Blad der federalisten (nog) tegen-nieuwe politionele actie op Java Kort Bestek Winston Churchill verheugd over de Brits-Amerikaanse samenwerking Resolutie van West-Duitse parlement Zaterdag li Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 70e Jaargang No. 1985 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 2qu het karakter van burgeroorlog hebben Oorlogsleider over Bevin's rede Stikker naar Parijs Staat van beleg voor geheel China Weerbericht Ter dood veroordeelde gearresteerd Twee doden bij ongeval in Staatsmijn Emma Eenheid van de Duitse Bondsrepubliek gewenst Verlaging van de Ziekenfondspremie V.N bevestigen rechten van de mens Mishandelingen redden N S B.-er van de kogel BUREAU: Koningstraa* 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN gayonred. C. A Dekkers Directie: j BXJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ci per mm Familieberichten 16 ct. pel mm. - Kleine advertenties Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. eJk woord meer 5 cent Abonnementtri per kwar taal 4.— bü vooruitbe taling, plus incassokosten get te Batavia verschijnende federa listische blad „Warta Indonesla" on derzoekt de mogelijkheden van een nolossing uit de huidige impasse tussen Nederland en de republiek. Arbitrage och economische druk kunnen tot de Lwenste oplossing leiden. Het blad Jehrijft dan: „Een andere oplossing is mo nieuwe politionele actie. Deze zal Ha het karakter hebben van een bur geroorlog". Het blad vraagt zich af of Nederland wel in staat is deze actie te toeren, „aangezien de wereld hiermee niet accoord gaat en de Indonesische Kwestie dan weer besproken wordt in is Veiligheidsraad. Aan .de andere Kant is dit de oplossing in de huidige moeilijkheden." ,De politiek van Djokja is gericht op Kjdrekken en dit benadeelt niet alleen d« Indonesiërs in de federale gebie den. doch ook die ir de republiek. Een politionele actie zal waarschijnlijk de ilechte republikeinse invloeden op'"dit land vernietigen en de vrees bij de constructieve leden van de huidige republikeinse regering en bij het volk telf wegnemen, doch de slechte zijde tan een politionele actie is, dat onder het gewone volk veel slachtoffers val len. Daarom is een politionele actie niet aanvaardbaar. Zij zal een burger- strijd tot gevolg hebben. Djokja zal er goed aan doen, langzamerhand haar politiek te veranderen, want, indien dit niet geschiedt, zal het volk zich in een burgeroorlog wikkelen." Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Kapt. J. Boltjes, afkomstig uit Groningen; gesneuveld 4 Dec. 1948. Sold. Ie kl. J. P. A. van de Pol, afkomstig uit Beverwijk; ge sneuveld 5 Dec. 1948. Sold. J. N. Schalm/, afkomstig uit Amsterdam; gesneuveld 1 Dec. 1948. De Kon. Marine en het Kon. Ned.- Ir.d. leger hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Nog meer goede diensten De commissie voor goede diensten zal Woensdag naar Djokja vertrekken voor het voeren van besprekingen. De re publiek heeft een verslag ingediend over de jongste besprekingen met Ne derland. Zodra ook van Nederlandse zijde een verslag is ingezonden zal de commissie een rapport opstellen voor de Veiligheidsraad. Vrijdag heeft Winston Churchill in het Lagerhuis gesproken tijdens de de batten over de buitenlandse politiek naar aanleiding van de Donderdag door Bevin uitgesproken rede. Churchill verklaarde zich te Verheu gen over de huidige samenwerking tus sen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten „omdat in de steeds nauwere eenheid van de Engels-sprekende we- raid de voornaamste hoop is gelegen op menselijke vrijheid en een groot deel van de hoop op ons eigen voortbe staan". Het meest opmerkenswaardige punt in deze samenwerking, aldus Churchill, is het stationneren van Ame rikaanse bommenwerpers in Oost -Enge- iind. „De luchtbrug heeft de bevolking van Duitsland aan beide zijden van het ijze ren gordijn getoond, op een manier toals met redevoering, noch argumen ten of beloften gedaan kan worden, dat haar toekomst is gelegen in een steeds nauwere aansluiting bij de westelijke Wereld", zeide Churchill. Naar aanleiding van Spanje zei Chur chill: "Waarom moet men ons vertellen, dat de Spaanse bevolking behandeld moet worden als uitgestotenen, louter Naar wij vernemen, is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, gistermorgen voor den kort bezoek naar Parijs vertrokken. Mi nister Stikker zal daar o.m. contact opnemen met de voorzitter der Neder landse delegatie op de algem. vergade ring der V.N. en spreken over de jongste situatie naar aanleiding van bet bezoek der kabinetsdelegatie aan Indonesië. Minister Stikker wordt hedenavond of morgen vroeg weer in Nederland terugverwacht. De correspondent van het ANP meldt telefonisch uit Parijs dat mr. Stikker ln de loop van de middag met dr. J. H. van Royen, waarnemend hoofd van de Nederlandse delegatie bij de As semblee, en mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, ambassa deur van Nederland te Parijs, een be- aoek heeft gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk Sohumann. Voorts heeft mr. Stikker besprekin gen gevoerd met leden van de Belgi- ■e delegatie bij de Assemblee en met de heer Van Langenhove, die se dert 1 December j.1. voorzitter is van 0e Veiligheidsraad. omdat zij door generaal Franco gere geerd wordt? Wij moeten onze gezan ten naar Madrid terug zenden, zpdra wij de goedkeuring der V.N. .kunnen verkrijgen". Sprekende over de verhouding tot de Sovjet-Unie zei Churchill, dat een po ging in het werk moet worden gesteld tot een overeenkomst met de Sovjet- Unie te komen, voordat zij over de atoombom beschikt. Churchill betreur de het, dat er redenen zijn, die een doelmatige samenwerking der drie grote mogendheden, zoals hij in een brief van April 1945 aan Stalin voor stelde, bemoeilijken. Volgens New Yorkse radioberichten i'eeft generalissimus Tsjang Kai Tsjek gisteren voor geheel China de staat van beleg afgekondigd. Het bevel van president Tsjiang Kai Sjek, dat onmiddellijk van kracht is, heeft vermoedelijk ten doel een einda te maken aan communistische infiltra tie en „revolutionnaire actie" in het gebied en de steden van Peiping, Tientsin, Tsingtao, Hankow en Woe- hoe. De staat van b£leg is niet afge kondigd voor Formosa en de weste lijke provincies van Singkian, Sikan en Tibet. Volgens Tshiao Moe. leider van het communistische nieuwsagentschap „Nieuw China" „zullen de Chinese communisten die naar verluidt 120 km van Nanking verwijderd zijn trachten een half millioen man Chine se regeringstroepen in het gebied van Hankow, 480 km ten Z. W. van Nan king, te vernietigen alvorens het grote offensief tegen de hoofdstad van Tsjiang Kai Sjek te beginnen". Onvoorzichtigheid met munitie vraagt nog slachtoffers Er zijn nog geen tekenen, die er op wijzen, dat het aantal ongevallen, dat het resultaat is van het onvoorzichtig omgaan met gevonden ontplofbare stoffen, afneemt. Integendeel. Uit het rapport over het derde kwartaal van de hulpver leningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken blijkt, dat er in deze periode gemiddeld 13 ernstige ongevallen per week voorkwamen. De gevaarlijkste gebieden in dit verband bleken nog steeds te zijn de kust streek, de Betuwe en de oude ge- vechtsgebieden in Limburg en Bra bant. In dit derde kwartaal kwamen door ongevallen met munitie 73 men sen om het leven en werden er 81 zwaar gewond. Zeventig procent hier van waren jongens van 12 tot »18 jr. Eis in voetbalpool-affaires gehandhaafd De kantonrechter te Rotterdam heeft zich gisteren bezig gehouden met de voetbalpoolaffaires. Er werden drie deskundigen gehoord, t.w. de bekende cud-internationaal Wim Lagendaal, prof. Schuh en de Engelse voetbal- pooldeskundige Jack Boulder van de London Sunday Dispatch. In zijn requisitoir zeide de ambte naar van het O.M., dat het verweer van de verdediging, dat men aan de hand van systemen met wiskundige zekerheid de uitslag van een voetbal wedstrijd kan bepalen, ter zitting on juist gebleken is. Hij kon dan ook. zo als hij verklaarde, niets anders doen dan persisteren bij zijn requisitoir van enige maanden geleden, waarbij hij tegen de verdachte W. G. een princi pale hechtenis van vijf maanden, v/aarvan 21.Ó maand voorwaardelijk, tegen H. M. een principale hechtenis van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en tegen M. A. van der A. een principale hech tenis van drie maanden eiste. De ove rige verdachten hoorden boeten vari ërend van f 4000. subs. 4 maanden hechtenis tot f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis, allen met een maand voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. be- be- stad 22.00 Garoet beschoten Te Bandoeng binnengekomen richten maken melding van een yyhieting van een gedeelte der aroet op Donderdagavond van J®4 24.00 uur. Eerst werd de .Noord- ostelijke hoek der stad van de om- Sgende heuvels af beschoten vervol- fcfns het Westen en het Zuiden. Het is wet bekend, of er verliezen zijn gele den. Verwachting, geldig tot heden avond: Matige tot krachtige, later 'n de kuststroken lijdelijk harde JJrind uit Zuidelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt en voorna melijk in het Westen van het land Plaatselijk enige regen. Zacht voor de tijd van het jaar. BEZITLOZE BOER HONGAARS PREMIER Istvan Dobi, eens een bezitloze boer er, thans linksgericht voorzitter van <le Hongaarse partij der kleine boeren, is benoemd tot minister-president van Hongarije als opvolger van de afgetre den Lajos Dinnyes. Rijvergunning op 2e Kerstdag en Zondag 2 Januari De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat het gebruik van een motorrijtuig, krachtens een vergunning, bedoeld in artikel 1 van de beschikkin| no. 3119 van 23 Januari 1948 in afwijking van artikel 2 van die beschikking is toegestaan op Zondag 26 December 1948 en op Zondag 2 Jan. 1949. De Rijkspolitie ls er gisteravond in geslaagd Alexander Dirk Hogguer. lid van de colonne Henneicke, die enige tijd geleden uit het interneringskamp te Laren wist te ontvluchten en gis termorgen door 't Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam bij verstek ter dood werd veroordeeld, te arresteren. Bij een wegcontrole op de Rijks straatweg Amsterdam-Bussum, nabij Diemen, werd de auto, waarmee H. zich uit de voeten trachtte te maken, nadat hij kennis had genomen van zijn doodvonnis, aangehouden. De politiemannen herkenden Hogguer, die gesignaleerd stond en gaven hem on danks zijn pogingen alsnog te ontko men, geen kans. Hij is thans veilig op geborgen. De bestuurder van de auto werd eveneens gearresteerd. Donderdagavond om kwart voor twaalf is in de ondergrondse werken van de Staatsmijn Emma een ernstig ongeluk gebeurd, ten gevolge waar van de 28-jarige schiethouwer J. W. M. Smeets uit Brussum en de 25-ja- rige houwer Th. J. Wesseling uit Heer- lerheide onmiddellijk zijn overleden. Bij het onderzoek is gebleken, dat zij zich met de voor het vervoer van materiaal bestemde ton in'n in'aanleg zijnde opbraak omhoog hebben laten trekken en daarbij door kabelbreuk naar beneden zijn gestort. Beide slachtoffers waren gehuwd. Wesselifrg was vader van 1 kind. Besprekingen over een militaire alliantie Gisteravond zijn op 't State Depart ment in Washington de besprekingen begonnen tussen de V.S., Canada en de vijf landen van de West Europese Unie over een militaire alliantie. Na de bij eenkomst werd een verklaring uitge geven waarin wordt gezegd, dat de be sprekingen zijn gevoerd als voortzet ting van de besprekingen die in Juli werden aangevangen over veiligheids problemen in verband met de resolutie van de Senaat van 11 Juni 1948. De besprekingen werden in Septem ber j.1. opgeschort teneinde de betrok ken regeringen in de gelegenheid te stellen de voorlopige gezichtspunten, welk zich hadden ontwikkeld, nader te beschouwen. De verwachting bestaat, dat de thans hervatte besprekingen nog enige tijd zullen voortduren en geen mededelin gen over het besprokene worden ver strekt, voordat beslissingen zijn bereikt. Om het verkeer van de transport vliegtuigen over de luchtbrug naar Berlijn ook onder de slechtste weersomstandigheden mogelijk te maken, worden langs de randen van het vliegveld Tempelhof mist lampen en lichtkruisen aange bracht. Ook de kerkhoven worden voor dit doel gebruikt: de belangen van de levenden zijnprimair. Algemene kiesregeling voor Suriname De Gouverneur van Suriname heeft de Staten medegedeeld, dat hij de tegenvoorstellen van «de Staten be treffende het algemeen kiesrecht aan vaardt. De Gouverneur stelde voor het door de Staten reeds eerder gewijzigde ont werp met de volgende amendementen te aanvaarden: verplichte registratie komt te vervallen; het kleuren van een blokje behoeft niet te geschieden, wanneer bewezen wordt, dat de Mos lims daartegen bezwaren van gods dienstige aard hebben; de wet zal over vier jaar worden herzien. De Gouver neur zeide, dat hij er van overtuigd was, dat voor de plaatselijke autori teiten de tijd gekomen is zelf de in terne aangelegenheden te regelen. In verband hiermede wil hij een Konink lijk Besluit vermijden. DUITSE «TAALPRODUCTIE VER OORZAAKT ONENIGHEID Reuter verneemt uit gewoonlijk betrouwbare bron, dat een Ameri kaans voorstel de Duitse staalpro- ductie op te voeren tot 14 millioen ton per jaar, een ernstige diplomatieke onenigheid heeft ontketend tussen Engelse, Franse en Amerikaanse ver tegenwoordigers te Londen. INKOMEN PRINSES WILHELMINA. Aan het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „inkomen uit 's Rijks kas van H. K. H. Prinses Wilhelmina <?er Nederlanden", is ontleend dat sommige leden de vraag stelden, of in de huidige omstanigheden een bedrag van f 400.000 niet te hoog moet wor den geacht. Zeer vele andere- leden achtten het genoemde bedrag geens zins te hoog, doch eerder aan de be scheiden kant. Het Westduitse parlement heeft voor het eerst uiting gegeven aan zijn ver wachtingen van het bczettingsstatuut, waarover nog geen beslissing is geval len. Volgens de resolutie moet het bezet tingsstatuut de volgende richtlijnen bevatten voor de ontwikkeling van de gemeenschappelijke belangen van Duits land en van de bezettingstroepen: Het hoogste gezag in Duitsland zal worden overgenomen door Duitse staats-orga- nen, zoals bepaald is bij de wet. De houding der bezettingstroepen tegen over Duitsland zal bepaald worden op grond van de eisen die het uitoefenen van de bezetting stelt. Elke regeling ALLEMAAL NARIGHEID vandaag, vrienden. Volgens (nooit jokken de) statistieken plegen in de Ver. Sta ten ieder jaar 22000 mensen zelfmoord. Bovendien zijn er ieder jaar 100.000 die een poging doen. Dit jaar zijn er hon derd- geweest, die het probeerden al leen maar om in de krant te komen. IJdel als apen. De Boedapester priester Varga kreeg 6 jaar gevangenisstraf met confiscatie van vermogen omdat hij tegen „de volksdemocratie" had ge preekt. In Argentinië worden (op bevel van dictator Peron) alle bezittingen verkocht van de vroegere minister Pi- nedo; hij had critiek' geleverd op de regering. Drie Tsjechoslo waakse solda ten zijn3 ter dood veroordeeld wegens „poging tot moord op president Gott- wald"; een kolonel gaat negen jaar in de cel omdat hij uit het land poerde te vluchten. De wegens moord ter dood veroordeelde nazi-beul Heilig is uit de gevangenis van Wolfenbüttel ge vlucht en per motorfiets met zijspan, naar de Sovjetzone gereesd. AVER EEN HALF JAAR krijgen we stereoscopische films te zien. Uitvinding van een Nederlandse arts. In Oostenrijk deden ze een andere uit vinding: Winifred .'„gner (Bayreuth) werd tot een voorwaardelijke straf en 6000 mark boete veroordeeld, omdat ze 'n persoonlijke vriendin van Hitier was Licht geval, zei de rechter. Zou je aan I de foto's niet zeggen. Derde uitvinding deden Haagse ambtenaren. Dertien jaar geleden liet een Hagenaar door werklozen een bij-keuken bouwen. Zonder vergunning. Ambtenaren kre- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiuiiiiiuiiiuiuiiiiiiu gen dezer dagen een helder ogenblik en gaven bevel het ding af te breken. Hagenaar zei: doe het zelf maar. Rudolf Hess en zijn medegevangenen krijgen geen Kerstdiner maar ze mo gen op eerste Kerstdag een uur luiste ren naar gramofoonplaten met klassie ke muziek. Duizend andere gevangenen krijgen van de Amerikanen Kerst amnestie. CN WAT GAAN WE vooruit! In Frankrijk hebben ze (tussen de stakingen door) een monstervliegtuig gebouwd, dat dezer dagen de lucht in gaat. Het ding weegt 70 ton, kan 98 passagiers bergen en vliegt 450 kilo meter per uur. De Yankees zijn ook niet mis. Die hebben de B 36. 's we relds grootste bommenwerper. Hebben ze een tochtje mee gemaakt van Fort Worth naar Honoloeloe vice-versa, zijn- Van goede diensten zei je toch? de 12.800 kilometer, zonder tussenlan ding. Voor de lol liet de 15-koppige be manning bij Honoloeloe een bommen- last in zee vallen. Rustiger deed het de heer J. Reiling in Drouwener- mond. Maar die wordt dan ook op 20 December honderd-en-twee jaar. yjE WORDEN DORSTIGER. De ac cijns op het borreltje bracht het eerste halfjaar 1947 '29 millioen op. Eerste halfjaar 1948 bracht het tot 39 millioen. In die periode veroorzaakten in Rotterdam alleen 25 dronken chauf feurs aanrijdingen. Schande!! De Ame rikaanse journalist Bigart werd dqpr de Hongaarse politie uit het land ge jaagd. In België hadden twee com munistische Kamerleden met de poli tie gevochten; hun parlementaire on schendbaarheid is opgeheven Dr. Lass- man, de openbare aanklager in de zaak tegen de vroegere Weense Gestapo- ehef. Karl Ebner, is vervangen door dr. Eichler. De president van het Weense gerechtshof verklaarde, dat Lassmann meer optrad als verdediger dan als aanklager van Ebner. De Joodse ge meenschap in Wenen had tegen Lass- mann's optreden geprotesteerd. Naar schatting telde de bevolking van de Verenigde Staten op 1 Oct. 147.280.000 zielen. yERKLARING. Vandaag staan er voor 't eerst apen in de krant De redactie wijst er met nadruk op dat iedere gelijkenis met figuren uit het politieke dag- of nachtleven volkomen toevallig is. Het is verboden de dieren te voeren. zal vermeden worden, die inbreuk zou kunnen maken op de normale levens omstandigheden van de Duitse bevol king en op de ontwikkeling van een vreedzame democratie in Duitsland. Het Westduitse parlement beschouwt volgens de resolutie als het doel van de bezetting: De veiligheid der bezet tingstroepen en autoriteiten. Aanmoe diging van een vredelievende democra tische ontwikkeling. De veiligheid en zekerheid van Duitsland. De bevoegdheid van Duitsland inza ke wetgeving, jurisdictie en bestuur zal alleen beperkt worden door over koepelende kwesties van gezag, die zouden kunen rijzen naar aanleiding van het bezettingsstatuut. De afgevaar digden spreken de hoop uit, dat alle gemeenschappelijke gealliëerde maat regelen van supervisie alleen genomen worden voor zover zij er toe dienen aan de eisen van de bezetting tege moet te komen. De commissie van de constituerende vergadering voor West-Duitsland ver wierp het voorstel, dat de toekomstige Westduitse staat „het Duitse Rijk" zou worden genoemd. Bij stemming besloot de commissie de naam „Duitse Bonds republiek" te behouden. De commissie aanvaardde de preambule van de nieu we constitutie, waarin staat; dat t West duitse volk vastbesloten is, de eenheid van de natie te handhaven. Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de premie voor ingevolge het Zieken- fondsbesluit, verplicht-verzekerden verlaagd van 3,8 tot 3,6 Zoals bekend moet de werkgever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werkne mersaandeel in de ziekenfondspremie wordt derhalve verlaagd van 1,9 op 1.8 De maximum-inhouding, die voorheen f 4,96 (voor maandloon van f 260 af), of f 1.14 (voor weekloon van f 60 af), of f 0,19 (voor dagloon van f 10 afi bedroeg, wordt in het komende jaar resp. f 4,69, f 1,08 en f 0,18. De algemene vergadering van de V.N. heeft de verklaring over de rech ten van de mens met 48 tegen 0 stem men, bij 8 onthoudingen, goedgekeurd. De Sovjet-afgevaardigde. Wysjinsky, verklaarde, dat de Sovjet-Unie de ver klaring van de rechten van de mens niet zou steunen. „Deze verklaring is de Ver. Naties onwaardig", zei hij. „Zij vormt een ontoelaatbare inmenging in de interne aangelegenheden van sta ten". De assemblee verwierp met 45 tegen 6 stemmen, bij drie onthoudingen een Sovjet-voorstel de stemming over de verklaring uit te stellen tot volgend jaar. BRANDSTOFFENBON 02 NA 18 DECEMBER A.S. ONGELDIG Het Centraal Distributiebureau deelt ons mede, dat de bon 02 van de brand- stoffenkaarten na 18 December a.s. niet meer geldig is voor het kopen van brandstoffen. Men moet de bon 02 dus uiterlijk op 18 December a.s. bij een brandstoffenhandelaav inleveren. De voormalige N.S.B.-burgemeester van Alblasserdam, de 59-jarige P. H. Oldemans, die veertien dagen geleden door de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof de dood straf tegen zich hoorde eisen, is ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf met aftrek, uitsluiting van de beide kiesrechten en van het recht tot het bekleden van ambten, beide voor de duur van het leven. In de motivering van dit vonnis werd o.m. als grond van 'n verlichting van de op te leggen straf aangevoerd, dat 't Hof in hoge mate rekening wil hou den met de zeer ernstige en hoogst verwerpelijke mishandelingen en gees telijke kwellingen, waaraan verdachte tijdens zijn internering als politiek delinquent heeft bloot gestaan. Vol gens het psychiatrisch rapport heeft dit tot reactieve depressie en zelf moord neigingen bij verdachte geleid, waardoor opneming in een psychia trische inrichting noodzakelijk werd. Zo dit alles niet was gebeurd zou verdachte zo niet tot de hoogste, dan toch zeker tot een aanmerkelijk lange- ge vrijheidsstraf veroordeeld zijn, dan nq het geval is. Verdachte heeft besloten van dit vennis in cassatie te gaan. De gezondheidstoestand van Koning George Naar het Amerikaanse blad „New- York Daily Mirror" zegt te hebben vernomen, lijdt Koning George VI van Engeland aan de ziekte van Buerger en zouden zijn artsen de amputatie van een of beide benen ernstig overwegen. Reuters hofcorrespondent Wulf meldt daarentegen, dat het bericht, als zou den de doktoren amputatie overwegen, niet waar is. De correspondent verwacht, dat de dokters, die de koning behandelen, vermoedelijk Maandag opnieuw een bulletin zullen uitgeven. Naar het ANP verneemt, bestaat de ziekte van Buerger uit ontsteking van de wanden der bloedvaten, waardoor circulatiestoornissen ontstaan. In ern stige gevallen kunnen deze stoornis sen tot gangreen leiden. Amnutatie van ledematen is bij deze ziekte zelden nodig. De ziekte is niet identiek met thrombose. Mevr. Tsjiang zweeg... Mevr. Tsjiang Kai Sjek heeft Vrij dagavond een onderhoud gehad van 'n uur met president Truman. Toen zij het Witte' Huis verliet, weigerde zij mede delingen te doen aan verslaggevers en zeide, dat president Truman deze moest doen. Volgens Trumans persattaché. Eben Ayres, had Truman gezegd, dat me vrouw Tsjang haar zaak uiteengezet had en „ik haar welwillend aanhoor de". Ayres wist niet of er nog plannen waren voor een nieuw onderhoud. Volgens door Radio Moskou aange haalde Finse persberichten heeft de Sovjet Unie bij Finland geprotesteerd tegen „actie van qnverantwoordelijke elementen in Finland, die gericht is op verslechtering van de betrekkingen tus sen Finland en de Sovjet Unie". Kerst is in aantocht, ook voor het kroonprinsje van Zweden, de kleine Carl Gustaf. Samen met zijn zusje, Christina rolt hij het deeg voor de Kerstkoeken, die hij zelf mag bakken.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1