Stad en Omgeving. „Winnubst" met een nieuw repertoire Eerste winterconcert in Casino nna Paulowna IJmuiden Wieringen CINEMA DE HAAN jMQedonden WELGEGAAN.M/Uc NIET VERGETEN! Callanisoog Urk Tm I Het lipt voor de hand, dat de leden van een' muziekvereniging in de eerste plaats spelen voor hun eigen genoegen. Zij scheppen behagen in het gezamenlijk musiceren, en zij zouden dat ook doen, wanneer niet op gezette tijden een con cert werd gegeven. Toch zijn deze concerten belangrijk voor bet peil, dat de musici weten te bereiken, omdat het optreden in het openbaar onwillekeurig stimuleert tot het leveren van de beste prestaties. En dan treedt meteen een tweede belangrijk element naar voren: de bijdrage die de leden van een muziekvereniging geven aan het culturele leven in de stad. De periodieke uitvoeringen nemen daarin een belangrijke plaats in, en dan is daar bovendien nog het aandeel dat de verenigingen leveren in (eestvieringen van algemeen karakter. De voorzitter van de R.K. muziekvereniging „Win nubst", de heer C. C. Mahieu, haalde dat terecht aan in zijn openingswoord op het eerste winterconcert, Dinsdag- en gisteravond gegeven in Casino. Evenals de andere muziekvereni gingen heeft „Winnubst" een zeer druk seizoen achter de rug. Maar voordat de leden de kans kregen om uit te blazen van al het blazen, moesten zij alweer druk aan het repeteren voor het eerste winterconcert. Vol élan zijn ze daar mee begonnen, ondanks de materiële moeilijkheden die zoals de heer Mahieu vertelde nog steeds groot zijn. Met waardering sprak hij over de ambitie die directeur en leden steeds aan de dag leggen en het deed hem zichtbaar goed, eens een vijftal van deze trouwe werkers in het openbaar te kunnen prijzen. De heren C. Minne- boo, J. Mulder, B. Biegstraaten, P. J. Boon en A. Brondsema werden onder scheiden met de draagmedaille, voor 25 jaar trouw lidmlatschap, hun door de secretaris, de heer A. Heyblok, op de borst gespeld. De heer Minneboo dankte met enkele hartelijke woorden. Zo was de stemming in de geheel bezette zaal (ook een deputatie van de eveneens onder leiding van de heer H. B. Schenkels staande muziekvereni ging „Soli Deo Gloria" uit Breezand was aanwezig) reeds feestelijk, nog vóór het eigenlijke muziekprogramma met een vol vaart en nochtans strak ge speelde Telefunken-mars (van J. Evert) werd geopend. Deze forse klan ken vormden een goede inleiding tot de emotionele Raksczy-ouverture van Kéler Béla. Het Slavisch temperament moest hier worden verklankt door „Germaanse" blazers. Een zware opga ve, waarvan men zich zeer behoorlijk kweet. De dynastische rhythmiek kwam goed tot haar recht, een resultaat dat bewondering verdiende na de zo ge ringe repetitlqjjijd, temeer daar niet alleen deze ouverture maar ook de andere nummers voor het eerst op het repertoire werden geplaatst. Uiteraard lag het volgend nummer, de melodieuze wals Brezza d'Amore van Wesly. de muzikanten beter. Zonder weifeling en over het alge meen zeer trefzeker werden de verschil lende partijen gespeeld. De symphonieën van Beethoven zijn van een zodanige allure, dat zij ook as pecten bezitten welke bij uitvoering door een harmonie-orkest tot hun recht kunnen komen. „Winnubst" liet het Andante Cantabile uit de le Sympho- nie horen. Het zangerig karakter kon niet voldoende tot uiting komen, maar deze muziek bleef bekoorlijk. De stu die ervan is vooral belangrijk omdat zij aandacht leert schenken aan het geen achter de noten verborgen ligt. In geringer mate is dat ook het ge val bij programmamuziek als de Ver- di-herinneringen, die als vóórlaatste nummer werden uitgevoerd. Een reeks van bekende operafragmenten, beslo ten met enkele maten uit de Triomf mars uit „Aïda". De blazers waren weer geheel „thuis" met de briljant gespeeld^ slotmars. de populaire „Alte Kameraden" van Feike. Het terecht zer dankbare publiek dwong de muzi kanten tot een toegift, waaraan zij met een fris galop je voldeden. Bij de uitvoering van alle nummers bleek, dat de korte repetitietijd zeer intensief was benut. De doelbewuste leiding van de heer Schenkels had on der de muzikanten een bewonderens- Bazar voer nieuwe Fröbelschool In het gebouw Iréne, Hoogstraat, wordt van Maandag 15 t/m Donderdag 18 November a.s. een hazar gehouden ten bate van het bouwfonds voor een nieuwe fröbelschool der vereniging voor chr. voorbereidend lager onderwijs „Jachin" Aan deze school bestaat dringend behoefte, en de dames van het comité alsmede de ouders van ver scheidene leerlingetjes hebben dan ook hun uiterste best gedaan om deze ba- zar goed te doen slagen. Natuurlijk zul len er allerlei handwerken, lakens, slo pen en handdoeken te zien en te ver krijgen zijn, en ook speelgoederen en andere mooie en nuttige gebruiksvoor werpen. Er zullen verschillende attrac ties zijn. o.a. een poffertjesbakkerij en een thee-stand. Maandag a.s. is het de z.g. „feijkdag", waarop 's avonds om acht uur de bazar door burgemeester Ritmeester zal worden geopend. NEDERLANDS HANDELSREGISTER Het weekblad ,,Het Nederlands Handels register" meldt de volgende nieuwe in schrijvingen: Grossiers: Textilia, Den Helder, Keizer straat 69, Agenturen in textielgoederen Eigenaar: B C M Nypels (HV) Fa Brouwer en Llefting (Société Agricole), Anne Paulowna, Breezand, Burg Lovink- straat 80 Export van pootaardappelen Venn: P M, M P en F M Brouwer en N Llefting Fa Kroos en Oosterbeek, Den Helder, Schagenstraat 86 Groothandel in schroot Venn: J H G Kroos en H Ooster beek Diversen: Pension „Dennenoord", Texel, Den Burg, Grensweg B 155 Pensionbe- drijf Eigenaar: J, H v d Berg B Gieze, Texel, Eierland E llTa Aannemersbedrijf voor burgerbouw Opheffing: S W Koning, Texel, Oos— terend. Peperstraat 24 Veehandel GLSIAAG^ Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch inge nieur de heer G. H. F. de Vries te Den Oever. waardige eensgezindheid tot stand ge bracht, welke voor een deel ook moet worden verklaard uit de animo en de muzikaliteit van de corpsleden per soonlijk. Dit eerste winterconcert (het allererste in dit sizoen) droeg het stempel van optimisme en levensmoed, twee karaktereigenschappen waaraan de wereld in onze dagen zo'n grote be hoefte heeft. Zoals gebruikelijk werd na de pau ze een één-actertje opgevoerd. Het was een potsierlijke geschiedenis onder de titel „De hand", waarin een dwaas ge geven op komische wijze was uitge werkt. De spelers hadden er plezfer in en dat sloeg dra op de zaal over. Met muziek van de „Musical Ramblers" volgde tot besluit een gezellig bal. ONZE COLLECTIE MANCHETKNOPEN is buitengewoon mooi en groot BEN NYPELS Keizerstraat «9 Films voor de Jeugd Zaterdagmiddag a.s. zullen in het ge bouw Palmstraat een tweetal filmvoor stellingen voor de jeugd worden gege ven, onder auspiciën van de Neder landse Zondagsschoolvereniging. Deze vereniging heeft een Engels experiment overgenomen, waarmee de bekende J. Arthur Rank-organisatie reeds uitste kende resultaten heeft bereikt. De be doeling is, om in de eerste plaats de jeugd te laten genieten van goede en pftedagogisch verantwoordde kinder films, terwijl daarnaast films werden geproduceerd met een evangeliserende strekking. In overeenstemming met deze doel-» stellingen wordt Zaterdagmiddag om half drie en om half vijf een afwisse lend programma van Engelse geluids films vertoond, omvattende een teken filmpje, een sprookje, een sportfilm, een „reportage" ovér het Oosterse ge zinsleven van twintig eeuwen geleden, de genezing van de blinde Bartimeüs, en de geschiedenis van de rijke jonge ling. De twee laatstgenoemde films heb ben dus een Bijbels gegeven tot onder werp. De toegangsprijs voor deze voorstel lingen, waaraan alle plaatselijke Zon dagsscholen hun medewerking verle nen, bedraagt vijftien cent. Kaartjes zijn verkrijgbaar aan de adressen Brak- keveldweg 74, Sluisdijkstraat 69, Ooie vaarstraat 87, en 's middags aan de kerk. De beide Bijbelse films zullen 's avonds ook worden vertoond op een gemeente-avond der Ned. hervormde kerk. Evenals 's middags zal egn de- clamatrice het verhaal toelichten. De film over het Oosters gezinsleven wordt ook 's avonds vertoond, en voorts „Brandende harten", spelende in de tijd der Christenvervolgingen. T aleltennis-nieu ws Het 'eerste dames-team van IVA speelde haar eerste competitiewedstrijd van dit seizoen en wel tegen de dames van Horna 1. Niettegenstaande dit team pas promoveerde naar de 2e klasse, wist het de eerste winstpunten te boe ken; het werd een 7—3 ovérwinning. Mej. Kuiper won twee partijen; een flinke training zou voor deze speelster niet kwaad zijn. Mevr. Makelaar, die onverwacht moest invallen, deed het zeer zeker niet slecht; zij behaalde één overwinning. Mevr. Sinjewel-van Ge- mert won al haar partijen, hetgeen goede hoop geeft voor het ster-tour- nooi voor de tien sterkste dames van Noord-Holland, dat Zondag a.s. in Alk maar wordt gehouden. Het eerste heren-team van IVA won de eerste wedstrijd tegen Horna 2 uit Hoorn met 91. Horna 2 kwam welis waar met twee heren op, zodat IVA reeds een 30 voorsprong had, maar toch heeft het aan spanning niet ontbro ken, getuige de gedetailleerde uitslagen. Jammer dat het dubbelspel door IVA verloren werd, hetgeen niet nodig was. De gedetailleerde uitslagen zijn: J. SinjewelA. Paay (Horna) 2115, 1821, 2114; J. SinjewelG. Paay 21—18, 21—14; A. H. Keijzer—A. Paay 16—21, 21—18, 23—21; A. H. Keijzer— G. Paay 21—19, 17—21, 24—22; J Padt A. Paay 21—19, 21—15; J. Padt—G. Paay 21—17, 21—10; dubbel: IVA I— Horna 2 23—^5, 16—21. KANARIE-TENTOONSTELLING Op een tentoonstelling, die de vorige week te Haarlem werd gehouden, be haalde de heer G. G. Rosa. lid van de Helderse kanarie-vereniging „Onze Kamerzanger", drie eerste prijzen en een derde prijs (na loting, met 1 punt verschil met winnaar le prijs), en te vens een ereprijs voor op twee na de mooiste Oranje effen kleur, eigen teelt '48. De prijzen werden gewonnen met de nummers: Inlandse vogels le prijs lichtbruine mus 92 punten; buitenland se vogels le prijs Roodkop Kardinaal 87 punten; kanaries eigen teelt *48 le prijs citroenkleur 91 punten; derde pr. diep-oranje 93 punten. Voor de fokker een mooi succes, gezien het feit dat ook Belgische inzendingen waren bin nengekomen. Gesproken brieven naar de Oost Evenals verleden jaar wil de Band Nederland—Indië de gelegenheid open stellen tot het verzenden van z.g. „ge sproken brieven" naar familieleden, vrienden en verloofden in de Oost. Het aantal adspiranten mag echter niet beneden een bepaald minimum liggen, daar anders de kosten per plaat te hoog zouden komen. De be langstelling hier ter stede zal ook thans ruimschoots voldoende zijn, maar men wordt toch verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de secretaresse, mej. Bais, Ruyghweg 179, opdat het bestuur een overzicht krijgt. Nadere bijzonderheden zullen weldra volgen. Helpers van de Sint Het Centraal Sint-Nicolaascomité verzoekt ons de volgende bijdragen te verantwoorden; N.A.P.B. f 10; buurt vereniging Binnenhaven f 15; N.O.V. f 10; H.M.S.V. f 15; HRC f 10; Chr. ver. v. gez.- en vac.kol. f 2,50; buurtvereni ging Goversstraat f 25; buurtvereniging Molenstraat-Palmstraat f 5. Weer een buurtvereniging Het voorbeeld van de buurtvereni ging „Oom Paul" schijnt aanstekelijk te werkenOok het bestuur der vereniging BoerhaavestraatBrakke- veldweg heeft thans een algemene ledenvergadering uitgeschreven, waar op de opheffing der vereniging zal worden voorgesteld. De vergadering vindt morgenavond plaats in de Frö belschool aan de Narcisstraat. ATTENTIE LEDEN VAN H.R.C. Wij herinneren de leden van het trainingsfonds van HRC er aan, dat de kaarten voor de feestavond van Zon dag a.s., hedenavond bij Bram Lensen kunnen worden afgehaald. M. Jbzn. MOSTERT t We moeten vandaag van een goede vriend afscheid nemen. Gistermorgen is, in de ouderdom van 70 jaar te zijnen huize overleden de heer M. Jbzn. Mos- tert. Meer dan twintig jaar heelt de heer Mostert de gemeentegelden van Wieringen beheerd. Op 1 April 1902 werd hij benoemd tot ontvanger der gemeente. Op 13 December 1924 werd hem eervol ontslag verleend. De heer Mostert is jarenlang corres pondent geweest voor de Heldersche- en Schager Crt. Een correspondent, die in trouw en activiteit moeilijk te overtreffen was. Mostert was een merkwaardig man. Een man, die nooit uit zijn kantoor vandaan kwam. door zijn algehele invaliditeit, maar die met de buitenwereld meeleefde en in con tact stond, zoals weinige anderen. Wie hem eenmaal had ontmoet zou hem nimmer vergeten. Weggezakt achter zijn bureau, het grote hoofd er net bo venuit, maar daarin een paar levendi ge ogen, die de bezoeker vriendelijk en doordringend aankeken. En een geest, die vol interesse was. Mostert is niet meer. Het is al enige jaren geleden, dat hij zijn werk voor de krant overdroeg aan een jongere kracht maar voor ons krantenmensen is het nog zo, dat, als we spreken over Wieringen, dan denken we aan Meijert Mostert. Vrijdagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijk overschot teraarde worden besteld vanuit de Ned. herv. kerk. t NIETS IS BESTENDIG Niets is bestendig, hoe goed en schoon het ook is. Deze aloude waar heid kan ook van toepassing zijn op het verkeersbruggetje over 't randkanaal ter hoogte van de Koningin Julianaweg. Dit bruggetje toont tekenen van verval en nu 't jaargetijde nat is, is de „over tocht" niet zonder gevaar. Dringend vraagt deze bescheiden overgang een afdoende verbetering. Wanneer zal deze worden aangebracht? Een „RHENUS" produet; OOK VOOR HET WEKEN VAN DE WAS! DE BLAUWE WIMPEL WAS NIET TE ZWAAR. De Blauwe Wimpel, een nautisch- maritiem maandblad, dat uitgegeven wordt ter bevordering van de belang stelling voor Kon. Marine en de koop vaardij, had in de maanden Mei en Juni van dit jaar te veel pagina's en na tuurlijk ontsnapte dat niet aan de aan dacht van de overheidsinstanties. Eigenaardig was echter dat er, on danks de enkele pagina's méér, minder papier was gebruikt. Men had name lijk voor de advertentie pagina's min der zwaar papier gedrukt, zodat het gewicht van de totaal oplaag aanmer kelijk minder was dan het toegestane kwantum. Desondanks werd proces-verbaal op gemaakt en de directeuren van de drukkerij moesten voor de Economische Politierechter te Alkmaar verschijnen. Nadat een dier directeuren betoogde dat hjj alles mocht drukken in welke oplaag dan ook. van kinderboekjes tot de grootste prulromans, begreep de po litierechter dat hier slechts sprake was van een zeer geringe overtreding. Mr. Stoffels ging dan ook over tot het opleggen van een formele boete, zodat de heren K. en N. na een geani meerd debat naar huis konden ver trekken, nadat ter griffie een tienfle in 's Rijksschatkist was gestort. JEUGD-ONTSPANNINGSAVOND Op Zaterdag 13 November a.s. zal er in het verenigingsgebouw bij de Gere formeerde kerk een ontspanningsavond voor en door de jeugd worden gehou den. De aanvang is gesteld op 8 uur. Alle jongeren van 16 jaar en ouder zijn welkom. Visserij-besommingen De aanvoer aan de Rijksvisafslag be stend gisteren uit slechts 640 kisten, t w: 240 haring, 100 schar, 120 wijting, 80 schel vis, 10 haai, 5 tarbot en tong,10 kabel jauw, 30 bot, 25 schol, 15 makreel en 25 kisten diverse vissoorten De besomingen waren: IJM 155 „Hom- rif" f 5650; KW 45 f 3300 72 f 820; UK 80 f 230; 4 f 206; 9 f99; 125 f 202; 86 f160; IJM 240 f 473; VD 60 f 284; UK 176 f 247; IJM 213 f 590; 215 f 370; IJM 210 f1200 WIRON-NIEUWS. Petten 1Wiron 1 22 Twee elftallen, die een zeer slechte start hadden in de competitie en die de laatste vier wedstrijden achter el kaar wonnen. En in deze wedstrijd zijn ze weer niet geslagen, want deze ein digde in een gelijk spel. Na acht minuten leidde Petten met 10 door éen mooie omhaal van de rechtsbuiten. De achterhoede van W. was niet erg op dreef en het duurde dan ook niet lang of de linksbuiten van Petten maakte er 20 van. Het spel ging nu op en neer, met Petten iets meer in de aanval, maar doelpunten bleven uit; na de thee kwam Wiron ge ducht opzetten en het was J. Hermans, die de stand na 13 minuten spelen op 2—1 bracht. De spanning steeg, de wed strijd werd fors en de scheidsrechter trad te zwak op; eindelijk 12 minuten vóór het einde nam J. Holst een vrije trap, circa 25 m van het doel; een ge vaarlijke boogbal volgde en via de vin gertoppen van de keeper verdween de bal in het doel (22). En met deze stand kwam het einde. Achter de wolken Vrijdag, Zaterdag en Zondag draait in Cinema De Haan te Hippolytushoef een film, welke op internationaal ni veau staat. „Achter de wulken..." be handelt het probleem van de Europese „displaced children" (verplaatste kin deren), dié na de oorlog zwervend in Duitsland achtergebleven, verdreven van huis en haard, veelal ouderloos en to taal verwilderd. De UNRRA, thans opgegaan in de Iro (International Refugee Organisati- on) stelde zich tot taak deze kinderen van alle nationaliteiten in kampen te verzamelen, ze te registreren en te verzorgen. De belevenissen van elk dezer kinde ren vormen een drama op zichzelf. En uit al deze duizenden drama's komt in deze film de geschiedenis naar voren van het Tsjechische jongetje Karei Melik. De verschillende etappes van zijn door oorlog verwoestte leven rijen zich aaneen tot een verhaal van na meloos leed. Na een vluchtige episode, over het gelukkige huisgezin van dr.t Melik in Praag, verschijnen als stomme symbo len de draadversperringen van een concentratiekamp in het beeld, die et de oorzaak van worden, dat de kleine Karei van zijn moeder wordt geschei den. Van dat ogenblik af behoort hij tot de vaderlandslozen. Hij vergeet zijn naam en afkomst, dwaalt als een op gejaagd dier, eenzaam en hongerig door Jde ruïnen, om tenslotte door een Ame rikaanse militair te worden opgepikt, die hem onderdak verleent, en zijn heropvoeding ter hand neemt. Parallel met deze beelden lopen die van de moeder, die vruchteloos zoekt naar haar kind, hét enige pand, dat haar nog aan het leven doet hechten. En dramatisch verantwoord ziet men dan, hoe door allerlei wederwaardig heden en herinneringen, in de gedach ten van Karei de vraag naar zijn moe der levend wordt. Zo voert het pro bleem van de twee, die elkander zoe ken, naar een hoogtepunt van intense realiteit. Het is een eenvoudig verhaal. De geschiedenis van een enkel jongetje. Maar in zijn kern is het de historie van 't grote leger van schipbreukelingen die in Europa aan de rand van de on dergang leefden en nu weer in de nor male samenleving moeten worden terug gevoerd, om tot algeheel herstel te ko men. VISAFSLAG DEN OEVER. De visaanvoer aan de afslag te Den Oever over het tijdvak 29 Oct. t.m. 5 Nov. bedroeg: 5777 pond paling 1.09— 3.56 per pond, 10246 pond bot 2265. 1829 pond snoekbaars 6271. 1148 pond witvis 227, 6305 kg schar 1235 per kg; 2960 kg wijting 25; 11158 kg schol 35—65, 286 kg tarbot 60—2.78; J333 kg tong 44—3.00; 1577 kg kabeljauw 41—60 234 kg rode poon 4965; 563 kg wulken 8090, 9059 kg garnalen '450, 8 stuks haai 1—6.55 per stuk; 5 stuks zalm 5.65 —6.95 per pond. 5445 kg puf 2.60 per 100 kg. y KERKERAADSLEDEN GEKOZEN. In de ontstane vacature J. Terpstra en de a.s. vacature E. Jager werden tot ouderlingen bij de Gereformeerde kerk te H.Hoef gekozen de heren P. Westra en D. v. d. Zwaag. Tot diaken bij de Geref. Kerk te Den Oever werd ge kozen ae heer T. Schaaphok. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ARBEIBSBEMIDD1LING? Naar aanleiding van een artikel over „Arbeidsbemiddeling voorkomende ln de Helderse Courant van Zaterdag j 1, verzoekt ondergetekende beleefd enige plaatsruimte Het wil mij voorkomen, dat dr Forta- nier in zijn lezing voor de Volksuniversi teit enige dingen heeft verzwegen Ik heb althans in het verslag Iets gemist, dat wel gememoreerd had mogen worden Dat het Rijks-Arbeidsbureau zich meer dan eens bemoeit met aangelegenheden, die dat bureau niet aangaan, is wel al gemeen bekend( al noem lk alleen maar het jacht maken op arbeiders, die trach ten hun zelfstandigheid te behouden door zoveel mogelijk zelf werlc te zoeken Men sen die tonen wat ze waard zijn, die geen hulp en steun vragen van wie dan ook, wil men graag dwingen op een plaats, die het bureau voor hen in petto heeft Kort geleden kon het gebeuren, dat ge noemd bureau mensen ging bemiddelen (lilnke jonge kerels) tegen een garantie loon van f 46,— per week als aardappel rooier, licht werk dus Deze mensen ver dienden in accoord plm f 1,56 per uur Daar naast stelde ditzelfde bureau half-invalide mensen van zestig jaar en ouder tewerk bij het rooien van bieten in zware klei grond Daar bietenrooien één van de zwaarste landbouwwerkzaamheden is, konden deze mensen het met de uiterste krachtsinspanning niet verder brengen dan tot f 0,50 per uur Het Rijks-Arbeidsbureau heeft, naar ik meen, verordenende bevoegdheden, waar van men dan ook gretig gebruik maakt Zo kan elders in Nederland zich het ge val voordoen, dat geschoolde landarbei ders tewerk worden gesteld in de in dustrie met de daaraan verbonden trans portkosten, terwijl men mensen als bo vengenoemd in de landbouw tewerk stelt Dr Fortanier heeft, volgens uw Verslag, ook gezegd, dat de vak-organisaties bij het Arbeidsbureau een grote Invloed uit oefenden Ik geloof dat niet, daar ik mij als georganiseerde moeilijk kan inden ken dat de organisaties aan genoemde feiten hun medewerking verlenen Naar mijn mening wordt het tijd dat de orga nisaties zelf de arbeidsbemiddeling ter hand gaan nemen De arbeidsbureaux hebben getoond deze belangrijke taak niet naar behoren te kunnen vervullen Den Helder B VAN HOUTEN Naschrift: Het is wel jammer, dat de inzender de lezing van de heer Fortanier met heeft bijgewoond Blijkens zijn reac tie heeft het onderwerp zijn belangstel ling ener waren in het kleine zaaltje rog wel tachtig stoelen vrij! Hij had dan begrepen, dat een lezing voor de Volks universiteit iets anders is dan een vak bondsvergadering, en tevens dat al het besprokene onmogelijk in het verslag kon worden aangehaald Bovendien had hij na de paüze de gelegenheid gehad om zijn opmerkingen aan dr Fortanier voor te leggen Deze zou ongetwijfeld gewezen hebben op de grote moeilijkheid, om alle arbeiders het werk te geven dat zij am biëren en gelijktijdig het bedrijfsleven te helpen aan de werkkrachten waaraan het behoefte heeft Dit is het kernpunt van de zaak De Rijks-Arbeldsbureaux hebben de ondankbare taak, deze moeilijkheid op een zoveel mogelijk bevredigende wijze op te lossen In de meeste gevallen lukt dat wel door onderling overleg, maar soms moet voor de éne of de andere partij een minder aangename beslissing worden genomen Als organisatieman zal de in zender de laatste zijn, die de anarchie zou willen verdedigen! De voorbeelden die hij noemt kunnen wij met de wei nige gegevens die de inzender verstrekt uit de verte moeilijk beoordelen RED HANDBAL-PERIKELEN Naar aanleiding van het artikeltje „Langs de velden", in uw blad van 9 November, zou ik gaarne de volgende opmerkingen willen maken: Hoewel de handbalwedstrijd WGW I Geel-Zwart I fors werd gespeeld en nog feller werd toen WGW 5 minuten vóór het einde de leiding nam, is er van een incident als in genoemd artikel geen sprake geweest. Er is in bedoel de wedstrijd geen speelster van het veld gestuurd, noch van Geel-Zwart, noch van WGW. Ook werden in deze v/edstrijd geen klappen uitgedeeld. Enkele meisjes werden wel gewaar schuwd in haar enthousiasme niet te fors te gaan spelen. Wat die tanden door de bovenlip betreft, dit geschiedde in de kalm en sportief gespeelde wedstrijd van de beide junioren elftallen. Bij een hard geworpen bal troffen bal en hand het gelaat van een Geel-Zwart-speelster De scheidsrechter vond het toen raad zamer dat het meisje zich liet vervan gen, wat ook gebeurde. Ik krijg de indruk dat Toean Tik Tik zelf niet bij de wedstrijd aanwezig is geweest. Indien dit het geval is, heeft bij waarschijnlijk een en ander over de wedstrijd gehoord en dit verkeerd begrepen, een in het artikel be doelde strafzaak zal dus geen sprake zijn. „OPMERKER". (Dank zij Uw liefde en v zorg. Kerstfeest, 6ók Tropen!) Straks zal weer de Kerstklok i - Over 't kleine vaderland Ln wij zullen 't heerlijk' Als de kaarsjes-boom weer 1 Dan zal 't licht zijn in de harf,n<it; Dan zal 't feest zijn rond de d Waarop altijd nog met Kerstnf' Weer een extra toegift is! Dan zal elk van ons beleven Het geluk van thuis te zijn Ken geluk, omstreeld door «ral Fan de zachte kaarsjes-schijn! Tweemaal honderdduizend nU.t Zullen helaas ledig zyn, En van eenzaamheid getuigen Trots de gulden Kerstfeest-schib Ver van huis en thuis verwijdtu Steken zij, die zijn gegaan ln de rimboe of de dessa Ook hun eenzaam kaarsje aan En de gamelan moog' klinken Maar het schoonste lied ten sviit Immer zingt weer het verlangen' Het refrein is: eenzaamheid. Straks zal weer de Kerstklok luide* Straks zal 't feest zijn rond Uw di» Dat dan ook van onze rijkdom Nog voor hen iets over is! En dat 't nu reeds moge blijken Niemand onzer geev' belet, Doe de daad, wacht niet tot moratr Koop een NIWIN-KERSTPAKKET Opdat hij, die in de rimboe Van Uw gul geschenk geniet 't Moge weten: „Het i« Kerstfeest En vergeten ben je niet!" Clandestiene slagers gegrep Een paar leden van de Verkeersgrotc der Rijkspolitie te Alkmaar hielden, terwijl zij op patrouille waren buitw de gemeeflte Callantsoog, een vracht auto aan komende uit Callantsoog, be laden met melkbussen. Alle papieren van de autobestuurder bleken in orde te zijn, doch één der politiemannen vertrouwde de zaak niet al te best, ge zien de gedragingen der andere inzit tenden van de auto. Een praatje werd gemaakt over koetjes en kalfjes, maar tenslotte kon de vrachtautobestuurder zijn reis vervolgen; óók de Jeep vandi Verkeerspolitie vertrok. Deze ging ech. ter niet naar huis, doch reed op Cal lantsoog aan. Met de postcommandant, de wacht meester le kl. J„ werd een onderzoek ingesteld. Zij brachten een bezoek bij de ouders van de vrachtautobestuurder en tevens aan de woning van de heer W. alhier. Daar verrasten zij Wi vrouw met eén bezoek en alras bleek, dat er inderdaad iets niet in de haak was. Geduldig werd op de heer W. ge wacht, die mee-inzittende was van voornoemde vrachtauto. Toen deze te middernacht verscheen werd hij aan een verhoor onderworpen. Het bleek, dat hij een schaap had geslacht, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Te zijnen huize werd een half schaap aangetrof- en, de andere helft is later in de nacht in beslag genomen ten huize van een familielid van W. te Langedijk. De heer W. is door de politie aange houden en voorgeleid. Tegen de be stuurder van de vrachtauto, S„ is even eens procesverbaal opgemaakt. OPDRACHT GEGEVEN De N.V. P. Daalders Aannemersbe drijf te Alkmaar kreeg van het colle ge van B. en W. opdracht na gehouden aanbesteding tot hét maken van 630 m? ongefundeerde klinkerweg en pijn- 2350 m2 grindweg op puinfunderinl met voetpaden en verdere grondwer ken voor de som van f 18.737. WEEKOVERZICHT VISSERIJ De visserij op lijn- of buegaal is ten titii' De vorige week werd er dan ook t"' lijn- of beugaal meer aangevoerd Sr.oekbaarsvisserij was iets beter dar vee- tien dagen geleden Het schijnt dat veel snoekbaars van het IJsselmeer n de rivieren is verhuisd Bij het k0" worden van het weder trekt dan snoekbaars weer van de rivieren ar n het IJsselmeer Een oostelijke wi"® deze trek ten goede De motorloze vaartuigen hadden vangsten tot 22 Kg span Verdiensten van f 40,— tot Do motorvaartuigen hadden per e vangsten tot 50 kg Indien men 1 scholen vis trok, waren de vangsten j( Van deze categorie vissers weekbesommingen tot f 300,— ro iir de vangsten aanmerkelijk ml oin ji verleden jaar Nu men bezig is witvis te fileren zijn de prijzen voorn aanmerkelijk hoger W'arethans voorheen gemiddeld 4 ct Per ,e te dit 14 ct per kg De aanvoer van roemde Zuiderzeebot was. nog noemen De prijs van de zeer vraagde vis was zeer hoog vo0i Onze grote Noordzeevloot v's .j[ü!i. IJmuiden en Terschelling De k ei vaartuigen voor IJmuiden visten t vis Verdiensten per vaartuig loteel[re5ui- De garnalenvissers hadden w „„tte!» taten tot 200,- De grote nen visten één of twee etmaal fes twee etmalen vissen besomden 0 per Noordzeevaartuig Hier mar pei' gen vaartuigen met Noordzee^1 it vaartuigen brachten van 726 0 meesii- Noordzeevis aan de markt w V maximale prijzen Totaal 211 ^op sommingen totaal f 10,954,32 «d' De Nieuwe en Koorkerk te Mid delburg, die met de Abdijtoren bij het bombardement van 1940 wer den vernield, worden thans ge restaureerd. De toren beheerst reeds weder haar omgeving. baars en witvis werd voor rui besomd De totale omzet V bedroeg verleden week f wer pP grootste aantal vaartuigen da dag markte was 40 VISSERIJ- URK, 9 November 1948. ry&&' Door 30 vaartuigen werd rS. pr'." aangevoerd: 902 pond snoeK prij5 65—66 cent en 668 pond wiw 7—32 cent per pond.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2