Engeland steunt de resolutie der V.S. Rusland wil nog veel verder gaan Nederland legt beslissing van Parijs naast zich neer Critieke toestand in China VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Rusland zorgde voor verrassing te Parijs Uitbreiding van de militaire actie Vrijdag 24 Dec. 1948 70e Jaargang No. 1996 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Weerbericht Deskundigen I De troepen worden niet teruggeroepen Soekarno wist niet waar zijn leger was Nederland geboycot op Ceylon „Daily Express" geeft Nederland gelijk Roofoverval op een Boerenleenbank BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Po6tgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Bayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK llllliiïï TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties l„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten V0LG^L r T r CHA^LOT ontvangen berichten sluiten de Bnt»e en Canadese afgevaardigden zich aan b« de Amerikaanse ontwerp resolutie waarin stakuig van het vuren en terugtrekking der troepen achter de 0Ude linies wordt geeist. In dit geval zou het ontwerp, dat reeds door de Ver enigde Staten, Colombia, Syrië en China I* goedgekeurd, over zes stemmen be schikken, waarbij tenslotte die van Argentinië wordt gevoegd. Aldus zou het 0yor 7 stemmen beschikken, terwijl twee vaste leden van de Veiligheidsraad (Frankrijk en Rusland) zich onthouden. In die omstandigheden zou het ontwerp worden goedgekeurd. De Veiligheidsraad heeft gisteren het debat ever de Indonesische kwestie voortgezet. Eerst sprak de Chinees Chiang, die met een paar woorden de competentie-kwestie van de tafel veeg de. Vervolgens citeerde hij de conclusie van de C. v. G. D., dat Nederland zich niet aan het bestand heeft gehouden. Zijn delegatie achtte de actie ditmaal veel ernstiger dan bij de vorige poli tionele actie, omdat het uitbreken van de vijandelijkheden heeft plaatsgevon den. ondanks de inmenging van de Veiligheidsraad, ondanks de Renville- overeenkomst en ondanks de aanwe zigheid van de C. v. G. D. Sprekend over de Nederlandse mo tieven, die werden gegeven voor de onmogelijkheid om met de Republiek tot een overeenkomst te geraken zeide hij: „Er mogen redenen zijn voor be zwaren, doch deze hadden moeten wor den voorgebracht bij de C. v. G. D. of bij de Veiligheidsraad. De Chinese rege ring is ervan overtuigd, dat een reële samenwerking tussen Nederland en In donesië nooit kan worden geboren uit een machtsontplooiing. Hij eiste een snelle actie van de Veiligheidsraad en verklaarde, dat China zal stemmen vóór de door Amerika c.s. ingediende resolutie. Australië gaat nog verder. De vertegenwoordiger van Australië, kolonel Hodgson, noemde de actie van Nederland een rechtstreekse aanval, ook op de Veiligheidsraad. De actie mag niet doorgaan. De Nederlandse vertegenwoordiger heeft verzekerd, dat Nederland zal doorgaan ongeacht de consequenties. In verband hiermede citeerde Hodgson artikel 25 van het handvest, waarin de leden der V.N. evereenkomen, de beslissingen van de Veiligheidsraad te aanvaarden en uit te voeren. Op grond van onze gege vens, zo zeide de heer Hodgson, kan worden gezegd, dat Nederland geen samenwerking heeft gewenst met de C. v. G. D. De rapporten dezer com missie bewijzen een volkomen gebrek aan samenwerking. Sprekende over de Renville-beginse- len zeide Hodgson, dat artikel 10 is overtreden door Nederland door de wijze waarop het bestand is opgezegd. Hij deelde mede, dat de Belgische ver tegenwoordiger der C. v. G. D. een veto heeft opgesteld op „faire en uit voerbare voorwaarden" die door twee leden der commissie waren uitgewerkt. „Wij hoorden geen enkele reden, waarom deze voorstellen door Neder land werden verworpen". Hodgson prees de Republiek voor haar bereid heid tot het aanvaarden van bedoelde voorstellen en van de latere voorstel len van Cochran. Kolonel Hodgson noemde de ingezet te actie tragisch, daar zij zeer wel on- HE MEDEDELING van de Russische afgevaardigde in de Veiligheids raad, Malik, dat hij niet voor de Ame rikaanse resolutie zal stemmen, was te Parijs de grote verrassing van dé dag. Men vraagt zich af, wat deze houding te betekenen heeft en welke gevolgen zij eventueel zal hebben. Het wordt in vele kringen betwijfeld of de Sovjet- Unie inderdaad haar stem aan de reso lutie zal onthouden, wanneer zou blij ken dat de aanneming daarvan van haar stem zou afhangen. Velen zijn geneigd te verwachten, dat de Russen, wanneer hun eigen voorstel, waarvan de tekst nog niet ingediend is, zou worden verworpen, zullen aankon digen, dat zij daardoor genoodzaakt zijn tcch nog het Amerikaanse voorstel te steunen. De verdere Sovjet-Russische plannen zijn nog in duister gehuld. Dit leidt in vele kringen tot de veronderstelling, dat de Sovjets door deze houding wil len trachten de aanhangers der Ameri kaanse resolutie te bewegen tot stem men voor het nog verder gaande Sov- jetplan. tot wol- Weersverwachting, geldig hedenavond: Overdrijvende kenvelden, maar overwegend droog weer en plaatselijk nevel of mist. Meest zwakke wind tus sen Noord en Oost. In de kuststre ken van het Noorden van het land lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Elders in het land in de ochtend lichte vorst en in de middag temperatuur om het vriespunt. De vertegenwoordiger van Aus tralië in de Veiligheidsraad, kolo nel Hodgson, schijnt niet precies te weten, waarover hjj praat. In zijn rede critiseerde hij het feit, dat op bevel van dr. Beel de mili taire waarnemers van de C. v. G. D. naar Batavia werden geroe pen. De Australiër zeide: „Ik weet niet wie dr. Beel is, maar het zal wel een Nederlandse vertegen woordiger zijn". De geachte afgevaardigde, die over de Indonesische politiek sprak, had blijkbaar nog nooit gehoord van de Hoge vertegen woordiger der Kroon, de hoogste autoriteit in Batavia. overzienbare gevolgen zal kunnen hebben, niet slechts voor Indonesië, maar in geheel Oost-Azië en voor Ne derland zelf. De laatste Nederlandse eisen werden door hem een ultimatum op het termijn van slechts achttien uren genoemd. „Dit", zo zeide hij. „was erger dan wat Hitier in 1940 je gens Nederland deed". De Australische regering kan thans in de Veiligheidsraad geen stem uit brengen, maar zij hoopt, dat de leden van de raad zijn amendement op de Amerikaanse resolutie zullen overne men. Aan de Amerikaanse resolutie zqu de heer Hodgson dan willen zien toegevoegd: „dat de president der Republiek In donesië en de overige politieke ge vangenen, die op 18 December werden gearresteerd, zullen worden vrijgela ten". Voorts stelde hij voor de C. v. G. D. opdracht te geven om waar te nemen en aan de Veiligheidsraad te rapporte ren of er geen represailles of straf acties tegen individuele personen wor den genomen. Nadat de vertegenwoordigers van de Arabische Liga en van India zich ac- coord hadden verklaard met de Ame rikaanse resolutie en de Australische amendementen daarop, kwam de Rus Jacob Malik aan het woord. Hij viel Amerika. de Commissie voor Goede Diensten en Nederland scherp aan. Hij zeide o.m.: De Nederlandse autoriteiten hebben door hun koloniale politiek van onderdrukkiing, terreur en exploi tatie, daden van verweer en manifesta ties van haat opgeroepen, en zelf op roer tegen de onderdrukking uitgelokt. De Nederlandse autoriteiten trach ten nu voor deze moeilijkheden de re publiek verantwoordelijk te stellen, doch de oorzaak van deze ongeregeld heden liggen in de politiek van de ko loniale regering. De Russische afge vaardigde stelde vast, dat de Neder landers van het begin af niet hebben gezocht naar 'n overeenkomst, doch dat zij de vijandelijkheden hebben voorbe reid. De Amerikaanse resolutie ging Malik niet ver genoeg. Hij wilde bo vendien de instelling van een brede commissie uit de Veiligheidsraad, die de op te leggen maatregelen contro leert en die wordt ingeschakeld bij de onderhandelingen. Malik zou dus niet voor de Amerikaanse resolutie stem men, maar zelf een resolutie van ver dergaande strekking indienen. „VEDERLAND ZAL VERMOEDELIJK elke resolutie van de Veiligheidsraad, die het terugtrekken van de Nederlandse en Indonesische strijdkrachten op de stellingen van de bestandsovereenkomst van Januari 1948 behelst negeren". Aldus heeft dr. H. J. Friedericy, chef van de politieke afdeling van het Neder landse ministerie van Overzeese Gebiedsdelen te New York verklaard. Volgens dr. Friedericy zou het terugtrekken van de troepen uit de door de nieuwe politionele actie verworven posities tot chaos leiden. Douwes Dekker noemt de Republiek corrupt Moh. Hatta. Soekarno, Hadji Agoes Salim en Douwes Dekker, die bjj de bezetting van Djokjakarta geïnter neerd werden, hebben zich uitgespro ken over de hervatting van de mili taire actie op Java. De gewezen re publikeinse regering Is zeer down en zenuwachtig. Volgens Hatta was door het leger te Djokja geen weerstand geboden, aangezien dit elders op oefening was. Soekarno verklaarde niet te weten, waar het leger was. Hadji Agoes Salim verklaarde, dat zijn buitenlandse connecties uitstekend waren, doch dat van het militaire ge doe van de republiek niets klopte. Overigens was deze republikeinse be windsman zeer erkentelijk voor het correcte optreden van de Nederland- ders bjj de bezetting. Volgens Douwes Dekker, adviseur van de Republiek, was het ongeluk van de Republiek corruptie en nog eens corruptie. Van democratie was in de Republiek geen sprake en het was slechts een onderlinge strijd tussen de verschillende partijen. r\R. FRIEDERICY verklaarde verder nog: „Indien de gewapende acties der Indonesiërs succes hebben, zal dit communistische overheersing beteke nen. Ik ontken, dat de republikeinse regering het communisme verslagen heeft. Slechts één derde van het repu blikeinse leger werkte mede met de jongste door de republikeinse regering geleide anti-communistische actie. Het republikeinse leger krijgt van niemand zijn bevelen". ,.De C. v. G. D. was op de hoogte van en achtte het het beste geen bekend heid te geven aan de feiten, die aan toonden, dat het republikeinse leger maanden lang het door de V. N. ver ordende bestand heeft geschonden", al dus dr. Friedericy. Hij trok een vergelijking met India's politionele actie om terrorisme in Hai- derabad te onderdrukken. „Beide lan den hadden eveneens een bestand dat ook geschonden werd. Dit bestand had practisch geen kracht, omdat er geen neutrale macht was om toe te zien Ceylon heeft Nederland officieel op de hoogte gesteld van een boycot op Nederlandse schepen en vliegtuigen, die troepen of wapens vervoeren voor gebruik tegen de republiek. De hoge commissaris voor Ceylon in Engeland overhandigde de Nederlandse gezant de volgende boodschap: „Het bericht, dat de Nederlandse re gering de zgn. „politionele actie" in In donesië heeft hervat, is met grote be zorgdheid ontvangen en het is de plicht van de regering van Ceylon aan de Nederlandse regering uitdrukking te geven van haar zeer grote ongerust heid ten aanzien van de betreurens waardige gevolgen, welke deze actie waarschijnlijk in Zuid-Oost-Azie zal hebben. De regering van Ceylon kan nie' aannemen, dat een vreedzame re geling tussen de Nederlandse regering en de republiek onmogelijk was of dat het gebruik van geweld gerechtvaar digd was. Daarom verzoek ik uwe ex cellentie uw regering op de hoogte te brengen van het besluit van de rege ring van Ceylon, dat schepen en vlieg tuigen, die troepen, wapens of oorlogs materiaal. dat gebruikt zou kunnen worden tegen de Indonesische repu bliek vervoeren, niet zullen worden toegelaten in enige haven of op enig vliegveld van Ceylon". op de naleving. Tenslotte had India geen andere keuze dan tot eenzijdige politionele actie over te gaan." Dr. Friedericy ontkende, dat Neder land Indonesië een blokkade heeft op gelegd. Naar aanleiding van de oproep der Australische havenarbeiders, Neder landse schepen in Australische havens te boycotten zeide hij: „Dat zijn alle maal communisten". Abdoelkadir voor de radio Raden Abdoelkadir heeft voor de radio een rede gehouden in het Ja vaans en Indonesisch. Hij richtte zich tot de bevolking en zeide onder meer: „De grondslagen voor de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië en de Unie zijn deels gelegd. Het is uw taak mede te werken aan hun voltooi ing, zonder vrees of dwang. Vandaar dat de zuivering geschiedde. Toen de Renville-beginselen werden onderte kend, fluisterde Graham in mijn oor: „Van nu af aan van kogel naar stem briefje" Het afgelopen jaar heeft ons geleerd, dat Djokja door infiltraties en intimidaties trachtte te geraken tot „met de kogel naar verkiezingen" Tot mijn Amerikaanse vrienden zeg ik: De aangevangen actie heeft ten doel zeker te stellen, dat wij niet met de kogel naar de verkiezingen gaan. En als dit succes heeft gehad, zullen de wapens, welke gij ons gaf tijdens de gezamen lijke actie op Nieuw-Guinea, ook suc ces hebben gehad voor de opbouw van onze staat". Het Engelse dagblad „Daily Ex press" schrijft in een hoofdartikel over de gebeurtenissen in en rondom Indo nesië het volgende: „In deze tijd, die in het teken van rie goede wil staat, worden onze goede buren, de Nederlanders, van vele kan ten aangevallen vanwege de actie, die Jij ondernemen om de orde in Indo- ftesië te herstellen. Vooral de critiek uit de V.S., een mogendheid, die on langs haar imperiale macht over dui zel den mijlen van de Stille Oceaan heeft uitgestrekt en op dit ogenblik ac overwonnen Japanners in een tjae- ïen greep houdt, is buitengewoon fel. Wat is het toch vreemd, dat de Ame rikanen zo vijandig moeten zijn tegen over de Nederlandse politiek, daar de Nederlanders de communistische in filtratie trachten tegen te houden en te beperken, hetzelfde wat de Ameri kanen in Azië en in Europa doen. Dat de Nederlanders tot actie zijn overge gaan is niet toe te schrijven aan eer, vlaag van ongeduld, doch spruit voort uit het besef, dat zij om de tuin wer den geleid door sluwe avonturiers en achter eindeloze vertragingen in de onderhandelingen het reusachtige communistische plan om geheel Azië te veroveren opdoemt. Ook de Britse regering werd te elfder ure gedwongen tol deze conclusie te komen. Als ge volg hiervan voert Engeland nu al maanden een koloniale oorlog op Ma- lakka. Het moge geen oorlog genoemd worden, maar is het toch, evenals de Nederlandse actie in Indonesië. Men sen van goede wil, die begrijpen, dat het welzijn van de Aziatische volken grotendeels afhangt van een goed en eerlijk bestuur, zullen bidden, dat de Nederlanders en Britten hun cam pagnes snel zullen mogen beëindigen" DE PRIJS VAN PINDAKAAS. Naast potjes pindakaas, waarvan de maximumconsumentenprijs f 0.90 per potje van ongeveer 370 gram netto is, komt thans losse pindakaas ln de han del waarvoor een prijs van f 0.24 per 100 gram is vastgesteld. Maak je nog plumpuddingT Koningin Juliana houdt Kerstrede H.M. Koningin Juliana is voor nemens op Zaterdag 25 December, des middags om 13 uur, over beide zenders een kerstrede uit te spreken. „En in het huis gekomen zijnde vonden zij het kindeken met Maria zijne moeder en nedervallende hebben zij hetzelve aanbeden. En hunne schatten opengedaan hebbende brachten zij hem geschenken, goud en wierook en myrrhe". Op de eerste bijeenkomst van het nieuwe Chinese kabinet heeft de pre mier dr. Soen Fo, gezegd: „Slechts in dien wij in staat zün oorlog te voeren kunnen wU vrede maken". Hjj zeide gunstig gezind te zjjn tegenover een „eervolle vrede". Inmiddels, aldus Reuter, kwamen be richten binnen, dat de door communis ten geleide troepen voorbereidingen treffen voor een laatste offensief tegen Nanking. Militaire waarnemers menen, dat de laatste tien divisies der regering van het centrale front opgesteld zijn om zich te weer te stellen tegen de aan val op Nanking. Deze divisies be schreven zij als geslagen resten met een laag moreel en een slechte orga nisatie. Naar verder wordt gemeld hebben de door communisten geleide troepen, die langs de spoorlijn Peiping-Hankou Soekiman naar Oost-Java gevlucht Het Chinese blad Sin Po meldt, dat Soekiman, de voorzitter van de Mas- joemi en minister van binnenlandse za ken, naar Solo is gevlucht, toen de Nederlanders Djokja bezet hadden. In Solo heeft Soekiman besprekingen ge houden met bestuursambtenaren uit 't gehele republikeinse gebied, voorzover zij naar Solo hadden kunnen komen. Hij besprak met hen de verdere tegen stand en de evacuatie van het bestuur naar de bergen Toen ook Solo bezet was, is Soekiman vermoedelijk naar Oost-Java gevlucht, waar hij zich ver enigd heeft met Tan Malakka. Aange nomen wordt, dat ook Soetomo zich met hen verenigd heeft. Van officiële zijde wordt gemeld, dat Nederlandse troepen gisterochtend de status quo-lijn in West-Java overschre den in de richting Bantam, o.m. vanuit de omgeving van Tangerang en ten westen van Buitenzorg. Balaradja, 25 km. ten westen van Tangerang, is reeds door Nederlandse troepen bezet. De mariniersbrigade rukte op uit Ba- bat (25 km. ten zuidoosten van Toe- ban) in zuidelijke richting, waarbij geen weerstand werd ondervonden. In de omgeving van Fort de Koek werden zuiveringsacties uitgevoerd. Hedenoch tend landden Nederlandse troepen in watervliegtuigen op het Tobameer na bij Balige. De troepen werden bij deze plaats aan land gezet, waarna het vlieg veld van Siborong Borong werd bezet. Van officiële zijde wordt nader ge meld: In Bantam bezetten Nederlandse troepen Maoek aan de Noordkust van West-Java. De opmars in Bantam gaat gestadig voort. Weerstand wordt niet ondervonden. In de wegen waren enke le vernielingen aangebracht. In Mid- den-Java werden in de omgeving van Solo zuiveringsacties uitgevoerd. Op Sumatra bezetten Nederlandse troepen Taroetoeng. de voornaamste plaats in het binnenland van Tapanoeli. In het gebied ten Noordwesten van het Toba meer overschreden Nederlandse troe pen eveneens de voormalige status quo lijn. Reuter's correspondent te Batavia merkt op, dat merkwaardigerwijze tot nog toe in alle Nederlandse communi qués vermelding van gevangenneming of overgave van republikeinse man schappen ontbreekt. Sommige als be trouwbaar bekend staande onpartijdige waarnemers, die nauw contact onder hielden met de republikeinse regering vóór de aanvang der Nederlandse actie, menen, dat de republikeinen een plan hebben om hun troepen zoveel moge lijk in takt te houden en dat zij zelfs hun politiek van verschroeide aarde, waaraan zoveel publiciteit geschonken is. te dezen behoeve hebben laten Landingsverbod voor K.L.M. in India De regering van India heeft de rech ten van de KLM op Indisch grondge bied opgeschort „met het oog op de militaire actie van de Nederlandse re gering tegen de Indonesische repu bliek". Nederlandse vliegtuigen mogen ook niet over grondgebied van India vliegen. opereren, de grens van Honan over schreden teneinde te voorkomen, dat de regering versterkingen zendt naar het strijdtoneel bij Pengpoe, ten Noord- Westen van Nanking gelegen. Het garnizoen van Tientsin heeft zich verder teruggetrokken op verde digingsstellingen tengevolge van de in hevigheid toenemende proefaanval- len. Het hoofdkwartier van de rege- ringsgeneraal Foe Tso Yy verklaart dat de communistische legers, die Dinsdag de havenstad van Tientsin, Tangkoe, be zetten, uit de stad zijn gedreven. I 23.000 ontvreemd Woensdagavond hebben twee gemas kerde mannen, gewapend met sten- guns en revolvers, een overval ge pleegd op de Boerenleenbank te Em- mercompascuum. Tegen 10 uur hoorde de heer IJ. Visser, de kantoorhouder van de bank, die met zijn a.s. schoonzoon in de huiskamer zat, enig lawaai ach ter het huis. Op hetzelfde moment werd de deur open gegooid en traden twee gemaskerde personen binnen, die de beide mannen met wapens bedreig den en de heer Visser dwongen de brandkast open te maken. Een bedrag van 23000.werd ontvreemd. Na dat de telefoonleiding doorgesneden was, werden de heer Visser en zijn schoonzoon in de kamer gebracht en met de dood bedreigd, indien zij om hulp zouden roepen. Na enige tijd heeft de heer Visser kans gezien zijn buren te waarschuwen, waarna ook de politie verscheen. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, het geen tot nu toe geen resultaat ople verde. Reeks roofovervallen in Brabant opgehelderd Onder leiding van de parketten van de officieren van Justitie te Den Bosch en Breda heeft de rijkspolitie in sa menwerking met de gemeentepolities van tientallen Brabantse dorpen en steden klaarheid weten te brengen in een groot aantal roofovervallen en in braken. die in een periode van twee jaar in Brabant gepleegd werden. Of schoon deze misdrijven vrij regelma tig werden Begaan, kon van de mees ten in verband met het onderzoek tot op heden weinig of niets gepubliceerd worden. Een tiental daders is opgesloten, maar de twee hoofdschuldigen, de 47- jarige Hobbelen en de 29-jarige Fran ken. beiden uit Tilburg zijn nog voort vluchtig. VLIEGRAMP IN SPANJE. Nabij Tarragona is een toestel neer gestort van de geregelde luchtdienst MadridBarcelona. Alle inzittenden 27 ia getal kwamen om het leven Nachtmis per televisie Naar aanleiding van de berichten, dat de nachtmis, welke aanstaande Kerstmis in de St. Patrick te New- York wordt opgedragen, per televisie zal worden uitgezonden, heeft een functionaris van het aartsbisdom New- York in antwoord op gestelde vragen verklaard, dat door het volgen van een televisie-uitzending niet aan de voor de rooms-katholieken geldende ver plichting van mishoren wordt voldaan.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1