Kinderen van Franse mijnwerkers Russische aanklacht lijden thans gebrek Mijnontploffing in IJmuidense duinen Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hog ve/e mijnen in de handen der stakers Laatste kans in Berlijnse kwestie tegen Berlijners Onlusten in Helsinki Weerbericht Twee jongens gedood Componisi Franz Léhar overleden Schepper van heerlijke melodieën Duitse strijdmacht in Sovjet-zone Spoedzitting van de Veiligheidsraad Russell, de optimist r BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur! A. KAPTEN Hayonred. C. A. Dekkers Directie: j bULSMA en C. KRAK Maandag 25 Octofcar 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 70e Jaargang No. 1945 COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bg vooruitbe taling, plus incassokosten Het links georienteerde Zondagavond- hl id „Le Soir" bericht, dat de stakende mijnwerkers in het noorden van het land hun verdediging versterken om dat rij een „offensief' van de regering verwachten tot zuivering van de be zette mijnen. Men treft maatregelen om de kinde ren van mijnwerkers, die door uitput ting van het stakingsfonds met gebrek worden bedreigd, te evacueren. Van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt meege deeld, dat in het noordelijke mljnge- bied alles rustig is. Te Ales in het departement Gard (Zuid-Frankrijk) hadden de stakers het magazijn van een mijn geplun derd. In dit gebied, aldus de woord voerder van het ministerie, distan tiëren sommige stakers zich van de C.G.T. (Volgens A.F.P. hebben in ver band met de plundering van de»cen trale opslagplaatsen te Ales sommige leiders van de C.G.T. zich van de be weging gedistanciëerd). In het gebied van Montceau les Mines zijn van de 15 mijnen er nog 12 in handen van de stakers. Te St. Etienne heeft de C.G.T. voor heden een algemene staking uitge roepen in verband met het feit, dat dezer dagen in het naburige Firminy een staker is gedood. De Foree Ouvriere en de Katholieke Vakbond hebben besloten ten teken van rouw het werk gedurende een uur te doen staken. In het staatsblad is een verorde- Een frontwijziging op het laatste ogenblik door de Sovjet-regering wordt in welingelichte kringen te Parijs be schouwd als de enige kans op regeling van de Berlijnse kwestie op de verga dering van heden van de Veiligheids raad. Uit gewoonlijk betrouwbare bron verluidt, dat de bezwaren van de Sov jet-delegatie tegen de resolutie der zes neutralen de volgende zijn: Zij maakt bezwaar tegen dat deel van de resolutie, waarin wordt gezegd, dat de valuta in Berlijn onder vierle dige controle moet komen. De Sovjet- Unie zou van oordeel zijn, dat dit een van de kwesties is, die door de vier militaire gouverneurs moet worden uitgemaakt. De Sovjet-regering wenst de blokkade niet op te heffen, zolang de valuta-kwestie niet geregeld is. ning opgenomen, die bepaalde dienst plichtigen van de lichtingen 1947 en 1948 weer onder de wapenen roept. Spoorwegarbeiders te Beziers, aan de Zuidkust, hebben voor zover zij tot de C.G.T. behoren, besloten heden voor 24 uur te staken. In de steden Bouilladisse en Ca- dolive, in de buurt van Marseille, zijn de communistische burgemeesters voorlopig geschorst omdat hun hou ding ten aanzien van de mijnstaking als „onverenigbaar met hun plicht en hun functie" werd beschouwd. De C.G.T. heeft een beroep op de stakers gedaan „de staking tot de over winning toe voort te zetten. De natio nale leiders van de Force Ouvriere en het katholieke vakverbond worden van „verraad" beschuldigd. De plaatsvervangende Sovjetrussi- sche commandant te Berlijn, kolonel Alexis Velisarof, heeft aan de plaats vervangende voorzitter van de Berlijn se gemeenteraad, de christen-demo craat Walter Schreiber. medegedeeld, dat het Sovjet-militair tribunaal te Berlijn een vervolging wegens „oor logsophitsing" zal instellen tegen lei dende leden van het Berlijnse gemeen tebestuur. Het tribunaal meent, dat een aantal leidende Duitse politici de „anti-Sov- jetrussische demonstraties op 9 Sep tember" heeft veroorzaakt. In het bij zonder worden beschuldigd professor Ernst Reuter, Dr. Otto Suhr. Dr. Fer- dinand Friedensburg en de raadsleden Franz Neumann, Kimt Markewitz en Kurt Mattack. die voortdurend „tot oorlog ophitsende, fascistische en mili taristische redevoeringen" gehouden hebben. Naar gemeld wordt, is te Helsinki een politieagent gedood in een botsing tus sen politie en stakers, waarbij gebruik is gemaakt van knuppels en zwepen enerzijds, zware stenen anderzijds. De strijd duurde een uur. Tweehonderd agenten en duizend sta kers zijn slaags geraakt, toen de politie werkwilligen begeleidde te Helsinki Premier Fagerholm heeft te kennen gegeven, dat de regering „de situatie aan kan" en dat hij de zaak zou bespre ken met de vakverenigingen. De voorzitter van de socialistische eenheidspartij, Atos Wirtanen, heeft verklaard, dat dit naar zijn mening slechts een begin is en dat in Noord-Fin- Jand de arbeiders nog feller zullen zijn dan te Helsinki. (De socialistische een heidspartij en de communistische partij vormen tezamen de volksdemocratische partij). Wirtanen ontkende, dat de volksde mocraten een staatsgreep zouden voor bereiden. De stakingen waren, naar hij zei, spontaan. Een delegatie der volksdemocraten met de voorzitster der parlementsfractie, Hertta Kuusinen, aan het hoofd, heeft de president der Finse republiek, Paasi- kivi, verzocht de politiebewaking bij de fabriek „Arabia" te verwijderen, en de sociaal-democratische minister van binnenlandse zaken, Aare Simonen. als mede de politiechef van Helsinki ko lonel Gabrielsson te ontslaan President Paasikivi heeft dit van de .hand gewe zen. 1 Onrust in Frans Voor-lndlë De regering van de provincie Madras heeft officieel de mededeling van de regering van Frans India tegengespro ken, dat „vele duizenden uit het gebied van India Donderdag Mahe zijn binnen getrokken" en deel hebben genomen aan de onlusten, die het bestuur in Ma- hé ten val brachten. Volgens berichten uit Pondicherry is de politie te Mahé door een woedende menigte ontwapend. De opstandelingen bezetten de bestuursgebouwen. Mahé heeft een bevolking van 10.000 zielen. De moeilijkheden zijn gerezen in ver band met de verdeling van steun-bil- jetten voor de gisteren in de Franse be zittingen in Voor-Indië te houden ge meenteraadsverkiezingen. Lening van de Wereldbank voor Oost-Europese landen Er is op het ogenblik goede kans, dat de Wereldbank binnenkort een leningovereenkomst zal sluiten met vijf landen van Oost-Europa, waarvan de voordelen mede ten goede zullen komen aan vijf landen van West- Europa. Het doel van deze lening zou zijn om de Oost-Europese landen in staat te stellen de machines aan te schaffen, die het mogelijk zullen ma ken hun houtproductie op te voeren en grotere hoeveelheden hout te leve ren aan Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Italië. De lening, die volgens de plannen gemeenschap pelijk aan Polen, Finland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowaklje en Joego-Slavië zal worden verstrekt, zou bestatin uit twee delen, t.w. een bedrag in Amerikaans geld van ongeveer 8% millioen dol lars en als tweede deel de tegenwaar de van dit bedrag in Brits, Frans. Nederlands, Belgisch en Italiaans geld. Ontvijanding van Duitsers en Oostenrijkers Binnen enkele dagen kan worden te gemoet geziende publicatie in de Staatscourant van het besluit van de betrokken vijf ministers, houdende re gelen in zake de ontvijanding van hier te lande met verblijfsvergunning ge vestigde Duitsers en Oostenrijkers. Het beheersinstituut zal naar aanlei ding daarvan in de eerste plaats een beschikking nemen waarbij aan ge noemde personen collectief de hande lingsbevoegdheid wordt teruggegeven. Aan de personen, die daarvoor vol gens bedoelde regelen in aanmerking komen, zal voorts door individuele ont- vijanding-verklaringen het vermogen worden teruggegeven. Verwachting tot Maandagavond. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Wadden- kust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Later op de dag iets kouder. Twee Leidenaren pleegden roofoverval De Leeuwarder politie is erin ge slaagd de daders van de roofoverval in de coöperatieve zuivelfabriek „Tryn- walden" te Giekerk te arresteren. Na dat zij de directeur hadden overweldigd en hem gedwongen hadden de sleutels van de brandkast af te geven, verdwe nen de mannen, die gemaskerd waren, met het geld en een tweetal fietsen. De politie kreeg te Kimswerd een draad in handen, die leidde naar het adres van twee Leidenaren, die pas on langs uit de gevangenis waren ontsla gen. Het verhoor leverde op, dat zij in de gevangenis kennis hadden gemaakt met enkele Friezen, waarna het plan werd opgevat Friesland tot operatieter rein te maken. De maskers en de te water geworpen rijwielen zijn teruggevonden, terwijl op de mannen een vuurwapen met scherpe patronen werd aangetroffen. Zij zijn na verhoor te Leeuwarden ingesloten. Onzuivere zuiveraars De voorzitter van de commissie van onderzoek naar de anti-Amerikaanse ge dragingen Farnell Thomas, is samen met een der „rechercheurs" van deze commissie opgeroepen voor een „grote jury van beschuldiging" te verschijnen. Zij worden er van beschuldigd op de salarislijst van deze dienst „fictieve" namen van beambten te hebben ge bracht, wier wedden zij opstreken. In het kolenbekken van St. Etienne is het tot ernstige botsingen gekomen tussen de stakende mijnwerkers en de veiligheidspolitie. Rond de mijnen van Couriot, de belangrijkste in dit gebied, hadden de stakers een groot aantal barricaden opgeworpen. Perscensuur in Frankrijk Reuters correspondent te Parijs Ha rold King meldt, dat twee dagen gele den een delegatie van de twee vereni gingen van buitenlandse corresponden ten in Frankrijk door de minister van defensie, Paul Ramadier, ontvangen is, en dat Ramadier bij deze gelegenheid waarschuwde niet zonder machtiging berichten met betrekking tot de verde diging te verzenden. Ramadier zeide, dat ,.de wet zal worden toegepast, volgens welke zware straffen met inbegrip van gevangenisstraf kunnen worden opge legd voor het publiceren of overbrengen van nieuws, dat schadelijk voor de na tionale verdediging zou kunnen blijken te zijn". Pauselijke encycliek Zaterdag heeft de Paus een encycliek uitgevaardigd, getiteld „In Multiplici- fcus". Dit document doet een hernieuwde op roep om te bidden voor de vrede in Palestina. De Paus stelt voor, Jeruzalem qn de heilige plaatsen te internationali seren, zodat de heilige plaatsen, de gods dienstige plechtigheden en de bedevaar ten onder de bescherming van het inter nationaal recht komen te staan. Aan het eind van de middag heeft zich Zaterdag in een bunker in de IJmuiden se duinen een munitieontploffing voor gedaan, die het leven van twee 15-jarige jongens heeft geëist. Een derde persoon, die zich ter plaat se bevond, werd licht gewond. De beide slachtoffers zijn H. Visser uit IJmuiden en D. Kramer uit Santpoort, beide jongens van ongeveer 15 jaar oud. Zij waren met hun vriend J. Hak, eveneens uit IJmuiden, de duinen in ge trokken en vonden er een verroeste handmortier. Ondanks de talrijke waar schuwingen, welke bij herhaling door de autoriteiten zijn gegeven de dui nen bij IJmuiden zijn voor zover het de paden en wegen betreft vrijgegeven, waarschuwingsborden melden echter dat het buiten de paden nog steeds gevaar lijk is sleepten de jongens hun vondst naar een bunker en begonnen tot over maat van ramp onder het apparaat een vuurtje te stoken. Een vermoedelijk in óe mortier achtergebleven granaat of granaatrest is toen tot ontploffing ge komen met het noodlottig gevolg. De derde jongeman, J. Hak, is ge spaard gebleven, vermoedelijk doordat de bunkerwand hem heeft beschermd. Hij werd niet ernstig gewond. Hij kreeg slechts een hoofdwonde en is onmiddel lijk na de ontploffing naar een café in de nabijheid gehold, waar men de poli tie heeft gewaarschuwd. Deze waar schuwde op haar beurt de Rode Kruis- colonne van IJmuiden, welke onder lei ding van de heer A P. Bakker zich di rect naar de bunker spoedde. Er kon echter geen hulp meer worden geboden. Hak is na verbonden te zijn door de politie verhoord en daarna naar zijn woning gebracht. De lijken van beide slachtoffers zijn voor het verrichten van sectie overge' bracht naar het Hoofdbureau van po litie te Velsen. Volgens het Oostenrijks persbureau is de operettecomponist Franz Léhar gis teren te Wenen overleden. Zijn stoffelijk overschot zal opge baard worden in de Stadtpark-kerk te Bad Is hl, welke stad hem kortgele den tot ereburger benoemde. FR£NZ LEHAR operette-koning r-RANS LEHAR behoorde tot degenen. die de roem van de Weense operette niet alleen bevestigden, maar er zelfs 'n moderner tint aan gaven dan de groot meester Strausz. Hij is de geniale vinder van inslaande melodieën welke onmiddellijk burgerrecht verkrijgen bij de luisteraars hetgeen een van de factoren is waarom zijn roem zich zo snel heeft verbreid. Dat zijn operette's repertoire houdend zullen blijven, daarover zal men zich wel niet ongerust behoeven te maken. Ook de instrumentatie van zijn werken is zeer kleurrijk, en vaak vol verrassende effecten. Frans Léhar werd op 30 April 1870 te Komorn (Hongarije) geboren. Hü be gon zijn loopbaan als orkest-violist en werd later ook militair kapelmeester. De componist schreef niet alleen operette's, maar ook liederen, marsen, dansstuk ken, sonaten, enz. Hij heeft een gehele serie operette'^ op zijn naam, o.a. Wie ner Frauen (1902), „Der Göttergatte (1904), „Die Lustige Witwe (1905), „Der Graf von Luxemburg (1909) „Zigeuner- liebe" (1910), „Eva" (1911), „Die ideale Gattin" (1913), „Endlich allein" (1914), .Die Tangoköningin" (1921), „Der Zare- witsch" (1926), „Paganini" (1925), Frie- derike" (1928), „Das Land des Lacheln" (1929) en „Schön ist die Welt" (1930). Deze indrukwekkende lijst getuigt van een grote werkkracht en bovendien had Léhar een vlotte manier van schrijven. Men ontkomt bij sommige operette's, zo als „Der Graf von Luxemburg" dan ook niet aan de gedachte, dat een en ander wel wat te vlot op het papier is geko men. Frans Léhar beheerste het metier echter volkomen en wist precies, wat goed en vooral aangenaam klonk. Daar om was hij wel de meest populaire meester van deze tijd, die er in slaagde zonder grote oorspronkelijkheid de har ten va* millioenen te veroveren, en dit ook na zijn dood door zijn charmante muziek zal blijven doen. Volgend jaar verkiezingen in Engeland De politieke correspondent van het Zondagsblad „News of the World" jieeft verklaard, dat hooggeplaatste leden van de regering de „kwestie overwegen om een algemene verkiezing te houden be gin volgend jaar". De correspondent die zeide dat de grootste geheimhouding werd gehand haafd, voegde er aan toe, dat „gebeurte nissen op de volgende zitting van het parlement, dat deze week opent, wel licht een beslissing zouden kunnen be spoedigen. Een toenemende druk wordt op de ieden van de regering gelegd, door de internationale situatie, het verdedigings programma en de nog zware taak van de wetgeving". Wederom een trein op West Java beschoten Tussen Soekaböemi en Tjiandjoer werd Zaterdagmiddag laat een trein bescho ten. De beschieting had plaats even bui ten Soekaboemi vanuit het zijterrein. Er kwamen ditmaal geen persoonlijke on gelukken voor. Dit is de derde achtereenvolgende dag, dat er in West-Java treinbeschie- tingen worden gemeld. Donderdag wer den bij een beschieting van de sneltrein van Batavia naar Bandoeng twee sto kers en een militair gewond, en Vrijdag #/erden in de sneltrein van Batavia naar Bandoeng acht reizigers gedood, 3 zwaar en 23 licht gewond. Luchtpostarieven voor periodieken De minister van oorlog en marine a.i. heeft thans medegedeeld, dat ook de luchtpostverzending van nieuws-, sport-, kerkelijke-, en contactbladen aan de militairen in Indonesië door uitgevers, verenigingen en thuisfrontcomité's kan geschieden tegen het verlaagde lucht' posttarief. De afzenders dienen daartoe een schriftelijke machtiging te hebben ont vangen van het bureau militaire post zaken van het ministerie van oorlog. Eerst op vertoon van deze machtiging kan de ambtenaar van het post- of hulp postkantoor de bladen ter verzending aannemen tegen contante betaling van bet goedkope tarief van 6.50 per kg. Ook de heer Philippo overleden Het laatste nog in leven zijnde slacht offer van de vliegramp te Prestwick, de heer W. H. Philippo uit Sassenheim, is gisteravond in het ziekenhuis over leden. Hiermede is het aantal slacht offers tot 40 gestegen. Het internationaal comité voor de be studering van Europese kwesties heeft er bij de westelijke mogendheden op aangedrongen terstond aan te kondigen, dat zjj, indien nodig, gewapenderhand souden weerstaan aan „elke poging van de door de Sovjets georganiseerde Duit se troepen om de westelijke zones van Duitsland binnen te komen". Het rapport van het comité, een niet- cfficieel lichaam met Britse. Franse, Bel gische, Nederlandse, Deense en Noorse leden, is aan de regeringen van de vroe gere geallieerde landen aangeboden. In het rapport wordt verklaard, dat er in de Sovjet-zone een Duitse strijd macht is gevormd onder de Duitse veld maarschalk Friedrich von Paulus, wel ke thans driehonderdduizend man telt. Het comité zegt zijn inlichtingen te heb ben van een aantal der „vijftienhonderd manschappen van de strijdmacht van von Paulus, die kortelings in Potsdam zijn aangekomen en aldaar gelegerd zijn". Volgens het rapport zijn er in de Sov jetzone behalve het leger van von Pau lus nog tweehonderdduizend man poli- tietroepen.. De Veiligheidsraad der V. N. zal Dinsdagmorgen in spoedzitting bijeen komen om de toestand in Palestina te bespreken. De Egyptische regering heeft hierom verzocht in een brief aan de voorzitter van de raad. waarin de beschuldiging wordt geuit, dat de Joodse strijdkrachten de jongste voor de Veiligheidsraad bevolen wapenstil stand hebben geschonden. Een woordvoerder van de V.N. heeft te Haifa verklaard, dat de gevechten in Noord-Palestina voortduren en dat de toestand langs het gehele front ernstig is. Waarnemers van de V.N. hebben ge meld, dat een Israëlisch vliegtuig Za terdagavond 17 bommen heeft laten vallen op de dorpen Blide, Meisse Djebel en Houle, over de Libanese grens. Zondag beschoten de Joden Blide met artillerie. Ha ontwapening nog 1 50 Russische divisies In de subcommissie der V.N., die een aantal resoluties over de ontwapening behandelt, heeft Frederik Osborn (VS) gezegd, dat volgens een Frans periodiek de USSR na vermindering der bewapening met een derde, zou beschikken over 150 divisies (afgezien van de 66 divisies der „landen, die met de Sovjet-Unie samendoen". Hiertegen over zouden slechts zes Amerikaanse divisies in West-Europa staan. Hij voegde er aan toe, dat hij niet wist, of de beweringen van de Franse perio diek juist zijn. Malik vroeg daarop, of de periodiek ook vermeldde, hoeveel atoombommen de Verenigde Staten na de inperking der bewapening met een derde zouden overhouden en met hoeveel divisies die bommen gelijk waren te stellen. Juist toen ,orn zou antwoorden, verdaagde de voorzttter de bijeen komst tot heden. UITBREIDING VAN HET GEMENEBEST? Canadese officiële kringen hebben uit drukking gegeven aan de verwachting, dat de gemenebest-conferentie te Londen ae eerste stap was naar een uitbreiding van het gemenebest tot een unie, waar bij niet alleen de Beneluxlanden en Frankrijk doch ook de Ver. Staten aan gesloten zouden zijn. AMERIKAANS VAARTUIG BESCHOTEN. De stafchef van de V.N. te Haifa heeft bij de Joodse regering krachtig gepro testeerd tegen het feit, dat Zaterdag namiddag het vuur is geopend op een Amerikaans schip, de „Mackenzie" van de seindienst van de bestandscommis sie. De woordvoerder van de V.N. heeft verklaard, dat het schip is aangevallen bij het binnenvaren van de haven, maar dat de projectielen hun doel hadden ge mist, en dat het schip zijn reis heeft voortgezet naar de haven. REIZEN DOOR DUITSLAND Automobilisten, die door Duitsland naar andere landen wensen te reizen, worden blijkens informatie van de KN AC hiertoe met ingang van 1 Novem ber weer in staat gesteld, daar van die datum af ook voor toeristen weer door- gang-permits worden verstrekt De radicale echtgenoot Daar hij niet tevreden toos over de wijze, waarop het haar van zijn vrouw geknipt was, is een Londenaar, gewapend met een revolver, een kapperszaak te Mayfair binnengedrongen, onder de uitroep: ,JIoe durft gü het prachtige haar van mijn vrouw zonder mijn verlof aldus te knippen?" Hierna dwong de verontwaardig de echtgenoot, steeds onder be dreiging met zyn wapen, de kap per het hoofd van zijn vrouw ge heel en al kaal te scheren. Deze laatste moest de kapperszaak verlaten, het hoofd bedekt met een sjaal. RUSSELL ....morgen gaat 't beter..., Bertrand Russell, de Britse filosoof, heeft de West-Berlijners verklaard, dat het „niet onredelijk" was te hopen, dat aan het einde van deze eeuw oorlog en armoede uitgebannen zouden zijn, „mits de westelijke mogendheden vast ver enigd en moedig blijven". Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat het mensdom op de drempel stond van een geluk, zo al- nimmer tevoren door menselijke wezens genoten. Doch hij vreesde wel, dat er nog een derde wereldoorlog zou komen alvorens dit bereikt zou worden. Russell werd luide toegejuicht, toen hg pleitte voor aansluiting van Duits land bü een „Westeuropeesch front als een eerste stap naar 'n wereldregering". Nederlands standpunt onveranderd Van officiële Nederlandse züde was op de berichten ten aanzien van een mogelijke spoedige hervatting van de onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek „in dit informele sta dium" geen commentaar te verkrü'gen. Het standpunt, dat eerst de infiltra ties uit de Republiek en de andere be standschendingen dienen op te houden, alvorens de onderhandelingen hervat kunnen worden, blijft van de Neder landse zyde onverkort gehandhaafd, aldus vernam Aneta uit gezaghebben de Nederlandse bron. HET N.V.V. EN DE TEXTIEr,VOORSCHRIFTEN. Het hoofdbestuur van het N.V.V. stuurde aan de minister van Econo mische Zaken het volgende telegram: VerbondsbeStuur van het N.V.V. dringt met klem aan op krachtige maatregelen tegen overtredingen van Utility-voorschriften in de textiel- en confectie-industrie en tegen het niet afleveren van kleding in de goedkope prijsklassen door industrie, groothan del en kleinhandel. Vestigen de aan dacht Uwer Excellentie op grote on-. tevredenheid onder de arbeiders over de wantoestanden, welke terzake be staan en het gerechtvaardigde verlan gen, dat Uwerzijds daaraan een einde wordt gemaakt.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1