Profeten der atoomkracht M sirjtslt Opnieuw zwendel in goudstaven NOODLOT Jaar Een eeuw geleden sprak men reeds over grote krachten en stralingen En weer is inwoner van Ede slachtoffer Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Jonge boeren gevraagd in Nieuw-Zeeland Onze Schaakrubriek M" "XE T MENSHEID het wonderlik gesteld. De twintigste a nden iiren Vndt VSn u™ vervBllIn*' dese vervulling der dikwijls duizenden jaren oude wensen heeft zich wel In ieder afzonderlek geval langs geheel andere wegen voltrokken, dan men zich voorstelde Wie lud er hondeS tijdperk der exacte wetenschap deze droom definitief'te moeten omgeven Wen was nu wel overtuigd de kunst van het goudmaken nimmer te zullen ontdekken er bestaat zo meende men reen Qtp»n *1*» um. "«"•««en» wetenschappelijk uitgedrukt: geen transmutatie der atomen'0 "Gr<M>t"eUxer"' of' ALLEEN DE DWAZEN en de profe ten der wetenschap hadden de hoop nog niet opgegeven. Tot hen behoorde ook de timmerman JOHN WORELL KEELY. die in 1837 in Amerika werd geboren en die uitvinder werd van de geheimzinnige ..trillingsmachine". In de jaren 1870 tot 1890 werden de we tenschapsmensenin Amerika en in Europa steeds weer opgeschrikt door verslagen over deze raadselachtige ma chine, die, zoals vagelijk werd om schreven, berustte op „intermolecu- laire trillingen in de aether". Niet slechts in kringen van technici en academici, maar eigenlijk veel meer in de vergaderingen van mystici werd over Keely en zijn geweldige uitvin ding gesproken. Zijn grootste propa gandiste was de Russische theosofe Ma dame Blavatsky, die overal vergaderin gen bijeenriep, en daar verhaalde van de wonderlijke uitvinding van John Worell Keely en de geheimzinnige stralingen, die van zijn machine uit gingen. Zij vertelde geestdriftig aan de ademloos luisterende toehoorders, dat de stralingsmachine van Keely een nieuwe tijd inluidde. „De oorlog zal van deze wereld verdwijnen", riep ze uit onder daverende bijvalsbetuigingen harer aanhangers, „want als Keely zijn machine voltooid heeft, dan kan hij daarmee in een seconde een geheel le ger tot atomen vernietigen!" Wie denkt er bij deze woorden niet aan de atoombommen van heden, waar van we weten, dat ze een dergelijke kracht hebben, maar waarvan wij ten slotte toch hopen, dat ze de oorlog on mogelijk maken, Keely stierf in 1898, zonder zijn ge heim (was het wel een geheim?) te hebben prijsgegeven. Lytton, de fantast. De Engelse schrijver BUWLER LYT TON behoorde niet alleen tot de groot ste snobs en dandies#van zijn tijd, hij werd ook vaak voor fantast uitgekre ten. Doch wat moet men zeggen, wan neer men heden zijn vergeten boek ,Het komende Ras", een toekomst droom, opslaat en daarin leest van een \olk, waaraan het gelukt is, wonder lijke stralen, de „Vril-kracht" te ont dekken? Daarin heet het: „Ja, de oorlog hield op tussen ontdekkers der Vril- kracht. Een staf, geladen met deze kracht en gericht door een tienjarige jongen, kort de sterkste vesting in een seconde tijds vernietigen. Over macht in aantal en in militaire ge oefendheid hadden alle waarde ver loren. Wanneer twee legers, die met Vril-kracht uitgerust waren, elkaar zouden ontmoeten, dan had dit de volledige ondergang van beide legers ten gevolge. De oorlog was ad absur- dum gevoerd, en daarom bestond er tussen de volkeren geen geweld meer. Het geweld had zichzelf gedood!" Tegenwoordig kent men van Buwler Lytton nog slechts enkele van zijn ro mans, waaronder: „De laatste dagen van Pompei". Het boek: „Het komende Ras", waarin de Vril-stralen voorspeld wordep, leest niemand meer. Het staat nog, stoffig en wel, in enkele biblio theken. Men moest het eens te voor schijn halen en lezen. Eén der eerste geleerden, die de atoomsplitsing toch voor mogelijk hield was de Engelse natuurkundige SIR WILLIAM CROOKES. Doch hij ver legde de verandering der atomen naar andere, ver verwijderde werelden, naar de hoogovens der zonnen, en de vaste sterren. Swedenborg, de mysticus. ANDERHALVE EEUW vóór Crookes leefde in Stockholm EMANUEL SWEDENBORG. Als men tegenwoordig die naam hoort, dan herinnert men zich hoogstens, dat hij een dweper, of Bende stak rubberfabriek in brand De rubberfabriek Soekapoera van de N.V. Cultuurmaatschappij Goenoeng te Singaparna in het Tasikmalajase is op 1 November grotendeels door brand vernield. De vertegenwoordiger der onderneming te Batavia deelde aan Aneta mede, dat de brandstichting in twee gedeelten plaats vond. Een be wapende en geüniformeerde bende van 100 man stak in de ochtend van 1 November enkele gebouwen in brand, waarna zij in de middag terug keerde en meer gebouwen in vlammen zette. Het rookhuis en de fabriek wa ren nadat zij tijdens de politionele actie practisch met de grond waren gelijk gemaakt pas nieuw opge trokken. Thans zijn zij door de brand vernield. BESTUURSLEDEN VAN C.P.N. VRIJGESPROKEN Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde gistermorgen het vonnis van de rechtbank in de zaak tegen de negen bestuursleden van de C.P.N. „De Waarheid". Dit vonnis luidde: vrijspraak. Zij zouden zich schuldig hebben ge maakt aan belediging van de regering in een artikel in het* dagblad „De Waarheid". De advocaat-generaal had tijdens de behandeling van deze zaak, veertien dagen geleden, 1 week gevangenis straf geëist. Geen der beschuldigden was gisteren verschenen. MADAME BLAVATSKY .theosofe en propagandiste.. AMNESTIE IN BERLIJN. Generaal-majoor Alexander Kotikof, de Sowjet-Russische commandant te Berlijn, heeft bij gelegenheid van de 31ste verjaardag van de Octoberrevo- lutie een amnestie afgekondigd voor al degenen, die te Berlijn gevangenis straffen van minder dan een jaar uit zitten. De amnestie is niet van toe passing op veroördeelden wegens oor logsmisdaden, zwarte handel en spe culatie. en zal alleen in de Sowjet- sector van kracht zijn. EDWARD BULWER .schrijver en fantast.... zelfs een soort heksenmeester geweest is. Weinigen zullen weten, dat Sweden borg naast zijn mystieke en visionnai- re boeken ook zuiver wetenschappelijke geschriften publiceerde, waaronder de „Principa rerum naturalia". Daarin ont wikkelt hij een bijna modern aandoen de atoom-theorie. Hij schreef o.a.: ,J3e natuur is zichzelf zo gelijk, dat ze in haar grootste principe niet anders opgebouwd kan zijn aan in haar kleinste. Zoals ze het heelal in zijn totaliteit om één middelpunt laat wentelen, zo doet ze hetzelfde in het kleinste*volume. De kleinste delen be vatten dan ook substanties, die een dergelijks werkingskracht en een der gelijke kringbeweging vertonen als de machtigste zon!" Zonder het te weten bewandelen dus de moderne ontdekkers van het radium en daarmee van de atoomkracht de voetsporen van Swedenborg. Het atoom, tot dusverre de ondeelbare oor sprong van alle materie, is nu de nieu we wereld van het microkosmos, de wereld der electronen en der neutro nen, waarvan er vele millioenen in 'n atoom gaan. Duval, de onderzoeker. „Mijn machine zal 100.000 mensen doden. Ze zal olifanten wegvagen, als of het ratten zijn", aldus riep de Fran se „krachtonderSoeker" (zoals hij zich zelf noemde) DUVAL D'EPRéMESNIL uit, toen hij in de zaal der Société de 1'Harmonie in 1854 zijn machine aan genodigden demonstreerde. Toen ont stond er een verschrikkelijke opwin ding onder de vergaderden, en nooit is vastgesteld of het angst was, hynose, of de uitwerking der machine. „De mensheid", aldus zette d'Epré- mesnil zijn betoog voort, „heeft een nieuwe kracht van node om te gene zen en om tot inzicht te komen. Een kracht, die hen in een 'seconde kan ver nietigen, maar tevens een kracht, die hen oppermacht over de natuur geeft Verderf en ondergang maar ook eeuwig geluk en welvaart liggen in deze ko mende kracht besloten, waarvan mijn machine een eerste begin is". Waren het dwazen, die de atoom kracht voorspelden, of waren het pro feten? jyjEN ZAL ZICH de goudstaverzwen del, die in Juni van dit jaar aan bet licht kwam, nog wel herinneren en ook, hoe een fabrikant uit Ede er voor 60.000 ingelopen was. Het doet daar om vreemd aan, dat enkele weken na dat de berichten in de couranten zijn verschenen een inwoner uit dezelfde plaats óók weer tegen de lamp loopt en een staaf „goud" koopt voor 4500. De wereld wil bedrogen zijn.... Tegen het einde van Juni verscheen op het Noordplein te Rotterdam een 27-jarige „eierverzamelaar" uit Ede, die op zoek was naar een staafje goud. Hij werd in contact gebracht met enkele mannen, die hem er wel aan helpen konden, zoals ze zeiden, maar voordat hij de staaf mocht zien eisten ze 500 handgeld. Zoveel contanten had de Ede- naar niet bij zich, maar enkele weken later, toen hij weer het Rotterdamse Noordplein bezocht, liet hij zich over halen naar een café op de örooswijkse- weg te gaan. Daar zat warempel de verkoper-in-spé al met ongeduld te wachten. In een rustig hoekje haalde de man met grote omzichtigheid een cartonnen doos onder zijn jas vandaan. Toen deze geopend was, lag daar in watten en vloeipapier de staaf, 24 ka raats! En géén zwendel, zoals verzekerd werd. Uit allerlei gouden voorwerpen was ze bij elkaar gesmolten. Als de Edenaar 4500 kon fourneren, kon hij de staaf zo menemen. Onmiddellijk bestelde de man een taxi, reed naar zijn woonplaats, liet voor de gezelligheid één van de bemiddelaars nog meerijden, en leende in Ede links en rechts het geld bij elkaar. Daarop ging de rit in razend tempo retour naar Rotterdam. En in een don kere gang van een woning naar na der bleek in de Isaac Hubertstraat verwisselde de staaf van eigenaar. Twee schatten. Thuis had hij nu twee schatten bij elkaar, de staaf en zijn meisje. „Hiermee kunnen we prachtzaken doen", zei hij tot de laatste. Maar de volgende mor gen kwam reeds de wrede ontgooche ling. Toen hij met behulp van een beitel er enige stukjes, die als monster moes ten dienen, wilde afslaan, spleet de staaf al bij de eerste klap in tweeën. De staaf in al haar naaktheid bestond uit een ijzeren contra-gewicht uit een raamstijl, met een loden omhulsel, dat in een goudbad gedompeld was. Van schrik wist de Edenaar niet beter te doen dan het „goud" te begraven in zijn tuin. Maar na verloop van enkele weken klopten de mensen, van wie hij geld geleend had, aan zijn deur en toen hij niet betalen kon, werd de politie erin gemengd. Die kreeg bij stukjes en beetjes het Verhaal van de goudhandel los. De Rotterdamse recherche werd in geschakeld en die wist de twee bemid delaars spoedig te identificeren. Het waren de 33-jarige losse werkman C. B. EX-BURGEMEESTER OP ZITTING GEARRESTEERD Mr. Th. Keune, advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, eiste Maandag 6 jaar gevangenis straf, ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven en onmiddellijke inhechtenisneming te gen de 45-jarige ex-burgemeester van Naarden, M. J. G. J. van Leeuwen. De verdachte was nimmer geïnterneerd. Hij werd op de zitting in arrest gesteld. 773 5. Pim vindt zichzelf er gewichtig sinds hij lezen heeft geleerd en zit met een eigenwijs gezicht over een groot dik boek gebogen. „Zo, willen jullie zo graag weten ,wat ik hier lees", vraagt hij. Nu, dat wil ik jullie wel zeggen, ofschoon ik er natuurlijk niet zeker van ben of je het ook zult be grijpen". 6. „De titel van dit boek is: „Elke dag een goede daad"! En.... het gaat over padvinders." „Padvinders? Wat zijn dat nu weer voor dingen?" vra gen Pom en Pam nieuwsgierig. „Een padvinder is iemand met een grote hoed op, die elke dag een goede daad verricht. Verder gaat hij spoorzoeken, kamperen en allerlei andere leuke dingen doen". „Oh, dan wil ik óók een padvinder zijn", roept Pom. „En ik ook!" zegt Pam. en de 34-jarige klokkenmaker M. B. Maar wie was nu de man, die het geld geïncasseerd had? Na veel speuren kwam men er achter, dat dit de 21- jarige metselaar A. J. K. moest zijn. Maar de man had een tip gekregen en hield zich schuiL Totdat hij distribu tiebescheiden moest halen, zich naar buiten waagde en juist een hoofdagent van politie, die voor hetzelfde doel uit was, in de armen liep. De drie verdachten worden nu voor de officier van justitie geleid. K. be gint voorlopig een oude schuld van 15 maanden gevangenisstraf op te knap pen en in die tijd zal men wel verder zien. Uit niets is gebleken, dat deze goud- stavenzwendel iets met de vorige te maken heeft. Mitsdien zijn de heren daardoor op een idee gebracht PRINS BOUDEWIJN NIET IN SENAAT Pierre Vermeylen, de Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft bekend gemaakt, dat Prins Boudewijn. de wettige troonopvolger van koning Leopold, de uitnodiging van de rege ring, zitting te nemen in de senaat, van de hand gewezen. De herdenking der doden van twee wereldoorlogen zal dit jaar op Zaterdag 13 November geschieden. Het Nederlands Oorlogsgraven- comité heeft ter gelegenheid van poppyday een affiche uitgegeven, waarin de oude belofte van de eerste wereldoorlog wordt uitge beeld: „Als in Vlaanderen de klap rozen bloeien, zullen wij hen gedenken". De Centrale Stichting Landbouw Emigratie deelt ons het volgende mede: „De emigratie naar Canada staat bij na stil tot er a.s. voorjaar weer emi grantenschepen varen. 11 December echter maakt de „Volendam" voor één maal een reis naar Australië. Met de Volendam kunnen ook reizen zij, die een visum voor Nieuw-Zeeland hebben en reeds lang op scheepsgelegenheid wachten. Nieuw-Zeeland heeft zich bereid verklaard ook 100 flinke jonge Nederlandse landbouwers, die met de „Volendam" willen vertrekken, een visum te geven. Zij zullen hoofdzake lijk op melkbedrijven worden ge plaatst in overleg met het Nederlands gezantschap in Nieuw-Zeeland. Het loon is PBL 5.6.6 per week, dat is pl.m. f 58. Bovendien krijgt men kost en in woning, of in de zeldzame gevallen waarin men hier zelf voor moet zor gen, nog een vergoeding van P.St. 1.5.0 of ongeveer f 13.40 per week. Alleen jonge landbouwers tot de leeftijd van ten hoogste 32 jaar komen in aanmerking, dat is een eis van de Nieuw-Zeelandse regering. Bovendien genieten ongehuwden de voorkeur. Er mag wel een aantal jonge echtparen bij zijn, maar uitsluitend zonder kin deren. Aanmelding moet geschieden bij de Centrale Stichting Landbouw Emigra tie te Den Haag, of bij de hierin samenwerkende centrale organisaties. Iedere gegadigde "dient een rapport te hebben van het Gewestelijk Arbeids bureau omtrent vakbekwaamheid enz. Om tijd te winnen kan men daar met een al zelf naar toe gaan. Naar de Australische minister van immigratie Calwell meedeelde, zal ook een aantal oud-strijders en „displaced persons" de reis met de „Volendam" meemaken. COLLECTIEVE BOERDERIJEN IN ROEMENIE. De Roemeense minister van Bin nenlandse Zaken, Georgescu, heeft bij gelegenheid van de viering van de 31ste verjaardag van de Octoberrevo- lutie medegedeeld, dat in Roemenië binnenkort het systeem van de col lectieve boerderijen zal worden in gevoerd. EXECUTIES IN GRIEKENLAND Griekenland heeft in antwoord op een Amerikaans verzoek medegedeeld, dat 1951 personen in de periode tussen de bevrijding in 1945 en 30 September van dit jaar zijn geëxecuteerd. Van dit aantal worden 233 aangeduid als ge wone misdadigers. De andere zijn poli tieke misdadigers. Het kampioenschap van Engeland is dit jaar gewonnen door Broadbent met 8'/« punt uit 11. De oud-kampioen Go- lombek volgde met Milner-Barry, Tho mas en B. H. Wood ieder 7 punten. Dat in deze strijd van veelal weinig uiteenlopende krachten ook de zenu wen een rol speelden blijkt uit onder staande partij, waarin de kampioen speelde tegen Winter, die als no. 10 geplaatst werd. Beiden zagen een een voudige matcombinatie over het hoofd waarop de partij remise werd. Nimzo-Indisch. Wit: Winter. Zwart: Broadbent. 1. d2d4, Pg8f6; 2. c2c4. e7e6; 3. Pblc3, Lf8b4; 4. a2—a3, Lb4xc3; 5. b2xc3; c7c5. Dit dient om c4c5 te voorkomen. Het is geen pionoffer, want op dc5: volgt Da5. 6. e2e3, Pb8—c6; 7. Lfl—d3. d7—d6; 8. Pgl—e2 e6e5; 9. d4—d5, Pc6—e7; Een goede ontwikkeling ware hier ook Pa5, gevolgd door b6 en La6 om druk uit te oefenen op c4. Het bindt de witte stukken en brengt de loper in 't spel. 10. Pe2g3. 0—0; 11. Ddl—c2. h7—h8; 12. 00, Pf6e8; om dan met f5 te ko men, maar Wit is hier voor. 13. f2—f4, e5xf4; 14. Tflxf4, Pe8—f6; 15. Tf4xf6!? Verrassend; geeft Koningsaanval, toch lijkt het mij niet correct. 15. g7xf6; 16. e3—e4! Kg8—h8; Op Kh7 volgt: 17. e5!—Pg6; 18. h4— f5; 19. Lf5:Lf5:; 20. Pf5: met voordeel voor Wit. 17. Lclxh6, Tf8g8; 18. Tal—fl, Pe7— g6; 19. Pg3—h5, Pg6—e5; 20. Ld3—e2 Tg8g6; 21. Lh6—cl; Hier lijkt ook Tf6: goed, gevolgd door bijvoorbeeld Txf6; 22. Lg7+. Maar indien Zwart Kh7 speelde 22. Dd2Dg8 heeft Wit 'een mooiere com binatie in 't hoofd. 21. Dd8g8; 22. Ph5—f4. Tg6— g5; 23. Le2—dl, D g8—h7; 24. Pf4—e6ü Volkomen correct. Opent lijnen voor toren en loper. Op fe6: volgt: 25. Dg5: fg5:; 26 Tf8-f—Kg7; 27. Df2-üg6; 28. Lh5! 24. Lc8xe6; 25. Lclxg5 f6xg5; 26. d5xe6, f7xe6; 27. Dc2—f2, Dh7—g7; De Zwarte pionnenstelling is beter dan de witte, maar de zwakke Zwarte koningsstelling maakt ook zijn pion nen zwak. De strijd gaat nu om het in dringen in eikaars stellingen. 28. Df2—g3, Kh8g8; 29. Ldl—g4, Ta8 e8; 30. Dg3—h3. Pe5xg4; 31. Dh3xg4, Dg7h6; 32. Tfl—f3, Te8—e7; 33. Dg4— g3, e6e5? Nu heeft Wit zijn zin; de stand is voor zwart uiterst moeilijk geworden. 34. Tf3—f5, Te7g7; 35. Dg3—f2, g5— g4; 36. Tf5—f8+ Kg8—h7; 37. Df2—f5-f-, Dh6g6; 38 Df5—c8. Dg6xe4? 39. Tf8— h8-f, Kh7g6; 40. De8—e8+?? Op De6-t- was mat in drie zetten ge volgd. Jammer van dit mooie slot. Maar ook Zwart had het niet gezien, immers dan had hij niet 38. De4: gespeeld. Er volgde nog: 40. Kg5; 41. Dh5-|Kf6; 42. Tf8-f—Ke6; 43. De8-|Te7; 44. Dc8-|Td7 en wegens de dreiging van Zwart Del-f kan Wit niets beginnen op bijvoorbeeld h3 speelt Zwart Dg6. Wit moet dus met eeuwig schaak ge noegen nemen. Als probleem een aardige tweezet van Dr. von Gottschall ook voor par tijspelers van belang. 'frPd '1 :8utssoido door F. Coppersmith „Wat zijn dat voor mensen? „Emigranten!.... Geruineerden, avon turiers, die in Amerika een nieuw be staan willen opbouwen". Gerard deed er enige ogenblikken het zwijgen toe. Hij moest dit even verwerken. Toen Vroeg hij. „Waar ko men ze vandaan?" Fijt scheen verbaasd over deze vr®- gen. „O, die komen overal vandaan' zei hij en hij vergat zowaar te zuchten. „Maar dat weet Westerbaan precies „Westerbaan?" „Kent U die niet? Hij boekt deze passages en werkt al bijna een jaar lang voor ons. Hij is pas terug uit Zuid-Duitsland, de Elzas en Zwitser land". Weer zuchtte Fijt diep. „De «Meermin" is een ware Arke Noachs. 't Is warempel geen pretje voor de firma. We hebben niets dan last van deze passagiers". Gerard streek zich door het haar. „Ik moet er weer vandoor, vraag aan mijn oom.... of neen. eerst nog een vraag aan U. U zei dat de kosten van de uitreis er nog uitkomen. Hoe kan dat eigenlijk met zulke geruïneerden? Betalen zij voor de overtocht?" „O, ons geld krijgen we wel", ant woordde Fijt, „het duurt alleen een tijdje!" „Dat begrijp ik niet", zei Gerard. Maar antwoord van de zuchtende pro curatiehouder kreeg hij niet eens meer. Fijt zat weer met zijn neus in een dik boek en bromde iets onver staanbaars. Gerard greep z'n hoed: „Morge. m'neer Fijt", riep hij en wil de het kantoor verlaten. Bij de deur trof hij echter net zijn oom die juist binnen kwam XXX Gerard was in Amsterdam geboren en kende de stad als de zakken van z'n oudste pak. Toch was hij in de herberg „Eiland Texel", gelegen in de morsige, naar traan stinkende Bantam- merstraat, nog nooit van zijn leven ge weest. Toenq hij buiten de deur open duwde moest hij even wennen aan de halve duisternis, die er heerste. Hij zag een lange smalle en lage gang, deed half op de tast enkele passen en voelde een deur. Ook deze opende hij. Nu zag hij een vertrek, waarin het maar weinig lichter was dan in de gang. Aan de muren hingen twee pe troleumlampen, schaars de lange hou ten tafels en dito banken verlichtend Dicht op elkaar zaten hier mannen vrouwen eri kinderen. Het was juist etenstijd, want hij hoorde het geklet ter van borden en het getik van vor ken en messen. Het duurde enige tijd vóór men hem bemerkte. Hij zag dat verschillende der eters nieuwsgierig naar hem keken. Meteen ook hoorde hij voetstappen achter zich; de waard trad op hem toe en vroeg op norse toon: „Wie bent U en wat wilt U?" Gerard draaide zich om: „Mijn naam is Van Wael". antwoordde hij kortaf. De naam oefende direct invloed uit. „O, U komt zeker eens kijken hoe de passagiers het hier hebben? Nou ze zijn best tevreden!" Gerard wees op de schalen met uiterst kleine stukjes vlees en op de kommen met een zo op het oog niet thuis te brengen substantie. „Moet men zich daarmede voeden?" De waard haalde de schouders op. „Dat is met m'neer Fijt afgesproken", antwoordde hij. In de gelagkamer viel een stilte. Men had het korte gesprek gehoord en een van de eters, een lange man, met grijs haar en een mager gezicht stond op. Dezelfde taal sprekend als het meisje, dat Gerard de vorige dag ontmoet had. •vroeg hij: .Bent U van de rederij? Dan wil ik er graag even de aandacht op vestigen, dat wij van dit eten niet vet worden en met ons drieën in één bed slapen, ondanks het feit, dat qns goed verblijf en behoorlijk eten is beloofd. We hebben al iemand van ons naar het kantoor gezonden!" Nu haalde de waard bakzeil. Als m'neer Van Wael wil. zal ik nog wat eten opdienen. Maar het komt op de rekening. En misschien kan ik nog voor een oaar- slaapplaatsen zorgen". Gerard had geen lust hierop ver der in te gaan. Hij kniktg. De be nauwde lucht benam hem bijna de adem. Juist op dit ogenblik werd de deur opnieuw geopend; het meisje, dat hij de vorige dag had ontmoet, kwam binnen Toen zij Gerard herkende, bloosde zij en stapte verlegen een paar passen achteruit. Hij stak haar onmid dellijk de hand toe „Ik heb een beet je voor Uw landslieden gezorgd. Ik denk wel wat ze het beter zullen krij gen!" „Erg aardig van U. Maarhoe wist U dit?" Hij scheen de vraag niet te horen. „Hoe is het met het kind?" informeer de hij. „Veel beter, dank U! Gelukkig heeft het niet de mazelen, maar de water pokken. En de koorts is gezakt. Toen ik terug kwam was de dokter er en die stelde ons gerust. Stel U voor. dat het kind eens werkelijk ernstig ziek was geworden Dat zou dagen opont houd gegeven hebben. Over acht da- een vaart de „Meermin" al uit Weet U soms of het een behoorlijk schip is?" „Ik was er bij tegenwoordig, dat het van stapel liep". Vol verbazing keek zij hem aan. „Ik heet Gerard van Wael", lichtte hij haar lachend in. „Ik studeer wel iswaar, maar het was toch mijn va der, die het liet bouwen. Het behoort nu aan mijn oom of liever...." Zij bloosde nog erger en zei verle gen: „Dat wist ik niet". „Dat kon U ook niet weten. Maar nu moet U mij eerst eens wat van U- zelf vertellen. Uw naam weet ik al: Claire Murner". Hij zag de verbazing op haar gezicht, een verbazing die nog groter werd toen hij doorging en zei: „U komt uit Zwitserland. Ik heb de heer Bianchi namelijk gesproken. Een landsman van U?" „Neen, ik weet zeer weinig van hem. In Keulen hebben wij hem ontmoet, toen wij daar logeerden Wij hoorden, dat hij ook met de „Meermin" naar Amerika zou vertrekken Daarom rei zen we samen Hij is een toneelspeler. Maar waarom kijkt U me zo aan. Ik moet nu weer weg „Neen. dat kunt U me niet aandoen, dat zou me heel erg spijten!" (Wordt vervoigd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3