In Oudejaarsnacht einde der actie op lava Rbonnewsplil Op Sumatra echter enige dagen later Het resultaat had slechter kunnen zijn Te goeder uur Invasie van Israëlische troepen in Egypte? „Vrije en werkelijk souvereine Ver. Staten van Indonesië thans in wording" Donderdag 30 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang No. 2000 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dr. Drees naar Indonesië Soekarno komt vrij Geen nieuwe resoluties van de Veiligheidsraad Geen uitstel van overleg in Suriname Dr. v. Royen over de Veiligheidsraad Komende gebeurtenissen kunnen leiden tot beter begrip Veiligheidsraad gelast opnieuw het vuren te staken Politiek der aarde verschroeide op Java Het Rode Kruis helpt honderden zieken Jhr Michiels bij Bevin Madioen gespaard voor vernieling V/eerberichi BUREAU: Koningstraat 7880 _/en Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Gistermiddag heeft dr. Van Royen in de Veiligheidsraad namens de Neder landse regering de volgende verklaring afgelegd- De Veiligheidsraad heeft sinds 22 December in'zijn verschillende zittingen een drietal resoluties aangenomen, waarbij de Nederlandse regering betrok- Ke„ was- Daarbi, is van de partijen gevraagd: het onverwijld staken van de vijandelijkhedenhet vrijlaten van de president en andere politieke gevan genen, die sinds J9 December in hun bewegingsvrijheid zijn beperkt en aan V' lï', C" c»nsulaire commissie om verslag uit te brengen over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië sinds 12 December Naar aanleiding hiervan kunnen de volgende feiteHjke mededelingen wor den gedaan: Het staken der vijandelijkheden op Java zal ingaan uiterlijk op SI De- eember te 24 uur. Met het oog op de bijzondere noodtoestand op Sumatra zal dit daar eerst enige dagen later kunnen ingaan. Uiteraard blijft optreden nodig tegen ordeverstoorders, die, hetzij individueel, hetzij collectief, de openbare veilig heid in gevaar brengen dan wel de voorziening der zo noodlijdende bevol king met voedsel en andere primaire goederen verstoren of verhinderen. Aangezien de beperking van de bewegingsvrijheid van een aantal voor aanstaande persoonlijkheden het onvermijdelijk gevolg was van de getrof fen militaire maatregelen, welke binnenkort zullen worden beëindigd, zal de Nederlandse regering hierna deze beperking opheffen er van uitgaande, dat zjj zich zullen onthouden van handelingen, welke de openbare veiligheid in gevaar brengen. Ter bevordering van de samenwerking voor de constructieve opbouw van geheel Indonesië heeft de Nederlandse regering besloten, dat de minister president Drees zich dezer dagen naar Indonesië zal begeven. Teneinde mede te werken tot de uitvoering van het door de Veiligheids raad gedane verzoek om volledig te worden ingelicht omtrent de toestand ginds 12 December, heeft de Nederlandse regering reeds verklaard, dat zjj alle mogelijke faciliteiten zal verlenen aan de militaire waarnemers en hun staf. Ook aan de leden der consulaire commissie zullen de nodige faciliteiten worden verleend. In verband met de reis van dr. Drees deelde dr. Van Royen nog mede, dat hjj gemachtigd is hieraan toe te voegen, aat de regering hoopt, dat 't spoedig na de aankomst van de minister-president in Indonesië mogelijk zal zijn, maat regelen te nemen voor de vestiging van een federale regering voor geheel Indonesië, die alle delen van Indonesië vertegenwoordigt. De heer Van Royen sprak de hoop uit, dat de raad aan deze verklaring een meer onbevooroordeelde ontvangst zal gevén dan aan zijn eerste verklaring, toen geen enkel lid van de Raad aan dacht heeft geschonken aan de posi tieve punten, welke die verklaring be vatte. Hoewel verschillende afgevaardig den de Nederlandse verklaring onvol doende achtten, besloot de Veiligheids raad geen verdere resoluties aan te nemen. De heer Palar drukte zijn buitenge wone teleurstelling uit over de wijze waarop de raad de Indonesische kwes tie heeft behandeld. Hoewel de meer derheid van de raad het terugtrekken van de Nederlandse troepen wenste, heeft de raad deze wens niet in wer kelijkheid kunnen omzetten. Op het ogenblik bestaat er volgens de heer Palar niet alleen een conflict tussen Nederland en de Republiek, doch een even erg conflict tussen Nederland en de Veiligheidsraad. In verband hier mede deelde spr. mede, dat hij zich zijn nadere houding wenst te reser veren totdat de raad stappen heeft ge nomen tot oplossing van het conflict. De Britse woordvoerder, de heer Allan, was de eerste spreker, die het in dit stadium onjuist achtte verdere resoluties aan te nemen. Hij vond de Nederlandse verklaring bijzonder be vredigend met betrekking tot het politieke program en hoopte, dat de raad kon uiteengaan in het volle ver trouwen op de uitvoering van de door Nederland beloofde maatregelen. Maakt uw abonnements geld over, U voorkomt daarmee de incasso kosten. In antwoord op de vraag van de Sta ten van Suriname of de interim-wet mogelijk is voor Suriname alleen, in dien Curacao daartegen bezwaar heeft, heeft de minister van Overzeese Ge biedsdelen medegedeeld, dat hij Cura- ïao op de hoogte heeft gesteld, dat er geen sprake is van een noodregeling, zoals Curagao de wet noemde, doch dat dit slechts een verdere maatregel is tot bet vervullen van de boodschap van Koningin Wilhelmina in 1942. welke maatregel thans onder de herziene grondwet mogelijk is. De minister heeft geen verwerping van deze uiteenzet ting uit Curagao ontvangen, dus „is er geen reden het overleg uit te stellen zo wordt gezegd. Volgens de mening van de Indische en Syrische vertegenwoordigers was de verklaring onvoldoende en bleef de Nederlandse regering in gebreke. De vijandelijkheden moesten naar hun mening onmiddellijk worden gestaakt en niet op het ogenblik, waarop de Nederlandse regering Ket opportuun achtte. Nog scherper was de beschuldiging van de Sovjet-Russische heer Malik, die opmerkte, dat „de agressor" de Veiligheidsraad en de V.N. met voeten treedt. „De agressor deelt mede, dat ei twee of drie dagen nodig zijn om de genadeslag toe te brengen", zegt Malik en noemde dit een cynische verkla- I ring. Hij drong aan op effectieve maatregelen. De Amerikaanse mening. De Amerikaanse gedelegeerde, dr. Jessup, zeide, dat de raad voor het feit blijft staan, dat Nederland niet in staat i3 geweest te verklaren, dat aan alle eisen is voldaan, doch vond geen aan vullende resolutie nodig. Uit de mede deling, dat Dr. Drees naar Indonesië zal vertrekken en dat het in de bedoe ling ligt besprekingen te voeren met vertegenwoordigers uit geheel Indo nesië om een oplossing te bereiken, blijkt duidelijk, aldus dr. Jessup, dat Nederland zich de ernst van de zaak realiseert. De mening als zou de Vei ligheidsraad in deze zaak hebben ge faald, vond de heer Jessup niet juist. De Nederlandse houding is z.i. wei degelijk beïnvloed door het feit, dat de kwestie op de agenda is geplaatst. De heer Hodgson (Australië) was van het tegenovergestelde overtuigd. Hij vreesde, dat de raad in Lake Suc- cess voor een fait accompli zal worden gesteld en erger dan dat, tegenover een complete liquidatie van de ttepu- bliek. De Oekrainse vertegenwoordiger had uit de rede van Dr. Jessup begre pen, dat Nederland er geheel zeker van is, dat de V.S. de agressie van de Nederlandse regering zal ondersteu nen. De morele verantwoordelijkheid hiervoor rust zwaar op de schouders van de V.N., aldus spr. Aan het slot van de zitting deelde de heer v. Langenhoven mede, dat hij de debatten over dit punt niet verder wenste voort te zetten. Zij kunnen volgende week te Lake Success wor den hervat. De Belg nam vervolgens afscheid van zijn collega's in de raad, waarin hij twee jaar zitting heeft ge had. „Ik geloof dat de laatste zitting van de Veiligheidsraad bewezen heeft, dat bet Nederlandse standpunt in de Indo nesische kwestie met grotere belang stelling bezien wordt", zo verklaarde het waarnemend hoofd van de Neder landse delegatie te Parijs, dr. J. H. van Royen, kort na afloop van de behande ling van het geschil tussen Nederland en de Republiek. Gevraagd naar zijn indruk van de zesdaagse discussie door de raad aan Indonesië gewijd, zeide dr. van Royen: „De feiten spreken eigenlijk voor zich zelf en ik heb daaraan weinig toe te voegen. De raad heeft een aantal reso luties behandeld, die voor Nederland zeer ongunstig waren. De discussies hebben ook weer op nieuw aangetoond, dat in het alge meen een grote mate van wanbegrip en onbegrip voor de Nederlandse hou ding bestaat. Er zijn vele harde woor den aan ons adres gericht, doch wan neer we na dit alles het resultaat zien, waartoe de behandeling geleid heeft, dan geloof ik dat dit slechter had kun nen uitvallen". Dr. van Royen was te leurgesteld over het feit. dat de eerste Nederlandse verklaring door de mees te leden van de raad met vooroordeel was opgevat. Hij hoopte evenwel, dat dit vooroordeel zou verdwijnen nu ver schillende leden van de raad in het laatste stadium een grotere bereidheid hadden getoond van het Nederlandse standpunt kennis te nemen. „Hoe de instelling van de raad te genover het probleem en in het bij zonder tegenover het Nederlandse standpunt zich thans zal ontwikkelen hangt af van de verdere loop der ge beurtenissen". zeide dr. van Royen. De tijd, die thans zal verstrijken voordat de Veiligheidsraad in Lake Succes opnieuw bijeenkomt om over de zaak te beraadslagen, geeft de leden de gelegenheid zich van de werkelijke gang van zaken in Indonesië en van de werkelijke bedoelingen van Neder land, zoals die nu kunnen blijken, een juiste indruk te vormen. Mogelijk kan deze tijd er dus toe bijdragen de stand punten van de verschillende delegaties te wijzigen. Ik hoop, dat de ontwikke ling van de gebeurtenissen in de ko mende week tot gevolg zal hebben, dat in Lake Success een beter begrip voor het Nederlandse standpunt zal blijken dan te Parijs". Dr. van Royen, die het Nederlandse standpunt in de raad vertolkt heeft op een wijze, die in alle kringen grote waardering heeft gevonden, zal heden naar Nederland vertrekken. Hij hoopt twee dagen in het vaderland te verblij ven vooraleer hij naar New York zal vertrekken om daar bij de hervatting der zittingen van de raad opnieuw Ne derland te vertegenwoordigen. in het waterloopkundig labcvuioriu»» te Deijt warden op het ogenblik belangrijke proeven genomen. De Rijkswaterstaat heeft op een terrein van het laboratorium een natuurgetrouw model van de Biesbosch laten aan leggen. Met dit model worden proeven genomen om te onderzoeken, welke invloeden zich door het indijken van de Biesbosch en door andere uit te voeren werken in het gebied van de benedenrivieren zullen doen gelden op de getijbewegingen en de waterstanden in die omgeving. De Veiligheidsraad nam gisteren met 1 eramen vóór en drie onthoudingen (de V.s., Sovjet-Unie en de Oeki'ainc) de Britse resolutie aan, die Dinsdag werd ingediend en die aandringt op een onmiddellijk staken van het vuren in Palestina. Alvorens deze resolutie werd aan vaard, deelde de Britse afgevaardigde, de heer Beeley mede, dat Israëlische troepen Egypte waren binnengevallen. De heer Beeley zeide, dat in tele grammen van de Britse ambassade in Cairo werd verklaard, dat Joodse troe pen minder dan 10 km van de Egypti- he stad El Arisj verwijderd waren. Een Israëlische woordvoerder te Tel Aviv heeft dit bericht ontkend, terwijl nog geen officiëel bericht van de Egyp tische regering over de invasie is bin nengekomen. Dr. Pandit Oesman, vertegenwoordi ger der Republiek in Australië, heeft te Canberra meegedeeld, dat de republi keinen te Tjikampek, een belangrijk spoorwegknooppunt op West-Java, bruggen hebben opgeblazen en treinen hebben doen ontsporen. Hij voegde er aan toe, dat plantages en fabrieken in brand gestoken of opgeblazen waren „overeenkomstig een verschroeide-aar- de-politiek". Volgens de op het Foreign Office te Londen ontvangen berichten zouden de Israëlische troepen zich op ongeveer 170 km afstand van het Suezkanaal be vinden. Bij het Suezkanaal zijn nog steeds, volgens de bepalingen van het BritsEgyptisch verdrag van 1936, Britse strijdkrachten gestationneerd. De inval in Egyptisch gebied zou uit gevoerd zijn door een patrouille van dezelfde samenstelling als die, welke enige weken geleden op Transjordaans gebied doordrong. Een en ander schept een probleem voor Groot-Brittannië, dat volgens de alliantie van 1936 militaire hulp moet verlenen aan Egypte, wanneer dit land door een invasie wordt bedreigd. Naar verluidt heeft Egypte tot nog toe niet om Britse hulp verzocht. Inmiddels heeft de Iraakse premier verklaard, dat Irak de strijd in Palesti na aan de zijde van Egypte heeft her vat. •YJ^ET het proces tegen kardinaal mindszenty In officiële kringen te Boedapest werd verklaard, dat de Roomskatho- üeke primaat van Hongarije, kardinaal Hindszenty. „zeer spoedig" en mogelijk binnen de komende twee weken, te recht zal staan. C. V. G. D. heeft geen contact met Republikeinse autoriteiten De Commissie voor Goede Diensten heeft in een rapport aan de Veilig heidsraad ten aanzien van het in acht nemen van de resolutie tot staken van het vuren van 24 Dec. verklaard dat zij alleen in contact stond met de Neder landers en niet met de Republikeinse autoriteiten. - Voorts deelde zij de Raad mede, „dat de Commissie zonder de goedkeuring van de Nederlandse autoriteiten tot terugkeer van de waarnemers naar hun gebied en zonder toestemming tot het gebruik van het tot haar beschikking staande vliegtuig geen faciliteiten heeft tot het verkrijgen van inlichtingen uit de eerste hand door middel van haar eigen vertegenwoordigers omtrent de militaire situatie en de acties. „Het leger heeft thans geheel Java bezet. Nu kan met de opbouw worden begonnen. De vrije en werkelijk souve reine Ver. Staten van Indonesië zijn thans in wording. Ons land heeft nu al zijn zonen en dochters nodig en niet hun ontzielde lichamen. Laat ons daar om van inzicht veranderen en eendrach tig de weg bewandelen, die leidt tot de komende opbouw'. Verenigt U niet verder om ons land te bevechten door middel van sabotage, rampok, moord en andere onwettige da den, die alles ineen zullen doen storten Dit zeide de Wali Negara van Oost- Java Kosoemonegoro in een radiorede tot de bevolking van zijn gebied. Moord op geestelijken. De Indonesische r.k. pastoor Sendjaja en de Nederlandse frater Jezuiet Bou- wens zijn op 20 Dec. in het gebied tus sen Djogja en Malang door leden van de strijdgroep Hizboellah vermoord. Over de toestand in de thans door de Nederlandse troepen bezette gebieden vernemen wij nog, dat bij de bezetting van de havenplaats Sibolga op Sumatra geen weerstand werd geboden. De stad viel onbeschadigd in onze handen. Een electrische centrale werd door de repu blikeinen opgeblazen. Overigens is de toestand rustig, al is de bevolking nog bevreesd voor terrorisme. In Zuid- Sumatra hebben vele voormalige repu blikeinse bestuursambtenaren hun diensten aangeboden. Tientallen volks scholen zijn heropend. Een groot team van het Rode Kruis heeft in Bantam een aanvang gemaakt met de medische hulp aan honderden inheemsen. Militairen deelden voedsel uit. Commentaar van de News Chronicle. In een beschouwing over de Neder landse actie schrijft de liberale News Chronicle, dat het onwaarschijnlijk lijkt, dat de Veiligheidsraad de status quo in Indonesië zal kunnen herstellen. De Nederlanders hadden in feite drie keuzen: Zich geheel terugtrekken uit Indonesië met als gevolg hegemonie van Djokja in de gehele archipel en een Jhr. mr. Michiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur te Londen, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, op het Foreign Office ter bespreking van zijn speciale missie naar Indonesië. Verwacht wordt, dat de ambassadeur ongeveer een maand in Indonesië zal blijven, zo schrijft een diplomatieke correspondent van Reuter Tijdens zijn verblijf in Batavia zal hij volledige be voegdheid hebben om aanbevelingen te doen en formele of informele bespre kingen te houden, die naar zijn oordeel de huidige crisis zouden verlichten. In Londen verwacht men, dat zijn eerste stap zal zijn de gehele situatie grondig te bespreken met de hoge vertegen woordiger van de kroon, dr. Beel. Naar van gezaghebbende zijde wordt verno men, heeft de missie van jhr. Michiels van Verduynen hoofdzakelijk ten doel de Nederlandse diplomatieke vertegen, woordiging in Batavia in een critieke periode te versterken. Gedurende de afwezigheid van de Nederlandse ambas sadeur zal Baron A. W. C. Bentinek de Nederlandse zaakgelastigde in Londen zijn. Indonesië niet van invloed op Atlantisch pact Robert Lovett, wnd. minister van buitenlandse zaken in de Ver. Staten, heeft op een persconferentie op de vraag, of het inhouden van de ECA- gelden voor Indonesië door de Ver. Staten enige invloed had op de Neder landse deelneming aan de besprekin- gei over het Noord-Atlantisch pact, ge antwoord: „Neen, als een der onder ?I0S het Brussels pact neemi D'r zijn geen krenten Ten tweede een federatie zonder de republiek. Dit was blijkbaar niet moge lijk tengevolge van de infiltraties. De derde mogelijkheid: een actie, is door de Nederlanders gekozen. Zij, die dit afkeuren kunnen dat gemakkelijk doen, maar dienen dan ook te zeggen hoe een oplossing dan zou moeten luiden.. Van officiële zijde wordt te Batavia gèmeld, dat thans duidelijk is gebleken, dat Madioen voor vernietiging gespaard is gebleven, doordat de Nederlandse troepen de stad vroeger bereikten dan de Republikeinen verwachtten. Een Ne derlandse colonne achterhaalde 20 km vóór de stad, een Republikeinse vernie- lingsploeg. De bevolking was aangezegd de stad te verlaten en dezelfde avond zcu de stad geheel vernield worden. Op vele plaatsen lagen vliegtuigbommen var 500 kg. Een wachtmeester van een pantserjeep-colonne wist 4 in de elec trische centrale de brandende lonten te doven. In kampen in de omgeving zijn 4'. Indo Europese mannen, vrouwen en kinderen bevrijd, van wie velen onder voed waren. Nederland natuurlijk hieraan nog deel' Volgens Lovett zijn de leiders van het Congres op de hoogte gehouden van de voornaamste inhoud der besprekingen over het Noord-Atlantisch pact, „die een bevredigende voortgang hebben". K.L.M.-„CONSTELLATION" TE BASRA MOET NAAR NEDERLAND TERUG Naar wij vernemen heeft de regering van Irak aan gezagvoerder Vickerstaff van de te Basra opgehouden K.L.M.- -Constellation" PH-T.E.P. doen weten, dal dit toestel naar Nederland moet te ug keren. Dientengevolge zal de PH-T.E.P. he den uit Basra vertrekken en via Cairo naar Schiphol vliegen. BESLUIT VAN de regering, om het vuren op Java in de Nieuwjaarsnacht om 12 uur te doen staken, is een beslissing, die alle ken merken van waar staatsmanschap draagt. Enerzijds doet zij niet tekort aan de eisen van de militaire situatie (immers zijn alle strategische punten in het gebied van de Republiek vast in onze handen) en anderzijds voorkomt zij een verder toenemen van de anti- Nederlandse stemming in het buiten land en een verscherping van onze verhouding tot de Veiligheidsraad. In het nemen van risico's is het kabi net zo ver gegaan als nuttig, oirbaar en verantwoord mocht worden ge noemd. Nederland heeft, zich bewust zijnde van zijn plicht, zijn taak en zijn recht, gedurende korte tijd de wereld- mening moeten weerstreven, óók toen die mening zich kristalliseerde in een tegen ons streven gerichte resolutie van de Veiligheidsraad, welks overwe gingen overigens niet steeds van grote deskundigheid en nog minder van zui vere intenties deden blijken. De tijd is thans rijp om, gerugge- steund als wij worden door onherroe pelijke militaire feitelijkheden, gevolg te geven aan het bevel, dat in Parijs tegen ons werd uitgevaardigd. De harde plicht, ons opgelegd ten ba te van eigen, nieuwe Rijksopbouw n orde en rechtszekerheid, is vervuld in zo korte tijd en met zo weinig offers, dat geheel de moord en brand schreeu wende wereld er een voorbeeld aan kan nemen. De plicht jegens de inter nationale organisatie gaan wij thans vervullen. Geen minuut eerder dan mogelijk was; geen minuut later dan nodig is. Te goeder ure verklaart Ne derland, uit eigen souvereiniteit èn uit internationaal verantwoordelijkheids besef, dat op de grens tussen oud- en nieuwjaar onzerzijds het vuren zal worden gestaakt. Hetgeen natuurlijk impliceert, datvan de republikeinse troepen hetzelfde wordt verwacht en tietgeen natuurlijk niet impliceert, dat gewapende terroristen, die moordend en brandschattend Java onveilig moch ten willen maken, niet te rekenen zou den hebben met de krachtige weer stand der mannen van generaal Simon Spoor. Doch de strijd in zijn volle omvang, de oorlog als zodanig, zal op Java ge ëindigd zijn als wij in Nederland te klokke twaalf elkaar een gelukkig nieuwjaar toewensen. In tienduizenden gezinnen zal men dat uur met zeer bij zondere spanning tegemoet zien. Want ook in de laatste uren zullen er nog soldaten vallen voor de veiligheid op Java, voor de orde die de volkswel vaart vooraf gaat, voor 't welzijn van Javaan en Chinees, Nederlander en In- do-Europeaan en voor de hechte sa menvoeging van de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië en van de Unie, die Nederland, als land van de mocratische gezindheid en van vooruit strevende aspiraties, uit vrije wil in zijn vernieuwde Grondwet verankerd heeft. J)AT OP SUMATRA de actie nog enige dagen zal voortduren is een eis der noodzakelijkheid. Wij betwijfe len zelfs in hoge mate of dit korte tijds bestek voldoende zal zijn om Tan Ma- lakka's troepen zodanig terug te druk ken als voor het bereiken van 'n enigs zins redelijke bevestiging van de ver kregen resultaten nodig zou zijn. Het is waarschijnlijk te achten, dat de rege ring met haar beslissing nopens Suma tra een concessie heeft gedaan aan de Veiligheidsraad. En wij kunnen slechts hopen, dat de daarmee afgedwongen berusting van de Raad niet te duur ge kocht zal blijken. Hetzelfde geldt, mutatis mutandis, voor de vrijlating van Soekarno c.s., waarbij dient aangetekend dat de for mulering der daarbij gemaakte voorbe houden te vaag is om practisch effect te sorteren. Wat, bijvoorbeeld, zal de legering doen als Soekarno de lust mocht bekruipen naar India te vertrek ken om van daar uit „activiteiten" te ontketenen „die de openbare veiligheid in gevaar brengen"? JN POLITIEK OPZICHT belangrijk en in psychologisch rendement nauwelijks te overtreffen achten wij 't besluit van dr. Drees om binnenkort zelf naar Indonesië te gaan voor de be slissende besprekingen over de nieuw bouw, waaraan geheel Indonesië (en dus óók de constructieve krachten bin nen de Republiek) deel zal hebben. Ook deze beslissing komt te goeder uur. En minister-president Drees zal er zich van overtuigd kunnen houden, dat de beste wensen van het gehele Ne derlandse volk hem straks vergezellen op zijn vredesmissie die, dank zij het werk van onze troepen, eindelijk, na drie verloren jaren, met succes be kroond zal kunnen worden. Daar worde wat groots verricht! Zeppelins voor de luchtbrug? Dr. Hugo Eckener, de tachtigjarige Duitse zeppelinbouwer, heeft aan Reu ter verklaard, dat men in de Verenigde Staten plannen onderhanden heeft voor de bouw van zeppelins ten behoeve van de luchtbrug naar Berlijn. Een vijf-en- twintigtal van deze zeppelins zou et huidige luchtbrugtransport kunnen ver zorgen. Verwachting tot Donderdagavond. Aanvankelijk overwegend droog weer met wisselende bewolking. Later geleidelijk toenemende be wolking en plaatselijk enige re gen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tus sen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als Woens dag.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1