De woorden van Hatta zijn te vaag om ais basis te dienen Kort Bestek Fransen bliezen antenne-masten van Radio-Berlijn op VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1990 Geen Amerikaanse ol Australische actie in Veiligheidsraad Vrijdag 17 Dec. 1948 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Geen hervatting der onderhandelingen De Republiek zou toch weer terugkrabbelen Een laatste kans Geen uitstel van B.I.O.-besluit Djokja acht arbitrage de enige oplossing Nobs president van Zwitserland Moskou beraamt tegenmaatregelen Hoopvol nieuws over de thee Dagorder van Soekarno Nederland voerde geen Marshall-metalen uit Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Hayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HELDËRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten r— Donderdagmorgen als volkomen in strijd met de „onvoorwaardelijke er kenning van de Nederlandse souverei- niteit". Bovenstaand communiqué spreekt voorts over enige concrete, voor geen tweeërlei uitleg vatbare voorwaarden. Over deze voorwaarden wordt in de brief van Hatta echter geen woord gerept. Bovengenoemde kringen verlangen derhalve een onverwijlde bindende verklaring van de republikeinse rege ring, dat zij met de gestelde voor waarden instemt. Op het woord onver wijld wenste men in politieke kringen alhier zeer grote nadruk te leggen. IJIT DEN HAAG WORDT ONS OFFICIEEL het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van mededelingen uit Republikeinse bron als zou de Republikeinse regering zich bereid hebben verklaard de onderhandelingen met de Nederlandse regering te hervatten op basis der erkenning van de Nederlandse souvereiniteit gedurende de Interimperiode, vernemen wjj van bevoegde zijde: Vooreerst is van een verklaring der Republikeinse regering niets bekend. pjzxi de Nederlandse delegatie te Batavia is door het lid van de Commissie van Goede Diensten, Merle Cochran, een brief overhandigd, die de heer Hatta, minister-president van de Republiek, tot de heer Cochran richtte. In deze brief ontvouwde de heer Hatta enige gedachten over de mogelijkheden om tot een oplossing van het hangende geschil te geraken. Zulks geschiedt echter onder niet minder dan drie reserves: de heer Hatta stipuleert uitdruk kelijk dat hij zijn beschouwingen geeft: le. in zeer ruwe vorm, 2e. informeel en 3e zoals hij ze ziet. Deze drievoudige reserve stempelt het gehele schrij ven tot een persoonlijke daad van de heer Hatta, waaraan de Republikeinse regering zich, conform haar in het jongste verleden nog meermalen aange nomen houding, in genen dele gebonden behoeft te achten en waarvan zelfs de heer Hatta, krachtens de eerste reserve, altijd terug kan komen. Als basis voor een hervatting der besprekingen komt een dergelijk schrij ven dan ook niet zonder meer in aanmerking. TO DE TWEEDE PLAATS wordt ont- kend, dat van de zijde der republiek opheldering (naar de woorden van de heer Soemitro op een persconferentie te Washington) zou zijn gegeven „om trent zekere factoren, die bij enige Nederlandse autoriteiten misschien misverstand hebben veroorzaakt". Bij de onderhandelingen, die kort geleden op zeer hoog niveau werden gevoerd, zijn van Nederlandse zijde enige concrete, voor geen tweeërlei uitleg vatbare essentiële voorwaarden gesteld. Had de heer Hatta, in plaats van zich tot het ontvouwen van een aantal persoonlijke gedachten te bepalen, in concreto de bereidwilligheid van de republikeinse regering uitgesproken om de republiek als deelgebied naast de andere deelgebieden in het federale bestel in te passen, in de vorm, zoals deze in breed overleg met de federale deelstaten van Indonesië is ontwik keld, had hij blijk gegeven van een ernstig besluit der Republikeinse re gering om de noodzakelijke maatrege len te treffen tot het beëindigen der restandsscnendingen en het doen te rugvoeren der infiltranten, dan ware een basis tot voortzetting der bespre kingen wellicht nog te vinden geweest. Van een dergelijke onvoorwaardelij ke en bindende instemming echter ont breekt in het schrijven van de heer Hatta ieder spoor. De heer Hatta be paalt zich tot algemene zinswendingen, gelijkend op reeds meermalen van de zelfde zijde gegeven en getekende verklaringen, waaruit de Republikein se autoriteiten echter nimmer de con crete consequenties hebben getrokken. Slechts een onverwijlde bindende ver klaring van de Republikeinse regering dat zij met de gestelde voorwaarden instemt zou tot een heropening der on derhandelingen kunnen leiden. In deze geest werd van Nederlandse zijde een antwoord aan de heer Cochran gezonden. Slechts de schijn. Een politieke medewerker van het A.N.P. merkt naar aanleiding van bovenstaande officiële bekendmaking nog het volgende op: I De brief van Moh. Hatta aan Merle Cochran wekt, naar men ons in poli tieke kringen te verstaan geeft, slechts de schijn van concessies van Republi keinse zijde, omdat hij de mogelijk heid biedt, dat weer onmiddellijk wordt vervallen in de oude procedure. BO' vendien beziet men de uitleg van Dr. Soemitro te Washington en van Moh. Roem in Djokja en bovenal de officiële Republikeinse regeringsverklaring van Naar wij vernemen is de afkondi ging van het besluit „Bewindvoering Indonesië in overgangstijd" (Bio) zeer binnenkort te verwachten. Aanvanke lijk heeft het in de bedoeling gelegen dit besluit reeds eerder deze week af te kondigen. Dat dit toen niet geschied is, wordt in politieke kringen in ver band gebracht met de complicaties, welke zich in de loop van deze week hebben voorgedaan. Dat deze afkondiging ook thans nog niet is geschied, brengt men in ge noemde kringen in verband met de laatste zinsneden van het Nederlandse communiqué, waarin gezegd wordt, dat alleen een „onverwijlde bindende verklaring van de Republikeinse re gering dat zij instemt met de door Ne derland gestelde voorwaarden, tot her opening der onderhandelingen zou kunnen leiden". Wellicht, zo meent men, geeft de Nederlandse regering hiermede aan de Republiek nog een laatste gelegenheid om door middel van de CVGD of rechtstreeks deze onverwijlde bindende verklaring" te geven. Na urenlange besprekingen tussen dr. Jessup en zijn adviseurs over de In donesische kwestie heeft de Ameri kaanse delegatie gisteravond haar oor spronkelijke plan, de kwestie heden voor de Veiligheidsraad te brengen, gewijzigd. De Amerikaanse delegatie besloot in dit stadium inzake deze kwestie niet tot actie over te gaan, aldus verneemt de speciale correspondent van het ANP officieel. Twee uur tevoren, toen de bespre kingen in de Amerikaanse delegatie nog gaande waren, werd officieel me degedeeld, dat actie van Amerikaanse zijde zeer waarschijnlijk was, en werd vernomen, dat dr. Jessup en zijn ad viseurs het volledig eens waren over dit besluit. Tegelijkertijd werd uit officiële bron vernomen, dat de Australische delega tie eveneens besloten heeft zich van actie te onthouden. De Amerikaanse waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken Lovett heeft te Washington op de vraag of de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië zouden worden hervat, ge antwoord: „U hebt zonder twijfel de persberichten uit Den Haag gezien, waaruit blijkt, dat de Nederlandse re gering een nota heeft ontvangen van Moh. Hatta, ten gevolge waarvan het besluit tot instelling van een federale interim-regering voor Indonesië is uit gesteld". Daarentegen heeft te Batavia een woordvoerder van de Indonesische re gering aan Aneta medegedeeld. dat van een uitstel van de afkondiging van het BlO-besluit (bewindvoering Indonesië in overgangstijd) geen sprake is e" dat van een ontwikkeling als waai an sprake is in de mededeling van Lovett en in de door hem ge noemde persberichten uit Den Haag, aan de regering van Indonesië niets bekend is. In een officiëel communiqué van de republikeinse regering wordt gezegd, dat arbitrage de enige weg is voor een vreedzame oplossing van het Neder lands-Indonesisch geschil, nu de onder handelingen zijn afgebroken. Ernst "Nobs, de 62-jarige Zwitserse minister van Financiën, is heden met 192 van 197 stemmen tot president ge kozen. Hij is de eerste socialistische bondspresident van Zwitserland. Nobs zal de opvolger zijn van de katholieke Enrico Celio. De nieuwe president is de zoon van een kleermaker te Bern en sedert 1919 lid van het parlement geweest. Hij was werkzaam als onder wijzer en journalist. VROUW VERDRONKEN Gistermorgen verliet de 47-jarige vrouw B. van de S. te Dommel met on bekende bestemming haar woning. Toen zij wat lang weg bleef stelde haar echt genoot zich met de politie in verbin ding. Deze slaagde er spoedig in de vrouw uit de rivier de Dommel op te dreggen. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Woensdagmiddag na de doopplechtigheid werd deze foto genomen van de gelukkige Prinses Elisabeth van Engeland met haar zoon Prins Charles. Gistermorgen omstreeks 10.45 uur hebben Franse pioniers de beide an tennemasten van Radio-Berlijn te Te- gei opgeblazen. De onder Sovjet-Kus- sische contróle staande omroep heeft zijn bedrijf derhalve moeten staken. Reeds op 20 November hadden de Franse militaire autoriteiten Radio- Berlijn medegedeeld, dat de twee mas ten, waarvan de ene 80 meter en de andere 120 meter hoog is, een gevaar opleverden voor de vliegtuigen, die op het pas aangelegde vliegveld Tegel starten en landen. Bij deze gelegen heid verlangden de Franse autoritei ten, dat op 15 December de masten zouden zijn gesloopt. Radio-Berlijn antwoordde echter van zijn kant niets te kunnen ondernemen. De Franse Naar het A.N.P. verneemt, mogen de theepakkers met ingang van Maandag a.s. thee aan de detailhan del leveren, zonder dat hiervoor toe wijzingen hoeven te worden ingele verd. Het is nog niet officieel bekend, of dan ook voor de consument de thee vrij van distributie zal komen. De pryzen zjjn vooralsnog niet gewij zigd. Spoedig vertrek naar India Soekarno heeft als opperbevelheb ber van de Republikeinse strijdkrach ten een dagorder uitgegeven, waarin bij zegt, dat de troepen hun plicht moeten doen in het bewustzijn van de volledige verantwoordelijkheid jegens bet vaderland. Hij wekte de troepen op, zich te houden aan de bestands overeenkomst, doch indien onze tegen standers het bestand gaan schenden door woord en daad, wees dan over tuigd, dat de sympathie van de be schaafde wereld aan onze kant zal zijn, zo zeide hjj. Voorts maakte Soekarno bekend, dat bij één dezer dagen op uitnodiging van Pandit Nehroe naar India zal reizen voor een tiendaags bezoek. Hij wekte de bevolking nog op de eenheid te bandhaven in het licht van de huidige critieke toestand. Hatta confereerde. De Republikeinse premier, de heer Moh Hatta heeft gisteren vergaderd niet de leiders van de partijen, die Voor de Kerstdagen een volkscongres hebben georganiseerd. C.G.D. wacht op instructies. Een woordvoerder van de Commis sie voor Goede Diensten heeft ver klaard, dat de commissie nog steeds zeer verlangend is het Indonesische ge schil op te lossen. Hij zeide, dat de commissie wacht op instructies van de eiligheidsraad. MOCHT U TOTDUSVER in trouw hartig onbenul hebben gedacht, dat dominees geen moeilijkheden ken nen, dan zij u bekend gemaakt dat de- zelven voorwaar ook hunlieder akke fietjes hebben, vrienden. In Amsterdam zat er gisteravond een zodanig in de boosheden van het mensdom verward, dat de politieauto's per radio werden opgeroepen om de herder te verlossen uit de klauwen van een Chinese over spelige wolf. Dat zat namelijk zo: Er kwam een dominee op huisbezoek bij de 43-jarige Chinees Hsien Shang Ling. dewelke gehuwd is met een Neder landse vrouw. Dat ging best, daar niet van. Maar nu was de dominee er ach ter gekomen, dat Hsien ook in China al een Mina naar het altaar had gevoerd en daar was de dominee tegen. Dat is stout van je, zei hij. Toen deed de Chinees de deur op slot, haalde een broodmes uit de keuken en zette dat de prediker op de ontroerde keel. Er wa ren drie Chinezen getuige van de vreemde argumentering, maar Hsien was zo van de duivel bezeten, dat ze het raam niet durfden openmaken. Drie uren lang schudde de Chinees de do minee door elkaar zonder hem te ver wonden. Toen kon een van de pinda mannen het raam openmaken en moord en brand schreeuwen. De politie rukte uit met groot materiaal en aldus werd Daniël verlost uit de Chinese leeuwen kuil WAN DE DOMINEES naar een slager in Hannover. 'n Hele stap. Maar ruzie is er overal. De vrouw van de slager wil scheiden, omdat de worst maker haar moeder beledigde. Hij had haar kunstgebit van het nachtkastje ge- lllllllllllllllIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIUilUIIIIHIIIIlIHHIIIIIIIIIIIIUUIUMUUHUni nomen en er het kaakbeen van een koe voor in de plaats gelegd. En dat „nam" ze niet.. Veel vrediger is het in Mos kou; daar worden op de pleinen grote Kerstbomen opgesteld die des avonds verlicht zullen zijn. Maar een heleboel Russische fabrieksdirecteuren zullen ze niet zien. Die gingen voor vijf jaar in de cel, omdat hun bedrijven rommel- achtige rommel maakten. De Sovjet radio vermeldt de gevallen van een machinefabriek te Dnjepropetrofsk, die 72.740 onbruikbare machines heeft ge fabriceerd, een machinefabriek in de streek van Stalino, die 7.700 wielen voor landbouwmachines heeft geleverd, waarvan er slechts 217 bruikbaar zijn en een kolenmijn, die kolen, gemengd met onbrandbare stoffen, heeft gele verd. £)E REGERING VAN SAKSEN heeft véél geleerd van de Sovjet-touw trekkers. Zij heeft bevolen 301 kaste len en 285 landhuizen te slopen. Van 't materiaal worden boerenwoningen ge bouwd. Goeie tip voor minister In 't Veldt. Als hij van mijn kasteel maar af blijft. Te Neuchatel (Zwitserland) is een beweging opgericht om in de gehele wereld een energieke campagne ten gunste van de vrede te financie ren. De stichters zijn van plan in Zwit serland een „huis van de vrede" te bou wen. Als wij het Haagse Vredespaleis eens inruilden voor Zwitserse kaas? is le Sassen en Stikker laten ze sissen en stakkeren. £EN SPAANSE delegatie Frankfort handelsbesprekingen begonnen met het gezamenlijke import- exportbureau van de drie Westelijke zones. Alles komt franco. In Italië heerst op grote schaal een lichte vorm van influenza. Te Rome heeft het de vorm van een epidemie aangenomen. Te Cairo is door de politie in een win kel van een lid van de verboden Mo hammedaanse broederschap een grote hoeveelheid wapens, amunitie en ex plosieven gevonden. Vanwege de broe derschap. Goeie ouwe Bevin heeft me degedeeld dat Engeland zal protesteren tegen de arrestatie van een Brits on derdaan door de Joegoslavische autori teiten. De Brit, Whally, is reeds zes weken in hechtenis. Vrouwen, in dienst van het Britse leger, zullen een verho ging van het tractement krijgen. De lippenstift wordt zo duur. Als bijzon dere Kerstreclame nog een scheutje wijsheid van mijn vriend de filosoof uit Tuitjehorn: „Ik wens dat de mens zichzelf zal beheersen opdat hij beter de dienaar van allen zal kunnen zijn". Uit Tuitjehorn. Dat moet u niet uit- vlakkenl autoriteiten hebben daarop gisteren 't bevel gegeven de masten op te blazen. De Franse bevelhebber in Berlijn heeft in een officiële verklaring me degedeeld, dat hij niet langer de ver antwoordelijkheid voor ongelukken op de luchtbrug op zich kon nemen. Protest van Sovjet-bevelhebber. Generaal Kotikof, de Sovjet-Russi sche bevelhebber te Berlijn, heeft bij zijn Franse ambtsgenoot generaal Ga- neval een protest ingediend tegen het opblazen van het station. Volgens Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-Russisch militaire bestuur, heeft Moskou orders gezonden voorbereidingen te treffen tot het nemen van „strenge tegenmaat regelen". Van dit bericht kon nog geen bevestiging verkregen worden. Kotikof deelde Ganeval op het Fran se hoofdkwartier persoonlijk mee, dat hij de gegeven reden voor het opbla zen niet als bevredigend kon aanvaar den. Het onderhoud duurde minder dan een kwartier. Volgens een Franse officiële woord voerder „nam generaal Ganeval nota" van het protest, doch verzekerde hij Kotikof opnieuw, dat zijn enige over weging. die hem tot dit besluit geleid had, de veiligheid der Britse en Ame rikaanse vliegtuigen gold. Korte golf-uitzending hervat. Na een onderbreking van 12 uur heeft radio Berlin gisteravond om 22 uur plaatselijke tijd de uitzendingen op de korte golf hervat. Directeur Heinz Schmidt vroeg de luisteraars om ver ontschuldiging voor het „uitvallen" van de zender en zeide, dat deze ver nield werd. omdat hij niet zoals het station in de Britse sector van de stad door Sovjetwapenen beschermd werd. Het opblazen werd uitgevoerd door Fransen doch het bevel kwam uit Washington, aldus de directeur. Vleescroquetten in Horeca bedrijven Het is voortaan aan horecabedrijven toegestaan om, wanneer bij de koffie maaltijd vlees-croquetten worden ge geven, per voor één persoon bestemde maaltijd ten hoogste 100 gram croquet- ten te verstrekken, mits daarin niet meer dan 40 gram vlees of vleeswaren zijn verwerkt. Verder is het blijkens deze beschik king toegestaan op de „vleesloze da gen" (Dinsdag en Vrijdag) wild, gevo gelte. tam konijn, lever, nier. zwezerik en hersens te verstrekken, mits deze producten in herkenbare vorm worden opgediend. GEEN EENSGEZINDHEID OVER BEZETTINGSSTATUUT De drie militaire gouverneurs van de Westelijke bezettingszones in Duitsland, die gisterochtend bijeen kwamen om het bezettingsstatuut voor West-Duitsland te bespreken, zijn het niet eens kunnen worden en hebben besloten de kwestie opnieuw voor te leggen aan hun rege ringen. NEW YORK IN DE SNEEUW New York heeft Woensdag zijn eerste sneeuwstorm van deze winter gehad. Het luchtverkeer naar en van de stede lijke luchthavens is geheel stopgezet Het verkeer in de Newyorkse strater ondervindt grote moeilijkheden. Een woordvoerder van de E. C. A. heeft gisteren medegedeeld, dat deze organisatie er bij het Amerikaanse ministerie van Handel op aangedron gen heeft zijn cijfers betreffende de export vhn lood en aluminium door Europa snel te verifiëren. Deze cij fers wijken n.1. af van die, welke door de betrokken Europese regerin gen verstrekt zijn en zij vormen het kardinale punt van het geschil. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Handel heeft ver klaard, dat „het zeer waarschijnlijk" is, dat het verschil ontstaan is, zoals enkele ambtenaren hebben veronder steld, door onjuiste inklaring van aluminiumschroot uit Duitsland en elders. De Nederlandse regering heeft de E.C.A.-missie in den Haag gevraagd de E.C.A.in Washington te verzoe ken de aan het adres van Nederland geuite beschuldigingen, welke op een misverstand moeten berusten, te her roepen. Extra kerstgave voor oorlogs slachtoffers en evacué's De oorlogsslachtoffers waaronder ook de evacué's die een uitkering voor levensonderhoud ontvangen krachtens de regeling van April 1945, begrepen worden, ontvangen in de week van 19 t/m 25 December 1948, boven de nor male uitkering een toelage van 25 pet. Deze Kerstgave bedraagt ten minste 2.50 en ten hoogste 15. Geëvacueerden, die in gezinsverband bij derden zijn ingekwartierd en een uitkering ontvangen, ontvangen 25 pet van het aan de kwartiernemers toeko mende bedrag. Evacué's volgens het gestelde onder a 6. de niet in gezins verband levende personen zal een Kerstgave worden gegeven, gelijk aan een week zakgeld. Voor alleenstaanden bedraagt dit 5,voor een echtpaar 7.25 voor een echtpaar met 1 t/m 3 kinderen 12.en voor echtparen met 4 of meer kinderen 15. Reeds eerder had de minister zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel tot verhoging van de uitkeringen aan oorlogsslachtoffers en evacué's, in ver band met de verhoging van de kosten voor levensonderhoud. Het laatste besluit van Berlijnse raad.... De oude Berlijnse gemeenteraad heeft op zijn laatste bijeenkomst een resolutie goedgekeurd, waarbij de na men van Hitier, Göbbels en Frick van de lijst van ereburgers worden ge schrapt. Ook Wilhelm Pieck, voorzitter van de SED, werd het ereburgerschap ontnomen, omdat „hij heeft geweigerd de Sovjet-blokkade van West-Berlijn te veroordelen." Het nieuwe „Oostelijke" gemeente bestuur heeft de voorbereiding gelast van een statuut „ter verzekering van vrije en democratische verkiezingen" in Berlijn in antwoord op de 5 Decem ber gehouden verkiezingen in de wes telijke sectoren. Er is geen datum vast gesteld. Atlantisch Pact contra Vijfde colonne Uit gezaghebbende bron te Washing ton wordt vernomen, dat de diploma ten, die over het Noord-Atlantisch vei ligheidspact der zeven mogendheden te Washington onderhandelen, de moge lijkheid overwegen te voorzien in maatregelen, die het aan de macht ko men van „totalitaire vijfde colonnes" verhinderen. Met een desbetreffend artikel in het pact zou men zich willen verzekeren van gemeenschappelijk overleg tussen de ondertekenende mogendheden, in dien een dergelijke actie de politieke onafhankelijkheid of integriteit van één dezer landen zou bedreigen. De jongste geschiedenis heeft de mogelijk heid bewezen van agressie uit het eigen land, geleid en ondersteund door het buitenland, aldus deze kringen. 110 Doden door wolkbreuk Dinsdagnacht is de stad Leopol- öina in het Zuid-Oosten van de staat Minas Geraes (Brazilië) geteisterd door een wolkbreuk. 110 personen zouden de dood hebben gevonden, terwijl tal lozen vermist worden. In een straal van 60 km is alles vernield. De spoor-, telefoon- e^ telegraaflijnen zijn be schadigd. Bovendien is de Pirapitinga buiten haar oevers getreden, waardoor de omliggende gebieden blank staan en het wegverkeer tuSfcen Rio en Bahia, •>l verkeersknooppunt der streek, is onmogelijk gemaakt. Verwachting, geldig tot heden avond: Wisselende bewolking met voornamelijk in de kuststreken nog enkele buien. In het binnen- 'and overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1