Parmentier probeerde een noodlanding te maken Tien Franse mijnschachten zijn door stakers onder water gezet Drie mensen in auto verdronken De Joden veroverden Beërsjeba Moeder sprong pardoes te water Vrïd* 22 October 1948 VERENIGDE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1943 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De communistische partij schenkt 500.000 francs voor actie Republikeins blad vreest militaire actie Weerbericht Sieunt Sjahrir de De onderhandelingen mogen nu niet mislukken interim-regering De vliegramp in Schotland Toestel raakte hoogspanningsdraden BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 poetgironummer 449041 Hoofdredacteur? A KAPTEIN Uavonred. C. A. Dekkers Directie: j bULSMA en O, KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct. per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.hfi vooruitbe taling, plus incassokosten De Franse regering heeft officiëel medegedeeld, dat de stakers in totaal ren mijnschachten onder water hebben et. In een Zuidelijk departement heeft de republikeinse garde traangas tegen stakers gebruikt, ten einde een krachtstation en een aantal schachten te kunnen bezetten. Plaatselijke „commu nistische verenigingen van bouwvak arbeiders", zo zegt Reuter, zijn sympa thiestakingen begonnen. Te Duinkerken besloten zij tot een sympathiestaking van 24 uur. In een strijd te La Grande Combe (Zuid-Frankrijk) zijn dertig manschap pen van de Franse republikeinse garde gewond, onder wie tien ernstig. Meer dan duizend stakers waren komen op- ietten ter ondersteuning van de mijn werkers, die met geweld van de Ri- cardsmijn waren verwijderd. Het ge vecht duurde een kwartier. Verschei dene soldaten werden ontwapend en de mijnwerkers hebben enige tijd gij- celaars vastgehouden. Het politieke bureau van de Franse Ongeluk in Noordwijkerhout Donderdagavond omstreeks zeven uur reed een vrachtauto vlak bjj de Piet Gijzenbrug te Noordwijkerhout in een sloot, sloeg over de kop en kwam bijna geheel onder water te liggen. De Rijkspolitie die gewaar schuwd werd poogde de inzittenden te redden, doch het portier van de auto kon niet geopend worden. Door middel van een takelwagen werd het portier tenslotte opengetrokken, waarna de in zittenden, de 45-jarige Wilhelmus Duy- venvoorde, vader van 10 kinderen, zijn broer, de 52-jarige Nicolaas Duyven- voorde, vader van 7 kinderen en hun neef, de 19-jarige P. Duyvenvoorde, allen uit Noordwijkerhout, op het droge konden worden gebracht. De levens geesten waren echter reeds geweken. De lijken zijn overgebracht naar een in de nabijheid liggende woning. Gunstig onthaal voor Mexicaanse resolutie De Sovjet-Unie heeft in de politieke commissie van de V.N. haar steun ge geven aan de Mexicaanse resolutie, waarin er bij de grote mogendheden op aangedrongen wordt de bestaande ge schillen tot een oplossing te brengen. Ook de Amerikaanse afgevaardigde, John Foster Dulles, juichte de Mexi caanse resolutie toe en accepteerde de principiële ondergrond ervan. „Wij zullen deze resolutie niet beschouwen als een voorschrift aan de grote mo gendheden, want als zodanig zou zij slechts tot bittere debatten aanleiding geven." Ook de afgevaardigde van Frankrijk, Couve de Murville en da vertegenwoordiger van Groot-Brittan- nië, Sir Hartley Shawcross, verklaar den zich met de resolutie accoord. 400 Doden in Zuid-Korea De minister-president van het door de Amerikanen bezette gedeelte van Korea, Lee Boek Soeck, heeft mede gedeeld, dat de communisten, die in Zuid-Korea in opstand waren gekomen, het heuvelland invluchtten en door de troepen van de regering werden ach tervolgd. De minister-president voor spelde, dat de opstand spoedig onder drukt zou zijn. Hij schatte het aantal doden en gewonden op ruim vierhon derd. communistische partij heeft bekend ge maakt, dat het verheugd is te consta teren, dat „de bevolking uit het gehele land zich solidair betoont met de mijn werkers". Het politieke bureau ver werpt de „fascistische methoden" der regering bij het optreden tegen de sta kers en heeft besloten, dat de partij 500 j duizend francs in het stakingsfonds zal storten. Onder de kop „Van Mook eruit" schrijft het republikeinse weekblad „Siasat" in een hoofdartikel, dat het aftreden van dr. Van Mook als een voorteken beschouwd moet worden, c mdat het aantoont, dat de groepen in Nederland, die alleen vertrouwen hechten aan geweld sterker of op zijn minst „moediger" zijn gebleken. Het is moeilijk aan te nemen, zo gaat het weekblad voort, dat Van Mook zijn be sluit nam zonder medeweten van Ame rikaanse kringen, en zelfs het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. En dit wijst op twee mogelijk heden: in de eerste plaats dat de poli tiek van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken naar rechts zwenkte, in de tweede plaats, dat de Amerikaanse politiek nog dezelfde is, maar dat men nog geen bepaalde hou ding kan aannemen, omdat men het verloop van de internationale gebeur tenissen wil afwachten. De vraag rijst wat Den Haag gaat doen. „Zullen de Nederlanders de moed hebben om hun aanvankelijke militaire plannen verder voort te zetten?" aldus vraagt „Siasat". „TEGENBLOKKADE" Tass meldt uit Parijs, dat de Sovjet- Russische zone in Duitsland grote hoe veelheden goederen in de Westelijke zones heeft gekocht, doch dat de Britse bezettingsautoriteiten de levering met alle middelen dwarsbomen. De K.L.M.-Constellation „Nijmegen" met de bemanning. Links boven de directeur van de K.L.M., de heer H. Veenendaal, die bij het ongeluk de dood vond. Daaronder de „Uiver", waarmede de piloot K. D. Parmentier (links onder) in 1936 de Melbourne-race won. Verder v.l.n.r.: C. J. O'Brien (2de piloot), H. W. Parks (3de piloot), J. J. Beukenkamp (lste mecano), B. Tim mer (2de mecano), H. P. P. Hurts (lste telegrafist), W. Bleuze (2de telegra fist). Rechts boven: H. J. van Overbeek (2de steward), Mej. E. A. M. Fey (stewardes), J. C. Mink (lste steward). Belgische auto door een tram gegrepen Donderdagmiddag is een Belgische auto in Hillegom in botsing gekomen met een tramtrein en daarbij totaal vernield. De beide inzittenden, de he ren J. M. G. Bohijn uit Brielle bij Gent en J. Joos uit St. Armondsberg, wer den ernstig doch niet levensgevaarlijk verwond. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis van de Mariastichting te Haarlem. ISRAËL TOT VREDE BEREID. Ue Israëlische regering heeft de V.N. medegedeeld, dat zij terstond een „ef fectieve 'order staakt het vuren" wil geven aan haar troepen, die vechten in de Negeb-woestijn, zodra de fungerende bemiddelaar mededeelt, dat de Egypti- scbe regering bereid is hetzelfde te doen. Verwachting, geldig tot heden avond: Meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk op vele plaat sen nu en dan enige motregen, batige tot krachtige, later vooral langs de Waddenkust opnieuw toe nemende wind uit richtingen tus sen Zuidwest en Zuid. Weinig ver- vandering in temperatuur. „De republikeinse regering heeft op 27 Mei 1947 de vorming voorgesteld van een interim-regering, precies zoals zij thans door de Nederlandse regering in Den Haag is ontworpen", aldus ver klaarde Soetan Sjahrir in een onder houd met een vertegenwoordiger van het Chineses dagblad, de „Keng Po". Het blad schrijft: Op dat tijdstip be kleedde Sjahrir de functie van min.- president. Sjahrir verklaarde, dat toen tertijd de Nederlandse regering wreve lig tegenover het voorstel stond en zeide, zeer verbaasd te zijn, dat Den Haag thans dit ontwerp naar voren heeft gebracht. De heer Sjahrir ver klaarde verder, dat ditmaal de onder handelingen niet mogen mislukken. In dien het Nederlandse ontwerp gereed zou zijn en hem zou kunnen overtuigen, zou hij trachten, te verhinderen, dat de onderhandelingen op een dood punt zouden lopen. Ofschoon hij niet wilde zeggen, dat dit de laatste kans zou zijn, kon Soetan Sjahrir niet ontkennen, dat de huidige <.oestand allermoeilijkst is. De geruchten, die te Batavia de ronde doen, als zou de heer Sjahrir candi- daat zijn gesteld voor de federale inte rim-regering, noemde hij „praema- tuur", aldus de Keng Po. Van de zijde der Nederlandse dele gatie voor de onderhandelingen met de republiek zal bij de C. v. G. D. een protest worden ingediend tegen de voortdurende infiltraties van Republi keinse zijde. Berichten uit Madioen en Wonogiri maken opnieuw melding van „meer dan beestachtige wreedheden" door de communisten begaan. In verband hiermede hebben de militaire autori teiten te Madioen bepaald, dat iedere opstandeling, die gevangen wordt ge nomen, dient te worden gedood, waar bij dan de commandanten mogen kie zen tussen de kogel of de strop. Twee Duitse Joden staan als verraders terecht Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof is Donderdag begonnen met de be handeling van de zaak tegen twee Duitse Joden, de 53-jarige Berthold Jo- seph en zijn 25-jarige zoon Bernhard, die zich reeds in 1940 vrijwillig bij de S.D. meldden. Beiden hebben een groot aantal Nederlandse Joden en personen die Joden hielpen op geraffineerde wijze verraden. Nog twee zittingen zul len nodig zijn eer de procureur-fiscaal het woord zal nemen. ^UTORITEITEN VAN de K.L.M. en de politie, die bezig zijn te Prest wiek (Schotland) de ooggetuigen-verklarngen van waarnemers van 't ongeval met de „Nijmegen" te ziften, zijn de mening toegedaan, dat, toen Parmentier zag dat er brand aan boord was ontstaan, hij een noodlanding trachtte te maken in de buurt van een boerderij even buiten het dorp Tarbolton in Ayrshire dichtbij het vliegveld te Prestwick. Hij heeft tenslotte waarschijnlijk bemerkt dat hij daar voor niet de nodige ruimte had en heeft toen getracht door te vliegen, om elders een noodlanding te proberen. De verkoolde overblijfselen van het vliegtuig lig gen over een afstand van ongeveer meter in een klein dal verspreid. Rukken zij thans op naar Bethlehem De uit Palestina binnenkomende be richten wijzen er op, dat de oorlog tussen Joden en Arabieren weer in volle gang is. Het belangrijkste be richt is tot dusver de mededeling van Joodse zijde, dat Beërsjeba op de Egyptische bezetting werd veroverd. De Joodse strijdkrachten blijken veertig kilometer te zijn opgerukt sinds Maandag toen zij de weg Faloedja-Madjdal overtrokken. Door de bezetting van Beërsjeba zijn de Egyptische garnizoenen te Bethle hem en Jeruzalem geheel afgesneden. Beërsjeba is de hoofdstad van de Negeb. Het heeft een Arabische be volking van ongeveer zesduizend zie len. Volgens niet bevestigde berichten is ook Gaza vrijwel ingesloten en zijn andere Egyptische bases afgesneden. Andere berichten melden weer dat de Egyptenaren Beërsjeba heroverd zou den hebben. En uit Parijs komt het bericht dat de waarnemende bemid delaar van de V.N., Bunche, het begin van een nieuwe wapenstilstand in Pa lestina heeft vastgesteld op vandaag om 12 uur. De sneltrein van Batavia naar Ban- doeng is gister vier km. ten Zuiden van Poerwakarta beschoten. Een sto ker en een militair werden licht ge wond. TN VERSCHEIDENE gemeenten heeft men aan een zweminrich ting een familiebad verbonden. In Har- melen is het juist andersom, want daar heeft men 'n familiebad zonder zwem inrichting. Het bleek eigenlijk meer 'n kinder- en familiebad te zijn en het werd de eerste maal in gebruik geno men door een kind van de familie S„ dat onverhoeds te water geraakte. Een familielid zag het, sprong de kleine na, maar slaagde er niet in het kind te red den. Dat werd geconstateerd door de angstig toekijkende moeder, die zich niet langer bedacht, maar haar familie pardoes achterna sprong. Aangezien ze geen van allen zichzelf konren redden, sprong ten slotte ook de heer E., te wa ter, die tenminste kon zwemmen en er met grote moeite in slaagde alle dren kelingen weer op de vaste wal te de poneren. Het s althans voor de slachtoffers een minder aangename gewaarwording. Die had trouwens ook de fruithandelaar Van D. uit Deventer toen hij ontdekte dat er voor een be drag van ruim vijfhonderd gulden aan noten, appels, peren en druiven uit zijn winkel was gestolen. „In de gezonde apotheek" stond er op zijn ruiten ge schilderd. Hij kan er wel o_p rekenen, dat het gezonde zieken zijn, die straks zijn noten zitten te kraken. r\VER FRUIT GESPROKEN: de Praagse rechters hadden een ap peltje *te schillen met drie mannen, die zich hadden schuldig gemaakt aan dief stal en verkoop van levensmiddelen bonnen. Dergelijke delinquenten komen bij ons voor de economische rechter, maar in Praag wil men er zeker van zijn, dat zij het niet wéér zullen doen waarom men se alle drie heeft opge- hangen. Wat leven we hier dan toch rustig. Hier werken de vrouwen voor de vrede en doen al haar best de mens heid er van te overtuigen, dat alle ge weld uit den boze is, maar haar sexe- genoten in Vietminh hebben een an dere kijk op de mentaliteit van haar landgenoten. Daar heeft de vrouwen bond in het kader van een wedstrijd ter bevordering van het patriottisme een grote beloning uitgeloofd voor hem, die het grootste aantal hoofden van Franse vijanden zal hebben afge sneden. „Da werden Frauen zu Hyenen" heeft Schiller in zijn beroemd gewor den „Lied von der Glocke" eens ge zegd en die had er wel kijk op. We kunnen de vrijgezellen onder onze le zers niet aanraden 'n huwelijkspartner in Vietminh te zoeken. ^EEN. DAN ZIJN de mannen toch heel wat minder bloeddorstig. Die praten niet alleen over vrede, maar zij „werken" er ook voor. Daar is bij voorbeeld de Franse schoolmeester Charles Martin, die nu al zes dagen in een huis in de buurt van het paleis de Chaillot aan het vasten is terwille van de wereldvrede. Hij is er mee be gonnen om de aandacht van de Ver enigde Naties te vestigen op de nood zakelijkheid van het scheppen van een „echte" vrede. Net of de V.N. die nood zakelijkheid niet gevoeld zouden hebben als meester niet met vasten was be gonnen. Hij zegt, dat hij zich „best" voelt na zes dagen alleen van water te hebben geleefd, maar wij zijn be nieuwd hoe lang hij het nog zal vol houden. Een Hechte" vrede m! wel langer uitblijven dan de dag dat mon sieur Martin weer met smaak in zijn Franse broodje zal happen. JN PRAAG ZULLEN alle graven op de kerkhoven worden geconfis- ceerd wanneer de stenen met jDuitse opschriften niet vóór het einde van dit jaar verwijderd zijn. Zelfs de doden schijnt men daar niet met rust te kun nen laten. Onrustig was het trouwens ook in een bioscoop in Colombo waar tijdens de eerste voorstelling van de film „Het IJzeren Gordijn" met brand baar materiaal naar het doek werd ge worpen. Men had blijkbaar helemaal over het hoofd gezien, dat dit doek allesbehalve een ijzeren gordijn was. In Texas City werd de rust ook al ver stoord. Daar geschiedde het door een gasbuis, die ontplofte en een gehele straat openreet waardoor vier personen gedood en veertig gewond werden. Het wordt hoog" tijd, dat men in dergelijke landen eens een anti-lawaai-campagne op touw zet zoals 't Anti-lawaai-comité dat hier te lr"4e vanaf 25 October zal doen in samenwerking met de ver keerspolitie. Elk claxongeluid zal als een dissonant worden beschouwd. Dan zal het hier rustig worden en dan zul len geen hinderlijke straatgeluiden de jubileumvergadering verstoren welke de Christelijk Historische Unie op 1 November in verband met haar veer tigjarig bestaan in Utrecht gaat hou den. Trouwens, ook het 25-jarig bestaan van de R.K. Universiteit in Nijmegen is „in alle stilte" herdacht. De officiële feestviering is tot het voorjaar uitge steld. VUIST U, DAT het beroemde vlieg tuig waarmee de gebroeders Wright in 1903 hun historische vlucht maakten, de z.g. „Kitty Hawk" van Londen naar een museum in Washing ton wordt overgebracht? Waarschijn lijk was het U even onbekend als het feit, dat het met ingang van 1 Novem ber mogelijk wordt in het we derzijds verkeer met Groot Brittannië en Noord-Ierland weer postpaketten met aangegeven waarde te verzenden. Wij geven graag toe, dat het geen ro mantische berichten zijn. Romantiek zit meer in de mededeling dat de Ame rikaanse politie er na twee iaar speu ren in geslaagd is de leider van een grote smokkelbende in verdovende middelen aan te houden, namelijk de 37-jarige Arnold Romano. Zelfs in zijn naam schuilt enige romantiek en nog meer in het feit dat de sterk verdo vende middelen die hij over de grens smokkelde afkomstig waren uit Sici lië, waar hij ook een bende aan het werk had. onder leiding van een ze kere Luciano, bijgenaamd „Lucky". Erg lucky is hij door zijn arrestatie niet geweest, evenmin als de boeren in Tasikmalaja, die hun oogst tenge volge van een muizenplaag voor 40 procent mislukt zagen. Neen. dan is een 27-jarige dame uit Londen door Vrouwe Fortuna beter bedacht. Die heeft van de Britse ooie vaar niet minder dan vier kindertjes tegelijk in ontvangst genomen, drie jongens en een meisje. Het blijkt, dat de vogel met de lange poten zich bo vendien vier weken vergist heeft. Het »pakje is te vroeg afgeleverd, maar de kans, dat de kleintjes deze onacht zaamheid zullen overleven wordt ge lukkig vrij groot geacht. Men wacht in Engeland nu nog op een vijfling, daar het Amerikaanse wereldrecord nog altijd niet U gebroken. Aantal doden tot 39 gestegen DE NEDERLANDSE hoofdinspecteur van de commissie van onderzoek voor vliegtuigongevallen voegde zich Donderdag bij de deskundigen van het Britse ministerie van burgerluchtvaart om het wrak van de Constellation te onderzoeken. Er werd gemeld, dat het vliegtuig enige hoogspanningsdraden geraakt heeft bij het dorp Tarbolton. Een of ficial van het Britse ministerie van burgerluchtvaart verklaarde, dat voor lopige rapporten er op wezen, dat het vliegtuig wilde landen volgens het GCA- (ground controlled approach) systeem, wegens de mist. De landing geschiedde onder leiding van iemand van het personeel van het vliegveld die op de landingsbaan met een radio telefoon geposteerd was. De official verklaarde verder, dat het vliegtuig in eerste instantie ongeveer 100 voet van de landingsbaan aan de grond kwam, dóór startte en een nieuw circuit be gon. Het toestel was daardoor niet meer onder controle van de grondstaf toen het ongeval geschiedde. Gistermiddag werd het overlijden ge meld van de Amerikaanse mrs. Rohrs en de stewardesse Elsie Fey. Nadere berichten melden het overlij den van de werktuigkundige J. Y. Beu kenkamp en van de steward H. J. van Overbeek. Thans zijn dus alle leden van de bemanning overleden. De enige overlevende van de ramp is thans de heer W. G. Philippo uit Sassenheim, wiens toestand ernstig is, maar voor wie men, volgens berichten uit Prestwick, de hoop niet heeft op gegeven. Diamanten gered? Volgens persberichten is een hoeveel heid diamant, die op een waarde van 10 a 15.000 pond sterling wordt ge schat, onbeschadigd uit het wrak van het verongelukte toestel gekomen. De „Daily Mail" schrijft, dat de dia manten werden gevonden tezamen met een gfote hoeveelheid Zwitserse hor loges. Handel met Indonesië wordt uitgebreid De raming van het handelsverkeer tussen Nederland en Indonesië in bei de richtingen heeft, vergeleken met de in- en uitvoer in de vorige 12- maandelijkse periode, een niet onaan zienlijke uitbreiding ondergaan. De raming voor de invoer in Nederland uit Indonesië beloopt in totaal voor de genoemde periode circa f 300.000.000 tegenover een uitvoer uit Nederland van circa f 250.000.000. Een en ander betekent een verruiming van de mo gelijkheden in het wederzijdse han delsverkeer met circa 50 pet. verge leken bij de voorafgaande periode

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1