I ante habine Grondwetsherziening van 1848 in de Eerste Kamer herdacht SCHUDT UW LEVER WAKKER Ned. Bond van Plattelandsvrouwen te Utrecht in algem. vergadering bijeen Een sirijd op leven en dood „De ploeg in de grond...." Het Radioprogramma De groetplicht voor militairen Jeigdige smokkelaar doodgeschoten Ook een vorm van dankbaarheid Chinese kabinet afgetreden Moge jongste herziening even vruchtbaar zijn De Jeugdkoerier Hallo, Jongelui grijpt in Schijnwerper op het landbouwhuishoudonderwijs (Van onze speciale verslaggever) In de middagbUeenkomst van de na jaarsvergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, welke Woensdag in de prettige Strandraal van de jaar beursgebouwen te Utrecht werd ge houden, werd bijzondere aandacht be steed aan het voor het platteland zo uitermate belangrijke landbouwhuis houdonderwijs, dat ook in ons land steeds in omvang toeneemt. Het was mej. Gr. G. Smit uit Den Haag. inspectrice bij het Nijverheids- enderwijs. die voor de honderden da mes nog eens wees op de grote waar den en de prachtige doelstelling, die in het onderwijs op de landbouwhuis- houdscholen geborgen ligt. Ook de vrouw heeft een grote roeping in de wereld te vervullen. Het geestelijke nihilisme, de krachten van de vernie tiging schijnen weer hoogtij te gaan vieren. Daartegen moeten wij ons wa penen, ons geestelijk sterk maken. Het is deze ideale achtergrond, welke ook bij het landbouwhuishoudonderwijs in het oog gehouden wordt. Hier immers worden jonge meisjes en a.s. moeders 'opgeleid tot de taak, die zij straks in de maatschappij te vervullen zullen krijgen. Wij streven niet slechts naar kennis van het materiële, maar ook van het culturele en het geestelijke, want dat des te meer is van belang voor de gezondheid en het levensge luk van het huisgezin. Mej. Smit ver geleek daarna de «tad met het platte land. Dit laatste is zo geheel anders gericht en daarom is het juister dat de toekomstige plattelandsvrouw haar vorming ontvang in centra oo het platteland. Dit zal tevens medehelpen om de uitholling in geestelijke zin van het dorp door de stad tegen te gaan. De aestetische vorming op de land- bcuwhuishoudseholen heeft al veel bij gedragen tot het ombuigen van slech tere tradities op het platteland in meer juiste banen. Het onderwijs, dat dus dient ter vor ming van de gehele persoonlijkheid is in elke streek weer aangepast aan de eigen eisen en gebruiken. Dat kan om dat er geen vastomlijnd leerplan voor de landbouwhuishoudscholen bestaat. Zij zijn en worden tevens opgericht door particulier initiatief. Meestal ge beurt dat door de landbouworganisa ties. Scholen voor meisjes door man nen gesticht.... Zij deden dat uitste kend en met groot enthousiasme. Toch dames, zeide mej. Smit, moet ge er naar streven ook zitting te nemen in de besturen of commissies van toe zicht van deze scholen. De scholen geven vele cursussen. In de eerste plaats de primaire opleiding VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 De ring van Rico 7,10 Avro's avondschool 7,45 De Regerings-Voor- lichtingsdienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Djamileh, opera van Bizet 9,20 Hard tegen hard (hoorspel) 10,30 Ie piano romantique 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Melodieën van Victor Herbert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 CNV- kwartier 6,30 Gramofoonplaten 6,45 Problemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Nederlandse orga-1 rusten 8,05 Programma-proloog 8,15 Jubeldam 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramofconmuziek 10,05 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Werken van Alexander Borodin VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Operette-selecties AVRO: 1,20 Prome nade-orkest VARA: 5,20 Filmland pre senteert 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Jan Vogel en zijn Accor deon-orkest VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Te Deum 8,30 .Midden in de wereld" VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 Kermis der ij delheid 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 ^Van daag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Vrijdagavond-concert HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur NCRV; 8,15 En nu aan het werk 1,15 ,,Mandoii- nata" 2,40 Kamer-orkest 5,30 Sans souei 6,00 Zes solo-suites voor violon- cello 6,30 Op zoek naar nieuwe levens vormen 6,45 Chr gemengd koor 7,15 Dr F Pender over de derde algemene conferentie van de Unesco te Bayreuth 7,30 Het actueel geluid 7,45 CWV- kwartier 8,05 Programma-proloog 8,12 Strijders in de branding 9,00 Radio Philharmcnisch-orkest 10.00 Het geluk kig Arabië 10.20 Gramofoonplaten 10,30 „Divertimento- 10,45 Avondover denking 11,15 Gramofoonplaten 11.40 Pianowerken voor meisjes die de zesde klas van de lagere school hebben doorlopen, maar ook voor meisjes met het Mulo- of HBS-diploma. Zij kunnen er leren voor huishoudkunde ten plattelande, lerares, verpleegster, maatschappelijk werkster, etc. De nood in dc wereld is enorm. Wat kunnen dan zo weinige vrouwen bij dragen tot het geluk van de mensheid? Deze vraag kan toch positief beant woord worden, want ook de voedscl- nood is groot, maar elk handje graan dat gezaaid wordt, levert zjjn bijdrage tot leniging van die nood. Elke goede daad, elk edel streven kan de ellende in de wereld mede helpen verzachten en wat meer blijdschap brengen. Een grote taak, juist voor de vrouw. Het huishoudelijk gedeelte. Tijdens de morgenuren behandelde de vergadering die onder leiding stond vsn de presidente van de Bond. mevr. Willige Prins-Visser v.n.L een aantal punten van huishoudelijke aard. afge wisseld met zang en declamatie. Er was een voorstel van het hoofd bestuur om een permanente kascom- missie te benoemen, die drie jaar zit ting zal hebben met het jaarlijks af treden en vervangen van één der le den. Gekozen werden met algemene stemmen mej. Snoek 'Friesland), me vrouw Bijpost (Noord-Holland) en me vrouw Van der Molen (Groningen). Mej. Mina. Bekleed in haar prachtige Zeeuwse costuum en de fraaie kap met gouden vlakken, bracht een keu rig in rijm geschreven verslag uit van de goed geslaagde tweedaagse bijeen komst in ZuidrHoIland in September j.1. waarvoor zij een hartelijk applaus oogstte. Vermelden wij voorts nog het ver slag van de "roen van 20 damesleden uit Drente, die dit jaar een zestien- daagse reis maakten naar Zweden als gasten van de Bond van Plattelands vrouwen aldaar. Het was een heel mooie reis. waarori veel geleerd en ge noten werd. Natuurlijk werden in Zweden bijeenkomsten van de Platte landsvrouwen aldaar bijgewoond. Spe ciale aandacht besteedde men aan het leven od het olatteland. De agrarische takken van bestaan zijn tot grote hoogte ontwikkeld. Deze uitwisseling kan van harte aanbevolen worden! Het was eerst laat in de middag voor in de Strandzaal de laatste woor den door de dames Besproken werden. Zij zullen weer met meer enthousias me naar huis ziin teruggekeerd om elk in eigen milieu onnieuw aan de slag te gaan. de geestelijke oloe® in de grond te zetten tof verdere ooheffing en bloei van het Nederlandse pteftn. land in aUe onzichten. F,n els 30.000 vrouwen dat doen dan f*ebeij**t rv \v*af! Een gisteren verschenen legerorder bevat een gemeenschappelijke regeling voor de groetplicht koninklijke marine, kon. Ned. Ind. leger en kon. landmacht. Als nieuwe bepalingen geldt het vol gende. De militaire groet behoeft niet te worden gebracht aan meerderen, die zich bevinden in sociëteiten, café's, re staurants, hotels en daarmee gelijk te stellen inrichtingen en op de daarbij behorende buitenterrassen. Evenmin behoeft uit de bedoelde inrichtingen dan wel van de daarbij behorende ter rassen de groet te worden gebracht aan meerderen, die op de weg passe ren. Voorts behoeft de militaire groet niet te worden gebracht in spoorwegstations en in publieke vermakelijkheden. Het groeten van officieren van het Ned. Rode Kruis is vervallen. Wel is bepaald, dat voor buitenland se officieren dezelfde eerbewijzen moe ten worden verricht als voor Neder landse officieren van dezelfde rang. Op de grens van de gemeenten Schoo- nebeek en Sleen werd door een patrouil le van de Kon. Marechaussee een jon geman waargenomen, die op verdachte wijze goederen vervoerde. De patrouil le gaf enkele malen een waarschuwing om te stoppen, maar desondanks reed de onbekende persoon door. Een waarschu wingsschot, dat hierna werd afgevuurd, had evenmin het verwachte resultaat. Tenslotte werd door de patrouille het vuur op de persoon geopend, tengevol ge waarvan deze dodelijk werd getrof fen. Het bleek te zijn de 21-jarige J. H. Koops uit Veenoord. Uit het vervoerde materiaal, dat in beslag werd genomen, bleek dat het inderdaad in de bedoe ling gelegen had om goederen over de grens te smokkelen. Deens schip op een mijn gelopen Het 10.865 ton metende Deense schip „Oregon" is 15 mijl NNW van Borkum op een mijn gelopen. Het schip werd niet ernstig beschadigd en heeft ge- convoyeerd door een Duitse sleepboot, op eigen kracht koers gezet naar Em- den. De schade zou niet groot zijn. Met de ongeveer 40 koppige beman ning is alles wel. De Engelse legerdokter Conelly beleefde in de zeventiger jaren het volgende voorval in Brits-Indië, het gedeelte, dat als Pakistan thans zelf standigheid geniet. Terugkerend van een inspectietocht door een met cho lera besmet gebied trok hij tijdens de snel invallende duisternis door het kreupelhout. Plotseling struikelden twee zijher dragers over iets, dat op de grond lag. Het bleek een man te zijn, die bij onderzoek zwaar lijdende aan cholera was. Dokter Conelly ver voerde hem naar zijn kamp, gaf hem medicijnen en verpleegde hem liefde rijk. Na een maand, toen de patiënt weer zichtbaar sterker was geworden, werd hem te kennen gegeven, dat hij naar zijn woonplaats kon terugkeren, waarop echter het onverwachte ant woord kwam, dat, daar de dokter hem voor zijn eigen genoegen het leven gered had, hij, om rechtvaardig te blij ven, ook voortaan de middelen moest verschaffen om in leven te blijven. Om de onbeschaamde lastpost kwijt te raken, wist de dokter niet beter te doen dan hem inplaats van de ver diende uitbrander een geschenk in geld te geven. Later vertoonde de „dankbare" inlander zich nog van tijd tot tijd bij de dokter om deze aan zijn „verplichtingen" te herinneren en op nieuw een beroep op zijn beurs te doen. Reuter meldt uit Nanking, dat het Chinese kabinet gisteren is afgetreden. Het kabinet was in Mei samengesteld door de premier, Wong Men Hao, na dat er voor de eerste maal constitutio nele verkiezingen waren gehouden. Het kabinet besloot „en bloc" af te treden, ondanks het verzoek van de premier om aan te blijven, welke stap i hij persoonlijk ook zou doen. De gistermiddag gehouden open bare vergadering der Eerste Kamer is begonnen met een plechtige herden- Ising van het feit, dat het gisteren 100 jaren geleden was, dat de Grondwets herziening van 1848 werd afgekon digd, welke voor Nederland van zo grote betekenis is geweest. De voorzitter der Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, oud-hoogleraar in het staatsrecht, hield een rede, waarin hjj herinnerde aan de woorden van Buys, die zegt in zijn bekende commentaar „De Grondwet": „De democratie, se dert 1814 zorgvuldig uit het staats bestuur geweerd, vierde met de triomf van de rechtstreekse verkiezingen haar blijde intocht ook in Nederland". Ik zou dit toch niet geheel voor mijn rekening durven te nemen, aldus de voorzitter. Spr. zag de grondwetsher ziening van een eeuw geleden meer als uitgangspunt- van een ontwikke ling, die leidde naar de parlementaire democratie dan de overwinning van de democratie. Spr. ging vervolgens in op de grote figuur van Thorbecke, die hij schetste als een drijvende kracht, om te besluiten met de woor den, dat een terugblik het zelfver trouwen van het Nederlandse volk en zijn vertegenwoordiging kan schragen. Hierop nam minister-president Drees het woord. Hij zeide het op prijs te stellen zich namens de regering aan te sluiten bij de getuigenis van de voorzitter omtrent de hoge waarde van de staatkundige hervormingen, die honderd jaar geleden werden tot stand gebracht. Ook 1948 zelf zal in komende tijden bekend staan als het jaar van een diep-ingrijpende grondwetsherziening. In deze tijd gaan grote schokken en niet slechts door Europa maar door de wereld en weer hangt daarmede samen ook wat in onze grondwet werd gewijzigd. Dit maal is het een herziening geweest, die beoogde de verhouding tussen Ne derland en wat waren de overzeese gebiedsdelen van het Koninkrijk der Nederlanden op een andere grondslag te regelen en voor die gebieden de weg te openen naar een eigen demo cratische ontwikkeling. Wij weten, dat velen in ons land de gang van zaken die tot die herziening geleid heeft en ook die herziening zelf, met bezorgd heid hebben gezien. Niemand kan met zekerheid voorspellen wat werkelijk heid zal worden van hetgeen daarin als mogelijkheid is gegeven. Maar vóór- en tegenstanders zullen met mij instemmen wanneer ik bij deze her denking van 1848 de hoop uitspreek, aldus eindigde de minister-president, dat wat in 1948 uit strijd en nood ge boren is, ten slotte voor de volkeren, die er bij betrokken zijn, een ontwik keling moge inleiden, even vrucht baar en zegenrijk als die zich na de herziening van 1848 in Nederland heeft voltrokken. ONZE MEDEDELINGEN. Mej. H. W. Mulder, hartelijk dank voor de keurige sigarenbandjes. Ze zijn nog altijd erg welkom. Voor het correspondentie-hoekje dat de volgende week in de krant komt, verwacht Tante Iet graag de briefjes van de kinderen van 6 tot 12 jaar. NAAMRAADSEL. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Deze week wordt het prijsraadsel voor de jongeren nog een keer her haald: Zeven vriendjes hebben elk een voor naam die uit twee lettergrepen bestaat. Hier volgen in alphabetische volgor de de lettergrepen van alle namen. Ba ber cas ge her ka man non per rard rel rend si tus. De oplossingen moeten vóór Zondag, 7 November verzonden zijn. Denken jullie om het vermelden van de leef tijd? Onder de goede oplossers worden weer boeken verloot. b.v. een warme Wie 's zomers bui ten rondzwerft, ge niet nog veel meer als hij daarbij zijn ogen goed open zet. Moeder Na tuur heeft buiten een massa beziens waardigheden in voorraad en wie aandachtig en met liefde voor de na tuur rondkijkt, kan menig span nend gebeuren meemaken. Zelfs in de tuin, midden in de stad, kun jc heel aardige dingen waarnemen. Neem dag in de" zomervacantie. De zon schijnt hel. Een gezoem van de vlijtige bijtjes op de bloemperken vervult <Je lucht, als stond er een machine regel matig te brommen. Kijk eens op het zandige tuinpad. Daar loopt een insect met driftige bewegingen voort. Het is een wesp. Dat kun je wel zien aan het dun gesteelde achterlijf. Mooi, dat glan zend zwart met rode vlekken. Zo ziet het uniform van een graafwesp er uit. Het diertje heeft het blijkbaar te druk om op de menselijke toeschouwers te letten. Het bemoeit zich alleen met de last die het draagt: een rups, die ze gaat begraven. Met moeite sleept de wesp zijn slacht offer voort, want de rups is zeker zo groot als de wesp zelf. Bovendien maakt hij krampachtige bewegingen met zijn lichaam en trekt zijn ringen samen. Daarom laat de wesp los en het slanke achterlijf sterk naar beneden buigend steekt hij de rups herhaalde malen met de angel tussen de geledin gen. Hierdoor wordt de prooi verlamd, maar niet gedood. De rups, door het angelgif bedwelmd, kar. gemakkelijker worden voortge sleept. Met koortsachtige drift werkt het krachtig gevleugelde insect en sleept zijn slachtoffer over aardkluit- jes en grassprieten. Plotseling laat hij de rups los en begint haastig in een kringetje rond te lopen: met een vèr- bazende snelheid worden zand en aarde verwijderd, zo snel en handig dat een regelmatige straal zand onder het ach terlijf te voorschijn schiet. Weldra komt een kleine ronde opening bloot: het rupsengraf, van tevoren klaar ge maakt. De rups wordt tot viak bij het gat gesleept enmet de kop naar omlaag glijdt hij in de opening en is verdwenen. Levend begraven! De wesp gaat hem na om een ei te leggen op het lichaam van de weerloze prooi, die daar beneden wel blijft Wij beginnen deze keer met het briefje van Lammie Keizer. Hoe gaat het met je arm, Lammie? Heb je geen last meer van die inenting? Je mag nu met de oudere jongens en meisjes meedoen, want je bent 12 jaar geworden. Alie Kiewiet, wat ben jij geweldig verwend op je verjaardag! Mag je mandoline leren spelen? Ik geloof dat Dini Dros een gitaar heeft. Misschien kunnen jullie spoedig eens samen spelen. „Elfje Goudhaar", leuk dat „Elfje Zonnestraal naast je zit op de huishoudschool. Hebben je broertjes soms alleen de oplossin gen ingezonden? De briefjes worden altijd beantwoord, meisje! Gabriël Bla zer, jij mag nu in het vervolg met de ouderen meedoen, omdat je 12 jaar bent geworden. Op een paar dagen komt het niet aan hoor Gabriël. Betsie Zwaan, jouw zusje is van harte welkom bij ons. Bedankt,voor je gezellige brief, Betsie. „Duizendschoontje", wat was ik verbaasd toen ik las dat jij je boek nog niet hebt ontvangen. Ik heb een bewijsje dat het boek onmiddellijk verzonden is en bij navraag is mij dat nog eens bevestigd. Wees maar niet ongerust, meisje. Ik zal er mijn best voor doen dat jij je prijs toch ontvangt. Tiny Kater, een pa troontje van een speelgoedbeestje heb ik niet voor je, maar wel een tijdschrift waar twee speelgoedbeestjes in staan. Ik zal het je toezenden. De patroontjes moet je dan zelf nog even aanvragen aan het bureau van dat tijdschrift „Elfje Zonnestraal", wat kreeg ik van jou weer een prachtig versierde brief! Die teke ningetjes zijn altijd zo mooi dat ik je brieven vaak bewaar om ze aan kennissen te laten zien. Dat mag toch wel hè? Hartelijk dank voor je „herfstbrief" Dinie Alberts, wat fijn dat jullie tegenwoordig naar schoolconcerten gaan. Je zult er wel van genieten, denk ik. Bedankt voor het aardige tekeningetje, 't Briefje was best te lezen hoor! Ab Kortman, ik was blij met de postzegels en die mooie tekening. Ja Ab. alle beetjes helpen. Ik krijg al een grote doos vol met postzegels. Het moeilijkste werkje komt nog. Dat is het afweken van de zegels, 't Wordt vast een waterballet. „Lollypop", ja, ik dacht wel dat je 't zou begrijpen. Gelukkig dat het boek zo naar je zin is Jan Leydekkers, be dankt voor de mooie sigarenbandjes. De vorige keer heb ik geen briefje van je gezien, Jan. Wil je Moeder de groeten terug doen? Albert Korndorffer, jij mag met de oudere jongens en meisjes meedoen. Dag Albert! Enny Prins,, wat leuk dat je dansles hebt. Jou zie ik later dus misschien nog eens op de plan ken als balletdanseres, of wil je wat anders worden? Hannie Wolthaus, ben je nu weer hélemaal hersteld van je ziekte? Ik hoop het maar. Je hebt het prijsraadsel erg leuk opgelost zeg! Bedankt voor 't aardige tekeningetje en de postzegels. „Hertejong", ja. dat boek heb ik ook gelezen, 't Is erg mooi. vind ie niet? Hoe bevalt het je op de U.L.O.? „Doffer", bedankt voor je briefje. Je ziet dat ik je schuilnaam maar dadelijk in gebruik heb genomen. Leuk bedacht hoor! Willem v.d. Kooi, hartelijk dank voor de mooie tekeningen en de postzegels. Ik ben er blij mee en de tekening komt bij mijn verzameling. Hoe oud ben je eigenlijk, Willem? Je loste twee prijsraadsels op en ik weet dus niet bij welke leeftijds-groep je behoort. Jacoba Ssehermer, prettig dat je gaat mee doen Hoe bevalt het je op de huishoudschool in Alkmaar? Reis je dagelijks op en neer met de trein of de bus? Kees Zee, ie berichtje staat onder de mede delingen. Ik was blij met de lucifersmerken, Kees. Bedankt hoor! Joop Zee man, ik vind het prettig om met je kennis te maken, al moet 't dan ook per brief gebeuren. Bevalt het je goed op de Ambachtsschool? Coba Kramer, wat leuk dat jij er ook weer eens bij was! Ik herkende de dikke, blauwe enveloppe dadelijk. Hij was weer ouderwets gevuld met sigarenbandjes, postzegels en zilverpapier. Hartelijk dank, meisje! Vera Stavenuiter. Corrie Ton, Jo Pauw en Alie Kuiper, jullie zijn welkom bij ons. Jongelui, wij zijn weer aan het eind van de correspondentie gekomen. Over veertien dagen komt ons volgende cor respondentie-hoekje in de krant en de brieven daarvoor verwacht ik graag vóór Zondag. 14 November. leven, doch niet kan vluchten H" i in zijn graf om tot voedsel te voor de larve van de graafwesn daar verschijnt deze al weer n ning wordt gesloten met kleine tjes en daarna worden de laatste met zand uitgewist. Als de wemPWlSl vliegt is er van de plaats, waar d begraven ligt, niets meer te beJr! Het drama, dat we hebben vf1 woond, maakt op ons wellicht d druk van wreedheid. Bedenken JjS' ter dat de wesp gedreven werd do zorg voor zijn nakomelingschap d( Zoals deze wesp met rupsen h» len andere met vliegen. Weer and met spinnen. In Texas komt een blauwe wesp voor, bekend als ifT rantuladoder. Deze valt de geweld' vogelspinnen aan, die zo groot ziin een jongenshand. De wesp lokt de i*" uit zijn hol en vlucht schijnbaar vIT' de verschrikkelijke giftangen, die h reuzenspin wijd geopend heeft. Pk. ling stort de wesp zich op de leger' stander en plaatst een angelsteek miii den tussen de giftige kaken van het harige monster, dat op slag verlamd j. Nog een steek 'volgt in het bovenlit van de spin en de strijd is beslist 0o de afbeelding zie je de wesp in 7 aanval. Hetzelfde, maar dan op kleiner schaal, kan men in ons land ook waar nemen, al zijn de slachtoffers dan oor geen geweldige vogelspinnen, maar de veel kleinere wolfsspinnen, die hier ook tol aan de graafwespen moeten betalen. OPLOSSING BOOMRAADSEL. 1. YV. 2. Dal. 3. Hotel. 4. Jodelen. 5. April. 6. Opa. 7. O 8. L 9. Hol. In de stam van de boom, van de top naar de voet gelezen, staat het woord' WATERPOLO. Onder de goede oplossers werden weer boeken verloot. De gelukkigen waren deze keer: MARTINA HUBREGTSE, Sluisdijkstr. 26. Den Helder. JOOP ZEEMAN, Gouw J 24, Wognum VERA VAN LATUM, Laat 7, Alk maar. PIETJE MOLENAAR, Burgerhart straat 8, Beverwijk (meisje). TJITSKE BOTERHOEK, Dorpsstraat B. 33, Noord-Scharwoude. Gefeliciteerd allemaal! De prijzen worden toegezonden. PRIJSRAADSEL. Hieronder zien jullie zes verschillen de namen: 1. E. Knes. 2. R. B. Lutig. 3. M. Pleep. 4. N. Hamer. 5. B. Ader. 6. A. M. Danza. Verander nu de letters van iedere naam en je vindt de woonplaatsen van deze zes mensen. No. 1. woont in Friesland. No. 2. Noord-Brabant. No. 3. Drente. No. 4. Gelderland. No. 5. Noord-Brabant. No. 6. Noord-Holland. Vóór Zondag, 14 November a.s. wor den de oplossingen aan het bureau dit blad verdacht. Dit prijsraadsel u alleen voor jongelui boven de 11 Jaar Dag allemaal! Een hartelijke groet van TANTE IET. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal uw ingewanden doen stromen, anders va- teert uw voedsel niet, het bederft. U raaK verstopt, wordt humeurig en loom. Neemi plantaardige CARTER'S LEVERPILLETP om die liter gal op te wekken en uw spijs' vertering en stoelgang op natuurlijke wfltf te regelen. tam (89 ROMAN VAN MARIA SAWERSKY Tante Sabine was trouwens deze avond over het algemeen bijzonder op gewekt. terwijl Beate zich daarentegen ongewoon zwijgzaam toonde. De wei nige dagen, waarin zij Reuder niet ge zien had, hadden haar een eeuwigheid toegeschenen. Sinds weken was ze er aan gewend geraakt hem dagelijks om zich heen te hebben en met hem te praten Ik lijk wei niet wijs, zei ze tot zich zelf. toen Sabine Reuder weer vertrok ken was. Waar moet dat in 's hemels naam heen? Hij heeft geen woord van liefde tegen me 'gezegd en hij kan me cok immers niet lief hebben. Hoewel bij toch altijd erg attent voor me was, zich zoveel moeite met dat huis heeft getroost en.en. Hier brak Beate haar gedachtengang opzettelijk af. Ze ging naar bed, maar zlag de gehele nacht wakker. Ook de volgende ochtend kostte het haar de grootste moeite zich bij haar dagtaak te bepalen. Slechts één ge dachte beheerste haar: Reuders terug- 1 eer naar Hasselfeurde. Ze schold er zichzelf om uit, maar ze kon er toch niets aan veranderen. Hij zal wel gauw weer weg gaan. dacht ze. Dan zal ik heel lang zijn stem niet meer horen, zijn gezicht niet meer zien. Hij zal natuurlijk 'n nieu we reis gaan ondernemen. Daar zal ik me bij moeten neerleggen Het begon donker te worden. Beate was alleen thuis. Peter had zijn vrije avond en Beate had zelf het meisje weggestuurd Ze had er behoefte aan alleen te zijn. Maar nu hield ze het thuis toch nok niet uit en ze besloot nog een flinke wandeling door de herfstachtige velden buiten het stadje te maken. Dat zou haar goed doen. Beate wilde juist naar haar kamer gaan om een warme mantel te halen, toen er gebeld werd. Wie kon dat nu nog zijn? Tante Sabine wachtte na tuurlijk thuis op haar neef, die van avond nog zou komen. Misschien was het dr. Kruger of zijn zuster, die haar nog even kwamen opzoeken. Ze liep haastig naar de huisdeur en trok deze epen. In de schemer buiten stohd een man. Beate's hart scheen een ogenblik stil te staan. Ze had onmiddellijk Reuder herkend en van verrassing vermocht ze geen woord uit te brengen. Ook Felix Reuder sprak niet direct. Het tafreel daar voor hem herinnerde hem aan de avond, nu reeds maanden gelden, toen hij met Karei in Hassel feurde was aangekomen en deze zich in het huisnummer had vergist, waar door hij aan de verkeerde woning had gebeld. Een meisje had toen de deur geopend; door het licht uit de hal om straald, had ze in de opening gestaan. Er. precies zo was het nu weer. Het slanke figuurtje was hetzelfde en toch een ander. Het licht viel, evenals des tijds, op het glanzende haar en op het tere gezichtje. „Beate", zei Reuder zacht. „Ik.... ik ben het. Je bent toch niet geschrok ken?" „O, nee. „Mag ik even binnen komen?" Het meisje liet hem passeren en deed de deur achter hem dicht. Reuder nam haar bij de arm en trok haar zachtjes mee naar de woonkamer. „Ik ben zojuist aangekomen, Beate", zei hij. ietwat hees. „Mijn eerste gang was naar jou. Ik heb je iets te zeggen" „Ja,...?" „Ik heb nog eens met de directie van de filmmaatschappij onderhandeld. Ze hadden me geschreven en nieuwe voorstellen gedaan. Ze wilden, dat ik in het aanstaande voorjaar naar Zuid- Amerika zou vertrekken". Het enige antwoord was een lichte zucht, waaj-in iets smartelijks door klonk. „Ik heb het van de hand gewezen", ging Reuder voort. „Ik heb hem ge zegd. dat ik voorlopig niet weg kan. omdatwel, om jou. Beate. Ik ben van je gaan houden. Ik kan je een voudig niet over een paar maanden alweer verlaten. Ik wil.... ik wou.... rr.'n hemel, zeg toch eens een enkel voord, Beate Het was Beate, of een onzichtbare hand haar keel dicht kneep. Ze ver mocht geen woord uit te brengen. Eindelijk stamelde ze: „Hethet is medelijden, Felix...." „Maar Beate, hóe kan ie zoiets zeg gen „Het is stellig alleen maar mede lijden met de lelijke Beate, nietwaar?" „Het is liefde, die uit het diepst van mijn hart komt, meisje! Begrijp je dat niet? Voel je jlat dan niet? Ik weet, dat ik lang geaarzeld heb, maar ik kon immers niet spreken, zolang m'n toekomst niet duidelijk voor me stond. Hoe zou ik me aan je kunnen binden met het dreigende vooruitzicht je toch binnenkort weer te zullen moeten ver laten? Nu is dat gevaar afgewend. De eerste jaren zal ik hier kunnen blijven. Ik heb met m'n boek geweldig succes gehad. De uitgever heeft me een nieu we opdracht gegeven: een verzameling van Afrikaanse sagen en novellen. Daarmee is mijn inkomen voorloP'f verzekerd „O. Felix, ik kan het allemaal flj* geloven", kwam het aarzelend <jvtf Beate's lippen. „Ik kan me niet in«f hen, dat je me werkelijk lief he° „Alleen - - 4- laol doordat ik je al^ omtrent mijn gevoelens in re heb gelaten? Ik was in ons vacant*' cord al van plan je mijn liefde te kennen, maar de nieuwe expeditie, ih reeds half en half had toege^ hield me daarvan terug. Ik kon je "iet mee naar het oerwoud siep^ meisje. En je alleen achter laten, de ik in geen geval". a „Ik zou je immers toch gevolg"^ waar je ook heen was gegaan „..Zóveel houd je van me?" „Ik houd dolveel van je, FellX' L Beate kon haar gevoelens n'êt onder woorden brengen, wan hartstochtelijke kus sloot haar ras® de mond. (Wordt ver*''''

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4