ENGELAND DENKT INTERNATIONAAL, FRANKRIJK EUROPEES Republikeins beroep op de Veiligheidsraad Kort Bestek Ernstig tekort aan schoolruimte Gevaarlijk verschil in inzicht Benelux dient in ie grijpen Peiping gevallen Wordt de kwestie Vrijdag besproken. Donderdag 16 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1989 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gevolgwagen der vrije wereld wordt in tegen gestelde richtingen gttrokken Onderwijsproblemen in Djokja weet van niets de Tweede Kamer Weerbericht Negen jaar geëist tegen Jhr, de Ranitz Brits-Amerikaanse tegenstelling Goedewaagen tot twaalf jaar veroordeeld E. C. A, beschuldigt Nederland van minder faire transacties BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN, Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK mum TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4— bij vooruitbe taling, plus incassokosten (Van onze diplomatieke medewerker). VEILIGHEID VOOR WEST-EUROPA is niet mogelijk zonder nauwe samen werking tussen Engeland, Frankrijk en Duitsland. Met deze vaststelling wil ik geenszins te kort doen aan de importantie van de kleine mogendheden, pe strategische waarde van Nederland, België, Luxemburg, Portugal, Noor wegen en Denemarken wordt algemeen erkend. Bovendien kan er geen twij fel aan bestaan, dat de betrekkelijk kleine gewapende machten van deze lan den, mits uitgerust en opgeleid om samen met' de strijdkrachten van de grote buurlanden onder een gemeenschappelijk commando te opereren, een niet te onderschatten militaire bijdrage kunnen leveren. Maar desondanks is een succesvolle verdediging van West-Europa niet denkbaar, wanneer er onver schilligheid of zelfs verdeeldheid tussen de genoemde drie grote mogend heden zou bestaan. IJELAAS zijn de betrekkingen, wel- ke deze landen met elkaar onder houden, niet van de aard, die men zich wensen moet. Bestudeert men de verhouding EngelandFrankrijk, dan valt het onmiddellijk op, dat daar in een niet te miskennen tegenstrij digheid schuilt. Zeker, in een bepaal de zin zijn hun betrekkingen nauwer dan zij in het verleden ooit waren. Nog nooit bonden zoveel banden Wes telijke Unie, Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking enz. de beide landen aaneen. Ook wordt door geen Brit of Fransman ontkend, dat het onder de huidige omstandigheden fataal zou zijn, indien tussen hun regeringen een werkelijke wrijving zou ontstaan. Maar toch, er zijn wrijvingen en me ningsverschillen over de Roer, over de Italiaanse koloniën en over het project van een Europees parlement, om slechts de voornaamste punten te noemen. En juist, omdat zij beslist niet het gevolg zijn van gebrek aan goede wil, getuigen zij van een diep gaand verschil in de politieke opvat tingen. Inderdaad krijgt de buitenstaander dikwijls de indruk, dat Engeland en Frankrijk, hoewel in hetzelfde span lopend, in het geheim verschillende richtingen uittrekken. Het is, alsof zjj er, ongetwijfeld in goed vertrouwen, verschillende meningen over Europa en de Europese eenheid op na houden. Zo schijnen hijvoorbeeld de Fransen te geloven dat een basis voor de Ver enigde Staten van West-Europa reeds aanwezig !s, terwijl de Britten deze opvatting niet delen. Deze tegenstelling is niet onbegrij pelijk. Frankrijk voelt zich een echte Europese mogendheid. De Britten hebben naast hun vitale Europese be langen echter ook interesse in andere delen van de wereld. De Fransen me nen, dat zij hun belangen en die van Italië, Oostenrijk, de Benelux-landen en Scandinavië niet beter kunnen dienen, dan al hun energie te concen- treren op de consolidatie van Europa en dat zij méér te winnen dan te ver liezen hebben bij een formele consti tutionele unie, die, dat begrijpen ook zij, natuurlijk slechts stap voor stap bereikt kan worden. Frankrijk ziet ook in een onverbreekbare Europese Unie het enige middel, om een her steld Duitsland veilig in de Europese gemeenschap te kunnen opnemen. Het is werkelijk niet tegen een weder opbouw van Duitsland, dat het zich verzet, maar zijn bezwaren zijn ge richt tegen een Duits herstel, dat zich voltrekt buiten het bouwwerk, dat de Fransen in Europa willen oprichten. Verder beschouwen de Fransen het Atlantisch pact veeleer als een soort herverzekering dan als een basis van hun politiek. Zij weten natuurlijk net zo goed als ieder ander, dat een West- Europese federatie niet tot stand kan komen zonder Amerikaanse hulp en garantie. Maar -volgens hun'mening moet het einddoel toch een volkomen onafscheidelijke unie, zoiets dus als een neutrale derde macht tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn. Ook deze opvatting druist in te gen de Britse denkbeelden, die in het kort als volgt kunnen worden om schreven: Europese unie ja; Euro pese isolering neen. Engeland, met zijn verbindingen in Afrika en Azië, kan ook moeilijk anders dan voorstan der zijn van een ondergeschikt maken der Europese eenheid aan de grotere eenheid der gehele Westelijke wereld. ]^A HET BOVENSTAANDE behoeft over het verschil in de houding, welke Engeland en Frankrijk tegen over Duitsland aannemen, niet meer in de brede te worden uitgeweid. En geland wil in ieder geval een hersteld Duitsland, zij het ook onder toepassing van een zekere, voor de Duitsers zo dragelijk mogelijke contróle. Frank rijk, nog altijd bevreesd voor de erf vijand, zou dit herstel het liefst af hankelijk willen maken van Duitslands opneming in een Europese federatie. Zoals de zaken er thans voorstaan, zal Engeland, daarin voorgegaan door de Verenigde Staten, ongetwijfeld zijn zin in Duitsland doordrijven. Frankrijk zal zich daarbij wel neerleggen, maar de zo hoog nodige samenwerking in West-Europa zal er niet door bevor derd worden. Deze stand van zaken is niet slechts teleurstellend, hij is ook gevaarlijk en dit in het bijzonder, omdat Britten noch FraJfeen tot nu toe een poging ondernomen hebben om tot de kern van hun meningsverschillen door te dringen. Misschien staren zij zich te blind op de eigen overtuiging, om daartoe, in staat te zijn. En toch «ist de toekomst van W.- Europa en van de gehele democrati sche wereld, dat juist deze twee lan den een volkomen gelijkgerichte poli tiek voeren. Mogelijkheden daartoe zjjn zeker aanwezig. Maar zjj moeten Londen en Parjjs met bekwame spoed onder de ogen worden gebracht. Deze taak, zo schijnt het mij toe, kan door niemand beter worden ondernomen dan door de ministers van Buitenland se Zaften der Benelux-landen, die reeds al te lang en al te zeer een pas sieve houding tegenover dit dringende probleem hebben aangenomen. Een woordvoerder der Republikeinse regering heeft te Batavia aan een ver tegenwoordiger van Aneta, naar aan leiding van de uitlating van de heer Soemitro op de persconferentie te Washington inzake „de jongste ontwik kelingen" verklaard, dat er in het ge heel geen sprake is van een op schrift gestelde verduidelijking van republi keinse zijde, waarvan Soemitro heeft gesproken. Van Nederlandse zijde wa ren over de mededelingen van Soemitro geen inlichtingen te verlyijgen. Amsterdamse zwarte handel kreeg harde klappen He politie te Amsterdam heeft gis- Jeren 0p de Nieuwendijk in een uur een 26-jarige instrumentmaker tijds bit Rotterdam gearresteerd, die zeven fotografie-toestellen bij zich bleek te hebben plus 400 paar dameskousen, en een 62-jarige koopman, die 3500 siga retten bij zich had. Op de O. Z. Achterburgwal werden 'wee Rotterdamse vrouwen aangehou den die in het bezit waren van dui zend sigaretten, vier lakens, vier wol len dekens, zakdoeken en slopen. Bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen door de Tweede Kamer heeft de ^minister, de heer Rutten, medege deeld, overtuigd te zijn van de ernst der situatie ten aanzien van 't school ruimte tekort, dat intussen in andere landen nog erger is. Er moet naar ge streefd worden, dat er zoveel mogelijk scholen gebouwd worden. Op een desbetreffende vraag deelde de minister mede ,dat er op 16 Januari 1.1. duizend onderwijzersvacatures wa ren, maar dat betekent niet dat er duizend onderwijzers tekort zijn. Spr. zegde toe een overzicht te zullen laten samenstellen over de behoefte aan leer krachten. Is dat gereed dan zal een plan tot aanvulling van onderwijs krachten gedurende de komende vijf jaar worden opgesteld. Van een tekort aan verplichte onderwijzers kan niet gesproken worden,verzekerde de mi nister. De salarisgeschiedenis is een on verkwikkelijke zaak geworden, waar uit veel misverstanden zijn ontstaan. De minister kondigde aan. dat de re gering maatregelen zal treffen om de jubileumgratificaties bij 25 en 40-jarige dienst ook aan onderwijzers te doen uitkeren. Bij de replieken diende de heer R o o s j e n (A.R.) een motie in, waar in gevraagd wordt het gratificatiebe- sluit burgerlijke rijksambtenaren en 't gratificatiebesluit jubilea, dat voor de ambtenaren geldt, ook voor de onder wijzers zal worden geldend verklaard Verder wordt in de motie gevraagd de 5 pet. verhoging der salarissen boven f 3000. terwijl de maatregelen, welke wijziging brengen in de positie der rijksambtenaren gelijktijdig voor de onderwijzers moeten gelden. De heer Van Sleen (Arb.) verde digde een motie, waarin de wenselijk heid wordt uitgesproken, gelet op het tekort aan leerkrachten, dat naar ver wacht kan worden in de eerstkomende jaren nog sterker zal worden, de ge huwde vrouwelijke leerkracht bij de verschillende takken van onderwijs te handhaven en voor benoeming in aan merking te doen komen. De heer Gortzak (CPN) trok zijn salarismotie in. verklarende, dat hij zijn stem aan de motie-Roosjen zou geven. Tegen de motie-Van Sleen had hii bezwaar. De heer Krol (C.H.) deelde mede. dat zijn fractie tegen de moties zal stemmen. Verwachting, geldig tot heden avond: Meest matige Westelijke wind. Over het algemeen weinig bewolking met plaatselijk een en kel buitje. Iets kouder. Nadat reëel overleg was toegezegd trok de heer Roos jen (A.R.) zjjn motie in. De heer Gortzak (CPN) kwam nu met een nieuwe motie, waarin de Ka mer de regering uitnodigt de 2 pet. gratificatie, de jubileum-gratificatie en de 5 pet. verhoging der salarissen be neden f 3000 die aan de ambtenaren is toegekend, ook aan onderwijzers uitte betalen. De minister verzocht de Kamer de motie-Gortzak niet te aanvaarden. De motie-Van Sleen achtte hij over bodig. De nieuwe motie-Gortzak werd daar na verworpen met 58 tegen 7 stem men, de motie-Gortzak (handhaving gehuwde onderwijzeres werd verwor pen met 59 tegen 7 stemmen en de mo tie Van Sleen werd aangenomen met 35 tegen 31 stemmen. De afdeling „lager onderwijs" werd daarna z.h.s. goedgekeurd, waarna in behandeling kwam de afdeling „voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs" Tegen zeven uur verdaagde de voor zitter de vergadering tot Donderdag middag. Geen wijziging in Amerikaanse houding Uit officiële bron verneemt AFP, dat de communisten gisteren te 17 uur 30 (plaatselijke tijd) Peiping zijn binnen gerukt, zonder dat verzet werd gebo den. De waarnemende Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ro- bert Lovett, heeft Woensdag nadrukke lijk verklaard, dat er geen verande ring is gekomen in de Amerikaanse politiek tegenover de regering van president Tsjiang Kai Sjek. Hij zeide dat deze regering de erkende Chinese regering was en dat de Amerikaanse regering zich slechts met haar zou in laten. Lovett verklaarde verder dat hij niets had vernomen omtrent de moge lijkheid van de vorming van een Chi nese coalitie-regering, behalve uit van de Amerikaanse ambassade afkomstige berjfhten over geruchten, welke dien aangaande in China de ronde deden. De Verenigde Staten zouden voort gaan met het verlenen van hulp aan China overeenkomstig het Marshall plan. De procureur-fiscaal bij het Bij zondere Gerechtshof heeft gisteren negen jaar gevangenisstraf geëist tegen Jhr. Mr. S. M. S. de Ranitz, voormalig secretaris-generaal bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. De Ranitz was de op volger van Dr. Goedewaagen, nadat diens plaatsvervanger Reydon door de verzetsbeweging was geliquideerd. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij als N.S.B.-er en ambtenaar van het genoemde departement door mid del van pers, radio en film het Duitse nationaal-socialisme propa geerde. De uitspraak werd bepaald op 29 December a.s. Schooljeugd had duizenden stuks munitie In Rotterdam heeft de politie begin September door de schoolhoofden 1.215.000 formulieren aan de ouders laten uitreiken, waarop zij moesten invullen of hun kinderen oorlogstuig in huis hadden. Bij de inzameling van deze formulieren bleek, dat 3381 stuks munitie, variërende van een 6 mm. kogeltje tot granaten van 80 cm leng te moesten worden gehaald, terwijl ook een startkanon werd aangegeven. Leden van de voormalige bommen- ploeg werden met het halen belast. Het bleek, dat van sommige granaten de veiligheidspinnen waren doorgeroest, zodat zij noch vervoerd, noch gede monteerd konden worden en ter plaat se tot explosie moesten worden ge bracht. Er wordt nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat de explosivi teit van sommige soorten munitie gro ter wordt, naarmate de munitie ouder wordt. FUSIE SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN IN POLEN De Poolse president, Boleslaf. Beirut, heeft mededeling gedaan van de vereni ging van de Poolse communistische en de socialistische partij in de „Verenig de Arbeiderspartij". De vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad, de heer Palar, heeft in naam van* zijn regering tot de Vei ligheidsraad het verzoek gericht, de situatie in Indonesië in behandeling te nemen vóór dat hij uiteengaat, pe Veiligheidsraad was voornemens, he den uiteen te gaan. Hij behandelt net vraagstuk van de toelating van Israël, Ceylon en Hayderabad. Vrijdag komt de Veiligheidsraad voor het laatst bijeen, zo wordt ge meld. Hij spreekt dan over Israël. Er is niet besloten de Indonesische kwes tie nog vóór de vacantie te behan delen. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Belgische afgevaardigde van Langenhove, is niet verplicht de kwes tie in discussie te brengen. Wel bestaat de mogelijkheid, dat om een dergelij ke discussie door een van de afgevaar digden van de raad verzocht zal wor den. Van officiële Amerikaanse zijde werd Woensdag vernomen, dat de Amerikaanse delegatie nog geen besluit had genomen ten aanzien van de vraag, of er werkelijk reden is om onmiddel lijk de Indonesische kwestie te bespre ken. Definitieve besluiten zullen pas genomen worden na de conferentie op Donderdag tussen dr. Jessup en Scott. Niettemin heerst er in Amerikaanse kringen sterk de indruk, dat de brief van Palar ter sprake zal komen in de vergadering van Vrijdag, waarbij er goede kans zou bestaan, dat de gehele Indonesische kwestie vóór het nieuwe jaar in Parijs in behandeling genomen wordt. Britse tegenstelling. De Britse mening is lijnrecht in te genstelling met deze Amerikaanse op vatting. Naar het ANP van officiële zijde verneemt, bestudeert de Britse delegatie de kwestie nog en heeft zij nog geen besluit genomen, daar Palars brief van 14 December de Britse dele gatie pas Woensdagmiddag zou hebben bereikt. Een Britse woordvoerder ver klaarde. dat de Veiligheidsraad niet in de gelegenheid was een besluit te ne men omtrent het Indonesische vraag stuk, gezien het feit. dat geen der bij lagen van het vijfde rapport van de Commissie van Goede Diensten is be studeerd en volledig onderzocht door welke delegatie ook. Deze bijlagen, zo verklaarde men, waren nog niet aan allen uitgereikt. Het Haagse Bijzonder gerechtshof heeft gistermorgen prof. dr. T. Goede waagen veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek, levenslange ontzetting uit beide kiesrechten, alsme de levenslange ontzetting uit het recht ambten te bekleden. Van 10 November 1940 tot Januari 1943 was Goedewaagen secretaris-generaal van 't departement va Volksvoorlichting en Kunsten en daarna hoogleraar aan de universiteit te Utrecht. De eis was 15 jaar. i v Belangrijke conferentie in Warschau Woensdagochtend is een aantal on bekende passagiers met een speciaal vliegtuig uit Moskou in Warschau aangekomen. Deze gebeurtenis en de verwachte aankomst op Donderdag van „twee hoge staatslieden uit Oost- Europa" geven aanleiding tot geruch ten over een grote internationale com munistische bijeenkomst te Warschau. "yOM DEWEY, die zijn eerste rede voering als president al getypt in zijn zak had, werd verslagen door de „oude uil" Harry Truman. En sinds dien zit de Amerikaanse luchtmacht opgescheept met een vliegtuig van on gewoon luxueuze makelij, dat eenzaam en verlaten in de hapgar van 't vlieg veld van Washington blijft staan. Men noemt het de „Dewey-special". Want het werd destijds met grote haast in gereedheid gebracht om in gebruik ge nomen te kunnen worden door „pre sident" Dewey, wanneer hij zich in 't Witte Huis zou installerenHet ding is van egn „duizelig-makende" luxe. Men heeft gepoogd president Truman er voor te interesseren, doch deze ver klaart. dat de „Dewey-special" hem „te mooi is". Een paar andere politieke hoogvliegers, Adolf Hitier en Hermann Göring, leveren de kranten ook nog steeds nieuws. Te Braunau is op 89- jarige leeftijd overleden Rosalia HörL de vroedvrouw, die Hitier op 20 April 1889 ter wereld hielp. In Innsbrück is Albert Göring, een broer van de vroe gere maarschalk, gearresteerd wegens het bezigen van onzedelijke taal. 't Schijnt in de familie te zitten. BLIJVEN nog even in de ho gere regionen, vrienden. Op 22 December zullen Amerikaanse trans portvliegtuigen boven Bastogne in de Belgische provincie Luxemburg drie honderd kilo noten uitwerpen, ter her denking van het befaamd geworden antwoord van brigade-generaal Antho- ny Mcauliffe. die op 22 December 1944, toen zijn 101ste luchtlandingsdivisie te Bastogne was ingesloten, aan de Duit se commandant op diens eis tot over gave slechts dit ene woord als tegen bericht deed toekomen: „nuts", het geen letterlijk noten" betekent, doch figuurlijk: „loop naar de weerlicht". Bij Mainz is aan de grens tussen de Amerikaanse en de F ranze zone een vrachtauto aangehouden, geladen met bijna acht ton aan communistische ge schriften. Twee Duitsers zijn gearres teerd. Volgens de politie heeft een on derzoek aangetoond, dat het meren deel in verschillende drukkerijen te Berlijn is gedrukt. De vroegere minis ter van voorlichting bij de Vichy-rege- ring, Paul Marion is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en „nationale degradatie". Volgens Marion had Hitier hem medegedeeld wapens te bezitten waarbij de V-l en V-2 vergeleken slechts kinderspeelgoed waren. Deze wapens zouden van Frankrijk uit be diend worden. Een afbestelde zenuw scheut. J)E BERLIJNER Heinrich Heit- mann, die aan zijn 28 verloofden trouwbeloften had gedaan, is door het Berlijnse Hof wegens aftroggelarij en diefstal tot 5 jaar gevangenisstraf en 9000 mark boete veroordeeld. De ver oordeelde, die 46 jaar oud is, moest na het vonnis door de politie beschermd worden tegen zijn 28 verloofden, die Romme loopt al weer met een tropenhelm hem allen te lijf wilden gaan. Heinrich Heitmann was er in geslaagd juwelen, klederen en diverse voorwerpen in handen te krijgen van de vrouwen, die hij beloofde te zullen trouwen doch hij bracht alles aan de man (behalve de vrouwen) en de 100.000 mark, die hij aldus bijeen kreeg, heeft hij ver kwist. Een vliegend fort van de Ame rikaanse marine, dat zeven op Groen land gestrande luchtreizigers wilde oppikken, kwam te hard neer, zodat er thans negen gered moeten worden. De beide redders bleven ongedeerd. De volgende poging zal met een heli- copter gedaan worden. Amerikanen in West-Duitsland hebben een Skymaster met allerlei kerstgqpehenken voor kin deren naar Berlijn gezonden. Bij aan komst werd het vliegtuig door hon derden kinderen begroet. Amerikanen in Duitsland hebben 20.000 dollar ver zameld voor 230 feesten voor de Ber lijnse kinderen. De vroegere Duitse veldmaarschalk Kesselring heeft acht dagen de gevangenis mogen verlaten voor het regelen van zijn financiële zaken. Na deze periode is hij weer te ruggekeerd. Oorspronkelijk werd hij tot de dood veroordeeld; zijn vonnis werd echter in levenslang veranderd. In Chicago leeft een vrouw, die er een merkwaardig record op na houdt. Zij is 13 keer weggelopen en drie keer gescheiden van haar man. Maar nu zei ze tegen de rechter, die het oordeel velde over de vierde aanvraag tot echtscheiding: Nu heb ik er echt ge noeg van. En de rechter gaf haar ge lijk. De man zei alleen: Ach, laat maarIn Pittsburg (USA) kwam Elisa Sauer uit Duitsland aan. die daar zou trouwen met de oudgediende Ralph Gaber. Deze liet echter verstek gaan. maar zond zijn broer Karl met het verzoek zijn rechten en plichten over te nemen. Op het vliegveld ver telde Karl, dat hij als „Verwalter" qptrad en of Elisa hem maar wou ne men. Haar „ja" klonk gretig. De Britse delegatie betwijfelt het ten sterkste of de argumenten, die in Pa lars \jrief naar voren worden gebracht, aantonen, dat het een bijzonder geval betreft. Van Britse zijde werd er voorts op gewezen, dat bijeenkomsten van de raad in Parijs na 17 December op zeer grote moeilijkheden zouden stuiten, daar de overplaatsing van het secre tariaat naar New York, waarmede Zondag j.1. een begin gemaakt werd, reeds zodanig gevorderd was, dat er nauwelijks voldoende personeel over is om voor de verzorging van een bij eenkomst na deze week zorg te kun nen dragen. De Engelsen verwachten, dat de Indonesische kwestie in het begin van het volgend jaar in New York zal worden behandeld. Naar de mening der Engelsen bestaat er slechts dan een mogelijkheid dat de zaak in Parijs wordt behandeld, indien een der delegaties in staat is te bewijzen, dat Indonesië op dit ogenblik een dringende kwestie is, die geen uitstel gedoogt. Zoals reeds werd verklaard. is de Britse delegatie deze opvatting niet toegedaan. De Economie Corperation Admi- nistration heeft een verlaging toege past op de aanvragen van Nederland, Engeland en België om aankoopmach tiging van non-ferro-metalen. Voorts is verzocht er b(j de betrok ken regeringen op aan te dringen hun programma's voor de aanschaffing van aluminium en lood onder contro le te stellen, teneinde te voorkomen dat de ECA meer drastische maat regelen moet nemen, zoals intrekking van reeds verstrekte toevvyzingen. Nederland wordt er o.m. van be schuldigd. méér aluminium te hebben aangevraagd dan het nodig had. Van de 3440 ton aluminium ter waarde van 1.150.000 dollar, welke verkre gen was met ECA-gelden tegen la gere prijzen, zou Nederland 2368 ton naar Amerika hebben heruitgevoerd. Van de 4027 ton ruw lood zou 1987 ton weer aan het Amerikaanse be drijfsleven zijn geleverd. De Nederlandse ambassade te Washington heeft de beschuldigingen categorisch tegengesproken. Neder land heeft nimmer, aldus een woord voerder, goederen, die het in het ka der van het plan-Marshall heeft ge ïmporteerd, weer uitgevoerd, tenzij na voorafgaande bewerking. De beschuldigingen jegens Enge land en België zijn van soortgelijke aard. Prinses Margaret hield Charles ten doop Prins Charles van Edinburgh is gis teren in Buckingham Palace door de aartsbisschop van Canterbury gedoopt. Prinses Margaret, één van zijn peten, reikte het prinsje over aan de aarts bisschop en sprak zijn namen uit: Charles Philip Arthur George. De baby droeg de historische koninklijke doopkleren van zijde en kant. Vóór het begin van de dienst speelde ce oi gemist op de piano de „Water Music" van Handel. Koorknapen in rood en goud zongen twee hymnes. De plech tigheid, die een half uur duurde, werd bijgewoond door ongeveer 50 perso nen, onder wie koning George. Berlijns posterijen-personeel in Oost-Berlijn ontslagen Het bestuur van de posterijen in de Sovjet-sector heeft een zevenhonderd tal van de 1300 employé's van het Cen traal Telegraafkantoor te Berlijn ont slagen wegens weigering een verkla ring van trouw aan de „Oostelijke" magistraat te ondertfekenen. Het me rendeel van de ontslagen employé's oont in de Westelijke sectoren. Verder wordt verklaard, dat nog meer dan driehonderd pro-Westerse functionarissen van een aantal andere postkantoren in de Sovjet-sector om dezelfde reden is optslagen. Men zal trachten de ontslagenen bij de posterijen in West-Berlijn te werk te stellen. OPROEP TOT LIJDELIJK VERZET IN BERLIJN De onder Amerikaanse contróle verschijnende „Tagesspiegel" te Ber lijn heeft op de voorpagina een be roep afgedrukt op alle Berlijners, zich lijdelijk te verzetten tegen het „Oos telijke" gemeentebestuur. „Uw be proeving zal verkort worden*wanneer ge U lijdelijk verzet tegen alles wat door de Oostelijke magistraat gecon troleerd wordt," aldus het blad. De „Tagesspiegel" is een week ge leden begonnen te weigeren adverten ties te accepteren van instanties in de Oostelijke sector.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1