Tante Sabine PESSIMISME OVER DE SITUATIE OP JAVA IS GEWETTIGD !n sommige gebieden gaan de mijnwerkers weer aan de arbeid De toekorr stige landbouwpolitiek wordt in studie genomen Bijzondere rechtspleging gaat toch eindelijk definitief verdwijnen grijpt in Abdoelkadir op Schiphol Traangas en knuppels tegen betogers te Stuttgart Griffie-ambtenaar stal en verkocht paspoorten De ioesiand in Frankrijk Bescherming tegen te lage wereldprijzen Thans staken echter de havenarbeiders Hei Radioprogramma VRIJDAG 89 OCTOBIR 1948, Giatermiddai: arriveerde mei het rlleftniJ uit Bata-ria op Schiphol de tffr Abdoelkadir, plaatsvervangend jnitenant-goovernenr-generaal en voor» fitter van de Nederlandse delegatie yaor de onderhandelingen met de Re- pabliek. De heer Abdoelkadir deelde na zijn aankomst op het vliegveld de wachten de journalisten mede, dat wat zijn entslag-aanvrage betreft, ook dit een punt van bespreking met de Neder landse ministers zal uitmaken, zodat bij hierover thans dus nog geen na dere verklaring kon afleggen. Hij wei gerde bijv. ook het motief voor zijn ontslag-aanvrage te onthullen. Abdoelkadir noemde het bericht, dat de heer Stikker naar Indonesië zal vertrekken, goed nieuws. Sprekende over de militaire situatie op Java zei- de hij, dat het pessimisme, dat daar omtrent heerst, volkomen gewettigd is. Enige mededeling over zijn ideeën actie in de Republiek enige wijziging heeft gebracht in de verhouding tus sen de Nederlandse delegatie en de Republikeinse delegatie, antwoordde de heer Abdoelkadir, dat naar zijn mening dit niet het geval is. In het gebied, dat onder controle van de Nederlan ders staat in West-Java, zijn wel com munisten aanwezig, zo zeide hij, maar die zijn in hoofdzaak aanhangers van Tan Malakka en dus tegenstanders, zo als uit de jongste ontwikkeling is ge bleken. van de communistische groep onder leiding van Moeso. Ernest Claes voor het gerecht Woensdag heeft zich voor de Brus selse krijgsraad de Vlaamse schrijver Ernest Claes, auteur van ,.De Witte" te verantwoorden gehad. Hij wordt er van beschuldigd de politiek van de vij and te hebben gediend, door het toe staan van interviews aan pro-Duitse kranten en door collaboratie op cultu reel gebied. Ernest Cleas ontkende de waarheid van deze beschuldiging. De behandeling wordt op 22 November voortgezet. Enige mededeling over zijn ideeen De -Amerikaanse Duitse politie Itrent de komende onderhandelin- te Stuttgart liep gisteren met de ba- «n met de Republikeinen kon nij J0net op hct geweer en maakte ge" niet geven. Ook dit noemde hij een runt waarover hij eerst grondig zal zijn ingelicht na zijn besprekingen in Den Haag. Hij kon derhalveevenmin zeggen hoe lang zijn verblijf hier zal duren. Het is niet onmogelijk, dat hij tezamen met Dr. Beel naar Indonesië zal terugkeren. Uiteraard werden nog enkele vra gen gesteld over het ontslag van Dr. van Mook en de geruchten, die daar- emheen in omloop zijn gekomen. Ab doelkadir deelde mede, dat de heer van Mook persoonlijk alle hoge ambtena ren in Batavia heeft verzocht in func tie te blijven. Hij sprak als zijn ver wachting uit, dat Dr. van Mook zich na November in ons land en wel ver moedelijk in Bilthoven zal vestigen. Op de vraag of de communistische Voor de arrondissementsrechtbank te Haarlem verscheen een negentienja rige ambtenaar van de provinciale griffie, die ervan beschuldigd werd paspoorten te hebben verduisterd en deze te hebben geleverd aan verschil lende particulieren. In totaal stal de jongeman elf blanco paspoorten, die hij zelf met de nodige stempels „pas klaar" maakte. Hij beschikte zelfs over het stempel met de handtekening van de commissaris der Koningin. De afne mers waren smokkelaars en wielren ners, die op legale wijze niet aan een pas konden komen. De ambtenaar, die zoals ter zitting bleek niet uit grof winstbejag had gehandeld, liet zich op een gemakkelijke manier ompraten. Hij kreeg wat geld, sigaretten, een hor loge en dergelijke voor zijn diensten en werd door enkele van zijn klanten gefêteerd in restaurants. Er werd ter zitting de verwondering over uitge sproken dat de controle op de griffie zo slecht was, dat deze jongeman zijn verduistering telkens weer kon plegen zonder dat het ontdekt werd. De officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Enkele afnemers van de valse pas poorten stonden ook terecht. Een Zut- phense koopman, wien door de burge meester van Zutphen een pas gewei gerd was, omdat hij als smokkelaar bekend stond, had de jonge Haarlem mer bewerkt en zes paspoorten losge kregen. Wegens omkoping en heling eiste de officier een jaar tegen hem. De rechtbank vond geen termen om deze verdachte in vrijheid te stellen. Een wielrenner uit Assendelft, die enkele passen had „doorverkocht" aan andere renners en daaraan nog had verdiend, hoorde eveneens één jaar tegen zich eisen. Een motorrenner die zich voor 35 gulden een pas had aan geschaft kwam er genadiger af: tegen hem werden drie maanden geëist. Uit spraak over veertien dagen. bruik van traangas en knuppels toen i drie tot vier duizend demonstranten j door de hoofdstraat marcheerden en winkelruiten ingooiden. De mars volg- de op een openluchtdemonstratie van meer dan 30.000 arbeiders, tijdens wel ke werd geprotesteerd tegen de stij gende prijzen en gevraagd werd om loonsverhogingen. Alvorens het bevel tot het gebruik van traangas en knup pels werd gegeven, waren twee Ameri kaanse soldaten met messen gewond. Volgens ooggetuigen kwam de rel op volkomen ongeorganiseerde wijze tot stand en hadden opgeschoten jongens van het type, dat zwarte sigaretten bij de stations verkoopt, er een veel groter aandeel in dan de terugkerende demonstranten. Moeder liet haar baby aehter in bioscoop Op 2 September JJ. werd in de bui- tenhal van het Apollo-theater te Den Haag een tweejarig jongetje gevonden. Identificatie was niet mogelijk, het kind was slechts schamel gekleed en sprak een brabbeltaaltje. Na de oproep van de politie meldde zich niemand. In Rotterdam wist de politie enkele dagen later de 28-jarige Aagje de B aan te houden, die de moeder van het kind was. Gistermorgen stond zij te recht voor de arrondissementsrecht bank in Den Haag. Nadat haar man uit zijn internering was ontslagen, de man was NSB-er. verkocht hij al het huisraad. Geen uit weg meer wetend heeft zij toen het kind achtergelaten in de hoop. dat an deren zich er over zouden ontfermen. Haar man heeft de president thans ge schreven. dat hjj haar wel terug wilde hebben. Zij vond het goed. De substituut-officier van justitie, mr. Tonchens eiste een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden met aftrek. Ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag werd Woensdagmiddag de bekende koor-dirigent Fred. Roeske in het American Hotel te Amster dam gehuldigd. Sem Dresden feli citeert de jarige (rechts). VONNISSEN TEGEN DUITSE OFFICIEREN Veldmaarschalk Wilhelm von Leeb belegeraar van Leningrad, is door het tribunaal te Neurenberg veroordeeld j tot drie jaar gevangenisstraf. Hij heeft deze tijd al in gevangenschap doorge- j bracht en zal onmiddellijk vrijgelaten i worden. Veldmaarschalk Georg von Kuechler. bevelhebber van een leger groep in Frankrijk en Rusland, werd tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Andere officieren kregen straffen van 5 tót 15 jaar. Aanvragen van brandstollen bij tijdelijk verblijl j Het CDK deelt ons mede, dat van 1 November af bij de plaatselijke difctri- butiediensten bonnen voor brandstoffen kunnen worden aangevraagd voor per sonen, die wegens hun werkzaamheden tijdelijk op kamers wonen in een an dere gemeente dan waar zij in het be volkingsregister zijn ingeschreven. Bij de aanvraag moet een verklaring van de werkgever van de betrokken kamer huurder worden overgelegd betreffen de de duur van het tijdelijk verblijf. Hetzelfde geldt voor tijdelijk hier te lande verblijvende personen, in welke gevallen de paspoorten moeten wor den getoond, alsmede bij inkwartiering van militairen. In al deze gevallen moet de aanvraag worden ingediend door de kamerver huurder. BOLLENSMOKKELAARS BERECHT De Haarlemse economische rechter heeft een zaak behandeld van bloem bollensmokkelarij naar Engeland, waarbij twee broers, een uit Beverwijk en een uit Heemskerk, betrokken wa ren. Zij knoeiden met „gezondheids certificaten", die werden aangevraagd voor veel kleinere hoeveelheden dan in werkelijkheid het land uitgingen. Tegen de Heemskerker werd zes maan den en tegen de Beverwijker een jaar gevangenisstraf geëist, met onmiddel lijke gevangenneming. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft besloten en kele deskundigen op het gebied van de landbouw en van de economie uit te nodigen zitting te nemen in een commissie, welke dit hoofdbestuur van advies zal dienen nopens de uitvoer baarheid van enige maatregelen. Het zijn de heren prof. dr. ir. G. Minder- houd, voorzitter, dr. J. Horring, dr. H. J. Frietema, ir. J. S. Keyser, prof. Westrate en prof. van Borkum. Als secretaris-rapporteur zal optreden drs. F. W. J. Kriellaars. De commissie is verzocht om, uit gaande van een tweetal praemissen, namelijk: 1. de landbouwgrond moet in Nederland (en straks in de Bene- luxlanden) intensief worden gebruikt: 2. alle behoorlijke rationeel verrichte arbeid in de landbouw moet op een redelijke wijze beloond worden en De overgang van de bijzondere rechts pleging naar de gewone justitie begint haar beslag te krijgen. Het Directoraat- Generaal van de Bijzondere Rechtsple ging zal op 1 Januari 1949 ophouden te bestaan. De Bijzondere Gerechtshoven in 's-Hertogenbosch en Leeuwarden zullen vermoedelijk in Januari 1949 op geheven worden, die in Arnhem en Den Haag waarschijnlijk in April 1949 en dat in Amsterdam vermoedelijk nog in de eerste helft van het volgend jaar, hoewel dat nog nader bepaald moet worden. Over de Bijzondere Raad van Geen gespleten haar- punten meer. want POINTFIX voedt het haar van binnepuif en maakt het glan zend en gezond. Regelmatig, dochzumig gebruiken Cassatie valt op het ogenblik echter nog niets te zeggen. Met de geleidelijke overbrenging van de berechting der politieke delinquen ten van de bijzondere rechtspleging naar de gewone rechter is een grotere rechtswaarborg verkregen, hoewel nog geen volledige gelijkheid van rechts bedeling bestaat. Intussen is de bijzondere rechtsple ging wel heel hard nodig geweest. Als de politieke delinquenten namelijk van de aanvang af door de commune justi tie waren berecht, dan zou daarmede waarschijnlijk een periode van twintig jaar gemoeid zijn geweest! Dat zou wel geen enkele politieke delinquent ge wenst hebben. Er moest een compro mis gezocht worden tussen de rechts waarborg en de snelheid van de rechts pleging: vandaar indertijd de invoering van de bijzondere rechtspleging. Deze kan echter niet altijd voortduren. Over enige tijd zal zij geheel verdwijnen. Wat de economische collaboratie be treft, zijn de ernstigste gevallen aange houden. Zij zullen per bedrijfstak be recht worden. Onder ernstigste geval len verstaat men die gevallen, waarin de collaborateurs met 'n zekere vreug de hulp aan de vijand hebben verleend. Mr. H. J. Woltjer, hoofd van de af deling Algemene en Juridische Zaken van het Directoraat-Generaal van de Bijzonde. Rechtspleging en mej. mr. J. M. R. Romeyn, hoofd van het Bu reau Coördinatie van dit Directoraat- Generaal hebben dit medegedeeld op 't congres van het Landelijk Comité voor Rechtszekerheid, dat in Den Haag ge houden is. deze beloning dient in een gepaste verhouding te staan tot de belonin gen in andere bedrijfstakken; 3. te on derzoeken, welke landbouwpolitiek (natuurlijk slechts in hoofdlijnen aan gegeven) het meest geschikt is ter veiligstelling van de inhoud dezer beide praemissen en tot bereiking van de grootst mogelijke economische wel vaart van boeren en landarbeiders. Uiteraard zal de Commissie bij het fangeven der te volgen landbouw politiek rekening moeten houden met de gevolgen en consequenties hiervan voor het economische leven van het gehele land en met de mogelijkheid om deze politiek in het kader der ko mende economische unie met België en Luxemburg en van de internationaal gemaakte afspraken te kunnen door voeren. In het bijzonder zal de commissie haar aandacht moeten wijden aan de béste wijze van bescherming van de Nederlandse landbouw tegen even tuele voor de Nederlandse produ centen te lage prijzen op de wereld markt, waarbij dan speciaal de ver houding akkerbouw-veehouderij onder het oog genomen dient te worden. De commissie is verzocht, de resultaten van dit onderzoek in een rapport neer te leggen. Resolutie inzake Negeb- bestand Engeland en China hebben in een ge zamenlijke resolutie voorgesteld een commissie te benoemen, samengesteld uit vertegenwoordigers van de „Grote Vijf", België en Columbia, om met spoed rapport uit te brengen over de vraag, welke maatregelen genomen moeten worden, iniden aan het bevel tot het staken va| de vijandelijkheden in Palestina geen gehoor wordi gege ven. Bij het aanbieden van de resolutie waarschuwde Cadogan (Engeland) de Joden met de volgende woorden: „Zelfs indien wij theoretisch veronder stellen, dat zij uit wettige zelfverdedi ging de posities hebben veroverd, die zij thans in de Negeb bezitten, kunnen zij niet verwachten, dat zij deze mogen behouden". Hij sprak de hoop uit, dat de Veiligheidsraad hoofdstuk zeven van het handvest niet zal behoeven toe te passen. Het gebied rond de Noordfranse steden Buray, Auchel en Bethune werd door troepen omsingeld. Sirenegehuil riep de stakende mijnwerkers op uit hun huizen. Ook zouden grote troepen- vonvooien op weg gegaan zijn uit Rijssel naar Lens. Aan de oproep tot een staking van 24 uur in het depar tement Gard werd algemeen gevolg gegeven, met uitzondering van de ambtenaren. Dertigduizend man troepen, die het centrum van de noordelijke steenkool- gebieden binnentrokken, hebben 30 mijnen van stakers gezuiverd zonder ernstige voorvallen. Een woordvoer der van het ministerie van binnen landse zaken heeft verklaard, dat het aantal naar het werk terugkerende mijnwerkers in Midden-Frankrijk (.verleden week het toneel van hevige strijd met de politie) nog steeds groeit. In Lotharingen, in Oost-JFrankrijk, is bijna driekwart van de mannen terug. Havenarbeiders hebben geweigerd steenkool te lossen in 10 Franse Atlan tische havens, van Duinkerxen tot Bordeaux, alsook te Marseille en Tou- lon. Meer dan 25 met steenkool ge laden schepen werden tegengehouden, waaronder twaalf te P.ouaan. Australié wil Fanny zien De Australische Athletiek Unie heeft Fanny Blankers-Koen telegrafisch in overweging gegeven haar beide kinde ren mee te brengen naar Australië, te vens verklarende dat de dames-athle- tiekbond de onkosten zou betalen. Mevr. A. F. Magee. secretaresse van de dames-athletiekbond verklaarde in verband hiermee dat nu niets meer aan de trip van mevr. Blankers-Koen naar Australië in de weg schijnt te staan. Zij voegde hieraan toe: „Mevr. Blankers-Koen zal gelegenheid hebben Amerika te bezoeken nadat ze in Australië opgetreden is". Mevr. Blankers-Koen heeft gister avond aan het ANP medegedeeld, dat zij beslist niet naar Australië zou gaan, zelfs al konden de kinderen mee. Het overladen program vormt een onover komelijk bezwaar. Zij zou er veel te veel wedstrijden moeten lopen en het zou een vreselijk gesjouw met de kin deren worden. Wie zou op ze moeten passen? „Dit is gaQji doen", zei de Olympische kampioene, „al zou ik graag naar Australië willen". In het kolenbekken van de Lolre hebben de Franse troepen thans de mijnen van Villier» bezet en de veiligheidsinstallaties weer in wer king gesteld. Rijnovereenkomst gesloten De 'Britse en Amerikaanse gower- neurs voor Duitsland hebben thans hun goedkeuring gehecht aan da overeenkomst tussen België en Ne derland enerzijds en de Brits-Ameri kaanse zone anderzijds over het we derzijds gebruik van de Belgische en Nederlandsche havens en over* de ge meenschappelijke scheepvaart op de Rijn. De onderhandelingen, die thans rot dit resultaat hebben geleid, zijn reeds in 1945 begonnen. Voortaan zullen Nederlandse en Belgische schepen het recht hebben voor handelsdoeleinden de Rijn en zijn zijrivieren te bevaren, gebruik te maken van de rivierhavens en zich te bedienen van de kanalen, die deze waterwegen onderling verbinden. Duitse schepen zullen toegang hebben tot de waterwegen, kanalen en ha vens van Nederland en België Deze overeenkomst is geldig voor de duur van drie maanden, na afloop waarvan zij verlengd kan worden. CANADA ZAL HELPEN. De Canadese minister van buiten landse zaken heeft verklaard, dat Ca nada Amerika en Engeland en de lan den van de Benelux ervan heeft ver wittigd, dat het bereid is met deze en andere noord-Atlantische staten on derhandelingen aan te knopen met het denkbeeld een regionaal veilig heidspact te sluiten. Haarlem vanal Maandag zonder tram De Haarlemse tram rijdt op haar laatste wielen. Reeds zijn alle voor zieningen in de stad getroffen, om Maandag de bussen in te schakelen op de routes, die thans nog door de tram worden bereden. Zondag neemt Haarlem afscheid van zijn tram. De laatste rit van de stadslijnen gaat ge paard met enige plechtigheid. Zoals bekend heeft de vervanging van de tram door bussen veel voeten in de aarde gehad, en wat betreft de lijn Haarlem-Leiden heeft zelfs de minis ter de knoop moeten doorhakken. De bollendorpen zijn nog steeds voor een deel zeer ontstemd over de vervan ging, die, in tegenstelling met de Haarlemse stadstram, pas over en kele maanden ingaat. ROMAN VAN MARIA SAWERSKY „Prachtig, waarde heer. Je krijgt. **n extra fooi van me. Rijd nu eerst Rog maar een eind door en zorg er voor, dat je over een half uur, van de rndere kant komende, hier weer terug bent. Net als nu. Ik zal je dan wel tveer waarschuwen om te stoppen „Komt in orde, meneer Schuch! ..Karei! Karei!" klonk nog steeds van Verre Irene's angstige stem en nu aar- lelde Kareltje niet langer. Als een baas draafde hij door het bos, waar bet licht, dat uit de hut naar buiten vtel, hem de weg wees. Irene ontving hem met open armen >-Ikik, ach, ik heb me zo alleen Bevoeld. En ik heb me zo ongerust Gver je gemaakt". •■Maar schat, ik moest toch de weg zoeken...." „Het heeft zo vreselijk lang geduurd En 't kan me niets schelen, of er een weg is of niet. Ik laat je nu niet meer gaan. Het is zo verschrikkelijk donker: je zou een ongeluk kunnen krijgen.... De dappere Schuch had in Afrika v/el veel donkerder nachten meege maakt. Ze hadden hem nooit enige angst in geboezemd. maar hij was wel zo ver standig om dat te verzwijgen. Hij nam Irene in zijn armen en stelde haar ge rust. „Ik heb de weg gevonden, liefste. Het heeft wel even geduurd, doordat ik aanvankelijk juist de verkeerde kant uitging, maar tenslotte had ik toch geluk. Kleed je nu maar aan en kom mee. We zullen stellig wel een auto vinden. Er is genpeg verkeer en een of andere vriendelijke chauffeur zal zich zeker over twee verdoolde schapen willen ontfermen". Irene's kleren waren door de warm te vrijwel gedroogd. Haastig verkleed de ze zich. terwijl Karei bescheiden in de deuropening ging staan en naar buiten staarde. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Plano duo VPRO: 7,30 Nederland en zijn ge westen 7,50 Tien voor acht 8.05 Franse werken 8,30 „Midden in de we reld" VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9,30 Kermis der ijdelheid 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Van. daag'' 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Omroep-Kamerorkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten orn 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Het or kest zonder naam 6,30 Franse lyriek 7,15 Parade van de zonnestralen 7,30 Uit het land van hertog Jan 8,05 De gewone man 8,12 Oostenrijks volkslied 8,15 Oostenrijk en de wereld 8,25 Weens programma 9,20 Toespraak 3,25 Symphonie 10,35 Culturele voor dracht 10,45 Avondgebed 11,15 Weens Schrammel-orkest VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Lichte morgenklanken 12,00 Lunchcon cert 10,00 Voor de Strijdkrachten 1,30 Malando 4,15 Amerika zingt 6,15 Vo cale ensembles 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 „Wat doet de kerk?'- 7,45 Voor de Nederlanders in Duitsland 8.05 Dingen van de dag 8,15 Promenade-or kest 9,00 Socialistisch commentaar 9 15 De winkel van Sinkel 10,00 Vindo- bona Schrammel'n 10,25 De mens en zijn liefhebberijen 10,40 Miller-sextet 11,15 Dansmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 12,33 Amusements-orkest 1,25 Amuse- ments-orkest (vervolg) 2,20 Engelse les 3,50 Sllvester-trio 6,00 Septet Johnny Ombach 6,30 Journal'stiek weekover zicht 6,45 Wie weet hoe deze plaat heet? 7,15 KRO-disco show 8,05 De gewone man 8,12 Spaanse dansen 8,20 Licht baken 8,50 Een plaat uit vele duizen den 9,00 Negen heit de klok 9,45 Wie neemt de handschoen op? 10,00 Weekend-serenade 10,30 Actualiteiten 10.45 Avondgebed 11,15 Avondconcert „Ik heb de rest van de koffie nog voor je warm gezet, Karei", zei Irene zacht. „Drink nog een kop vóór we weggaan. Wie weet, hoe lang we nog moeten wachten". Op dat ogenblik bekroop Kareltje iets van schaamte over de comedie, die hij had opgevoerd, maar hij kon daar aan slechts uiting geven door Irene op nieuw in zijn armen te nemen en ha„r innig op de mond te kussen. Daarop trok hij haar met zich mee. Hij maakte een kleine omweg om haar op een dwaalspoor te brengen, maar tenslotte bereikten zij toch het kilometerpaaltje „Ga hier zolang zitten, liefste, dan zal ik eens kijken, of ik een wagen kan op duiken". Mijlen in de omtrek scheen echter geen wagen te bekennen en Irene voel de haar ongerustheid terugkeren. „Wie weet, of ze ons hier wel zullen vinden. Karei?" „Wees maar niet bang. schat; dit is in ieder geval een weg met vrij veel verkeer" „Daar ziet het anders niet naar uit." „Ook goed, dan keren we naar onze hut terug en wachten daar tot mor gen", stelde Kareltje voor. „Hm. ja, als 't niet anders kan", zei Irene, ongewoon toegeeflijk. Zover behoefde het echter niet te komen, want op hetzelfde ogenblik klonk in de verte het geluid van een motor. Kareltje ging midden op de weg staan, zwaaide met z'n armen en toen hij in het licht van de schijnwer pers kwam, verminderde de naderende auto al spoedig vaart om tenslotte vlak voor hen te stoppen. „Wat is er aan de hand?" vroeg de bestuurder, overeenkomstig de afspraak. „We zijn verdwaald", verklaarde Kareltje met een effen gezicht. „We komen uit de badplaats. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn ons daarheen mee te nemen?" „Tja. ik weet eigenlijk niet. of ik dat wel mag doen", aarzelde de man aan het stuur. „Ik ben maar chauffeur; de wagen is van m'n patroon. Ik weet niet. of die het wel goed zou vinden." „O, die zal er zeker geen bezwaar tegen hebben, want ik ben in gezel schap van een dame. Kom eens hier. Irene." Irene trad verlegen in het licht van de schijnwerpers. „Nou, dan zal ik 't maar riskeren", bromde de chauffeur. Stapt u dan maar in!" Het verdwaalde paar klom achter in de auto en Irene slaakte een zucht van verlichting. „Hoe laat is 't eigenlijk, Karei?" „Tien uur, liefste". .Hemeltjelief, dan hebben ze in 't hotel allang gdineerd. Ze hebben ons natuurlijk gemist, mama zal dood on gerust zijn. Endan zijn we stellig niet vóór middernacht thuis. We heb ben zo'n geweldig eind gereden!" Inderdaad hadden ze geruime tijd in de auto gezeten en Schuch had het, door kris kras over alle mogelijke we gen te rijden, doen voorkomen, alsof ze een zeer grote afstand hadden af gelegd. maar in werkelijkheid was dit geenszins het geval. Nu echter kostte het hem moeite zijn verloofde gerust te stellen. „De chauffeur neemt natuurlijk de kortste weg. Dat zal heus zo lang niet duren". De chauffeur dacht er evenwel niet aan de kortste weg te nemen, want dan zou hij binnen een kwartier thuis zijn geweest. Hij vermoedde wel zo onge veer, waar het om ging en hij wilde, als plichtsgetrouw man, de toegezegde extra fooi ook werkelijk verdienen. Daarom reed hij nog een paar maal om de stad heen en zette vervolgens koers naar een, in de nabijheid gele gen dorp, waar hij zelf een meisje had, dat hij nog vlug even een goede nacht rust wilde wensen „Ik moet hier even benzine inne men. meneer", verkondigde hij, om daarna haastig in de duisternis te ver dwijnen. Karei Schuch nam Irene's kille han den in de zijne. „Heb je 't koud. liefste?" vroeg hy hartelijk. „Een beetje...." Kareltje wikkelde Irene in een plaid en sloeg zijn arm om haar middel. Hij voelde, hoe de anders zo koele Irene zich tegen hem aanvlijde. Het scheen werkelijk, alsof hij met zijn drastisch optreden alle trots en hoogmoed in haar gebroken had, (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3