Organisatie oud-N.S.B.-ers ontdekt en opgerold Spaak geeft opdracht terug Ratio Koster werd vrijgesproken Woensdag 24 Nov. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1970 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Steun aan buiten/anders en voortvluchtigen Een opgewondengetuige viel „Kerstmannetje" aan De ziekte van de Engelse Koning Het drama in Enkhuizen Politie siaai voor groot raadsel Wat waren de drijfveren van 15-jarige dader? Weerbericht Katholiek met formatie belast Geslaagde revolntie in Venezuela Een spaak in het wiel van Spaak DE NOORSE touristenorganisaties BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Bayonred. C. A Dekkers Directie: J. BLTLSMA en C. KRAK HELDEHSE COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 16 ct. per mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.btf vooruitbe taling, plus incassokosten r»E RIJKSPOLITIE te Amsterdam heeft een vereniging, gesticht door voor- v waardelijk veroordeelde politieke delinquenten, opgerold. Het doel der ver eniging was hulp en steun te verlenen aan oud-N.S.B.-ers, die levensonderhoud weken of om andere redenen financiële hulp nodig hebben. Het ondersoek heeft uitgewezen, dat ook ondergedokenen en voortvluchtige politieke delinquenten evenals ongewenste vreemdelingen, door deze vereniging werden geholpen. Het hoofdkwartier was in een perceel te Amsterdam, waarin een soort arbeidsbeurs was gevestigd en waar voortdurend vergaderingen werden belegd. Hoofdkwartier was gevestigd in Amsterdam pf DIT PERCEEL is een inval gedaan en de politie is er in geslaagd be scheiden, waaronder een kaartsysteem en de volledige administratie in beslag te nemen. Bovendien konden verschei dene vooraanstaande figuren in deze vereniging worden gearresteerd. Het onderzoek wees bovendien uit, dat een van de medewerkers, een bekend radio propagandist uit de bezettingstijd, gel den, die bestemd waren om gebruikt te worden voor de ondersteuning van poli tieke delinquenten, ten eigen bate aan wendde. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Op grond hiervan kunnen op het ogen blik geen nadere bijzonderheden wor den medegedeeld. Politieke delinquenten verlaten Noordoostpolder Zoals bekend heeft de minister van Justitie indertijd besloten, het „open kamp" voor politieke delinquenten te Westvaart in de Noordoostpolder om technische redenen op te heffen. Het experiment met het „open kamp" zou te Veenhuizen worden voortge zet. Thans zijn de ongeveer honderd politieke delinquenten uit Westvaart vertrokken. Het grootste deel van de bewakers is per 1 Januari ontslagen. De 56-jarige Hugo Wolf, die in het kamp Amersfoort de bijnaam „het Kerstmannetje" kreeg, moest zich gis teren als vijfde man van de groep Ko- talla voor het Bijzoader Gerechtshof te Amsterdam verantwoorden. Ook deze beul was kwistig met slaan en trappen en vooral de Joodse gevan genen hebben ontzettend van hem te lijden gehad. Toen de president aan een der getui gen, mevr. M., vroeg wat zij wist om trent het lot van haar echtgenoot, kon zij zich niet langer beheersen en schreeuwde: „Doodgeknuppeld door die sadist. Ploert". Zij wilde op Wolf toelopen, doch de zaalwachten verhin derden dit. Later maakte zij evenwel van een onbewaakt ogenblik gebruik om de verdachte drie harde klappen op het hoofd te geven. Wolf kreeg zijn bijnaam nadat hij denneboompjes uit het bos had gehaald en ze in het kamp had gedragen om ze daar te planten. Hij stond zowel in Amersfoort als in het kamp te Vught cnder deze bijnaam bekend en in bei de kampen sidderde de kampbevolking als hij in de nabijheid kwam. In kringen, die in betrekking staan met Buckingham Palace, aldus meldt AFp, geeft men te verstaan, dat het niet mogelijk is beslist te zeggen, of de rechtervoet eventueel zal moe ten worden afgezet. Cycloon eiste 1 2 doden De cycloon, die Bombay, India's tweede stad, Maandag gedurende 20 uur geteisterd heeft, kostte 12 perso nen het leven en vèrwondde 26 per sonen. -De cycloon was de hevigste, die de stad ooit had meegemaakt. De 1)4 millioen zielen tellende be volking van Bombay is van voedsel verstoken, daar de verbindingen met de stad verbroken zijn. Een enorme explosie vernielde en kele dagen geleden de gebouwen von de „Société Oriëntale de Pu- blicité" in Caïro, waar de voor naamste Egyptische kranten wor den uitgegeven. 400 huizen, win kels, fabrieken en garages werden beschadigd, terwijl ook de twee grootste bioscopen van Caïro ern stige schade bij deze aanslag opliepen. Onbekenden reden een auto met springstoffen in een steegje naast de drukkerij en vluchtten, nadat zij de lading in brand hadden gestoken. Overzicht van de ravage. Bij vervroegde uitspraak heeft het hoog Militair Gerechtshof in hoger be roep Ratio Koster vrijgesproken. Hij is gisteren in vrijheid gesteld. Het Hof overwoog, dat het door hem versprei de geschrift, niet, zoals de ten laste legging inhoudt, ageert tegen uitzen ding van Nederlandse militairen naar Indonesië en verklaart derhalve niet wettig en overtuigend bewezen, het geen aan appellant is ten laste gelegd. Zoals bekend werd Koster 20 April van dit jaar door de krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, ontslag uit de mi litaire dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te die nen. Groningse kustvaarder gezonken Het 250 ton metende motorschip „Alk" uit Groningen is, terwijl het voor anker ging in straat Kalmar (Zuidoost Zweden), aangevaren door het Zweedse motorschip „Lisa". Het Zweedse schip nam de gehele beman ning van de Groningse kustvaarder, vijf personen, aan boord. De machi nist van de „Lisa" sprong in zee, hij wordt vermist. De „Alk" was op weg naar Helsinki. De 15-jarige HBS-leerling M. B., die te Enkhuizen het 16-jarige meisje An- nie Rolle met een dolkmes van het leven beroofde, is Dinsdagmiddag per auto naar Alkmaar vervoerd om voor de officier van justitie te worden ge leid. Hjj heeft ten overstaan van de Enkhuizer politie weliswaar een volle dige bekentenis afgelegd, maar wilde of kón zich niet uitlaten over de be weegredenen. Het staat vast, dat de jeugdige dader het meisje de mantel en de jurk heeft uitgetrokken alvorens zijn gruwelijk plan te volvoeren. Tijdens het voor arrest in Enkhuizen gedroeg de jongen zich kalm, nam op geregelde tijden voedsel tot zich en las tussen de ver horen in een boek. Op de plaats van het misdrijf zijn geen aanwijzingen ge vonden, die enige nadere opheldering kunnen geven. De kleren, die de dader droeg op de avond van het misdrijf, worden thans onderzocht door de po- litiescheikundigen in Den Haag: op het eerste gezicht werden er geen bloed sporen op ontdekt, hetgeen, gezien de manier waarop de moord werd ge pleegd, het zoveelste duistere punt in dit mysterieuze drama is. Men gaf ons van bevoegde zijde te verstaan dat bepaalde gissingen, die elders gepubliceerd zijn, op niets geba seerd blijken en naar het rijk der fabe. len moeten worden verwezen. De poli tie staat voor wat betreft de aanleiden- BERLIJN HEEFT VOOR 30 DAGEN VOEDSEL Generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur voor Duitsland, verklaarde in zijn half- maandelijks rapport aan de Ameri kaanse regering, dat de voedselvoor raden in Berlijn voldoende zijn om de rantsoenen voor de meeste levensmid delen gedurende ruim 30 dagen 'te ho noreren. acht jaar voor berover van bankloper De 40-jarige S.S.-er H. Bosscher, één der twee mannen, die op 5 Februari 1947 te Amsterdam een 60-jarige bank- loper overvielen, is door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot acht jaar met aftrek, 14 Dagen geleden was 9 jaar tegen hem geëist. M. ridder van rappard overleden. Slechts enkele dagen na zijn 72ste verjaardag overleed te 's-Gravenhage dp gep. luitenant-generaal der artille rie- M. Ridder van Rappard. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Droog weer met over drijvende wolkenbanken. Weinig wjnd. Koude ochtend met plaatse lijk nevel of mist, overigens onge veer dezelfde temperatuur als Sisteren. de oorzaak tot de moord voor een vol slagen raadsel en men helt steeds meer over tot de mening, dat alleen een psychiater in staat zal zijn enige klaarheid te brengen in de duistere vraag, wat de drijfveren zijn geweest die de HBS-leerling tot zijn afschuw wekkende daad hebben gebracht. De jongen maakte steeds een gewone in druk en was op school een normale leerling. Stagnatie bij de Velser pont verwacht Dinsdag is by het pontveer over het Noordzeekanaal by Velsen het onder houdswerk begonnen aan het rem- mlngswerk van een der ponthavens aan de Noordkant, tengevolge waar van deze voorlopig buiten gebruik is gesteld. Hierdoor wordt een aanzien- ïyke verkeersvertraging in de komen de weken verwacht, vooral op Woens dagen en Vrjjdagen, wanneer het markt is in Beverwijk. Automobilisten wordt aangeraden om op deze dagen gebruik te maken van de pont bij Buitenhulzen. ZES ROTTERDAMSE AGENTEN GEARRESTEERD Naar „De Waarheid" meldt, zijn in de loop van de laatste weken zes agenten van het Rotterdamse politie corps wegens diefstal gearresteerd. Zij vergrepen zich bij fouilleringen aan eigendommen van arrestanten. Op aan wijzing van andere agenten werden de daders gearresteerd. Nederlandse stem over Palestina De Nederlandse gedelegeerde Snouk Hurgronje deed gisteren in de poli tieke commissie der V. N. een beroep op Joden en Arabieren, om gemeen schappelijk te werken voor een vrede lievende oplossing. Nederland had vóór het verdelingsplan gestemd omdat het van oordeel was dat scheiding in po litiek opzicht gepaard aan nauwe eco nomische samenwerking de enig juis te oplossing was voor de twee in Pa lestina levende volken. In het rapport van Bernadotte waren vele nuttige voorstellen aanwezig. De Nederlandse gedelegeerde drukte er echter zijn twij fel over uit of bij aanvaarding door de algemene vergadering het niet zou blij ken, dat het even moeilijk was dit plan uft te voeren als het oorspronke lijke verdelingsplan. Het ontbreken van een internatio nale bewakingsmacht der V. N. noem de de Nederlandse gedelegeerde een zwak punt. Er moesten maatregelen getroffen worden om aan deze stand van zaken een einde te maken. Twee jeudige dieven stalen 49 maal De Haagse politie arresteerde een 18-jarige en een 17-jarige jongen, die anderen hadden vergrepen. Behalve zJv'i 49 maal aan het eigendom van winkeldiefstallen, stalen zij ten nadele van hun werkgevers uit geldkistjes en 'zelfs uit brandkasten. Ook de offer blokken in de R.K. kerken waren niet veilig. Toen eens de koster van een der kerken argwaan tegen hen kreeg, kniel den zij neer, als in gebed verzonken. Dé koster verzocht hen echter de kerk te verlaten, waarop zij de man hoogst verontwaardigd verweten, dat hij hen belemmerde hun godsdienst-plichten te vervullen. Spaak is er niet in geslaagd een nieuw Belgisch kabinet te vormen. Hij heeft de opdracht teruggegeven. Prins- regent Karei heeft Dinsdagavond de heer Eyskens (katholiek) opgedragen een kabinet te vormen en deze heeft de opdracht aanvaard. Kort tevoren had Spaak aan de pers mededeling van zijn mislukking gedaan. De katholieken bleven nameiyk aandringen op een ver mindering van het aantal ministeries van 18 tot 16. Wat het regeringspro gramma betreft bestond er evenwel volledige overeenstemming. Toen een journalist de vraag stelde, hoe de ko ningskwestie geregeld zou worden ant woordde Spaak: Er bestaat op het ogenblik geen koningskwestie. Naar nader werd vernomen zou een belangrijk geschilpunt tussen katholie ken en socialisten zijn geweest de kwestie onder wiens leiding de prac- tische toepassing van het plan-Marshall in België zal worden uitgevoerd. De ka tholieken zouden de leiding hiervan hebben opgeëist Spaak heeft ook moei lijkheden ondervonden bij het vinden van een opvolger van de afgetreden minister van justitie. De voorzitter van de CVP, de Schrijver, heeft meege deeld, dat zijn partij niet kon goedvin den, dat een socialist minister van jus titie zou worden. Op de vraag of de huidige impasse tot ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen zou voeren, antwoordde de Schrijver: Neen, de onderhandelingen moeten worden voortgezet". Gerrit de Stotteraar krijgt drie jaar Gistermorgen uitspraak doende, ver oordeelde de Amsterdamse rechtbank „Gerrit de stotteraar" vijftigvoudig inbreker doch meer bekend door zijn tot drie maal toe uitbreken uit de inrichtingen waar hij preventief was ingesloten tot een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar en, na afloop daarvan, terbeschikkingstelling van de regering. Tegen B. was 6 jaar geëist MACARTHUR BEKRACHTIGT VONNISSEN Generaal MacArthur, de gealliëerde opperbevelhebber in Japan, heeft mee gedeeld, dat hjj de vonnissen over alle kortelings veroordeelde Japanse oor logsmisdadigers heeft bekrachtigd en iaan de commanderende generaal van het achtste Amerikaanse leger order heeft gegeven ze uit te voeren. SOVJET-MINISTER VERVANGEN Radio Moskou meldt, dat het prae- sidium van de opperste Sovjet de mi nister van Bosbouw, Matavilof, uit zijn functie heeft ontzet en vervangen door Bobin. De algemene staking te Duinkerken De bij de CGT aangesloten vakver enigingen te Duinkerken hebben de arbeiders opgeroepen tot het houden van een algemene staking van 24 uur, Dinsdagmorgen beginnende, uit protest tegen de arrestatie van de secretaris van de plaatselijke bond van haven arbeiders en andere vakverenigings leiders. EGYPTE DREIGT MET UITTREDEN UIT VER. NATIES De Egyptische afgevaardigde Adly Andraos Bey heeft in de kleine politie ke commissie van de Ver. Naties ver klaard, dat zijn land uit de Ver. Naties zou treden, indien Israël zou worden toegelaten. Adly vroeg zich af of „het dreigende lidmaatschap van zekere staten" niet Uiteen zou scheuren wat nog over was aan harmonie en samenwerking. SOEHSIEN HEROVERD Volgens persberichten van pro- regeringsgezinde nieuwsagentschap pen hebben de Chinese regeringstroe pen het spoorwegknooppunt Soehsien, 80 km ten zuiden van Hsoetsjou ge legen, veroverd. De helft van de stad was een weeklang bezet geweest door de onder communistische leiding staande troepen. Volgens de commu nistische radio-omroep wordt het of fensief tegen Hsoetsjou verzwaard, nadat 18 divisies van de regering „volledig vernietigd" waren. Radio-Csracas meldt, dat het leger de regering van Venezuela omver heeft geworpen. Het leger zou de toe stand beheersen. Volgens de radio staat het leger on der leiding van majoor Mondoza, bevel hebber der troepen in de havenstad La Guaira, ten Noorden van Caracas. Mendoza verklaarde „verplicht" te zijn geweest de regering ten val te brengen, daar de regeringspartij Venezueala naar het bankroet" leidde. Mendoza had de garantie gegeven persoonlek bezit en internationale ver dragen te zullen eerbiedigen. Hij deed een oproep aan alle delen van leger en vloot zich bij hem aan te sluiten. De president, Romula Gallegos, werd niet genoemd. Volgens uit Guaira vertrok ken piloten bevindt de president zich aldaar als gevangene van het leger. Communistische troepen vernietigd Van republikeinse zijde wordt ge meld, dat de communistische troepen van Soejoto ten westen van Madioen zijn vernietigd, waarbij 400 man gedood en 100 gevangen genomen werden. De communisten in Rembang zetten hun opmars naar Pati en in westelijke rich ting naar Grobogan voort. Het communiqué meldt verder, dat de centrale intendance van Djocja be kend heeft gemaakt, dat wegens de toe stand van 's lands financiën, voorlopig geen schade, welke het gevolg is van de opstand van Madioen, vergoed zal worden. Do Republikeinse delegatie Volgens een officieel republikeins woordvoerder zullen Hatta, prof. Soe- omo, Moh. Roem en dr. Leimena by de komende besprekingen de Repu bliek vertegenwoordigen. Ofschoon Soetan Sjahrir niet direct aan de on derhandelingen zal deelnemen, zal hij een belangrijke rol spelen als advi seur van Soekarno en Hatta. £)E BELGISCHE premier Spaak is een veelgeplaagd man. Hij vliegt heen-en-weer tussen de Uno in Parijs en de kabinetscrisis in Brussel en houdt van tijd tot tijd óók nog radio-babbels Een dezer donkere Novemberavonden keek hij om tien voor acht in zijn agenda en zag met een zenuwscheut dat hij om acht uur voor de microfoofi moest staan om het volk aan inzicht te helpen. Hij rende naar beneden en hield op straat een taxi aan. De chauf feur herkende hem niet. „Breng me gauw naar de radio-studio", vroeg Spaak. „Da's aan de andere kant van de stad, mopperde de chauffeur, nee heeft van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken bericht ontvangen, dat hem het oorlogskruis met de ver gulde ster is toegekend wegens zijn hulp aan Franse parachutisten in Nrd- Drente. Van Engeland en Amerika ontving deze Nederlandse reserve-of ficier ook reeds onderscheidingen. Jon gen van Jan de Witt! Australië) is „een gezonde stam 50 inboorlingen met een blijkbaar hoog ontwikkelde moraal ontdekt". Zij wo nen in hutten die tegen krokodillen beschermd zijn, en hebben nog nooit blanken gezien. Deze stam wordt on gemoeid gelaten. Boffen ze bij! Onbe kenden hebben in het paleis van Jus titie te Bergen (België) een Duitse bom gelegd. De autoriteiten, door een ano niem schrijven gewaarschuwd, hebben de bom door de mijnopruimdienst la- hebben besloten te Oslo, Bergen ten verwijderen. 3500 vrachtautochauf- m'sieur, dat doe ik niet; binnen een en Trondheim een „gesloten seizoen" feurs te New York zijn in staking ge- zijn. Een bulkend-rijke Amerikaan heeft er al 45000 kronen voor geboden. Prettig bericht kreeg de 67-jarige mijn- van werker Fritz Dieterich uit Eschweiler bij Aken. Een oom, die 50 jaar geleden naar Amerika vertrok, heeft hem 13 millioen dollar nagelaten. Fritz leefde de laatste jaren van een schamel pen sioen: hij vertrekt volgende week naar Amerika om de centjes te halen. paar minuten komt Spaak voor de ra dio en die wil ik horen". „Zo," zei Spaak vergenoegd, „hier is een bank biljet als fooi. Breng me nu gauw naar de studio". De chauffeur bekeek het biljet, opende het portier en zei: „Stap maar in. m'sieur. die gekke Spaak ver telt de laatste 25 jaar tóch altijd het zelfde". A RCHAEOLOGEN hebben in een grot in Oost-Frankrijk een ske let van 10.000 jaar oud gevonden met in te stellen voor het houden van na- gaan. Zij eisen verhoging van het uur- tionale conferenties en andere bijeen- loon met 22%. komsten, die voorheen vaak hotelruim te-eisten, die in de zomervacanties no- dig was voor het herbergen van tou- 7ILVEREN ECHTPAAR in Henge- risten. Studenten in de exacte weten- [0 kreeg hartelijke felicitatiebrief waarin twee bioscoopkaartjes zaten voor de volgende avond. „Van een on bekende vriend, die jullie graag een avondje-uit gunt". Ze gingen; de film was mooi. Toen ze thuiskwamen lag alles overhoop; de linnenkast was leeg- gegapt. het vloerkleed was verdwenen. risten. Studenten in de exacte weten schappen zullen in de Sovjet-Unie ver plichte colleges krijgen in het dialec tisch en historisch materialisme. De voormalige Albanese minister-presi dent Arkem Bei Libohova is na een langdurige ziekte te Rome overleden. Een Parijse verpleegster, die van de een bijl van gepolijst steen ernaast. Ze- zevende verdieping van het ziekenhuis twee stoelen waren foetsie en 't over- ker een bankier geweest. Te Napels is een nieuwe 100 kilowatt-radiozender in gebruik genomen, een van de drie viel, bleef met haar rok aan een lager schot van de bruiloftstaart was opge- gelegen balkon haken en kon door de geten. Alles voor \wee bioscoopkaart- brandweer worden bevrijd. Naar alle jes! Op vliegveld Ypenburg is een der krachtigste zenders in Italië; het nieu- waarschijnlijkheid zullen de wereld- opvouwbare vliegtuigjes van de Wil- we station is op 280 meter te beluiste- kampioenschappen schaatsen in Neder- lem Barendtz verkocht voor 1400 gul- land worden verreden. den; koper werd de heer Van Gronin- gen uit Nieuw Vennep. Hij wil gaan sa- men werken met Plesman. Tien jaar in "J"E CONSTANTINE (hoofdstad van de nor gaat C. uit Amersfoort, die in Algerie) hebben stratenmakers verliefdheid 's avonds aan de deur vier in lood gevatte stenen urnen ge- kwam rammelen van een huishoudster vonden, die uit de Romeinse tijd date- die een eenzame landbouwer verzorg- ren. Volgens „Economische Kwesties' het blad van de Sovjet-academie van wetenschappen, nam de bevolking in de Sovjet-Unie in de laatste 12 jaar vóór de oorlog met 1.23% per jaar toe. dat is bijna tweemaal zoveel als in de West-Europese landen. Productieplan? QE WEET HET, vrienden, tussen Engeland en Ierland is het poli tiek gezien, hommeles. De Ieren vin den de Engelsen niet leuk. Ze zeggen: De Engelsen beweren dat in het Brit se Imperium de zon niet onder gaat; nogal wiedes, wie zou ze vertrouwen in 't donker? Intussen is de naderende Kerststemming voelbaar in economi sche kringen: Ierland heeft er geen be- moedsbezwaren tegen 600.000 kalkoenen te leveren voor Engelse magen. Na tuurlijk worden er óók kalkoenen en eenden gesmokkeld. Om de beesten stil te houden aan boord van de schepen der Black Business Corporation doet men verdovende middelen door het eten. De kalkoenen gaan er van sla pen en de eenden worden zó lodderig dat ze vergeten te kwaken. Na Kerst mis kwaken de Ieren weer. Als de Engelsen betaald hebben. QVER BEESTEN gesproken: In Parijs kwamen een Engelse bull- dog, een Franse poedel en een Rus sische wolfshond elkaar tegen. Hoe staan de zaken?, vroeg de wolfshond. Slecht, zei de bulldog. er is nog veel op de bon. we gaan maar langzaam de Meer dan 1.2 millioen Joegoslavische ren. In deze urnen bevonden zich ver- de. Toen de boer op het lawaai naar goeie kant op. De poedel zei: In Frank- vrouwen hebben hun handtekening ge zet onder een schrijven aan de V.N., waarin geprotesteerd wordt tegen de verwerping van de Sovjetrussische voorstellen tot vermindering van be wapening en controle op atoomenergie. Majoor A. D. Bestebreurtje. zoon van de voorzitter van de Nederlandse Ka mer van Koophandel te New York, kooide beenderen van kinderen, ijze- buiten kwam stak de wildeman hem ren snoeischaren, spiegeltjes, vaasjes, een mes in het hart. Voor de rechter twee-orige kruiken en muntstukken verklaarde C. dat het mes eigenlijk van keizer Domitianus. Negentien per- bedoeld was geweest voor de huishoud- sonen werden gewond bij een botsing ster. die niets van hem wilde weten. van twee treinen op het station Florids- dorf buiten Wenen. Warschau telde op 1 November 600.000 inwoners (vóór de oorlog 1.200.000). In Arnhemalaad OL- In Parijs kocht een arme Noorse schil der een aardig schilderijtje voor 180 kronen. Hij verkocht het in Oslo voor 20000 kronen; bet bleek van Manet te rijk is 't slechter. We zien geen kaas, geen boter, geen vlees en geen vet Toen sprak de wolfshond: Bij ons in Rusland eten we volop eieren, ham, vis. brood en biefstuk. Waarom ben je dan weggelopen? vroegen de anderen. Onder ons gezegd, fluisterde de wolfs hond, omdat ik wel 's een keer wou hlaffen. Vijf Kamerleden naar Indonesië Officiéél wordt medegedeeld: De le den der Staten-Generaal, dié als waar nemers aan de jongstleden Zondag naar Indonesië vertrokken delegatie zijn toegevoegd, zijn de heren jhr. mr. M. van der Goes van Naters, H. A. Korthals, H. J. W. A. Meyerink, prof. C. P. M. Romme en H. W. Tilanus. De Kamerleden zullen hedenavond van Schiphol vertrekken. Was Lieftinck te optimistisch? De stichting tot daadwerkelijke be strijding van het inflatiegevaar heeft een uitvoerige analyse van de mil- lioenennota het licht doen zien, waarin gezegd wordt, dat van een werkelijke beperking van de staatsuitgaven in de begroting 1949 geen sprake is en dat in tegendeel de kosten van het over heidsapparaat nog toenemen. De Stichting komt tot de conclusie, dat het staatsbudget ondragelijk is in verhouding tot de nationale productie en daardoor een belangrijke druk op de welvaart van het volk legt. DE OOST-JAVA CONFERENTIE Maandagavond 'aanvaardde de Oost- Java-conferentie met 55 stemmen vóór en 16 stemmen tegen de motie, welke was ingediend door de afgevaardigden Darsosoekoer en Ateng. strekkende tot het volgende: met de staatsrechtelijke organisatie van de Dja Timoer wordt beoogd Oost-Java een gelijkgerechtig de plaats te geven tussen de deelstaten bij de besprekingen over de verenigde staten van Indonesië. HATTA DONDERDAG TE DJOCJA TERUG Een republikeins woordvoerder te Batavia heeft aan Aneta medegedeeld, dat Hatta „Donderdag te Djocja zal zijn teruggekeerd". Hij bevindt zich thans in Tapanoeli en was via Darmasetia- wan, de persoonlijke vertegenwoordiger van Hatta ie Batavia, op de hoogte ge steld van de komst der Nederlandse ministers naar Indonesië. DOODSTRAF GEëlST Op Zondag 14 Nov. ontvluchtte uit het bewaringskamp te Vught de 38- jarige landwachter D. F. K. Bakker, wonende te Franeker. Sindsdien heeft men geen spoor van hem kunnen vin den. Gisteren moest hjj terecht staan voor de Friese kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden. Bij verstek eiste de procureur-fiscaal de doodstraf. DE „WILLEM RUY8" VERWACHT De „Willem Ruys" wordt Donderdag morgen uit Batavia te Rotterdam ver wacht met 750 passagiers, onder wie 255 evacué's. Bovendien maakten on geveer 125 passagiers de reis tot South- ampton mee. Het debarkement zal om acht uur een aanvang nemen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1