Truman als president herkozen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hatta ziet het nut van onderhandelen Filmster zijn is moeilijk Marshall blijft Donderdag 4 Nov. 1948 70e Jaargang No. 1953 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederlaag van Dewey volkomen onverwacht C. v. G D. vraagt: Een verklaring en een waardering Weerbericht Alle Franse mijnen ontzet BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 440041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Bayonred. C. A Dekkers Directie: j. BULSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 et per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten nu de toestand in Griekenland en China zo geweldig acuut is geworden". Het gerucht dat hij het gouverneur schap van New York zou neerleggen, noemde hij „puur verzinsel". Hij deel de mee, dat hij niet overweegt nog een keer naar het presidentschap te stre ven. Truman legt belofte af. President Truman heeft gisteren be- Niet de favoriet Thomas E. Dewey, maar president Harry S. Truman heeft de verkiezingsstrijd in de Ver. Staten gewonnen. In een nek-aan-nek race, die duurde totdat de laatste kiesdistricten geteld waren, heeft het Amerikaanse voik de wereld verrast door zijn vertrouwen te schenken aan de huidige president Het strijdvaardige optreden van Truman in zijn verkiezingscampagne is van ioofd zich te wiiden aan de zaak van grotere invloed gebleken dan welke politieke waarnemer ook had voorzien Zijn de vrede in de wereld^en van^vooT- campagnereis van 22.000 mhl en zijn 272 verkiezingsredevoeringen bleken de spoed en geluk in het binnenland" Hij Amerikaanse kiezers meer overtuigd te hebben dan de 16.000 mijl en de 171 j beloofde voorts ..het Amerikaanse volk «peeches van z.jn republikeinse tegenstander. Gedurende de gehele dag bleef naar beste kunnen" in de komende Truman .n de enerverende stemmen-wedloop de leiding behouden. Zijn voor- j vier jaar te dienen. „Ik voel zeer diep sprong bedroeg ruim een millioen stemmen en met deze voorsprong ging hij i de verantwoordelijkheid, die mij ten gevolge van de verkiezingen te beurt is gevallen", aldus Trumans verkla- Het is thans onze taak samen te werken en de regering te steunen bij elke poging, een sterk en vrij Amerika op te bouwen", aldus verklaarde De wey tegenover de pers. Op "de vraag, of hij de huidige twee-partijenpolitiek voortgezet wilde zien. antwoordde hij met nadruk: „Beslist. De afgelopen week is een van de donkerste geweest. zegevierend over de eindstreep. Toen Truman 19.220.000 stemmen op zich verzameld had tegen Dewey 18.066.000 moesten de vier „sleutel- staten" Californië, Ohio, Illinois en Indiana, de beslissing brengen. Dewey had in Ohio driemaal de leiding, doch bleek, toen negentig procent van het totale aantal stemmen geteld was, weer achter te staan. Truman had een voorsprong van 14.000 stemmen en stond deze niet meer af. Ook Hlinois stemde voor Truman en met deze bei de belangrijke staten had de presi dent zich verzekerd van 53 kiesman nen. Hiermede was de uitslag ten gunste van de democratische candi- daat beslist. Zijn 279 kiesmannen zul len hem zijn plaats in het Witte Huis doen behouden. Het nieuwe Congres. Op grond van de voorlopige resul taten zou het Amerikaanse Congres als volgt zijn samengesteld: Senaat: 54 democraten en 42 repu blikeinen (voor de verkiezingen was de verhouding: 51 republikeinen en 45 democraten). Huis van Afgevaardig den: 229 democraten en 205 republi keinen, alsmede een zetel van de Ame rikaanse Labourpartij (het huidige huis van Afgevaardigden telt 243 Re publikeinen, 185 Democraten, twee le den van de Amerikaanse Labourpartij en vijf vacante zetels). Alle democratische leden van het Huis van Afgevaardigden, die herkies baar waren, zullen op hun zetel terug keren. Democratische veteranen zul len wederom het voorzitterschap be kleden van alle commissies van het Huis en Sam Rayburn uit Texas zal weer tot voorzitter worden gekozen. Gelukwensen van Dewey. Dewey heeft van New York uit een telegram aan Truman, die te Kansas City verblijft, gezonden, waarin hij zegt: „Mijn hartelijkste gelukwensen aan U met Uw verkiezing en alle goe de wensen voor een succesrijk bestuur. Ik dring er bij alle Amerikanen op aan zich achter U te verenigen, ter on dersteuning van alle pogingen om on ze natie sterk en vrij te houden en vrede in de wereld te stichten". Eerbiedig de bestandslijnen r De Commissie voor Goede Diensten heeft in brieven aan de Nederlandse en Republikeinse delegaties een beroep gedaan op beide partijen tot een strik te naleving der bestandsovereenkomst, speciaal voor wat betreft overschrij dingen van de bestandslijn door gewa pende eenheden en met betrekking tot radio-uitzendingen en perscommuni qués, welke zonder noodzaak misver stand en spanning tussen partijen zou den kunnen veroorzaken. In haar brief ten aanzien van overschrijdingen der bestandslijn verklaart de commissie, dat haar militaire waarnemers (ver tegenwoordigend Australië, België, China, Frankrijk, het Verenigd Konink rijk en de Verenigde Staten) aan haar een aantal van zulke overschrijdingen door gewapende eenheden van beide partijen hebben gerapporteerd. Hoewel deze overschrijdingen geen ernstige in cidenten tengevolge hebben gehad, drukt de C.v.G.D. er haar bezorgdheid over uit, dat dergelijke overschrijdin gen. indien zij voortduren, zouden kunnen resulteren in ernstige botsingen °P grote schaal. Een Amerikaans SupeHort neergestort Een Amerikaans Superfort B 29 is 20 km ten Zuiden van Manchester tegen ten 650 meter hoge heuvel opgevlogen. Men vreest dat de 13 inzittenden, allen Amerikaanse officieren en manschap- Pen, om het leven zijn gekomen. Na dat men het wrak uit de lucht had waargenomen, is een reddingsbrigade tegen het invallen van de duisternis er op uit getrokken. De reddingsploeg, die in het duister en in de mist moest wer ken, heeft Woensdagavond slechts ze- ven lichamen gevonden. De ploeg zal kort na zonsopgang opnieuw de heuvels intrekken om te pogen alle lichamen op t* sporen. ring. Hij telegrafeerde aan Dewey: „Ik dank U oprecht voor Uw gelukwens en de goede wensen. Uw prachtige sporti viteit wordt zeer gewaardeerd. Wij zijn beide dank verschuldigd aan het Amerikaanse volk, dat de wereld op nieuw de vitaliteit van onze vrije in stellingen heeft getoond". WANNEER OOIT HET GELOOF in de waarde van het opinie-onderzoek een knauw gekregen heeft, moet dit wel thans, na de in de '"erenigde Staten gehou den verkiezingen, het geval zijn. Geen enkele gehouden enquête wees Dewey als vermoedelijk winnaar met minder dan 49 procent van alle stemmen aan; geen enquête ook gaf Truman kans op meer dan 42 procent aanhang onder het kie zersvolk. Zo overtuigd was men in het bijzonder in republikeinse kringen van de onfeilbaarheid dezer op wetenschappelijke gronden gedane voorsspellingen, dat Dewey het niet eens nodig vond, zich een al te vermoeiende verkiezingscampagne te getroosten. Hij reisde „slechts" 16.000 mijlen en de redevoeringen, welke hij onderweg hield, waren niet veel meer dan gemoedelijke praatjes, die uitblonken door vaagheid. Daartegenover stelde de 64-jarige Truman de prestatie van een tocht var, 42.000 mijl- en zijn toespraken waren geheel in overeenstemming met het motto, waaronder hij zijn verkiezingscampagne hield: „Give 'em heil" geef ze er van langs! verhoging der kosten van het levens onderhoud paal en perk te stellen door het invoeren van maatregelen tot con trole op productie, distributie en prij zen. Steeds waren het echter de repu blikeinen, die dit met hun meerder heid, welke zij tot Januari 1949 in het Congres hebben, tegenhielden, over tuigd als zij er van zijn, dat de vrije concurrentie op de duur wel automa tisch tot prijsverlagingen zal leiden. Dit is tot nu toe niet in bevredigende omvang gebeurd en in het bijzonder de onbemiddelde kiezers, die dit in hun portemonnaie voelen, hebben er thans de consequentie uit getrokken. pEN ANDERE FACTOR, die bij de verkiezingen een veel grotere rol heeft gespeeld, dan aanvankelijk werd aangenomen, is de zogenaamde Taft- Hartley-wet. De republikeinen, in het algemeen toch aanhangers van de leuze vrijheid-blijheid, hebben inder tijd met de steun van een aantal rechtse democraten het stakingsrecht dei arbeiders sterk beperkt. Het veto, dat Truman over deze wetgeving, ge naamd naar haar geestelijke vaders, de senatoren Taft en Hartley uitsprak, werd door het Congres overstemd. De arbeiders, die zich bij voortduring aan deze beperking van hetgeen zij als hun recht beschouwen ergeren, heb ben thans wraak genomen. Gingen zij anders op de verkiezingsdag, die voor ben een vrije dag is, gewoonlijk vissen of zich op andere wijze vermaken, dit maal grepen zij hun stemrecht aan om door de verkiezing van Truman te protesteren tegen de voor hen hate lijke arbeidswet. Al ware een overwinning van Dewey voor West-Europa zeker geen ramp geweest ook de republikeinen im- TOCH ZOU HET verkeerd zijn, het succes van de zwaar gehandicapte de mocratische partij zij had te kam pen met ontrouw van rechts (Thur- mond en de Zuidelijke democraten) en afval van links (Wallace en zijn pro- gessieven) geheel toe te schrijven aan de gemakzucht van Dewey en de ijver van Truman. Dat zijn dingen, waar geen kiezer op let. Evenmin kun nen de oorzaken er van op het gebied der buitenlandse politiek gelegen zijn, want deze is sinds lange tijd al een aangelegenheid van beide partijen en daarin zou ook na een overwinning van Dewey practisch geen verandering gekomen zijn. Hier kan dus hoogstens de overweging, dat men in kritieke tijden niet van paarden moet wisselen, enige invloed uitgeoefend hebben. Blijft de binnenlandse politiek als enig terrein, waarop naar een verkla ring van de onverwachte overwinning der democraten op alle fronten moet worden gezocht. Daarbij komt men tot de vaststelling, dat, hoewel er conser vatieve democraten en progressieve republikeinen zijn, de republikeinse partij toch als voorvechtster van de volkomen vrije economie, de democra tische partij daarentegen als kam pioene van een zekere gebondenheid kan worden beschouwd. Dit verschil •n opvatting is duidelijk tot uiting ge komen bij de pogingen der Ameri kaanse regering om een einde te ma ken aan de dreigende inflatie. Ook in Amerika heeft het stijgen der prijzen, onder invloed van de algemene schaarste aan bepaalde goederen, de hulpverlening aan het buitenland en de hoge lasten der herbewapening, ge vaarlijke vormen aangenomen. Tru man heeft verschillende malen gepro beerd aan de daaruit voortvloeiende Op 22 October werd. de sneltrein BataviaBandoeng op 2 kilometer ten Zuiden van Poerwakarta tot ontsporing gebracht. Een bende van ongeveer 50 terroristen had de rails over een afstand van 20 meter opgebroken en beschoot de ontspoorde rijtuigen met automatische wapens en geweren. 8 personen werden gedood en 23 gewond. De twee locomotieven en een bagagewagen kwamen dwars over de rails te liggen. Toen hem vragen werden gesteld over het aanstaande bezoek van mi nister Stikker, verklaarde de vice-pre- sident der republiek, Moh Hatta, vol gens „Antara", dat „een directe uitwis seling van inzichten met een lid van het Nederlandse kabinet zeker nut zal hebben". Verder zeide hij, dat niet dient te worden vergeten, dat de be trekkingen tussen de Republiek en de Nederlanders nog zeer onbevredigend rners zijn voorstanders van het plan- Marshall en een Atlantisch pact toch zal men hier een zekere vreugde over Trumans succes niet kunnen on derdrukken. West-Europa, of ten min ste een groot deel er van, gelooft terecht of ten onrechte, dat willen wij hier in het midden laten niet meer in de zegeningen van een onge breidelde economische vrijheid. Van een democratische Amerikaanse rege ring mag het in dit opzicht zeker meer begrip verwachten dan van een republikeins bewind. Overigens is hier cok sterk de opvatting verbreid, dat Amerika straks zelf. wanneer de be wapening van de landen van het At lantisch pact nieuwe zware lasten op de Amerikaanse economie gaat leg gen, voor problemen zal komen te staan, welke niet opgelost kunnen wor den met orthodox liberale middelen. Ket zal er dan om gaan. of Amerika bereid is eens andere dan de reeds lang platgetreden paden te bewande len. Van Truman kan men dit veiliger aannemen dan van Dewev. OP ééN DING moet in verband met de Amerikaanse verkiezingen nog ge wezen worden: de debacle van Walla ce. Zelfs de meest pessimistische voor spelling kende de leider van de pro gressieve partij, die naast een vooruit strevende politiek in bet binnenland bepaalde concessies aan de Russen propageerde, nog altijd drie millioen stemmen toe. Dat hij daarvan nauwe lijks een derde deel behaalde, bewijst, dat het Amerikaanse volk geen ver zoening met Rusland wil konen door middel van riskante tegemoetkomingen. Ook dit is voor West-Europa, dat ze ker een deel van de prijs zou hebben moeten betalen, een reden tot verheu genis. zijn. Deze betrekkingen zjjn zo slecht geworden, dat zij herinneren aan de toestand van vóór 21 Juli van het vo rig jaar (de datum van het begin der politionele actie). Moh. Hatta was van mening dat, als de besprekingen met minister Stikker zouden leiden tot op heldering van de huidige misverstan den. zij in elk geval haar nut zouden hebben gehad. Moh. Hatta bevestigde nog het bericht, dat hij spoedig na de ze besprekingen naar Sumatra wil gaan, aldus Antara. De dienst Legercontacten heeft een overzicht gepubliceerd van vijande lijke activiteit op het onder Neder lands bestuur staand gebied op Java gedurende het tijdperk van 29 Sep tember tot en met 26 October. In dat tijdperk kwamen voor: 31 beschietin gen van militaire bivaks, negen be schietingen van niet-militaire bivak's, 26 beschietingen van voertuigen, 280 rampokpartijen, 45 brandstichtingen, 32 sabotagedaden aan de telefoonlij nen, 15 andere sabotage-acties. 193 beschietingen van patrouilles en bot singen, 58 moorden op ambtenaren, 60 moorden op leden der bevolking, 28 ontvoeringen van ambtenaren, 33 ont voeringen leden der bevolking. Zesmogendhedenconferentie over het Ruhrgebied Reuter's diplomatieke correspondent te Londen meldt, dat uit gezaghebben de bron wordt vernomen, dat de con ferentie van deskundigen der zes mo gendheden over internationale contro le van het Ruhrgebied 11 November te Londen geopend zal worden. De con ferentie, een gevolg van de besluiten der zesmogendhedenconferentie over Duitsland,zal worden bijgewoond door de V. S„ Frankrijk, Engeland en de Benelux-landen. Het is nog niet zeker, of de Bene lux-landen evenals naar de conferen tie over Duitsland een gemeenschap pelijke delegatie zullen zenden, aldus Reuter. Met ingang van 4 November 1948 kunnen motorvoertuigen met een mo torvermogen van niet meer dan een half P.K. zonder vergunning worden verkocht. sti Verwachting tot Donderdag avond: Toenemende bewolking wet tijdelijk enige regen. Krach tige. aan de kust tijdelijk harde 2.W. wind. Weinig verandering Van temperatuur. UET IS niet alleen moeilijk om film- ster te worden, maar ook om het te blijven. Want dat eist een voortdurende reclame waarbij de naam van de man nelijke of vrouwelijke held van het witte doek voortdurend in ieders her innering wakker geroepen wordt. Van daar de vele spannende avonturen waarbij de diva's op het nippertje ge red worden, maar men kan niet voort durend ontvoerd en gemarteld worden en daarom worden deze avonturen zo nu en dan eens afgewisseld met het grote avontuur van het veelbesproken huwelijk Het is verrassend hoeveel alen f:\nhelden in 't huwelijksbootjè appen en er weer plotseling uit te voorschijn komen. Een vriend die waarschijnlijk wel haar manager zal zijn van de bekende diva Rita Hay- worth, die kort geleden nog ons land bezocht om er zich van te overtuigen dat wij allemaal op klompen lopen en Urker broeken dragen, haar manager dan, heeft nu bekend gemaakt, dat Rita gaat trouwen met een zoon van de be kende schatrijke millionnair Aga Khan. Zij is inmiddels al met haar prins naar Mexico City vertrokken en de aandelen var de filmmaatschappij waar zij een contract heeft getekend zullen wel weer met de nodige procenten zijn ge stegen. Het is alleen maar te betreuren, dat inmiddels gebleken is, dat het jonge paar nog niet helemaal zeilklaar is en het bekende bootje dus wel enig opont houd zal hebben. Rita blijkt namelijk niet vóór half November van haar te genwoordige echtgenoot te kunnen scheiden en zelfs als dat voor elkaar is, zal het huwelijk nog niet kunnen door gaan omdat de prins zich inmiddels herinnerd heeft, dat hij ook al gehuwd is. QVER GETROUWDE MANNEN ge sproken, er zijn mensen vrou wenhaters natuurlijk die in hen niet anders dan martelaren zien. Een van hen stuurde een brief welke bezorgd moest worden in de „Rue des hommes mariés", de straat der gehuwde mannen. Dc bestellers op het Parijse hoofdkan toor zochten het hele adresboek af zon der de straat te kunnen vinden totdat er één ongetwijfeld ook een gehuw de op de gedachte kwam de brief in Montmartre in de „Rue des Martyrs", de straat der martelaren te presenteren, waar hij ook werkelijk moest wezen. Tante Pos is nog zo dom niet. vooral als het over mannen gaat. Dom waren wel twee mannen, die een inbraak pleeg den in een perceel aan de Utrechtse weg in Amersfoort, dat tijdelijk leeg stond daar de bewoners een buitenlands reisje maakten. Laten die nou net thuis komen toen de twee mannen de voor deur uitkwamen, zwaar beladen met allerlei souveniertjes natuurlijk. De achtervolging werd dadelijk ingezet maar de dieven wonnen met een ge weldige voorsprong, ondanks een kof- fergramofoon met 60 platen, die ze bij zich hebben gehouden, om van 'n kistje sigaren maar niet eens te spreken. De politie weet nog steeds niet of ze de daders onder de mannen van de snel heid of van de krachtsport zal moeten zoeken. Zoeken is moeilijk, maar sotns loont het de moeite. Zo heeft men in Duitsland bijvoorbeeld een vergeten vloot terug gevonden, een aantal voed- selschuiten bestemd voor Berlijn, maar door de Sovjets sedert 24 Juni bij Wit- tenberg op de Elbe vastgehouden. Zij mogen thans naar de gealliëerde zóne terugkeren. De «chippers en hun gezin nen hebben al die tijd van de lading gegeten, maar er zal nog wel wat zijn overgebleven. Een der schippers is tij dens de wachttijd gestorven, maar een baby is er bij gekomen zodat het zielen tal tenminste op peil is gehouden. yiJFTIG JAAR lang trappen is een hele prestatie en het is dan ook geen wonder, dat de heer Van der Haar te Gramsbergen op zijn jubileumdag hartelijk gehuldigd is. Nee, hij is geen lechtsbuiten of rechtsbinnen. Hij heeft alleen maar wind getrapt in het kerk orgel. Hij heeft thans de dienst verlaten omdat hij 82 jaar is geworden. Omdat hij van de wind niet (meer) leven kan heeft men de oude baas gepensionneerd. De heer H. Belt in Slagharen jubileerde ook, of beter gezegd hij ging trouwen, hetgeen wat de cadeaux betreft op hetzelfde neerkomt. Het huwelijks bootje lag al klaar toen zijn mede-fa brieksarbeiders met het cadeau kwa men aanzetten. Tachtig gulden in losse centen. Op aandringen van zijn jonge vrouw schijnt hij eerst de volgende dag aan het tellen te zijn geslagen. Geld is altijd een moeilijke factor, vooral als men het niet heeft. Dat ondervond ook de toneelvereniging „Advendo" in Winsum, die na zeventig roemrijke ja ren wegens gebrek aan pecunia ontbon den moest worden. Er zaten evenwel enige veehouders onder de acteurs, die hebben aangeboden ten bate der ver eniging gratis schapen te weiden. De diertjes zullen als lammetjes gekocht en als vette schapen verkocht worden. De winst gaat naar de kunst want de kunst moet betaald worden. „Advendo" hoopt het volgend jaar haar schaapjes op hot droge te hebben. JJET BELANGRIJKSTE feit voor Europa is, dat, in tegenspraak met andersluidende berichten, na de onverwachte overwinning van presi dent Truman, het buitenlands beleid van de Verenigde Staten in de gerouti neerde handen van George Marshall zal blijven. Wat dit betekent behoeft niet in den brede te worden betoogd. Het beduidt, dat de politiek-van-kracht tegenover de Sovjet-Unie met onver bloemde duidelijkheid zal worden voortgezet, dat de Marshall-hulp aan Europa voortgang zal vinden en dat het streven om te komen tot de nauwst denkbare samenwerking tussen Ameri ka, Engeland en West-Europa op mili tair en economisch gebied nieuwe en krachtige impulsen zal krijgen. De koers blijft dus dezelfde en dat kan een ieder, die voelt voor het behoud van de Westeuropese instellingen, slechts tot dankbaarheid stemmen. Toch zal, voor wat de steun aan Europa betreft, in de toekomst een nieuw accent worden gelegd. Amerika wenst namelijk dat meer dan tot dusver in de Europese landen een streven zal blijken om elkaar te helpen en dat meer dan tot nu toe concrete stappen zullen worden ondernomen voor de vorming van een grotere politieke en economische eenheid. Een doelstelling," die in de verwerkelijking der Benelux- gedachte reeds zeer reële vormen be gint aan te nemen. Maar die, voor wat b.v. enigerlei vorm van samengaan met Duitsland betreft, nog zelfs in theore tisch opzicht generlei vaste contouren heeft. Om over de economische en sociale moeilijkheden in landen als Frankrijk en Italië nog niet eens te spreken. In dit verband zal ook van groot be lang zijn, in hoeverre de rest van Euro pa bereid zal zijn te erkennen dat Spanje (hetzij onder Franco, hetzij on der enig ander regiem) een integre rend bestanddeel dient uit te maken van een Europees defensiesysteem. Naar Amerikaanse opvattingen is Span je een volstrekt onmisbaar element bij een waarlijk afdoend plan voor de ver dediging van het Westen tegen iedere aanval uit het Oosten. Marshall, die thans met nieuw en vergroot ge zag optreedt, zal van de inschake ling van Spanje zeker niet wil len afzien. Evenmin zal hij afzien van een zo snel en zo doelmatig mogelijk herstel van de Duitse productie, voor zover die van belang kan zijn voor het algehele Europese herstel en de zo hoog mogelijke opvoering van de Euro pese weerstandskrachten. In het kader van deze wensen uit Washington zullen de landen van het Westen zowel economisch als militair tot steeds nauwere samenwerking moe ten komen. En voorzover de Westelijke politici bij dit streven gehinderd wo'- den door de gedachte aan historische feiten, die in ideologisch opzicht tot de moeilijk verteerbare brokken behoren, zullen zij zich hebben te spiegelen aan het voorbeeld van de verslagen Dewey, die zeven jaar geleden isolationist was eu die tilins de voortrekker scheen te worden van een nauwe en in alle levensgebieden doordringende samen werking tussen Amerika en Europa. Dat Marshall reeds meermalen op riep, de Amerikaanse hulp een zo rijk mogelijke voedingsbodem te geven door een snel en sterk groeiende Europese eendracht, moge hier niet worden misverstaan. Zijn eis aan Euro pa is een eis van zelfbehoud. Voor Amerika en voor Europa beide. KUNT ZICH tegenwoordig laten permanenten in een Constellation op 5000 meter boven de grond, tenrffin- ste als een van uw medepassagiers de meester-kapper Guillaume is. Hij werd op een tochtje Parijs-New York zo door de sfeer van de luchtvaart ge troffen, dat hij een nieuwe creatie schiep waarbij een der vrouwelijke passagiers het slachtoffer werd. Het zal wel een erg luchtig kapsel geweest zijn. Dalen wij uit hoger sferen dan blijkt, dat ook onze Moeder Aarde haar onaangename verrassingen heeft. Niet minder dan 25 personen, die in een huis te Posilippo bij Napels voor rouwbeklag bijeenkwamen. werden tengevolge van een aardverschuiving levend begraven. Twee ministers heb ben zich. naar gemeld wordt, naar de plaats van het ongeval begeven om 't reddingswerk gade te slaan. Zij gaven in elk geval een bewijs van hun mede leven. Dat heeft men in Den Haag trouwens ook en wel voor het in nood verkerende dier. Er wordt naar het voorbeeld van de hoofdstad een eerste hulpdienst voor dieren opge richt. Dieren die door het snelverkeer getroffen worden zal hulp verleend worden vóór een dierenarts ter plaatse kan zijn en verder zullen gewonde en dakloze dieren er een goed tehuis vin den. Een zeer lofwaardig initiatief. Dat nam trouwens ook een groepje Neder landse journalisten, die deze zomer een reis door Hongarije gemaakt hebben. Zij bezochten een kinderstad bij De- breczen, waar geen bloemen waren en beloofden er Nederlandse bollen. Een Hillegomse bollenfirma heeft ze dezer dagen verzonden. Hoeveel is onbekend maar het zullen er wel geen 25000 ge weest lijn. De Franse minister van binnenland se zaken, Jules Moch, heeft in een overzicht van de toestand in de mijn- gebieden verklaard, dat geen enkele mijningang meer door posters bezet wordt gehouden. Het gehele mjjnge- bied van de departementen Pas de Ca- lais en Nord „is in zeven dagen zon der ernstige incidenten bevrijd van de dictatuur van een minderheid. Het ge weld van een handvol straatschenners zal niet triomferen over de wil en het werk van de arbeidende klasse," al dus de minister. Te Parijs wordt vernomen, dat het Franse kabinet een vervolging zal in stellen tegen alle vakverenigingsleiders, die schuldig bevonden werden aan be velen tot sabotage. Waarnemers geloven, dat een aantal communistische vakver enigingsfunctionarissen gearresteerd zal worden tengevolge van dit besluit, maar men gelooft niet, dat bekende communistische politici als Thorez of Duclos hieronder zullen vallen. DE NATIONALISATIE IN ENGELAND Met 369 tegen 295 stemmen heeft de Britse regering een motie van de op- Fositie verworpen, waarin „de nationa- iisatiepolitiek in een tijd dat de inter nationale toestand ernstig was", wordt afgekeurd. De motie werd ingediend in de vorm van een amendement op de rede van de koning, waarin het regeringsprogram werd uiteengezet. De voltallige algemene vergadering van de V. N. heeft de vijf door de trustschap-commissie ingediende ont werpresoluties inzake inlichtingen aangaande de niet-autonome gebieden goedgekeurd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1