De Zwarte Schaduw Tweede Kamer over Landbouwpolitiek T NOODLOT Nieuwé Bonnen TOMADO ff Een wandeling gezondheid door de tuin der Hallo, Jongens en Meisjes De Jeugdkoerier AAR. Drie moties van de zijde der P. v. d. A. Het probleem van de geleide economie DE WATERDEMON, PAMPUS PIRAAT TERRjA INCOGNITA Sport voor Zondag Te slim voor een advocaat Prijsraadsel rO°P D« Tweede Kamer heeft hedenmid dag een aanvang gemaakt met de alge mene beschouwingen over de begro ting van landbouw, visserij en voed- jelvooniening. De heer Vondeling (Arb.) herinner de aan het bericht volgens hetwelk in België per 1 Januari het departement van voelselvoorziening zal worden op geheven, verklaarde een dergelijke stap voor Nederland lichtzinnig te achten. Hij betoogde, dat aan het agrarische deel der bevolking een redelijk deel van het inkomen verzekerd moet wor den. Markt- en productieordening is noodzakelijk. Spreker diende een drietal moties in. In de eerste wordt de regering uit genodigd zodanige marktordenende maatregelen te nemen, dat voor con sumptie-aardappelen een enigszins la ger algemeen prijspeil wordt bereikt, zoals in Maart en April jl. in de be doeling der regering lag. De tweede motie luidt aldus: „De Kamer, van oordeel, dat de welvaart van ons land het best wordt gediend door een agra- ïische politiek, die gericht is op de ver zekering van een redelijk bestaan aan alle onmisbare werkers in economi sche verantwoorde land- en tuinbouw bedrijven; overtuigd, dat in de eerst komende jaren het 'voormelde deel slechts zal kunnen worden bereikt wan neer de overheid mede krachtige lei ding blijft geven aan de aard en het volume van de productie, zomede aan Als aanvullend cadeau is zo'n aardig stripverhaal altijd welkom. Behalve en brengen wij thans ook in boek vorm het uiterst spannende deeltje: waarin ^ve o.a. kennis maken met de smokkelbende, de ont moeting van de Chef en de Lange, met hun oude vijand: de Rat. Gewoonweg om van te smullen! De voorraad is beperkt! Prijs slechts ƒ0.60 per deeltje. Verkrijgbaar bij de bureaux, agenten en bezorgers van dit blad. voor het tijdvak van 21 November t/m 4 December 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor vlees 401 Vlees 100 gram vlees 402 Vlees 400 gram vlees 403 Vlees 150 gram vlees Alle bonkaarten 407 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet Bonkaarten KA. KB, KC 812 411 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 412 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 413 Algemeen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toilet zeep B 425, C 427 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 812 417 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 418 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 419 Algemeen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toilet zeep Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QC 808 133, 134, 137 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 813 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook X Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 November worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. de prijsvorming, doch met zoveel mo gelijk vermijding van een stelsel van directe steun, geeft de regering in overweging haar beleid aldus te voe ren". In de derde motie wordt de re gering in overweging gegeven haar voorstellen ten aanzien van agrarische producten ieder jaar bekend te maken tegelijk met het indienen van de rijks begroting. De heer Den Hartog (WD) zeide zich te verheugen over de opvatting der regering, dat zo groot mogelijke vrijheid in de bedrijfsvoering moet worden nagestreefd. Bepaalde sectoren van het bedrijfsleven zullen onder ho ge druk worden gezet. De concurren tiekracht van ons land moet worden opgevoerd, maar het gaat z.i. kwalijk aan de landbouw daaraan op te offe ren. Alles moet erop gezet worden om veredelde specialiteitsproducten te le veren. Spreker constateerde, dat de zuivelindustrie ver achterop is geko men. Aan de boeren is te weinig arm slag gelaten om verbeteringen in hun bedrijf aan te brengen. Hij verklaarde het niet eens te zijn met de verlaging van de melkprijs. De aangekondigde verandering in de methode van vast stelling der prijzen is zeer ingrijpend en spreker zeide de consequenties er van nog niet geheel te kunnpn over zien. De aardappelprijs moet z.i. op een behoorlijk niveau gebracht worden. De heer Droesen (KVP) bracht de minster hulde voor zijn beleid, waar lijn in zit. Hij noemde het een door braak van de gerichte economie in het landbouwbedrijf. Deze politiek is nood zakelijk en past in het verband van Benelux en het Marshallplan. Het al ternatief van het voorgestelde systeem is een stelsel van vaste prijzen voor graan, aardappelen en eventueel ande re producten met alle gevolgen. De CCD zou in volle glorie worden her steld en een enorm apparaat zou nodig zijn om alles te regelen. In grote lij nen zei spr. met de koers van de mi nister te kunnen meegaan. De heer C. van den Heuvel (AR) bleek verheugd over de duidelijkheid van de minster ten aanzien van zijn beleid. Hij zeide te kunnen begrijpen, dat in verband met de totstandkoming van de economische Unie, in 1950 wijziging nodig zal zijn. Door de nu ge volgde methode bestaat het gevaar, dat men tweemaal tot verandering in de politiek moet overgaan. Spreker achtte de melkprijs te laag. De politiek ten aanzien der granen had zijn in stemming. De heer De Ruiter (CH) vroeg of de tijd niet is gekomen om de stikstof vrij te geven. Zijn de mensen, die poot- goed afnemen, verzekerd van een ba sisprijs. als ze het pootgoed in de grond doen? Tegen welke prijs zullen de zandaardappelen, die naar de aardap pelmeelfabrieken gaan, worden afgeno men? Een melkprijs van 17 'A cent vond spreker niet verantwoord. De heer Borst (CPN) vond, dat de kleine boeren stiefmoederlijk worden behandeld. Hij vroeg of het juist is, dat de pacht in de Noord-Oostpolder verhoogd wordt. Hij wenste directe uitbetaling der compensatietoeslagen. De heer Van Dis (SG) zeide zich te verheugen over de aangekondigde koersverandering. Hij hoopte, dat bij het nieuwe plan het aantal ambtena ren zal worden ingekrompen. Voorts wilde hij een betere verhouding der voedingsmiddelenprijzen voor consu ment en producent. De minister antwoordt. In zijn antwoord zeide minister Mansholt, dat er bij het landbouwbeleid sprake is van aanpassing aan de gewij zigde omstandigheden. Er zullen nog zeer vele aanvullende maatregelen no dig zijn. De wijze waarop de doeleinden worden nagestreefd is veranderd. Wij EERSTE KLASSE. District VI. MauritsEindhoven; Bleyerheide Longa. District I. 2 A De SpartaanVo- lendam. 3 A. VitesseAlways Forward. 4 A. BerdosLSVV '26; Vrone Zeevogels; RKAFCNieuwe Niedorp. 4 B. GrasshoppersAndijk. 4 C. USVU—CSV. 4 E. BDKSDZ; WB—Ontwaakt. VIER MAANDEN VOOR LID HOGE RAAD De arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft mr. W. M. Weit- jens, lid van de Hoge Raad der Ne derlanden in de bezettingstijd, ver oordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. De officier van justitie, mr. Over- beek, had wegens poging tot omko ping van een ambtenaar 6 maanden tegen W. geëist. gaan in de richting van het beheersen van de productie. Spr. stelde in het licht, dat. de beoogde aanpassing een grotere individuele vrijheid heeft en een verhoging van de individuele ver antwoordelijkheid. Voor 1949 wordt zeer concreet een aantal garanties ge geven voor vlees en melk, waardoor een vaste basis verkregen wordt en de veevoedermarkt kan worden beheerst. Spr. had geen bezwaar tegen de moties- Vondeling, maar vond ze overbodig. Spr. verwachtte voor 1949 een hogere suikerbietenprijs. Het zal mogelijk zijn een bepaalde tarweprijs in het land te handhaven. De minister waarschuwde tegen het verkopen van aardappelen tegen elke prijs, daar er rekening mee gehouden moet worden, dat de veesta pel veel aardappelen zal nodig hebben. De prijs van 171^ cent voor melk achtte min. Mansholt redelijk. Ten aanzien van de motie-Borst merkte hij op, dat het z.i. veel verstandiger is door een systeem van markt- en productiebe- heersing een zekere prijs te handhaven. Wat de tuinbouw betreft, is het, als er te veel productie mocht zijn, nog tijd genoeg om maatregelen te nemen. Grote bedragen zullen door overheid en be drijfsleven moeten worden verstrekt om de tuberculose onder het vee zoveel mogelijk terug te dringen. Nadat Dr. Vondeling ook zijn derde motie had ingetrokken, werd de eerste motie z.h.st. aangenomen. De motie- Borst (CPN) werd bij zitten en opstaan verworpen. Wees» zuinig op Uw serviesgoed' Uw afwas breukvri) en ordelijk in het TOM ADO-AFDRUIPREK overal verkrijgbaar De beroemde advocaat Ortel had in zijn practijk dikwijls gemerkt, dat mensen, die getuigenverklaringen af legden, te goeder trouw Vergissingen maakten met het aangeven van de tijd, waarop de feiten zich zouden heb ben voorgedaan en van de tijdsduur van bepaalde omstandigheden. Eens, bij de behandeling van een aanrijding tussen twee voertuigen moest Ortel een getuige ondervragen, die nog ge wond in het ziekenhuis lag. Hij wilde nu de proef eens nemen in hoeverre deze man een juist begrip van de tijd had. Bij het bed van de gewonde ge komen zette hij zich aan het voetein de op een stoel en ziende, dat de man geheel bij kennis was en klaarblijke lijk van zijn verwondingen geen last had. begon hij vragen te stellen. „Hebt U ook enig idee, hoeveel tijd er verlopen is tussen het ogenblik dat U met de wagen uitreed en het tijd stip van de botsing?" „Dat zal ongeveer tien minuten zijn geweest", kwam prompt het antwoord „Weet U ook, hoe lang tien minuten duren?" „Wel tien minuten dat is nogal glad". „Dat klopt", sprak Ortel „maar ik wil de proef wel eens nemen. Ik houd mijn horloge in de hand. Als U meent dat er tien minuten om zijn wilt Uhet wel zeggen. Ik zie dan op mijn klokje of U het bij het rechte eind. hebt". De gewonde ging op zijn gemak lig gen en wierp, een steelse blik op de klok, die tegenover zijn bed aan de muur hing, maar die Ortel bij zijn binnenkomst niet had bemerkt. Pre cies op tijd riep de patiënt: „Steek Uw horloge maar weer bij U, het is zover, de tien minuten zijn om". Vol bewondering verklaarde daarop de advocaat dat hij nog nooit een ge tuige ontmoet had, die zulk een vol maakt begrip van tijd bezat als zijn ge achte klant in bed. ONZE MEDEDELINGEN. Wil Frouwke Dahlmeyer nog even haar adres opgeven? Kees Zee, Pade B. 11, Hoogwoud, wil binnen- en buitenlandse postzegels ruilen. Kees is veertien jaar oud. Nel Mollevanger, Ooievaarstraat 25, Alkmaar, wil graag corresponderen met een meisje in een andere plaats. Nel is 13 jaar oud en zit in de tweede klas van de M. U. L. O. Jullie hebt allen wel eens voor deze of gene thuis een receptje weggebracht naar de apotheek niet? En als je dan niet direct aan de beurt was, heb je Jpelangstellend gekeken naar al die rijen bruine glazen potten vol onbe grijpelijke etiquetten in rekken langs de wanden. Toen ik klein was, heb ik wel eens gedacht: „Hoe weten de mensen toch zo precies wat nu juist goed tis voor keelpijn en wat voor hoofdpijn? Wat zit er in de apotheek in die flessen en waar komt dat vandaan? Ja, dat wisten de mensen nog niet in de tijd van de zondvloed, maar toch zijn ze al vroeg begonnen, al honder den jaren vóór Christus, met rond' te zien in de natuur naar hetgeen hun pij nen kon verzachten. Zij wisten, dat zij vooral in de plantenwereld moesten zoeken en allerlei kruiden, bladeren en bloemen werden dan ook onder zocht. Er zijn in vroeger eeuwen heel wat kruidenboeken verschenen, die nu nog als bijzonderheid worden bewaard. Heel geleerd werd zo'n kruidenboek vaak met de Latijnse naam aangege ven: „Hortus Sanitatis", wat „Tuin der Gezondheid" betekent. Wie zich in die tijd dus ziek voelde, nam zo'n boek en ging op eigen hout je zoeken, welke plant of kruid in zijn geval nodig was. Je begrijpt dat er toen heel wat fouten werden gemaakt, die de mensen naar het kerkhof brach ten. Gelukkig gaat het tegenwoordig an ders! Maar in vroeger tijden stond het voor heel wat onderzoekers vast, dat aan iedere plant een teken was gege- ven, waaraan de mens kon zien, waar toe de plant moest dienen. Zo meenden zij bv, dat de plant, die wij Slangenkruid noemen, goed was tegen slangenbeten, omdat de vruchten zaden veel gelijken op een slangenkop. Rode bessen waren zeer geschikt te gen bloedingen om de kleur. De wondkruiden hebben meest een diep ingesneden of gevind blad en doen daarom de gedachte aan wonden of wondranden opkomen. Zo geven de witte zaden der komkommers een blanke huid en is het gele melksap der voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. Deze week wordt het prijsraadsel voor de kinderen tot 12 jaar nog even herhaald: In het onderstaande vierkant moeten vier woorden worden ingevuld, elk van vier letters. Op de bovenste rij, van links naar rechts: een ander woord voor schoor- steenzwart. Op de tweede rij: een jongensnaam. Op de derde rij: een ander woord voor voedsel nemen. Tenslotte op de laatste rij: iets wat je steeds in je mond hebt en waar je fijn mee kunt proeven. Als de hokjes goed zijn ingevuld, kun je dezelfde woorden ook van bo ven naar beneden lezen. Oplossingen vóór Zondag, 21 Novem ber verzenden naar het bureau van dit blad. [Ml m Ons correspondentie-hoekje neemt nog te veel ruimte in beslag. De antwoor den op jullie gezellige en vaak lange brieven, zullen nog beknopter moeten worden. Toch hoop ik zoveel mogelijk op de vragen en belevenissen te kun nen ingaan, zodat wij het contact met elkaar niet verliezen. Daar komt dan weer de bovenste van het stapeltje brieven: Het is een gezel lige brief van „Hababeriba". Ja, meisje, ik weet wel hoe het boek heet, want ik heb het zelf voor je gekocht. Kon je het goed begrijpen of was het meer geschikt voor oudere meisjes? Guus Koningstein, jij bent 12 jaar en mag dus alleen meedoen met het prijsraadsel voor de ouderen. Natuurlijk mag je het andere prijsraadsel ook oplossen, maar daar kun je dan geen prijs mee winnen, Guus. „Goudblondje", het is een aardige schuilnaam. Heb je goud-blond haar? Martha ten Bosch, wat heb jij ons verwend met al die keurige sigarenbandjes. Hartelijk dank, meisje. Zij krijgen een goede bestemming. „Dromenfee", je bent welkom bij ons. Wil je nog even je adres en woonplaats schrijven? .Hertejong", die rebus zag er aardig uit, maar de oplossing heb ik nog niet kun nen vinden. De Duitse taal valt heus wel mee, als je de verschillende naamval len maar heel goed leert. Han Huigen, tot mijn spijt kan ik je niet aan een vriend in het Gooi helpen. Het is misschien wel mogelijk om een adres in Alk maar, Beverwijk, Schagen of Hoorn te vinden. Schrijf maar ééns of je dat ook wilt. Ad de Wit, je bent welkom bij ons. Op welke school ben je? „Lolly pop", ik zal de groeten overbrengen. Zoals je nu schrijft is het werkelijk keurig. „Elfje Goudhaar", Martha Briars in Amsterdam verzoekt mij om je hartelijk van haar te groeten. Jan Leydeckers, hartelijk dank voor de mooie bandjes. Groeten aan Moeder, hoor! „Blauwoog", ik hoop je verjaardag niet te verge ten. Ja, de Decembermaand is altijd gezellig, met Sint Nicolaas- en Kerstfeest. Nellie Slot, hartelijk dank voor de prachtige sigarenbandjes. Brammie is welkom hoor! R. C. Wilmans, prettig dat je met ons gaat meedoen. Schrijf je mij je voornaam ook eens? Lida Breen, Johnny Loete en C. Leibbrand, jullie zijn welkom bij ons. Wija de Ruiter en Corrie Ton, jullie mogen het prijsraadsel van de jongens en meisjes beneden de 12 jaar gerust oplossen en inzenden, maar jullie behoren bij de ouderen en kunnen dus geen prijs winnen met het prijsraadsel voor de Kleintjes. Tijmen de Vries, je bent hartelijk welkom bij ons. De briefjes voor de volgende keer verwacht ik graag vóór Zondag 28 Nov. Dag Jongeluit! De hartelijke groeten van TANTE IET. Stinkende Gouwe het aangewezen mid del tegen geelzucht. De hangende bloempjes der lelietjes van dalen, die je hier ziet afgebeeld, werden gebruikt bij beroerte. Dat alles lijkt ons nu gek en be lachelijk en toch was er een goede 20 jaar geleden nog 'n boer in de Bies bos, die er vast van overtuigd was, dat klaver zo goed was voor het vee, om dat hij in de gele vlekjes, die de bla deren hebben, een V-vorm zag, waar uit hij las: „Voeder voor vee". Zo héél erg vreemd is het dus niet, dat de mensen vroeger ook zo dachten. Maar gelukkig hadden zij het niet stééds aan het verkeerde eind. Veel is ervan de oude geneeskunde door overleve ring bewaard gebleven, en had ook werkelijke waarde. PRIJSRAADSEL voor jongens en meisjes van 12 jaar en ouder. Zet onder elkaar: 1. Een zeer harde wind. Bijenhouder. Waterdamp die 's avonds ont staat boven sloten en lage lan den. Stierenbevechter (in Spanje). Naam van een Romeinse keiler, die berucht was door lijn wreedheid. Kostschool. Klein vertrek in een klooster of gevangenis. Een herfstmaand. Grote massa sneeuw, welke van de schuine hellingen der bergen naar beneden valt. IJzeren stang, waaraan de wie len van een wagen lraaien. Titel van een geneesheer. Het zestigste gedeelte van een minuut. Een dijk die de provincie Noord- Holland met Friesland verbindt. Koud, vriezend weer. Vruchtbare plaats in de woestijn. Vooruitstekend deel van het aangezicht. Iemand die goede gedichten maakt. De eerste letters vormen, van boven naar beneden gelezen, de naam van gezellige avond De oplossingen worden vóór Zondag, 23 November verwacht aan het bureau van dit blad. Onder de goede oplossers worden weer boeken verloot. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12 13. 17. 18. 16. 17 OPLOSSING PRIJSRAADSEL. De woonplaatsen van de zes mensen waren: 1. Sneek. 2. Tilburg. 3. Meppel. 4. Arnhem. 5. Breda. 6. Zaandam. Onder de goede oplossers werden boeken verloot en als prijswinnaars kwamen te voorschijn: JOPIE THEISSLING, Ruiterweg 40, Castricum. LOUIS SOSTMAN, Ridderstraat 10, Alkmaar. ALIE ZILVER, Oostwoud 195. LAMMIE KEIZER, Middenvliet 3, Julianadorp. WILLY DE JONG, Sluisdijkstraat 82, Den Helder. Gefeliciteerd! De boeken worden toegezonden. 11 door F. Coppersmith En de bemanning. Het slechte weer eiste alle mannen op. Met de passa giers konden zij zich niet bemoeien. Slechts een hunner, dezelfde, die de rede van de kapitein in stuntelig, Frans had vertaald, vond af en toe tijd om een opbeurend woord te zeggen tot de vrouwen en kinderen. Erger was echter, dat er enige ern stige zieken onder de emigranten wa ren en dat de voorraad geneesmidde len slechts heel klein was. De kapitein stond dan ook slechts bij hoge uitzon dering toe dat men medicijnen ge bruikte. De toestand van Claire'ss vader baar de de meeste zorgen. Van de vertrek dag af had hij, volkomen apatisch. in zijn kooi gelegen, niets etend en af en toe een slokje water drinkend. Uren en uren zat Claire aan zijn - zijde, voortdurend hied zij de hand van haar vader vast en slechts zelden liet zij zich aflossen. Haar vader scheen geen hoge koorts te hebben, integendeel, als hij enkele woorden sprak dan klaagde hij over de koude. Zijn pols sloeg langzaam en zeer onregelmatig. En niemand kon Claire zeggen, of haar vader alleen maar zeeziek was of dat hij aan een andere ziekte leed. Deze reis scheen de „Meermin" allen maar ongeluk te brengen. Op de vijf de dag, dat het nog harder stormde dan de doorgaande dagen, hoorden de opvarenden plotseling een hevige slag aan dek. Uit de kajuiten vlogen de passagiers naar boven: alleen Claire bleef, bleek van schrik, bij haar vader zitten. Spoedig kwamen de eersten weer terug: twee der tonnen met drinkwa ter, aan het dek opgesteld, waren door het slingeren in beweging gekomen misschien waren ze niet goed vastge sjord en omgeslagen. Dat beteken de minder water. Vooreerst had men geen rundei van het kleinere rant soen. Maar toen op de zevende dag het weer omsloeg, de \yind totaal ging liggen en een felle zon het schip bla kerde, besefte men aan boord van de ..Meermin", dat het kleine rantsoen water, dat dagelijks ter beschikking stond, niet tegen een kwellende dorst vrijwaarde. Ja, de zeezieken waagden het wel uit hun kooien te komen, de zee was nu glad als een spiegel, maar iedere passagier snakte naar water, zonder het te krijgen. Voor de zieken in totaal zes was het gebrek aan drinkwater het allerergste. Gelukkig waren vijf der passagiers, die hun kooi moesten hou den, niet zo ernstig ziek. Maar Claire's vader scheen te lijden aan een onbe kende ziekte. Direct nadat het weer was omgeslagen, was zijn tostand ver ergerd. Diep lagen zijn ogen in de kassen verzonken, zijn tandvlees bloedde voortdurend en op verschil lende plaatsen waren op zijn huid blaren en vlekken te zien. Met diepe wanhoop sloeg Claire haar vader gade. De enige man aan boord, die iets van medicamenten scheen af te weten was de kapitein. Maar die liet zich slechte sporadisch zien. Hij had mopperend toegegeven aan Claire'^ aandrang om meer medicijnen. Doch de poeders en drankjes hielpen niets. Wat de oude Murner scheen te mankeren baarde de kapitein alleen zorg, omdat hij tang was, dat diens ziekte besmette lijk zou zijn. De zieke zelf was ook niet meer rustig. Af en toe kreunde hij. Van de emigranten ontving Claire alle hulp die zij konden geven. Elk kwartier kwamen de landslieden van de Mur- ner's vragen hoe het er mee ging. En het antwoord ging van mond.tot mond. Bijna drie dagen duurde dit lijden. Er trad geen verandering in, noch ten goede noch ten kwade. Jaren later hoorde Claire van een geneesheer, dat haar vader het slacht offer was geweest van een zelden voorkomende, acute aanval van scheur buik, zijn zwakke hart en het leed, dat hij had doorgemaakt, hadden zijn toestand eveneens-verergerd. Op de derde dag ontwaakte de zie ke tegen de middag uit zijn bewuste loosheid. Hij kreunde niet langer. De pijnen schenen verdwenen te zjjn, ook sprak hij duidelijker. Hij zag Claire naast de kooi zitten. Op haar vraag of hij iets eten of drinken wil de, antwoordde hij ontkennend. Twee zijner landslieden stonden achter Claire en sloegen hem met angstige ogen gade. Zachtjes schudde de zieke het hoofd, toen hij tot Claire zeide: „Het was beter geweest als je in Am sterdam was gebleven. Nu kom je al leen in een vreemd land...." Weer sloot hij de ogen en zonder bulp draaide hij zich op zijn zij. Claire wilde nog iets zeggen, maar tranen verstikten haar stem. Jacques Murner lag bewegingloos een uur lang. Niemand kreeg nog ant woord, ook Claire niet, als zij zich ever hem heen boog en zachtjes iets vroeg. Na een uur hield ook zijn ademhaling op. Jacques Murner was gestorven, zonder doodsstrijd. Claire kon en wilde het niet begrij pen en aanvankelijk weigerde zij halsstarrig de kajuit te verlaten. Diezelfde dag nog. tegen het invallen der duisternis, werd het ontzielde li chaam van haar vader aan de folven toevertrouwd. De kapitein ^ilde een dode geen minuut langer dan nodig was, aan boord hebben. De kapitein las een psalm uit de Bijbel voor, bad het „Onze Vader" en gaf toen, na enige ogenblikken van diepe stilte, vier matrozen een wenk. Even scheen de dode zich recht te verheffen, toen was de plechtigheid ten einde, verdween het stoffelijk overschot, in zeildoek gewikkeld en met een steen verzwaard, over de railing. Met wijd opengesperde ogen had Claire toegekeken. Zij wilde niet schreien. En het gelukte haar zich goed te houden, ook toen de kapitein en Westerbaan haar na afloop de hand drukten, onder het mompelen van een betuiging van medeleven. Gehoorzaam begaf zij zich. op aandringen van een harer landslieden, weer nrar beneden. Toen alles voorbij was stonden de kapitein en Westerbaan nog samen aan dek. „Goed, dat het zo is gelo pen", merkte de eerste op. „Ja, het meisje is er merkwaardig kalm onder antwoordde Westerbaan. ik vreesde voor een scène". (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3