Nederland moet Soekarno c.s. vrijlaten Naar een Internationaal contröie- orgaan voor het Ruhr-gebied Ter voorkoming van Duitse agressie Don Quichotterie Woensdag 29 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 1999 Oagb ad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Consulaire commissie zal rapport uitbrengen' Heden verklaring der regering verwacht Nederlandse verliezen thans 41 doden en 99 gewonden Egyptische Premier vermoord 500 Republikeinse guldens voor 1 Nederlandse Onze ambassadeur te Londen naar Indonesië Weerbericht Einde van de vorst Britse resolutie vraagt vrede in de Negeb DE SITUATIE OP JAVA"'| BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK COURANT vóór en drie ont houdingen (Engeland, Frankrijk en Belaiël*«Z. 77!" :°r en drl< genomen, roept de Nederlandse regering op de president aan" Soekarno en alie politieke gevangenen, gearresteerd na 18 nT e Republ,*k- lr- lijk vrij te laten en binnen 24 uur na het aannemen van H cember- onmiddel- heidsraad bericht te geven. ««nemen van deze resolutie de Veilig- Met negen stemmen vóór en twee onthoudingen (Rusland »n n l. Werd een Columbiaanse resolutie aanvaard, waarin de consulaire vertegenwóor „igers m Batavia verzocht wordt zo spoedig mogelijk een volledig rap^rt over de toestand in de Republiek Indonesië te zenden ter informatie van en als leid draad voor de Raad. D.t rapport moet omvatten het verslag over de uitvoering van de staakt-het-vuren-order en de ogenblikkelijke toestand in de onder min toire bezetting staande gebieden en die, waaruit de strijdkrachten konden worden teruggetrokken. Na behandeling van de Palestijnse kwestie kreeg dr. v. Royen het woord, die verklaarde, dat de consultaties tus sen de Nederlandse regering en Bata via nog niet zijn geëindigd, zodat hij nog geen opheldering kon geven op de punten, waarop deze was gevraagd. Dr. v. Royen kon de Raad echter de verzekering geven, dat hij deze ophel dering heden zou kunnen verstrekken. De heer Palar zeide, dat er absoluut geen rechtvaardiging is te vinden voor het feit, dat president Soekarno en de andere gevangenen nog niet zijn vrij gelaten. De Chinese afgevaardigde Tsjiang hoopte dat zijn resolutie met algemene stemmen werd aangenomen en deed een beroep op Frankrijk en België hun steun te willen verlenen. Dr. v. Royen verklaarde daarop de re solutie praematuur te achten, met het oog op het feit, dat hij na een kort uitstel van de behandeling in staat zal zijn een verklaring van de Nederland se regering te geven. Engeland deelde dit standpunt en moest hiervoor een felle aanval van de Sovjet-vertegen woordiger Malik incasseren. Deze spreker beschuldigde verschillende lan den ervan een dubbel gezicht te tonen. De Amerikaan Dr. Jessup steunde de Chinese resolutie, evenals de vertegen woordiger van Syrië, die Nederland verweet Soekarno c.s. in concentratie kampen te hebben opgesloten. Dr. v. Royen weerlegde deze beschuldiging, doch kon niet verhinderen, dat de Chi nese resolutie werd aangenomen. Slechts Engeland, Frankrijk en België onthielden zich van stemming. De Columbiaanse resolutie Vervolgens kwam de Columbiaanse resolutie in behandeling, die geen nieu we gezichtspunten opende en hetzelfde voorstelde waarover reeds is gespro ken in Augustus 1947. Dr. v. Royen deelde mede, dat Nederland in het al gemeen geen bezwaar heeft tegen het geven van zulk een taak aan een consu laire commissie. Dit kan het voordeel hebben, dat daardoor de C.v.G.D. in haar eigen karakter wordt gelaten. Hij herinnerde er evenwel aan. dat in de thans ingediende resolutie een zinsne de ontbreekt, die in de resolutie van Augustus 1947 wel was opgenomen, n.i. de verklaring „bij overeenkomst tussen de partijen". Toen de Columbiaanse vertegenwoordiger zeide, dat deze zin snede uitdrukkelijk was weggelaten, omdat het hier een rapport betrof, meende Dr. v. Royen sterk tegen de resolutie te moeten opkomen. Het zou onjuist zijn, aldus spreker, aan deze commissie het recht van supervisie te verlenen. Het Russische lid van de Veiligheids raad, de heer Malik, achtte de resolu tie inhoudloos en schadelijk voor het Indonesische volk. Zij leidt tot uitstel der beslissing en laat de aanvaller on gestraft, aldus motiveerde de heer Ma lik zijn afwijzend standpunt ten op zichte van het Columbiaanse voorstel. Alleen de Oekrainse afgevaardigde was dezelfde mening toegedaan. Een belangrijke dag De speciale correspondent van het ANP seint, dat het zich laat aanzien dat heden de belangrijkste dag wordt in het debat over Indonesië. Gezien de toon waarin gisteren de beide resolu- j ties behandeld werden, wordt er aan i Nr erlandse zijde generlei optimisme I gekoesterd ten aanzien van de woor- j den, die in de raad gewisseld zullen worden wanneer de Nederlandse rege- ringsverklaring door de delegaties on- j bevredigend geacht zou worden. In het bijzonder in de kwestie van de vrij lating der gevangenen is het moeilijk te verwachten, dat de raad tot enige matiging van zijn standpunt geneigd zou zijn. Wanneer het antwoord van de regering onbevredigend is, dan moet zeer wel rekening gehouden worden met voorstellen tot uitoefenen van druk op Nederland. Volgens een Nederlands communi qué bedragen de Nederlandse verliezen sedert het begin van de actie in Indo nesië 41 doden en 99 gewonden. Vier vliegtuigen gingen verloren, waarvan twee waarschijnlijk werden neerge schoten door luchtafweergeschut, dat bediend werd door ongeveer 30 Japan- nezen. De zuiveringsacties in alle be zette gebieden werden voortgezet. Naar Reuter uit Cairo meldt, is de Egyptische minister-president, Nokrasji Pasja, gisteren vermoord. Zes revolverschoten maakten een einde aan zijn leven. Een jongeman werd gearresteerd. NOKRASJI PASJA derde slachtoffer Toen Nokrasji Pasja de lift in het departement van Binnenlandse Zaken betrad, werd hij gegroet door een jonge man, die een politie-uniform droeg en wiens naam later Abdel Me- guid Hassan bleek te zijn, een student aan de medische faculteit te Cairo. Meguid Hassan trad op de premier toe en vuurde van zeer dichtbij twee schoten af, die Nokrasji in gezicht en borst troffen. Later schoot hij nog vier maal, waarop de dood onmiddellijk in trad. Nokrasji Pasja is de derde premier, die in functie vermoord is. Hij trad in 1946 als premier af na studentenrelle tjes, doch volgde Sidky Pasja weer op als premier in Dec. van hetzelfde jaar. Het 60-jarige slachtoffer laat een we duwe en drie kinderen achter. De chef van het kabinet van de Egyptische koning Ibrahim Abdoei Hadi Pasja, is benoemd tot opvolger van Nokrasji Pasja. DE SITUATIE TE DJOKJA Een bijzondere correspondent van Aneta meldt uit Djokja. da: de koe -a van de Republikeinse gulden thans zo is. dat men 500 republikeinse guldens tegen 1 Nederlandse gulden krijgt. Hij meldt voorts, dat de werkplaats van de staatsspoorwegen tevens als wapenfabriek bleek te zijn gebruikt. Er werden o.m. stenguns gemaakt met assenstaai, dat volgens deskundigen daarvoor ongeschikt was. Van in deze werkplaats te Djokja gemaakte wanens werd regelmatig een deel afgezonderd, in schuilkelders verborgen en daarna naar de communistische groep van i Moeso gesmokkeld. Onder het spoorwegpersoneel bevond zich namelijk een groep communisten van ongeveer 200 man, die voor de De- wapening van Moeso c.s. zorgde. Tij dens de opstand te Madioen is dit uit gelekt, waarop de politie de communis tische spoorweglieden arresteerde. De latere gebeurtenissen braeh'en hu" cen ter weer de vrijheid, doch ettelijken zijn door collega's herkend en thans op nieuw gearresteerd. In Djokja zijn vier ziekenhuizen. Bij de bezetting van Djokja was het pa tiëntenaantal 800. Bij het inzetten van de Nederlandse actie vluchtte ongeveer een derde deel. Deze zieken komen thans langzamerhand terug. De Soesoehoenan van Soerakarta en de Mangkoenegara hebben het bestuur over het Soesoenaat en de Mangkoene- garan weer op zich genomen in nauwe samenwerking met de sedert kort te Solo gevestigde militaire autoriteiten en de civiele autoriteiten van de voorlo pige federale regering. Mede hierdoor zal het moeelü ziir li- mt Aneta, om spoedig een aanvang te ma ken met de distributie van textiel, ter wijl ook op andere wijzen voorzienin gen getroffen kunnen worden ter leni ging van de nood, die onder de bevol king van deze vorstendommen heerst. Officieel wordt medegedeeld: Jhr mi E F M J Michiels van Verduynen, H.M. ambassadeur te Londen, zal zich binnenkort voor enige weken naar Indonesië begeven. Van bevoegde zijde wijst men er op. dat de zending van deze ervaren di plomaat een aanwijzing is, dat men zowel in Den Haag als in Batavia aan alle aspecten van de ontwikkelingen in Indonesië zeer grote aandacht wenst te schenken. Geldig tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde en in he Noorden stormachtige wind tus sen Zuid-West en West. In de loop van de dag verdere stijging van temperatuur STRIJDORGANISATIES GEVEN ZICH OVER In het gebied van Buitenzorg op Java hebben zich gedurende de laatste dagen drie strijdorganisaties bij de overheid gemeld. Zij leverden hun volledige be wapening in. Zaterdagmiddag is een politiepatrouille in hetzelfde gebied be schoten. Een persoon werd gedood. Men had hier vermoedelijk te doen met een bende. Bij nadering van een militaire patrouille sloeg de bende op de vlucht. Kabinetsformateur in Pasoendan Raden Djoemhana Wiraatmadja, di recteur van het kabinet van de Wali Negara van Pasoendan, is aangezocht om een nieuw kabinet samen te stel len, hetgeen door Djoemhana, die tot geen enkele politieke partij behoort, is aanvaard. De Wali Negara van Pasoen dan heeft tevens de ter beschikking stelling van de portefeuilles van het kabinet-Poeradiredja aanvaard. Het kabinet-Poeradiredja stelde Zijn mandaat ter beschikking op 19 Decem ber, hetgeen de Wali Negara toen in overweging genomen heeft. Zelfs infiltraties op Borneo De dienst voor legercontacten meldt over de onrust in Hoeloe Soengei (Zuidoost-Borneo), dat reeds enige tijd vóór de militaire actie tegen de Pepubliek bekend werd. dat hier in filtraties uit Java plaats hadden. Op 21 December werd een bende van 35 man gearresteerd. Het bleek, dat deze een onderdeel vormde van een grotere bende, waarvan de meeste leden ge kleed waren in uniformen en voorzien waren van kentekenen der Republi keinse marine op de veldmutsen. Ne derlandse patrouilles hebben de bende opgespoord, waarvan bij een vuurge vecht een aantal werd gedood of ge wond. Onder hen bevond zich een luitenant van de voormalige republi keinse marine. Een groot aantal wa pens werd in beslag genomen. Een deel der bende slaagde er in te ontsnappen. Een achtervolging is ingezet. AANKOMST „SIBAJAK". De „Sibajak" van de Kon. Rotterdam se Lloyd wordt heden omstreeks mid dernacht met een klein contingent mi litairen aan boord en voorts evacué'sen gouvernementsambtenaren te Rotter dam verwacht. De ontscheping zal Don derdagmorgen 8 uur geschieden. DAGELIJKS BATAVIA-DJOKJA, v.v. Naar wij vernemen, zal met ingang van heden het Interinsulair bedrijf der K.L.M. een dagelijkse vliegdienst ope nen (des Zondags uitgezonderd) van Batavia via Semarang naar Djokja v.v. Ze schijnen zich best te amuseren op het eerste Kerstfeest van haar jonge leven. De uierling Good uit Bristol zit onder de mistletoe de kussen af te wachten, die liefhebbende familieleden zullen komen brengen. V.l.n.r.: Jennifer, Francis, Elizabeth en Bridget. Nadat het weer in ons land dagen lang onder invloed had gestaan van een gebied van hoge luchtdruk boven Midden-Europa, komt aan deze toe stand nu een zeer snel einde. In de nacht van Zondag op Maandag begon namelijk de depressie-activiteit te her leven en dit had tot gevolg, dat er gis teren al een eerste aanval op het vorstgebied werd gedaan. De barometers in onze omgeving begonnen tijdelijk te dalen, maar de aanval leed schipbreuk. Daarna ont wikkelde zich midden op de Oceaan een nieuwe en buitengewoon diepe depressie, die gistermiddag IJsland bereikte en aanleiding gaf tot zware stormen in het zeegebied ten Westen van Schotland en Ierland en in het noordelijk deel van de Noordzee. Het frontensysteem van de depressie verplaatst zich met grote snelheid naar het Oosten en passeerde gisteren ons land, daarbij regen en in het Noordoosten sneeuw veroorzakend. De wind, die aanvankelijk uit het Zuid westen waaide, draait naar het Westen en voert dan oceanische luchtmassa's het land in, die ons de dooi brengen. Tijdens de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad, waarin men zich bezig hield met het Palestijnse vraagstuk, is door de Britse afgevaar digde Riley een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, dat in Zuid- Palestina het vuren onmiddellijk wordt gestaakt en dat „met de minst moge lijke vertraging" een verzoeningscom missie van drie wordt gevormd. Voorts stelt de resolutie voor, dat de commis sie van zeven landen voor Palestina in Januari aan de Veiligheidsraad verslag zal uitbrengen. De Joodse afgevaardigde, Maurice Fisher, critiseerde de resolutie, die „de critieke situatie slechts zou bestendi gen". Fisher verklaarde, dat de Egyp tische regering de orders van de Vei ligheidsraad niet wil naleven. De stemming over de Britse resolutie werd uitgesteld tot heden, zulks op verzoek van de afgevaardigde van Ca nada. De vertegenwoordiger van Rus land maakte bekend, dat zijn regering eveneens heden haar standpunt ten aanzien van de Britse resolutie zal be kendmaken. Vertegenwoordigers van België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland^ het Verenigde Koninkrijk en de Verenigde Staten van Amerika hebben een con cept-overeenkomst ontworpen betref fende de instelling van een internatio naal controle-orgaan voor het Ruhr- gebied, welke overeenkomst thans aan de regeringen ter goedkeuring is voor gelegd. De concept-overeenkomst is ontwor pen om een drieledig doel te verwezen lijken, te weten: de ontwapening en demilitarisatie van Duitsland te verze keren, het herstel der Europese landen, met inbegrip van een democratisch Duitsland te bevorderen, welke in overeenstemming met het bovenver melde alleen een vreedzaam en welva rend Europa kan verzekeren Onder de voorzieningen, welke ge troffen zijn om agressie te voorkomen, neemt de instelling van de militaire veiligheidsraad een der voornaamste plaatsen in. De raad zal algeheel ver antwoordelijk zijn voor de handhaving der ontwapening en de demilitarisatie in het belang van de veiligheid. Voor wat betreft de industriële ontwapening zal de raad handelen overeenkomstig de thans bijna voltooide overeenkomsten betreffende de nodige verbodsbepalin gen en beperkingen ten aanzien van de Duitse industrie. De zes mogendheden beogen de mid delen te verschaffen waardoor een vreedzaam democratisch Duitsland kan worden opgenomen in de Europese ge meenschap, om daarna zijn rol te ver vullen als een ten volle verantwoorde lijk en onafhankelijk lid. Met het oog op deze verschillende factoren hebben de zes mogendheden zich bij de instelling van het Ruhr-con- trole-orgaan als hoofddoel gesteld te verzekeren, dat de hulpbronnen van 't Rurhgebied in de toekomst niet voor agressieve doeleinden, doch uitsluitend in het belang van de vrede gebruikt TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Jutte rtjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten worden; en te voorzien in een nauwe re coördinatie van het economische le ven der landen van Europa die samen werken voor het gemeenschappelijk welzijn van een democratisch Duitsland. Gedurende de periode, dat de bezet- tings-autoriteiten uitgebreide economi sche functies in Duitsland vervullen, zullen de voornaamste besluiten nood zakelijkerwijze grotendeels door of via de bezettende macht worden uitgevoerd. Naarmate deze laatste echter haar werkzaamheden inkrimpt, zal het con trole-orgaan meer en meer met de Duit se regering in directe relatie treden. Een van de voornaamste functies van het Ruhr-controle-orgaan is de verde ling over Duitse consumptie en export, van kolen, cokes en staal uit het Ruhr- gebied. Volgens diplomatieke kringen te Londen hebben de zes regeringen reeds niet officiéél hun goedkeuring te kennen gegeven. De Duitse districten, die onder het beheersorgaan zullen ressorteren, strek ken zich uit van Dusseldorf in het Wes ten tot Arnsberg in het Oosten en van Hamm in het Noorden tot Wuppertal in het Zuiden. Al 'deze districten be vinden zich in Nord-Rhein Westfalen op de rechteroever van de Rijn. Zoals reeds eerder was overeengeko men zullen Engeland, Frankrijk en de V.S. op de bijeenkomsten van de raad van het beheersorgaan ieder 3 stemmen uitbrengen en de Benelux-landen ieder één. Duitsland zal eveneens 3 stemmen hebben, die zullen worden uitgebracht door een lid van de raad. dat door de drie bezettingsmogendheden zal worden benoemd. Wanneer in de toekomst een Duitse regering de verantwoordelijk heid voor het nakomen van de over eenkomst zal hebben aanvaard, zal Duitsland zelf een lid in de raad mo gen benoemen. MARSHALL UIT ZIEKENHUIS ONTSLAGEN De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, George Marshall, heeft Dinsdag het Walker-Reedzieken- huis, waar hij in verband met de on dergane operatie aan de nieren drie weken heeft vertoefd, verlaten. Hij is met zijn echtgenote per vliegtuig naar zijn huis in Pinehurst, Noord-Carolina, vertrokken. JOODS BEVELHEBBER TE JERUZALEM OMGEKOMEN Uit Arabische bron wordt gemeld, dat kolonel Mosje Dajan. Joods mili tair bevelhebber te Jeruzalem, is om gekomen bij een ongeluk met Joodse pantserwagens, die bij het doortrekken van de sector te Wadi Rababah op mijnen gestoten en in de lucht gevlo gen zijn. Dit ongeluk heeft nog acht andere slachtoffers gemaakt *IJET NIEUW Noordhollands Dag- blad ia hogelijk ontstemd over een door ons geplaatst bericht, waarin werd medegedeeld dat de Paus op het Kerstfeest in de kring van zjjn familieleden voor Kerstman netje speelde en geschenken uitdeel de. De Paus, zo werd er aan toe ge voegd, toonde zich ontspannen en vrolijk. Dit bericht bereikte ons via het telexnet en het was afkomstig van het overal ter wereld om zijn be trouwbaarheid geroemde Engelse Reuterbureau. Het bericht ging dan ook door de gehele Angelsaksische en voor een groot deel door de gehele we reldpers. In Nederland is er echter aanmerking op gemaakt en het ANP heeft toen (zo bleek ons vandaag) een tweede bericht getelext, waarin het woord „Kerstmannetje" was geschroot. De inhoud was verder vrijwel dezelfde. Dit verkorte bericht bereikte onze redactie niet door een gedurende korte tijd opgetreden technische storing. Door precies zulk een storing, als waar door korte tijd geleden het Nieuw Noordhollands Dagblad werd gehandi capt, toen wij, uit normale collegiale overwegingen, onze nieuwsvoorziening te zijner beschikking stelden. Hadden onze collega's van het Nieuw Noord hollands Dagblad even bij ons geïnfor meerd, dan zouden zij geweten hebben hoe de vork in de steel zat. Instede daarvan gaan onze katholieke collega's zich thans te buiten aan een zeer oncollegiaal en zeer onchristelijk paroxysme van woede en verwijten zij ons domheid, misleiding, ergerlijke journalistiek, te ver gaande spot en meer van dat liefelijks. Een woorden boek vol onbehoorlijkheden wordt over ons losgelaten, alléén omdat wij een Reuterbericht opnamen. Wij laten dat voor wat het is en constateren slechts, iet er voor de anti-roddelcampagne van pater De Greve nog een breed arbeids terrein braak ligt. In alle gemoedsrust geloven wij in tussen, dat de verheven figuur van Paus Pius XII allerminst behoefte heeft aan een „verdediging" in de vorm van een zo platvloerse scheldpartij, als waaraan het Nieuw Noordhollands Dagblad zich schuldig maakt. Dat de door ieder wel denkend mens uitermate hoog geschatte Paus „neergehaald" zou worden door het bericht van zijn genoeglijke kerst viering in de familiekring, is eenvoudig te dwaas om over te praten. Zijn alge meen erkende zeldzame begaafdheden en de hoogste eerwaardigheid van zijn persoon en zijn taak maken dat, naar ons oprecht oordeel, te enenmale vol strekt onmogelijk. Het spijt ons en het verbaast ons. dat de redactie van het Nieuw Noordhollands Dagblad dit niet inziet. Wordt de hoge staat van een zo nobele kerkvorst er minder door, ais hij zich verheugt in de familiekring, gelijk Jezus zich verheugde op de brui loft te Kana? Zijn apostelen, martela ren, bisschoppen en degenen die de kerk hebben gegrondvest in hun bloed er i ts minder om, dat zij mens waren onder de mensen, dat zij blijde waren met de blijden en zich, als Jezus, ver heugen konden in de glans van geluk kige kinderogen? En heeft dan de hoogst eerbiedwaardige Paus Pius XII er behoefte aan, dat het Nieuw Noord- hollands Dagblad rond de berichten over zijn kerstviering een deining maakt, die gedachten opwekt aan de strijd van Don Quichotte tegen de windmolens? De Paus zou, als hi.i van deze klein geestigheid kon kennis nemen, wellicht in mild begrijpen glimlachen. Maar hij zou ook het hoofd schudden en bidden om wijsheid, om inzicht en om helder heid van geest voor degenen die niet weten wat zij doen. Vier schepen maken tocht over IJselmeer Dinsdagavond omstreeks zes uur voeren vier schepen de Oranjesluizen te Schellingwoude binnen. Het waren de „Rijnstroom" en de „Gouwe- stroom", een passagiers- en een vrachtboot van de rederij Koppe uit Amsterdam, die gistermorgen om streeks elf uur met nog twee kleine sleepboten het Keteldiep hadden ver laten. Zonder al te veel hinder van het ijs te ondervinden zo deelSen de kapiteins mede hadden zij de tocht, weliswaar met twee uur vertraging, kannen maken. Heden zullen de boten van rederij Koppe normaal uitvaren. Gestoffeerde pantserauto in actie Nadat geruime tijd niets meer van pantserauto's was vernomen, is er thans weer één opgedoken ten Zuiden van Breda. De pantserauto kwam bij Zundert over de grens, doch reed daar pal tegen een railversperring aan, met het gevolg, dat de wagen er in be klemd raakte. De inzittenden hebben overhaast de vlucht genomen. De wa gen bevatte honderd Belgische tapij ten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de smokkelaars het plan hadden op de terugweg naar België vee in te laden. TWAALF MAN OP EEN IJSTOP Twaalf leden van de Amerikaanse luchtmacht, die op een ijstop op Groen land waren geïsoleerd enkele onder hen reeds drie weken zijn gisteren bevrijd. Zij werden uit hun isolement verlost door een Dakota, waaronder ski's waren gemonteerd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1