MEDITVOaS Hereniging duurtveelte lang Op nachtelijke patrouille in Indonesië Moordzaak van Hoogwoud Jn hoger beroep NOODLOT De gezinnen der werkers in Indonesië Grote achterstand wordt te langzaam ingelopen Amerika tegen beeld romans Monty in ons land Wij zoeken naar een bendeleider De Groot trekt zijn bekentenis grotendeels terug Het Radioproaramma wsT J capillair actieve tandcream Grote lubc^ mei FLUORGAAN legen landbederf AAR. I (Van onze correspondent in Batavia). UET DREIGT LANGZAMERHAND een groot schandaal te worden'met het nazenden van de vrouwen en kinderen van de mannen, die met ..werkemprioriteU'' naar Indonesië z«n gegaan ot alsnog zullen gaan. Op het ogenblik duurt het negen maanden, voordat zo'n gezin „herenlrd" ls, althans op p»pl«r- In werkelijkheid komt daar nog wel een tijdje bM. Onlangs Is officieel aangekondigd, dat men een „inloopschema" had opgesteld en medio 1949 zou de zaak weer „bjj" z\jn, d.w.z. tegen die tijd zou het gezin vrijwel gelUktfldig met de man uit Nederland kunnen vertrekken, wanneer men al- thans op hulsvesting kon rekenen. Maar wanneer men dit schema een beetje aandachtiger beschouwt, dan blijkt, dat hlerbfl is aangenomen, dat de ver- schillende schepen, die in het kader van de „gezinshereniging" reizen, aan één stuk kunnen doorvaren, zonder ooit in het dok te moeten. Wanneer men dit officiële schema voorlegt aan deskundigen op scheepvaartgebied, dan zeggen zfl: „Het zou meevallen, als de zaak in 1950 b(j Is, maar één tegen valler is voldoende,' om de termijn van scheiding nog veel langer te maken dan hU nu al ls." Zo liggen de zaken en het behoeft geen betoog, dat de stemming bij een grote groep van mannen In Indonesië en van vrouwen in Nederland beneden peil ls. r\E ACHTERSTAND betreft op het ogenblik ruim 8000 personen. Een groot deel van de erbij betrokken ge zinnen is ook in oorlogstijd lange jaren gescheiden geweest en wordt nu weer aan deze vuurproef onderworpen. Een vuurproef inderdaad. Want de voort durende onzekerheid, ook in de poli tieke toestand in Europa, stelt de zenu wen zwaar op de proef. Neem daarbij de laten we zeggen, nog vrij abnormale (vaak abnormaal vrije) toestanden, die in Indonesië zo hier en daar in de grote steden heersen. Geen behoorlijke huis vesting (hetgeen de hereniging vaak maanden extra vertraagt), weinig ont spanning op een redelijk peil. Het is laatst een gezin gelukt herenigd te worden, zo wil het verhaal, doordat de vrouw van een vriend van haar man „waarschuwende" brieven kreeg toege stuurd. Met die brieven in de hand en met enig comediespel lukte het haar uit te komen vóór het tijdstip, waarop zij er recht op had. Nu was dit afge sproken werk maar hoeveel huwe lijken gaan er kapot, zonder dat er ..waarschuwende" brieven aan te pas komen? Men moet zich over de toe standen op zedelijk gebied in de grote steden in Indonesië vooral niet te veel illusies maken. Plezierreisjes En het hele probleem zou nog anders liggen, wanneer er inderdaad geen mo gelijkheden waren, om-die achterstand in korte tijd in te lopen. Maar de re gering past hoogstens een lapmiddeltje toe en stelt voor de rest het verkrijgen van deviezen hoger dan het instand houden van het huwelijksgeluk van een grote groep van haar eigen onder danen. Want iedere buitenlander kan in onze schepen en vliegtuigen terecht, zonder negen maanden of langer te moeten wachten. De „Nieuw-Amster- dam" en de „Veendam" gaan plezier reisjes maken naar de Bermuda-eilan den. Emigranten gaan met extra sche pen naar Zuid-Afrika en Australië. Dergelijke berichten staan hier in de kranten met de laconieke opmerking erbij: „En de gezinshereniging kan wachten". In het maandblad van „De Centrale", een ambtelijke vakorganisa tie, stond onlangs, dat dit gesukkel (er worden hier wel andere woorden ge bruikt) met de gezinshereniging in Ne derland allicht een geringere bereidheid zou doen ontstaan om alsnog naar Indo nesië te worden uitgezonden. „Dit moge", zo schreef het blad, „te meer een stimulans zijn om het huisvestings- problem en het vervoersproblem op grootse wijze aan te pakken en op korte termijn tot een oplossing te bren gen". Dat een oplossing mogelijk is, al zou den er dan ook wat deviezen mee ge moeid zijn, staat buiten kijf. Om te beginnen zou de regering enkele sche pen kunnen charteren voor een of twee reizen en niet uitsluitend vliegtuigen moeten inzetten. Dan zou de hele ad ministratie van het departement van Overzeese Gebiedsdelen moeten worden overgeheveld naar de grote maatschap pijen, die althans weten wat coulance is en ylot werken. Op deze wijze zou men de velen, die hier onder de moei lijkste omstandigheden werken, het ge voel ontnemen, dat de regering het met hun hoogste belangen hoegenaamd niet ernstig neemt. Vijftig steden in de Verenigde Staten hebben de strijd tegen de zogenaamde „beeldromans" aangebonden, omdat deze de misdadigheid van de jeugd in de hand zouden werken. Los Angelos heeft bijvoorbeeld de verkoop van zulke lectuur verboden aan personen beneden de leeftijd van 18 jaar. In deze stad zijn tijdschriften met verhalen over moord, inbraak brandstichting en bedreiging met dodelijke wapens op de zwarte lijst gezet De vereniging van boekhandelaren, die deze verhalen op de markt brengt wil nu een actie t^gen het besluit van het gemeentebestuur van Los Ange los beginnen, omdat de grondwet van de Verenigde Staten persvrijheid ga randeert De opvoedkundigen en autoriteiten van het land zijn de mening toege daan, dat door het lezen van boeken de misdaad onder de Jongeren toe neemt en wijzen op gevallen dat jon gens hun speelmakkers aan bomen b;nden en dan hun blote voeten met lucifers branden en op roverijen met geweldpleging begaan door school gaande jeugd. In Racine, in Wisconsin, werken de boekhandelaren met de autoriteiten en hebben uit zich zelf een censuur ingesteld. Bruusk remmen, fors optrekken, tot vlak voor de plaats waar U met uw auto of motor moet zijn of wel: flink snel rijden om daarna maar In eens op de rem te gaan staan, doet dat NOOIT! Gistermiddag arriveerde Lord Mont- gomery op het vliegveld Valkenburg. Hij werd, terwijl de tamboer van de gewapende w acht viermaal roffelde, be groet door de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philips Nichols. Ter be groeting waren verder nog aanwezig: de chef van de generale staf luit. gen. mr. H. J. Kruis, de chef marinestaf, vice-admiraal jhr. C. J. van Holthe, de chef luchtmachtstaf, gen er aal-majoor C. Giebel, kapitein ter zee Moolenburgh namens de minister-president, generaal- majoor mr. R. H. Calmeyer namens de minister van oorlog en de commandant van het vliegveld Valkenburg, officier vlieger eerste klas J. Swaab en Britse militaire attaché's. De veldmaarschalk was gekleed in een beige legerjas met do bekende zwarte baret. Begeleid door vice-admiraal jhr. van Holthe en de officier vlieger Swaab inspecteerde hij de gewapende wacht van matrozen on* der commando van de adelborst van administratie eerste klas J. C. Repko. De veldmaarschalk keek met belang stelling naar de bedrijvigheid op het vliegveld, waar een aantal .JMitchell- bommenwerpers, Seafuries" en „Fire- Oies" stond. Hij onderhield zich nog even met de hoge militaire autoriteiten en vertrok toen in de auto van de Britse ambassadeur naar Den Haag. De stoet werd geëscorteerd door zes marechaussees op de motor. Zijn aan komst was niet onbemerkt gebleven. In Wassenaar en Den Haag waren de mensen uit hun huizen gelopen. Waar h(j langs kwam werd hartelijk gewuifd en gingen de hoeden af. Veldmaarschalk Montgomery neemt zijn intrek in de Britse ambassade. In Den Haag zal hij besprekingen voeren met de minister-president en de minis ter van oorlog Vrijdag vertrekt hij van Valkenburg. West-Duitsland economisch tamelijk goed Generaal Clay verklaart in zijn rap port over de maand September dat de vooruitzichten voor de winter in de Brits-Amerikaanse bezettingszone over het geheel genomen bemoedigend zijn. Tenzij er ongewoon strenge koude in treedt, zal het huidige hoge niveau der economische activiteit gehandhaafd kunnen worden, al is er geen belang rijke vooruitgang te verwachten- De voedselvoorziening is voor de komen de winter verzekerd. De kolenproductie beweegt zich weer in stijgende lijn en de steenkoolvoorraden der spoorwegen gasfabrieken en electrische centrales zijn bevredigend. RUSSISCH KERKHOF IN AMERSFOORT. De minister van oorlog, mr. W. F. Schokking, zal op 18 November in Amersfoort een kerkhof openen voor 854 tijdens de bezetting in Nederland omgekomen Russen. De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland. V. A. Valkov, zal de plechtigheid bijwo nen. j£ENNISMAKEN met de buren is het eerste, wat men in Indonesië onder militairen doet en al wonen die buren dan ook 25 km verderop, slechts te be reiken langs een stoffige weg vol diepe kuilen, waarop de tonner de dolste sprongen maaktdat doet aan de vreugde van de ontmoeting niets af. Zo gaan w(J dan op bezoek b(j ka pitein Poppe van het K.N.I.L., die hier op West-Java met zijn peloton Ambon- nezen, Soendanezen en Menadonezen al heel wat karweitjes heeft gerakkerd, tezamen met de ie luitenant Van Leer en een stel onderofficieren. Kapitein Poppe is een man van weinig woorden, een Deiiaan in hart en nieren, die het liefst maar zo gauw mogelijk weer naar Sumatra terug zou willen. Be haaglijk trekkend aan zijn pUp, waar in mtKture geurt, vertelt hij, zeer so ber, iets van zijn werk in Insulinde, waarover een spannende avonturenro man zou zijn te schrijven. Maar kapi teins van het K.N.I.L. schrijven geen boeken: zij hebben andere dingen te doen. Een reus van een soldaat komt zich tijdens ons gesprek melden; hij brengt een bericht van de inheemse veldpoli tie: de bendeleider K. is gesignaleerd in de kampong T., 25 km ten Noorden van onze standplaats. De kampong werd omsingeld maar de man ontsnapte. Kapitein Poppe laat terzijde van zijn pijp enkele minder vriendelijke woor den uit aan het adres van de veldpoli tie en grijpt dan naar de telefoon. Er is nog een kansje, dat de man in de buurt is gebleven of zelfs naar de kampong is teruggekeerd en die kans mag niet ongebruikt voorbijgaan. „Vannacht rukken we uit, bij het aanbreken van de dag doorzoeken wij d4 kampong! Zin óm mee te gaan?" Op zulk een vraag kan maar één antwoord gegeven worden: Graag! „Oké, vannacht 4 uur pik ik u op bij de rijstpellerij." In de nacht naar kampong T. KLOKSLAG VIER stopt de jeep voor onze tangsi. Het KNIL is op tijd. Ach ter de jeep ronken de motoren van drie vrachtauto's, waarmee drie pelotons vervoerd worden. En dan gaat het in de stikdonkere nacht, langs mulle we gen waar 't stof meters hoog opwaait, naar het Noorden. Nachtvogels wie ken langs de jeep, een rat schiet over de weg, kamponghonden blaffen als wjj voorbijdaveren, maar verder is er niets dan de tropische duisternis, die als een muur staat rond onze colonne. De soldaten hebben een zakdoek voor neus en mond gebonden, een stof bril beschermt hun ogen. En steeds verder dringen wij dit vlakke land binnen, dat zich uitstrekt als één sawah. tot de ondoordringbare vloedbossen langs de kust. Af en toe belicht onze koplamp een eenzame kampong, wat huisjes onder hoge palmen, tuinen met pisangbomen, een enkel olielampje, pinkelend in een voorgalerij. Even voorbij een brug over een irrigatie-ka naal stopt de colonne, de lichten wor den gedoofd en in de diepste stilte verzamelen de pelotons zich langs de donkere weg. Te voren zijn de rollen al verdeeld: een peloton sluit hier af, een peloton daar en het derde gaat de kampong in. Een groep blijft achter bij de auto's ter bewaking van de auto's en.... van de inlandse spionnen, die het bendehooftl aanstonds zullen moeten identificeren. Peloton na peloton ver dwijnt in de duisternis, een groep links van de weg en een groep rechts van de weg. de commandant ergens tussen de groepen in. Even wordt er gepraat en een sol daat struikelt over een losse kei. „Diam", diam" (stil) sist kapitein Pop pe tussen zijn tanden en wat hij ver der bijdenkt kan men bijna horen! Ge- Jflajoor J. G. Raatgever, die enige maanden geleden met z(jn mannen naar Indonesië ver trok, zal van tijd tot tijd in spe ciale reportages vertellen van de belevenissen der Nederlandse sol daten in Indonesië. ruisloos gaat het nu voorwaarts, eerst nog enkele kilometers langs de weg, dan in Oostelijke richting dwars door de kurkdroge en keiharde sawah's. We zijn waar we wezen moeten, op een sawah-dijkje maken we het ons ge- makelijk en wachten de dageraad af, te midden van een leger sjirpende kre kels. dat van de nacht een dag zit te maken. IN DE KAMPONG. ONGEMERKT HEEFT de nieuwe dag de nacht verdrongen, de pelotons zitten percles waar ze zijn moeten, de brens bestrijken de randen van de kampong, waar juist de eerste vuurtjes worden ontstoken en de kippen zich opmaken hun ontbijt bjj elkaar te krabbelen. Toonbeeld van rust. Maar wat huist er achter die dunne bilik-wanden? De sergeant-majoor (Honser) kijkt eens naar kapitein Pop. pe. „Zullen we maar beginnen?" „Oké" En daar komt in bet grauwe licht van de morgen het eerste peloton op de been, de mannen in een brede linie, het geweer in de aanslag, tot vu ren gereed. Dit is even een hachelijk moment; als er in een kampong ver keerde elementen schuilen kan er plots een bren beginnen te ratelen. Maar allgs blijft rustig en het eerste huis ls al bereikt Een kort maar duidelijk be vel: „Semoea Keloear" (Alles naar bui ten). Hoe vlot dit alles verloopt! De man nen komen, ik zou haast zeggen blij moedig te voorschijn en hurken uit zichzelf al terzijde van de kampong in rijen van vier. Ze roken een strootje, peuteren met een stokje tussen de te nen, één roèpt naar zijn vrouw om het lidmaatschapbewijs van de Pasoendan te brengen. Huis na huis loopt leeg, rustig blij ven de vrouwen en kinderen op de voorgalerij zitten; in hun hoge kooien mekkeren de geiten die losgelaten wil len worden en dat is vrijwel het enige geluid in deze stille kampong, die in de regentijd alleen langs de sawah-dijk- jes te bereiken is. Steeds het onderling verband herstellende en zeer waakzaam doorschrijdt het peloton de kampong; ongeveer 80 mannen verzamelen zich op de sawah even buiten het dorp. „Ze boffen, die knapen", zegt kapi tein Poppe, „vorige week heb ik er tweeduizend bij elkaar getrommeld en die moesten mee tot alles doorzocht was. Dat duurde tot 's middags 4 uur. Maar dit grapje is in een half uur be keken." Inmiddels zijn de twee spionnen er bij gehaald. Stuk voor stuk bekijken ze de neergehurkte mannen maar de ge zochte is er niet bij. Persoonsbewijzen worden gecontroleerd: groezelige pa piertjes met een stempel van de loerah (dorpshoofd) er op en voorzien van 'n vingerafdruk van de betrokkene. De spanning is intussen gebroken. In het vooruitzicht dat ze aanstonds naar huis kunnen gaan wordt er gelachen en geschertst, een heel oud baasje met 'n olijk sikje, wie de trouwhartigheid uit de ogen straalt, mag zo al wèg. Toch ontbreken er nog een paar in woners, Ze zijn naar de pasar in K. De loerah, kwiek baasje, al is zijn hemd lelijk in de lappenmand, somt ze op de vingers van zijn hand op. Hij weet precies waar ze zitten en hoe laat ze terugkomen. En als de zon haar eerste stralen over de door de droogte gespleten sawah's zendt, ^preekt kapitein Poppe het verlossende woord: „Poelang" (naar huis). Een patrouille, zonder resultaat. Maar dat maakt niets uit. De bevolking heeft gezien dat er gewaakt wordt tegen roverij en banditisme. En meneer K ontloopt zjjn lot toch niet! (Van onze speciale verslaggever). yOOR DE TWEEDE MAAL stonden Sara Verplanken ra Hendrik de Groot, beiden nit Hoogwoud, voor hm» rechters. In Mei van dit jaar werden deze verdachten door de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar schuldig bevonden san de moord op Jaeob Heida, de echtgenoot van Sara Verplanken, en tot twintig Jaar gevangenisstraf veroordeeld. g Van dit vonnis kwamen tij in hoger beroep, zodat de zaak opnieuw diende, maar ni in het Paleis van Justitie voor het gerechtshof te Amsterdam. Om twee uur werden Verplanken en de Groot de oude saai, waar nog het por tret van prinses Wllhelmina aan de muur hangt, binnengeleid. De vrouwelijke verdachte, nerveus en diep onder de indruk, de man, waarmede zij een ver houding had. vrij onverschillig en met een glimlach op zijn gelaat. Op de vraag van president Dr. Flines of de verd. zich aan hun -j3.v aJmoa klaring hielden, antwoordde Verplankem bevestigend, maar tot ieders verwon dering kwam de Groot grotendeels op zijn bekentenis terug. Wanneer derde behandeling? Wij zijn benieuwd of de volgende behandeling weer op een Dinsdag zal zijn. Deze dag schijnt namelijk in het leven van deze verdachte een belang rijke rol te spelen Het slachtoffer van deze op wel uiterst immorele wijze gepleegde moord wekenlang strooide men hoe veelheden vergift in het eten werd op Dinsdag 30 September 1947 naar zijn laatste rustplaats gedragen. Zeven maanden later, Dinsdag 20 April 1948 diende de zaak bij de Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Dinsdag 4 Mei 1948 sprak de rechtbank het vonnis uit en gistermiddag. Dinsdag 9 Novem ber werd de zaak in hoger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam op nieuw behandeld. Psychiatrisch rapport over beide verdachten verzocht TIJDENS meerdere verhoren door politie-smbtenaren. voor de .rechter commissaris te Alkmaar en voor de meervoudige kamer te Alkmaar bad de Groot toegegeven enlele malen ver gift in het voedsel van Jaeob Helda te hebben gedaan. Voor het Hof verklaar de hij thans alleen maar het vergVt te hebben gekocht en het aan Verplanken ter hand te hebben gesteld. Boveudien beweerde hij, niet te hebben geweten dat het door hem gekochte vergift do delijke gevolgen zon kunnen hehlwn. Dat het Hof deze verklaringen niet zonder meer accepteerde, spreekt voor zichzelf, zodat de zitting een geruime tijd in beslag nam, zulks geheel buiten de verwachting. Zijn liefde deed hem bekennen. De president wilde de oorzaak weten waarom de Groot thans geheel andere verklaringen aflegde. „Ik had Sara willen verlichten", was het antwoord, maar nu blijkt dat mij alles in de schoenen wordt geschoven voel ik daar niets meer voor". De getuige Fix. wachtmeester bij de Rijkspolitie, verklaarde daar tegenover dat de aanhankelijkheid van de Groot ver was te zoeken. Getuige zei dat de Groot in Hoogwoud algemeen als een vrouweniager werd beschouwd. Een minder fraaie bijnaam illustreerde wel hoe de bevolking over hem dacht. Zélfs na zijn arrestatie draaide hij haar nog een rad voor de ogen, voegde de wacht meester hier aan toe. Verdachte de Groot zei nog dat hii zo verliefd op Verplanken was dat hii alles voor haar wilde doen, zelfs de schuld op zich nemen. De president wilde weten waarom hij dan tijdens de verhoren bepaalde be schuldigingen aan Verplanken in de schoenen wilde schuiven, waarop de man slechts een zeer onbevredigend antwoord kon geven. De luitenant die de verhoren had ge leid zei dat hii De Groot iedere keer als deze iets verklaarde vroeg of het Inder daad wel waar was. Aanvankelijk had G ook bij de verhoren ontkend, doch geheel vrijwillig was G. tot een beken tenis overgegaan. Ditzelfde had zich bij de rechter-commissaris enkele we ken later weer herhaald. Verplanken bleef bij haar verklaring. Het zou te ver voeren om alle ver klaringen van de getuigen weer te her halen. Deze waren volkomen feUiklui- dend als tijdens de eerste behandeling van de zaak, waarvan wij een uitge breid artikel nlaatsten. Ook de vrou welijke verdachte bleef bij haar ver- klarineen, zodat van deze zijde geen moeilijkheden ontstonden. Het Hof meende dat het noodzakelijk was een osvchiatrisch rapport over verdachten in te winnen om een juiste indruk van hen te kriigen De procu reur-generaal mr. van Dulleman kon zich hier mee verenigen, evenals de ver dediger van de Groot, mr. van Hilten. Mr Berkhouwer deelde mee. dat zijn cliënt Sara Verplanken zo spoedig mo gelijk een einde aan de onzekerheid wilde hebben. Het inwinnen van een rapport zou weer geruime tijd vergen en uit dien hoofde wilde mr. Berkhouwer voor stellen geen rapport in te winnen. In raadkamer werd echter an ders besloten. Het Hof zou dr. Tamme- nes—Bakker belasten met een psy chisch onderzoek, zodat de zaak voor onbepaalde tijd werd aangehouden zonder dat de procureur-generaal zijn eis had gesteld. DE BABY VAN PRINSES ELIZABETH Koning George VI heeft een voor schrift van zjjn vader gewijzigd om te verzekeren dat de baby van Prinses Elizabeth die dezer dagen wordt ver wacht, geboren zal worden met de titel prins of prinses. Koning George V had in 1917 be paald. dat slechts kinderen en klein kinderen des konings in de mannelijke lijn deze titel zouden dragen. De nieu we bepaling geldt echter niet voor eventuele kinderen van Prinses Mar- garet. VERANDERING IN SAMENSTELLING VAN DE LUCHTBRUG. De „British European Airways" deelt mede, dat alle twee-motorigp Dakota's en de beide Vikings, die thans steenkool naar Berlijn vliegen, uit de dienst van de luchtbrug zullen worden genomen en dat een vloot van vier motorige Halifax-toestellen zal wor den opgebouwd, als onderdeel van een plan om zoveel mogelijk lading in zo kort mogelijke tijd in de stad te krij gen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Gramo- focnplaten 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Drijvende mijnen in het verkeer 7,15 Silvestri-kwartet VPRO: 7 30 Voor de jeugd 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8.15 Socialistisch nieuws 8,20 Omroep-orkest 9,05 Juarez 10,15 Chopln-programma 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit- kit 11,45 Rustige klanken HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Mu ziek 6,50 Londens Palladium-orkes, 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,3o Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Dankdienst yoor het gewast 9,45 Concertgebouw orkest 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonrauziek 11,47 Slot-accoord VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochtendvaria 12,00 Maria Zamora en hear Zuid-Amerikaans orkest 20 En semble Jo Bos 4,00 Van vier tot vijf E.15 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 De ring van Rico 7,10 Avro's avondschool 7,45 De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Het Kamer-orkest 10,10 „Muslcorda" 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Wals-melo- dleën HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,03 Amusements orkest NCRV: 5,30 Piano-duo 6,15 Land en tuinbouw 6,30 NCRV-koor 6,50 Problemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heiis-kwartier 7,30 Het actueel geluld 7,45 Nederlandse orga nisten spelen 8,05 Programma-proloog 8,15 Preciosa 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramofoonmuziek 10,05 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Russisch avondconcert door F. Coppersmith „In de eerste plaats geloof ik dat niet en in de tweede plaats is er niets aan te doen. Ik kom even namens mijn vader naar de mensen hier kijken. Hij voelt zich nog niet zo erg 8oed- „De reis heeft hem heel erg vermoeid „Het spijt me, dat te horen. Hoe oud is Uw vader?" „Vijf en zestig.... Maar de laatste jaren heeft hij erg veel meegemaakt „En Uw moeder?" „....M'n moeder is dood.... „Neemt U mü niet kwalijk", zei hu enigszins bedremmeld. En onmiddel lijk liet hij er op volgen „Mag ik u niet wat van Amsterdam laten zien „Neen. daarvoor heb ik geen tijd „Ik accepteer geen weigering*zei Gerard. „waarom zou dat niet kunnen. Ik wacht hier op U". Ze keek verlegen naar de vloer. Komt U me dan liever over een uur bij de „Rode Leeuw" halen", antwoord de ze toen zonder op te kijken. XXX Met welgevallige blikken nam Caro line de Boer de keurig gedekte thee tafel in ogenschouw. Tafeldekken was baar lust en leven. Zij gaf daaraan ver re de voorkeur boven een gesprek met een van haar vele vriendinnen, waar bij de laatste schandaaltjes uit de ge hele kennissenkring de revue passeer den. Pas gesneden tulpen uit de tuin stonden in de vazen, schaaltjes met heerlijk gebak, goudgele boter, krui- mig wit brood, het de zonnestralen .weerkaatsende zilver en het fonkelend kristal, ja het zag er keurig uit! kistal, ja het zag er keurig uit!! „Als oom Just dat eens wist", mom pelde zij. „Hoog bezoek! Een emigrante op weg naar Amerika. En dat bij ons op theevisite...." Zij legde speciaal de nadruk op het woordje „dat", in de hoop dat Gerard, die haar woorden wel moest horen, hierop zou reageren. Maar hij vertrok geen spier. „Ik heb U al tien keer gezegd, dat bet meisje mij een bezoek brengt. En het is toch niet te veel gevergd, dat U voor een gast van mij de tafel dekt?" Caroline ging met een lichte zucht in de leunstoel bij het raam -zitten. Charlotte schoof haar een voetenbank je toe. „Jij bent de verstandigste van de gehele familie", wendde Caroline zich opnieuw tot Gerard. „Weldra zal je de doctorstitel behalen. En toch: die jeugd, die jeugdWandelen met een aardig meisje is zo verleidelijk, zelfs als haar vader zijn land moet verlaten omdat hij al zijn geld heeft verloren". Nu reageerde Gerard weL „Als jul lie mijn gast niet willen ontvangen, trek ik mijn uitnodiging liever in!" zei hij op geprikkelde toon. Meteen bond tante Caroline in. „Neen, Gerard zo moet je dat niet opvatten. Dat zou een grove onbeleefdheid zijn. Maar waarom komt haar vader niet mee?" „De reis heeft veel van zijn krach ten gevergd. Zij waren drie weken onderweg van Zwitserland. Bovendien geloof ik, dat hij er de voorkeur aan geeft rust te houden in plaatii van be leefdheidsvisites af te steken!" „Zo, denk je dat?" antwoordde Ca roline enigszins wrevelig. „Hij heeft zijn Vermogen verloren, zijn vrouw is gestorven, dat zijn sla gen die iemand niet gauw te boven komt. Ik kan me best voorstellen dat hij liever niemand ontmoeten wil". „Waardoor heeft hij zijn geld eigen lijk verloren?" informeerde Caroline. Gerard haalde zijn schouders op. .Ik heb er niet naar gevraagd". „Ja, naar dergelijke dingen infor meer je niet, doctor", meende zijn tante. „En U vraagt er het eerste naar!' antwoordde Gerard. „Ik ben met een uurtje terugVerder ben ik U erg dankbaar voor de wijze, waarop U haar wilt ontvangen." Nauwelijks had Gerard de kamer deur achter zich dicht getrokken of de beide oudere dames wisselden een veelzeggende blik. „Gelukkig vaart de .Meermin" volgende week uit!" zei Charlotte toen. Overigens verliep het bezoek beter dan Gerard na het gesprek met z'n tantes had verwacht Zij konden aller beminnelijkst zijn, de beide dames. Hun Frans was weliswaar allermise- rabelst, maar men begreep elkaar ten minste. Claire Murner droeg een gebloemd japonnetje, met pofmouwen en om de hals een fluwelen bandje. Een lok van haar blonde haar bedekte een deel van het vooAoofd en Caroline en Charlotte namen haar scherp op, toen zij aan de theetafel gingen zitten. „Dit is Gerard's tehuis", zei Char lotte. „U bent eigenlijk zijn gast" Claire scheen niet in het minSt on der de indruk van de omgeving. Haar bruine ogen met de lange wimpers schitterden en zij gaf onbevangen ant woord op de vele vragen van de tantes. Nogmaals drukten deze hun spijt uit over het feit, dat de heel* Murner niet meegekomen was en toen hadden zij het gesprek in de richting gestuurd, daarin zij dat wilden hebben. ,,Is Uw vader ziek?" opende Caroline het of fensief en er klonk oprecht medelij den in haar stem. „Neen, niet bepaald ziek", antwoord de het meisje, „maar de lange reis heeft hem zeer aangegrepen. Daarom heeft zich laten verontschuldigen. Hij rust de gehele dag". „Is Uw vader koopman?" vroeg Charlotte, „en waarom wil hij juist naar Amerika? Overigens reist U met enige families uit Uw land, niet?" „Mijn vader had een katoenspinne- i(j", vertelde Claire en het kostte haar bepaald moeite om te voorkomen dat Charlotte voortdurend haar bord met lekkere hapjes overlaadde. „Daarmede is behoorlijk geld te ver dienen", meende Caroline. „Misschien wel" antwoordde Clai re, „de oorlog in Bohemen heeft ons enze beste klanten gekost Dat was een onherstelbare klap. Drie firma's op betzelfde ogenblik failliet En toen kwam het overlijden van mijn moe der". „Wat droevig", zeiden Caroline en Charlotte uit één mond, „wat heeft haar gescheeld?" (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3