Joodse successen brengen vrede in Palestina nader; De onderhandelingen met Djokja niet definitief afgebroken Nog dit jaar zal Nanking vallen Amerikaanse plannen in Griekenland Nieuwe voorstellen van Dr. Bunche Woensdag lONov. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang So. 1958 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Israël legt order van de VN. naast zich neer en weet zich verzekerd van Russische en Amerikaanse steun Egypte wil zich uit het avontuur terugtrekken De heer Neher komt naar Nederland Amerikaans voedsel moet China redden Nogmaals een beroepop Arabieren en Joden Schacht nog op vrije voeten Weerbericht Zo gaan we veilig naar de maan China handhaaft pact met Sovjet-Rusland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A Dekkers Directie: j. BLTLSMA en C. KRAK coimt TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Familieberichten 16 ct per mm - Kleine advertenties ^„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten AMERIKAANSE GENERAAL RILEY, de militaire chef van de V.N.- missie in Palestina, heeft de vertegenwoordigers van Egypte, de Libanon, gyrië en Irak in Parijs aan het verstand gebracht, dat hun strijdkrachten in bet Heilige Land zich in een hopeloze positie bevinden. Indien gfl wilt, dat de status quo van 14 October dat is de dag, Waarop de voor de Joden zo succesvolle strijd in de Negeb-woestjjn begon tenminste enigermate her steld wordt, moet gij trachten door middel van directe onderhandelingen met de regering van Israël tot een vergelijk te komen, maar onthoudt u in hemels naam van een nieuw militair optreden, want dat kan de zaken voor u alleen maar erger maken aldus moet Riley de verbouwereerd luisterende Ara bieren hebben toegesproken. JJET FEIT, dat de samenkomst, waar- op Riley de Arabieren zo («omwon den de werkelijke stand van zaken uit eenzette, georganiseerd was door dr. Bunche. de fungerende bemiddelaar der Verenigde Naties, maakt het dui delijk, dat ook de man, die tot taak gekregen heeft, de vrede in Palestina te herstellen, geen enkel nut meer ziet in resoluties van de Veiligheidsraad, waarvan de nakoming slechts afge dwongen kan worden door sancties, die de grote mogendheden, of ten minste enige van hen, toch niet willen nemen. Inderdaad heeft de regering van Is raël de order van de Veiligheidsraad om haar troepen uit de veroverde ge bieden in de Negeb-woestijn terug te trekken, rustig naast zich neergelegd met de laconieke mededeling, dat „men er kennis van genomen had". Verze kerd van de goedkeuring der Sovjet- Unie, die de Joodse staat reeds lang steunt en van de Verenigde Staten, die eerst thans besloten hebben, zich vol ledig achter de Joodse zaak te zetten, kan de Israëlische regering zich een dergelijke houding gemakkelijk ver oorloven. Amerika gooit het roer om. VEELAL WORDT aangenomen, dat de nieuwe Amerikaanse Palestina-po- litiek beschouwd moet worden als de inlossing van een belofte, die Truman tijdens zijn verkiezingscampagne aan de 500.000 Joodse kiezers in New York gedaan heeft. Deze opvatting is echter maar voor een klein deel juist. In hoofdzaak heeft namelijk het feit dat de Joodse staat het in de luttele maan den sinds zijn geboorte bestaan heeft, zich tot de sterkste militaire mogend heid van het Nabije Oosten te ontwik kelen. de Amerikanen tot een herzie ning van hun houding genoopt, die oorspronkelijk neutraal was en er op gericht de olie-koning Ibn Saoed niet voor het hoofd te stoten. En dat naast het eigen grote organisatievermogen wapenleveranties van de Sovjet-Unie via Tsjecho-Slowakije de Joden daar toe in staat stelden, is voor de Ameri kanen dubbel een aanleiding geweest om het roer met de grootste snelheid Dat inderdaad over een dergelijke regeling gesproken wordt, schijnt niet onwaarschijnlijk, indien men bedenkt, dat verschillende der Arabische staten, die naar buiten een grote eenheid aan de dag hebben gelegd, stuk voor stuk in het geheim «hebzuchtige blikken op het Arabische deel van Palestina wer pen. Dit geldt in het bijzonder voor koning Abdoellah van Transjordanië, die door zijn bondgenoten reeds lang van het najagen van eigen belangen wordt verdacht. Van alle Arabische vorsten is hij de machtigste, want hij heeft er zich angstvallig voor gehoed, zijn Arabische Legioen, het door de Britten opgeleide keurcorps, aan de vernietigende slagen der Joodse legers te velde bloot te stellen. De bescher mende muren van het Arabische deel van Jeruzalem heeft dit legioen nooit verlaten. Het ligt voor de hand, dat, wanneer de Joden er in slagen het met de Egyp- tenaren en Abdoellah op een accoordje te gooien, zij van de overige zwakke Arabische staten geen noemenswaardi ge last meer zullen ondervinden. Ove rigens hebben zij tegenover de Liba non en Syrië nog sterke troeven in handen. Tijdens het door de Arabie- MOSJE SJERTOK, minister van buitenlandse zaken van Israël. ren zelf uitgelokte recente Joodse offensief in Galilea hebben de Joodse troepen de noordelijke grens van Pa lestina overschreden en zich van een twintigtal steden en dorpen ln Syrië en de Libanon meester gemaakt. De Veiligheidsraad zal hen daar niet uit verdrijven, maar erkenning van hun staat en het sluiten van vrede zou de Joden zeker bewegen, hier de terug tocht vrijwillig te aanvaarden. Staking op vliegveld Northolt De „British European Airways" deelt mede, dat voor heden alle continentale vluchten zijn afgelast als gevolg van een staking van werktuigkundigen op het vliegveld Northolt bij Londen. Slechts ongeveer 180 van de 1200 werktuigkundigen waren niet bij de staking betrokken. Ook de diensten van de BEA tussen Northolt en Noord-Ierland. Schotland en de Kanaaleilanden worden heden niet gevlogen. Mr. Stikker, die afzag van een tweede conferentie met Hatta als gevolg van een vreemde manoeuvre van Djokja, heeft te Batavia verklaard dat alle be sprekingen met de republiek niet zijn afgebroken. De minister zeide dit tot een vertegenwoordiger van Ane- ta, die hem in kennis stelde van circulerende berichten, als zou de Nederlandse regering verdere onderhande lingen nutteloos achten. Overigens gaf de minister te verstaan, dat zijn vertrek naar Den Haag niet voor onbepaalde tijd kon worden uitgesteld, aangezien zijn verplichtingen als minister van buitenlandse zaken zijn aanwezigheid op korte termijn in Nederland noodzake lijk maken. Het tijdstip van 's ministers terugkeer staat niet vast. Hij wil eerst nog spreken met de adviseurs, die in de loop van Woensdag te Batavia worden terug verwacht van hun verblijf in Djokja. Intussen is te Batavia bekend geworden, dat de om te gooien. Washington kan het zich i gedelegeerde van het opperbestuur, de heer L. Neher, niet permitteren, dat in een uiterst be langrijk strategisch gebied de lakens worden uitgedeeld door een mogend heid, die slechts aan Moskou dank ver schuldigd is. De Britten met hun pro- Arabische sympathieën moeten dan zelf maar weten, wat zij doen. Geen eenheid onder Arabieren. HET ZIET ER naar uit. dat men in sommige Arabische staten reeds even realistisch begint te denken als in Ame rika. Berichten uit Tel Aviv zeggen, dat er sinds enige" dagen directe on derhandelingen aan de gang zijn tus sen de Joden en vertegenwoordigers van Egypte en Transjordanië: De Egyptenaren, die in de strijd te gen de Joden reeds een derde deel van hun gewapende macht verloren schij nen tot vrede bereid te zijn, indien de Joden toestaan, dat de Zuid-Pales tijnse kuststrook tot Gaza, die reeds bij het verdedigingsbesluit van de Ver enigde Naties aan de Arabieren was toegewezen, door Egypte geannexeerd wordt. Israël zou dan de rest van het Negeb-gebied mogen behouden. op verzoek van de Nederlandse regering direct naar Den Haag zal vliegen voor het voeren van besprekingen. Mr. D. U. STIKKER Joegoslaaf Bebler verwekt sensatie in politieke commissie der V.N. In de politieke commissie van de Verenigde Naties verwekte de Joego slaaf Bebler groot opzien door voorle zing van een document, dat als „strikt vertrouwelijk" was verzonden en waarin een plan was vervat voor de reorganisatie en uitbreiding van het werk der speciale verzoenings-commls- sle ln Griekenland. Volgens dit docu ment, zei Bebler, zouden officieren van de Amerikaanse missies in Grieken land als waarnemers gebruikt worden en betaling ontvangen van hun eigen regering en niet van de V. N. De secretariaats-ambtenaren. aldus Reuter, zaten zeer in verlegenheid om een verklaring te geven, waarom het stuk niet gepubliceerd was. In welingelichte buitenlandse krin gen te Nanking is men van mening, dat Nanking nog vóór het einde van dit jaar in communistische handen zal zijn. Omtrent de toekomst van de Kwomintang-regering zjjn de verwach tingen verdeeld. Sommige waarnemers menen, dat zekere groepen van de Kwomintang na de eventuele val van Nanking uiteindelijk pogingen zullen doen om een coalitie met de commu nisten tot stand te brengen. Anderen menen, dat Tsjan-Kai-Sjek zijn regering zal kunnen overbrengen naar Kanton in Zuid-China of het eiland Formosa, doch dat ln dat geval alleen de hooggeplaatste functionaris sen zullen meegaan. Roger Latham, hoofd van de missie der E.C.A. in China, heeft medege- Aan een privé-zitting van de Veilig heidsraad heeft de bemiddelaar der V.N., dr. Kalph Bunche, een ontwerp resolutie voorgelegd, strekkende tot een beroep op Arabieren en Joden om cnmiddelljjk wapenstilstands- en vre desonderhandelingen te openen. De ontwerp-resolutie doet een beroep op de partijen, die direct betrokken zijn bij 't conflict in Palestina, onmid dellijk door middel van de goede diensten van de waarnemende bemid delaar, stappen te doen om a. te komen tot een regeling van alle hangende bestandskwesties in al le sectoren van Palestina; b. een wapenstilstand te sluiten, die het volgende inhoudt: 1. scheiding van de strijdkrachten, die in het Pa lestijnse conflict zijn betrokken door de instelling van brede gedemilitari seerde zones onder toezicht van de V.N.; 2. een zodanige terugtrekking en beperking van deze strijdkrachten dat uiteindelijk de terugkeer van Pa lestina tot een normale toestand ver zekerd wordt Tenslotte verzoekt de resolutie de partijen en de waarnemende bemidde laar in Palestina de Veiligheidsraad Gerrit kan beter uit de cel als uit zijn woorden komen De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, eiste Dinsdag middag zes jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering tegen de 28-jarige Gerard Cornelis Blom, beter bekend als „Gerrit de Stotteraar". Gerrit kon, toen hij het laatste woord kreeg, -niet uit zijn woorden Komen, hy barstte in tranen uit maar wist tenslot te toch nog de volgende woorden uit té brengen: „Na mijn straftijd weet ik zeker, dat ik het nooit meer zai doen". Gerrit de Stotteraar heeft ruim vijftig inbraken gepleegd en is tot driemaal toe uit inrichtingen, waar hij in voor lopige bewaring was gesteld, ontsnapt. veelvuldige rapporten voor te leggen omtrent de uitvoering van deze reso lutie. Na een voorlopige discussie over de resolutie verdaagde de Veiligheidsraad de vergadering tot hedenochtend. Spanje weer monarchie De 10-jarige prins Juan Carlos, zoon van de Spaanse troonpretendent, is in Madrid aangekomen om daar zijn stu die voort te zetten. Hij arriveerde in hét geheim. Er lopen geruchten dat Franco bereid 2ou zijn de monarchie te herstellen. De minister van Justitie van Neder- Saksen (Britse zone), Dr. Hofmeister, heeft besloten dat de arrestatie van dr. Schacht zal worden overgelaten „aan de vrije beslissing van de commissaris van politie van Lüneburg, onder wie de plaats Harburg (bij Hamburg), waar Schacht thans woont, ressorteert. De arrestatie van Schacht is door de Ame rikaanse zone verzocht. Hofmeister heeft geweigerd de ar restatie van Schacht te bevelen. Hij is van oordeel, dat de uitvoering van 'n arrestatiebevel een politiezaak is. De commissaris van politie van Lü neburg. Kerstenberg, verklaarde te genover Reuter: „De hoge omes in Hannover weten niet wat zy met Schacht moeten doen en ik, een klein mannetje, moet de kastanjes uit het vuur halen". Hij voegde hieraan toe, dat hij geen bevel tot arrestatie zou geven zolang hij er niet zeker van was. dat hij daar het recht toe had. PLAATSVERVANGER VOOR DE PAUS Pater Edward Sheridan, een Jezuiet die onlangs uit Rome is teruggekeerd, heeft gezegd, dat men in het Vaticaan een oorlog niet slechts als een mogelijk heid doch als een waarschijnlijkheid beschouwt. De paus had een kardinaal aangewe zen om namens hem op te treden in ge val het Vaticaans bestuur niet te Rome zou kunnen worden voortgezet. OUD-S.S.-ER BEROOFDE EEN BANKLOPER Op 5 Februari van het vorige jaar werd in een gebouw aan de Keizers gracht te Amsterdam de 60-jarige bankloper A. P. Moerman door twee onbekende personen neergeslagen en van zijn tas, inhoudende ongeveer f 25.000 en enige cheques, beroofd. Een van de daders, de 40-jarige S.S.-er B Bosscher, hoorde Dinsdag door de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank 9 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Verwachting, geldig tot heden avond: In het Zuiden van het land °P vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaar bewolkt, maar Bij na overal droog weer. Meest ma tige, langs de Waddenkust krach tige en tijdelijk harde Zuidweste lijke wind. Iets hogere tempera tuur, vooral in het Noorden van Bet land. QMDAT IN DIT hoekje alleen maar serieuze en dubbel op waarheid geteste berichten worden opgenomen zult u het willen geloven, vrienden, als ik U vertel dat we in 1954 met een raket naar de maan gaan vliegen. Dat meldt het oer-solide Reuterbureau uit Washington. Honderden Amerikaanse geleerden werken in laboratoria, ver spreid over het gehele land, aan de op lossing van problemen, die dit inter planetaire verkeer stelt. In Mexico City heeft men veertig maal raketten naar de „Ionosfeer", de buitenste kring van de atmosfeer, afgeschoten. Men onder zoekt de mogelijkheid, om raketten voort te drijven door middel van atoomenergie. Men probeert straks een raket zo hoog af te schieten, dat zij de zwaartekracht van de aarde overwint. Voorts ziet men de kwestie onder ogen, hoe deze raketten botsingen kunnen vermijden met stukken van meteoren. De Amerikaanse majoor James R. Rsndolph (we noemen man en paar dl verklaarde dezer dagen: „In de tweede wereldoorlog moesten wij bases hebben in verschillende delen van de wereld. In de derde wereldoorlog dienen wij ook bases te bezitten buiten deze aar de". Wil de raket de zwaartekracht van de aarde overwinnen, dan moet zij een snelheid hebben van 25000 mijl per uur. Er zullen helaas nog 5 jaar studie nodig zijn eer men het probleem van de voortdrijving door atoomenergie onder de knie heeft. Maar dat komt wel. Ondertussen heeft „The Canadian Rocket Society" blauwdrukken laten vervaardigen voor de bouw van zulk een raket. Dit apparaat zou 1.500.000 dollar kosten en de startplaats 500.000 dollar. Ook worden proeven genomen, om uit een raket, wanneer deze haar hoogste punt heeft bereikt, een andere kleinere raket de lanceren. Gefluisterd wordt, dat de Canadese regering met een van de wetenschappelijke instanties een contract zou hebben gemaakt, dat deze binnen de drie jaar een raket naar de maan zou afschieten. Ameri kaanse geleerden bestuderen het denk beeld van Duitse wetenschapsmensen tijdens de oorlog om een „ruimte-sta tion" op 5.100 mijl boven het aard oppervlak te creëren. Om onderweg een kleintje koffie te drinken vermoe delijk. Gaat alles goed, dan brengt de vol gende oorlog ons weermachtsberichten over de bezetting van Mars en over elastische fronten op Venus. En dan gaan we met z'n allen veilig naar de maan. 't Is alleen de vraag of we nog terugkomen. y^ARDS NIEUWS: 10.000 dollar, 10.000 Zwitserse francs en een aantal Spaanse peseta's zijn teruggege ven aan de weduwe van Pierre Laval, het voormalig hoofd van de regering van Vichy. De Franse regering had be sloten dat Lavai's weduwe er recht op had dit geld te ontvangen. De scenario schrijver Jerome Cady is dood aange troffen op zijn jacht in de baai van Avalon (Californië). De politie deelde mede. dat hij waarschijnlijk een na tuurlijke dood was gestorven, maar dat er een lijkschouwing zou worden ver richt. De Sovjet-bezettingsautoriteiten hebben de confiscatie goedgekeurd van ongeveer elf millioen meter kleding stof. welke fabrieken in de Sovjet-zóne naar West Berlynse firma's wilden zen den. Het proces tegen „Axis Sally" die in radio-uitzendingen van de nazi's op trad, is van 15 Nov. tot 5 Januari uit gesteld. De vorst heeft schade gedaan aan de suikerbieten in Groningen, Friesland en Gelderland. In Boskoop werd een gezonde suikerbiet gerooid van 7 kilo. Generaal jhr. W. Röell, oud commandant van het veldleger, wordt 20 November 75 jaar. En de Japanse handelsreizigers mogen van McArthur weer uitzwermen over de ganse aard bol. AMERIKANEN zjjn soms rare we zens. Een poosje geleden was er een student aan de Clark Universiteit, die in zyn Onderhoud voorzag door het eten van levende goudvissen. Hij at er 89 in één keer en verdiende 89 dollar. In Georgia doen ze nu hetzelfde met sprinkhanen. Voor anderhalve dollar en levend. Een meisjesstudente zei: Ze kriebelen 'n beetje als je ze inslikt. In de Amerikaanse verkiezingsnacht om half vijf werd de perschef van Truman, Cbarley Ross, die een uur tevoren te vreden naar bed was gegaan, plotse ling wakker omdat de president uitge laten op zijn bed heen en weer danste. Gefeliciteerd, zei Truman, je hebt het altijd bij het rechte eind gehad, 'n Half uur later zei Ross tegen vrienden: lk had in werkelijkheid nooit geloofd, dat hij het halen zou. 's Morgens vóór ze ven uur liet Truman zich scheren en zijn haar knippen. Toen de journalisten hem kwamen gelukwensen stonden er tranen in zyn ogen. „Dank je, jongens, dank je" zei hy. Twee dagen tevoren was Truman op een feestavond met zestig krantenmensen. Er werd gewed op de uitslag. Zestig geheide redacteu ren wedden op Dewey. Harry was de enige die op Truman wedde. En won. Na een huwelijk van 36 jaren heeft mevrouw Kalmus in Los Angeles ge vraagd te mogen scheiden van haar 67- jarige man. Hij probeerde tweemaal haar de hersens in te slaan; eenmaal met een clubfauteuil en eenmaal met een cocktailshaker. In Rusland zijn nog 41G.000 Duitsers als krijgsgevangenen; in Polen 53.000 en in Frankrijk 38.000. It 's a long way QM NOG EVEN op die Amerikanen terug te komen: Twee films, die thans door Amerikaanse maatschap pijen in Italië worden gedraaid, hebben Italiaanse landschappen als achter grond. In beide gevallen werd het land schap de streek van Siena en het eiland Capri onvoldoende bevonden. Hollywood kwam tot de conclusie, dat het er niet uitzag, zoals 't er moest uit zien. Resultaat: Te Siena werden car- tonnen bouwsels neergezet, die de mid deleeuwse sfeer van de stad nog mid- deleeuwser moesten maken. En wat Capri betreft, dat lijkt helemaal niet op Capri, zeggen de Amerikanen, en daarom draaien ze da film maar liever bij Napels. Als ik lieg, vrienden, lieg ik in commissie van de News Chronicle. Dit schreef het. De geachte afgevaar digde van de Sovjet-Unie. de heer Wysjinsky, heeft het aan de stok gehad met de Philippynse vertegenwoordiger generaal Carlos Romulo. Eerst kon hy de man met de mooie naam niet vin den, want de generaal is maar een klein generaaltje. Maar toen hy de Phi- Lppijn onder schot had snauwde Wysjinsky: „Meneer Romulo is boos, omdat ik hem een leeg vat genoemd heb, dat veel lawaai maakt. Ik zeide niet, dat ge een cynicus waart, meneer Romulo, ik zeide alleen, dat ge te druk, te luidruchtig waart. Ge maakt lawaai omdat ge een leeg vat zijt". En dan te bedenken, dat deze bullebakken en vaten de vrede in elkaar moeten solde renHet lieflijke Doetinchem blijkt een verzameloord van zwarte slachters te zyn. De politie heeft er dertig in hun kraag gegrepen. De varkens in de Achterhoek herademen. In Utrecht hield de polite een auto aan, waarin 36.000 clandestien vervaardigde kaarsen werden vervoerd. De directeur en zijn vertegenwoordiger zullen door de rech ter worden bijgelicht. J_JET METROPOOL-orkest van van der Linden heeft oi avond in twee landen gefiedeld. Om 9 uur 's avonds bliezen ze in Hilversum de laatste noot, stapten in een bus naar Schiphol, stegen in een DC3 en stonden oir 11 uur voor de microfoon in Brus sel Mevrouw Luce, vrouw van een be kend Amerikaans uitgever, logeerde vannacht in Waldorf Astoria. Toen ze vanmorgen haar schoonheid ging verzorgen bleken insluipers voor 20.000 dollar juwelen te hebben weggenomen. „Nou heb ik niets om aan te trekken zei mevrouw Luce. Dat zeggen trou wens alle vrouwen in alle landen. Dolf op één De ellende in Sjanghai Hongerige mensengroepen heb ben de rijstwinkels te Sjanghai bestormd, waar de prijzen nog steeds niet dalen. Met overval wagens, vliegende forten" bijge naamd, rijdt de politie de gehele dag door de straten om de win keliers hulp te bieden. De prijzen van de noodzakelijkste levensbe hoeften, waaronder rijst, zijn wederom verdubbeld tengevolge van de snelle koersdaling van de gouden yoean. deeld. dat Amerikaans voedsel een be langrijke rol zou spelen bij hèt herstel van het distributie-systeem in de grote steden van China. Duizenden tonnen tarwebloem waren reeds uit Amerika onderweg en in havens aan de Amerikaanse westkust werd nog meer voedsel geladen. Voor het einde van de maand zouden uit Siam eveneens duizenden tonnen rijst naar Sjanghai, Nanking en Kanton verscheept worden. Volgens uit Tienstsin ontvangen be richten verlaten de regeringstroepen Tsjengteh, de hoofdstad van de provin cie Jehol. Zij trekken zuidwaarts om zich, naar men gelooft, te voegen bij de troepen, die voor de tegenstand in Noord-China verzameld worden. Een lange drom vluchtelingen trekt in een sneeuwstorm uit de stad naar Peiping om de door communisten geleide legers te ontgaan. Lin-Tsjeng, een sterkte ongeveer 300 kilometer ten noorden van Nanking, die deel uitmaakt van de eerste verde digingslinie van Tsjang-Kai-Sjeks hoofdstad, heeft zich aan de legers der communisten overgegeven.. Maar vraagt grote militaire steun aan de Verenigde Staten De Chinese minister van buitenland se zaken, Wang-Sjih-Sjieh, heeft gewei gerd in te gaan op het verzoek van uiterst-rechtse leden van de Joean (parlement) het Chinees-Sovjetrussisch pact op te zegggen. De minister ver klaarde: „In het belang van China kan ik in geweten een zo belangrijke be slissing niet nemen, welke druk ook op mij wordt uitgeoefend". De minister herinnerde er aan dat het pact werd ondertekend op 'n ogenblik, dat 700.000 Sovjet-soldaten Mandsjoerije bezet hiel den. Indien de Sovjet-Unie had gewild, zo zeide hij nog, zou het niet moeilijk zyn geweest niet alleen in Mandsjoerije doch ook in Midden-Mongolië en in Sinkiang een communistische republiek uit te roepen". Vervolgens maakte de ninister be kend, dat hij de Amerikaanse regering had verzocht China op gelijke voet als de Westerse democratieën te behande len en dat de militaire hulp de voor rang zou hebben op de economische. Washington, zo zeide hij, heeft princi pieel met het eerste punt ingestemd, doch het tweede in beraad gehouden wegens de „onvaste politieke en econo mische toestand in China". Bloembollen als geschenk naar Engelse vrienden Het komt veelvuldig voor, dat Ne derlanders bloembollen meenemen, of ze als geschenk op eigen gelegenheid verzenden naar Engeland. De Engelse douane zal dergelijke zendingen bij aankomst in Engeland in beslag nemen en vernietigen. Men kan zich deze te leurstelling besparen door de voorge schreven weg te volgen. Wanneer men zijn vrienden of relaties in Engeland wil verrassen met een geschenkzen ding bloembollen, dan dient men deze zending te laten verzorgen door erken de exporteurs. Alleen z ij kunnen hier voor een uitvoermachtiging krijgen. Britse troepen in Palestina Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Israël heeft te Tel Aviv be kend gemaakt, dat het de autoriteiten der V.N. verzocht heeft een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de berichten, dat een aantal Britse man schappen onlangs uit Trans-Jordanië in gedeelten van Palestina is aangeko men. Het ministerie verklaart dat, in dien deze berichten waarheid bevat ten, de regering van Israël „een derge lijke brutale interventie van 'n vreem de mogendheid" zeer ernstig zou op vatten. Te Londen worden deze berichten ontkend. DUITSERS NAAR DE V.S. Meer dan 80.000 Berlijners hebben verzocht naar de V.S. te mogen emi greren, aldus heeft het Amerikaans consulaat-generaal te Berlijn bekend gemaakt. Volgens een bekendmaking van zeven weken geleden zullen jaar lijks 7000 Duitsers en 7000 verplaatste personen uit Duitsland de V.S. mogen binnenkomen. DE ZEGE VAN DE GAULLE. De definitieve uitslag van de ver kiezingen (door de kiesmannen) voor de Franse Raad van de Republiek is. Gaullisten: 116 zetels, socialisten 48, radicalen 46. onafhankelijken 19. com munisten 16, MRP 14, rechtse republi keinen 8 en andere 7 partijen 7.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1