Washington: Nederland en Djokja Republiek ziet de Renville-overeenkomst als een vodje papier moeten doorgaan met onderhandelen Kort Bestek Niemand reageerde op uitroep „Leve de vrede" Nederlandse regering acht accoord met Djokja uitgesloten Enorme munitievoorraden in Betuwse dorpen Maandag 13 Dac. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1986 Oagbfad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Communisten 63 km. van Nanking Maar een oplossing weef men niei Weerbericht Sowjets komen met een nieuwe waarschuwing U.N O.'Assemblée ging vermoeid uiteen Permanente commissie voor Korea ingesteld SJIEK BERICHT uit Amerika. Me vrouw Estelle Auguste verloor veertien dagen geleden in New York een ringetje van 60.000 gulden. Giste ren werd het dingetje teruggevonden in een champagnekoeler van de Me tropolitan Opera. Nog sjieker: de schrijfster Kathleen Winsor (die het gepeperde boekske For ever Amber verzon) is gescheiden van de band leider Artie Shaw. Zij was zijn zeven de echtgenote; hij was haar tweede man. Ze was een beetje zenuwachtig vóór de uitspraak. „Zie je zei Kath leen tegen journalisten de eerste drie echtscheidingen zijn het ergste. Later went het wel". Bij Swartkrans in Afrika is alweer een oervader ontdekt. Aapmens van drie meter en vijf mil lioen jaar oud. (Geen correspondentie s.v.p.; ik kan er tenslotte ook niets aan doen). Invasie in Costa Rica BUREAU: Koningstraa' 78—88 Den Helder Telefoon 2345 .postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN gayonred. C A. Dekkers Directie: j gxJLSMA en C. URAK HELDERSE EOERIIT TARIEVEN: Advertenties, 16 et per mm Familieberichten 16 ct. pei mm. Kleine advertenties i.Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten \rtfi OFFICIËLE ZIJDE vernemen w« het volgende: Zoals is medegedeeld V werd, naar aanleiding van de deze week in de ministerraad gevoerde bespre'- yngen, de delegatie van het Koninkrijk te Batavia geïnstrueerd om een nota ie commissie van goede diensten te overhandigen, waarin het regerines- rtandpunt vervat is. In de eerste plaats wordt er in deze nota op gewezen dat bij de door de mi nisters Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer >'eber, met de republiek gehouden informele besprekingen duidelijk is gebleken, dat daadwerkelijke medewerking van de zijde van de republiek om in te grijpen (n het euvel der bestandschendingen, niet kan worden verwacht, mede omdat de republikeinse regering niet bij machte bleek haar wil aan de soldatesks op te leggen. Bij de tussen de bijzondere Nederlandse de delegatie en de republikeinse min - president gevoerde besprekingen over het terrein der politieke verhoudingen ziin voorts diepgaande principiële verschillen gebleken. r\E HEER HATTA heeft bij zijn eer ste contact met minister Stikker nitdrukkelijk erkend, dat de Neder landse regering overeenkomstig haar, ook door de republikeinse regering er kende souvereiniteit gedurende de in terim-periode, mede verantwoordelijk heid blijft dragen voor het bewind van Indonesië en dat in verband daarmede aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde bevoegdheden zul len toekomen, met name in geval zich in enig gebied van Indonesia een nood toestand voordoet. Op grond van de hierdoor geopende mogelijkheden heeft de Nederlandse regering de bij zondere Nederlandse delegatie afge vaardigd. Het bleek deze delegatie bij haar besprekingen echter, dat de republiek is teruggekomen op de aanvankelijk door haar minister-president uiteen gezette inzichten. De vertegenwoordigers der repu bliek hebben nu namelijk te kennen gegeven, dat de erkenning van de Ne derlandse souvereiniteit in de over gangstijd slechts een formeel karakter mag dragen en dat bij gentlemens agreement zou moeten worden over eengekomen, dat Nederland aan die souvereiniteit geen practisclie conse quenties zal verbinden. Daaruit zou dan o.a. volgen, dat de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en met name die, betrek king hebbende op het oppergezag over de gewapende macht, alleen in theo rie kunnen worden erkend. Voorts zou den de Nederlandse troepen ile thans door haar gecontroleerde gebieden geleidelijk moeten ontruimen, terwijl de T.N.I. (de republikeinse strijdkrach ten) voorlopig in stand zou blijven en Bemiddelingspoging der V.S.? Twee Chinese regeringsdivisies zijn in allerijl naar een punt van de spoorlijn 63 km ten Noord-Westen van Nanking gezonden, waar de communisten weder om de vitale aanvoerwegen voor de le gers in de laatste verdedigingslinie van de hoofdstad nabij Pengpoe hebben ver broken. De communisten zijn nog steeds in het bezit van dit gedeelte van de spoorweg, aldus verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron. Er zijn hevige ge vechten aan de gang. In gewoonlijk welingelichte politieke kringen in Shanghai gelooft men, dat Amerika sterke druk op president Tsjiang uitoefent om vredesonderhan delingen met de communisten te ope- hen. Amerika zou deze wens te kennen bebben gegeven door bemiddeling van mevrouw Tsjiang te Washington en van de Amerikaanse ambassadeur te Nan king. In genoemde politieke kringen gelooft men voorts, dat generaal Tsjiang Kai- Sjek tot onderhandelen bereid zou zijn, 'ndien zijn legers een succes dat nog geen beslissend succes behoefde te zijn behaalden in de slag om Nanking, •hè thans aan de gang is. haar positie eerst later zou worden geregeld. Practisch zou er een toe stand ontstaan van twee legers onder verschillend commando. Op deze wijze kan Nederland geen verantwoorde lijkheid voor het bewind in overgangs- tijd dragen. Dit standpunt van de re publiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de Renville-be- ginselen aanvaarde Nederlandse sou vereiniteit. Aan de C.v.G.D. is thans te kennen gegeven, dat uit het bovenstaande duidelijk blijkt, dat de republiek in wezen ook de Cochranvoorstellen niet als basis voor onderhandelingen aan vaardt. Immers ook daarin zijn aan de H.V.K. grote bevoegdheden toe gekend, zelfs in de beginperiode de gehele uitvoerende macht. Er is nu voor de Nederlandse rege ring geen andere conclusie mogelijk, dan dat het uitgesloten is met de republiek tot overeenstemming te geraken. Voortzetting van de discussies, Het zij informeel, hetzij formeel met mede werking van de C.v.G.D. heeft dus geen zin, zolang de republiek haar standpunt ten aanzien van het nako men van het bestand en de Renville- overeenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer wor den gewacht. j INTERIM-REGERING KOMT QE NEDERLANDSE regering is tegen over de Staten-Generaal als ver tegenwoordigers van het Nederlandse volk en tegenover de bevolking van de gebieden buiten de republiek, welke on geveer 2/3 uitmaakt van die van geheel Indonesië, gebonden om thans een Indo nesische interim-regering in te stellen en aan haar grote bevoegdheden over te dragen. De Nederlandse regering deelt de C. V. G. D. mede, dat nu dus zal moeten worden overgeg|an tot de afkondiging van het B.I.O.-besluit (bewind Indonesië in overgangstijd), dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoordigers van de federale gebieden. Nu duidelijk gebleken is, dat de repu bliek het bestand niet nakomt en de Kenville-beginselen in feite niet aan vaardt, wenst de Nederlandse regering de verdere verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te belemmeren. Uiteraard zal de Nederlandse regering de mogelijkheid open houden om de re publikeinse gebieden in het pre-federale bestel op te nemen; zij zal daartoe aan het B.I.O.-besluit een bepaling toe voegen. In het geteisterde stadje Huisspn (Be tuwe) werd door de politie huis aan huis naar achtergebleven munitie ge zocht. De politiepatrouilles legden be slag op 135 granaten, waarvan er nog vele volledig intact waren, honderden hulzen, waarvan meer dan de helft niet was afgeslagen, vele blindgangers, ver der vliegtuigbommen, verscheidene kis ten geweer- en mitrailleur-munitie, handgranaten, geweren en revolvers. Ook in Eist greep de politie róók. In deze Betuwse gemeente, die 7 maanden lang toneel van strijd is geweest, was de burgerbevolking zo met allerlei oorlogs tuig vertrouwd geworden, dat men de gevaren ternauwernood telde. De politie had overigens bij de burgerij alle moge lijke medewerking, nu men huis voor huis kwam aankloppen. Op de haast we kelijkse aanmaningen om zelf aangifte te doen had men weinig acht gegeven. Vandaar dat de politie in Eist haast een arsenaal opvorderde van allerlei soorten munitie. Ruim 800 bewerkte en onbe werkte granaten, waarvan ruim 60 pet. nog gevaarlijk was, meer dan 100 zak jes saskruit, 60 handgranaten, tal van lichtkogels, brandbommen, piatten, een kist met allergevaarlijkste voetmijnen, een complete vliegtuigbom, 154 grana ten van allerlei vorm en soort, geweren, bajonetten, revolvers, duizenden ge weer- en mitrailleurkogels, een mitrail leur, zelfs een compleet stuk afweerge schut met bijbehorende munitie en om de lijst compleet te maken zelfs 'n volle dige amphibie-tank. De politie werd bij deze recherche ook ingelicht over een 17-tal lijken van gesneuvelde militairen, vermoedelijk meest Duitsers, die hier en daar in het veld begraven lagen en waarvan nog nooit aangifte werd ge daan. QFFICIELE KRINGEN IN WASHINGTON zijn verontrust over het feit, dat Nederland geen nut meer ziet in verdere onderhandelingen met de republiek. Men vreest, dat thans aan de republiek een overeenkomst „met geweld zal worden opgelegd" en men acht het uitgesloten dat een zodanige overeenkomst stand zou houden. Men geeft te Washington openhartig toe, dat het moeilijk is een weg aan te wijzen volgens welke het verschil kan worden overbrugd, maar men geeft tegelijk uiting aan de hoop, dat Nederland verder zal praten. Kennelijk bestaat bij de Amerikaanse autoriteiten de vrees, dat er een nieuwe politionele actie op komst is. Deze zou, zo zegt men, geen einde maken aan het Indonesische probleem. De enige hoop der zegslieden van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken schijnt gevestigd te zijn op een ondubbel zinnig geformuleerde en op korte termijn te bereiken overeenkomst, welke niet is vervat in algemene bewoordingen, zoals de overeenkomst van Linggadjati, doch volkomen definitief is en tot in alle onderdelen nauwkeurig gepreciseerd, zonder de mogelijkheid van uiteenlopende interpretaties. op de tegengestelde gezichtspunten van de Nederlanders en de republikeinen MEN VOELT HET in Washington al dus aan, dat bij de thans plaats ge- Weinreb in vrijheid Drs F. Weinreb, die onlangs door de 'Jzondere Raad van Cassatie wegens vwraad veroordeeld is tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven- «eVe hechtenis (Weinreb was in bezet- de samensteller van de beken- Weinreb-lijsten van Joden, die vol eis hem zouden hebben kunnen emi- ®eren naar Zuid-Frankrijk) is Zater- m vrijheid gesteld. Hij kwam name- had hebbende informele besprekingen het struikelblok waarschijnlijk was ge legen in een samenstel van factoren, waaronder begrepe:. aan de ene kant het concrete vraagstuk van de positie van het republikeinse leger, met het accent, daarop van Nederlandse zijde gelegd, en aan de andere kant het al gemene vraagstuk, van republikeinse zijde gesteld, betreffende het de facto gezag gedurende de interimperiode, zoals men dat van de zijde der repu bliek beschouwt. Deze vraagstukken worden in Amerikaanse kringen slechts beschouwd als twee facetten van het principiële verschil in opvatting dat oorzaak is van de moeilijkheden,die een toenadering in de weg staan. Te Washington waagt men zich niet gaarne aan een voorspelling, welke houding de Verenigde Staten zouden aannemen in het geval, dat de Neder landse regering zou voortgaan met de vorming van de federale interimrege ring buiten de republiek om. Maar voor het ogenblik bestaat er met de minste twijfel, dat men verre de voor keur geeft aan een vreedzame en be klijvende overeenkomst, geldig voor 't gehele gebied van Indonesië. In Amerikaanse regeringskringen was men verder van mening dat de laatste voorstellen van Cochran een voldoende brede basis vormden, waar lijk aanmerking voor de jubileum - «V JUV..V— -- j van een jaar. Met aftrek van dit had hij twee derde van zijn straf cla?eZet6n' na welke tijd bij gunstig re- ingsrapport in vrijheidstelling Q°gelijk is. Verwachting tot Maandagavond. n de vroege ochtend plaatselijk h°g enige lichte regen, daarna rekende bewolking met overwe- ®®nd droog >weer. Meest matige *lnd tussen Zuid-Oost en Zuid- &erSt verandering in tem- Japanse premier beschuldigd van zwendel Een voormalig socialistisch afgevaar digde heeft een klacht ingediend tegen de iapanse premier Josjida. Beweerd wordt dat hij bij de algemene verkie zingen van verleden jaar van textielfa brikanten een miUioen yen heeft ont vangen. De liberale partij heeft ver klaard dat het millioen voor de party bestemd was, maar dat Josjida de helft voor eigen rekening heeft uitgegeven Vorstelijke jacht op 't Loo Z K H. Prins Bernhard heeft dezer dagen enkele vorstelijke gasten uitge nodigd deel te nemen aan een jacht, die hij Woensdag a.s. in de omgeving van 't Loo te Apeldoorn hoopt te houden. Zijn gasten zullen daarbij zijn de Hertog van Gloucester, alsme de prins Felix van Luxemburg (de echtgenoot van de groothertogin) en de erf groothertog Jean van Luxemburg. en met elkaar in overeenstemming kon den worden gebracht. De voorlopige aanvaarding van Cochran's voorstellen door beide partijen als een basis voor besprekingen werd te Washington als een voldoende aanwijzing beschouwd dat 'n overeenkomst niet onbereikbaar was, hoewel beide partijen' aanzienlijk voorbehoud maakten en het republi keinse voorbehoud wezenlijker was dan het Nederlandse. De luchtbrug Loekyantsjenko, de Russische staf chef, heeft de Amerikaanse stafchef, Gai- ly, gewaarschuwd, dat Amerikaanse vliegtuigen, die buiten de luchtcorridors naar Berlijn vliegen, tot landen zullen worden gedwongen. Dit is een herhaling van de waarschuwing, die 10 Nov. aan de Britse en Amerikaanse autoriteiten is gegeven. Zes militairen gewond door ontploffende granaat Zes militairen in de Chasseekazerne te Breda zijn gewond doordat een gra naat is ontploft. Het projectiel lag in een kastje van een der militairen en is door tot nu toe onbekende oorzaak tot ontploffing gekomen. De bewuste mili tair had de granaat waarschijnlijk mee gesmokkeld uit het kamp Oldenbroek. De zes militairen zijn allen naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overge bracht. Twee hunner, Terhorst uit Lich tenvoorde en Ligthart uit Haarzuilen, zijn er zeer ernstig aan toe. De Algemene Vergadering van de V. N. heeft gisteren met overweldigende meerderheid besloten een permanente commissie voor Korea in het leven te roepen. De afgevaardigden van het Oos telijke blok, kantten zich fel tegen het voorstel in zijn geheel. 48 Landen stem den er vooor, de zes landen van 't Oos telijke blok stemden tegen en Zweden onthield zich. De resolutie spreekt zich uit voor een permanente commissie, ter vervanging van de vorige tijdelijke commissie, met een mandaat om te wer ken voor de eenheid van Korea en de terugtrekking van vreemde troepen. Hiermede is een einde gekomen aan de huidige zitting van de Assemblee. In zijn slotrede zeide Trygve Lie, secreta ris-generaal van de V.N., dat de verga dering in Parijs vergeleken met de eer ste en tweede algemene vergadering in 1946 en 1947 beter gewerkt had dan men verwacht had. Als men het werk van de Parijse conferentie echter ging afme ten naar de onopgeloste geschillen tus sen de grote mogendheden dan moest men toegeven, dat er nog maar nauwe lijks een begin gemaakt was. Het oor logsgevaar, dat voortspruit uit het con flict tussen de grote mogendheden blijft ernstig, aldus Lie. Sovjet-Rusland treft geen militaire voorbereidingen De opperbevelhebber der Amerikaan se troepen in Duitsland, generaal Lucius D. Clay, heeft verklaard, dat er noch in Duitsland, noch in Oost-Europa aanwij zingen bestaan voor het treffen van bui tengewone militaire voorbereidingen door de Sovjet-Unie. Verder zeide Clay, dat de positie van de Sovjet-Unie gedurende de afgelopen 12 maanden minder is geworden en dat zij er niet in is geslaagd de vorderingen, welke met het Europese herstel worden gemaakt, te belemmeren. Dr. W. A. Visser 't Hooft Na een gehouden colloquim doctum by het provinciaaal kerkbestuur van Zuid Holland is dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de we reldraad van kerken te Genève, toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde kerk. De heer Visser 't Hooft heeft in de oorlogsjaren, toen hij in Zwitserland ver toefde, ongemeen goede diensten bewe zen aan het verzet en aan onze geheime dienst. Hij leidde belangrijk passeurs- werk en tal van geheime telegrammen gingen door zijn handen. Verzoeningscommissie voor Palestina De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft met 35 tegen 15 stem men, bij acht onthoudingen, het gewij zigde Britse voorstel aanvaard volgens hetwelk een verzoeningscommissie naar Palestina gezonden zal worden. In de commissie zullen vertegen woordigers van de Ver. Staten, Frank rijk en Turkije zitting nemen. QP ZANZIBAR is 't ook geen hof van Eden. De trubbel is daar, dat er teveel kraaien zijn. Overheden be talen vijf centen voor een kraaienei en 'n kwartje voor een vogel, levend of dood. Alle Zanzibarrianen op de kraai- enjacht. Jongetje had een mand vol eieren verzameld, maar de ambtenaar van de uitbetaling had het die dag (net al? alle ambtenaren overal ter wereld) zo vreselijk druk dat het jon getje maar 's terug moest komen. Klei ne Zanzibarrer (lang niet gek) legde de eieren onder een broedse kip en kwam terug met zestien vogels. Scheel de hem drie gulden en twintig centjes. Regering heeft thans een wet gewrocht d' kwartje alleen gegeven wordt voor kraaien met veren. Een eng verhaal uit de Residensje. Stond een pensionhou der terecht, die een Jood verraden had omdat hij omgang had met z'n dochter. Slachtoffer is niet teruggekeerd uit Duitse klauwen. Verrader ontkende, maar een juffrouw van de spiritisterij kwam vertellen dat de geest van de Joodse man op seance was verschenen als „klaaggeest". Hij heette Huisman. Toen aanwezigen vroegen wie Huis man was had pensionhouder verklaard: Dat is die Jood die ik aangebracht heb; hij is in Polen vermoord. Tien jaar eenzaamheid eiste de p.f. **DENDE INBREKERS, die 160 kraak- jes op het collectieve geweten heeft, zit in Bredase huis van bewaring te zuchten! Zij hadden een slangen mens in hun dienst, die door de klein ste gaatjes kon glibberen. Twintig Ber- lijnse persfotografen kregen een uit nodiging van zekere „professor Her- lein" om foto's te maken van zijn „re- volutionnaire ontdekking op het ge bied van radiumstralen". De fotografen kwamen, stelden hun camera'» in op HHHHIHIIIIIlnilllHIIHIIIIIIUIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIliUM een vreemdsoortig apparaat (dat Herr Herlein beroemd zou maken) en toen ging het licht uit om de radiumstralen naar buiten te lokken. Toen het licht weer aan ging, waren de meeste foto toestellen verdwenen. Professor Her lein óók. £)E DUITSE GRAAF von Einsiedel, die een rol zou spelen in dienst van de Sovjets in de Oostzone, maar die, zoals u bekend zal zijn, naar het Westen vluchtte, heeft dit "edaan zo wordt van Russische zijde verklaard omdat hij erg verliefd is op een meisje. Mocht u naar Irak willen (al dan niet verliefd) dan moet u niet vergeten een pokkenbriefje mee te ne men. Zonder dat komt u niet binnen. Ze gaan 't weer proberen, vrienden: De Duitse vereniging van zweefvlie gers heeft de Westelijke bezettingsmo- gendheden verzocht toe te staan, dat vijf internationale scholen voor zweef vliegen in Duitsland zullen worden ge opend. Ze zouden een Duitse staf heb ben, maar onder toezicht staan van 'N AAR HET GEBARS. 'n Boer van AgterParrl, mnr. Louis Smuts, het een móre wakker geskrik zo vertelt Sondagnuus en toe sy eggenote met hom praat, het hy tot sy groot ontstelte nis gevind dat hy nie kon ant woord nie; hy het heeltemal sy spraak verloor, 'n Geneesheer is haastig ontbied en het gevind dat terwijl mnr. Smuts geslaap het, 'n aar in sy kop gebars het. Eindelijk, na veertien dae, het sy spraak skielijk weer teruggekeer. cia Samba al? geallieerde officieren. Aan meer dan 7000 Sovjet-leraren te Moskou en Le ningrad zijn orde-tekenen en medailles toegekend wegens „voorbeeldige dien sten bij het opvoeden van de Sovjet- jeugd. John Foster Dulles (V.S.), verklaarde, dat deze zitting te Parijs wonderen heeft verricht en in de annalen zal wor den opgetekend als een zitting, die op merkelijk veel bereikt heeft. Wysjiinsky (Sovjet-Unie) sprak dit onmiddellijk tegen. „Deze zitting zal in de annalen worden opgetekend als een zitting, tijdens welke verdere stappen genomen worden om tot een politiek te komen van verzwakking van interna tionale samenwerking, het werk voor de vrede werd vernietigd en geweigerd werd naar internationale samenwerking te streven". Gordon Walker zei namens Mc. Neil (Engeland), dat zijn delegatie uiterst dankbaar is voor de bereikte resultaten, ten. Daarna werd de derde zitting van de Algemene Vergadering in een geest van algemene vermoeidheid, aldus Reuter, tot 1 April te Lake Success verdaagd. Toen de zware schijnwerpers in de zaal gedoofd werden en het talrijke pu bliek naar buiten schuifelde, riep een vrouw: „lang leve de vrede", doch nie mand nam hier enige notitie van. Troepen uit Nicaragua binnengevallen De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft van de regering van Costa Rica 'n telegram ontvangen, waarin wordt mee gedeeld, dat gewapende troepen uit Ni caragua Vrijdag 10 December om 23.15 uur het gebied van Costa Rica zijn bin nengevallen. Uit San José wordt bericht dat een .sterke strijdmacht" onder kolonel Juan José Tavio, voormalig politiechef van Costa Rica, de grensplaats La Cruz in Costa Rica heeft ingenomen. De bedoeling van kolonel Tavio zou zijn een „voorlopige regering" in te stel len ten gunste van de in ballingschap gegane president dr. Raphael Calderon Guardia die in April j.1. na een rechtse opstand is gevlucht. Deze opstand stond onder leiding van Otilio Ulate Blanco, gekozen president, wiens partij bij de verkiezingen van Woensdag j.1. aan het bewind is gekomen. De republiek Costa Rica, met een bevolking van ongeveer 746.509 zielen, besloot een week geleden haar leger te ontbinden en deverdediging van het land over te laten aan de politie macht, die uit ongeveer duizend manschappen bestaat. Volgens regerings-mededelingen be- vinden zich onder de troepen die Costa Rica zijn binnengevallen, slechts 80 in woners van het land. De anderen zijn Nicaraguanen. De ambassadeur van Costa Rica te Washington, Asquivel, heeft ver klaard dat hij de hulp van de Verenig de Staten en van de andere 14 staten, welke het te Rio de Janeiro gesloten verdrag tot het verlenen van weder kerige bijstand in geval van een bui tengewone aanval hebben ondertekend, zou inroepen. De negers in Amerika De rassen-afscheiding is thans alge mener te Washington dan 50 jaar gele den, aldus wordt verklaard in een rap port van een commissie van de Ameri kaanse burgers, dat na een studie van twee jaar is gepubliceerd. In dit rapport, dat aan president Truman is aangebo den, worden „grote maatschappijen voor onroerend goed en commerciële en fi nanciële belangen" er van beschuldigd „de afscheiding van negers bij de wo ningbouw, in theaters, restaurants, par ken en speelterreinen te beramen" De commissie verklaarde, dat de afschei ding niet begon „op het gebied van de spontane pmgang" maar „op een hoog politiek niveau, van waaruit de afschei ding van de negers wordt beraamd als ren kwestie van goed zaken doen". SLACHTOFFER VAN ONBEWAAKTE OVERWEG. Zaterdagmiddag is de dertigjarige weduwe Pots uit Aadorp nabij Almelo hij het passeren van een onbewaakte overweg door een militaire verloftrein gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk werd ontdekt doordat men de handtas op de locomotief zag lig gen. .SCHAAMTELOZE PRINCIPES" Prawda, het orgaan van de Russische communistische partij, heeft opnieuw enige Sovjet-geleerden ervan beschul digd hun studenten op te voeden in de schaamteloze principes van de burger lijke wetenschap, welke verstoken is van elke practische waarde". ONGEVAL TIJDENS TONEELSTUK. Tijdens de opvoering van het toneel stuk „Liefde in de mist" in theater De la Mar te Amsterdam, viel Vrijdag avond ji. de Haagse actrice Jane Hoger- werf met het hoofd op een divan en liep daarbij een lichte hersenschudding op. Carla de Raet heeft haar rol tijdelijk overgenomen, zodat de voorstellingen zullen worden voortgezet. BERUCHT HEERSCHAP GEARRESTEERD De beruchte NSB-commissaris van politie te Wageningen, later majoor van politie te Amersfoort en Schiedam H. Versteegh, is op Schiphol gearresteerd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1