hoofdbe stuur, mevr. Visser-Bakker uit Scha- gen, werd geopend door de presidente van het Provinciaal Bestuur, mevr. Vis-Leguit uit Venhuizen. Mevr. Vis heette alle aanwezigen hartelijk welkom en wees erop, hoe, nu alle afdelingen het winterwerk weer zijn begonnen, ook in de provin cie als geheel de arbeid weer ter hand genomen wordt. Spr. zeide, dat 1948 voor de bond een belangrijk jaar is geweest, in ver band met het regeringsjubileum en de daarmede gepaard gaande Haagse tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948". Deze tentoonstelling toch werd door duizenden plattelandsvrou wen uit geheel Nederland bezocht Mevr. Vis sprak de hoop uit, dat ook in het komende seizoen de Bond een vruchtbaar verenigingsleven tegemoet zou gaan. Het verslag. Na het gemeenschappelijk zingen van het bondslied, nam mej. Wit uit Hauwert het woord om in haar func tie van secretaresse verslag uit te brengen over de vorige vergadering, die eveneens in Alkmaar werd gehou den. Een luid applaus bewees de waar dering, die de dames hadden voor het keurig verzorgde en tot in détails uit gewerkte verslag. Uit de daarop volgende mededelin gen van de presidente bleek, dat Mrs. Putland in Januari a.s. vanuit Enge land naar Nederland zal reizen, om voor de afdelingen van de Bond lezin gen te houden over het werk van de Engelse zuster-organisaties. Mrs. Put land is Hollandse van geboorte, doch gehuwd met een Engelsman. Mevrouw Vis gaf de afdelingen in overweging vooral tijdig contact op te nemen. V«f knotten wol. Voorts deelde mevr. Vis mede, dat door de medewerking van de wolfede ratie per lid 5 knotten wol beschik baar zullen komen. En zij haastte zich daarbij te voegen: „Denkt er aan da mes, natuurlijk op punten!" Spr. wek te vervolgens de aanwezigen op, zich te scharen onder hen, die de t.b.c.-be- strijden. De 58 afdelingen, die de bond telt kunnen in dit opzicht een machtig stuk werk verrichten. De afdeling Nieuwe Niedorp wenst de instelling van een soort „vakdiplo ma" voor huisvrouwen, welk diploma dan bij de wet geregeld zou moeten worden. Deze bekwaamheidsproef zou dan moeten worden afgelegd vóór het jonge meisje in het huwelijk treedt. Het H. B.-lid mevr. Visser-Bakker wees in dit verband op het grote be lang van het Landbouwhuishoudonder- Officiële bonnenlyst van 24 October tot 6 November 1948. Bonnen voor brood en vlees: 324—1; 324—2 BROOD, 800 gr. brood 325 en 326 BROOD: 400 gr. brood. 321 en 323 VLEES: 100 gr. vlees. 322 VLEES: 300 gr. vlees. Alle bonkaarten 328 ALGEMEEN: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 327 ALG.: 200 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. Bonkaarten KA, KB, KC 812: 331 ALG.: 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet. 332 ALG.: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 333 ALG.: 50 gr. cacao. 334 ALG.: 750 gr. suiker, boterham- menstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 335 ALG.: 250 gr. waspoeder. B345 en C347: 500 gr. boter of mar garine of 400 gr. vet. Bonkaarten KD, KE 812: 337 ALG.: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 338 ALG.: 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas. 339 ALG.: 100 gr. cacao. 340 ALG.: 500 gr. suiker, boterham- menstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 341 ALG.: 500 gr. waspoeder. E351: 400 gr. brood. E352: 500 gr. bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel of kinderbiscuits. Tabaks- en versnaperingenkaar ten QA, QB, QC 808: 121, 122, 125 TABAK: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 123 VERSNAPERINGEN: 200 gr. ver snaperingen, suiker, bo- terhammenstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. 126 VERSNAPERINGEN100 gr. ver snaperingen, suiker, boter- hammenstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, WF, MH 812: Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken. Geldig zijn de bonnen van strook T. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeas vanaf Vrijdag 22 October worden ge bruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 810 kunnen wor den vernietigd. wijs. Zij zou gaarne met korte plaatse lijke cursussen dit onderwijs uitge breid willen zien. Nog steeds bestaat de klacht, dat cursussen, aangevraagd bij het secre tariaat van de Voorlichtingsdienst, Parklaan 12 te Haarlem, niet kunnen doorgaan, daar op de aanvrage geen antwoord komt. Anna Paulowna, Cal lantsoog, Schoorl, Koedijk, Heerhugo- waard, Wognum, Blokker, Twisk, Grootebroek, Midwoud bleken allen deze ervaring te hebben opgedaan. Het landelijk secretariaat in Den Haag blijkt in dit opzicht vlugger te werken. Mevr. Vis stelde onder applaus voor een telegram te zenden aan het be stuurslid mevr. Brugman, die reeds meer dan een half jaar ziek is, doch thans langzaam betert. Mevr. Visser-Bakker zal in het ko mende jaar gratis lezingen verzorgen voor alle afdelingen, een mededeling, die met veel instemming werd be groet Mevr. Slagter, afd. Spanbroek, deel de mede, dat de verkoop van het Con gresgedicht ruim 400 gulden heeft op gebracht. Gebruikte postzegels brach ten meer dan 130 gulden op. Een ge zin, waar t.b.c. heerste, werd daarme de geholpen. Besloten werd met de postzegelactie door te gaan en zo pa tiënten uit de provincie te helpen. Kleinere punten. De beschrijvingsbrief voor de Alge mene Vergadering, die op 3 Nov. a.s. te Utrecht zal worden gehouden, gaf geen aanleiding tot discussie. In de kascommissie werden benoemd de afdelingen Schoorl, Twisk en Span broek. De afdeling Schoorl, die ook het vorig jaar zitting had, kan dan de nieuwe leden inwijden. Mevr. Visser-Ven lichtte het Volks- hogeschoolwerk toe en gaf in overwe ging, nauw contact te onderhouden met deze instelling, die door samen werking van groot nut kan zijn voor de plattelandsvrouwen. Verkiezing en candidaatstelling. Na de middagpauze werd overgegaan tot het kiezen van candidaten voor de functies van lid en plv. lid van het hoofdbestuur. Mevr. VisserBakker zal volgend jaar aftreden als hoofdbe stuurslid en dit feit maakt dan een ver kiezing noodzakelijk. De stemming bracht voor mevrouw Waijboer (Anna Paulowna) 173 stemmen (H.B.-lid) en voor mevr. Van Wijk (Wieringermeer) 108 stemmen (plv. lid) Door het perio diek aftreden van de dames Glijnis Schermerhorn (afd. Heiloo) en Schoen makerSpaans (afd. Beemster) was Geen 100 mannen en één meisje, zoals in de film, maar 200 vrou wen en één man, dit was het beeld van de vergadering, giste ren in het Alkmaarse Gulden Vlies. De vrouwen praatten en discussieerden, dronken koffie en snoepten gebakjes, zelfs rikke tikten hier en daar de breinaal den. Met recht: praten en oreten. De Adam tussen al die Eva's voelde zich geen vogel van vreemde pluimage in deze volière vol gekwetter. Hij voelde zich thuis en liet zich een beetje be moederen. Hy had overigens zijn handen vol, want als enige man bij 200 vrouwen, was hij het, die zorgde, dat die vrouwen vandaag in de krant kunnen lezen, wat zij gisteren allemaal hebben ge zegd. ook een verkiezing van provinciale be stuursleden nodig. Beide dames waren herkiesbaar en zagen hun mandaat met algemene stemmen voor de komende drie jaren verlengd. Vier afdelingen, n.1. Texel, Haarlem mermeer, Monnikendam en Callantsoog vertelden bjj monde van hun afge vaardigden een en ander over het werk dat de Bond van Plattelandsvrouwen in die afdelingen doet. In deze vijf-minu- ten-speeches kwam op vaak geestige wijze naar voren, welk een grote plaats de Bond onder de vrouwen inneemt, cn hoe intens het verenigingsleven wordt beoefend. De dames Keizer, van Prui sen, Smit en Visser, hadden ieder hun eigen manier van vertellen, maar alle dames zagen hun opgewekte verslagen met een luid applaus beloond. En het dankwoord, dat de presidente tot de spreeksters richtte, was alle aanwezigen uit het hart gegrepen. Rondvraag. Bij de rondvraag bleek grote belang stelling te bestaan voor lezingen over binnenhuis-architectuur, doch men stuit op grote moeilijkheden met het vinden van een spreker. De afdeling Oude Niedorp klaagde over het gebrek aan belangstelling voor het landbouwhuishoudonderwijs, iat toch voor de meisjes zo ontzaglijk veel nut heeft. Een beroep werd gedaan op de ouders, hun kinderen op dit nut te wijzen. Mevr. VisserBakker deelde nog een en ander mede over het idee, dat het hoofdbestuur heeft omtrent het organiseren van een Australische dag. Een mapje, dat dienen kan als leidraad bij deze te organiseren dagen, is reeds beschikbaar. Zulke internatio nale dagen werpen voor het werk van de bond groot nut af. Over dit onder werp ontspon zich nog enige discussie, waarna de rondvraag werd gesloten. Na de thee volgde nog samenzang, waarna ook deze provinciale vergade ring, die een zeer geanimeerd karakter droeg, weer tot het verleden behoorde. De minister van Buitenlandse Zaken heeft thans machtiging verleend tot openbaarmaking van het tweede ver slag, uitgebracht door de commissie- Cleveringa, welke in Augustus 1946 is ingesteld met het doel een onderzoek in te stellen naar de houding van Ne derlandse diplomaten en consulaire ambtenaren tegenover personen, die tijdens de bezetting uit Nederland naar het onzijdige geallieerde buitenland zijn uitgeweken. Het eerste rapport der commissie, dat in December van het vorige ^ar ver scheen, betrof de huidige ambassadeur te Brussel, Baron van Harinxma thoe Slooten. Het onderhavige, tweede, ver slag heeft betrekking op de Neder landse gezant in Zwitserland, de heer Bosch van Rosenthal. Als bijlage is aan het rapport toe gevoegd een schema der vluchtelingen verzorging tijdens de oorlogsjaren. Uit mededelingen van de gezant schapssecretaris blijkt, dat er onge veer 2500 vluchtelingen zijn gere gistreerd, w.o. 900 vrouwen en kin deren. Tot de klachten, die de commissie bereikten, behoorde die, volgens welke de gezant zijn medewerking gewei gerd zou hebben aan het loskopen van Nederlandse gevangenen uit Duitse kampen. Uit de telegrammen en brie ven is echter het tegendeel gebleken. De gezant heeft de Nederlandse rege ring verzocht om een garantie van een millioen Zwitserse francs, welk be drag z.i. te klein leek om een invloed op de oorlogvoering te kunnen uit oefenen, terwijl grote aantallen Neder landers zouden kunnen worden ge red. De gezant kon de regering ech ter niet vermurwen. In het antwoord seinde Londen: De Nederlandse regering kan en wii zich met chantage niet inlaten, hoe groot haar sympathie voor betrokken Nederlanders ook is. Handel met de vijand kan zij, die zulks aan ieder verboden heeft, zelf niet bedrijven. Omtrent de ontvangst in Zwitserland wordt verklaard, dat de Zwitserse gienswachten vaak ruwer opgetreden zijn dan hun meerderen in deze ge wenst achtten. De commissie is van oordeel, dat een veelvuldiger bezoek van de gezant 'aan de werk- en hotelkampen de stemming onder de geïnterneerden be vorderd zou hebben. Ook de gezant zelf is thans tot deze overtuiging ge komen. Het hoofd van de afdeling Vluchte lingenzorg, de heer Kijzer. die prachtig werk had kunnen verrichten, heeft hiervoor klaarblijkelijk de nodige eigenschappen het minst bezeten. Hoe wel zijn administratie magnifique was, erkent zelfs de gezant, wiens belang het is, hem de hand boven het hoofd te houden, dat de heer Kijzer, ,niet al tijd even handig is geweest" en dat „zijn mensenkennis niiet altijd goed was". Dit raakt uiteraard allereerst de heer Kijzer zelf, maar het raakt mede de gezant, die van dit gebrek niet on kundig is geweest. In haar slotsom komt de commissie tot de mening, dat zijn geaardheid de gezant bij de „psy chologische aanpak" van zijn onver wachte en abnormale taak waarschijn lijk wel eens heeft dwars gezeten. De commissie is echter van oordeel, dat de critiek hier aanzienlijk gemakkelijker moet worden geacht dan de kunst. De minister van buitenlandse zaken heeft zich met het rapport kunnen ver enigen en is van oordeel, dat het door mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosen thal gedurende de oorlog gevoerde be leid tegenover Nederlandse uitgeweke nen in algemene zin waardering ver dient. Woensdagavond omstreeks half zeven is op de Hengelose straatweg te En schede een ongeluk gebeurd, dat twee doden heeft geëist. Een motorrijwiel, komende uit de richting Hengelo, is door onbekende oorzaak in volle vaart op een aan de rechterzijde van de weg onder een brandende lantaarn geparkeerde truck met oplegger gereden. Zowel de be stuurder als de duorijder werden vrij wel op slag gedood. GX I heden op straat Het tweede honderdduizendtal voor autonummers in de provincie Noord- Holland is volgeboekt zodat aan het derde honderdduizendtal is begonnen. Naast G en GZ nummers zullen dus weldra GX nummers auto's, thuis ho rende in Noord-Holland, registreren. De gelukkige, welke het nummer GX 1, dat gisteren door de Provinciale Griffie te Haarlem werd uitgereikt kreeg, is de eigenaar van een auto rijschool te Amsterdam. Heden zal de wagen met het veelbegeerde nummer er waren heel wat sollicitanten voor zijn eerste rit maken. DE SCALDIS MET PROF. >PICCARD UITGEVAREN. De „Scaldis" waarop zich prof. Pic- card bevindt, is Dinsdagavond te 19 uur naar de Kaapverdische eilanden afgevaren. Ter hoogte van deze eilan den zal. zoals officieel werd medege deeld, gedoken worden. Amerikaanse luchtlijnen in geval van oorlog De Amerikaanse luchtmacht maakt plannen gereed om in geval van oor log de burgerluchtlijnen over te ne men. Er wordt een contract opgesteld, dat de luchtvaartmaatschappijen moe ten tekenen en waardoor zij zich ver binden al hun vliegtuigen in geval van oorlog ter beschikking te stellen van de strijdkrachten. Het plan moet nog worden goedgekeurd door de geza menlijke stafchefs, maar dit wordt als een zuivere formaliteit beschouwd. De luchtvaartmaatschappijen bezitten sa men 1.054 vliegtuigen. Toestand van Franz Lehar wordt slechter Naar wordt gemeld, verslechtert de toestand van de bekende operette- componist Franz Lehar snel. Lehar is thans nog geheel bij bewustzijn. Een paar dagen geleden is Lehar ere burger van Bad Ischl geworden. Hij heeft de burgemeester medegedeeld, dal hij van plan is zijn villa, waar hij vele werken heeft gecomponeerd, aan de stad te schenken, welke er een Franz Lehar-museum zou moeten in richten. Een tiende van de opbrengst van zijn landgoed zou worden bestemd voor het onderhoud van dit museum. Opstand in Zuid-Korea In Zuid-Korea is een opstand uitge broken bij de troepen van de rijks wacht. waarvan 3000 man, die tegen de regering in opstand zijn gekomen, de politieposten en de openbare gebouwen van de haven Josoe (100.000 inwoners) hebben bezet. De Koreaanse regering van Seoel is van oordeel, dat de opstandige man schappen door de communisten zijn bewerkt. De opstand breidt zich uit naar het noorden van Jesoe en zou het belang rijk spoorwegknooppunt te Soensjos bereikt hebben. Volgens gisteren te Seoel binnenge komen bericht zou te Sjinjoe, eveneens in Zuid-Korea, een „communistische opstand" uitgebroken zijn. SCANDINAVISCH NEUTRALITEITSVERDRAG? De journalist Drew Pearson schrijft in de New-York Daily Mirror, dat Noorwegen, Zweden en Denemarken :n het geheim onderhandelingen voeren over een neutraliteitsverdrag. Deze drie landen zouden op het standpunt staan, dat zij niet in staat zijn eventueel tegen de Sovjet-Unie te vechten. Reuters diplomatieke correspondent verklaart van gezaghebbende zijde de bevestiging ontvangen te hebben, dat uit de Sovjet-Unie terugkerende Duit se krijgsgevangenen aangeworven zon den worden voor de Duitse politie macht in het kader van drastische her vormingen, die tegen het einde van deze maand voltooid moeten zijn. Volgens de correspondent is het juist, dat leden van het „vrije Duitse comi té", dat onder leiding staat van de bij Stalingrad gevangen genomen Duitse generaal Von Paulus, als officieren zul len optreden. Volgens het door de correspondent ontvangen bericht heeft de communis tische president van het centrale bin nenlandse bestuur der Sovjet-zone ver klaard, dat de zuivering van de politie in de oostelijke zone voltooid is en dat het corps tegen 1 November op volle sterkte zal zijn gebracht De president zou verklaard hebben, dat het doel der hervorming is een po litiemacht in het leven te roepen waar op men vertrouwen kan bij het hand haven van orde en veiligheid en die „verschillende plichten der bezettende mogendheden kan overnemen". Naar verklaard wordt, worden de terugkerende politiemannen opgeleid op een politieschool te Brandenburg. Zij zullen gewapend zijn met tommy- guns en pistolen en een algemene in- fanterie-opleiding ontvangen. De politie zal, zo wordt verder uit betrouwbare bron vernomen, bestaan uit mannen, die onder het Landerbe- stuur staan, politieke politie, grenspo litie, garnizoenspolitie en fabriekswach- ten. Na de laatste zuivering, die in Juni zou zijn begonnen, hebben de politie mannen naar men meent een politieke scholing doorlopen. In verband met de versterking der politie in de Oostelijke zone acht men het in diplomatieke kringen niet onmo gelijk. dat de Sovjet-autoriteiten aan de Westelijke mogendheden zullen voorstellen de bezettingsmachten ge lijktijdig terug te trekken, evenals zij dit met betrekking tot Korea hebben voorgesteld. Het proces der centralisering van de politie in de Oostelijke zone en het elimineren van niet-communistische elementen is nauwlettend door Londen gade geslagen sinds het ongeveer twee jaar geleden begon, aldus Reuters di plomatieke correspondent. Geen hoger beroep in Bondowoso-zaak De fiscaal bij de Zeekrijgsraad te Soerabaja heeft het hoger beroep tegen drie beklaagden in de Bondowoso-zaak ingetrokken. Op 30 Juli jl stonden 14 mariniers terecht in verband met het overlijden van 46 gevangenen tijdens het transport van Bondowoso naar Soe rabaja in afgesloten goederenwagens, in November 1947. De krijgsraad bij de zeemacht sprak 13 der beklaagden vrij en veroordeelde sergeant-majoor J.tot een maand hechtenis, van welk vonnis de fiscaal beroep aantekende. LONCHARITSJ TER DOOD VEROORDEELD De dertig-jarige Andrea Loncharitsj, de persoonlijke afgezant van ex-koning Peter van Joego-Slavië, is ter dood veroordeeld wegens „spionnage en po ging tot het omverwerpen van de re gering van Tito". De president van het hof te Belgrado, dat de veroorde ling uitsprak, zeide, dat ex-koning Peter Loncharitsj naar Joego-Slavië had gezonden „met volle instemming van de Britse en Amerikaanse reac- tionnaire kringen en van de kringen rond de Gaulle". Loncharitsj is in beroep gegaan bij het hooggerechtshof van de Servische republiek. JA PI KEERT NIET TERUG Daar de prijzen van bepaalde soor ten oud-papier met meer dan 50 pet. gedaald zijn en de vraag naar juist deze soorten zodanig is afgenomen, dat de handelaren grote voorraden hebben, waarvoor de industrie weinig of geen interesse heeft, zal de jeugd- actie papier-inzameling (J.A.P.I.), die oorspronkelijk 1 October zou worden hervat, worden stopgezet. Op de scho len zal derhalve de landelijke inzame ling niet herhaald worden. CHOCOLATERIE m Ruim gesorteerd in: Tevens hebben wij' prima WIJNEN en LIKEUREN ENGELS Privé- en Clublessen bij J. BAAS Rz. Polderweg 59. Grote fabriek voor con sumptie-artikelen vraagt spoedige indiensttreding van een JONGE VERTEGENWOORDIGER met standplaats Den Hel der. Brieven onder no. 52 bur. van dit blad. Parel-oorknoppen 1,—, 1.15, 1.35, 1.50 Parel-kettingen 3.60, 7.75, 11.75 Witte kettingen 1,65 Hanger 2.25, 2.75 Gedistilleerd Oude Jenever per Liter 1 5.50 Jenever 9 99 99 f4,70 Brandewijn 99 99 f 4.70 Citroen 99 99 f 4.70 Cognac 99 99 f 5.50 Diverse Likeuren N.V. BAKKER en Co. afd. Tenten- en Dekkledenfabriek, ZAADMARKT 7678 ALKMAAR. van de KOLENWERKERS komt in 't gedrang. We verzoeken U daarom 's Zaterdag-morgens niet meer te bestel len. Dan kunnen de KOLENZAKEN om 12 uur SLUITEN. Nog 15 van de afnemers heeft de NIEUWE BONNEN 03 en 04 niet inge leverd. Wie dit aangaat haaste Zich vóór dat ze verlopen! En als steeds herhalen we: „levering uitsluitend a contant". U dankt voor Uw medewerking De Afd. Den Helder van de Bond van Ned. Handelaren in Brand stoffen. Drie pakken De Gruyter's custard- vlapoeder voor de prijs van twee pakken. „Dus" zegt Bijdehandje „behalve 10% korting een extra besparing van 25 cent!" Celdig van 21 October tot en met 2? October VOOR 1 10- CASSABONS. ÉÉN GULDEN TERUG «54 Een collectie

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5