Opgeluchte Van Mook uit Java naar Nederland vertrokken Schokkende mededelingen over de toestanden in Indonesië VERENfGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ver. Naties aanvaarden internationale controle op atoomenergie Vrijdag 5 Nov. 1948 70e Jaargang No. 1954 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Minister Stikker in Djocja 0Amateurs bemoeien zich thans met Indonesië De Nobelprijzen voor literatuur, natuurkunde en chemie De Regering doet een boekje open „Zeer ernstig en niet lang meer te dulden' Rusland c.s. kunnen van gedachten veranderen Alimin terechtgesteld Weer extra boter Piccards exoeditie mislukt 3000 Franse zeelieden staken Weerbericht Laaiste nieuws: Handen-onder-tafel Auto door brugleuning gereden Nieuwe resolutie in de Palestijnse kwestie BUREAU: Koningstraa4 78—80 Den Helder. Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C A. Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIFV~ Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.o ij taling, plus incassokosten Met het vliegtuig van de Commissie van goede diensten is op het Djokjase vliegveld „Magoewo" minister Stikker aangekomen, vergezeld door een aan tal adviseurs. Het gezelschap werd verwelkomd door de republikeinse secretaris van staat mr. A. G. Pring- godigdo, door de heer Adoehanifah, een der leiders van de Masjoemi en de vice-consul generaal van India, Moh Yunus. Antara meldt dat minister Stikker het ontbijt gebruikte met de republikeinse minister van buiten landse zaken, Hadji Agoes Salim en vervolgens een ontmoeting had met Moh. Hatta. woordde dr. Van Mook, dat hij voor lopig geen andere plannen heeft dan voor twee weken een kamer te be stellen in een hotel te Amsterdam en geen ander verlangen dan te gaan schrijven. Op de vraag wat hij denkt over de tegenwoordige Nederlandse regering, zeide hij: „Dit kabinet kan men vergelijken bij een auto, die op het midden van de weg rijdt in een land, waar men rechts houdt." Pr. Van Mook is gister per vlieg bij uit Java naar Nederland vertrok ken. Hij was vergezeld van zjjn vrouw. Tot degenen, die hem uitgelei de deden, behoorden de heren Beei, ffeher, Stikker en Soetan Sjahrir. Nadat hij de erewacht had gein- gpecteerd en het Wilhelmus was ge- speeld. begaf dr. Van Mook sich aan boord van de Constellation „Pontia- njk", die geëscorteerd werd door zes Jagers. Bij de tussenlanding te Singapore heeft dr. Van Mook tegenover jour nalisten verklaard, dat een aantal .amateurs" zich met de zaken in In donesië heeft bemoeid. De Indone siërs, aldus dr. Van Mook, hebben lei ding en bijstand van de Nederlanders nodig alvorens zij hun land geheel en al zelf kunnen besturen. Hij wees daarbij op het voorbeeld van Pakistan, dat niet over bestuurservaring bleek te beschikken toen het zijn onafhan kelijkheid verkreeg. De republiek zal onvermijdelijk uiteenvallen in afzon derlijke staten en een federatie aan gaan met andere staten: „Zelfs Moh. Hatta aldus dr. Van Mook is in zijn hart een federalist". Dr. Van Mook wenste zich niet uit te laten over de vermoedelijke gang van zaken in de toekomst in Indone sië. Wel gaf hij te kennen, dat de re publikeinse regering geen voldoende bestuursmacht heeft om enige over eenkomst ten uitvoer te brengen. Dr. Van Mook heeft voor zijn toe komst nog geen plannen gemaakt, hij koestert alleen het verlangen, zijn persoonlijke kijk op de situatie, waar aan hij geen uiting kon geven zolang hij zijn ambt bekleedde, te publice ren. De gewezen luitenant gouverneur- generaal, die thans 54 jaar is, maakte een frisse en gezonde indruk en zei glimlachend: „Ik ben nog jong. Het is een opluchting om zich weer vrij man te voelen". ,Toen een correspondent hem de vraag stelde of hij voornemens was, Zich in de politiek te begeven ant- Aan de Amerikaanse dichter T. S. Eliot is de Nobelprijs voor literatuur toegekend. Zijn eerste werk verscheen in 1920. een bundel essays getiteld „The Sacred Wood". Twee jaar later verscheen van zijn hand een bundel gedichten onder de naam „The waste land". Met vrij regelmatige tussenpo zen publiceerde hij daarna zijn essays en gedichten. Bij het grote publiek is hij het meest bekend door zijn toneel stuk „Murder in the Cathedral". De Nobelprijs voor natuurkunde is toegekend aan professor Patrick M. S. Blackett (Groot-Brittannië) voor „zijn werk op het gebied van kosmische straling en zijn ontwikkeling van de Wilson-methode". De Nobelprijs voor chemie kreeg professor Arne Tiselius van de universiteit van Uppsala (Zwe den) voor „de ontdekking van een me thode voor het meten van eiwit-mole culen". De eerste nieuwe reuzen-vrachtvliegtuigen van de R.A.F., de Handley Page Hastings, zijn thans op de luchtbrug in dienst gesteld. De vliegtuigen op weg naar hun Duitse basis, waar zij voornamelijk voor het vervoer van kolen naar Berlijn zullen worden gebruikt. Per vlucht vervoeren zij 7y, ton. Schreieder zal terecht staan De regering deelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer mede, dat het onderzoek in de mer mede, dat het onderzoek in de zaak-Joseph Schreieder, de voor malige Kriminal-Direktor der S.D., speelde, vrijwel beëindigd is. Er zullen vermoedelijk voldoende termen zijn om hem ter zake van een of meer feiten te doen terecht staan voor het bijzonder gerechts hof te Leeuwarden. De republikeinse communistenleider Alimin werd 2 November geëxecu teerd, aldus meldt Antara. Alimin werd 13 October door de republikei nen gearresteerd, toen hij als boer ver momd in een trein zat. Alimin behoorde tot een der be kendste republikeinse communisten. Na het uitroepen van de republiek keerde hij na een langdurig verblijf in China naar Indonesië terug en werd leider van de P.K.I. „De Kruidenier" verneemt, dat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest aan de A-, B- en C-groep 250 gram extra boter of margarine en aan de D- en E-groep 125 gram extra boter of margarine gegeven zal worden. Deze extra bonnen komen voor in de bon- neniijst van 2 December a.s. De algemene vergadering der V. N. heeft tegen de bezwaren van Sovjet- Russische zijde in met overweldigende meerderheid haar steun verleend aan het plan der Westelijke mogendheden voor internationale controle der atoom energie. Met voorbijzien van de Sovjet-Rus- sjsche beschuldiging, dat het plan een Amerikaanse opzet was om een „mono polie van atoomenergie" te verkrijgen, trokken 40 landen één lijn: volledige controle van een internationaal lichaam over het delven van uranium, de pro ductie van kernenergie en de fabricage van atoomwapens. De zes landen van de Slavische groep stemden tegen. 4 landen onthielden zich. Tegelijkertijd liet de vergadering de deur open voor de Sovjet-Unie en haar Oost-Europese aanhangers om van ge dachte te veranderen en zich bij de meerderheid der andere landen der V N. aan te sluiten. De algemene vergadering gaf haar steun aan een voorstel, dat: 1. Het oor spronkelijk onder de naam „plan- Baruch" bekende plan voor internatio nale controle der atoomenergie goed keurt; 2. de commissie voor de atoom energie, die in de afgelopen 30 maan den in een volledige impasse is geraakt, opdraagt haar werk, dat het „practisch en nuttig" noemt, voort te zetten; 3. een „commissie van zes" benoemt, be staande uit de „Grote Vijf" en Canada, teneinde in het komende jaar na te Echte banketletters Naar „De Kruidenier" verneemt zijn binnenkort 1100 balen amandelen uit Italië te verwachten. Waarschijnlijk gaat het grootste gedeelte hiervan naar de banketfabrieken. BRAMUGLIA NAAR LONDEN. Men verwacht belangrijke informele besprekingen tussen dr. Juan Bramuglia, de Argentijnse minister van buiten landse zaken, die heden in Londen verwacht wordt, en Britse kabinetmi nisters. Volgens mededeling van ge zaghebbende zijde zouden waarschijn- Üjk handels-kwesties ter sprake komen en verder de Argentijnse aanspraken °P de Falklandeilanden en de anti- Britse campagne in Buenos-Aires van kort geleden. gaan, of de Sovjet-regering bereid is haar houding te wijzigen, en aan de volgende bijeenkomst verslag uit te brengen. Canada is in deze commissie gekozen, omdat dit land als een belangrijke pro ducent van atoomenergie in de com missie voor de atoomenergie zitting heeft. Tijdens een lang en bij tijden heftig debat deed Wysjinsky onverwacht uit komen, dat de Sovjet-Unie misschien bereid zou zijn een „quotastelsel" voor kernenenergie voor de verschillende landen in overweging te nemen. Nóch Wysjinsky, nóch zijn delegatiegenoten wilden zich er nader over uitlaten, wat hij bedoelde. Proces tegen Tojo voortgezet Het internationale militaire tribu naal voor het Vere Oosten is opnieuw te Tokio bijeengekomen teneinde het proces te voeren in de zaak tegen Tojo, eerste minister en minister van oorlog van Japan gedurende de twee' de wereldoorlog. Behalve hij staan 24 personen terecht, beschuldigd van oorlogsmisdaden. De verhoren hebben twee jaar in beslag genomen en het proces verbaal omvat tien millioen woorden. In het slotvonnis zijn de Japanse oorlogsmisdadigers gisterochtend schul dig bevonden aan agressie tegen Chi na en de bedoeling een gelijksoortige aanval uit te voeren op Rusland. In het vonnis wordt tevens gezegd, dat het Japanse leger sedert 1937 voor nemens was de Westerse mogendheden aan te vallen. De tabaks-versnaperings- en gecombineerde kaarten Het CDK deelt ons mede, dat het technisch niet mogelijk is aan perso nen van 18 jaar en ouder, die in het bezit zijn van een versnaperingenkaart of een gecombineerde kaart alsnog een tabakskaart cq gecombineerde kaart uit te reiken. Zoals bekend is de uit reiking van de nieuwe kaarten zo danig geregeld, dat alle manlijke per sonen van 18 jaar en ouder een ta bakskaart en alle vrouwelijke perso nen van 18 jaar en ouder een diversen- kaart ontvangen. Deze kaarten worden op 17 December in gebruik genomen. Tot die datum zullen mannen en vrouwen, die in het bezit zijn van een versnaperingenkaart, geen sigaretten e.d. kunnen kopen, terwijl mannen, die in het bezit zijn van een gecombi neerde kaart, met een geringer hoe veelheid genoegen zullen moeten ne men dan zij na 17 December a.s. zul len ontvangen. Overigens zullen zij versnaperingen vrij kunnen kopen, zo- dp~. 'een wezenlijk verschil bestaat met de toestand, zoals die vóór de op heffing der suikerdistributie was. De Regering acht de ontwikkeling der dingen in de republiek van Djocja thans zorgwekkend en zjj acht de mi litaire toestand in Indonesië verslech terend. Aldus verklaart zy in haar antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer nopens het alge meen beleid. Het is juist zo verklaart de Re gering dat Hatta gezegd heeft Sovjet-Rusland te zien als de expo nent voor de bevrijding der koloniale landen. Voorts zou hij volgens een persbericht zich bij een andere gele genheid hebben uitgelaten, dat hg te gen de destructieve activiteit van de communistische leiders, doch niet te gen het communisme was. De rege ring erkent en betreurt, dat door uit spraken als deze grond gegeven wordt voor de mening, dat de houding der huidige republikeinse regering tegen over het communisme halfslachtig is. Wat betreft de vraag of het bericht juist is, dat Sjarifoedin als minister president der republiek een belangrijk deel der defensiegelden zou hebben ge bruikt voor de bewapening van ille gale troepen en of hiervan iets aan de regering van Indonesië bekend was, wordt opgemerkt, dat de regering van Indonesië uiteraard generlei contröle heeft op het gebruik van republikein se geldmiddelen. Inlichtingen, uit be trouwbare ovon verkregen, bevesti gen echter de juistheid van het be richt. De vraag werd gesteld of overleg met dergelijke personen nu nog enig nut heeft en of het niet beter ware het overleg met hen radicaal te ver breken. Vooropstellende, dat van over leg met Sjarifoedin thans geen sprake is, en toegevende, dat de verhouding Ter hoogte van de Santa-Clarabaai, in de Kaapverdische Archipel werd een onbemande duiktocht verricht met de diepzeekogel van de professoren Piccard en Cosijns. Hierbij werd tot een diepte van ongeveer 1.400 meter gedoken. Na afloop van de duik bleek het onmogelijk de benzine weer uit de drijvertanks te pompen, zonder gevaar voor verlies aan mensenlevens. De benzine moest derhalve tijdens de nacht in zee worden uitgelaten. De expeditie is hiermede tot een einde gekomen. Het expeditieschip, de „Scal- dis" wendt de steven straks naar Da kar, alwaar het Zaterdag a.s. zal aan komen. Reeds tijdens de bemande proefne ming op geringe diepte (25 meter) was gebleken, dat de technische installatie van de stalen kogel niet aan alle eisen voldeed. Uit bovenstaande mag wor- geconcudeerd, dat thans definitief van verdere pogingen om naar de diepte der zeeën af te dalen moet worden af gezien en de „Scaldis" naar België zal terugkeren. Naar mag worden aangenomen zul len beide geleerden hun plan om de bodem der zee te exploreren niet op geven. Te Marseille, de grootste haven van Frankrijk, lag Donderdag nog op 50 schepen het werk stil. Ongeveer 3000 stakende zeelieden, bijna allen lid van de CGT, eisen loonsverhoging van hun werkgevers. Volgens een woordvoerder der zee lieden worden de onderhandelingen tussen de reders en de vakverenigings delegaties voortgezet. „Ik heb de in druk, dat de staking bijna zeker deze week niet zal eindigen", aldus deze woordvoerder. tot de republiek bezwaarlijk anders dan zeer onbevredigend kan worden genoemd, deelt de regering het ge voelen van vele andere leden, dat zo lang er een mogelijkheid aanwezig is om langs de weg van onderhandelin gen met de republikeinse regering tot een van be.Je partijen aanvaardbare oplossing te komen, deze weg gevolgd dient te worden. Ook thans acht de regering deze mogelijkheid nog niet geheel uitgesloten. Dit neemt echter niet weg, dat allereerst de nakoming van het bestand en de spoedige Her vatting van het goederenverkeer moe ten zijn bewerkstelligd. Steeds meer incidenten. Ten aanzien van de militaire situa tie in Indonesië wordt aangetekend, dat deze ais volgt kan worden geken schetst: Op Java verslechtert de mi litaire situatie dagelijks, vooral in West-Java. Op Sumatra is zij eveneens achteruitgaand, zy het ook geleidelij ker. Ook in Zuid-Celebes en in Zuid en Oost-Borneo doet de activiteit van infiltranten uit republikeins gebied op Java zich in toenemende mate gevoe len. Het aantal incidenten in het door ons gecontroleerde gebied is sterk toenemend en bedroeg in de laatste vier weken vóór 20 October j.L resp. 188, 190, 202 en 231 gevallen per week. De aard van deze incidenten is hoofdzakelijk te rubriceren in: over vallen van transporten en militaire bivaks, beschieting van patrouilles en mijnlegging. Het zwaartepunt der ter roristische activiteit is gericht tegen de bevolking. Zy uit zich in moorden, ontvoeringen, brandstichting, afpersin gen en terreur in elke verder denk bare en veelal zeer wrede vorm. Vooral opvallend is het stijgend getal moorden op Indonesische bestuurs ambtenaren, in de laatste drie weken vóór 20 October j.1. met een weekge- middelde van 25 moorden (in de laat ste week 48 aanslagen). Deze toe stand hoezeer ernstig en niet lang meer te dulden is echter altijd nog veel gunstiger dan die, bestaande in niet door ons gecontroleerde gebieden, zo besluit de regering haar schokken de verklaring. Padvinders treden uit Jeugdgemeenschap Het nationaal hoofdkwartier van de „Nederlandse Padvinders" heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeugd gemeenschap kennis gegeven van zijn besluit uit te treden uit de Nederland se Jeugdgemeenschap, daar deze, naar het oordeel van het bestuur van de „Nederlandse Padvinders" in drie jaar van haar bestaan geen resultaat van betekenis heeft bereikt. ONTSLAG CHINESE REGERING UITGESTELD. De Chinese regering heeft het indie nen van haar collectief ontslag uitge steld ingevolge een vierde tussenkomst van- maarschalk Tsjang Kai Sjek bij ministerpresident Mong Wen Hao. Voorts verneemt men uit particulie re bron. dat Tsjang Kai Sjek het indi vidueel ontslag van de minister van financiën. Wang Joen Woe, zou hebben aanvaard. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk op klaringen en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust nog nu en dan harde wind tussen west en zuid. Iets minder zacht. wrELL, WELL, daar is dan einde lijk het nieuws waarop we met z'n allen gewacht hebben, vrienden! Het komt van een Time-reporter (hij klopt, hij veegt en hij zuigt) en het heeft betrekking op de tweede dochter van het Engelse koningspaar, de gra cieuze prinses Margaret-Rose. Die zat de reporter heeft het met eigen ogen gezien eergisteravond in een Lon- dens restaurant met de acht-en-twintig- jarige markies van Milford Haven. Da's nog tot daarantoe. Maar: ze hiel den onder de tafel eikaars handen vast. En dót is belangrijker dan Harry Truman, de toestand in China en de berechting van meneer Schreieder sa men. De Engelse en Amerikaanse kran ten zijn op die handen-onder-tafel af gevlogen. New York seint dat de Mar kies geen schijn van kans heeft, om dat de prinses „absoluut dodelijk ver liefd is op een onbekende jonge man en dat de Koningin probeert haar tot andere gedachten te brengen". Parijs (France Soir) kabelt dat de prinses vorige week in het Walestheater was met de Hertog van Dalkeith. En „Dal- keith had voor niemand ogen dan voor Margaret alleen". Londense bladen brengen hele lijsten van andere can- didaten. Met foto's. Met levensbeschrij vingen. Met overweging van alle kan sen. Stop de persen! Laatste kreet! Handen-onder-tafel ANDER VERHAAL over de liefde. Ook al uit Engeland. Ze worden daar nogal hupserig. Mevrouw Martindale heeft echtscheiding aangevraagd en gekregen. Dat zat zó: Toen ze nog juffrouw Alice Cadman heette liep ze James Martindale in Sheffield tegen het lijf en ze beminde hem tezelfder stonde. Dat komt voor. James begon haar brieven te schrijven met zoveel lieve woorden, dat het postpapier er van bloosde. Enfin, ze trouwden. En een paar maanden later kreeg het jon ge mevrouwtje een brief van haar schoonmoeder. Die brief was geschre ven in hetzelfde handschrift als dat van die honnepon-epistels. James moest 's avonds bij vrouwlief op het matje komen. En viel door de mand. Hij kón helemaal niet schrijven. Nooit geleerd. En die brieven dan?, vroeg Honnepon. Nou, zei James, die heeft me moe al lemaal voor me geschreven.... Be pruikte rechters hebben vastgesteld dat de heer James Martindale niet over het normale benul beschikt. Hu welijk losgeknoopt. Kan moe opnieuw aan de gang. QIEREND EN GILLEND vlogen gisteravond 23 Londense bakvis sen de zotte filmspeler Danny Kaye, die juist een theater verliet, om zijn verschrikte hals. Ze tilden hem op. droegen hem een zijstraat in en trok ken hem bosjes haar uit zijn hoofd. Als aandenken. Rustiger nieuws: In de laatste drie maanden zijn 10.000 Russische deserteurs (waaronder 25 wasecht* generaals) naar d* Westelij ke zones van Duitsland gedeserteerd. Prinses Elisabeth van Engeland ver wacht haar baby omstreeks 14 Novem ber; er komen voor de gelegenheid speciale postzegels. En in Nederland komt in het vervolg de lintjesregen weer op de verjaardag van de Konin gin. De nachtwaker van de Cineac aan het Damrak in Amsterdam greep een man in z'n kraag, die met een mes aan de deur peuterde. Uit de zakken kwamen een verzameling sleutels, een combinatietang, een zinkschaar en een groot mes. In Roemenië worden alle bioscopen en ziekenhuizen genationali seerd. En een Franse fabriek maakt fietsen van 3,2 kilo; normaal formaat en je kunt er op rijden. Omdat de Wes telijke mogenheden geen onderdelen meer leveren is het treinverkeer in de Oostelijke zone van Duitsland ont wricht. Tussen Berlijn en de voorste den vallen 182 treinen uit. NU EERST ONS slokje wijsheid van-de-dag. vrienden. Woord van Jo- seph Roux: Er zijn mensen die lachen om hun mooie tanden te tonen en die wenen om hun goede hart te laten zien. Slecht hart had de mens, die een bui tenman op de Haagse tram de porte feuille ontstal; er zat drie miel in. Vol gens schout-bij-nacht William Sterling Parsons. directeur van de afdeling atoomverdediging der Amerikaanse vloot, overschat men de atoombom. „Het is alleen maar een ander soort bom aldus Parsons. Wie wil er nog peultjes? In Alfen aan de Rijn heeft een hondje, welks jongen dood waren gegaan, zich ontfermd over een moe derloos biggetje. De big groeit als kool. En de hond bijt iedereen die in de buurt komt. De Paus heeft in een ra dioboodschap naar Brazilië gezegd, dat het rassen- en klassenonderscheid moet verdwijnen; dan komt er ook geen so ciale crisis meer. Een Amerikaanse manager heeft de Rotterdamse bokser Bep van Klaveren aangeboden tegen goed geld harde klappen te komen uit delen in Trumansland. De jeep van Hans Kaart en zijn drie kunstbroeders is in Madrid door een taxi omverge reden. Het ging er Spaans op uit. De Nederlanders rolden over de grond en Jack Kelling brak zijn sleutelbeen. Verder geen schade. J)E VOEBALWEDSTRIJD tussen 11 Groningse en 11 Drentse bur gemeesters is geëindigd met een 52 zege voor de Drentenaren, zes verrekte spieren, dertien kreupele benen en ve le blauwe plekken. Anderhalf uur voetballen heeft van de 22 burgemees tersbuiken in totaal 36 pond spek ver wijderd. Bloemen na afloop en mede lijdende kussen van echtgenoten langs de lijn. En waar blijven nou de heren Wytema Ritmeester. Breebaart, Leem horst. Haspels, Scholtens. Wognum en de andere regenten uit dit sportieve ge west? Komt, burgervaders, zet 'm op en witte muizen. We komen met drie fotografen en zes geheide sportverslag gevers. Opdat Noord-Holland wete wat uwe goede couragie vermag! Drie personen verdronken Gisteravond is te Maastricht een luxe-auto, na een botsing met een tegenligger, op de Wilhelminabrug dwars over het brugdek en het trot toir en door de zware houten nood- biugleuning heengeschoten en in de Maas gestort. Het water was, ter plaatse waar de auto terecht kwam, zeven meter diep. Onmiddellijk na het ongeluk kwam van alle kanten hulp van brandweer, politie, gemeentelijke geneeskundige dienst en reddingsbrigade, maar de omstandigheden ter plaatse waren zo ongunstig dat het enkele uren heeft geduurd vóór men de plaats waar de auto in het diepe water lag, had ge vonden. Een duiker ging te water en vond na drie kwartier tle auto onder een van de brugbogen. De wagen lag op een kant. Met een takel in een kleine hijskraan werd de auto uit het water gehaald. Het ongeval bleek drie doden te hebben gekost, namelijk de bestuurder, de 38-jarige garagehouder M. H. H. Nijsten uit Bunde, de 33-ja- rige mevrouw van den Heuvel, te Maastricht, moeder van vier kinderen en mevrouw Hermans, te Maastricht, moeder van één kind. De Veiligheidsraad nam met negen tegen één stem bij een onthouding de resolutie aan, waarin op de Egyptische en Israëlitische autoriteiten een beroep wordt gedaan het bestand in de Negeb te herstellen. De Sovjet-Unie onthield zich van stemming en sprak dus geen veto uit. Alleen de Oekraïne stemde tegen. In de resolutie is o.a. vastgelegd, dat wanneer één van beide partijen of beide partijen niet aan de oproep voldoen een commissie, samengesteld uit vertegen woordigers van de .Grote Vijf', België en Columbia, aan de Veiligheidsraad rapport zal uitbrengen over de volgens hoofdstuk zeven van het handvest te nemen maatregelen. Dit hoofdstuk voorziet in regeling van geschillen door maatregelen als onder handelingen, sanctiesen ingrijpen ge wapenderhand. De raad verwierp met twee tegen één stem ,bij acht onthoudingen, de re solutie van de Oekraine, waarin aange drongen wordt op hervatting van de lechtstreekse onderhandelingen tussen de Egyptenaren en de Joden. Alleen Syrië stemde tegen. De Sovjet-Unie en de Oekraïne stemden voor.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1