De N.A.C.O. bestaat 25 jaar Met één bus begonnen, groeide het bedrijf tot de grootste auto-onderneming in de provincie Wat zaken-initiatief vermag Stich ter der N. A C. O. De Bioscopen TIVOLI DE WITTE: IJmuiden Texel Wieringen Breezand Julianadorp Levenslang voor Woudenberg Urk ZUINIG MET BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Voor de politierechter ALS HET NIEUWE JAAR zeven dagen ond zal i- Hjke dag aangebroken. Op 7 Januari nameliik besta 1*^ 'Na*°" een heu«" Kbap vijf en twintig jaar. Vrijwel in geheef Noord^lanrt" (Venn00t; tramdiensten van de Nederlandse Spoorwegen loDen kent Jren. groene bussen die gezamenlijk ongeveer 1100 km ri.ó h v" £e wegen beraden. Dat betekent dat de lV .mstn'Hi h Noordhol,andïe drij, formeren maandelijks 720.060 buskiiometers maken eTTE^lfT SsoneSên dagri^°n',W0zynD7Mege^llM Tevenewe?d^^k1<,lte welk een belangrijke plaats de Naco voor het Dersnnenv duidelijkaan Tnneemt. Vooral ten aanzien van de verbindt tXn H 1Nloordh«lland dorpen. Vijf en twintig jaar geleden is de grondslag gelegd vSor dU beS'dw twee ondernemende mensen met een bnsje dat berekend was op twintig pen nen en een d.enst van Hoorn, v.a Berkhout. Avenhorn, Beemster en Purm^e^d op Amsterdam moest onderhouden. UET WAREN de heren" F. A. de Raadt en Jb. Kistemaker die in het najaar van 1923 dit initiatief namen. Met be hulp van derden werd een „Ford"- chassis gekocht waarop door de firma „Pennick" een 20 persoons carosserie werd gebouwd. In die tijd kende men nog geen Rijks verkeersinspectie. waren er geen series vergunningen nodig en was het vol doende om via advertenties en strooi biljetten het publiek op de hoogte te brengen dat op 7 Januari een. busonder neming tussen Hoorn en Amsterdam v. v. ging rijden. Dat er behoefte aan een dergelijke verbinding bestond bleek al spoedig. Meer dan eens gebeurde het dat de bus een vijftig personen vervoerde. Men nam het niet zo nauw, want als de bus overbevolkt was gingen de deuren en het noodluik open waardoor zitplaat sen op het dak en de treeplank geïm proviseerd werden. De heer De Raadt als chauffeur en de heer Kistemaker als conducteur konden het met dit ene busje niet bol werken en een tweede werd aange schaft zodat beiden achter het stuur wiel kropen. De dienst floreerde en er kwam personeel in dienst waardoor het mogelijk werd meerdere ritten per dag te rijden dan de drie die oorspronkelijk geprojecteerd waren. Kort hierop kwam de lijn PurmerendZaandam in ex ploitatie waarvoor meerdere en grotere bussen aangeschaft werden, hetgeen uiteraard gepaard ging met uitbreiding van personeel. Tot 1928 bleef de onderneming een vennootschap onder firma. De Olympi sche Spelen, die in dat jaar te Amster dam werden gehouden, brachten hierin verandering. De vennoten van deze firma, de heren A. de Jong (secretaris van de Nederlandse Bond van Autobus ondernemers), J. B. Post, directeur van de Waco, zagen in dat tijdens die Spe len een enorme behoefte aan vervoer- mogelijkheden zou bestaan. Dit was de aanleiding dat genoemde vier heren De- sloten tot de oprichting van de N.V.Ne derlandse Auto Car Onderneming. Na de Olympische Spelen traden de heren Post en de Jong als aandeelhou ders uit, zodat de heren de Raadt en Kistemaker overbleven en gedurende enige jaren twee bedrijven beheerden. In die periode groeiden de ondernemin gen tot een flink busbedrijf uit, daar enkele nieuwe lijnen werden geopend en een aantal reeds bestaande diensten van kleinere bedrijven werd aange kocht. Het duurde niet lang of- de twee ledige bedrijfsvoering werd te bezwaar lijk zodat men het materiaal en de vergunningen (die inmiddels wel nodig waren geworden) van de firma inbracht bij de N.V. NACO. Centralisatie. De vele busbedrijven die Noord-Hol land in de laatste jaren vóór de oorlog rijk was, maakten de spoeling voor de ondernemers dun. Voor een gezonde exploitatie was het nodig dat men ging centraliseren. Hier kon men niet on deruit komen en de directeuren van de Naco moesten zich vóór de oorlog dan ook beraden voor een belangrijke stap. Voor centralisatie was geld, veel geld nodig en daar het bankwezen zich voor busondernemingen niet interesseerde, kwam men tot onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen. Reeds eerder was er een contact met de N.S. geweest. Dat was in de periode van de wilde bussen-oorlog. In overleg met de N.S. ging ook de Naco een wil de dienst op Amsterdam rijden daar men in Utrecht uitging van de gedachte „Hoe erger het wordt, hoe sneller is het afgelopen". Het gevolg van de onderhandelingen met de N.S. was dat de N.V. Naco in 1940 een dochter-maatschappij van de N.S. werd. Vijf moeilijke oorlogsjaren volgden hierop doch deze konden niet verhinderen dat de Naco spoedig het grote bedrijf werd wat ze thans is. De Waco, de Habo, de Zeemeeuw, de Stormvogels, de Atbonta en de Noord- Holland werden vlak na de oorlog aan dc Naco toegevoegd, zodat spoedig bijna geheel Noord-Holland boven het Noordzeekanaal van busdiensten kon worden voorzien. Men had kans gezien om veel materieel in de oorlog „te la ten onderduiken" ondanks de pogingen van de bezetters om ook de Naco uit te kleden. Met ongeveer 80 rijbaar gemaakte oude wagens, die uit allerlei hoeken en gaten vandaan kwamen, ving men na de oorlog aan. Nog vijftig van deze oudjes rijden thans door Noordhollands groene dreven maar daarnaast nog ze ventig nieuwe wagens. Toekomstplannen. Deze geschiedenis van de Naco teken den wjj op uit de mond van de heer Kistemaker, de enige overgeblevene De heer J. Kistemaker, West- fries van geboorte, was aanvan kelijk werkzaam in het bouwbe drijf van zijn vader te Berkhout. Hoewel ook dit bedrijf in die jaren een gunstig perspectief be zat, moest hij, wegens gezond heidsredenen, zijn eertijds geko zen beroep vaarwel zeggen. Toen alom in den lande het autobusbe- drijf toekomstmogelijkheden be loofde, zag ook hij in 1923 de mogelijkheid van een exploitatie. Er werd gecijferd en nog eens ge cijferd en met zijn vriend, de heer F. A. de Raadt, toen even eens wonende te Berkhout, werd tenslotte besloten een autobus onderneming op te richten. De heer J. Kistemaker, een der directieleden van de enkele jaren nadien opgerichte N.V. „Naco", is thans President-Direcieur van de Vennootschap en werd in de loop der jaren een bekende per soonlijkheid in de kringen van het personenvervoer. Hij be kleedde functies in verschillende organisaties, die door de laatste wereldoorlog hun bestaan moes ten verliezen. De jubilaris is thans penningmeester van de Vereniging van Dochteronder nemingen der N.S. De jubilaris zal 7 Januari a.s., des middags van half drie tot vijf uur recipiëren in „De Rus tende Jager" te Heiloo. Het zal deze geziene directeur, onder wiens leiding en de toewijding van het personeel dit bedrijf tot zulk een omvang is gegroeid, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Vrijdag tot en met Zondag speelt in Tivoli Rita Hayworth in de prachtige kleurenshowfilm „Cover Girl". In deze stralende film van zang en dans, kleu ren en vrolijkheid zult U de ontspan ning genieten van de beste soort. En vooral Rita Hayworth, de lievelingsster van velen, speelt mee, dus een dubbel genoegen. Van Maandag tot en met Donderdag: „Saratoga Trunk". In de hoofdrollen Ingrid Bergman als de rijke Clio die alleen met een rijke man wil trouwen en aanzien wil genieten en Gary Coo- per als de zon-gebruinde cowboy uit Texas. Clio koestert, als ze uit Frank rijk in haar geboorteplaats aankomt een vreselijke wraakzucht tegen de mensen, die haar moeder hebben ver bannen, ze heeft haar moeders idealen aangenomen en zal ze uitvoeren. Maar dan ontmoet ze Clint, de arme, maar aantrekkelijke comboy, die haar al de goede voornemens doet vergeten. Maar als Clint ontdekt, dat ze hem eigenlijk gebruikt om de mensen, die ze wil treffen, te ergeren, trekt hij zich terug. Ze krijgt aanzoeken van een rijke man. hij draagt haar op de handen, maar ook nu is ze niet tevreden. Ze komt bij Clint terug, maar die is anders gewor den. Ook hij heeft zijn plannen en streeft die na; en zo komt het dat hij bij de grootste gebeurtenis van het jaar, het bal-mas-qué, niet aanwezig is. maar in een hevig ge vecht met zijn tegenstanders is gewik keld. Clio moet met haar rijke cavalier naar het bal, maar ze scheldt hem uit, omdat ze ongerust is over Clint. Deze komt terug en danmaar dat moet u zelf gaan zien. Een film als deze is het overwaard. Beide Kerstdagen is er een matinée, dat wel heel aantrekkelijk is. Een paar prachtige cowboyfilms, waar de nodige spanning niet zal ontbreken en waar in veel bekende cowboysongs worden gezongen. In de Witte deze week een zeer uit zonderlijk programma, waar oud en jong van genieten zal. Walt Disney maakte een geheel nieuwe versie van het verhaal van Sneeuwwitje en de ze ven dwergen tot een onovertroffen meesterwerk. De meest fantastische kleuren en de prachtigste muziek zijn verenigd in het sprookje voor grote mensen. Het is alleszins de moeite waard deze film te gaan zien. van de oude firma, daar de heer de Raat in 1947 is uitgetreden. Het was echter niet alleen geschiedenis wat de heer Kistemaker ons vertelde. Hij ver telde ons ook dat de Naco zo snel mo gelijk tracht die 50 oude bussen plaats te laten maken voor nieuwe. De plan nen om het hoofdkantoor naar Alkmaar te verplaatsen zijn ook nog niet opge geven, doch de moeilijkheden van be huizing staan nog steeds in de weg. Moeilijkheden blijken er ook steeds te bestaan ten aanzien van het busstation dat op het stationsplein te Alkmaar zou worden ingericht. Natuurlijk kregen wij ook iets te horen van de moeilijk heden die een dergelijke onderneming heeft bij het vaststellen van de dienst regelingen. Begrijpelijk is, dat het on mogelijk is om het iedereen naar de zin te maken. Autobusen zijn nu eenmaal geen taxi's. Wel verzekerde de heer Kistemaker ons dat de Naco zoveel mo gelijk zou trachten aan de wensen van het publiek tegemoet te komen en als wij zien wat in de afgelopen 25 jaar is bereikt kunnen wij aannemen dat nog menige wens in vervulling zal gaan. Uit het politierapport In de Oranjestraat stond een groen- tekar. Plotseling reed er een auto langs, die twee kisten op de keitjes liet bui telen, waardoor ze enigszins uit het verband geraakten. De firma B. in de Spoorstraat werd geverbaliseerd wegens koppelverkoop. Ditmaal kreeg men pure chocola b\j aankoop van andere artikelen. Vanuit de Koningdwarsstraat reed een auto de Prins Hendriklaan op en nam daarbij de bocht over de lin kerweghelft. Juist op dat moment (hoe kan het anders) reed daar een motor fiets de andere kant op en een duike ling kon niet meer vermeden worden. De auto had schuld, de chauffeur kreeg proces-verbaal. Door de politie werd in een wo ning aan de Tulpstraat een Duitser aangehouden, die op illegale wijze de Duits-Nederlandse grens was over schreden en die zich zonder de ver eiste papieren en zonder middelen van bestaan in deze gemeente ophield. De man is overgebracht naar Maastricht, alwaar hij door tussenkomst van de Kon. Marechaussee aan de geallieerde autoriteiten in Duitsland zal worden overgegeven. Tegen de bewoner van het perceel, die hem in huis genomen heeft, zal proces-verbaal worden opge maakt. In dit verband wijst de politie er nog op, dat ingevolge de vreemde lingenvoorschriften ieder, die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft, verplicht is daarvan, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, binnen 24 uur na aankomst van de vreemdeling, kennis te geven aan de politie. Overtreding van dit voorschrift wordt met hechte' nis of geldboete gestraft. VISSERIJ-BESOMMINGEN D aanvoer bestond gisteren uit 2720 kis ten makreel 560 schar, 430 haring, 35 schol, 21) fijnvis, 100 kooivls, 30 leng, 95 poon, 20 haai, 80 kabeljauw, 250 wijting, 350 schel vis en 25 kisten diversen Totaal 4715 kisten Besommingen: 2 trawlers f 31,700; IJM 85 „J Wijker" f16,770 98 „Libra" f 9440 49 „Petten" f 16,550 53 f 920; 52 f758; 230 f 238 228 f430; KW 107 f1350 84 f470 210 f 793; 53 f 370 77 f 494; UK 59 f45: 258 f80; 9 f 430 78 f77; 86 f 220 75 f150; 114 f 400; 115 f 230 266 f 230; 125 f 200; 119 f 360 69 f188; 199 f100; 7 f 250 47 f 205; 70 f70; 184 f80; 90 f 200 97 f106; 72 f142; 74 f 205; 181 f80 43 f125; 163 f73; 19 f 460 48 f 71; UK 77—8, f150 Vier moderne NACO-bussen..,. UITVOERING VAN „HET MASKER" De Toneelgroep „Het Masker" voerde Vrijdag- en Zaterdagavond het comedie- ttuk van Herman Roelvink, getiteld „Het Freuleken" op De bedrijven speelden in de woonkamer ten huize „Rande" in de Gelderse Ach terhoek in het najaar van 1779 Het stuk stelde een episode uit het leven van de adellijke familie Van Averling voor De vrouw des huizes was het jaar daar- voren door de dood aan de familie ont vallen, haar man, dochter en twee zoons, een student en een ongelukkige stakker, achterlatende De dochter des huizes (Freuleken) trachtte haar moeder zoveel mogelijk wat de sfeer in huis en de verzorging der achtergeblevenen betreft, te vervangen Hoewel deze rol moeilijk was, werd zij uitstekend vertolkt door mej Van der Schans Ook viel het mooie spel op van mevr Van der Struijs, die de rol van de mon daine Tante Henriëtte, zuster van de ba ron, vervulde Eveneens dienen nog apart te worden vermeld het spel van de ongelukkige zoon Job, dat het leven van een wegens lam heid aan een steel gekluisterde jonge man goed uitbeeldde, en dat van het meisje Miebetje, dat dikwijls door haar houding en gezegden in bepaalde situaties voor de vrolijke noten zorgde Het spel in zijn geheel moet uitste kend worden genoemd, vooral als men het gehalte van het stuk in aanmerking neemt Hoewel enige personen op de eer ste uitvoering aan het slot van het derde bedrijf even haperden, heeft dit, gezien het vorenstaande, geen afbreuk gedaan aan het spel in zijn geheel De toneelaankleding en de costuums waren goed verzorgd Speciaal de keurige verlichting van het toneel (kaarsverllch- ting) trok de aandacht De toneelgroep „Het Masker" kan op twee goed geslaagde avonden terug zien en zij heeft haar naam van eerste win nares van de laatst gehouden toneelwed strijd ongetwijfeld gestand gedaan BOUWVERGUNNINGEN Behoudens goedkeuring van de Weder opbouw werden de volgende bouwvergun ningen door B en W verleend: A van der Vliet H 98, tot het verbouwen van een kleedkamer tot kippenhok: het Rooms Kath Kerkbestuur te Den Hoorn tot de bouw van een ketelhuis aldaar; de heer P Sluisman te Den Burg tot de verbouw van een winkelpui in de Binnenburg; de Lissese Kistenfabriek N V te Lisse tot de inrichting van een wol-maniseerinrichtlng aan de Hollewalsweg en de Stichting vocrr Nijverheids Onderwijs voor meisjes op Texel tot de stichting van een school gebouw VESTIGINGSVERGUNNING Door de minister van Economische Za ken werd aan de heer H Kalis te Den Burg vergunning verleend tot het vesti gen van een pensionbedrijf in ijn per ceel Wilhelminalaan 27 MARKTBERICHT Aangevoerd werden in Den Burg Op 20 December 1948 4 koeien- van f 475f 650; 39 biggen van f 45—f 80 en 1 paard van f 375—f 400 Voor de levering 9 nuchtere kalveren BUURTVERENIGING KREMERSWEG De buurtvereniging „Kremersweg" heeft de bloemetjes eens buiten gezet In opper beste stemming waren de leden naar café ,,'t Centrum" getogen en hebben daar een onderling feestje gehouden Het was wel typisch maar niet een der leden ontbrak op het feest Dat-het een gezellige avond ls gewor den behoeft nauwelijks vermeld HENGELVERENIGING OPGERICHT In het „Eigen Gebouw" werd Zater dagavond onder grote belangstelling een Hengelvereniging opgericht. Hoe wel er voordien ook al pogingen ge daan werden tot een dergelijke op richting te komen, bleek deze keer de oproep niet vergeefs. Alle 26 aanwezi gen waren bereid zich aan te sluiten tot een vereniging. De heer Brouwer, die de leiding van deze vergadering op zich had geno men, wees op de belangrijkheid van een plaatselijke hengelaarsvereniging. Het is veelvuldig voorgekomen dat in dividuele sportliefhebbers steeds de moeilijkheid hadden met het verkrij gen van vergunningen van viswaters enz. In verenigingsverband kunnen deze thans, aldus spr., gemakkelijker v/orden verkregen. In overleg met de Domeinen kan de, bij een hengel vereniging aangesloten sportvisser, de beschikking krijgen over de door haar verpachte viswaters. Het bestuur werd als volgt samenge steld: Tj. Brouwer, voorzitter: J. R. de Jong, secretaris, terwijl de heer Mik het beheer der penningen op zich nam. De contributie zal f 2 per jaar bedra gen. terwijl de leden f 1 inleggeld moeten betalen. De naam der vereniging was een der grootste vraagstukken. Na onderling goedvinden zal de club heten: Hengel vereniging „De Snoek" Wieringen. De vereniging zal zich bij de Ned. Henge- laarsbond aansluiten. GESLAAGD Onze plaatsgenote, mej R Bakker te Den Oever, slaagde een dezer dagen op een te Amsterdam afgenomen examen voor kantoor stenografie Nederlands (13# woor den per minuut) Zij was leerlinge van I mej De vroom# te Den Kelder PLUIMVEEBELANGEN. De vereniging van pluimveehouders „Anna Paulowna" hield haar eerste le denvergadering van dit seizoen. Er was flinke belangstelling voor. Ongeveer 30 van de 40 leden konden door de heer Vergaay welkom worden geheten. Over de kuikenverdeling in 1949 kon nog niet veel gezegd worden. Vermoe delijk zal 50 pet. méér kuikens wor den uitgegeven dan ln '48. De voorzitter leidde hierna „Aardap pelvoeding aan het pluimvee" in. Hij was overtuigd, dat zonder schade te doen aan de dieren, dagelijks van 50 tot 100 gram gestoomde of gekookte aardappelen kan worden gevoerd. In een te Utrecht gehouden rede, door de directeur van het bedrijfschap pluim vee, werd gezegd, dat het door de on gunstige voederpositie wel mogelijk is, dat in het a.s. voorjaar minder voer aan de pluimveehouders wordt ver strekt. In dit geval zou men dus wel gedwongen worden, aardappelen bij te voeren. Na breedvoerige discussie werd be sloten, dat ieder vóór 1 Januari bij de secretaris kan opgeven, hoeveel ge stoomde aardappelen hij zou willen be trekken. Het bestuur zal dan trachten zo goedkoop mogelijk in te kopen. Ver schillende andere onderwerpen als een nieuwe manier van kuikenverwarming, waarmee enkelen een proef zullen ne men, het sexen van de kuikens, het aanschaffen van voer- en drinkbakken, hielden de aanwezigen tot 11 uur bij een, waarna de voorzitter deze van le vendige belangstelling getuigende ver gadering sloot. DE P.J.G. BIJEEN De Plattelands Jongeren Gemeen schap afd. Julianadorp hield een bij eenkomst in de zaal van de heer C. Rol. Om 8 uur opende voorz. J. v Bodegraven deze avond, heette het kleine aantal leden, dat was komen opdagen, welkom en gaf daarna het woord aan mej. R. Sleutel, die over haar vacantiereis naar Londen vertel de. Zij deed dit uitstekend en interes seerde allen met haar verhaal en de daarbij getoonde foto's en een als souvenir meegebrachte shawl, bedrukt met bekende Londense gebouwen. Zij kreeg dan ook een luid applaus! Daarna las J. v. Bodegraven een schets voor, die door een vlotter lezen zeker meer succes zou hebben gehad. Vervolgens was de beurt aan Her man Wolthuis, die een geheel door hemzelf opgestelde lezing over het Platteland hield. Dit was uitmuntend werk; ons compliment daarvoor. Om half elf sloot de voorzitter dez:e avond, na nog eens aangespoord te hebben tot het meedoen aan het ge maskerd bal op 1 Januari a.s. Tot nu toe is hiervoor meer interesse van de zijde van de „ouderen" dan van de „jongeren". Plattelands Jongeren, doet dus je best! De resten van de radiomasten van het Berlijnse station, die door de Fransen werden opgeblazen, daar zij een belemmering vormden voor het vliegverkeer op het vliegveld Tegel in de Franse zóne. De gewezen leider van het Neder landse Arbeidsfront J. H. Woudenberg, tegen wie op 13 December jJ. voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de doodstraf is geëist, is gisteren veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. In de sententie wordt onder meer ge zegd, dat het Hof zeer ernstig heeft overwogen, de door de procureur-fis caal geëiste doodstraf uit te spreken, doch meent, dat gezien het feit, dat het door verdachte gestelde doel in slechts zeer geringe mate is verwezenlijkt te kunnen volstaan met levenslange ge vangenisstraf en ontzetting uit de open bare rechten voor de duur van het leven. PREDIKBEURTEN Eerste Kerstdag: Ned. Herv. Kerk, 10 en 5 uur, ds. Gelderman. Ger. kerk (Zuid), 10 uur, ds. Homburg, 5 uur, ds. Doornbos. Ger. kerk (Noord), 10 uur, ds. Doornbos, 5 uur, ds. Homburg. Ger. kerk (onderh. art. 31 K.O.), 10 uur, ds. Bos van Em- meloord, 5 uur, ds. G. Spijker. Chr. Ger. kerk, 10 en 5 uur, Leesdienst. Tweede Kerstdag: Ned. Herv. kerk, 10 en 5 uur, ds. Gelderman. Ger. kerk (Zuid), 10 uur, ds. Doornbos, 5 uur, ds. Homburg. Ger. kerk (Chr. School), 10 uur, ds. Homburg, 5 uur, ds. Doornbos. Ger. kerk (onderh. art. 31 K.O.), 10 en 5 uur, ds., G. Spijker. Chr. Ger. kerk, 10 en 5 u., Leesdienst. VERANDERING VAN EIGENAAR De vroegere motorbotter U K 44. eigenaar A Post, is onder het nummer U K 59 ln de haven gekomen Eigenaars zijn nu de Gebr Korf Het schip ls bedrijfsklaar en zal de haringvisserij gaan uitoefenen De botter U K 241 van F Bakker werd verkocht naar Elburg, terwijl de botter U K 177 van K Brands werd verkocht naar Vollenhove MISLUKTE BERGING De berging van de motorbotter W L 1, welke tijdens stormachtig weer op het strand van Wassenaar was gekomen, moet als verloren worden beschouwd De Ur- ker scheepstimmerman L Hakvoort zou het genoemde vaartuig bergen, maar door het ruwe weer van de afgelopen week bleek dit niet meer mogelijk te zijn De heer Hakvoort is inmiddels weer naar Urk teruggekeerd VISSERIJ Door 24 vaartuigen werd Woensdag 22 December aangevoerd: 384 pond snoek baars f 0,68f 0,71 en 885 pond witvls f0,06 f 0,37, per pond CLANDESTIENE SLACHTING Gisteren stond Johan W. uit Cal- lantsoog terecflt voor de bijzondere politierechter te Alkmaar, mr. H. K. A. Stoffels. W. slachtte op 6 November in een bunker een schaap. Ter rechtzitting waren als corpi delicti een ijzeren staaf en een hakmes aanwezig, waar mee W. de slachting verrichtte. Ver dachte verklaarde, dat zijn vrouw ver sterkende middelen nodig had. Als enig middel om die te verkrijgen zag hij de slachting. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, vond het ernstig, dat de man, die niet het minste verstand van het slagers vak heeft, het schaap met een staaf bewusteloos sloeg. Daar het vlees ten eigen bate was gebruikt en niet als middel om winst te behalen, was de eis niet zo hoog, ƒ150.subs. 30 da gen. Mr. Stoffels kon zich hiermee verenigen, doch verklaarde tevens de in beslag genomen goederen verbeurd. Toen W. de slachting niet alleen meer aankon, riep hij de hulp in van Ariën A. S. Tevens vervoerde deze na afloop de helft van het schaap. Mr. Vellinga zei ln zijn requisitoir, dat S. het door zijn hulp W. gemak kelijk heeft gemaakt. De eis tegen deze jeugdige verdachte was ƒ80.— subs. 20 dagen. Mr. Stoffels trok er 30.vanaf,' doch waarschuwde S., dat hij er een volgende keer niet zo gemakkelijk af zal komen. EEN LAATSTE KANS. Vervolgens werd Johanna S, uit Den Helder bij verstek veroordeeld. Zij had drie levensmiddelenkaarten en 7 tex- tielkaarten verkocht. Haar zaak was vorige maal aangehouden om een rap port over haar te kunnen inwinnen. Dit rapport was niet bijzonder gun stig. Hoewel S. reeds herhaalde ma len voorwaardelijk gestraft is, wilde mr. Vellinga haar nog een laatste kans geven om uit de gevangenis te blijven. De eis was ƒ50.subs. 30 dagen en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Rekening houdend met haar finan ciële toestand veroordeelde mr. Stof fels haar tot 25.subs. 20 dagen en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder toe- zichtstelling. In verschillende wijken van de zwaar door de oorlog geteisterde stad Berlijn heeft men, nu de win terkoude zich doet gelden, maat regelen genomen om de ergste nood te lenigen. In daarvoor ge schikte ruimten als bunkers, schuilkelders, vluchtelingenkampen en restauraties wordt de Berljjners gelegenheid geboden zich bij de kachels te warmen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5