Interpellatie-Luijckx bracht geen verrassingen GEMEENTERAAD DEN HELDER Techniek en tactiek vaji 't voetbalspel Definitieve afsluiting van het zwemseizoen 1 Punt 22: onverwachte surprise Causerie Ir. v. Emmenes De heren op de publieke tribune (het waren er vrij veel gisteravond), en met hen waarschijnlijk verscheidene raadsleden, hadden niet kunnen vermoeden dat de raadsagenda nog andere interessante pusten bevatte dan bijvoorbeeld de interpellatie-Luijckx. Het stond er ook zo dood-nuchter, zo argeloos, zouden we haast zeggen; midden in een lange reeks voorstellen hield zich verscholen het punt 22, het voorstel tot vaststelling van de 5e wijzigingsbegroting der gemeente, dienst 1947. Over het algemeen schijnen de raadsleden een dergelijk voorstel te schuwen als de ratten een zinkend schip, want het wordt meestal in een ijltempo doorgehamerd. Dit punt 22 echter had een overeenkomstige uitwerking als een landmijn in een lusthof. Het gaf aanleiding tot een lange discussie tus sen mr. Mulder enerzijds en het college anderzijds, over de uitgaven die ver leden jaar werden gedaan voor ontvangsten ten raadhuize en dergelijke. De interpellatie-Luijckx daarentegen was minder sensationeel dan menigeen zal hebben verwacht. Zij bracht weinig nieuws, al gaf zjj aanleiding om opnieuw het vraagstuk van de wederopbouw op samenvattende wijze te behandelen. De interpellant kwam niet met ernstige critiek, en wanneer deze er was dan werd deze gelanceerd in de vorm van prettig gestelde vragen, waarop vanachter de groene tafel op even prettige wijze werd geantwoord. Voor het zover was, kwamen eerst men bij jubilea en dergelijke. Mr. Mui tal van andere punten aan de orde. Een hele collectie ingekomen stukken kon voor kennisgeving worden aangenomen. Een crediet van f 92.153 werd verleend voor het leggen van water- en lichtlei- dingen in verband met de bouw der Oostenrij've woningen en voor het ver zwaren van de gastoevoerleiding naar Huisduinen. De Verordening op de verkoop van bevroren vlees werd in getrokken, evenals de Verordening re gelende het vorderen van persoonlijke diensten. Het woningonderzoek, waar toe de raad op 14 Januari 1947 besloot, zal om technische redenen voorlopig worden uitgesteld. De onderwijzer A. IJska werd overgeplaatst van school 4 naar het V. G. L. O. Enkele wijzi gingen werden aangebracht in het Re glement voor de schoolvergaderingen aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, buitengewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onder wijs. Het schoolgeld voor de lagere landbouwschool werd verhoogd van f 10 per jaar tot f 20 per jaar, al had den de heren Kistemaker en Van de Veer het oude bedrag liever gehand haafd gezien. De onderwijzer M. H. Veen werd overgeplaatst van school 10 naar het V. G. L. O. Het bestuur van de school vereniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" kreeg de gevraagde mede werking voor de aankoop van leerboe ken, natuurkunde-instrumenten, school banken, kokosmatten en spelmateriaal. De Stichting „Het R. K. Onderwijs" kreeg de gevraagde medewerking voor de aankoop van leerboeken ten behoe ve van de jongensschool. De vijf zit ting hebbende leden van de commissie van advies, bedoeld in de Woonruim- tewet, werden herbenoemd, en ook de overige benoemingen (door ons aangekondigd in vorige edities) wer den overeenkomstig de voorstellen van B. en W. verricht. Voorts werd tot de voorgestelde verbouwing van de oude ambulance-auto besloten. Van gemeentewege was destijds een schrijven gericht aan de gebr. Smit om bepaalde verbeteringen aan een hun toebehorende woning aan te brengen. Hiertegen was een bezwaar schrift ingekomen, hetwelk B. en W. voorstelden ongegrond te verklaren, omdat volgens de wet dergelijke aan schrijvingen nu eenmaal aan de ver huurder moeten worden gericht, afge zien van de vraag of de kosten der verbeteringen voor rekening van ver huurder of huurder moeten komen. Dat laatste is een civielrechtelijke aan- gelegepheid. Overeenkomstig het voor stel van B. en W. werd besloten, al gaf de heer Prins in overweging, eens na te gaan of de verordening niet zodanig kan worden aangevuld, dat de huurder kan worden aangeschreven voor het herstellen van schade, die door hem werd aangericht. Wethouder Van dei- Vaart zeide, dat dit practisch onuit voerbaar is. Het moet zo zijn, dat de huiseigenaar zijn huis zo goed mogelijk bewoonbaar houdt, en dat de huurder met de nodige omzichtigheid omspringt met het eigendom van een ander. Gestemd moest worden over het voorstel tot toepassing van de Wet op het rechtsherstel van overheidsperso neel, ten aanzien van de onderwijzer J. Elion. Deze was in bezettingstijd ont slagen, maar na de bevrijding weer bij het onderwijs gekomen. Op 29 Juli 1947 besloot de raad hem geen schade vergoeding wegens salarisderving te geven, omdat de heer Elion over de bewuste periode elders meer inkom sten had genoten dan hij bij het on derwijs zou hebben ontvangen. De mi nister had echter medegedeeld, dat de schadevergoeding per jaar moest wor den bekeken, omdat de onderwijzers- salarissen jaarlijks met het rijk wor den verrekend Over de fehele periode had de heer E'ion we'is waar meer verdiend, maar in het eerste jaar was hij tekort gekomen. D't tekort diende te worden bi j «"-nas1. De raadsleden Ran, Prins en Bakker vo-den dit on redelijk. maar de voor'itter en wet houder Van Loo lichtten toe dat het onjuist zou zijn om af te wijken van een landelijke regeling, daar dit on billijkheden zou kunnen meebrengen. De heer F,ijkers was het hiermee eens. Het voorste1 werd in stemming ge bracht. Tegen waren de heren Ran, Luijckx en Prins, zodat het met 18 te gen 3 stemmen werd aangenomen. Een addertje. Zodra punt 22 ter tafel kwam, dook een veniinig addertje onder het gras vandaan. Het bleek, dat de wijziging in de begroting over 1947 betrekking bad op de gemaakte nitraven voor ontvangsten ten raa*'h,,'z<*. De heer Mulder had althons geï-f—«neerd naar de oorzaken waardoor h-t begrotings bedrag va" t lono met f 1*38 was over schreden. Alleen reeds de receptie ter gelegenheid van Prinses Marijke's ge boorte had f 1300 gekost, en de rest was uitgegeven aan andere ontvang sten en voor de bekostiging van bloe der drong op de uiterste soberheid l aan. Vooral vond hij het niet nodig dat rijksambtenaren, die hun reis- en verblijfkosten in rekening kunnen bren gen, van gemeentewege op een lunch werden onthaald. Burgemeester Ritmeester ging hier fel tegenin. „Nu lijkt het buitenge woon flink van mr. Mulder (deze in terrumpeert: „Ik verwacht een fat soenlijk antwoord, burgemeester!"), maar wat deed mr. Mulder zelf toen hij nog wethouder was? Ik wist wel, dat hij met deze opmer king zou komen. Het is in 't algemeen zeer gewenst, dat wij de heren die hier komen, behoorlijk ontvangen. Natuur lijk moet zuinigheid worden betracht. Wanneer men van overheidswege be zwaar mocht maken, dan zullen B. en W. de kosten zelf wel betalen. Wie bo ter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan!" De heer Van der Vaart voegde daar aan toe, dat bij belangrijke jubilea het gemeentebestuur graag zijn belangstel ling toont. Het jaar 1947 kwam wat dit betreft met verrassingen. Er zijn ook verscheidene malen gasten in Den Hel der geweest, die het gemeentebestuur niet met lege handen tegemoet kon treden. De wethouder noemde in dit verband de Commissie voor de Zuider- zeesteunwet, de cursisten van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart en de groep Engelse architecten. Natuurlijk ligt ergens een grens, maar men moet de bepaling van deze grens in goed vertrouwen aan het college van B. en W. overlaten. Mr. Mulder was door het antwoord van de heer Van der Vaart meer be vredigd dan door dat van de voorzitter „Ik kwam met een zakelijke opmer king, maar U bent in Uw antwoord te persoonlijk geweest. Overigens vind ik het ongepast van de ambtenaar, die onmiddellijk heeft doorgegeven dat ik bepaalde inlichtingen had gevraagd, anders had U op mijn vraag niet voor bereid kunnen zijn!" De heer Van der Vaart was het hier mede niet eens. Zijns inziens moesten de raadsleden feitelijk hun informa ties bij het college betrekken. Een raadslid is in de afdelingen van de secretarie evenveel buitenstaander als ieder ander burger. De betrokken ambtenaar heeft niet gefoudeerd, en het zou zelfs niet misplaatst zijn ge weest wanneer hij eerst aan de wet houder had gevraagd of hij de inlich ting kon verstrekken. De heer Mulder wees erop, dat hem in 14 jaar tijd nog nimmer een infor matie was geweigerd. „Alleen omdat het toevallig dit punt betreft, wordt het mij kwalijk genomen". Na een gemoedelijk en objectief woord van de heer Luijckx, werd de discussie door de voorzitter gesloten met de woorden: „U kunt over alle in lichtingen die U wenst, blijven beschik ken, maar een ambtenaar moet zijn wethouder kunnen inlichten. De ge meentewet zegt, dat B. en W. verant woording schuldig zijn aan de raad en niet aan de raadsleden persoonlijk. Interpellatie. Als inleiding tot de interpellatie- Luijckx kon beschouwd worden het voorstel betreffende de proefneming met montage-woningen. De heer Prins had zich erover verwonderd, dat de grond waarop deze huizen komen te staan, nog steeds Rijkseigendom is. De heer Mulder maakte zich bezorgd over de plaats waar eventueel de andere 96 montage-woningen zullen worden ge bouwd. De heer Van der Vaart deelde mede, dat de grond binnenkort in ge meente-eigendom zal overgaan; dit is een louter administratieve kwestie die geen enkele vertraging meebrengt. Wanneer de bou*v van het grote com plex montage-woningen doorgaat, zul len deze ergens buiten de linie komen te staan, daar alle grond binnen de linie reeds een bestemming heeft. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Prins verklaarde de heer Van der Vaart, dat 't gemeentebestuur elk par ticulier initiatief op het gebied van de woningbouw met beide handen aan grijpt. Het was precies tien uur, toen de heer Luijckx opstond voor het houden van zijn interpellatie. Het was precies twaalf uur toen de debatten hierover werden gesloten. Wij zullen hetgeen in die twee uur werd gesproken, zeer kort moeten samenvatten. Het meeste van hetgeen aan weerszijden van de groene tafel naar voren werd gebracht, had reeds eerder in de raadszaal geklonken, zij het ook niet allemaal in één en de zelfde vergadering. De heer Luijckx hield zijn interpellatie aan de hand van de vragen, die hij indertijd schriftelijk had gesteld, en waarop B. en W. ook schriftelijk hadden geantwoord. Hij lichtte deze vragen thans wat nader toe, daarbij o.m. het volgende in over weging gevend: De bouwrijpe grond had eerder kun nen worden benut. In Velsen was men met de bouwprijs uitgekomen door de woningen zeer sober op te zetten. Nu de marine hier weer is, moet op voor rang worden aangedrongen. Door een soepele toepassing van de bouwveror dening kan de m3-prijs worden ge drukt. Bouwaanvragen moeten vlotter worden behandeld. De gemeente moet haar aannemers in meer termijnen be talen en de laatste grote post niet vast houden tot ook het allerlaatste werk is verricht. Waarom komt men hier met de maximum m3-prijs niet uit? De ge slaagden van de metselaarscursus moe ten niet door hun bekwamere collega's aan het z.g. „schone werk" worden ge zet. Het is gewenst dat de geslaagden, die wegens gebrek aan werk elders (bijv. op de werf) in dienst zijn geko men, weer in het metselaarsvak gaan wanneer de werkobjecten loskomen. De cursus moet in ieder geval doorgaan. Kunnen de aannemers niet worden ver plicht, eerst hun onderaannemers te be talen, alvorens zij hun laatste termijn van de gemeente ontvangen? Wanneer wordt het werk aan de Houwingsingel hervat? Is er voldoende samenwerking tussen de planologische dienst en de technische dienst? Hoe staat het met de plannen voor Oud Den Helder en de Kanaalweg? Wat zijn het voor barak ken, die op het gemeentelijk opslag terrein liggen? Het wordt tijd, dat de Wij specialiseren ons op het gebied van SPUITWERK. Informeer eens even bij: Schildersbedrijf K. MEIJER, Schagenstraat 25 Tel. 3301 Bezoek van Minister uitgesteld tot Donderdag Het bezoek, dat Minister In 't Velt gisteren in het gezelschap van de Commissaris der Koningin zou brengen aan de Wederopbouw- tentoonstelling, werd uitgesteld tot Donderdag 4 November a.s. Mede in verband hiermede zal de tentoonstelling nog tot nader order intact blijven. Zij zal echter voor het publiek morgenmiddag voor het laatst ge opend zijn. Mochten er nog groe pen belangstellenden of indivi duele belanghebbenden zijn, die nog niet in de gelegenheid waren om de tentoonstelling te zien, dan kunnen zij alsnog een afspraak maken met Openbare Werken, telefoon 3041. onderhandelingen met de bij het sloop werk in Oud Den Helder gedupeerde aannemers worden geopend. De heer Luijckx had tot zijn genoe gen vernomen, dat op 19 October j.L een bespreking met Helderse aanne mers van alle bouwvakken was gehou den, en wel met gunstig resultaat. Er zullen dus binnenkort ook kleinere ob jecten worden aanbesteed. De weder opbouw tentoonstelling vond spr. zeer geslaagd. De bevolking had er een dankbaar gebruik van gemaakt. Ook herinnerde de interpejnnt aan de be langrijke zedelijke kant van het wo ningvraagstuk. Hij hoopte dat alle in gezetenen, die beschikken over over complete woonruimte, hun sociale taak zouden begrijpen. Antwoord. Uitvoerig ging wethouder Van der Vaart op al deze vragen en opmerkin- gen in. telkens teruggrijpend op het geen reeds eerder over deze zaken in de raad was gezegd. Duidelijk lichtte de wethouder toe. dat het college het wederopbouwprobleem van alle kanten heeft bestudeerd, en dat het ook al hetgeen de heer Luickx nu naar voren bracht in de beschouwing had betrok ken. Men is zo soepel mogelijk, men werkt zo hard mogelijk, men loopt de deuren in Den Haag plat, men over weegt elke handeling terdege, en ge lukkig zijn de resultaten van herstel en wederopbouw niet zo ongunstig als men graag voorstelt. Wie eerlijk is zal moeten toegeven, dat in Den Helder op veel voortvarender wijze aan de weder opbouw werd en wordt gewerkt dan op vele andere plaatsen. „Wij hadden gedacht, dat de raad dat alles wel wist. dat de hoofdlijnen wel bekend zouden zijn. Wanneer plotseling van deze vra gen komen, dan denk je onwillekeurig: hebben we nu al die tijd langs elkaar heen geleefd? Heeft de raad de zaken niet kunnen overzien? Dan hebben we blijkbaar niet altijd het oor van de raad gehad, en dat zal dan wel liggen aan onze gebrekkige manier van voor dragen. Men moet goed begrijpen, dat we de trage gang van de wederop bouw niet willen verdedigen, maar wel verklaren. Niemand treft hier de schuld, maar toch mopperen ook wij iedere dag opnieuw, dan op de stede- bouwkundige en dan op Openbare Werken, en we mopperen ook wel op onszelf!" De heer Luijckx verklaarde, door 't antwoord van de wethouder goeddeels tevreden te zijn gesteld. Ook de heer Prins zag af van zijn aanvankelijk voornemen, nog iets naar voren te brengen. „Een volgend keer maar", zei hij, waarop de voorzittershamer de slot- slag gaf. Vele lezers krijgen reeds koude ril lingen wanneer alleen 't woord zwem men maar genoemd wordt. Zij gaan nog eens extra dicht bij de lekker snorrende kachel zitten.... Er zijn echter ook anderen, die het hiermee niet eens zijn. Een gering aantal zwemmers heeft een beschut plekje aan de Dijk gekregen, waar zij zich kunnen verkleden om dagelijks een duik in het zilte nat te doen. Dit neemt echter niet weg, al willen velen er nog niet aan, dat het zomer-zwemseizoen een einde heeft ge nomen en de winter voor de deur staat. Buitengewoon zwemweer is het deze zomer niet geweest. Was het weer vorig jaar uitzonderlijk goed, deze keer viel het in het andere uiterste. De en kele keren dat het zo warm was dat we naar een bad verlangden kunnen we tellen. Niettemin togen toch vele lief hebbers iedere dag naar zwembad en strand, teneinde na een duik toch altijd weer fris en opgemonterd huiswaarts te keren. Vooral de jeugd liet zich niet ontmoedigen. Ook deze zomer ging echter weer voorbij en thans staan we voor 't win terseizoen. Wij willen echter niet ver der gaan zonder een terugblik te wer pen op enige mooie dagen van de Hel derse zwemwereld. Wij denken hierbij aan de jaarlijkse Texeltocht met een groot aantal deel nemers, georganiseerd door de zwem vereniging „Marsdiep". En dan niet te vergeten de weer zo uitstekend geslaag de HavenMarsdiepwedstrijd, waaraan we niets meer behoeven toe te voegen, daar iedere Nieuwedieper het mooie schouwspel, water, lucht, zwemmen en zeilen nog duidelijk voor de geest zal staan. Hoewel het nog even duurt, komt toch weer een nieuw seizoen, met, naar wij hopen, prachtig zomerweer. Dat hoopten de Helderse Bruinvissen ook, die Dinsdagavond j.1 de alge mene najaarsvergadering bezochten. Ruim veertig leden hadden aan de op roep gehoor gegeven en waren naar zaal Sanderse gegaan om het nieuws te vernemen. Jammer dat de voorzitter een pessi mistisch geluid moest laten horen be treffende de a.s. wintertraining, die voorlopig geen doorgang zal kunnen vinden, daar het Marinezwembad mo menteel in reparatie is en dat waar schijnlijk nog wel enige tijd zal blij ven. Jammer, ten eerste omdat het gemis van de zo noodzakelijke training het peil van de club en zwemmers omlaag brengt; ten tweede, omdat daardoor het contact tussen de leden zal ver slappen, hetgeen voor een club nooit hevorderlijk is. Dit feit had ook de aandacht van het bestuur. De voorzitter bracht hierover naar voren, dat binnen afzienbare tijd een clubkrant zal verschijnen, die de onderlinge band zal verstevigen. Verder werd aangekondigd, dat in November een contactavond zal wor den georganiseerd, waarbij o.a. ge- tiacht zal worden de film, welke bij de kringkampioenschappen werd op genomen, te vertonen, terwijl een offi cial van de K.N.Z.B. verzocht zal worden een lezing te houden. Een lof felijk voorbeeld, dat navolging ver dient Het afgelopen zomerseizoen gaf nog heel wat stof tot discussies. Buiten de ongunstige weersomstandigheden wa ren het de nimmer gereedgekomen startbanen, die een intensieve training onmogelijk maakten. De polo'ers even wel hadden zich daaraan niet veel ge legen laten liggen. Het eerste team was er in geslaagd om zich nummer twee in de einduitslag van de zomer competitie 3e klasse te plaatsen, achter H.V.G.B. 4 uit Haarlem, dat slechts 1 punt meer behaalde. Een mooi suc ces, volgend seizoen nog beter? Ge tracht zal worden om met 2 heren- en 1 dameszevental naar de a.s. polodag in Utrecht te gaan. Daar het bestuur 2 vacatures telde, die nodig aangevuld moesten worden, werden 2 bestuursleden gekozen, t.w. mej. L. Oly en de heer H. v. d. Water. Op uitnodiging van de Helderse scheidsrechtersvereniging hield ir. van Emmenes Donderdagavond in zaal Mouton aan de Spoorgracht een cause rie over voetbaltechniek en -tactiek. Na het openingswoord van voorzitter Helder, nam de heer Van Emmenes het woord. Zij die in het gelukkige bezit zijn van de landelijke sportbladen we ten dat ir. van Emmenes voorstander is van het moderne voetbal, d.w.z. het spelen met een stopperspil. Waren wij van gedachten dat de spreker wel direct naar dit systeem toe zou gaan in zijn causerie, spoedig bleek dat hij dit juist niet deed. En waarschijnlijk wel om twee redenen. De eerste zal gelegen zijn in het feit dat hij anders de hele avond hierover zou moeten doorgaan, want Van Emmenes beheerst deze ma terie zo uitstekend, dat hij waarschijn lijk wel in staat is een dagtaak lang over dit onderwerp te spreken. Maar de belangrijkste reden was wel dat ook Var. Emmenes er van overtuigd is dat de techniek van het voetbalspel nog steeds op het eerste plan staat. Het plaatsen, stoppen en koppen, als mede de onderdelen van lichaamstech niek en looptechniek zijn factoren, waarop de speler niet genoeg kan oefenen. Desnoods driemaal in de week. De ingooi en de methode van links en rechtstrappen, verenigd in één speler, worden nog steeds teveel ver waarloosd. En dit zijn juist oefeningen die iedere speler, desnoods zonder lei ding, kan aanleren. De ingooi moet in feite steeds de inleiding zijn tot een aanval. Het spelen met twee benen is een wapen tegen uitschakelen door de tegenstanders. Ook de lichamelijke con ditie, kleding en schoeisel zijn belang rijke factoren voor een uitstekend voet baller. De wijze waarop Van Emmenes voorbeelden aanhaalde, bewees nog eens duidelijk welke kenner deze sportjournalist en radioverslaggever wel is. Een wel heel typisch voorbeeld gaf hij, door te verklaren dat techni sche spelers dikwijls te lang drijven en daardoor het spel remmen. Dit is alleen weggelegd voor Wilkes, Lenstra, Rij vers en misschien nog enkele anderen. Een dergelijke speler moet desnoods enkele weken gepasseerd worden. Het was duidelijk te constateren dat ver schillende clubautoriteiten dit aanvoel den en voor hun ogen ook enkele van dtze spelbrekers in eigen verband za gen. Iedere club heeft van deze spelers. Werd hier dus in het kort de techniek belicht, daarna kwam Van Emmenes automatisch toe aan de tactiek van het voetbalspel. Hoofdzaak hersenwerk. De tactiek van het spel is in hoofd zaak hersenwerk. Onder tactiek wordt dus verstaan het systeem, waarbij het ZE GUNT ZICH HAAST GEEN TIJD ....om de pakjes rus tig open te maken Want ze had al zo'n voorgevoel dat „hij" haar zou verrassen met een geschenk van Beemsterboer 'N geschenk van Beemsterboer, reuze! Al 15-1) OEN HELDE* TRIBUNAAL TE ALKMAAR Gistermiddag deed de kantonrechter voor tribunaalzaken te Alkmaar, mr. A Schenkeveld, uitspraak in de zaak van Karei K. uit Den Helder. K. werd veroordeeld tot internering voor de tijd van één jaar met aftrek, zodat hij 14 September 1949 vrij zal kcmen. Verder werd hem het kiesrecht ontnomen en het recht ambten te be kjeden. Op 1 Mei zal het beheer eindi gen. gehele elftal is betrokken. Door de ver andering van de buitenspelregel zocht men in Engeland spoedig naar een me thode om de midvoor minder gelegen heid te geven tot scoren. Deze werd ge vonden door de midhalf terug te trek ken en te plaatsen vrijwel tussen de backs. De midhalf krijgt dan een zware taak, maar de half- en binnenspelers met minder, daar zij een vierkant moe ten vormen op het middenveld. Bij een aanval van de voorhoede moeten de binnenspelers mee trekken in de voor hoede en de halfspelers aansluiten. In feite blijft het vierkant dus behouden. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat van een systeem niet kan worden afgewe ken. Heel duidelijk toonde Van Emme nes met waar gebeurde feiten aan, dat afwijkingen zelfs wel eens noodzaak kunnen zijn. De heer Van Emmenes meent, en wij zijn het daarmede eens, dat zolang de buitenspelregel in zijn huidige vorm gehandhaafd blijft, de noodzaak van een versterkte verdedi ging blijft bestaan. Alle clubs zullen vroeg of laat hiertoe moeten overgaan. Na nog enige bijzonderheden te heb ben verteld over de prestaties van het Ned. elftal en er nog op te hebben ge wezen dat vooral ook in Den Helder het spelpeil moet worden opgevoerd, besloot ir. Van Emmenes deze interes santé en leerzame causerie. Na het be antwoorden van enkele vragen was de avond geëindigd. Aan de scheidsrech ters dank voor het initiatief, aan Mou ton voor de zaal en aan de leden van de clubs, ongeveer 200 in getal, voor de grote opkomst. Ook de Sportraad en de majoor der mariniers J. C. H. Bol gaven blijk van hun belangstelling. Voor het Sinterklaasfeest Het Centraal Sint-Nicolaascomité deelt ons mede, dat nog niet alle namen van niet-schoolgaande kinderen aan het comité zijn opgegeven. De ouders kun nen dat nog uiterlijk Donderdag 4 Nov. a.s. doen bij mej. Dekker, Krugerstraat 55 Het ligt niet in de bedoeling om deze kinderen bij 1000 tegelijk in een grote zaal bezig te houden. Het comité stelt zich voor, deze kinderen in groe pen van 100 bijeen te laten komen. Gedurende de gehele volgende week zullen collectanten en collectrices langs de Helderse huizen gaan, om bijdragen voor de feestkas te vragen. Wij twij felen er niet aan, dat ook stadgenoten zonder kinderen uit sympathie voor het goede doel hun steun zullen willen ge ven. Reeds kwamen de volgende giften binnen: D. S. J. V. f 10; mevr. B. f 1 D v. d. M. f 2,50; mevr. W. f 1; wed. L^ f 1; C. A. D. f 5; oudercommissie school 6 f 10; H. M. V. f 25; de' heer D. f 5; mevr. B. f 5; B. B. B. f 5; buurtvereni ging Ruyghweg f 150. De verkeerde bus Op het Rialtoplein staat de bekende NIWIN bus. Neen, we willen nu geen stukje schrijven over de ondeugende jongens die één van de schotten hebben stukgetrapt. Het comité heeft er al voor gezorgd dat de schade werd hersteld. Zcnde van de onnodige uitgave. Maar we willen er even de aandacht op ves tigen dat in deze bus telkens brieven etc. worden gevonden, die kennelijk voor een brievenbus bestemd waren. Ze zijn natuurlijk ter plaatse gekomen, maar met enige vertraging. Misschien zijn deze poststukken af komstig van mensen, die gewend waren hun post naar het postkantoor te bren gen, maar de afstand sinds de verhui zing wat groot vinden. Zij kunnen ge bruik maken van de bus voor het dis tributiekantoor. De eerste dagen na de verplaatsing van het postkantoor puilde deze bus dikwijls uit, maar er worden sinds kort tussentijdse lichtingen ver richt, zodat dit bezwaar tot 't verleden behoort. CHRISTELIJKE FILMACTIE. Naar de „Kerkbode" der geref. kerk te Den Helder mededeelt, heeft het plaatselijk comité van de Christelijke Filmactie besloten om, ondanks de zaal moeilijkheden, toch tot het organiseren van filmavonden over te gaan De eerste filmavond zal op Vrijdag 12 Nov a.s worden gegeven in de Rehoboth- kerk, die plaats biedt aan pl.m. 300 per- souan. VN/ySJlNSKV VEp BRAK^'JN ZW^l H'J UlELD REN RÉDE W'J MIEF DE (?ECH TERWAND ewzej; EEN LON DENAAP? ACHTTE ZJJN VRCXJW5 KAPSEL NIIVDEP? GE Si-AACaD. E-t±GAR DE C.0IFFEU» DRASTISCHE <tk* ORDERS. NBjEN CPN. BESTUUR- DE-RS WOORDEN DE E16VAN <,EEN WEEK 0ROMMEN' IN Belgie ONDERZOCHT EEN KERSVERSE COMMISSIE D£ TERUGKEER VAN KONING LEOPOLQ JA. N CE. JA MEEJA NEE JA DR.BE-B-, TH AH 5 „HOGE VERTEGEN VvOORDlGeR REIST NAAR INDONESIË- MLNISTER stikker is AL VOORGEGAAN cvvinstonïT DE ERGSTtJ J/5i~H£RÊf ySTALlN E« -'CWURÉHlD- SPRAKE.N IEDER EEN r WOORDJE W'J 20EKK SLAVE-V' V. T'VIEL NOG AL VERSCHIL-* LEND VIT

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2