Bemiddelingsplan van Evatt en Lie tot mislukking gedoemd? Nanking, een stad der droefenis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Spoedige hervatting der besprekingen met Hatta verwacht Stakingen in Frankrijk op bevel der Cominform Woensdag 17 Nov. 1948 70e Jaargang No. 1964 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gij staat daar voor 'n grootse taak, soldaat! Truman handhaaft eis tot opheffing der blokkade Bevel aan Joden Arabieren en Van overeenstemming nog geen sprake Japanse Rijksdag ontbonden Weerbericht De toestand wordt wanhopig Voedingsvetten, olie en rijst in December Sovjet Unie financierde de revolutionaire actie „Republiek moet meedoen" zegt Oost-lndonesië Men ziet gedraai rond de maagd Ratio Koster voor Hoog Militair Gerechtshof. BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred. C. A Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURMT Radio Moskou heeft meegedeeld, dat de regering'der USSR aan Herbert Evatt en aan Trygve Lie heeft doen weten, dat rij hnn opinie aan gaande de opiosring van de Ber- lijnse kwestie deelt, wat betreft de beslissende invloed daarvan op andere kwesties zoals Duitsland, Oostenrijk en Japan. _De Sovjet-regering deelde evenzo hun mening aangaande de betekenis ran persoonlijk contact en wederzijds vertrouwen tussen de leiders van sta ten bij het streven naar verbetering der betrekkingen". Het antwoord gaat vervolgens In op een nota, die de Sovjet-Unie op 3 Oc- tober aan Engeland, Frankrijk en de V. S. heeft doen toekomen en waarin werd voorgesteld „de richtlijnen te er kennen, waarover op 30 Augustus de opperbevelhebbers te Berlijn het eens geworden waren". Tevens heeft de Sovjet-Unie toen voorgesteld, dat de raad der vier mi nisters de Berlijnse en de Duitse kwes tie zou bespreken, uitgaande van de overeenkomst van Potsdam. De Sovjet- Unie, zo zegt de brief, is nog altijd de zelfde mening toegedaan. De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk en de V. S. Robert Schuman, Marshall, alsmede Mac Neil (laatstgenoemde ter vervanging van Bevin) hebben gistermiddag vergaderd in de Quai d'Orsay. Zij hebben vastge steld dat tussen hun onderscheiden re geringen een algehele overeenstem ming van zienswijze bestaat omtrent het door haar te geven antwoord op de oproep van Evatt en Lie. Truman niet naar Moskou. Truman heeft te Key West ver klaard, dat de V. S. de vier-mogendhe- den-besprekingen over Duitsland niet zullen hervatten voordat de Sovjet- Unie de blokkade van Berlijn heeft opgeheven. De president zeide plan nen te hebben voor een ontmoeting met Stalin. Hij zou Washington niet voor een dergelijke samenkomst verla ten. Zijn uitnodiging aan Stalin om naar Washington te komen was echter nog steeds geldig. Truman zeide even min het plan te hebben een afgezant naar premier Stalin te zenden. Betreffende zijn verhouding tot de minister van Buitenlandse Zaken, Ge- orge Marshall, verklaarde hij, dat zij thans en vroeger in volkomen over eenstemming met elkaar waren. Hier mee, aldus Reuter, gaf hij duidelijk te kennen, dat hij wenste, dat Marshall in zijn functie bleef. Truman noemde Marshall een van Amerika's grootste patriotten, daar hij slechts uit vader lands plichtsbesef i» dienst bleef. Marshall had zich van de tijd af dat hij uit het leger trad steeds terug wen sen te trekken. Marshall had, zo vervolgde de presi dent, een verklaring gereed naar aan leiding van het voorstel van Evatt en Lie. Hij, Truman, keurde deze verkla ring, die later gepubliceerd zou worden volledig goed. Er zal geen speciale zitting van het huidige Congres bijeen geroepen wor den, aldus Truman. Styles Bridges had namelijk op een speciale zitting aange drongen met het oog op de situatie in China. Truman zeide in contact te staan met de Chinese president. De Veiligheidsraad heeft Arabieren en Joden bevel gegeven een wapenstil stand voor geheel Palestina tot stand te brengen en onderhandelingen te be ginnen voor een blijvende vrede. De raad aanvaardde bovendien een resolutie van België, Canada en Frank rijk, waarbij een beroep op beide par tijen wordt gedaan om hetzij direct hetzij via de bemiddelaar te onderhan delen. De afgevaardigde van de voorlopige regering van de staat Israël, hechtte zijn goedkeuring aan het door de de legaties van Canada, België en Frank rijk ingediende resolutie-ontwerp, vol gens hetwelk de raad zou besluiten dat in Palestina een wapenstilstand geslo ten zal worden en hij de beide partij en zou aansporen om onderhandelingen aan te knopen. Eban verklaarde echter, dat Israël de Negef niet zal ontruimen. Van zijn kant verklaarde de afge vaardigde van Syrië, Faris El ChoerI, dat de Arabieren niet bereid zijn het resolutieontwerp te aanvaarden, want onderhandelingen aanknopen met de Joden, zou gelijk staan met het bestaan van Israël te erkennen. De Amerikaanse torpedobootjagers .JPurdy" en ,J3ristol" brengen een operationeel bezoek van een week aan Amsterdam. Gisterochtend kwamen zij in de haven aan en kozen ligplaats aan het Steenen Hoofd. De schepen hebben een waterverplaatsing van 2200 ton en een bemanning van 350 kop pen. Zij zijn bewapend met 6 kanons van 12.7 cm, opgesteld in 3 geschut- torens, 12 mitrailleurs van 40 mm, 11 oelikons van 20 mm en 2 vijfling- torpedolanceerbuizen van 53,3 cm. Hun snelheid bedraagt 36>/t mijl per uur. Beide schepen behoren tot de „Allen M. Summer"-klasse en werden in 1944 in dienst gesteld. In aansluiting op het bericht, dat de regering de Indonesische kwestie heeft onderzocht vernemen wij, dat men hieruit niet mag afleiden, dat binnen kort een der leden van 't Nederlandse kabinet zich naar Indonesië zal bege ven. Het nadere contact op basis van de ze instructies zal worden opgenomen door de in Batavia vertoevende advi- seurs, die met minister Stikker de be- het volgende: „Naar aanleiding De Japanse minister-president, Josji- da, heeft in een proclamatie medege deeld, dat de Japanse Rijksdag ontbon den zal worden. De proclamatie heeft in Amerikaan se kringen grote beroering veroor zaakt. Men vat haar op als een uitda ging aan de bezettende overheid en een inbreuk op de nieuwe grondwet. Men verklaart, dat de Japanse rege ring de vertrouwenskwestie moet stel len en het beleid aan de meerderheids partijen moet overlaten, zo deze zich tegen de ontbinding kanten. De liberale partij, die na de ineen storting van de vorige coalitie tenge volge van financiële schandalen, aan het bewind kwam, komt er onbewim peld voor uit, dat zij de Amerikaanse overheid er toe zal nopen nieuwe ver kiezingen uit te schrijven" Vier communistische moties verworpen De tweede Kamer heeft gistermid dag gestemd over vier moties, door le den der CPN bij de algemene beschou wingen over de rijksbegroting verleden week ingediend. De motie-Wagenaar, waarin gevraagd wordt de loonbijslag te verhogen tot 2,50 per week, is ver- Worpen met 75 tegen 7 stemmen. De drie moties-Hoogcarspel, resp. be treffende verhoging van de grens van de lonen en salarissen, waarop een bijslag wordt toegekend; toekenning fan een bijslag aan de gepensionneer- den, de sociale rentetrekkers en de ouden van dagen en toekenning van de bijslag op het loon aan gehuwden beneden 23 jaar en daarmede gelijk- gestelden, werden eveneens verworpen, de eerste twee bij zitten en opstaan waarbij alleen de communisten zich vóór verklaarden, de derde met 75 te gen 7 stemmen. Verwachting, geldig tot heden avond: Wat toenemende en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid- en Zuidwest, meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in tem peratuur. BEDELL SMITH LUNCHTE OP PALEIS SOESTDIJK. Generaal Bedell Smith, de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, heeft gistermiddag op paleis Soestdijk de lunch gebruikt met de koninklijke fa milie. - sprekingen in Djokja hebben gevoerd. De Nederlandse regering wenst thans op 'n aantal essentiële punten, die van republikeinse zijde naar voren zijn ge bracht, nadere opheldering. Uiteraard mag verwacht worden dat van de eis tot stopzetting van de bestandschen dingen niet zal worden afgeweken. .Nanking, zo meldt Reuters corres pondent Walter Parrott, was Dinsdag „een stad der droefenis", toen van het front werd vernomen, dat de door de communisten geleide troepen om Hsoetsja zijn heengetrokken en Soeh- sien hebben veroverd, 250 km. ten Noorden van de hoofdstad. Volgens militaire bronnen te Nanking zjjn bijna honderdduizend manschappen van de regering op weg naar het gebied van feoehsien", waar een beslissende slag zou plaats hebben. De prijzen in Nanking beginnen op nieuw te stijgen, maar er heerst wei nig economische onrust. Er is thans in ruime mate rijst verkrijgbaar. De Britse consul-generaal te Sjang hai heeft de Britse onderdanen aange raden „vele van de alarmerende ge ruchten niet te ernstig te nemen" Wèl beloofde hij arme of werkloze Britse onderdanen te evacueren, ook die, die elders vrienden of een woonplaats hadden. Hij zegde transport toe tot Hongkong. Volgens de laatste berichten stromen tachtigduizend door de communisten aangevoerde manschappen naar Peng- poe. Zij zouden Joengtsjeng op de grenzen van de provincies Honan en Anhwei al bereikt hebben. Het bevel voert „de beroemde een-ogige generaal Liog Po Tsjeng". Het wachtwoord van de regering, zo gaat Reuter's correspondent voort, is rog immer „noch capitulatie noch terugtocht" maar verscheidene hoge regeringsfunctionarissen hebben toe gegeven aan de toestand te wanhopen. In Noord-Mandsjoerije trekken de Noordelijke troepen nog steeds naar de Grote Muur om zich te voegen bij de door de communisten geleide concen traties bij Foening, 280 km. ten Oosten van Peiping. De regeringstroepen ver mijden hier de slag „om hun krachten te sparen voor de verdediging van het vitale mijngebied van Tongsjan. In de „zak" van Peiping hebben de regerings strijdkrachten hun linies verkort en zijn een gedeeltelijke terugtocht naar Loeanhsien, 170 km. ten Noordoosten van Tientsin, begonnen. Beweerd wordt, dat gemotoriseerde eenheden der centrale regering voort durend uit Peiping naar het Zuid oosten trekken (via Tientsin) ter ver dediging van de mijnstreek. OVEREENSTEMMING TUSSEN SOFOELIS EN TSALDARIS De Griekse politici Sofoelis en Tsal- daris hebben overeenstemming bereikt over een reorganisatie van het vroege re coalitie-kabinet. Volgens betrouwbare Nederlandse bronnen wordt verwacht, dat de recht streekse onderhandelingen tussen ver tegenwoordigers van de Nederlandse regering en dr. Mohammed Hatta, spoedig hervat zullen worden. Het Nederlandse kabinet zou naar men veronderstelt niet tevre den zjjn over het voorstel van dr. Hatta om het republikeinse leger in tact te houden gedurende de interim- periode. Van bevoegde zijde vernemen wij van een aankondiging van Moh Natsir „dat beide partijen in principe een overeenstemming hadden bereikt om de politieke besprekingen te hervat ten", is op 12 dezer van bevoegde Ne derlandse zijde medegedeeld, dat hier van in Den Haag niets bekend is. Na de zitting van de ministerraad van Maandag is thans overgegaan tot het samenvatten van het standpunt van de Nederlandse regering n.a.v. de door minister Stikker en zijn advi seurs opgenomen contacten. Verwacht kan worden, dat dit stand punt binnen enkele dagen ter kennis van de republiek zal worden gebracht, maar nogmaals dient met nadruk te worden vastgesteld dat er tot dusverre geen sprake is van een bereikte over eenstemming, nog minder van een nieuwe overeenkomst met de repu bliek". Ter gelegenheid van de feestdagen in December zal aan alle leeftijds groepen honderd gram rijst op bon ter beschikking worden gesteld. Deze rijst- bon wordt opgenomen in de bonnen- lijst van 2 December. In dezelfde bon- nenljjst wordt een bon opgenomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vet boven het normale rant soen voor de leeftijdsgroepen A, B en c. De leeftijdsgroepen D en e ontvan gen een extra bon voor de helft van deze hoeveelheid. Tenslotte zal in de bonnenljjst van 16 December een bon worden aangewezen voor alle leef tijdsgroepen voor 180 gram spijsolie. In verband hiermede wordt het pu bliek aangeraden, teneinde stagnatie in de aflevering te vóórkomen, ledige spijsolie-flessen bij zijn leverancier in te leveren. In de Franse nationale vergadering is men begonnen met het debat over de laatste stakingen en de bewering van de minister van Binnenlandse Za ken, Moch, dat de stakingen door de Cominform worden gefinancieerd. Minister Moch besloot zjjn overzicht van wat hij noemde „de terreur in de kolenbekkens" met de woorden: „orde en recht zullen overwinnen in Frank rijk". In zijn openingsrede zei minister Moch, dat in een zeker stadium van de staking, toen de troepen de mijningan gen weer hadden bezet, „georganiseer de benden, onder bevel van vroegere communistische maquis een echte gue- lilla-tactiek toepasten. Zij ondernamen tegenaanvallen, die soms hevig en woest waren. Moch las rapporten van plaatselijke ambtenaren voor, waarin werd be schreven hoe bruggen en wegen van mijnen voorzien werden. Zich tot de communistische banken richtend riep Moch uit: „Dit is geen actie van vak verenigingen. Dit is revolutionnaire actie. Het is duidelijk, dat deze misda dige sabotage en intimidatie voort du ren in sommige plaatsen, waar de plaatselijke leiders van de CGT han delden alsof zij koninkjes waren". De militairen zouden op hun post blijven totdat de persoonlijke veiligheid en de vrijheid om te werken weer ten volle verzekerd waren. Het aantal politieagenten dat ge wond werd bij de mijnstaking bedroeg tot 12 November 479. Tot die datum waren 1041 personen gearresteerd, on der wie 117 buitenlanders: Polen, Ita lianen en Duitsers. 317 personen wa ren veroordeeld en 25 buitenlanders uitgewezen. De minister citeerde berichten, die naar zijn zeggen afkomstig waren van geheime agenten binnen de communis tische cellen over het gehele land. In een cel zei een communist, dat het doel van de staking was ,,de val van de regering en het overnemen van de macht door de communistische partij, zonodig door directe actie". Het parlement van Oost-lndonesië heeft twee moties aangenomen, inge diend door mr. The Sing Hoo (van de progressieve fractie). In de eerste motie wordt te kennen gegeven, dat het in Den Haag gehouden federale overleg slechts het karakter van overleg heeft gedragen en voor Oost- lndonesië niet bindend zou zjjn in dien zou blijken, dat het in Neder land in verband daarmede in te die nen wetsontwerp niet in overeen stemming zou zijn met de beginselen van de Bandoengse resolutie. De deel neming door de republiek aan de fe derale interim-regering wordt door Oost-lndonesië aldus de motie beschouwd als een belangrijke voor waarde voor de verzekering van rust en orde bij de stichting van de ver enigde staten van Indonesië. In de tweede motie wordt de wen selijkheid uitgedrukt, dat bfl de aan wijzing van candidaten voor het lid maatschap der federale interim-rege ring overdag zal plaats hebben tus sen de regering en het parlement. STAKING OP NORTHOLT GEëINDIGD De staking van het tecnnisch perso neel op het Londense vliegveld Nort- holt, welke een achttal dagen heeft ge duurd, is gisteren geëindigd. De sta kers besloten op een massa-bijeen komst het werk terstond te hervatten onder voortduring van de onderhande lingen ijeT moge u verbazen dat de Jezuïetenpaters van een sterre- wacht er' zich mee bemoeien, maar het gaat over gedraai rond de maagd. Dat wordt met de dag helderder. In Zuid- Oostelijke richting en met verlichte staart. Het gedoe is zelfs gefo'-graf eer d door de sterrekijkers van het Vaticaan. De komeet werd veertien dagen gele den óók al gesignaleerd in het sterren beeld van die juffrouw. Ander gedraai rond een maagd in Amsterdam. Daar greep de politie in op het moment dat een 19-jarige bootwerker met een broodmes een 28-jarige lady wilde splij ten. Zij had aanhalig geswingd met een concurrerende verkering. Derde maag denaffaire is internationaal met eer. tintje: Een Schotse timmerman heeft per brief aan fungerend burgemeester van Berlijn gevraagd hem te willen helpen bij het kiezen van een vrouw uit de huwbare maagschap dier stad „omdat hij diepe eerbied heeft gekre gen voor de kwaliteiten der Berlij- ners". Nebbisj, die Schot zoekt natuur lijk een vrouw die gewend is aan wei nig eten. LIET HONDJE van mevrouw Pal- mer in Londen voelde zich niet erg lekker en keerde z'n maag om. Fr kwam een saphier ter waarde van 5 miel te voorschijn. Hoe de terrier er aan komt is een levensgroot raadsel In Praag draait de Russische film „Brood en Bloed". Uit protest zaten Zondag avond velen te hoesten en te kuchen. De politie greep in en arresteerde 200 mensen die „last van verkoudheid had den"; ze zitten al in een concentratie kamp. De 91-jarige Johannes Mevissen m de 88-jarige Joanna Timmermans te Reuver vieren Zaterdag hun platina bruiloft. Vijf en-zestig jaar in lief en leed! Een gast van de Asser justitie kon niet accoord gaan met de hem van Staatswege verstrekte voeding. Hij at zijn vork op en kwam in het ziekenhuis terecht, waar de chirurg er raad op wist. Toestand naar omstandigheden re delijk wel. De Deense luchtvaartmaat schappij vierde gisteren haar dertig jarig bestaan. Zij is de oudste. Volgend jaar viert de KLM hetzelfde feest. i» VOOR DE ERNSTIGE lezers eerst een druppel wijsheid. Van Gerard Hauptmann: „Humor is een doorleefd inzicht, waarover men gela chen heeft". En een Chinese injectie voor wie het nodig hebben: „Wat wij gaarne doen valt niet zwaar". Zwaarder spuitje voor luiwammessen: „Op elke deur in het leven staat: duwen!" Boe renwijsheid uit de Oekraine: „Liefde is blind, maar wie getrouwd is wordt hel derziende." QNS LIJFBLAD, de Prawda, weet uit Spanje te berichten dat over al de vlam van de guerilla-oorlog naar buiten slaat. In Galicië heeft de vierde verzetsgroep 308 militaire operaties uit gevoerd. In Andalusië hebben 348 aan vallen plaats gevonden. Vrediger knokt Knokke. Daar komt een kunstmatig strand, een modern zwembad, er verrij zen villawijken en kanjers van hotels. Het kost een slordige 50 millioen Belgi sche francs. In Leeuwarden werd een 20-jarige bankwerker vrijgesproken van 'n ten laste gelegde diefstal .maar hij moet toch zes maanden mediteren. Had de hele inventaris van de politie cel in gruzelementen gestampt uit ver veling. Een mens wil tenslotte wat te doen hebben J-JIER KOMT het sterke verhaal va» de dag: Inbrekers, die getraent hadden de safe van een theater in Bal- timore met behulp van een acetyleen vlam open te snijden, bleken ontmoe digd hun poging te hebben opgegeven met achterlating van hun instrumenten. De politie ontdekte, dat de heren in- plaats van een snij- een lasapparaat hadden gebruikt en dat de safedeur on wrikbaarder gesloten was dan tevoren.. Hier nog meer krasse verhalen: Op de- zeilde dag dat in Londen prinses Elisa- beth in het huwelijk trad, sloot in Veenwoude Elisabeth van der Veen haar echtverbintenis. Op dezelfde dag dat prinses Elisabeth het leven schonk aan een zoon, ontving Elisabeth Post- tnaVan der Veen haar eerstgeborene: een dochter. In Beverwijk gaat „Toon kunst" repeteren op „Das Lied von der Glocke". In het badhuis. Nieuwe leden worden er om kwart vóór acht ver wacht. Zwembroek en handdoek mee brengen? JN ZUTPHEN zei een dame tot twee andere dames die collec teerden voor Stichting '40—'45: „Jullie zijn schooiers". En dat namens die da mes niet, want al schooiden ze, ze waren toch geen schooiers. De rechter deed uit de doeken dat de scheldende dame vroeger met de bus van Winterhulp had gerammeld. Veertig gulden boete. En dit zal U verblijden: De toestand van mevr. Kasyenkina, de Sovjetrussi- sche onderwijzeres, wier sprong uit een raam van de derde étage van het Sovjet-consulaat te New York heeft geleid tot het springen der consulaire betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, is bijna zo goed, dat zij het Roosevelt-ziekenhuis kan verlaten. Mevr. Kasyenkina, die een aantal breu ken en inwendige verwondingen op liep. hinkt thans op krukken; haar ka mer wordt nog door de politie bewaakt. Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast. „De man die dit zei, bevindt zich in aeze vergadering en was op zeker ogenblik voortvluchtig omdat hij vrees de gearresteerd te zullen worden", al dus minister Moch. Moch haalde instructies aan, gege ven door de toenmalige secretaris van de Cominform. generaal Zhdanof, in Juli 1948. Moch zei, dat in het docu ment, dat hem „van zeer betrouwbare zjjde" had bereikt, aan de communis tische partijen in West-Europa de in structie werd gegeven. dat de strijd tegen het plan-Marshall in West-Euro pa moet worden voortgezet met alle mogelijke middelen. Zelfs als de diplo matieke spanning vermindert, moeten de communisten in West-Europa niet verslappen in de strijd tegen het plan- Marshall. Een diplomatieke godsvrede zal slechts een episode zijn in de oor log tegen het Westerse kapitalisme, dat op de knieën moet worden gebracht". Door middel van een bank in Frank rijk, die voor de wet Frans was, doch in feite eigendom van twee vooraan staande Russische banken, werden gel den uit de Sovjet-Unie overgemaakt aan communisten in Frankrijk en Bel gië. Het betrof hier „La banque com- merciale pour 1'Europe du Nord". Van de 100.000 aandelen behoorden er 99.700 aan de Russische staatsbank en de Sovjet-bank voor een buitenlandse handel. Nog zeer onlangs was goud van de cominform tot een bedrag van meer dan een milliard francs in Frank rijk gebracht. Dinsdag diende voor het hoog mili tair gerechtshof te Den Haag het be roep van de 21-jarige dienstplichtige soldaat Ratio Koster, die 20 April '48 door de krijgsraad te velde (Zuid) ver oordeeld werd tot een gevangenisstraf van 3 jaar met ontslag uit de militaire dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen. Koster had ih Juli 1947, drie weken nadat hij in militaire dienst gekomen was. een extra-editie van het maand blad „Eén" van het Algemeen Neder lands Jeugdverbond verspreid in de „Generaal de Bons"-kazerne te Grave. „Maakt van onze soldaten geen SS-ers" was de titel van een artikel over de gebeurtenissen in Zuid-Celebes dat de krijgsraad krijgstuchtondermijnend achtte. Ratio Koster verklaarde, dat hij met de verspreiding van het maandblad de krijgstucht niet had willen ondermij nen, maar zijn kameraden had willen voorlichten om excessen in Indië te voorkomen. De advocaat-fiscaal betoogde, dat, wanneer iemand deel uitmaakte van een militaire organisatie, hij ook voor de belangen van die organisatie moest waken. De heimelijke manier waarop Koster propaganda voor zijn ideeën voerde (hij legde de kranten op de pri vaten!) was voor hem het bewijs, dat Koster bewust tegen de krijgstucht handelde. Het vonnis achtte de proc.- fiscaal juist doch de strafmaat noemde hij te zwaar. Hij stelde het Hof daarom voor, de schuldverklaring te handhaven en de strafmaat te verlagen tot een gevange nisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van de 15 maanden detentie en ontslag uit de militaire dienst. Appellant had twee advocaten, mevr. C. Enthoven en mr. dr. B. J. Stokvis. Mevr. mr. Enthoven bestreed het uit gebrachte psychiatrisch rapport, dat Koster onverbeterlijk noemde, omdat hij een communist was. en verklaarde, dat het vonnis van dfe krijgsraad in Ne derland algemeen beroering had ge bracht. Mr. dr. B. J. Stokvis verklaarde, dat het er in deze zaak om gaat of 'n Nederlandse militair critiek mag uit oefenen op het regeringsbeleid. Dit is in een democratische staat het recht van iedere staatsburger. De raadsman verklaarde niet te begrijpen, waarom het bewuste blad de krijgstucht zou ondermijnen. Pleiter vroeg tenslotte het vonnis op juridische gronden te vernietigen, vrijspraak en onmiddellij ke invrijheidstelling. Dit laatste ver- •oek werd door het Hof afgewezen. Uitspraak over 14 dagen. Nieuwe gezichten in de Belgische ploeg Het Belgische elftal dat Zondag 21 November te Antwerpen tegen Neder land uitkomt, is als volgt samenge steld: Doel: Meert, Anderlecht; achter: Aernaudts, Berchem en Anoul, F. L. Luik. midden: Coppens. F. C. Meche- len, Carré, F. C. Luik en Henriet, S. C. Charleroi; voor: Appeltans, St. Truyen, Van Steenlant, St. Nicolaas. Mermans, Anderlecht, Chaves d'Aguilar, La Gantoise en Mannaerts, R. C. Mechelen Reserves: Dedopt, Antwerp Ff C„ Hendrinckx, Lyra, de Buck, Aalst en Govard, F. C. Luik. EERVOL ONTSLAG ABDOELKADIR Aan Raden Abdoelkadir Widjojoat- modjo is op zjjn verzoek op de meest eervolle wijze, gerekend van 1 No vember 1948, ontslag verleend als voorzitter van de delegatie, inge steld bij koninklijk besluit van 15 December 1947, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in moeilijke omstandighe den den lande bewezen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1