Ruhr-industrïe wordt weer Duits Ontmoeting Truman-Stalin Verscherpte Sovjet-controle op de luchtbrug Mr. Slikker ziet enige mogelijkheden Beschouwingen in de Tweede Kamer Donderdag II No». 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1959 Dagblad voor Den Heider, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Frankrijk protesteert tevergeefs Griekse buurlanden beschuldigd Weerbericht Republiek arresteerde 25.000 opstandelingen Staat van beleg in Nanking en Sjanghai Het briefincident gesloten Man sprong in wanhoop van Russisch gebouw De zolders kraken en de vloeren buigen BUREAU:' Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. iCAPTEIN Rayonred. C. A. Dekkers Directie: j. BULSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct per mm. - Kleine advertenties l„Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Jtaar verluidt hebben Groot-Brittan- „ia en de Verenigde Staten per brief aan de Franse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Koenig, doen we ten, dat zij besloten hebben de over dracht van de voorlopige eigendom van de industrieën van het Ruhrgebied aan Duitse beheerders door te zetten, ondanks de oppositie hiertegen van de Franse regering. Over de uiteindelijke eigendom van de industrieën van het Ruhrgebied zal men in de toekomst laten beslissen door een „vrij gekozen Duitse of West- duitse regering". Juist hiertegen blijft de Franse regering zich ten sterkste kanten, aldus Reuter. In een communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard, dat Schuman het offi ciële protest in Parijs aan de Britse en Amerikaanse ambassadeurs heeft doen toekomen. Vóór de publicatie werd het document ter kennis gebracht aan ge neraal König, de opperbevelhebber van de Franse zone. en van de verte genwoordigers van de Benelux-landen. In het communiqué wordt verder gezegd, dat „de preambule, die de Amerikaanse en Britse opperbevelheb bers in Duitsland zojuist hebben gepu bliceerd aangaande de reorganisatie en decentralisatie van de staal- en steenkoolindustrieën van de Bizone, verklaart, dat aan de vrij-gekozen Duitse regering zal worden overgela ten de eigendom van de staal- en steen koolindustrieën te bepalen. Dit besluit De politieke commissie der V. N. heeft gisteren een door de Westelijke grote mogendheden en China opgestel de resolutie, waarin Albanië, Burgarjje en Joego-Slavië veroordeeld worden „wegens het helpen van de guerilla- strijdkrachten in Griekenland", aan vaard. De resolutie werd aangenomen met 48 tegen zes stemmen, zonder onthou dingen. Er wordt hierin een beroep gedaan op Griekenlands Noorderburen „deze hulp onmiddellijk te staken" en met de speciale commissie der V.N. voor de Balken (UNSCOB) samen te werken „bij het zoeken naar een vriendschappelijke- regeling van hun geschil met Griekenland". Een Australische resolutie, waarin de voorzitter van de algemene vergade ring verzocht werd onmiddelijk te Pa rijs een bijeenkomst van vertegenwoor digers der vier betrokken regeringen te doen beleggen, die dan zouden moe ten zoeken naar middelen om de tus sen de regeringen bestaande moeilijk heden op te lossen, werd met algemene stemmen aangenomen. Jongen verbrand Dinsdagmiddag moest de 15-jarige leerling-monteur A. Romeyn te Rot terdam tezamen met een van zijn maats een wasteil met vuile petroleum ledigen in een riool. De jongens gooi den echter de petroleum op een open terrein en Romeyn stak er de brand in. Kr ontstond een vlammenzee en ook de kleding van Romeyn vatte vlam. Hii rende terug naar zijn fabriek en sprong daar in een bak met water. Hij was zo ernstig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij 's avonds is overleden. Verwachting, geldig tot heden avond: Plaatselijk nevel of mist, overigens half tot zwaar bewolkt maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidoost. In het Noorden van het land iets kouder, overi gens weinig verandering in tem peratuur. is tegengesteld aan het onveranderlijk door de Franse regering ingenomen standpunt, dat onlangs door de natio nale vergadering werd bevestigd en waarbij een besluit aangaande de uit eindelijke eigendom van de mijnen en staalbedrijven van de Ruhr genomen moet worden met instemming van de belanghebbende mogendheden". Amerikaanse functionarissen in Was hington gaven te kennen, dat zij het Franse protest beleefd doch beslist zouden afwijzen. Een correspondent van de „Sin Po" verneemt uit officiële republikeinse I bron, dat door de republikeinse rege- ring in totaal 25.000 personen werden gearresteerd, die betrokken waren bij de opstand van de P.K.I. van Moeso. Al deze mensen werden behandeld als politieke gevangenen. In verband met dit grote aantal gevangenen werden reeds velen onder hen, van wie een voortzetting van vervolging niet nodig geacht wordt, weer in vrijheid gesteld, om plaats vrij te krijgen voor niedwe ge vangenen. Alle gevangenissen in de republiek worden momenteel gebruikt voor de gearresteerde opstandelingen. Radio-Moskou heeft gisterochtend voor het eerst gewag gemaakt van de mogelijkheid van 'n ontmoeting tussen president Truman en generalissimus Stalin. De radio verklaarde o.m. dat „som mige Amerikaanse correspondenten menen, dat de president der Verenig de Staten zo zeer een vreedzame op lossing van de internationale proble men verlangt, dat hg, ingeval genera lissimus Stalin in de onmogelijkheid zou verkeren Moskou te verlaten, wel licht zelf bereid zou zijn zich naar de Sovjet-Unie te begeven". Robert Lovett, waarnemend minister van buitenlandse zaken der Ver. Staten, heeft de juistheid ontkend van de be richten, dat voorstellen in de pen zijn over een ontmoeting tussen president Truman en generalisimus Stalin. Volgens een verklaring van Eben Ayers, assistent van Truman, die hij te Key West heeft afgelegd en die thans door Lovett op zijn wekelijkse pers conferentie werd herhaald, heeft Tru man een dergelijk plan niet in overwe ging. Havenstaking in Amerika Havenarbeiders aan de pieren van de Hudson aan de zijde van New York, leden van het Amerikaans vakverbond AFL, zijn een officieuze staking be gonnen uit protest tegen een door het verbond gesloten loonovereenkomst. Aan de staking nemen 10.000 havenar beiders deel. In de reusachtige haven van New York lag het werk grotendeels stil. Te Boston, waar 5.000 havenarbeiders het werk hadden neergelegd, verklaarden de autoriteiten, dat slechts enkele schepen hier onmiddellijk bij betrok ken waren. De Mauretania van de Cunard White Star, die Vrijdag te New-York zou aankomen, koerst wegens de staking thans naar Halifax. Met het troepenschip „Waterman" kwamen 300 Chinezen in Rotterdam aan, bestemd als bemanning voor 6, in Nederland in aanbouw zijnde schepen van de K.P.M. De reputatie van de Chinese zeelui deed de douane tot een nauwgezet onderzoek van de bagage besluiten. En met succes want uit een onderbroek kwamen gesmokkelde sigaretten te voorschijn. De eigenaar kijkt ongerust toe. De Sovjets hebben gisteren de Ame rikaanse autoriteiten meegedeeld, dat zii voortaan alle niet-geïdentificeerde vliegtuigen boven de Sovjet-zone tot landen zullen dwingen, evenals alle buitenlandse vliegtuigen boven die zóne, die buiten de luchtcorridors vliegen. De Amerikaanse staf-chef generaal Gailey heeft medegedeeld, een brief ontvangen te hebben van zijn Sovjet collega, generaal Loekjantsjenko, die deze waarschuwing inhield. Generaal Gailey heeft in zijn ant woord generaal Loekjantsjenko mede gedeeld, dat „de volledige verantwoor delijkheid op de schouders van de Sovjet-autoriteiten zal rusten in geval van letsel van iemand van ons perso neel of eventuele schade aan onze toe stellen als gevolg van een in dit ver band ondernomen Sovjet-actie". Toen een hoge Amerikaanse functio naris werd gevraagd of Amerikaanse luchtbrug-vliegtuigen van een jager escorte zouden worden voorzien om de Sovjet-bedreiging het hoofd te bieden, antwoordde hij: „Het is onze gewoonte aan moeilijkheden het hoofd te bieden wanneer zij zich voordoen en niet eer der. Dit is niet anders dan een her nieuwde poging van de Sovjets om ons zenuwachtig te maken". Een Britse officiële woordvoerder verklaarde, dat de Britse autoriteiten geen afschrift van de brief hadden ontvangen en ook geen afschrift aan een van de Westelijke geallieerde ver tegenwoordigers bij het hoofdbureau van de Berlijnse luchtveiligheidsorga- risatie was gezonden. In zijn brief verklaart Loekjantsjen ko verder, dat hem vele keren mel ding werd gemaakt van vluchten van niet geïdentificeerde vreemde vlieg tuigen over de Sovjet-zone. De Nederlandse Minister van Bui tenlandse Zaken, Mr. D. U. Stik ker, heeft in de hoofdstad van de Republiek Indonesia een onder houd gehad met de republikeinse vice-president Moh. Hatta. Onderzoek naar ramp van de „Nijmegen" Een gerechtelijk onderzoek zal wor den ingesteld naar de ramp met de Nederlandse Constellation bij Prestwick in Schotland, waarbij alle veertig inzittenden om het leven zijn gekomen, aldus George Lindgren, de parlementaire secretaris van het Britse ministerie van Burgerluchtvaart, in 't Lagerhuis. Zodra de nodige voorbereidingen zijn getroffen, zei hij, wordt het onderzoek uitgevoerd. Er zal geen verklaring om trent het onderzoek worden afgelegd, voordat het rapport van het Hof is overlegd. Uit officiële bron wordt vernomen, dat op persoonlijk bevel van maar schalk Tsjang Kal Sjek in Nanking en Sjanghai de staat van beleg is afge kondigd in verbnd met de plundering van rijstwinkcls. Van 24 tot 5 uur geldt een uitgaansverbod. Met ingang van heden zal te Nan king in honderd door politie bescherm de winkels onder contröle rijst worden verkocht. Naar aanleiding van de toestand ln Noord-China heeft de Nederlandse am bassade in China de ongeveer honderd vijftig Nederlanders in dit gebied, voornamelijk Rooms Katholieke mis- sionnarlssen, dringend aangeraden te evacueren zolang zulks met commer ciële zee- en luchtverbindingen mo gelijk is. De administrateur van het plan- Marshall. Paul Hoffman, is, naar ge meld wordt, voornemens begin Decem ber naar China te gaan om de toestand aldaar persoonlijk in ogenschouw te Hedenmorgen is minister Stikker van het vliegveld te Batavia naar Neder land vertrokken. Vóór zijn vertrek sei de de minister, dat de ernst van de toestand minder drukkend was gewor den. De minister was van oordeel, dat er enige mogelijkheden waren tot over eenstemming tussen beide zijden. De toestand vereiste echter nog steeds „ernstig overleg" met het Nederlandse kabinet. Aneta meldt uit Batavia nog,, dat mi nister Stikker uitgeleide werd gedaan door dr. Beel, admiraal Pinke, generaal Spoor en Cochran. Mr. Bloem, die met minister Stikker naar Batavia kwam, keerde eveneens naar Nederland terug. De minister zeide nog, niet als minis ter van Buitenlandse Zaken naar In donesië te zijn gekomen, doch als lid van h^ kabinet Volgens het onder Britse licentie ver schijnende Weense blad „Weltpresse" hebben toeschouwers een man, naar men meent een Oostenrijker, uit het venster op de derde verdieping van het gebouw van het Sovjet-Russisch mili tair bestuur te Wenen zien springen. Enkelen snelden toe en zouden hem hebben horen zeggen: „Mijn naam is Bcehm. Ze hebben mij beschuldigd van spionnage". Enkele minuten later kwamen Sov jetsoldaten haastig naar buiten en droe gen de man het gebouw binnen. Men gelooft, dat hij toen reeds dood was.» De man blijkt een zekere Friedrich Boehm te zijn, een 38-jarige chauffeur in dienst van de Kommandantura. Hij werd sinds 4 Nov. vermist, toen een Russische officier en een burger hem in zyn flaAvoning opzochten „om hem naar zijn werk te brengen". Boems col lega's brengen zijn arrestatie in verband met de recente verdwijning van twee Sovjet vliegerofficieren in Wenen. De sfeer in Kalioeran was „allright" zo zeide hij en vervolgde: „U allen weet, dat er een klein incident naar aanleiding van een brief was. Ik meen dat dit thans gesloten is. Gisteren ont ving ik een brief van Hatta, waarin de kwestie werd verklaard, de zaak is ge sloten." Op de vraag of de missie een succes kon worden genoemd en of hij van mening was, dat, indien overeenstem ming zou worden bereikt, de republiek zich hieraan zou houden, verwees hij naar de verklaring, dat er „enige mo gelijkheden" waren. De toestand was niet zo ernstig als toen hij kwam. Dader van moord gegrepen Op 8 September jX werd in de omge ving van Boxmeer in een greppel nabij het bos het stoffelijk overschot van een ongeveer 30 -jarige vrouw gevonden, dat daar een tiental dagen gelegen moest hebben. In diezelfde dagen werd aan de grens bij Gennep door 'douaniers een man aangehouden bij een poging tot illegale grensoverschrijding. Het feit, dat de man een koffertje bij zich droeg met vrouwenkleren en andere voor werpen wekte de argwaan der douane beambten. Zij stelden zich in verbin ding met de politie, die deze aanhou ding terstond met de vondst te Box meer in verband bracht. De man, zekere H., afkomstig uit Duitsland en te Boxmeer woonachtig geweest, ontkende hardnekkig, maar liet blijken er meer van te weten. Thans heeft hij een bekentenis afgelegd. DE STAKING OP NORTHOLT De staking van werktuigkundigen op het vliegveld Northolt bij Londen zal ook heden voortduren. Voor vandaag zijn de diensten van de BEA op Am sterdam, Brussel en een aantal andere West-Europese steden afgelast. Deze routes worden door andere maatschap pijen bediend. LEMBERECHTS SPEELT NIET TEGEN NEDERLAND In verband met een blessure is het uitgesloten dat de bekende Belgische buitenspeler Lemberechts op 21 Nov. a.s. te Antwerpen met het Belgische elftal tegen Nederland meespeelt. De Zesdaagse te Brussel Na de sprintwedstrijden van gister avond 22 uur was de stand van de Zes daagse te Brussel: 1. Kintvan Steen bergen 54 punten, 2. SchulteBoeyen 11 punten; op één ronde: 3 Lapebie Seres 32 punten; op twee ronden: 4. Bruneelde Kuysscher 59 punten; 5. NaeyeOckers 34 punten; 6. Adriaans- sensBruyland 33 punten; 7 Mollin— A Hendrickx 26 punten. De overige koppels waren drie of meer ronden achter. Fanny en Slijkhuis naar Amerika Verschillende Europese athleten wer den door de Amerikaanse Amateur Athletic Union uitgenodigd aan de in- door-wedstrijden tussen 29 Januari en 6 Februari deel te nemen. Tot deze athleten behoren ook Fanny Blankers- Koen en Wim Slijkhuis. «Naar het ANP verneemt is de uitnodiging geaccep teerd. Het echtpaar Blankers-Koen en Wim Slijkhuis zullen vermoedelijk op 6 Ja nuari per boot vertrekken. De overige Europese athleten die door de Amateur Athletic Union zijn uitgenodigd, zijn de Belg Gaston Reiff, Hansenne (Frankrijk', Zatopek (Tsje- choslowakije), Ahlden en Bengtsson Zweden) Wordt de Negeb niemandsland? Dr. Ralph Bunche, wnd bemiddelaar der V.N. in Palestina, heeft voorlopige plannen voor bestandslinies in de Negeb aan een subcommissie van de Veiligheidsraad in een geheime zitting voorgelegd. Naar men meent te weten, zouden de voorgestelde linies het groot ste deel van de Negeb tot „niemands land" maken. Verdere verhoging van de uitgaven moet voorkomen worden In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de heer Oud (WD) gister middag zijn rede bij de algeméne be schouwingen over de Rijksbegroting voortgezet. O-m. zeide de heer Oud nog, dat het streven moet gericht zijn op het scheppen van evenwicht in de maatschappelijke verhoudingen zonder onnatuurlijke overheidsbemoeiing. Hij zeide in te stemmen met de politiek der regering ten aanzien der prijzen door afschaffing van subsidies. Tegen de loonbijslag had hij geen bezwaar. DRESIDENT TRUMAN is dezer dagen de gelukkigste man in Amerika. Hij bekleedt de hoogste officiële post in het land en al zullen er wel Ame rikanen zijn, die op hun belasting papieren een hoger cijfer aan inkomen boeken, de president heeft toch een salaris met de nodige emolumen ten dat hem in staat Alt in zijn ambtswoning, het overal ter wereld bekende Witte Huis, zijn gasten zeer behoorlijk te ontvangen. Zp denkt al thans een gewoon mens, die zich de beroemde Amerikaanse ambtswoning r.iet anders kan voorstellen dan als een reusachtig gebouw met ontelbare zalen, kamers, gangen en bergplaatsen. Maar een berichtje, dat Reuter gister de wereld heeft ingezonden, werpt een heel andere licht op de huisvesting van Amerika's eerste burger. Het huis verkeert namelijk in verregaande staat van verval Er zou eigenlijk een bordje „Onverklaarbaar bewoonde wo ning" in de voortuin gezet moeten wor den. want om met een bekend uit- pever te spreken de zolders kraken, de vloeren buigen door. Het verblijf in de ambtswoning van de president is een levensgevaarlijke geschiedenis geworden. De piano van Miss Tru man. die, zoals bekend, een zeer be gaafde zangeres is, bleek dezer dagen slagzij te maken doordat een der poten door de vloer gezakt was en omdat het bij een schuinstaande piano heel moeilijk studeren is en er blijkbaar g?en enkel kamertje meer leeg is waar de gezakte piano rechtgezet kanwo^ den is de familie Truman tijdelijk naar de overkant Verhuisd, in ..Blair House" waar gewoonlijk hoge gas;en worden ondergebracht en waar Miss Truman dus onbedreigd zal kunnen studeren. Het Witte Huis zal intussen gerestaureerd worden. Men wil blijk baar niet het gevaar lopen) dat Stalin of andere machthebbers, die misschien onverwacht op bezoek komen „er in zullen trappen". In de vloer natuur lijk. Men mag van de grote figuren pnzer wereldgeschiedenis inderdaad verlangen, dat zij vast op hun benen zullen staan. J?R ZIJN VELE MOORDEN, die niet bestraft worden en de Amerikaanse medische vereniging begint zich daar ongerust over te maken. Van niet min der dan 300.000 omgekomenen weet men met zekerheid, dat zij geen na tuurlijke dood zijn gestorven, maar over het algemeen schiet de politie te kort in medische kennis waardoor de daders niet op de electrische stoel ko men. Een jager in Faessen. die een dodelijk schot loste, blijkt een zeer zeldzame vogel te hebben getroffen, een bruine kraai. Het verenpak was mooi bruin getekend en de vleugels waren wit aangezet. Volgens vogelken ners is'het dier nog zeldzamer dan de fameuze witte raaf. Er zijn trouwens meer merkwaardige dieren gesigna leerd o.a. een zeug van de landbouwer A. Hoving uit Oosterhesselen. die haar baas dezer dagen verblijdde met 23 welgeschapen biggetjes. De moeder maakt het uitstekend. Dank U. Met de kindertjes is het minder goed gesteld. Er zijn er nog 13 in leven, maar deze zeug heeft in vijf maal 76 biggen ter wereld gebracht, zodat het een volgen de keer wel weer in orde zal komen. De Zwitserse speelgoedmaker Franz Carl Weber. die 94 jaar geleden in Neurenberg werd geboren is overleden. Op zich zelf geen wereldschokkend be richt, maar wel interessant als men weet dat hij de beroemde speelgoedfabri kant is, die met één winkeltje is be gonnen en thans door geheel Zwitser land zijn kinderparadijsjes heeft. QVER KINDEREN gesproken, het hoofdbestuur van de EVC heeft aan de Franse mijnwerkersbond aangebo den kinderen van stakende mijnwer kers enige tijd in Nederlandse gezin nen op te nemen. Men tracht het nu mogelijk te maken, dat een honderdtal stakkertjes naar ons land zal komen. De 20-jarige zoon van de landbouwer Scholten te Slagharen viel van de hooi zolder in een hoop kaf en zonk er zo diep in weg, dat hij de verstikkings dood is gestorven. De klant van een barbier uit Wenen schijnt nog te le ven. Hij had zich beschikbaar gesteld voor een barbierstournooi en is door de winnaar daarvan in de tijd van 14'/» seconde geschoren. Reuter heeft niet gemeld of het slachtoffer naar 'n ziekenhuis gebracht is noch of de bloedtransfusie reeds heeft plaats ge vonden. Op de Veluwe heeft men gis teren de fameuze groene straal gezien. Het licht kreeg een smaragd-groene ■kleur en men verwacht, dat het ook vandaag zal worden waargenomen. Er is gelukkig voldoende ruimte voor goe de staanplaatsen. In de Ver. Staten heeft men uitzendingen opgevangen van een „vrije" Slowaakse zender. Het station moet ergens in Europa zijn. De bewoners van een gevangenis in Texas hebben tot hun verbazing gecon stateerd. dat er een schurk onder hen moet schuilen. Er was een uitvoering waarbij 19 collectebussen rondgingen waarvan er één is gestolen. Waar schijnlijk heeft de een of andere klep tomaan zijn streken nog niet afgeleerd. Interessant is ook, dat in een zieken huis in Melbourne een meisje geope reerd is van wie men vier centimeter uit de hartader heeft verwijderd zonder de bloedcirculatie te doen stagneren. De chirurg die dit wonder verrichtte schijnt zich bekwaamd te hebben door een tuinslang te verstellen zonder de kraan af te sluiten. Althans volgens Reuter, maar die persbureaux kunnen wel eens een klein beetje overdrijven. ^/AST STAAT WEL. dat men in Tsjecho-Slowakije communist op proef moet worden alvorens tot de par tij te worden toegelaten. Tijdens die periode zal men hebben te bewijzen uit het ware hout te zijn gesneden. Tenslotte spuien we nog enkele korte, maar niet oninteressante berichten. De De Siamese filmcensors hebben de film Het ijzeren gordijn" verboden om de gevoelens van de Sovjet-autoriteiten te ontzien. Er zijn vijf nieuwe b-50 su- l>erforten uit Arizona naar Alaska ver trokken. die aan proeven worden on derworpen om in het Noordpool-gebied te vliegen en in Engeland worden post zegels gedrukt, die worden uitgegeven als de- Engelse koning het volgend jaar Nieuw Zeeland gaat bezoeken. Men is zeker bang. dat de drukproeven anders niet op tijd droog zijn. Een prettig be richtje tot slot. Een plaatselijke Opti mistenclub in Pennsylvania heeft een ..glimlachdag" ingesteld. Er zijn dui zend dollars uitgeloofd voor de pret tigste glimlachers. Wat zullen die pret tig schaterlachen als ze de postwissels thuis krijgen. maar hij meende, dat men daarbij niet uitsluitend naar de arbeiders moet kij ken. De heer Wagenaar (CPN) vroeg waaruit de bedreiging uit het Oosten, waarover hier gesproken is, bestaat. Hij merkte op, dat de Sovjet-Unie nooit een aanvalsoorlog begonnen is. Zij heeft vrede nodig. Spr. zeide, dat de gemarshalliseerde landen naar oorlog drijven. De vraag van de heer Van der Goes van Naters, of spr. bij een aanval op het Westen door het Oosten met ge kruiste armen zou blijven staan, achtte hij onzinnig. Het doel van die vraag is provocatie. Spr. verklaarde het niet eens te zijn met de maatregelen ten aanzien der levensmiddelenprijzen. De heer Hofstra (Arb.) was van oor deel, dat van een omgooien van het roer op het gebied van de loon- en prijspolitiek geen sprake mag zijn. De tekorten op landbouwegalisatiefonds en kapitaaldienst moeten aanvaard worden met het óog op de toestand van ons land. Spr. verklaarde zich tegen het opheffen van tekorten door het af knappen van sociale maatregelen. De efficiency in de overheidsdienst is z.i. nog niet zoals ze behoort te zijn. De belastingdruk moet verminderd wor den, maar er zal geen sprake kunnen zijn van inwilliging van alle wensen. Tenslotte uitte hij namens zijn fractie vertrouwen in 't financiële beleid van het kabinet. De heer Van de Wetering (CH) zei de, dat er gewaakt moet worden tegen verdere verhoging van het uitgaven niveau en ook tegen het te vroeg ver lagen van bronnen van inkomsten. In een uitvoerige financiële beschou wing bepleitte de heer Lucas (KVP) de noodzakelijkheid van het drukken der uitgaven. De heer Ritmeester (WD) meende, dat het gevaartijk is te blijven reke nen op hoge middelenopbrengst; verla ging van de belastingdruk moet zeer spoedig geschieden. De heer HoogcarsjSel (CPN) bepleitte verhoging van de loonbijslag. welke niet toereikend is, terwijl ook bepaal de groepen er in moeten delen. ENGELAND SLAAT WALES De internationale ontmoeting Enge landWales, die gistermiddag op het Astonvilla-terrein te Birmingham werd gespeeld, is geëindigd in een 10 over winning voor Engeland. Deze stand was reeds in de eerste helft verkregen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1